» »

Rabim nasvet za popoln steak

Rabim nasvet za popoln steak

1 2
3
»

m0LN4r ::

Na koncu se vedno lahko vseskup narezes pa razkuhas v goveji juhi.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

maco-maco ::

Nočem motit, samo pred kratkim so imeli v Hoferju flat iron steak in moram rečt, da je bil zelo dober. Sem ga prvič jedel in ko ga spet dobijo, grem sigurno iskat kakšen kos.
Kaj?

          ::

Lion29 je izjavil:

kot prvo... ne vem, zakaj bi (goveje zrezke) sploh v pecici peku???
kot drugo... NAROBE imas.... prvo se zapece zuanji del... temu se rece searing... zato da zablokiras izhode sokov.... in pol das v pecico, (seveda ne na broiler ampak na spodobno temperaturo)... tako bo meso bolj socno


Ad. 1: zato, ker v ponvi zapečeš samo nekaj milimetrov zunanjosti, notranjost ostane surova. V pečici dokončaš do želene zapečenosti.

Ad. 2: glede vrstnega reda, kaj najprej zapeči, sem tudi sam raziskoval. Prišel sem do tega, da se različni mojstri poslužujejo različnih postopkov. Kadar delam na žaru, najprej zapačem zunanjost, nato notranjost na indirektnem ognju. Tako delam bolj iz navade. Nekatere teorije sicer pravijo, da pri obdelavi mesa začneš z nižjo temperaturo, ki jo nato večaš. Tega se striktno držim pri večjih kosih mesa, raznih pečenkah, peki, dimljenju in podobno, kjer so razlike očitne. Pri stejkih in burgerjih sam nisem opazil kakšnih bistvenih razlik.

harvey ::

flat iron steak

Flat iron steak je krasen kos mesa iz plečeta. Edino pri rezanju je potrebno biti pozoren na smer vlaken.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

koyotee ::

          je izjavil:

Lion29 je izjavil:

kot prvo... ne vem, zakaj bi (goveje zrezke) sploh v pecici peku???
kot drugo... NAROBE imas.... prvo se zapece zuanji del... temu se rece searing... zato da zablokiras izhode sokov.... in pol das v pecico, (seveda ne na broiler ampak na spodobno temperaturo)... tako bo meso bolj socno


Ad. 1: zato, ker v ponvi zapečeš samo nekaj milimetrov zunanjosti, notranjost ostane surova. V pečici dokončaš do želene zapečenosti.

Ad. 2: glede vrstnega reda, kaj najprej zapeči, sem tudi sam raziskoval. Prišel sem do tega, da se različni mojstri poslužujejo različnih postopkov. Kadar delam na žaru, najprej zapačem zunanjost, nato notranjost na indirektnem ognju. Tako delam bolj iz navade. Nekatere teorije sicer pravijo, da pri obdelavi mesa začneš z nižjo temperaturo, ki jo nato večaš. Tega se striktno držim pri večjih kosih mesa, raznih pečenkah, peki, dimljenju in podobno, kjer so razlike očitne. Pri stejkih in burgerjih sam nisem opazil kakšnih bistvenih razlik.


Če ga najprej zapečeš zunaj na indirektnem ognju, boš imel zunanji del prepečen, pa če verjameš al pa ne. Važno da tu sanjajo o zablokiranih izhodih in podobno :))

Na direktnem seveda, ne indirektnem.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

Margecan ::

Danes sem vzel pri sparu od čadeža zorjeni(21 dni) T-bone steak,ki je bil vakumsko zapakiran.Malo prej sem ga odprl in je,kar vočan vonj,skoraj že smrdi....zdaj nevem ali je to normalno za zorjene steake ali ne,ker prej sem vedno vzel svežo pljučno.ki pač ni mela takšniga vonja

harvey ::

zdaj nevem ali je to normalno za zorjene steake ali ne

Vsak neprijeten, tuj, vonj/smrad je znamenje kvara. Zorjeni kosi se praktično po vonju ne razlikuje od svežega mesa, edino bolj izrazit je "vonj po mesu". Vseh ostalih drugih neprijetnih vonjav ne sme biti, ko so kosi očiščeni.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Margecan ::

ja meni je ful neprijeten vonj...in nevem,če bi sploh spekel tole:(

harvey ::

Margecan je izjavil:

ja meni je ful neprijeten vonj...in nevem,če bi sploh spekel tole:(

Odnesi nazaj in zamenjaj!
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Margecan ::

sranje...zdaj se nemorem vozit 20km v MB nazaj.fak pa tako sem se veselil

radmannsdorf ::

Ja speč ga, mogoče bo pa fajn okus. Ravno pravi čas za večerjo je - prepozno pravijo da ni dobro jesti. Čeprav jaz jem, ko sem lačen. :)

Steinkauz ::

No kakšni starani majo rahlo neprijeten vonj,samo po peki zgine.
Speči, če je še vedno čuden pol ni okej.

Sicer sem sam tudi že zelooo sumljive stejke jedu (ki sem jih sam staral pa vakum ni najbolš držal), so mel tut po pečenju mal funky vonj, ma sm še tle :))

Sicer se mi ne da več sam zajebavat in raje kupim starane, čeprav imam vakum mašino doma.

Tist morš 10dni+ vnaprej vedt kdaj boš jedu, uležano pa kupš pa maš lahk čez pol ure že spečen :)

Margecan ::

Haha...jaz sem probal to spečt,pol ni več imel tako slabiga vonja ampak okus pa mi je bil....hmmm pokvarjen,kaj pa vem.Pojedo itak nisem

harvey ::

hmmm pokvarjen,kaj pa vem.Pojedo itak nisem

Hahah, čista The Revenant | Povratnik scena.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

koyotee ::

Lion29 je izjavil:

koyotee je izjavil:

Ponev + pečica ravno obratno, NAJPREJ v pečici, POTEM v ponvi. Zakaj? Zato, ker drugače boš imel zunanjost prepečeno.


kot prvo... ne vem, zakaj bi (goveje zrezke) sploh v pecici peku???
kot drugo... NAROBE imas.... prvo se zapece zuanji del... temu se rece searing... zato da zablokiras izhode sokov.... in pol das v pecico, (seveda ne na broiler ampak na spodobno temperaturo)... tako bo meso bolj socno

jaz ne vem, kdo vas je ucil kuhanja.... amapk ce vsaj malo poskilis po youtube-u (in po spodobnih knjigah) se zelo veliko naucis...

skoda da YT ni bil zunaj ko sem jaz bil mulc... veliko vec se bi naucil... starsi niso bili ravno v pomoc :D

koyotee je izjavil:

Steaka se ne soli pred peko!


sam ti res prbijas debilnosti, da kar res ni


Kaj zdj, si že zablokiral vse izhode?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

NikolormousB ::

m0LN4r je izjavil:

aja to je tut mozno, da ni bil nas.

Cist mimogrede, se je kdo poigraval z idejo, da spece obicne steake v temle:


??


Prenizka temperatura in premalo moči, oz. premalo toplotne kapacitete. Tista tanka alu plošča se ohladi takoj ob dotiku in ne zapeče dovolj.

Kar se sous vide tiče. Ne rabiš dragih precision cookerjev. Dober termometer in ena malo bolj izolirana posoda. Oz. lahko tudi v navadnem loncu, ki ga pokriješ s pokrovko in zaviješ v brisačo ali pa daš v pečico na 60 stopinj. Po 2 urah temperatura vode pade za 2, 3 stopinje max., kar je OK za dobre rezultate.

harvey ::

Kar se sous vide tiče. Ne rabiš dragih precision cookerjev. Dober termometer in ena malo bolj izolirana posoda. Oz. lahko tudi v navadnem loncu, ki ga pokriješ s pokrovko in zaviješ v brisačo ali pa daš v pečico na 60 stopinj. Po 2 urah temperatura vode pade za 2, 3 stopinje max., kar je OK za dobre rezultate.


Lahko narediš tudi takole, za 2 ure čisto brez težav.

Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Roadkill ::

Mah. Pri sous vide je point da je natančnost na vsaj 0.5 stopinje. Če se ti temperatura premika za 2-3 stopinje je to pomojem preveč.

Med 56° in 58° je ogromna razlika. In če ne moreš bit siguren, da bo steak točno tak, kot si si ga zamislil, potem sous vide pač ni primeren način priprave.

Ko se en čas s tem igraš se na koncu odločaš, a boš steak delal na 57.0° al na 57.5°. Ne pa na 60 +/- 3.

Za ribe bi bilo verjetno ok, ker temperatura ni tako pomembna.
Ü

NikolormousB ::

Stavim, da ne opaziš razlike med 56 in 58 stopinjami, kaj šele pol stopinje. Govorimo o razliki v času 1 do 2 ur. Interna temperatura mesa bi morala nihati še počasneje.

bauci ::

Par stopinj razlike pomeni raw ali well dan steak.

NikolormousB ::

Niti ne.

Rare 52-55 °C
Medium rare 55-60 °C
Medium 60-65 °C
Well done 71 °C+

S tem, da je tole iz wikipedie. V različnih virih imaš razrede par stopinj +-, tako, da 0,5 stopinje definitivno ne igra vloge.

harvey ::

Mah. Pri sous vide je point da je natančnost na vsaj 0.5 stopinje. Če se ti temperatura premika za 2-3 stopinje je to pomojem preveč.

Pri jajcu boš opazil razliko glede temperature, vendar še to bolj na akademskem nivoju, ostale zadeve pa ne bo hudega tista stopinja gor ali dol.

Za ribe bi bilo verjetno ok, ker temperatura ni tako pomembna.

Še kako je pomembna temperatura pri ribah. Je pa res, da ribe pripravljamo na nižjih temperaturah tam med 40 in 50 °C.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

janezvalva ::

jaz sem svojčas delal zrezke iz glutena.
kg moke spiraš z vodo dokler ne spereš vsega šroba, ostane ti žilava kepa-gluten.
kepo ožemeš, da ni preveč vlažna, nato zrežeš v fete-zrezek.
problem je ker moraš fajn pazit, ker če preveč zapečeš nima okusa, pa še zelo žilava postane.
mogoče je ta zrezek bolj za vegeterjance.
 .

.

IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

definitivno je razlika pri sous vide pol stopinje pri zrezkih..... preverjeno
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

NikolormousB ::

Ni možno. Je preveč drugih dejavnikov vmes. Poleg tega noben sous vide cooker ni dejansko natančen na 0,5 stopinje. Že v sami kopeli so temperaturne razlike večje od 1 stopinje, če meriš pri greclu ali ob stenah.

harvey ::

Poleg tega noben sous vide cooker ni dejansko natančen na 0,5 stopinje.

Ne bo ravno držalo, ta boljši (npr. Polyscience) deklarirajo ? 0.01°, tudi že nekateri "mali" se hvalijo s tako natančnostjo. Pri ostalih pa je res ? 0.5°

definitivno je razlika pri sous vide pol stopinje pri zrezkih..... preverjeno

0.5 stopinje pri zrezku težko verjamem, da bi bila tako opazna razlika recimo pri eni uri. Za jajce pa je opazno, sem testiral, vendar tudi tu ne moreš pripisati vse razlike v strukturi samo temperaturi ampak del odpade tudi na jajce (npr. svežost).
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

          ::

Kako pa kuhate jajca v sous-vidu?

NikolormousB ::

Ne bo ravno držalo, ta boljši (npr. Polyscience) deklarirajo ? 0.01°, tudi že nekateri "mali" se hvalijo s tako natančnostjo. Pri ostalih pa je res ? 0.5°


Sam grelec je lahko tako natančen, voda pa ne bo nikoli niti blizu tega v normalnih pogojih (plastična posoda ali celo inox lonec). Bi potreboval resno izolacijo in precej časa, da bi lahko tako natančno reguliral temperaturo.

Potem imaš pa še druge dejavnike. Npr. postopek pakiranja v vrečko. Toplotna prevodnost se lahko precej razlikuje glede na to koliko zraka ostane v vrečki, koliko soka spusti meso, od debeline in oblike stejka...

Roadkill ::

Ninja. Pojma nimač. Nehaj si sramoto delat. :D
Ü

_pobesneli_ ::

Par postov višje ste pisalio vonju. Pokvarjen zrezek ni treba vohat na 2cm. Vonj je tako intenziven da vam bo smrdelo na meter in to tako da bruhas. Drugo se da vse spečt. Jem in pečem na rare že kar dolgo in se nisem še zastrupil.
Gregor

NikolormousB ::

Roadkill je izjavil:

Ninja. Pojma nimač. Nehaj si sramoto delat. :D


Seveda, dejmo zanemart fiziko in bodimo rajš hipsterji, ki čutijo razliko med 0,5 stopinje celzija.

Ne bom te več prepričeval. Stavim pa 100€, da ne opaziš razlike med stejkoma, ki sta 0,5 stopinje narazen. Ma kaj pol, lahko rečemo 2 stopinji, pa vseeno ne bo razlike.

koyotee ::



3 mesece suho zorjeni T-bone, jutri bo šel v promet 8-)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Blond ::

Da malo obudim to gurmansko temo.

Fantje kje bi lahko (najraje pri nas) kupil ta lava kamen za na mizo. Torej z nekim inox ali lesenim podstavkom, da na segretem kamnu na mizi spečeš steak.

Lp
www.galea.si
Odkup, prodaja in obnova nepremičnin
Posredovanje v prometu z nepremičninami

          ::

Blond, poglej si za kakšen TEPPANYAKI žar, ki ga postaviš na mizo.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

katero ponev? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12854038 (11095) nejcek74
»

Ljubljana finest burgers (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30044835 (22040) Gagatronix
»

Katero ugodno meso za steak? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7315677 (7890) Dzuro10
»

Peka rib

Oddelek: Loža
437827 (6271) Aquafriend

Več podobnih tem