» »

Dovoljenje za vožnjo tujega vozila

Dovoljenje za vožnjo tujega vozila

gregor_m ::

Torej, s punco sva kupila avto, ki je registriran na njo, ker ga večinoma vozi ona. Nisva poročena in nimava skupnega stalnega/začasnega prebivališča. Sedaj me zanima ali obstaja kakšen uraden list, ki bi mi omogočal legalno vožnjo "tujega" vozila.
Vem, da se lahko na AMZS dobi neko pooblastilo, ki pa velja samo za eno leto. Želel bi si potrdilo, ki bi veljal neomejen čas. Sicer za Slovenijo me ne skrbi tako, toda občasno se vozim tudi v Avstriji in Italiji.

jumpy ::

Naj ti napiše pooblastilo za uporabo s podatki vozila inna tvoje ime (s podatki tvojega osebnega dokumenta). Pooblastilo naj da overiti na upravni enoti.

Ob morebitni kontroli pokazes:
- prometno dovoljenje,
- svoj osebni dokument,
- overjeno pooblastilo.

BlaY0 ::

Why da Huck? Jaz imam zadnjih 12 let v avtu pooblastilo od parnerke napisano in podpisano na A4 pa nikoli nisem imel težav. Ne vem če so ga vsem tem času 2x zahtevali...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

feryz ::

WTF!? Vi to resno?
Kaj pa spremeni en papir, ki ga je nekdo napisal? Boljše da si brez.

videc ::

Lahko te da kot uporabnika avta. Bo zapisano v prometni.

BlaY0 ::

feryz je izjavil:

WTF!? Vi to resno?
Kaj pa spremeni en papir, ki ga je nekdo napisal? Boljše da si brez.

Vse. Lahko si recimo ob bajto, ko se recimo najde nek na roko nakracan 100 let star papir, ki ga je tvoj pra star fotr napisal v gostilni s sosedovim Franclnom.

jumpy ::

feryz je izjavil:

WTF!? Vi to resno?
Kaj pa spremeni en papir, ki ga je nekdo napisal? Boljše da si brez.


Overjeno na upravni enoti. Se enkrat: o-v-e-r-j-e-n-o. In ja, mislim resno, ker ne pisem kar nekaj na pamet. Za overjanje istovetnosti pooblastitelja je potrebno nekaj malega placati.

traxxas ::

Tam ko avto registriraš,dobiš uradno potrdilo.

gregor_m ::

videc je izjavil:

Lahko te da kot uporabnika avta. Bo zapisano v prometni.


Tole se mi zdi v redu zadeva, bom šel jutri preverit.

Sicer sem slišal za pooblastila overjena na upravni enoti, samo ne vem kako bodo reagiral italijanski/avstrijski policaj, ko bi mu pokazal nek papir (pa čeprav ima štampiljko upravne enote).

blackbfm ::

o kakšnih pooblastilih bluzite?


samo ne vem kako bodo reagiral italijanski/avstrijski policaj


nevem zakaj bi bil kakršnkoli problem če voziš tuj avto, razen če je avto ukraden

wini ::

Vozil že vsaj 20 različnih avtov od kolegov, žlahte, sodelavcev itd ... ko so me ustavli me še nikoli niso vprašali čigavo je vozilo. Pa tudi če bi me, jim povem in to je to. Če bi komplicirali pa telefon in kličem lastnika, jim ga dam na telefon in naj jim lastnik pove da imam sposojenega.
Ne vidim težav.

Ales ::

Ta je dobra, policaju boš dajal telefon da posluša, kako nekdo na drugi strani pravi, da je vse ok. :))

Darwin award material.

Furbo ::

Za vožnjo po Sloveniji ne rabiš ničesar, za tujino pa, ampak bo morda tedaj itak ona zraven? ;)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

hammock ::

wini je izjavil:

Vozil že vsaj 20 različnih avtov od kolegov, žlahte, sodelavcev itd ... ko so me ustavli me še nikoli niso vprašali čigavo je vozilo. Pa tudi če bi me, jim povem in to je to. Če bi komplicirali pa telefon in kličem lastnika, jim ga dam na telefon in naj jim lastnik pove da imam sposojenega.
Ne vidim težav.

Tocno tako je. Ne komplicirajte z pooblastili in podobnimi neumnostmi. Vozim tuje avte, motorje, colne... Pac poves policaju da avto ni pisan na tebe ko mu das prometno in voznisko, pa je to to.

wini ::

Ales je izjavil:

Ta je dobra, policaju boš dajal telefon da posluša, kako nekdo na drugi strani pravi, da je vse ok. :))

Darwin award material.


Kot prvo se kdaj pelji s tujim avtom pa da te policija na kontroli ustavi. Pol boš sploh videl kakšen je postopek in ugotovil da ni to nobeno kaznivo dejanje če voziš tuje vozilo. Čisto teoretično sem opisal zadevo.

rdecaluc ::

Vozit ni problem. Problem je lahko pri zavarovanju. Določena kasko zavarovanja ne krijejo če vozi drug.

Lp
Est modus in rebus. ,typos

wini ::

Obrazloži kaj ne krijejo prosim. Nisem obveščen o tem da bi bila težava s kasko će je šofer nekdo ki ni lastnik vozila.

MadMax ::

Od naših mejašev so glede tega jodlarji kar "problematični"...
Pri ostalih ni panike.

Sicer pa kot je bilo omenjeno, naj te vpiše kot uporabnika v prometno, pa problem rešen do prodaje avta ali do konca večne ljubezni ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

robertz ::

Tomas 33 ::

Kot so že rekli, za vožnjo po Sloveniji z v Sloveniji registriranim avtom ne rabiš.
Policisti lahko status hitro preverijo iz svojih evidenc.

V tujini tega ne morejo, zato pa rabiš AMZSjev kartonček, kot ga je linkal robertz.

BlaY0 ::

rdecaluc je izjavil:

Vozit ni problem. Problem je lahko pri zavarovanju. Določena kasko zavarovanja ne krijejo če vozi drug.

V tujini pri zavarovanju avta poveš kdo vse ga bo vozil. Več kot je voznikov, višja je premija. Amapak to ni več problem, ki se tiče same vožnje avtomobila ampak stvar pogodbe med zavarovalcem in zavarovalnico...

69charger ::

Ne rabiš nobenih pooblastil za policaje, tudi v primeru nesreče na zavarovalnici sploh ni nobenega problema (ja, iz izkušenj :)).
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

BlaY0 ::

Tomas 33 je izjavil:


V tujini tega ne morejo, zato pa rabiš AMZSjev kartonček, kot ga je linkal robertz.

Pravno formalno razlike med tem kartončkom in pooblastilom napisanim na roke po moje ni. Je pa ena velika razlika... ta kartonček košta 20 EUR/leto.

gregor_m ::

Sem se šel pozanimat, da bi me v prometno vpisali kot souporabnika vozila in pravijo da ne gre. Možno bi bilo samo v primeru, da bi oseba na katero je pisano vozilo izgubila vozniško dovoljenje. V tem primeru bi bil lahko uporabnik vozila, ali pa da je lastnik vozila pravna oseba se nato vpriše, kdo je uporabnik.

Bova napisala na roke neko pooblastilo in ga overila na upravni enoti, bolj kot nič bo. Verjetno se da overit tudi angleško besedilo.

perci ::

V Srbiji te recimo lepo oglobijo, če nimaš amzs-jevega kartončka.

Ales ::

Oglobijo te če voziš tuje vozilo brez pooblastila? Možno. Pa zahtevajo prav AMZS kartonček ali pač da imaš pooblastilo?

V Srbiji tudi lepo zaplenijo avto iz tuje države, če ga vozi srbski državljan, s čimer preprečujejo uporabo neuvoženih vozil. Je bil nedavno v novicah en Avstrijec, ki je dal v Srbiji avto na servis in mu ga je menda mehanikova žena hotela pripeljati nazaj. Pa ga ni... čeprav je poskusila. No, ali pa je vozila tuj avto in ni opravila uvoza, komur pač človek verjame...

perci ::

Oglobijo te če voziš tuje vozilo brez pooblastila? Možno. Pa zahtevajo prav AMZS kartonček ali pač da imaš pooblastilo?
Ne bom trdil - morda bi pooblastilo zadostovalo. Svak je pred cajtom z mojim avtom kasiral kazen. Je pa 14 dni potoval po ex jugi in mislim, da je ene dvakrat kasiral kazen. Morda bi bilo dovolj že navadno pooblastilo, čeprav dvomim. Dol tut hočjo met zeleno karto (to pa tudi sam lahko potrdim), čeprav tega nikjer drugje ne zahtevajo.

Malajlo ::

Zakaj bi dobil kazen, če voziš tuj avto? A je to prekršek? Me prav zanima, kaj je na plačilnem nalogu za en člen napisal.
Zelene karte so v nekaterih državah obvezne. Srbije ni med njimi. Več.
https://www.amzs.si/na-poti/mednarodni-...
V teh državah je zelena karta samo priporočljiva, saj v primeru prometne nesreče olajša komunikacijo med udeleženci.

jumpy ::

Ne bom trdil, da je pooblastilo nujno potrebno, je pa koristno. V najinem primeru se ni glasilo le na dovoljenje za uporabo vozila, ampak tudi na druge stvari.

Pooblastilo je prišlo prav v dveh primerih:
- ob prestopu meje so SLO policisti želeli videti prometno dovoljenje (vcoznik in lastnik nista ista oseba): pokazalo se je tudi pooblastilo;
- ob kontroli prometa je policist ob pregledu prometnega dovoljenja vprašal čigavo je vozilo (policistu se je povedalo, da obstaja pooblastila, ampak ga ni bilo potrebno pokazati).

Torej: v izogib težavam ali dodatnim preverbam s strani kakšnih organov, se preprosto pokaže ta "pildek", ki ima gor uradne žige, pa je mir.

wini ::

Kot sem že povedal prej. Živim pri Italijanski meji, peljal sem se že n-krat tudi v Italijo z vozilom ki ni moje.
So me ustavili na meji, prekontrolirali dokumente in prometno. Nikoli ni noben kompliciral. Če so me vprašali čigav je avto, sem pač povedal da je lastnik/ca ta pa ta.
Se mi je zgodilo v Devinu (pri Sistiani) da so me ustavili polizia stradale in NISEM imel prometnega dovoljenja ker je ostalo v denarnici od punce od prijatelja (peljal sem testno vožnjo pač ... prijatelj je bil z mano v avtu, avto pa je bil pisan na njegovo punco).
Sem policaju razložil situacijo, da nismo komplicirali sem rekel da je moja punca in povedal policaju njene podatke. Dobil sem kazen 41€, katero sem moral plačati na licu mesta in sem moral v roku 1 meseca prinesti na kvesturo/policijsko postajo original dokumente (prometno, zavarovanje in osebni dokument lastnice).
Tako da ne mi bluzit da rabim obvezno pooblastila za tujino.

Malajlo ::

A policaj ne zna brati, da mora spraševati, čigavo je vozilo? Saj na prometni piše. Ime, priimek, leasing hiša, whatever.
No, so me že kot mulca spraševali, če je bicikel moj. Sem na vprašanje odgovoril z vprašanjem, če gre za retorično vprašanje in kakšen odgovor pričakuje.
In neko obdobje sem moral pri prehodu meje pokazati še vozniško. Parkrat sem jo pokazal, potem se mi je zdelo pa neumno. Za prehod meje so dokumenti natančno določeni. Vozniške ni na seznamu. Če sumi, da vozim brez vozniške, naj me pa kontrola prometa ustavi in preveri. Lahko tudi na licu mesta. Ampak v tem primeru naj blekne, da opravlja kontrolo prometa. Za prehod meje pač ne potrebujem vozniške. Razlog je bil sicer banalen, sem bil podoben iskani osebi.
Sicer pa jih razumem, včasih malo pobrkajo svoja pooblastila. Da bi pa v izogib nevšečnostim z represivnimi organi trogal neke brezpredmetne pildke in jih kazal, ko se nekomu sprdne, pač ne gre. Vedno mora podati razlog za opravljanje postopka.

wini ::

Pa še nekaj ... vozniško ni dokument za prestop meje. V Italiji spet, ko vozim praktično nikoli nimam passporta s sabo. Ko me ustavijo pokažem vozniško in prometno.
Nikoli me še niso vprašali po drugem dokumentu ko sem bil jaz šofer.
So mi pa pizdili ko sem bil sovoznik in sem pokazal samo vozniško. Rečem da sem ga pozabil, se opravičim blablabla ... in spet nikoli nisem dobil kazni ne nč.

Furbo ::

wini je izjavil:

Sem policaju razložil situacijo, da nismo komplicirali sem rekel da je moja punca in povedal policaju njene podatke. Dobil sem kazen 41€, katero sem moral plačati na licu mesta in sem moral v roku 1 meseca prinesti na kvesturo/policijsko postajo original dokumente (prometno, zavarovanje in osebni dokument lastnice).
Tako da ne mi bluzit da rabim obvezno pooblastila za tujino.

Saj se zavedaš, da si iz tvoje lastne zgodbe potegnil napačen zaključek?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jumpy ::

Hjoj, da ste eni brihtne buče tukaj. :))

@Malajlo: policaj je imel ob potnem listu željo videti prometno dovoljenje. Po pregledu obeh dokumentov je sledilo vprašanje čigavo je vozilo. Je s tem prekoračil pooblastila? Morda da, morda ne. Ker čisto slučajno sem moral prometno dovoljenje na istem mejnem prehodu kazati tudi sam, zgolj nekaj dni kasneje. Očitno je bilo vozilo "zanimivo", da so želeli dodatno preveriti lastništvo. Predvidevam, da so že imeli razloge zakaj. (Morda je bilo takšno vozilo ukradeno in so preverjali vsa vozila ob prestopu meje.) Ne vem, in me ne moti, če nekdo opravlja svoje delo!

@wini: nihče ne piše s katerim dokumentom se je prestopalo mejo. osredotočaš se na napačne stvari in temu primerno delaš napačne sklepe.

Da zaključim: v prvem postu je napisano "želel bi si..." in temu je sledil moj odgovor kako si lahko to željo izpolni (ker imam konkretno s takim primerom pozitivno izkušnjo).

MaliJanez ::

Gregor, ali je bil avto vzet na leasing ali ne? Če je bil, se da pri leasing hiši dobiti potrdilo, da lahko voziš ta avtomobil. Tako potrdilo sem tudi jaz dobil za mamin avto vendar še nikoli nisem imel problemov ko so me vstavli, da bi mogel pokazat potrdilo ali pa bilokaj. Rečeš da je od punce in je to to. Lahko pa napišeta dovoljenje o uporabi, da boš mirno spal.

wini ::

@jumpy sem se zaplezal v drugo temo, point je bil da ni potrebe po kompliciranju. Če imaš vse dokumente nisi v nobenem prekršku.

          ::

Kadar mi dajo na servisu nadomestno vozilo, mi vedno natisnejo še poooblastilo, ker so podatki o avtu, moji podatki, ter podpisano in ožigosano z njihove strani.

Mavrik ::

MaliJanez je izjavil:

Gregor, ali je bil avto vzet na leasing ali ne? Če je bil, se da pri leasing hiši dobiti potrdilo, da lahko voziš ta avtomobil. Tako potrdilo sem tudi jaz dobil za mamin avto vendar še nikoli nisem imel problemov ko so me vstavli, da bi mogel pokazat potrdilo ali pa bilokaj. Rečeš da je od punce in je to to. Lahko pa napišeta dovoljenje o uporabi, da boš mirno spal.


Kaj pa piše na zavarovalni polici okoli tega kdo vozi avto (kasko / primer nesreče)?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

twom ::

          je izjavil:

Kadar mi dajo na servisu nadomestno vozilo, mi vedno natisnejo še poooblastilo, ker so podatki o avtu, moji podatki, ter podpisano in ožigosano z njihove strani.

Ampak overjeno pa ni. Potem lahko tudi moja mama napiše pooblasitlo in gor krompirjevo štampiljko pritisne (oz napiše da posluje brez žiga).
Samo karikirano sprašujem kakšno pravno vrednost ima tak papir od avto hiše...

Malajlo ::

Noben od teh papirjev nima nobene vrednosti. Kvečjemu nafukaš represivni organ, da je vse OK. Ampak le-ta itak nima pojma, kaj je zakonsko določeno in kaj je pildek za rit brisat. Prišparaš pa 41€, ker nisi imel dovoljenja (prometnega, ampak na pridevnik se v togoti hitro pozabi).
Tisti pildek s servisa je namenjen kritju servisne riti, ne tvoje. Glih tako kot ti hočejo fotokopirati vozniško, da ti dajo avto. Čisto nobene osnove nimajo za zbiranje tvojih osebnih podatkov. Sem vprašal na zavarovalnici in jih en k briga.

          ::

Kaj pa dobiš pri rent-a-carju?

perci ::

Sem ravno zdejle na rentacarju (spanija). Nic, najemno pogodbo imam s sabo in to je to.

SG_101 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Registracija / prepis vozila s pooblastilom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625167 (9182) johanblond
»

Registracija avtomobila

Oddelek: Na cesti
3714907 (7644) ...:TOMI:...
»

Ali je potrebno imeti potrdilo o skladnosti vedno pri sebi v vozilu? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10930777 (15317) GrimReaper
»

Fotokopija prometnega dovoljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5213527 (10057) St235
»

A lahko registriram vozilo, katerega lastnik je nekdo drug?

Oddelek: Na cesti
2210131 (9424) St235

Več podobnih tem