» »

Kateri e-bralnik?

Kateri e-bralnik?

««
8 / 15
»»

Tidule ::

Groot je izjavil:

Alamar je izjavil:


-ninja-91- je izjavil:

Jaz imam kobo libra 2, super zadovoljen tako z ergononijo, zaslonom kot s tem da bp nalagam gor epub/mobi knjige kot tudi biblos naslove.
Saj je odličen bralnik, samo cena je 2x Kindle Paperwhite.


Zakaj zavajaš in primerjaš cene dveh popolnoma različnih razredov bralnikov? Saj je očitno da si fan Kindla, ampak bodi vsaj toliko pa povej da je Paperwhite povsem osnovni vstopni model, Kobo Libra 2 je pa vsaj ene dva razreda nad tem (večji in boljši enkran, fizični gumbi, branje pokončno in ležeče itd.).

Na koncu se vsak sam odloči kaj vzeti. Več nas je tukaj že izpostavilo dobro izkušnjo s Kobo bralniki. Ampak tudi s Kindlom pač ne bo noben zgrešil. Ni pa vseeno za zanemarit omejenosti na Kindle ekosistem, sploh če želiš uporabljati tudi knjige iz Biblosa. Trenutno sicer obstaja možnost razbitja aktualne DRM zaščite, ampak to leta in leta ni bilo mogoče. Pa sem tudi precej prepričan da bo hitro prišlo do popravkov in bo vse skupaj spet onemogočeno.


6,8 vs 7 inch ni ravno razlika da dol pades.

Alamar ::

Kdo je pa tebi stopil na žulj? Prvič paperwhite ni osnoven model, ampak je to navaden Kindle. Večji in boljši ekran? - lepo te prosim. Omejenost na Kindle ekosistem? - ne delaj bedaka iz sebe. Edina relevantna razlika sta fizična gumba, kar pa je osebna preferenca. Vsekakor nikakor ne upraviči 2x cene. Kakorkoli obrneš, je paperwhite daleč najboljši nakup, kar se tiče p/p razmerja. Mimogrede, imel sem Libro2, jo prodal in kupil ženi in sebi zadnjega paperwhita za dobljeno kupnino

Badwolff ::

Paperwhite vs clara... Cena skor ista, funkcije skor iste, Vlasta je waterresitant, ne vem a je kindle tudi, biblos, za tiste, ki jim je to pomembno... Tko da daleč najboljši nakup ne bo držalo. V akciji se da pa oba dobit ceneje...

Tidule ::

Kje Claro dobis za 100 EUR?

Pa tudi zaslona nista v isti kategoriji tist 1 inch se presneto pozna in osebno ne bi sel nikoli vec na 6".

Water resitant ipx8 sta oba

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Badwolff ::

Na Amazonu je vlaga ceneje.
zaslon je res večji, (ampak kaj pa vem, koliko je to pomembno pri knjigi, komu gotovo je)

Alamar ::

Badwolff je izjavil:

Paperwhite vs clara... Cena skor ista, funkcije skor iste, Vlasta je waterresitant, ne vem a je kindle tudi, biblos, za tiste, ki jim je to pomembno... Tko da daleč najboljši nakup ne bo držalo. V akciji se da pa oba dobit ceneje...

Se strinjam, sta zelo podobna. Ampak kot že omenjeno. Zaslon je 6 inčni, kar jo da v drugo kategorijo, kot paperwhite in Claro ne boš nikoli dobil za takšno ceno kot paperwhite v akciji 5x letno.
Pa da ne bo kdo mislil, da sem zagovornik Amazona. V bistvu se ga izogibam na vse možne načine. Tudi fizične knjige in vse ostale stvari kupujem drugje, ampak Kindle je pač referenca, kar se bralnikov tiče in zakaj bi plačeval procentualno gledano precej več za podobno ali slabšo napravo.
Sicer se pa vsak zase odloči, kaj bo vzel.

Tidule ::

Badwolff je izjavil:

Na Amazonu je vlaga ceneje.
zaslon je res večji, (ampak kaj pa vem, koliko je to pomembno pri knjigi, komu gotovo je)

Kakorkoli zadevo obracamo je edini res omembe vreden argument pri e-bralnikih v rangu 100-150 eur Biblos. V vsem ostalem je kidle v tem razredu z vidika price/performance pac boljsi, kar je seveda posledica amazonovega ekosistema, kjer v ceni bralnika predvidevajo tudi marze pri prodaji knjig.

Velikost zaslona je v veliki meri stvar oaebjih preferenc, ampak dokler nisi dejanskonimel v rolah 7" modela ne mores sodit. Osebno sem vec kot 10 let bil cisto zadovoljen z 6", potem sem pa eno poletje bral na 7" in ne grem vec nazaj. 7-8" mi je sweet spot, ko je naprava ravno prav velika za v roko in ni prenerodna za sabo. Sploh ker obcasno rad kaksno mango preberem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

No meni osebno je pa 8" preveliko in imam stokrat raje 6". Vse kar je nad tem mi izgubi smisel lahkotnosti, saj je potem že vseeno če sabo vzamem knjigo (ja na daljša potovanja je reader še vedno bolj praktičen ker rabiš več knjig). Tako da mora vsak sam malce pomisliti kdaj ima plan uporabljati readerja. Če pa je želja brati stripe ali pdf članke, potem pa zagotovo raje večji reader.

ales85 ::

Groot je izjavil:

No meni osebno je pa 8" preveliko in imam stokrat raje 6". Vse kar je nad tem mi izgubi smisel lahkotnosti, saj je potem že vseeno če sabo vzamem knjigo (ja na daljša potovanja je reader še vedno bolj praktičen ker rabiš več knjig). Tako da mora vsak sam malce pomisliti kdaj ima plan uporabljati readerja. Če pa je želja brati stripe ali pdf članke, potem pa zagotovo raje večji reader.

Tocno tole. Me pa tudi zanima, ce je 8" res dovolj za stripe/mango. Ali pa A4 PDF-je. Skoraj se mi zdi, da ne? Vsaj ne brez zoomiranja najbrz.

Tidule ::

ales85 je izjavil:

Groot je izjavil:

No meni osebno je pa 8" preveliko in imam stokrat raje 6". Vse kar je nad tem mi izgubi smisel lahkotnosti, saj je potem že vseeno če sabo vzamem knjigo (ja na daljša potovanja je reader še vedno bolj praktičen ker rabiš več knjig). Tako da mora vsak sam malce pomisliti kdaj ima plan uporabljati readerja. Če pa je želja brati stripe ali pdf članke, potem pa zagotovo raje večji reader.

Tocno tole. Me pa tudi zanima, ce je 8" res dovolj za stripe/mango. Ali pa A4 PDF-je. Skoraj se mi zdi, da ne? Vsaj ne brez zoomiranja najbrz.


Za a4 je meni premalo, samo tega imam vsaj osebno toliko malo, da pač uporabim 10" tablico. 7" mi praviloma zadostuje za branje mang. V originalu so ca 8". 8" so mi na zgornji meji sprejemljivosti, ker so naprave potem praviloma še dodaten inch večje, kar je pa že več kot klasičen paperback. Osebno mi je 7" najboljši kompromis kar se tiče velikosti naprave in prenosnosti.

Za 6" pa kot rečeno, dokler nisem imel novega paperwhite mi je bilo vedno dovolj, zdaj pa ne bi šel več nazaj. Gre pa čisto za osebno preferenco, ker mi je 6,8 nekje bližje klasični velikosti paperback knjig, ki sem jih največ bral, ki so tam nekje okol 7" teksta.

Če pa imam situacijo kjer vzamem samo eno knjigo gre pa še vedno z mano papir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Badwolff ::

Za pdfje, stripe im mange je tablica bistveno boljša izbira. Tako velik bralnik, a4, je potem skoraj neuporaben za branje knjig, sploh recimo na plazi. Da se, sigurno, ampak ni optimalno.

Clara/paperwhite ševedno mialim, da sta si v upora i tako podobna, da 90% aploh ne opazi ralike, cena je tudi večinoma ista.

Sam bi si želel enga android bralnika, ki bi recimo fural nekaj kot je Moon Reader. So kaki slovarji, za kindle/kobo z izgivorjavo besed ?

Tidule ::

Clara/paperwhite ševedno mialim, da sta si v upora i tako podobna, da 90% aploh ne opazi ralike, cena je tudi večinoma ista.

Če postaviš mejo tako banalno potem lahko to rečeš za 90% ebralnikov na trgu.

Za pdfje, stripe im mange je tablica bistveno boljša izbira.

Enako kot za knjige, je eink bistveno boljša izbira, če iščeš nadomestek papirja. Za A4 velikost in barve, v tem trenutku še ni prave alternative. Mange, ki so črno bele, je pa bistveno lepše brat na ereaderju.

a_borlak ::

Ne vem, če je že bilo kje omenjeno, ampak Biblos baje od jeseni dalje ukinja dostop za Kobo bralnike. Sicer ne razumem, kako točno, ker jaz pretakam preko ADE, a vseeno. BTW, vse tiste variante za odstranevanje DRM preko Calibre in DeDRM vsaj meni ne delajo za Biblos.

Groot ::

Kakšen vir za tole? Ker to bi dejansko pomenilo da praktično omejujejo dostop samo za svoje bralnike. V tem primeru bo stvar zelo hitro zanimala kakšne državne organe ker bi šlo gladko za omejevanje konkurence.

Badwolff ::

Tidule je izjavil:

Clara/paperwhite ševedno mialim, da sta si v upora i tako podobna, da 90% aploh ne opazi ralike, cena je tudi večinoma ista.

Če postaviš mejo tako banalno potem lahko to rečeš za 90% ebralnikov na trgu.

Za pdfje, stripe im mange je tablica bistveno boljša izbira.

Enako kot za knjige, je eink bistveno boljša izbira, če iščeš nadomestek papirja. Za A4 velikost in barve, v tem trenutku še ni prave alternative. Mange, ki so črno bele, je pa bistveno lepše brat na ereaderju.


Doma imamo tri bralnike, claro 2e, par (4,5) let staro claro in par let star paperwhite. Tako da čist na pamet ne govorim. Clara in paperwhite sta vstopna modela, podobna praktično v vsem. Večji modeli so pa pomojem zelo nišna izbira, sam si nisem mogel opravičiti dodatnega stroška, ko sem kupoval novo napravo .

Mange sem večinoma bral na tablici, zdaj jih že dolgo ne, in izkusnja je dobra, najbrz predvsem zaradi velikosti zaslona, pa tudi kvalitete slike. Pri barvnih stripih pa tko nimaš primerjave.

Pa naj bi dovolj o tem, ker bolj kot ne smetimo temo.

Alamar ::

Novi paperwhite ni vstopni model, ampak je to navaden Kindle.

Kako se ne opazi razlike? Clara2 je 6 inčen, novi paperwhite pa 6.8. Res moraš biti čorav, da to ne opaziš. Ti imaš še starejši model paperwhita.

a_borlak ::

Groot je izjavil:

Kakšen vir za tole? Ker to bi dejansko pomenilo da praktično omejujejo dostop samo za svoje bralnike. V tem primeru bo stvar zelo hitro zanimala kakšne državne organe ker bi šlo gladko za omejevanje konkurence.


Poglej pod tehnične zahteve. https://www.biblos.si/kako-deluje

Alamar ::

a_borlak je izjavil:

Ne vem, če je že bilo kje omenjeno, ampak Biblos baje od jeseni dalje ukinja dostop za Kobo bralnike. Sicer ne razumem, kako točno, ker jaz pretakam preko ADE, a vseeno. BTW, vse tiste variante za odstranevanje DRM preko Calibre in DeDRM vsaj meni ne delajo za Biblos.
Nikakor ne morejo omejiti Kobo bralnike dokler uporabljajo trenutno zaščito knjig. Kakšni veleumi so tam na Biblosu, ti je vse jasno, ko prebereš tole njihovo trditev.

Na e-bralniku Kindle e-knjig iz spletne knjižnice Biblos žal ni mogoče brati. Kindle je namreč zaprt bralnik, kar pomeni, da lahko z njim dostopate zgolj do vsebin v spletni prodajalni Amazon (Kindle Store). Nakup ali izposoja e-vsebin iz drugih virov sta onemogočena
Na svojem in ženinem Kindlu imam naloženih preko 1000 knjig in stripov, od tega vsaj 200 iz Biblosa. In 0 knjig iz spletne prodajalne Amazon. Kindle je ravno tako odprta naprava, kot vse ostale, ki tole posebej reklamirajo.

Groot ::

a_borlak je izjavil:

Groot je izjavil:

Kakšen vir za tole? Ker to bi dejansko pomenilo da praktično omejujejo dostop samo za svoje bralnike. V tem primeru bo stvar zelo hitro zanimala kakšne državne organe ker bi šlo gladko za omejevanje konkurence.


Poglej pod tehnične zahteve. https://www.biblos.si/kako-deluje


Haha seveda podprt bo praktično zgolj še njihov inkBook, dejansko so izločili vse druge readerje. No bomo videli kako bodo tole prakso razumeli pristojni državni organi. Glede na to da povsod po svetu poznajo DRM zaščito in vsi bralniki delujejo nemoten, za takšno prakso ni prav nobenega utemeljenega razloga razen pač še ena gnila poteza dežurnih sesalcev državnega denarja na Biblosu.

a_borlak ::

Alamar je izjavil:

Na svojem in ženinem Kindlu imam naloženih preko 1000 knjig in stripov, od tega vsaj 200 iz Biblosa. In 0 knjig iz spletne prodajalne Amazon. Kindle je ravno tako odprta naprava, kot vse ostale, ki tole posebej reklamirajo.


Ok, kako ti je uspelo spraviti iz Biblosa ven knjige?

Alamar ::

Alamar je izjavil:

Evo, s tem da zadnji korak ne rabiš pretvarjati v mobi, samo pošlješ na Kindle preko kabla

1. Namestiš Calibre ali pa ga posodobiš na najnovejšo verzijo
2. Snameš DeDRM iz prej omenjene povezave in ga namestiš v programu kot vtičnik (postopek namestitve najdeš v Read Me datoteki znotraj snetega DeDRM-ja). Ne pozabi pred tem datotek nekam razširiti, saj je RAR znotraj RAR-a
3. Snameš knjigo v Biblosu, jo odpreš v Adobe Digital Editions, nakar skočiš v Raziskovalca in pod Dokumenti/My Digital Editions najdeš epub
4. Epub enostavno povlečeš na Calibre, ki DRM odstrani, nato samo še pretvoriš v MOBI in si pošlješ na Kindle

Cr00k ::

Piratiziranje... in izgleda ST to po novem podpira :)

Alamar ::

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.

yayo ::

Kateri ppwhite pa je bil 100e med prime days? 16gb?

Cr00k ::

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.


Nc teoreticno… knjige imajo z razlogo drm zascito, ko jo skrekas, piratiziras.

Tidule ::

Badwolff je izjavil:

Tidule je izjavil:

Clara/paperwhite ševedno mialim, da sta si v upora i tako podobna, da 90% aploh ne opazi ralike, cena je tudi večinoma ista.

Če postaviš mejo tako banalno potem lahko to rečeš za 90% ebralnikov na trgu.

Za pdfje, stripe im mange je tablica bistveno boljša izbira.

Enako kot za knjige, je eink bistveno boljša izbira, če iščeš nadomestek papirja. Za A4 velikost in barve, v tem trenutku še ni prave alternative. Mange, ki so črno bele, je pa bistveno lepše brat na ereaderju.


Doma imamo tri bralnike, claro 2e, par (4,5) let staro claro in par let star paperwhite. Tako da čist na pamet ne govorim. Clara in paperwhite sta vstopna modela, podobna praktično v vsem. Večji modeli so pa pomojem zelo nišna izbira, sam si nisem mogel opravičiti dodatnega stroška, ko sem kupoval novo napravo .

Mange sem večinoma bral na tablici, zdaj jih že dolgo ne, in izkusnja je dobra, najbrz predvsem zaradi velikosti zaslona, pa tudi kvalitete slike. Pri barvnih stripih pa tko nimaš primerjave.

Pa naj bi dovolj o tem, ker bolj kot ne smetimo temo.


Samo dopolnilo: paperwhite izpred par let ni paperwhite od lani. Tako da ja, ce primerjas par let stare naprave potem to ima logiko. Vstopni model pri amazonu je pa ze dolgo osnovni kindle, ki je povsem brez omembe vredne konkurence v svojem cenovnem segmentu.

Se vedno pa ne vem kje dobit claro za 100 eur.

Cr00k je izjavil:

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.


Nc teoreticno… knjige imajo z razlogo drm zascito, ko jo skrekas, piratiziras.

Ne bluzi. Preberi zakon o avtorskih in sorodnih vsebinah in najdi podlago za to neumnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

49106 ::

Cr00k ::

@Tidule: Ne bom bral. Bom kar tebi verjel :) Če te prav razumem, bi morali Biblos prijaviti, da nam po krivici omejuje dostop do knijg? Kršijo zakon, ko vsiljujejo DRM? Moja mat npr. ne zna omejitve skrekat... pa še marsikdo drug ne (tudi tuki na ST forumu), so oškodovani?

Ales ::

Brisanje DRM je popolnoma zakonito, če imaš sicer pravico dostopa do avtorskega dela, na katerega je ta DRM pripopan.

Predstavljaj si, da je DRM ključavnica na balkonskih vratih... Če gre za tuje stanovanje, vanj nimaš pravice kar tako vstopiti skozi balkon. Pri tem je pravzaprav čisto vseeno ali je ta balkon zaklenjen ali odklenjen. V vsakem primeru nimaš pravice vstopiti, ključavnica le še dodatno fizično preprečuje vstop.

Če pa je to tvoje stanovanje, pa imaš lahko ključavnico ves čas odklenjeno ali pa jo v celoti odmontiraš in vstopaš skozi balkon do mile volje. Sploh če te moti, da moraš ključavnico ves čas odklepati z nekimi čudnimi zakompliciranimi ključi, zakaj je ne bi odstranil? Nič ni narobe s tem.

GupeM ::

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.

Saj ostali bralnik, ki podpirajo Adobe DRM, ti onemogočijo branje po 14 dneh.

Tidule ::

Cr00k je izjavil:

@Tidule: Ne bom bral. Bom kar tebi verjel :) Če te prav razumem, bi morali Biblos prijaviti, da nam po krivici omejuje dostop do knijg? Kršijo zakon, ko vsiljujejo DRM? Moja mat npr. ne zna omejitve skrekat... pa še marsikdo drug ne (tudi tuki na ST forumu), so oškodovani?


Kje sem karkoli govoril o tem da moraš koga kam prijavljat? Mešaš hruške in jabolka. Ponudnik lahko prosto uporablja DRM, če tako želi. Ampak to ali ti DRM igrnoriraš ali ne nima vpliva na to ali imaš pravico do uporabe avtorske vsebine ali ne. Lahko s tem kršiš TOS, ni pa to samo po sebi kršitev avtorskih pravic, prekršek ali karkoli protizakonitega.

Cr00k ::

Tidule je izjavil:

Cr00k je izjavil:

@Tidule: Ne bom bral. Bom kar tebi verjel :) Če te prav razumem, bi morali Biblos prijaviti, da nam po krivici omejuje dostop do knijg? Kršijo zakon, ko vsiljujejo DRM? Moja mat npr. ne zna omejitve skrekat... pa še marsikdo drug ne (tudi tuki na ST forumu), so oškodovani?


Kje sem karkoli govoril o tem da moraš koga kam prijavljat? Mešaš hruške in jabolka. Ponudnik lahko prosto uporablja DRM, če tako želi. Ampak to ali ti DRM igrnoriraš ali ne nima vpliva na to ali imaš pravico do uporabe avtorske vsebine ali ne. Lahko s tem kršiš TOS, ni pa to samo po sebi kršitev avtorskih pravic, prekršek ali karkoli protizakonitega.


Nisi nikjer pisal. Jaz sem narobe sklepal... hvala za pojasnilo.

Alamar ::

GupeM je izjavil:

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.

Saj ostali bralnik, ki podpirajo Adobe DRM, ti onemogočijo branje po 14 dneh.
Ja, to je omejitev knjižnic. Maksimalno 14 dni izposoje ali, če prej sam prekineš. Seveda, če odstraniš DRM imaš na vseh bralnikih lahko knjigo naloženo za "vedno".

GupeM ::

Res je.

Kako je pa s tem, da je Biblos včasih reklamiral, da lahko bereš knjige na teh in onih bralnikih, zdaj bojo pa to onemogočili? Marsikdo si je kakšen tak bralnik kupil zato, da bi ga lahko uporabljal z Biblosom, zdaj bo pa zanj kar naenkrat le še drag obtežilnik za papir.

yayo ::

Omejevanje uporabe bralnikov različnih proizvajalcev s strani Biblosa je lahko le avtogol, ki ubije smiselnost izposojanja digitalnih knjig v slovenščini in konec koncev tudi prodaje le teh. Če se to res zgodi potem ne vidim razloga zakaj bi sploh slovenske knjižnice še sodelovale z Biblosom. Prekinitev sodelovanja s to firmo ter prehod na neko od platform, ki so mednarodno uveljavljene v Evropi je v interesu vseh tistih, ki upajo, da bo sploh kakšen razvoj e-knjig pri nas. Ampak tu gre verjetno za vrtičke in lobiranje sorodnikov, tako, da ni preveč za upati.

Phantomeye ::

Alamar je izjavil:

a_borlak je izjavil:

Ne vem, če je že bilo kje omenjeno, ampak Biblos baje od jeseni dalje ukinja dostop za Kobo bralnike. Sicer ne razumem, kako točno, ker jaz pretakam preko ADE, a vseeno. BTW, vse tiste variante za odstranevanje DRM preko Calibre in DeDRM vsaj meni ne delajo za Biblos.
Nikakor ne morejo omejiti Kobo bralnike dokler uporabljajo trenutno zaščito knjig. Kakšni veleumi so tam na Biblosu, ti je vse jasno, ko prebereš tole njihovo trditev.

Na e-bralniku Kindle e-knjig iz spletne knjižnice Biblos žal ni mogoče brati. Kindle je namreč zaprt bralnik, kar pomeni, da lahko z njim dostopate zgolj do vsebin v spletni prodajalni Amazon (Kindle Store). Nakup ali izposoja e-vsebin iz drugih virov sta onemogočena
Na svojem in ženinem Kindlu imam naloženih preko 1000 knjig in stripov, od tega vsaj 200 iz Biblosa. In 0 knjig iz spletne prodajalne Amazon. Kindle je ravno tako odprta naprava, kot vse ostale, ki tole posebej reklamirajo.

Kar hočejo povedat je, da na Kindlu ne moreš brat knjig, ki uporabljajo drug DRM. To, da odstraniš DRM je čisto drugo.

Alamar je izjavil:

GupeM je izjavil:

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.

Saj ostali bralnik, ki podpirajo Adobe DRM, ti onemogočijo branje po 14 dneh.
Ja, to je omejitev knjižnic. Maksimalno 14 dni izposoje ali, če prej sam prekineš. Seveda, če odstraniš DRM imaš na vseh bralnikih lahko knjigo naloženo za "vedno".


Knjižnice morajo plačat za vsak digitalni izvod. Kar pomeni, da če kupijo 3 izvode, si knjigo lahko sposodijo trije ljudje na enkrat. Ne samo to - vsaka digitalna knjiga ima omejeno število izposoj. Ko je število doseženo, mora knjižnica kupit novo licenco (podobno kot se obrabijo fizične knjige, pa jih knjižnica zamenja). Skratka glupost.

Ales je izjavil:

Brisanje DRM je popolnoma zakonito, če imaš sicer pravico dostopa do avtorskega dela, na katerega je ta DRM pripopan.

Predstavljaj si, da je DRM ključavnica na balkonskih vratih... Če gre za tuje stanovanje, vanj nimaš pravice kar tako vstopiti skozi balkon. Pri tem je pravzaprav čisto vseeno ali je ta balkon zaklenjen ali odklenjen. V vsakem primeru nimaš pravice vstopiti, ključavnica le še dodatno fizično preprečuje vstop.

Če pa je to tvoje stanovanje, pa imaš lahko ključavnico ves čas odklenjeno ali pa jo v celoti odmontiraš in vstopaš skozi balkon do mile volje. Sploh če te moti, da moraš ključavnico ves čas odklepati z nekimi čudnimi zakompliciranimi ključi, zakaj je ne bi odstranil? Nič ni narobe s tem.


Tudi če to drži, kar praviš je razlika ali si ti sposodiš neko avtorsko delo ali pa ga kupiš.

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

Alamar je izjavil:

Kakšno piratiziranje? Vse knjige so izposojene iz MKL za katero se plačuje letna članarina. To niso knjige iz Biblosove trgovine. Teoretično bi jih sicer moral zbrisati po 14 dneh, ko se avtomatsko same zbrišejo iz Biblosove strani, ampak to velja za vse bralnike.


Ti plačuješ članarino, da lahko bereš knjige v "lasti" knjižnice. Samo to ne pomeni, da imaš lahko neko knjigo doma neomejeno časa oz. da jo kr obdržiš (digitalno ali fizično). Ali pa delaš "varnostne" kopije (fotokopiranje, zbijanje DRM). Tudi, če odstraniš DRM, da lahko bereš na napravi po svoji izbiri, bi moral to knjigo po 14 dneh zbrisat (istočasno, ko bi ti potekla izposoja "originala").

Pač bod fer, pa reci bobu bob. Gre za piratiziranje. Sej tudi jaz (občasno) piratiziram, ampak se ne pretvarjam, da je to karkoli drugega kot to.

Alamar ::

Napisal nisi nič novega, kar že ne bi vedel. Edina teoretično sporna zadeva je, da prebranih knjig po 14 dneh nisem (še) izbrisal. Kar pa jih seveda lahko kadarkoli. Lahko pa si jih tudi na novo sposodim, neomejenokrat, dokler je na voljo zakupljena licenca. To, da se je razbila zaščita in naložila knjiga na katerokoli napravo pač ni piratiziranje.

Phantomeye ::

Alamar je izjavil:

Napisal nisi nič novega, kar že ne bi vedel. Edina teoretično sporna zadeva je, da prebranih knjig po 14 dneh nisem (še) izbrisal. Kar pa jih seveda lahko kadarkoli. Lahko pa si jih tudi na novo sposodim, neomejenokrat, dokler je na voljo zakupljena licenca. To, da se je razbila zaščita in naložila knjiga na katerokoli napravo pač ni piratiziranje.


Lol, če _trenutno_ nimaš licence za uporabo knjige (nimaš izposojene, je nisi kupil), potem imaš piratsko verzijo te knjige, ker nisi avtoriziran.
Ti si lahko izposodiš knjigo neomejenokrat, če si je v tistem času ne izposodi kdo drug, eno licenco lahko uporablja samo ena oseba na enkrat. Ti pa imaš to knjigo še vedno na kindlu.

In kot sem rekel, zaradi mene lahko to počneš - sem ne se delat, da ne gre za piratiziranje. TO, kar je "edino teoretično sporno" je bistvo problema.

Zgodovina sprememb…

jocoj ::

Bistvo problema so davkoplačevalske pijavke pri Beletrini aka študentski založbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

Phantomeye ::

jocoj je izjavil:

Bistvo problema so davkoplačevalske pijavke pri Beletrini aka študentski založbi.


kar ima absolutno zero veze z licencami

49106 ::

Gusarji piratizirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Phantomeye ::

49106 je izjavil:

Gusarji piratizirajo.



https://www.dnevnik.si/1042276652

49106 ::

theStranger ::

Zdravo, odločam se za nakup e-bralnika. Načeloma sem vrgel oko na Kobo Libra 2 ampak me je zdaj presenetila novica da biblos od predvidoma jesni 2023 ne bo vec podpiral Kobo bralnikov. Zdaj me zanima ali obstaja kaksna primerna alternativa?
Hvala za odgovor, lep pozdrav, Davor

Han ::

PocketBook InkPad 3 (Pro) ali 4.

Tsunamii ::

theStranger je izjavil:

Zdravo, odločam se za nakup e-bralnika. Načeloma sem vrgel oko na Kobo Libra 2 ampak me je zdaj presenetila novica da biblos od predvidoma jesni 2023 ne bo vec podpiral Kobo bralnikov. Zdaj me zanima ali obstaja kaksna primerna alternativa?
Hvala za odgovor, lep pozdrav, Davor


Ooo resno ? PA glih sem rekel, da je čas da si kupim e-bralnik :|

theStranger ::

Tsunamii je izjavil:

theStranger je izjavil:

Zdravo, odločam se za nakup e-bralnika. Načeloma sem vrgel oko na Kobo Libra 2 ampak me je zdaj presenetila novica da biblos od predvidoma jesni 2023 ne bo vec podpiral Kobo bralnikov. Zdaj me zanima ali obstaja kaksna primerna alternativa?
Hvala za odgovor, lep pozdrav, Davor


Ooo resno ? PA glih sem rekel, da je čas da si kupim e-bralnik :|


https://www.biblos.si/kako-deluje

E-bralniki (tehnologija e-črnila)

Od prehoda na Biblos 2.0 je v uporabi novejši sistem zaščite e-knjig, katerega ne podpirajo vsi e-bralniki, ki se jih je lahko uporabljalo do sedaj za branje e-knjig z Biblosa. Nepodprte so predvsem starejše naprave, ki so bile proizvedene pred letom 2013, ter naprave, ki uporabljajo Android operacijski sistem nižji od verzije 4.2.

E-bralniki znamke Kobo predvidoma od jeseni 2023 dalje ne bodo več podprti.

Novejši modeli e- bralnikov znamke Pocket Book bi morali delovati normalno, v kolikor jih nadgradite na zadnjo različico sistema. Starejši modeli žal niso več podprti.

Modeli e-bralnikov Nook in Onyx Boox na žalost niso podprti. :( :/

yayo ::

Torej v bistvu ne bo podprto nič ampak bo Biblos vseeno nekako imel zaslužke s tistimi petnajstimi Pocketbooki, ki jih bodo prodali v naslednjih dveh letih. Živi bili pa vidjeli...

karafeka ::

Kateri ebralnik z einkom je najbolj odprt, v smislu, da ga lahko rootaš in inštaliraš nove rome?
««
8 / 15
»»