» »

Kakšen način gradnje

Kakšen način gradnje

«
1
2 3

matter ::

Končno se lotevamo graditi novo hiško.
Gledam različne rešitve, kjer so oblike dokaj podobne.

Kar pa me tu zanima je to, ali ima kdo kakšne izkušnje/izračuna kakšen način gradnje je cenovno ugodnejši. Glede načina gradbe niti nimam kakih preferenc ali zadržkov.

Sedaj sem gledal tipe gradenj:
1. Klasika z zidnimi opekami
2. Ytong gradnja
3. Lesene hiše Jelovica (Lepljen les smreke za oporo, betonit plošče na obeh koncih ter vmes kamena volna
4. kaj novega kar pa ne poznam :)

Delati primerjave med Ytong in Jelovica se seveda da dokaj hitro (ker imajo obojo zelo podobne tipske hiše). Težje pa je vnaprej dobiti izračun za opečnato gradnjo, saj bi moral najprej dobiti načrt in nato predračun.

Torej, če ima kdo kaj več izkušenj bi prosil za kako informacijo.

hvala za kakršnekoli pripombe.
Grem basket pa bom neloke metal

Scaramouche ::

Ali misliš otrokom pustiti, kje gradiš? So neke rovte, kjer bi samo ti želel, ker si navezan emocionalno?

Potem je dobro kako montažno. sej bo zdržala tisti 30-50 let...

matter ::

Smo 5 članska družina in imam namen živeti v njej do konca najinega življenja.
Načeloma ni mišljeno, da bi otroki živeli v njej, ko se se osamosvojijo (razen če naju prej pobere).

Predvsem sedaj nimam občutka ali so montažne hiše (po navdi les) res cenejše od opečnatih gradenj. Namreč, če to ne drži, potem me montažne hiše ne zanimajo več toliko (pa nimam namena delati pasivno gradnjo)
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Invictus ::

Niso cenejše...

Narejene so malo hitreje do strehe, kar se dela notranjosti tiče, traja enako...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nedasemiveč ::

Klasika še vedno zmaga.

matter ::

Potem je odločitev jasna, da gremo z opečna gradnjo, saj se ne mudi tako zelo, pa trenutno so še cene zelo visoke (materiala).
Tudi glede vlage me ni strah (da hiša ne bi bila dovolj "suha") , saj bi vgradil rekuperacijo.
Čudno mi je, zakaj se potem gradi toliko montažnih hiš, če je cena celo višja.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Utk ::

Jaz bi premislil o ytongu. Če ne bo to neka 3 nadstropna graščina, ne vem zakaj ne. Ne bi smelo bit dražje, vseeno hitreje končano, in imaš kar nekaj tipskih načrtov, kar ti tudi poceni in pohitri vse skupaj.

jabe ::

Glede na prioritete - klasika!

Nedasemiveč ::

matter je izjavil:

Potem je odločitev jasna, da gremo z opečna gradnjo, saj se ne mudi tako zelo, pa trenutno so še cene zelo visoke (materiala).
Tudi glede vlage me ni strah (da hiša ne bi bila dovolj "suha") , saj bi vgradil rekuperacijo.
Čudno mi je, zakaj se potem gradi toliko montažnih hiš, če je cena celo višja.


Ker je hitreje. Se pa pri montažni predvidena cena ne spreminja, pri klasiki pa se hitro zgodi, da je kaj dražje, sploh sedaj ko skačejo cene gradbenih materialov

Zgodovina sprememb…

matter ::

Ytong sem gledal, vendar še nisem zbral dovolj informacij za +/-.
Baje je material dražji, a naj bi rabil manj izolacije (glede na opeko). Ti pa Ytong podari gradbeni načrt, kar je en + za njih.
Verjetno se bom s tem pomenil še s kakim izvajalcem, kaj priporoča.

Gre pa za klasično mansardno hišo. Zgoraj spalni dela, spodaj bivalni del. Nekje 140-160m2.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

energetik ::

Najbolj ugodno je z običajnim opečnim modularcem. Cena izolacije pri fasadi je manjši delež, tudi če jo boš moral dati 5cm več kot na ytong, bo vse skupaj verjetno še vedno cenejše.
Plus je še velika toplotna akumulacija opeke, pa to da zidarji znajo z njo najbolje delati. Torej imaš veliko izbire pri gradbenikih.

WhiteAngel ::

matter je izjavil:


saj bi vgradil rekuperacijo.


why?!?

jabe ::

V 2021 se tega pri novogradnjah več ne sprašuje. Kot tudi nprneabos dal centralno ogrevanje ali ne.

Po drugi strani pa bajta mora biti danes 2,5L ali neki tacga. Brez rekuperacije bo težko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

fikus_ ::

cenovno je klasika (opečnate) in montažne blizu skupaj. Montažna je malo dražja, ampak je časovno hitreje, ker ne rabiš čakati da se suši (estrihi, ometi, . . .). Plinobetonski zidaki (Ytong, Siporex, . . .) so dražji, niti ne prišparaš veliko izolacije.

Pri opečnati imaš tudi večjo akumulacijo toplote, temperature manj niha.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

PrimoZ_ ::

Ko smo ravno pri estrihih. Če sem prav razumel kolega, so mu v skeletni gradnji estrih vlili. Tako klasično kot pri zidani, 5cm betona.

fikus_ ::

Lahko "klasični" estrih, lahko suhi.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

WhiteAngel ::

matter je izjavil:


3. Lesene hiše Jelovica (Lepljen les smreke za oporo, betonit plošče na obeh koncih ter vmes kamena volna


Jaz nisem navdušen nad montažno gradnjo zaradi slabe zvočne izolacije in manj fleksibilnosti kasneje. npr. moja starša sta si zaželela kopalnico v zgornjem nadstropju, ampak nista mogla dati vgradnega kotlička za wc, ker je montažna stena pretanka. Tudi vodovod in štrom napeljati naknadno je bil cel f*ckup ter umivalnik pritrditi na montažno steno (moraš ga pričvrstiti tja, kjer je lesena konstrukcija v steno). Sta rekla, da če bi lahko čas zavrtela 20 let nazaj, ne bi izbrala montažne ampak klasiko.

energetik ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ko smo ravno pri estrihih. Če sem prav razumel kolega, so mu v skeletni gradnji estrih vlili. Tako klasično kot pri zidani, 5cm betona.
Seveda v večini montažnih vlijejo kalsične estrihe, tu ni nobene prednosti pri sušenju. Le ometov ni. Poleg tega, klasični estrih ti morda za 1 meseca zamakne vselitev, kaj pa je to pri celotnem precesu gradnje? Še ta mesec je vprašljiv, saj se lahko med sušenjem estriha komot naprej delajo ostale stvari.

Invictus ::

Utk je izjavil:

Jaz bi premislil o ytongu. Če ne bo to neka 3 nadstropna graščina, ne vem zakaj ne. Ne bi smelo bit dražje, vseeno hitreje končano, in imaš kar nekaj tipskih načrtov, kar ti tudi poceni in pohitri vse skupaj.

Jaz bi isto razmišljal. Hitra gradnja, ni potrebe po notranjih ometih in izolacijski fasadi. Vzameš debelino 480mm, in če je vse lepo narejeno, prihraniš precej na času.

Temeljno ploščo pa rabiš narediti tudi za montažno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matter ::

WhiteAngel je izjavil:

matter je izjavil:


3. Lesene hiše Jelovica (Lepljen les smreke za oporo, betonit plošče na obeh koncih ter vmes kamena volna


Jaz nisem navdušen nad montažno gradnjo zaradi slabe zvočne izolacije in manj fleksibilnosti kasneje. npr. moja starša sta si zaželela kopalnico v zgornjem nadstropju, ampak nista mogla dati vgradnega kotlička za wc, ker je montažna stena pretanka. Tudi vodovod in štrom napeljati naknadno je bil cel f*ckup ter umivalnik pritrditi na montažno steno (moraš ga pričvrstiti tja, kjer je lesena konstrukcija v steno). Sta rekla, da če bi lahko čas zavrtela 20 let nazaj, ne bi izbrala montažne ampak klasiko.


Hvala za te informacije, vsekakor zelo koristno, tudi zato ker imam tudi sam namen uporabiti vgradnji kotliček.
Grem basket pa bom neloke metal

energetik ::

Te informacije so za neko staro montažno. Jasno da če se dela novo, se vgradni kotliček povsem normalno vgradi v montažni hiši. Tudi stene se da narediti zvočno izolativne. Vse to seveda stane.

matter ::

Invictus je izjavil:

Utk je izjavil:

Jaz bi premislil o ytongu. Če ne bo to neka 3 nadstropna graščina, ne vem zakaj ne. Ne bi smelo bit dražje, vseeno hitreje končano, in imaš kar nekaj tipskih načrtov, kar ti tudi poceni in pohitri vse skupaj.

Jaz bi isto razmišljal. Hitra gradnja, ni potrebe po notranjih ometih in izolacijski fasadi. Vzameš debelino 480mm, in če je vse lepo narejeno, prihraniš precej na času.

Temeljno ploščo pa rabiš narediti tudi za montažno...


Bom skušal dobiti kako cenovno primerjavo, saj je Ytong kar realna opcija. Verjetno bo na koncu odločala cena, saj časovno se mi ne mudi tako zelo in imam časa z vselitev vsaj 2.5 let.
Grem basket pa bom neloke metal

TheBlueOne ::

Pri nama je bila opecnata dosti drazja, ce smo gledali izolativnost. Poleg tega bi bile stene dosti debelejse, kar ti zmanjsa m2 in naredi stavbo se drazjo v relativnem smislu. Seveda ne smes gledati samo do tretje faze ampak do konca.

Z mojo planirava se dvojcek ali dva dvojcka kot investicijo. Ponudbe zbiram predvsem od modularnih ponudnikov kakor Trex iz Hrvaske, kjer ne potrebujes niti plosce ampak je dovolj pasovni fundament.

Invictus ::

Zidava pasovnih temeljev ni kaj dosti cenejša od temeljne plošče...

Dražje opaženje, ja gre manj betona in železa (ga je pa bolj komplicirano vezati), ampak na koncu moraš tako ali tako zafilati tisti prostor med temelji. Mora biti neka hidroizolacija, toplotna, estrih, itn, pa se na koncu malo sešteje...

Poleg tega je še odvisno od terena, če je malo bolj mehak, ti drugega kot temeljna plošča ne preostane, da se bolje porazdeli teža zgradbe......
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Littlaman ::

matter je izjavil:

Ytong sem gledal, vendar še nisem zbral dovolj informacij za +/-.
Baje je material dražji, a naj bi rabil manj izolacije (glede na opeko). Ti pa Ytong podari gradbeni načrt, kar je en + za njih.
Verjetno se bom s tem pomenil še s kakim izvajalcem, kaj priporoča.

Gre pa za klasično mansardno hišo. Zgoraj spalni dela, spodaj bivalni del. Nekje 140-160m2.


Midva sva tudi najprej računala ytong. Pa sva na koncu šla klasiko. Pri današnjih cenah bi bilo tam tam. Ko boš zbiral predračune si pridobi kombinacijo ytong in betonska plata nad pritličjem. Montažni stropovi so dragi za kupit in zamudni za vgradnjo armature in betona. Pri nama sva vsaj 15k€ privarčevala ker ni bilo montažnih stropov, ki so bili za nadstropje in mansardo.

Razmisli o pritlični hiši, v tem primeru mislim da bo ytong no brainer.

Lp

DamijanD ::

Ytong(ex Siporex) je fin, ker če kasneje kaj predeluješ lahko steno preprosto odžagaš :-)

Sparkxl ::

Preden se odločiš, ne išči takih pomembnih informacij na forumih, še najmanj pa tu.
Idi po ponudbe in glej da boš primerjal primerljivo. Samo namig: tako izolativnost kot jo dobiš pri montažni, boš pri ostalih variantah težko dosegel.
Nekaj prednosti montažne so ti že našteli, jaz bi dal še eno: možnost ločitve je pri montažni dosti manjša kot pri klasični gradnji:)
Ni malo hiš, ki so med procesom gradnje ostale nedokončane, ker so se vmes ločili. Gradnja je stresna zadeva, ki zahteva dosti časa in živcev.

PrimoZ_ ::

Po opažanjih bi rekel da se trenutno več kot montažno gradi skeletno. Nevem ali je to modna muha, nižja cena ali kaj tretjega.

matter ::

Sparkxl je izjavil:

Preden se odločiš, ne išči takih pomembnih informacij na forumih, še najmanj pa tu.
Idi po ponudbe in glej da boš primerjal primerljivo. Samo namig: tako izolativnost kot jo dobiš pri montažni, boš pri ostalih variantah težko dosegel.
Nekaj prednosti montažne so ti že našteli, jaz bi dal še eno: možnost ločitve je pri montažni dosti manjša kot pri klasični gradnji:)
Ni malo hiš, ki so med procesom gradnje ostale nedokončane, ker so se vmes ločili. Gradnja je stresna zadeva, ki zahteva dosti časa in živcev.


Glede na to, da sem dokaj na začetku (nimam še kupljene parcele - sem v nakupu, le še cena se cenkamo) mi forum predstavlja prve informacije. Vsekakor pa te informacije trenutno niso odločevalske. Odločale bodo ponudbe.
Grem basket pa bom neloke metal

Fuks ::

Priporočam klasiko, razen če se ti ful mudi!

Klasika:
+ najcenejša
+ najboljša toplotna akumulacija
+ dobra zvočna izolacija
+ najdaljši rok trajanja
- traja najdlje da se postavi, hitro zgubiš ene 3-6 mescev

Ytong v primerjavi s klasiko:
- veliko dražji materjal (pri izolaciji tega nikol ne prineseš not)
- porazna zvočna izolacija (notranjih sten)
- materjal sam je manj trden
+ lažje delo če zidaš sam - vendar v tem primeru bi ti predlagal Porotherm Profi (cegli + purpen) ki nimajo zgoraj navedenih minusov

Montažna v primerjavi s klasiko:
+ postavljena do 3.gf 1,2,3
+ dobra zvočna izolacija
- slabša akumulacija toplote
- dražja
- krajši rok trajanja

PRST ::

sam imam isospan (avstrijski). je neke vrste kombinacija med klasično in leseno gradnjo. izolacija je že vgrajena v sam zunanji zidak...

kriptobog ::

Nedasemiveč je izjavil:

matter je izjavil:

Potem je odločitev jasna, da gremo z opečna gradnjo, saj se ne mudi tako zelo, pa trenutno so še cene zelo visoke (materiala).
Tudi glede vlage me ni strah (da hiša ne bi bila dovolj "suha") , saj bi vgradil rekuperacijo.
Čudno mi je, zakaj se potem gradi toliko montažnih hiš, če je cena celo višja.


Ker je hitreje. Se pa pri montažni predvidena cena ne spreminja, pri klasiki pa se hitro zgodi, da je kaj dražje, sploh sedaj ko skačejo cene gradbenih materialov


Pri letošnjih podražitvah so se spreminjale tudi cene montažnih na ključ! Če se zaradi dražjih cen materjala in dela, vrednost projekta spremeni za več kot 10%, znesek nad 10% lahko zahtevajo od naročnika... In je bilo kar precej primerov, ki so po podpisu pogodbe doplačevali...
In izbijte si že iz glave, da ima montažna krajši rok trajanja. Tudi zidana ima lahko krajši rok trajanja, če ni vzdrževana pravilno!
Zakaj bi montažna imela krajši rok trajanja? Kar je lesa je od zunaj itak zaprto. Do višine 1m imaš hidroizolacijo in vse skupaj je zaprto s fasado. Če je izvedba pravilna taka hiša nima nič krajše življenske dobe. Kaj mislite, da se montažne gradijo enako kot 100 let nazaj?

PrimoZ_ je izjavil:

Po opažanjih bi rekel da se trenutno več kot montažno gradi skeletno. Nevem ali je to modna muha, nižja cena ali kaj tretjega.


Pri skeletni se lahko zmišljuješ na gradbišču kje in kako boš imel kaj od inštalacij. Pri montažni ti cevi zapakirajo že v ceno in če želiš karkoli prestaviti te udarijo po žepu. Pri skeletni pa lahko ko stene stojijo pogledaš ion določiš kje bi kaj imel. To je ena prednost. In ob dobrem nadzoru si lahko ziher, da je stena sestavljena, tako kot mora biti, ker se vse postavi in zapre na samem terenu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

Utk ::

https://www.ytonghisa.si/nizkoenergijsk...

Pravite, da je klasika s projektno dokumentacijo in enakovredno izolacijo cenejša od teh 20 jurjev za 90 m2? Kolk cenejše je pa lahk? 2 jurja? Od tu naprej je pa pri siporeksu delo hitrejše, in cenejše. Notranji ometi itd.

Balaton ::

Pa ima kdo kakšno knjigo ali pa katerkol drugi material glede gradenj v slovenskem okolišu? Čez par let bom verjetno sam na tem mestu pa nočem biti takrat ko en lolek brez pojma.

STASI ::

Tole sem pred kratkim našel in zgleda zanimiva:


Je pa ena od opcij tudi hiša tipa Honka.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

borut_p ::

cigel je pri hiši najcenejša zadeva; če greš v masivno gradnjo, je čisto vseeno kaj daš - ytong, porotherm, ...

RockyS ::

Zame osebno je edina prednost montažne hiše (na ključ) to, da se ukvarjaš samo z enim, po navadi uglednim/znanim, podjetjem in ne z desetimi podizvajalci, kjer drug drugega krivijo.

Ker najbolj ti dvigne pritisk tole:
- investitor: stena ni ravna
- zidar: ma to se z ometi uredi
- strojni ometi: ma to date malo kita gor pa je
- pleskar: ma sej se ne vidi tako hudo
- keramičar: kak naj ravno linijo držim, ce ste trije pred mano zajebali?

Pri montažni pa greš do X d.o.o. in je to to,ni izgovorov ni nič, ker je vse na njih
Pri običajnih gradbenih firmah pa se jebeš z lastniki/direktorji, ki imajo odprtih 100 gradbišč, zaposlujejo pa 20 gradbincev, zaostajajo s plačili podizvajalci itd..

dussan ::

Še ena možnost je - hiša iz "zidakov", ki so iz EPS. Primerno za samograditelje, naredijo tudi na ključ. Verjetno je to edini način, da sam narediš nizkoenergijsko ali pasivno hišo... Ponudnik v SLO je https://jubhome.eu/
Izdelava na ključ je malo počasnejša od montažne, primerljiva s skeletno.
Moraš pa, podobno kot pri montažni, v naprej vedeti kaj želiš imeti, ker se "zidaki" delajo za vsak projekt po meri.

Trenutno pa v gradbeništvu ni poceni rešitev :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

ubermensch ::

Kaj pa si mislite o tem? Govora naj bi bilo o neki revolucionarni modularno-montažni gradnji. Cene pa so zelo ugodne.

https://trex-systems.com/en/

Zgodovina sprememb…

borut_p ::

dussan je izjavil:

Še ena možnost je - hiša iz "zidakov", ki so iz EPS. Primerno za samograditelje, naredijo tudi na ključ. Verjetno je to edini način, da sam narediš nizkoenergijsko ali pasivno hišo... Ponudnik v SLO je https://jubhome.eu/
Izdelava na ključ je malo počasnejša od montažne, primerljiva s skeletno.
Moraš pa, podobno kot pri montažni, v naprej vedeti kaj želiš imeti, ker se "zidaki" delajo za vsak projekt po meri.

Trenutno pa v gradbeništvu ni poceni rešitev :(



Tukaj je toliko neresenih detajlov da glava pece. Prehosov na notranje stene ni, omejitev za zaluzije, ..

HotBurek ::

Zanimivo (ali pa žalostno) da nihče ni omenil gline (in slame) kot materil za stene. :(
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

dild0idis ::

Obstaja še možnost, zadnje cajte popularna pri kocka hišah, gradnja z betonom.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

nejc_nejc ::

ubermensch je izjavil:

Kaj pa si mislite o tem? Govora naj bi bilo o neki revolucionarni modularno-montažni gradnji. Cene pa so zelo ugodne.

https://trex-systems.com/en/


Na hitro preletel inter. stran:
Če hočeš imeti zamakanje fasade
Če hočeš imeti nepredvidene statične probleme pri vgradnji_ poškodbe plošč pri montaži ter nato stihijsko reševanje le teh ????
Če si še odločil, da nikoli ne boš nič več spremenil
.
.
.
Klasika s konkretno izolacijo...tukaj ne moreš falit

Računajte, da se po 20 do 30 letih menja oziroma dodaja instalacije ter glede na potrebe glavne vode, ker je obstoječe čas povozil oziroma so potrebne spremembe. Da boš že sedaj predvidel vse nove opcije,nebroj dodatnih cevi, jih ne boš oziroma ne veš katere so.
Vsa ta čreva lahko menjaš v klasiki. Klasiko lahko kasneje z manjšimi stroški v starosti dograjujes z dvigali, dodatnimi kopalnicami itd.
Če greš v montažno obvezno v pritlicno ter z videnjem nikakršnih ali z minimalnimi spremembami tlorisa.

Pri investiciji 200k+ je delta 15k brez veze, ali bom dal cegel ali siporex, važen je komplet sistem.

Evo moje mnenje.

jabe ::

Resno? 15k€ ni nič? No, recimo, to je pa že denar, kjer pa tudi jaz zastrižem z ušesi. Sem malo hecala enega, ki se je šel za 5€, ki sem jih odpravila tako, kot ti 15k€, ampak se mi zdi, da je pa vseeno večini velik faktor 15 jurjev gor ali pa dol. Jaz sem se zmotila za 3k€, ko je ekosklad znižal subvencijo iz 200m2 na 150m2, pa sem bila kar jezna...

Dvomim, da je danes kaj dosti drugače, ampak najbolj se je 8 let nazaj splačala klasika s fasado, če se gremo ekvivalent stene s toplotnega vidika, ki ga itak vsi najblj poudarjajo. Vse drugo je pa itak prednost - zvočna izolacija, akumulacija (!!!, ne razumem kako je lahko zanemarjana) ipd

Skeletne hiše so bile v mojih cajtih še bolj redkost, danes pa veliko tega vidim. Prednost je seveda v tem, da lahko naknadno veliko lažje kaj spreminjaš kot pri montažnih. Enako stvari ljudje lahko sami postorijo, od gradnje dalje, samo načrt rabijo, kako tiste zobotrebe sestaviti. Kot pač zidarji merkajo na armaturo, kako je zvezana. če jim je to blizu (ni že vse prefabricirano), za akumulacijo se na sredo eno debelo betonsko steno da, ponavadi je to kaka stena ob štengah, ki gre gor skozi čez bajto. Da je vsaj malo mase. In všeč je ljudem, ker je les. Kao bio eko zelen, ker opeka je itak najslabša reč za plastiko, kar se biozadev tiče... potem pa itak vsi oblačijo osnovno steno v raznorazno sintetiko, da se zadihta zadevo.

isorast ipd mi ni všeč, ker ne vem kaj naj mi dobrega prinese izoalcija na notranji strani stene. če pa je že samo na zunanji, pa je ponavadi rešitev vseeno dražja, kot modularec + fasada. Itak je treba še nekaj fasade dodati na tiste zidake.

PrimoZ_ ::

Še nekaj je, koliko je sploh danes realno da boš še karkoli sam gradil ?
Če ti kdo pomaga, ki ni žlahta je takoj delo na črno.

Pa še za pridobitev uporabnega dovoljenja rabiš kup papirjev, ki ti jih nihče ne bo podpisal, če nimaš zelo dobrih vez.

PrimoZ_ ::

Jaz sicer bivam v zidani hiši od znancev in žlahte pa ima en skeletno gradnjo in en ytong.
V praksi razlike ne opazim.

Tudi pri skeletni, dokler ne trkaš po stenah ne veš da je kaj drugačna.
Za ytong pa baje veliko razliko naredi, če vliješ klasično AB plato.

jabe ::

PrimoZ_ je izjavil:

Še nekaj je, koliko je sploh danes realno da boš še karkoli sam gradil ?


na vasi niti ne tako malo...

Utk ::

akumulacija (!!!, ne razumem kako je lahko zanemarjana)

Zakaj bi bila v teh časih pomembna akumulacija? Zame je to čist nepomembno.

borut_p ::

Ko se bodo energenti zaceli drazit, bo se kako pomembna

PrimoZ_ ::

jabe je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Še nekaj je, koliko je sploh danes realno da boš še karkoli sam gradil ?


na vasi niti ne tako malo...


Ne poznam detajlov, samo že par ljudi mi je v zadnjem času reklo da so še za las spravili skoz po starih pravilih, da danes pa ne bi nič več sami delali.
Tudi kolega, ki zide trenutno v poljanski dolini, sredi nikjer dobesedno, ne dela nič sam.
Baje preveč komplikacij.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trenutna situacija pri Zidani vs. Montažni hiši? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14515053 (9901) Invictus
»

Poceni (?) montažne hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13021046 (16435) OneYellow
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241975 (11442) edi123
»

Montažna vs. klasično grajena hiša (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13245223 (27369) Aston_11

Več podobnih tem