» »

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

««
6 / 10
»»

Colt1911 ::

Nak, ne Lisci ni nič.

ziggy42 ::

Zaradi vremenskih nevšečnosti je aktivirana civilna ekipa za zaščito in reševanje. Napolnite baterije in imejte telefon ter postajo vedno pri roki. Uporabniki PMR postaj za klic v sili uporabite simpleksni kanal CH1 ali repetitorski CH2SUB18 (123hz ctcss). Mednarodna beseda za klic v nevarnosti je "mayday", protokol klica pa je 3x ponovitev mayday, nato se sporoči komu je klic namenjen, nato vaše ime/znak ter vzrok klica.

Uporabniki Baofeng in drugih radioamaterskih postaj za klic uporabite 144MHz ali 430MHz področje, protokol klica v sili je enak.

Ker so na terenu ekipe Aron, spremljajte dogajanje na frekvencah in jih uporabljajte le v nujnejših primerih (ne velja za PMR kanale).
Uporabnike PMR omrežja prosimo, da s postajo skenirajo in spremljajo dogajanje. V primeru klica v sili naj se prepričajo v zanesljivost klica (morda gre za otroško igro) in nemudoma obvestijo pristojne službe na številko 112 ali 113.

V primeru prekinitve oskrbe z elektično energijo poiščite radijski sprejemnik, ki se lahko napaja preko baterij in pozorno spremljajte dogajanje. Če pride do evakuacije, ne otežujte dela reševalnih enot z iskanjem dragocenejših predmetov v stanovanju ampak jih ubogajte in se kar se da učinkovito umaknite na varno. Življenje je najpomembnejše!

Dodatna navodila v primeru poslabšanja situacije sledijo.

Ekipa PMR Slovenije

ziggy42 ::

6. člen



Za aktiviranje in delovanje po ARON-u se lahko uporabljajo vsa frekvenčna področja, ki so dovoljena za radioamatersko delo. Radioamater uporabi frekvenco, odvisno od aparature, s katero razpolaga oziroma ocene, kako bo najhitreje prenesel obvestilo.


V primeru nesreč in nevarnosti večjih razsežnosti so priporočene frekvence: FM simpleksni kanal V40 145.500MHz, FM simpleksni kanal U280 433.500MHz, repetitorji ZRS in 3700KHz.


V nesrečah ali nevarnostih največjih razsežnosti se lahko uporabijo tudi druga frekvenčna področja. Ustrezna navodila v zvezi s tem izda Zveza radioamaterjev Slovenije na osnovi predhodnega dogovora s pristojnimi državnimi organi.



7. člen

Na frekvencah, kjer je sprožena ali deluje reševalna akcija, morajo vsi radioamaterji takoj prekiniti vzpostavljanje drugih radioamaterskih zvez. Dolžnost vsakega radioamaterja, ki sliši klic za nesrečo in nevarnost, je, da se takoj javi in se ravna po navodilih postaje, ki vodi reševalno akcijo.

PS: uporaba postaje na radioamaterskih frekvencah brez licence za klic v sili NI prekršek!

hipertija ::

Poznam zgodbe, ko so klicali radioamaterji preko ZARE rpt, pa je bilo po intervenciji vprašanje - zakaj niso preko gsm in zakaj ne preko HAM freq :)
Prekle za kurnk

SlanaVoda ::

Slučajno naletel na program Rattlegram: Android
oz. https://www.aicodix.de/cofdmtv/rattlegr...

in sem ravnokar uspel poslati digitalno sporočilo "Testno sporočilo poslano digitalno." (namenoma z znakom "č", ker podpira UTF-8 kodno tabelo), tako, da sem zvočnik telefona prislonil na mikrofon postaje in nato preko C2SUB18 na papagaju dobil nazaj sporočilo. 2x neuspešno, v tretje pa uspešno dekodiral in dobil nazaj isto sporočilo :)

Je kdo pripravljen to sprobat kakšno nedeljo?

Zgodovina sprememb…

ziggy42 ::

SlanaVoda je izjavil:

Slučajno naletel na program Rattlegram: Android
oz. https://www.aicodix.de/cofdmtv/rattlegr...

in sem ravnokar uspel poslati digitalno sporočilo "Testno sporočilo poslano digitalno." (namenoma z znakom "č", ker podpira UTF-8 kodno tabelo), tako, da sem zvočnik telefona prislonil na mikrofon postaje in nato preko C2SUB18 na papagaju dobil nazaj sporočilo. 2x neuspešno, v tretje pa uspešno dekodiral in dobil nazaj isto sporočilo :)

Je kdo pripravljen to sprobat kakšno nedeljo?

Seveda, sliši se prav zanimivo. Nekje doma imam neke audio kable, ki se dajo priključit na postajo in telefon. Verjetno bi z njimi izboljšal uspeh dekodiranja.

alekskac ::

Bo ta vikend kaj dogajanja na skedu? Petek, kot običajno? Kateri kanal dogovorimo?

Colt1911 ::

Ta "redni" sked je postal malo manj reden.>:D

alekskac ::

Oh, šment. Sad Pikachu face.

ziggy42 ::

Haha res je malo manj reden. Vzel sem si "nekaj" dopusta, sabo pa nisem jemal postaje. Zdaj sem spet doma pa bi lahko kaj štartali. Sked teče po terminu nedelja 16-19, lahko se zavleče, bom pa dostopen tudi v petek okoli 20. ure.
Kanal CH2SUB18 (123hz CTCSS, za nastavitev glej navodila postaje) kot klicni kanal preko repetitorja Storžič, potem pa se lahko prestavimo na direkt CH1, CH16 itd.
Naslednjo nedeljo mogoče aktivacija PMR SOTA, bom videl če se da yagico vzet sabo na kolo. Bi še kdo probal s svojega konca?

Počasi bo tudi čas, da se prestavi nedeljski sked za kako uro bolj zgodaj, namreč ob 19ih je že kar tema. Ampak zaenkrat naj kar ostane 16-19.

V vmesnem času je kolega Tilen dosegel tudi napredek pri FRN sistemu.
Jaz bom do pomladi poiskusil postavit en PMR WEBSDR.
Še vedno vabimo vse, da se pridružijo našemu discordu: https://discord.gg/3RmUtxTYPC

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Ah super Žiga, dopust mora bit. Sem uštimal stacionarno anteno za 2m in 70cm (vem, je goljufija, ampak gumištrudl antenca mi iz shacka noče vlečt). Lahko probam v petek zvečer, in če bo delalo potem še v nedeljo. Boš iz domačega QTH ali greš na Ostri vrh? Mene že en čas mika da bi skočil na Žagarski vrh in probal "stink normal" postajo, tako ki sem jo nabavil prav za PMR, se prav se antence sploh ne da odmontirat. Ampak tam na lepo jesensko nedeljo ni za it, ker kostanjčkarji navalijo. Mogoče po 1. novembru ko se naval zmanjša.
A lahko mal opišeš česa se je Tilen sploh lotil (ali pa kakšen link)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

Bom opisal:)
Zdaj pa najprej uvod v nedeljski sked. Po dolgem času sem spet za postajo. Pogovor trenutno teče na CH2 brez subtona. Kličite preko papagaja CH2SUB18, da vas slišimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Ne pridem čez papagaja. Slišal sem nekoga, meni ne odpre. SPoradično tudi na CH1.

alekskac ::

No, pa je le uspelo. Tudi mala fiksna antena vleče iz shacka, če vstanem od mize. Zaročenka me je vprašala če govorim s "polkovnikom", ker ne sedim za mizo :-), ampak stojim v shacku med zvezo ... Žal se sede ni dalo poslušat, hehe. Očitno moram nekam višje za sedeče pogovore.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

Čušperk in Ljubljana Zalog na sprejemu za nedeljski sked. Aktivni smo preko papagaja CH2SUB18 (123hz CTCSS). Žal tokrat nisem uspel izvesti PMR SOTA aktivacije, tako da oddajam s QTHja z anteno proti Ljubljani (Severozahod).

ziggy42 ::

alekskac je izjavil:

No, pa je le uspelo. Tudi mala fiksna antena vleče iz shacka, če vstanem od mize. Zaročenka me je vprašala če govorim s "polkovnikom", ker ne sedim za mizo :-), ampak stojim v shacku med zvezo ... Žal se sede ni dalo poslušat, hehe. Očitno moram nekam višje za sedeče pogovore.

Hahaha vidim da ni samo pri meni tako. Hvala za test, je bil zelo zanimiv. Predvsem me je presenetilo, da sva se slišala preko male postajce in to kar 52. Z močnejšo je šlo seveda občutno bolje in je bilo podobno, kot da bi se pogovarjala iz sobe v sobo. Če imaš doma kak koaksialni kabel pa priporočam, da ga potegneš čez okno, na balkon, v zgornje nadstropje ipd. pa daš antenco gor. Boš lahko tudi ležal v postelji med zvezo :))

ziggy42 ::

alekskac je izjavil:

Ah super Žiga, dopust mora bit. Sem uštimal stacionarno anteno za 2m in 70cm (vem, je goljufija, ampak gumištrudl antenca mi iz shacka noče vlečt). Lahko probam v petek zvečer, in če bo delalo potem še v nedeljo. Boš iz domačega QTH ali greš na Ostri vrh? Mene že en čas mika da bi skočil na Žagarski vrh in probal "stink normal" postajo, tako ki sem jo nabavil prav za PMR, se prav se antence sploh ne da odmontirat. Ampak tam na lepo jesensko nedeljo ni za it, ker kostanjčkarji navalijo. Mogoče po 1. novembru ko se naval zmanjša.
A lahko mal opišeš česa se je Tilen sploh lotil (ali pa kakšen link)?

Super za anteno:). Me prav zanima, če bi ti vleklo še nižje dol na Dolenjsko, bi blo za probat. S ta original PMR aparatkom pa bi lahko poiskusili zvezo do Lisce ali pa Kuma in česa podobnega. Nama je z Lisjakom že uspelo, na voljo je celo posnetek: klik. Pri tebi bi bilo še bolj zanimivo, saj je razdalja toliko večja. Žagarski vrh bi bilo tud super aktivirat enkrat, na radio mobile online vidim, da je kar lepo odprt na vse strani.
Bi pa rabil eno pravo PMR postajco, pri moji delček antene manjka.

Tilen se je lotil sledečega: prosojnice projekta

Naslednji vikend imamo 2 zainteresirana za izvedbo PMR SOTA aktivacije. Vsi zainteresirani, tudi samo poslušalci, prosim izpolnite anketo:
klik do ankete. Vzela bo približno eno minuto.

V vmesnem času je uspela tudi zveza Čušperk-Radovljica 65km s kolegom 13-2 in raportom 41. Šlo je tudi do Ljubljane Bežigrad 52 in Domžal 53 preko odboja. V Domžalah sem govoril s prijaznim možakarjem, ki je ravno bil na zvezi z znancem. Tudi njega sem slišal, vendar je bil portable in je prihajalo do nihanja signala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Colt1911 ::

Jaz pa sem prejšni teden odkril papigo na kanalu 2 (brez podkanala) nekje na štajerskem. Preko nje sem z hriba Kopitnik govoril z nekim možakom iz Cunkovcev. To mislim da je nekaj km V od Ptuja.

alekskac ::

Ja, se pridružujem skedu. V nedeljo popoldne se bom od doma premaknil malce više, 60 m. Original PMR postaja bo za PMR, in posebej VHF postaja ter UHF postaja. Oglašal se bom kot Aleks za PMR in S59OZ. Komaj čakam! Nimam dovolj materiala za eno field UHF/VHF, tako da bodo kar na vseh postajah original gumištrudli. Flowerpotka je zmotirana fiksno na frčado, in se ne bom zafrkaval s snemanjem. Obljubim da bom naredil eno prenosno. Všeč mi je tudi ideja za čisto legalni yagi na PMR http://www.radio-tele.com/pmr/dx/VX-146... , ampak rabiš mikrofon na kablu. Baofengov ne paše, moram posebej kupit za Retevis PMR postajco (mislim da je nek klon Baofeng 888, ker je čisto podobna, razen konektorja za mikrofonski kabel).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

alekskac ::

Nekaj sem zašuštral z slikico, tule je velik teh PMR446 DX trikov. Z navadno postajco in enim trikom skoraj 210km,Iz Finske v Estonijo. https://www.radio-tele.com/pmr/dx/photo... Sevalni element je kar cela postaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

To so rezultati ankete. Žal ima le 5 odgovorov.
Večina se je odločila za nedeljo, vendar je takrat napovedano slabo vreme. Če želite, lahko že danes izvedete aktivacijo na svojem delu, pa potem opažanja in zgodbe delite na tem forumu. Jaz sem danes odsoten, tako da bom poskusil jutri, če bo le vreme dopuščalo.
 Rezultati ankete

Rezultati ankete

hariscorale ::

Nekoga sem slišal preko CH2. Sicer je bilo zelo nerazumljivo, pa sva se pomaknila na CH1. Jaz sem ga slišal zadovoljivo za uspešno zvezo 31-41 on pa mene na žalost ni uspel. Je bil to kdo iz foruma?

Trenutno imam prižgani dve postaji, eno na skenu, drugo pa preko CH2 SUB18.

alekskac ::

Vreme ni naklonjeno. Bom poskusil doma iz shacka danes malo poslušat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

alekskac je izjavil:

Vreme ni naklonjeno. Bom poskusil doma iz shacka danes malo poslušat.

Enako tudi na mojem koncu. Aktiven bom iz QTHja na kanalih CH2SUB18 ter CH16.
SOTA aktivnost pa prelagam na naslednji konec tedna, počakajmo na izboljšanje vremena.

ziggy42 ::

Izgleda da imam neke težave s kablom. Poskusil bom zadevo uredit še danes, sicer se slišimo prihodnji teden.

alekskac ::

Slišal sem neko klikanje na ch1, ostalo prazno. Poskusimo konec tedna spet! Po vklopu ogrevanja imam spet hud brum na ch4 (kot kaže krivec toplotna črpalka, oziroma morda celo frekvenčnik kompresorja?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

TilenS ::

alekskac je izjavil:

A lahko mal opišeš česa se je Tilen sploh lotil (ali pa kakšen link)?


Hej, mal pozno odgovarjam. Smo malo bolj aktivni na discordu. Delam vmesnik postaje za FRN omrežje. FRN omrežje je nekako ekvivalent IP telefonu. Preko FRN omrežja lahko prenašaš zvok od recimo PMR postaj. Če je nekdo z PMR postajo v Celju in ima v radio dosegu CE FRN gateway in potem nekdo drug v Kopru, če ima dostop do KP FRN gatewaya, se lahko pogovarjata preko PMR postaj isto kot pa da bi bila v radio dosegu postaj.

Za sam dostop do že obstoječega PMR FRN gatewaya ne rabiš ničesar drugega kot PMR postajo nastavljeno na pravi kanal ter pravi subton.

Za FRN gateway pa rabiš načeloma tri stvari:
- PC z ETH mrežo (v mojem primeru bo to raspberry PI)
- PC/RADIO vmesnik, da lahko povežeš željeno PMR postajo na ta PC (gateway)
- Ter seveda radio postajo (v našem primeru bo to neka PMR postaja, lahko je tudi CB)

Takle zgleda moj FRN gateway. Morem še dat kolegu, da mi sprinta nosilčke, da lahko montiram v neko škatlico.

alekskac ::

Tilen, hudo. A ima ta gateway moč oddajnika kot je za PMR? Ko delaš zvezo gre tvoja oddaja na točno določen gateway na drugi strani, ali je to splošen broadcast, torej gre ven na vseh v omrežju? Se lahko še kdo priključi skupini na discordu?

TilenS ::

Gateway ni nič drugega kot Raspberry PI + HW vmesnik kateri se poveže z poljubno postajo. Ta postaja je lahko karkoli, lahko je PMR, lahko je CB,...

FRN omrežje kot tako je sestavljeno iz več strežnikov, mi imamo svojega za SLO, na tem strežniku pa lahko imaš več "sob". Ko si postaviš gateway se recimo povežeš na SLO strežnik in izbereš v kateri sobi boš deloval. Če si izbereš recimo "SLO" sobo, boš dejansko slišen po celi SLO. Sob je lahko poljubeno veliko, lahko imaš recimo eno sobo kjer so združeni vsi gateway-ji po sloveniji, lahko imaš posebaj sobe za posamezne regije (CE, LJ, MB...), itd.

https://freeradionetwork.eu ,tule maš nekaj več info okoli FRN-nja, maš tut win clienta, pa lahko malo probaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TilenS ()

ziggy42 ::

Tole vreme res ne da priložnosti za pmr soto. Sporočite, če je kdo zainteresiran v kak test ali aktivacijo v nedeljo, 12.11.

alekskac ::

Če ne bo pihalo grem lahko malo više, sicer pa iz shacka. Približno ura? Od 1500 do mraka?

ziggy42 ::

Nisem ziher, čisto odvisno od vremena. Je pa vprašanje koliko ljudi bo kaj na sprejemu, glede na to, da je ta vikend Martinov :))
Opciji sta dve, ali se tudi jaz premaknem kam višje okoli 15ih in potem zaključim do nekje 16:20 ali pa oddajam s shacka z yagi anteno (tu nas mrak ne ovira)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Recimo 1500 CET. CH2SUB18 PMR, test antene (neki na pol legalno, je low power, ampak vezano na flowerpot UHF anteno na 2 metrski štangi, in na običajni UHF postaji). CH16 PMR, bo pure PMR postaja, vse original, tud antena.

ziggy42 ::

Velja. Še sporočim, če se odpravim na hrib ali pa pride kaj vmes.

ziggy42 ::

Pri nas piha zoprno mrzel veter, tako da bom oddajal s QTHja. Rad bi probal še neko kombinacijo konektorjev in kablov, na sprejemu bom ob 16ih @alekskac

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Piha tud pri nas, sem šel malo naokrog. Kar nazaj v shack sem se parkiral. Se probamo slišat.

ziggy42 ::

Sem na sprejemu. Zbirni kanal je na CH2SUB18 preko rpt. Storžič, potem se lahko po želji premaknemo tudi na simplex.
Če je kdo zainteresiran, pa se lahko proba še 70cm UHF radioamatersko področje, seveda je za to potreben klicni znak.
Antena je usmerjena proti severu, zveze so možne tudi preko odboja od alp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Dri3r ::

Na obalo ni nič slišat..Subton18 katerega uporabljate je 118 ali 123hz?
dri3r

int47 ::

Subton je 123Hz.
Trenutno je tišina. Vsaj dva sva na sprejemu.

alekskac ::

No, nekaj je vseeno šlo. Sam sem lepo sprejemal Žiga preko papige na Storžiču, le da sam zaradi svojega položaja QTH tega repetitorja nisem mogel odpreti. Sva nato preklopila na simplex CH16, in sva imela odlično zvezo. Razdalja med nama je nekje dobrih 15 km, s tem da radijsko senči še en hrib, ni direktno "line of sight". To je bilo zunaj za hišo, na čisto navadnem PMR radiju, 500 mW. Poskusila sva nato še stacionarno iz mojega shacka, tako po UHF kor PMR. Stacionarno vezana postaja je komaj delala na Mid in Low power položaju na PMR, in zelo zanič na UHF. To me je toliko motilo da sva šla nazaj na PMR ročno postajo.
Razglabljala sva o mojih težavah, glede na to, da imam homebrew stacionarno anteno, ki ni izmerjena. Na koncu sem našel napako. Uporabljam BNC konektorje, in pigtail med postajo in kablom antene ni bil zavrten pri konektorjih v položaj, kjer je najboljši stik (kjer zaskoči). Ah, well. Skurili na srečo nismo nič, in radioamater se uči vse življenje ...

Dogovor je bil za naslednjo nedeljo, da se sam premaknem na neko vmesno točko med Čušperk in SZ del Slovenije (najbrž kar Žagarski vrh). Ne bo prav POTA, ker grem z avtom (mobilno antenco za na avto imam da lahko delam iz kabine v primeru slabšega vremena), bomo tako za kako urico poskusili razširiti krog za zveze. Na obalo verjetno ne bo letelo, za kaj takega bi morda bilo treba skočit na Pasjo ravan, Krim (bolje) ali morda celo zadošča Pokojišče/Ljubljanski vrh. To je vse dostopno z avtom.
Če bo zanimanje, lahko naredimo kako tako mini ekspedicijo. Recimo jaz poberem Žiga z avtom (saj v resnici sva samo 15 km narazen) in se zapeljeva na kak bolj prominenten hrib z avtom, postaviva postaje, antene in napajanje, in potem za kaki dve urici (ali celo popoldne če vreme in napajanje zdrži) lahko poskusimo en DX hunt po Sloveniji. Kanale, datum in uro bi objavili tukaj. Naredimo potem eno tabelco, kaj smo naredili s 500 mW. Ker to res ne leti zgolj in samo en kilometer. Bi bilo pa res fino da se v tem primeru čim več uporabnikov spravi za postajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

alekskac ::

int47 je izjavil:

Subton je 123Hz.
Trenutno je tišina. Vsaj dva sva na sprejemu.

Subton 123 Hz (SUB18) uporabljamo samo za odpiranje papige na Storžiču (kdor doseže to odpreti, meni še ni uspelo od doma), to je na CH2SUB18. Ostala komunikacija (CH16 recimo) je brez subtona. Ura največje aktivnosti je bila med 1600 in 1700, lokalno (ne GMT).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

alekskac je izjavil:

No, nekaj je vseeno šlo. Sam sem lepo sprejemal Žiga preko papige na Storžiču, le da sam zaradi svojega položaja QTH tega repetitorja nisem mogel odpreti. Sva nato preklopila na simplex CH16, in sva imela odlično zvezo. Razdalja med nama je nekje dobrih 15 km, s tem da radijsko senči še en hrib, ni direktno "line of sight". To je bilo zunaj za hišo, na čisto navadnem PMR radiju, 500 mW. Poskusila sva nato še stacionarno iz mojega shacka, tako po UHF kor PMR. Stacionarno vezana postaja je komaj delala na Mid in Low power položaju na PMR, in zelo zanič na UHF. To me je toliko motilo da sva šla nazaj na PMR ročno postajo.
Razglabljala sva o mojih težavah, glede na to, da imam homebrew stacionarno anteno, ki ni izmerjena. Na koncu sem našel napako. Uporabljam BNC konektorje, in pigtail med postajo in kablom antene ni bil zavrten pri konektorjih v položaj, kjer je najboljši stik (kjer zaskoči). Ah, well. Skurili na srečo nismo nič, in radioamater se uči vse življenje ...

Dogovor je bil za naslednjo nedeljo, da se sam premaknem na neko vmesno točko med Čušperk in SZ del Slovenije (najbrž kar Žagarski vrh). Ne bo prav POTA, ker grem z avtom (mobilno antenco za na avto imam da lahko delam iz kabine v primeru slabšega vremena), bomo tako za kako urico poskusili razširiti krog za zveze. Na obalo verjetno ne bo letelo, za kaj takega bi morda bilo treba skočit na Pasjo ravan, Krim (bolje) ali morda celo zadošča Pokojišče/Ljubljanski vrh. To je vse dostopno z avtom.
Če bo zanimanje, lahko naredimo kako tako mini ekspedicijo. Recimo jaz poberem Žiga z avtom (saj v resnici sva samo 15 km narazen) in se zapeljeva na kak bolj prominenten hrib z avtom, postaviva postaje, antene in napajanje, in potem za kaki dve urici (ali celo popoldne če vreme in napajanje zdrži) lahko poskusimo en DX hunt po Sloveniji. Kanale, datum in uro bi objavili tukaj. Naredimo potem eno tabelco, kaj smo naredili s 500 mW. Ker to res ne leti zgolj in samo en kilometer. Bi bilo pa res fino da se v tem primeru čim več uporabnikov spravi za postajo.

Super zapis :)
Mene vedno znova preseneča česa so zmožni tamali pmr aparatki. Sam sem imel dvakrat priložnost govoriti s hriba na hrib in je v obeh situacijah neslo čez 50km. Skratka domet je v dobrih pogojih in na višini občutno večji od napisanega na embalaži (naj vas obljubljena številka ne zavede :))).
Škoda, da ima moja pmr postajca odlomljen del antene... moram si nekje pridobit neko novo. Namreč postavljanje uradnih rekordov s pmr aparatkom je včasih še bolj zanimivo kot uporaba yagi antence in močnejše postaje.
Kar se tiče kontektorja, ufff dobro da ni šlo vse skupaj k vragu. Sreča, da ima postajca le 5W, z mobilno bi bila drugačna zgodba HI. Morava še enkrat probat, lahko da bo šlo sedaj bolje.
Za aktivacije pa takole. Jaz bom probal tole nedeljo oddajati z lokalnega hriba in se naredi neko krajšo PMR SOTA zadevo. Če pa ne bo šlo zaradi vremena ali česa drugega pa bo oddaja s QTHja, v veselje bi mi bilo vzpostavit zvezo na Žagarski vrh. Bi šlo pmr na pmr? Pustimo se presenetit.
"DX ekspedicije" so odlična zadeva. Sam sem imel v mislih nekaj podobnega nazadnje, ko sem obavil tisto anketo, pa ga je potem vreme zagodlo. Lahko poskusimo naredit enkrat skupinsko aktivacijo, pa z @alekskac obiščeva kak hribček (:. Ali pa naredimo spet pmr sota vsak s svojega konca za maksimalno število aktivnih vrhov naenkrat. Po želji. V vsakem primeru pa je treba spromovirat zadevo kak teden prej, da se nabere poslušalcev. Gre tudi nenapovedano, ampak je ponavadi manj daljših zvez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Za naslednjo nedeljo (19.11.) popoldne imam že rezerviran čas od 1600 naprej za Žagarski vrh. Imel bom dve postaji, baofenga z avtomobilsko magnet mount antenco, in PMR namensko postajco. Če koga zanima, je to tale Retevis https://vi.aliexpress.com/i/40000219079... Namensko kupljen, ker je IP67, torej precej odporen na vlago in prah, nima zaslona, ima samo par gumbov. Od kje jim dandanašnje cene, ne vem. Jaz sem dal 28 eur s poštnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

Dri3r ::

Bom na sprejemu preko SDR, čeprav močno dvomim da bo kaj priletelo do obale. Uporabljam pa dva različna para PMR in sicer rebranded Retevis RT649 iz lidla (silvercrest) in pa še en skoraj identičen klon Baofeng F22. Nobena od teh postajic v mojih žal ni popolna, so pa vse vodoodporne IP65, imajo osvetljen LCD, led lučko za ponoči, vgrajen usb polnilec, različno zvonenje, nastavljive preko UI(CTCSS/DCS, VOX, skeniranje, roger beep,..), dual watch,... delujejo na AA baterije (navadne/polnilne), Baofeng F22 pa tudi z 3,7V Li-ion baterijo. Lidl klona sta bila okoli 30EUR, Baofenga pa nekaj čez 20EUR.
dri3r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dri3r ()

Colt1911 ::

Do obale v dolini zelo zelo težko, če pa greš na Slavnik pa ziher koga sprejmeš.
Jaz sem na enem od prejšnih skedov vzpostavil vezo na 104 km če se prav spomnem iz Lisce na Vremščico, sicer z Baofengom in Yagi anteno , ampak nikoli ne veš. Mogoče bi šlo tudi z PMR na eni strani.

alekskac ::

Colt1911 je izjavil:

Do obale v dolini zelo zelo težko, če pa greš na Slavnik pa ziher koga sprejmeš.
Jaz sem na enem od prejšnih skedov vzpostavil vezo na 104 km če se prav spomnem iz Lisce na Vremščico, sicer z Baofengom in Yagi anteno , ampak nikoli ne veš. Mogoče bi šlo tudi z PMR na eni strani.

Slavnik bi bila super pozicija, samo da ne piha.

ziggy42 ::

Z Radovljico sva na sprejemu CH2 brez subtona, če kdo želi zvezo naj pokliče na CH2SUB18 (CTCSS 123hz)

Argonavt ::

SOTA Slavnik danes približno po 11:30. Poskus vklopa papige CH2S18 in standby na CH2.

ziggy42 ::

Super! Bom na sprejemu. @Dri3r, verjetno bo šlo tudi do tvojega QTH :)
@Argonavt imaš možnost backup povezave preko radioamaterskih repetitorjev? Postajo s Slavnika sem sicer že večkrat uspešno ulovil z domačega QTHja, pa vendar je bilo ponavadi na meji slišnega, uporabljale pa so se postaje 5W in vertikalke srednjih dolžin za delo na 145.550.
Daj poskusi še odpret italijanske papagaje na naslednjih kanalih: (nevem koliko od njih je še delujočih, zemljevid na voljo tule: klik
    PMR canale 8 subtono 10

    PMR canale 4 subtono 19

    PMR canale 2 subtono 8

    PMR canale 4 subtono 14

    PMR canale 6 subtono 10

    PMR canale 1 subtono 0

Jih je navedenih ogromno, gor na zemljevidu vsaj 30. Nevem pa kako oni štejejo CTCSS subtone, na nekaterih postajah je subton 10 10, na drugih pa 11. Mogoče se splača preverit še z eno stopnjo več. Ali pa samo skeniraš in pogledaš kje se kaj dogaja :D. Seveda če se ti da:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Izdelal sem ti tudi karto pokritosti za Slavnik, dostopno na linku: klik
Rdeča barva predstavlja uporabo ham postaje s 5W moči tipa Baofeng in navadne gumi antene, zelena pa boljšega PMR446 aparatka. Zanalašč sem jo naredil malenkost pesimistično, prav tako ne vzame v obzir vseh odbojev, propagacij pa seveda sploh ne upošteva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()
««
6 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723938 (842) hipertija
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420852 (910) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915389 (3055) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12923138 (10510) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163897 (3236) hipertija

Več podobnih tem