» »

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

««
9 / 10
»»

ziggy42 ::

mailer je izjavil:

Je smiseln nakup Icom id50 (d-star) ali Yaesu FT5D (Fusion) ali je to pri nas neuporabno? Je kje kakšna literatura, da si preberem osnovne stvari o radioamaterstvu?

Živjo, pri nas je najbolj razširjen DMR, ki pa ga žal te postaje nativno ne omogočajo. Kljub temu je postavljenih nekaj Fusion repetitorjev, seznam vseh digitalnih je dostopen tule: klik. Pri opombah glej YSF in D-STAR.
Subjektivno, a meni je izmed vseh najbolj všeč zvok Yaesu Fusiona, DMR je preveč popačen, se pa seveda tudi na to človek navadi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Danes (4.2.) okvirno nekje okoli 15:30 mini PMR Sota z Ostrega vrha na PMR kanalih CH2SUB18 (123hz CTCSS) za zbirni kanal repetitorja Storžič in CH8 za simplex zveze. Okno aktivacije bo kratko, cca 15min, pokramljamo lahko kasneje v okviru skeda v dolini.

Betoner ::

Včeraj zvečer sem bil prisoten na temu SDR linku, do/iz Bohinja žal ne pride signal.
Sem pa med prenosom naletel na zanimiv pojav, in sicer https://ibb.co/3zdDFMt
Dejansko je bil prenos predvajan na 3h frekvencah. Lahko kdo razloži ta pojav?

Žal mi vstavljanje slike/linkov ne gre

Argonavt ::

Špricanje harmonskih komponent, ko se oddaja v neposredni bližini SDR sprejemnika ? ČE oddaja Cusperk, je par cm od SDR sprejemnika.

ziggy42 ::

@Betoner
Kot pravi Argonavt, se špricanje res zgodi zaradi preobremenitve sprejemnika. Oddajna in sprejemna antena sta si preblizu, zato tudi kvaliteta mojega audia takrat malo "šepa".

Po dnevnem izpadu našega PMR OpenWebRX sprejemnika zaradi kalibracije Yagi antene, je zadeva spet priključena v omrežje.
Sprejemnik je dostopen na pmrslovenija.ddns.net:8073,
trenutno pa dežuramo na CH2SUB18 rpt Storžič za nedeljski sked.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Nesho ::

Pozdravljeni PMR-jevci!

Začel sem sodelovati in se občasno oglašati. Nimam licence (še) se pa učim sproti.

Občasno se poskušam oglasiti s kakšnega hriba, žal nenapovedano, ker je verjetnost, da se napoved neuresniči prejcejšnja.

Ta vikend, sem poskusil "SOTO" s Svetega Primoža nad Kamnikom. Oddajal sem na CH1 ter na CH2/18. Papigo sem celo uspel parkrat odpreti. Če se že izpovedujem, to sem poskusil 2-3 vikenda nazaj z Županovega Vrha nad Rakitno. Obe lokaciji nista ravno idealni za to početje in odpiranje papige v alpah. Je pa ratalo.

Lep pozdrav!

grbavec ::

Jutri,19.2.2024 okoli 10 ure, načrtujem vzpon na Nanos z Razdrtega. Poslusal bom na CH02SUB4 in CH08. Upam, da se kdo oglasi... Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grbavec ()

ziggy42 ::

Nesho je izjavil:

Pozdravljeni PMR-jevci!
Začel sem sodelovati in se občasno oglašati. Nimam licence (še) se pa učim sproti.
Občasno se poskušam oglasiti s kakšnega hriba, žal nenapovedano, ker je verjetnost, da se napoved neuresniči prejcejšnja.
Ta vikend, sem poskusil "SOTO" s Svetega Primoža nad Kamnikom. Oddajal sem na CH1 ter na CH2/18. Papigo sem celo uspel parkrat odpreti. Če se že izpovedujem, to sem poskusil 2-3 vikenda nazaj z Županovega Vrha nad Rakitno. Obe lokaciji nista ravno idealni za to početje in odpiranje papige v alpah. Je pa ratalo.
Lep pozdrav!

Živjo, zelo lepo je slišat, da imamo nove aktivatorje s tistega konca. Če bo sreča in vreme, se zna čez vikend v začetku marca spet izvesti neko "večjo" PMR SOTA akcijo s koordiniranimi aktivacijami vrhov in z veseljem probamo povezavo. Je bilo veliko aktivnosti na Svetem Primožu?

grbavec je izjavil:

Jutri,19.2.2024 okoli 10 ure, načrtujem vzpon na Nanos z Razdrtega. Poslusal bom na CH02SUB4 in CH08. Upam, da se kdo oglasi... Lp

Pozdravljen, hvala za najavo. Sem na sprejemu in bom občasno poklical preko papagaja CH2SUB18 (123hz CTCSS) Storžič, v simplexu sigurno ne bo šlo, bi se pa mogoče ujela, če bi jaz skočil na kak bližnji hrib... lahko to sprobamo kdaj drugič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

krneki007 ::

Pozdravljeni,

bom kar izkoristil to temo za vprašanje glede združljivosti teh dveh naprav:
https://www.baofengradio.com/products/b...
https://www.busch-modell.de/web.aspx?Pa...

Je možno nastaviti, da se vse 4 naprave (2 kompleta) pogovarjajo med sabo?
Baofeng ima na izbiro 16 kanalov, berem, da je možno preko računalnika s primernim kablom vse sprogramirati.
Busch ima 8 kanalov in nato še neke opcije glede "sub codes"
Če je možno, bi samo na buschih nastavil primerne parametre.

lp

ziggy42 ::

krneki007 je izjavil:

Pozdravljeni,

bom kar izkoristil to temo za vprašanje glede združljivosti teh dveh naprav:
https://www.baofengradio.com/products/b...
https://www.busch-modell.de/web.aspx?Pa...

Je možno nastaviti, da se vse 4 naprave (2 kompleta) pogovarjajo med sabo?
Baofeng ima na izbiro 16 kanalov, berem, da je možno preko računalnika s primernim kablom vse sprogramirati.
Busch ima 8 kanalov in nato še neke opcije glede "sub codes"
Če je možno, bi samo na buschih nastavil primerne parametre.

lp

Zdravo, naprave je moc povezati brez vecjega napora, je pa potrebno programiranje Baofeng postaj preko kabla na racunalniku. Priporocam program Chirp, nastavi naj se frekvence spodnjih 8 PMR446 kanalov. Tovarnisko so namrec nastavljeni nekje v obmocju 460MHz, kar pa je dalec od pmr frekvenc. Ker se na samih 888s ne da nastavljati kanalov in subtonov brez racunalnika, priporocam da ostalih 8 spominskih mest zapolnis ali s pmr kanali 9-16 ali pa dodas kakemu spodnjemu ctcss subton. Ta omogoca, da se sprejemnik odzove samo, ce je na oddaji prisoten enak ctcss ton. Kot vidim na spletni strani, Bosch omogoca 38 ctcss tonov, naj se izbere enega izmed njih in s testom preveri pravilno delovanje. Ctcss frekvence dobis na wikipediji. Samo v opozorilo, te toni otezijo nakljucne zveze, ce je tvoj namen tudi to, jih izklopi
Lp, Ziga

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ToniT ::

Obvezno še kupi kabel za računalnik zraven. S temi kabli so same težave...

krneki007 ::

Hvala za hiter odgovor. Če prav razumem, kupim kabel in s Chirpom na baofengu nastavim npr prvih 8 kanalov na te frekvence:
Downloaded from www.amateur-radio.co.uk
PMR Frequencies Channel Frequency in MHz
Channel Number Frequency
1 446.00625 MHz
2 446.01875 MHz
3 446.03125 MHz
4 446.04375 MHz
5 446.05625 MHz
6 446.06875 MHz
7 446.08125 MHz
8 446.09375 MHz

ostale pozicije od 9-16 pa lahko tudi pustim pri miru.
Buscha pa nič ne spreminjam

lp

ToniT ::

Točno tako. Edino paziš, da imaš na Buschu subton na 00.

Dri3r ::

CTCSS je v kakšnem večjem mestu kar nuja, če nočeš imeti motenj. Na vasi oz. v neurbanem okolju pa ostali uporabniki niso tak problem. Moraš pa se zavedati, da se te lahko z BF-888 sliši precej daleč.
dri3r

hipertija ::

Treba se je pa zavedati, da s ctcss toni se morda res "umakneš", ampak to še zdaleč ni nobeno privacy zagotovilo, kot rečeno samo zmanjšaš možnosti za motnje. Kdor bo želel, te bo poslušal in obratno, lahko tudi motil. Za kaj bolj resnega priporočam dmr pmr - ki omogoča digitalno enkripcijo. Sicer so mehanizmi za mene osebno trivialni in se jih razbije v roku nekaj minut, vendarle pa 99,99% populacije ne bo sposobne razbrati pogovora, kar je pa najbolj bistveno.
Prekle za kurnk

int47 ::

Samo opozorilo

Za legalno uporabo PMR446 mora imeti postaja
*moč pod 0,5W
*nesnemljivo anteno
*CE oznako

BF-888S nima nič od naštetega.

V nekaterih državah (Nemčija, Švica) za zaplembo postaje zadostuje odsotnost CE oznake.

hipertija ::

Res je, je pa res tudi, da se pri nas ničesar ne kontrolira in boš tudi z baofengom in 5w na pmr neopazen... žal je tako.
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Meni pa ni žal hehe. Z veseljem naredim kako zvezo z zunanjo yagico, da se malo razširi tale "hobi" 8-)

Dri3r ::

Nevem zakaj se v EU ne uvede nekaj podobnega kot je ameriški GMRS. Dovoljuje do 50W oddajne moči, ima 30 kanalov (8 celo za repetitorje).. licenco enostavno kupiš na spletu in velja tudi za ožje družinske člane.
dri3r

Colt1911 ::

Pozdravljeni !
Pred par dnevi sem odprl temo o LoRa Meshtastic, ki pa se ni ravno prijela
LoRa Meshtastic v SLO ?
pa sem prišel sem.
Gre za v bistvu dvosmerni pager ki deluje v EU na frekvenci 862 MHz z močjo 0.1W in dometom par 10 km. Rekord je čez 200 km v direktu, se pa napravice povezujejo med seboj in vsaka lahko opravlja vlogo repetitorja, povezava omogoča kodiranje in pošiljanje teksta posamičnim napravam, skupinam ali vsem napravam v dosegu.
Tekst se napiše na mobilnem telefonu in preko BT pošlje v napravo ta pa naprej brez vsakega zunanjega omrežja. Off the Grid.

Obstajajo tudi naprave z lastnim zaslonom in tipkovnico, pri katerih mobilni telefon ni potreben.
Same napravice stanejo od 25€ naprej, so pa večoinoma brez ohišja.
Mislim da bi bila to dobra dopolnitev PMR skeda.

Prilagam še link do domače strani projekta
https://meshtastic.org/

Vaše mnenje?

ziggy42 ::

Naslednji vikend se iz sobote na nedeljo ob lepem vremenu obeta astronomsko opazovanje in tekmovanje pri Eko koči na Nanosu. Ker je prost vstop in imam možnost prevoza, načrtujem udeležbo s KV postajo, mogoče celo UHF yagi anteno in vokič. Namen je mala "promocija" radioamaterstva in PMR zvez ter aktivacija Nanosa na PMR in radioamaterskih frekvencah, če bo vreme dopuščalo. Lahko bi se naša druščina prvič srečala tudi v živo, če vas zanima astronomija ali radioamaterstvo in nova družba. Do koče vodi cesta, tako da se lahko pripeljete z avtom. V primeru slabega vremena zadeva odpade.

Še fork iz official sporočila:
Messierjev maraton je največje slovensko skupinsko opazovanje, na katerem se vsako leto v marcu zbere na desetine amaterskih astronomov, tudo veliko mladih. Začnemo v soboto popoldne z opazovanjem Sonca in druženjem, več se nas pa zbere zvečer. Če nimate svoje astronomske opreme, se sprehodite naokoli in z veseljem vam bomo karkoli razložili in pokazali različne objekte skozi teleskop. Če v omari stoji teleskop, ki ga ne znate nastaviti, pa bomo tudi pomagali. Poleg opazovanja in druženja poteka tudi sproščeno tekmovanje v iskanju objektov globokega vesolja s svojim teleskopom, ki se ga lahko udeležite tudi brez predhodnih izkušenj. Veseli bomo novih obrazov! ?
 Slika

Slika

link_up ::

kaj pa v primeru slabega vremena? Za soboto kaze trenutno dez...
In and Out

ziggy42 ::

link_up je izjavil:

kaj pa v primeru slabega vremena? Za soboto kaze trenutno dez...

Hja, upajmo da bo zdržalo. Če bo napoved kak dan prej še vedno nikakva, bo najbrž odpovedano.

alekskac ::

Naslednji vikend je mlaj. To se težko prestavi :D. Za nas amaterske opazovalce precej pomemben vikend, hkrati se nam pa bliža Pons-Brooks ... Konec marca, ko nam bo najbližji in primeren za opazovanje, bo žal ščip. Sicer pa z veseljem prisluhnem na znane kanale v soboto zvečer. Upam da ne bo repetitor preveč motil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

Argonavt ::

Za Messierja je ok tud jasen 6. in 7. april. Ta vikend bo težka glede na napoved.

Nesho ::

A ste opazili!?

Danes 05.03. okrog 14ih, na PMR 01, so bile motnje v Ljubljani.
A je kdo oddajal kak DIGITALNI sign? Motnja je bila tako slišati!
Seveda, če se ne motim.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nesho ()

ziggy42 ::

Nesho je izjavil:

A ste opazili!?

Danes 05.03. okrog 14ih, na PMR 01, so bile motnje v Ljubljani.
A je kdo oddajal kak DIGITALNI sign? Motnja je bila tako slišati!
Seveda, če se ne motim.

LP

Živ, možnost je, da se je uporabljal dPMR. Včasih dobim v lokalu take signale na CH8, so pa dokaj šibki.

Kar se tiče Messiejevega Maratona, so ga prestavili na 6. april. Zgleda so prebrali Argu misli hehe. Škoda, bo pa vsaj malo bolj toplo (ali pa bo sneg :)))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Za vikend je naposled vremenska napoved malce bolj obetavna. Se nam nasmiha ponovna aktivacija pmr sote? Je kdo zainteresiran?
Zna bit da prinesem tudi kv postajo, ze nekaj casa nacrtujem POTA na kratkovalovnem obmocju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Jup. Kdaj je mišljeno?

alekskac ::

Ravnokar iz firbca gledal, kod nocoj leti ISS (pred tem sem pogledal cel kup filmčkov radioamaterjev, ki delajo zveze z samo ISS, ali preko ISS repetitorja). Odprem tracker, je bila ravno nad J Slovenijo. Niti nisem vedel na pamet oddajne frekvence ISS rpt, poguglam, na hitro vklopim baofenga in odtipkam frekvenco. Ne bote verjel, na gumištrudl Nagoyo sem ujel pogovr iz stopnišča znotraj hiše. Dokler da sem priletel na dvorišče je skor že ušla. Orbita je okrog 90 minut.
Kogar mika, naj nocoj malo pred 22.00 uro usmeri anteno proti Avstriji dokaj nizko nad obzorje (sinusoida se premakne vsako orbito, napoved naslednjega prehoda je malo bolj proti zahodu kot prejšnji, in bolj severno) in naštima 437,800 Mhz. Kdot ima možnost lahko kompenzira za Dopplerjev efekt: ko prihaja iz Z lahko 10 KHz več, nad glavo točno 437,800 MhZ, ko gre proti V 10 KHz manj. Happy hunting. Audio je razločen ko da poslušaš Čušperk ... BTW, ne oddajat na UHF (ker ne bo nič), ISS rpt sprejema na VHF (145,990 MHz). Časa bo ene 2 minute, mogoče malo več. Gumištrudl tudi lepo lovi čisto normalno postavljen pokonci, kot pri normalni uporabi postaje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

alekskac ::

Uf, moram popraviti. Iz LJ je spotting ISS krog radija nekje 80 km /(St. Veit na severu in Rijeka na jugu), in ker za VHF-UHF rabimo line of sight, bo naslednji prehod verjetno že previsoko na severu. Tako sem sam ravno za las ujel odlično priliko. Ko bo najbliže Ljubljani, in najviše na severu v sinusoidi, bo nekje bolj nad Nemčijo kot nad Avstrijo. No, je za poskusiti, če ima kdo čas in voljo. Avdio je srhljivo čist za 500 km razdalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

grbavec ::

alekskac je izjavil:

Ravnokar iz firbca gledal, kod nocoj leti ISS (pred tem sem pogledal cel kup filmčkov radioamaterjev, ki delajo zveze z samo ISS, ali preko ISS repetitorja). Odprem tracker, je bila ravno nad J Slovenijo. Niti nisem vedel na pamet oddajne frekvence ISS rpt, poguglam, na hitro vklopim baofenga in odtipkam frekvenco. Ne bote verjel, na gumištrudl Nagoyo sem ujel pogovr iz stopnišča znotraj hiše. Dokler da sem priletel na dvorišče je skor že ušla. Orbita je okrog 90 minut.
Kogar mika, naj nocoj malo pred 22.00 uro usmeri anteno proti Avstriji dokaj nizko nad obzorje (sinusoida se premakne vsako orbito, napoved naslednjega prehoda je malo bolj proti zahodu kot prejšnji, in bolj severno) in naštima 437,800 Mhz. Kdot ima možnost lahko kompenzira za Dopplerjev efekt: ko prihaja iz Z lahko 10 KHz več, nad glavo točno 437,800 MhZ, ko gre proti V 10 KHz manj. Happy hunting. Audio je razločen ko da poslušaš Čušperk ... BTW, ne oddajat na UHF (ker ne bo nič), ISS rpt sprejema na VHF (145,990 MHz). Časa bo ene 2 minute, mogoče malo več. Gumištrudl tudi lepo lovi čisto normalno postavljen pokonci, kot pri normalni uporabi postaje.


Kolikor razumem za RX na 437,800 MhZ ni potrebeno CTCCS.

ziggy42 ::

Tale iss sem imel zeljo sprobat. Skoda samo da moja postaja ne omogoca hkratnega sprejemanja na dveh obmocjih.

Kar se tice sote, sem upal na soboto, v nedeljo imam ze nekaj planirano... je pa za soboto dopoldan napovedan dez.

alekskac ::

ISS repetitor je kot naši repetitorji, rabiš subton da ga odpreš na VHF uplink (mislim da je 69Hz). Za samo sprejem UHF downlinka ni potrebno. Žiga, zakaj bi morala postaja za ISS sprejemati na dveh območjih hkrati? Sprejemaš na UHF, oddajaš na VHF. Edino kar rabiš je duplekser za anteni (UHF yagico, kjer je gor pravokotno montirana še VHF yagica), da potem spraviš oba kabla na en konektor. Na postaji vklopiš poslušanje na obeh frekvencah (kar ni pravo "poslušanje hkrati, sej kitajčki nimajo dveh sprejemnikov), kar pa ni moteče saj na 145,99 kjer oddajaš, ne bo nič priletelo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

int47 ::

Sam jih ravnokar ujel na yagico 22:00 - 22:02 UTC.
Glede na ISS tracker je bila ISS nekje med Nemčijo in Poljsko.
Baofeng UV-10R in Wouxun KG-UV9K z original anteno sta samo šumela. Z Retevis RT95 in 7 elementno yagico je bil sprejem 3/4.

alekskac ::

Meni je baofeng UV9R + Nagoya flex antena vleklo zelo spodobno. Je pa res, da sem imel ISS načeloma v LOS, nad J in JV Slovenijo, znotraj 80 km kroga Iz moje lokacije. Videl je sicer nisem ker je bila zelo nizko nad obzorjem, lokacijo/krožnico sem ugotovil iz trackerja.

markasaso12 ::

Pozdravljeni,

Zanima me, ali kdo ve, od kod je papagajček na šestem kanalu? PMR Aktiviral sem ga iz Košak v Mariboru anteno sem imel usmerjeno proti Pohorju

Zgodovina sprememb…

Oldi ::

Sori ker zlorabljam temo, ampak tole bo več vas prebralo kot temo kaj kupiti.

Imam 2 na pol otroška PMR446 in rabim tretjega. Kaj naj nabavim, da bom lahko odpiral repetitor in v krizi lovil ZARE, gasilce. Naj ima zunanjo anteno, v krizu bi 2 VCOja prav prišla.
Če me slučajno potegne bi šel pa na DMR in pridobitev ID.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

Kar bom izvedel, bom skopiral v temo kaj kupiti :)

hipertija ::

Za začetek naredi radioamaterski izpit in tudi to ti ne bo dalo pravice, da bi odpiral repetitorje in delal na ZARE frekvencah. Postopek v primeru nesreče, krize je:
- klic preko GSM na 112 - dela tudi, če ni omrežja preko satelita
- klic preko radioamaterske frekvence, sploh če si radioamater
- uporaba zare RPT - skrajna sila, kasneje boš po vsej verjetnosti tudi moral navesti razloge, zakaj si klical preko tega. Kolega je v visokogorju direktno uporabil zare in so ga kasneje spraševali, zakaj ni uporabil GSM...

Za pridobitev DMR ID je potrebno narediti izpit, ki je podlaga za izdajo digitalnega ID. Če slučajno že imaš izpit (iz napisanega ne bi verjel), potem ti je najboljša opcija Anytone 878 - analog, dmr - oba banda VHF IN UHF.
Prekle za kurnk

alekskac ::

hipertija je izjavil:


Za začetek naredi radioamaterski izpit in tudi to ti ne bo dalo pravice, da bi odpiral repetitorje in delal na ZARE frekvencah. Postopek v primeru nesreče, krize je:
- klic preko GSM na 112 - dela tudi, če ni omrežja preko satelita
- klic preko radioamaterske frekvence, sploh če si radioamater
- uporaba zare RPT - skrajna sila, kasneje boš po vsej verjetnosti tudi moral navesti razloge, zakaj si klical preko tega. Kolega je v visokogorju direktno uporabil zare in so ga kasneje spraševali, zakaj ni uporabil GSM

Tako je, dodal bi še: vse 3 frekvenčna področja in klicne frekvence ARONa (SW na LSB, VHF in UHF na FM za klic v sili, naravne nesreče, itd) boš izvedel v skriptah za izpit (so na internetu dostopne prosto). V primeru življenske ogroženosti sicer lahko uporabiš postajo tudi brez izpita, a prej boš verjetno dobil pomoč na ReCO preko 112, če slučajno imaš mobitel pri sebi. ZARE pusti stat.

Oldi ::

Kriza je bilo mišljeno ko bomo v temi za par dni in bo vse počepnilo. Če bi že moral klicati, bi lokalne gasilce.
Repetitorje pa kar je PMR446.
Sicer sem pa za začetek naročil Quengsheng UV-K6 in 5R plus. Verjetno dodam SDR čip (LUSYA modif.).

int47 ::

Me zanima, če je še kdo opazil signal cca 10-15dB nad šumno mejo, ki se pomika po skali s cca -200kHz/min?
Trenutno je pri 101.0MHz.

Edit typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()

TilenS ::

Ne vem sicer kak signal je bil ampak možno da kak OTH radar, Over-the-horizon radar @ Wikipedia.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TilenS ()

alekskac ::

TilenS je izjavil:

Ne vem sicer kak signal je bil ampak možno da kak OTH radar, Over-the-horizon radar @ Wikipedia.

OTH radarski sistemi imajo načeloma prilično daljše valovne dolžine kot bi bila pri cca 100 MHz. Tu so frekvence pod 20MHz, pa vse dol do 1,5 MHz. 100 MHz je FM radio v glavnem. Na omenjeni frkvenci 101 MHz je bila legendarna hrvaška FM postaja Radio 101, ki pa ne vem če še deluje.

Dri3r ::

Na spodnjem videu se na waterfallu SDRja medtem, ko testira antene večkrat lepo vidi motnja, ki se pojavlja. Glede na to da je OM0ET iz SK, lahko izključimo možnost lokalnega QRMa. Tudi sam zadnje čase opažam to tako na HF kot VHF bandu.

13:07
dri3r

hipertija ::

Oldi je izjavil:

Kriza je bilo mišljeno ko bomo v temi za par dni in bo vse počepnilo. Če bi že moral klicati, bi lokalne gasilce.
Repetitorje pa kar je PMR446.
Sicer sem pa za začetek naročil Quengsheng UV-K6 in 5R plus. Verjetno dodam SDR čip (LUSYA modif.).

Kličeš 112, deluje preko satelita, če počepne bazna postaja - poveš kaj te muči in bodo aktivirali po potrebi društvo/društva. Ni potrebe, da bi nepooblaščeni klical, že to - da ne gredo na DMR in (končno) zaprejo firbce, je absurd.
Prekle za kurnk

int47 ::

hipertija je izjavil:

Kličeš 112, deluje preko satelita, če počepne bazna postaja - poveš kaj te muči in bodo aktivirali po potrebi društvo/društva. Ni potrebe, da bi nepooblaščeni klical, že to - da ne gredo na DMR in (končno) zaprejo firbce, je absurd.

Absurd je pričakovati, da imajo vsi najnoveši telefon...

alekskac ::

int47 je izjavil:


Absurd je pričakovati, da imajo vsi najnoveši telefon...

Neumnost da bi rabil sodoben telefon (pamflet PZS o uporabi 112 v gorah):
V primeru nesreče ali potrebne pomoči vedno kličemo številko 112, saj je ta v GSM omrežju obravnavana povsem drugače in jo ob določnih pogojih dosežemo, ko drugih številk ne moremo.

Starejši modeli GSM terminalov so zanesljivejši od novih, pametnih, ki za delovanje uporabljajo operacijski sistem (OSX, Android, Windows Mobile). V primeru pametnega telefona poskrbimo, da bodo vse aplikacije in ostale aktivnosti izključene, saj se bo zanesljivost zveze še povečala.
Pri uporabi novejših mobitelov z vgrajenim 3G/4G sistemom svetujemo, da ga pri uporabi v gorah izključimo in preklopimo na GSM delovanje, saj bomo s tem podaljšali avtonomijo baterije in kvaliteto signala.


Pri klicu na številko 112 bo telefon uporabil vsa razpoložljiva omrežja, tudi tujega.

Kateri operater se bo oglasil, je odvisno od geografske lege bazne postaje (celice), na katero se je telefon priključil. Operaterju vedno sporočimo, na kateri lokaciji se nahajamo, saj je morebitna izsleditev klica v visokogorju zelo otežena.

Pri klicu na številko 112 se oddajnik vključi s polno močjo. Priporočljivo je telefon med hojo izključiti in ga vključiti, kadar ga potrebujemo.


Celoten pamflet PZS od uporabi številke 112 v gorah https://www.pzs.si/natisni.php?pid=1158...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

int47 ::

Kličeš 112, deluje preko satelita, če počepne bazna postaja
««
9 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723937 (841) hipertija
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420848 (906) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915388 (3054) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12923138 (10510) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163897 (3236) hipertija

Več podobnih tem