» »

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

««
8 / 10
»»

alekskac ::

ziggy42 je izjavil:

Jutri aktivacija med 14-16 le Ostri vrh. Bomo pustili Limberk za prihodnjič, vseeno pa bi se probalo tudi radioamaterske veze.

Se pridružim, Za VHF bom pognal svojo vintage Icom postajo, UHF bo Baofeng.

Argonavt ::

Končno najdene CTCSS tabele in frekvence za SUB. Upam, da Motorolina drži tudi za TLRK serijo. Dobr poznat, že želiš na SUB uglasiti kitajca in Motorolo.

PMR daleč najbolj uporaben v gorah in na smučariji. Je pa sam v napoto, če imaš palice za hodit ali cepin. Tudi to rešeno, slika 3.

Še ena zadeva odprta. IMam SL16 konektor, to ime se pri nas ne uporablja. A je to pod drugim imenom UHF ali PL256?


 Brondi

Brondi



 Icom-Motorola- Kenwood

Icom-Motorola- Kenwood



 PMR v Hribe

PMR v Hribe

alekskac ::

*PL-259 najbrž
PL-259 je tip koaksialnega konektorja, ki se uporablja za povezovanje koaksialnih kablov z antenami, radijskimi sprejemniki in oddajniki. Uporablja se predvsem v amaterskem radijskem komunikacijskem svetu, vendar se lahko uporablja tudi v drugih sistemih, ki zahtevajo zanesljivo povezavo za prenos radijskih signalov. PL-259 konektor je samo moški konektor, ženski tip pa se imenuje SO-239. SO-239 je ženski konektor, ki je običajno nameščen na radijskih sprejemnikih, oddajnikih ali drugih napravah, ki uporabljajo antenski koaksialni kabel s konektorjem PL-259.

Na pogled je SL16 enak kot par PL-259 (moški), in skupaj z SO-239 (ženski) tvorita UHF stik. Prodaja te zadeve, in adapterje za ta tip konektorja, Antene Zupančič https://www.antene-zupancic.si/pl-259-s...

ziggy42 ::

Zdravo,
Evo danes smo zaključili s še eno pmr soto in sprobo zveze.
Takoj na začetku nas je izdal papagajček na Storžiču CH2SUB18, ki je verjetno spet zasut s snegom. Predvidevam, da bo do nadaljnega preko njega otežen promet, tako kot je bilo tudi lani.
Sama sota je bila "mirnejša" kot običajno, naredil sem le 4 zveze. Ker pa je bila v gozdu prava zimska pravljica, mi niti približno ni žal podviga.
Zahvaljujem se @alekskac za podrobnejši test zveze na VHF, UHF ter PMR področju. Tudi tokrat se je na uho slišalo razliko v prid UHF, saj višje frekvence omogočajo boljše odboje kot 145MHz. Test sicer ni bil "laboratorijski", saj s seboj nisem imel signal metra, ki bi lahko izpisal vrednost v decibelih, prav tako so se uporabljale različne antene. Ima pa Aleksov Icom zelo fajno modulacijo, je udarna in jo je lušno poslušati. Ni potrebno dodati, da sva na vseh frekvencah signal meter spravila na S9+40 na razdalji slabih 15km. Celo pmr postaja na njegovi strani je na obeh lokacijah dosegla enak rezultat.
Spet pa je spodletel PMR na PMR, ki bi moral it skozi. Težava je bila predvsem v fuč AA baterijah (čeprav sem jih napolnil) in zdelani postaji. Verjetno se bo treba spravit v nakup novih.
Zahvala za gre tudi Tomažu, je bila zelo lepa zveza do Ljubljane. Sprejemal sem ga 52, ko je oddajal s kavča in 59 s hribčka, razdalja dobrih 20km.
Najdaljša zveza je šla tokrat do Mengeškega polja na 32km. Signal je nihal, na momente pa je dosegel moč 52. Mislim, da se je na drugi strani uporabljal pravi pmr aparatek, zato je to kar lep dosežek.

Nekaj utrinkov je dostopnih preko povezave.

Hvala vsem za zveze ter poslušanje in se slišimo prihodnjo nedeljo. Mogoče se čez dva tedna organizira skupinski obisk hribčka za natančnejšo sprobo in primerjavo postaj/anten. Do takrat 73!

Argonavt ::

Make a calulaction what would be cable loss for cable types RG58, RG174, RG213, RG316, RG400, RF-240, BWL240, RG402, RG405 and LM400. Cable length 2m, frequency 440 MHz, load SWR 1,5:1 and output power 5W. Caluclate loss in dB, PowerOut in W, PowerLoss in W Power Loss in %.

 Coax comparioson 2mlenght/440MHz/1,5:1/5W

Coax comparioson 2mlenght/440MHz/1,5:1/5W

SlanaVoda ::

Ja res je bilo lepo v zasneženem gozdu. Nekaj slikic s Klobuka.
Žigata sem slišal s PMR T42 Motorolo 59.
Pot na hrib na Baofengu poslušal na 145.550 in 145.500 in Žigata slišal super, Aleksandra pa zelo redko za sekundo ali dve na določenih mestih, vendar se nisva ustavljala, da bi bila čim hitreje na vrhu, ker je bila pozna ura.

ziggy42 je izjavil:

Zdravo,
...
Nekaj utrinkov je dostopnih preko povezave.
...

ziggy42 ::

Ker je https://rpt.hamradio.si/ že nekaj časa nedosegljiv, pripenjam par koristnih linkov za dostop do informacij o repetitorjih:
6m rpt: 6m repetitorji
2m rpt: 2m repetitorji
70cm rpt: 70cm repetitorji

Nekatere teme zdaj žal ugaslega PMR foruma Slovenije so prav tako dostopne preko wayback machina: klikni

Zmogljiv WebSDR sprejemnik naših sosedov v Bjelovaru: klikni.
Nastavljeno ima tudi PMR in CB področje, vendar je CB sčasoma nedosegljiv, lastnik pravi da bo porihtal prihodnji teden.

ziggy42 ::

Argonavt je izjavil:

Make a calulaction what would be cable loss for cable types RG58, RG174, RG213, RG316, RG400, RF-240, BWL240, RG402, RG405 and LM400.
...

Lahko prosim dodaš še H155?

...
Pripenjam še sliko frekvenc za letališče Ljubljana, o čemer je zadnjič tekla beseda.
 Frekvence LJ

Frekvence LJ


...

Jutri pa spet vabljeni na tedensko sprobo in test zveze (sked), med 16:00 in 19:00 ter krajše okno med 14:00 in 15:00 za morebitne SOTAše. RPT CH2SUB18 (CTCSS 123hz) kot zbirni kanal za sked, bomo videli ali mu bo nagajal sneg. Jaz bom na sprejemu iz udobja QTHja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Argonavt ::

RG58, RG174, RG213, RG316, RG400, RF-240, BWL240, RG402, RG405, H155 and LM400. Cable length 2m, frequency 440 MHz, load SWR 1,5:1 and output power 5W. Caluclate loss in dB, PowerOut in W, PowerLoss in W Power Loss in %.

 D=2m /SWR1,5:1/440MHz/5W

D=2m /SWR1,5:1/440MHz/5W

ziggy42 ::

Argonavt je izjavil:

RG58, RG174, RG213, RG316, RG400, RF-240, BWL240, RG402, RG405, H155 and LM400. Cable length 2m, frequency 440 MHz, load SWR 1,5:1 and output power 5W. Caluclate loss in dB, PowerOut in W, PowerLoss in W Power Loss in %.

 D=2m /SWR1,5:1/440MHz/5W

D=2m /SWR1,5:1/440MHz/5W


Hvala. Takole pri direktni primerjavi se zdi H155 kar všečen, ga priporočam. Še vedno je dovolj gibljiv, da se ga z lahkoto uporablja tudi na portable operacijah.

Začeli smo tudi s rednim tedenskim skedom. Zbirni kanal as always CH2SUB18 (123hz CTCSS) za rpt. (vsaj dokler ga ne pobere mraz HI), potem se lahko premaknemo na simplekse.

Argonavt ::

Sobota približno med 10h in 12h pohodniška SOTA s škofjeloškega hribovja na kanalih 2/18 in 2 za direktne veze.

ziggy42 ::

Super. Imam postavljeno anteno, bova videla a bo šlo preko odbojev.

ziggy42 ::

Lepo je uspelo z @Argonavt. Relacija Osolnik - Čušperk, sprejemal sem z Yaesu FT60 in 15dBi yagico usmerjeno proti Alpam. Antena je na postajo zvezana preko 5m dolgega kabla H155. Zveza je šla preko odboja, točno konfiguracijo postaj naj pokomentira Argo.

Raport 56 za njegovega Quanshenga, 53 za Brondi ?FX100?. Zanimivo, da je bil navaden PMR v praksi samo kakih 18dB šibkejši, v teoriji sem prej izračunal 24dB. Mogoče sem bil pesimističen haha.

Na njegovi strani je izmeril sledeče meritve moči sprejetega signala:
1) -95db za FT60 na LOW 500mw
2) -89db za FT60 na MED 2w
3) -85db za FT60 na HIGH 5w

Kasneje je našel še malo boljšo mikrolokacijo in sva prišla celo do -89db na LOW.
Poskusila sva tudi z odprtim ali zaprtim oknom za mojo yagico. Na oddaji ni bilo razlike, na sprejemu sem jaz imel za 1 stopnjo močnejši sprejeti signal pri zaprtem oknu. Verjetno je kriv računalnik v sobi, ki v eter spušča nemalo motenj.
Zanimivo je, kako "laboratorijsko natančne" razlike med različnimi oddajnimi močmi sva dobila. V teoriji je res med LOW in MED 6dB, med MED in HIGH pa dobre 3dB. Naslednjič priključim RTLSDR še k meni na sprejemno stran, pa pridobimo natančnejše podatke o moči signala.

Kot zanimivost, pri odlični kvaliteti modulacije je z Quanshengom možno pogojno razumeti signal z močjo cca -120dB.
Če se je pri moči 0.5W dobilo -90dB, je tu še za 30dB rezerve. Vsakih 10dB pomeni 10x razliko v moči, torej bi teoretično šlo tudi z 1/(10*10*10) = 1/1000 uporabljene moči oziroma rečeno drugače, če bi jaz oddajal z 500uW, bi še vedno moralo it skozi. Seveda v praksi temu ni čisto tako, ker pridejo v poštev še motnje, odboji, atmosferski pogoji itd.

ziggy42 ::

Tudi danes je padla uspešna zveza z @Argonavt. Relacija Čušperk - 100m asl. nad vasjo Brezje pri Tržiču blizu parkirišča. Razdalja 61km, konfiguracija enaka kot zadnjič.
Raport 55 pri meni, s čistejšo Argotovo modulacijo, na kanalu pa je bilo malo manj motenj.

Sprejet signal pri Brezju je bil nekje med -95dB in -91dB, torej skoraj isto kot včeraj, kljub povsem drugi lokaciji, razdalji (včeraj "le" 38km) in delu preko odboja.
Ko se je premaknil kakih 10m bližje hribu, je baje dB meter pokazal 12dB razlike, verjetno je šlo na slabše?

Interesantno je, da je moč delati take razmeroma dolge zveze s tako malimi močmi. Zdi se, kot da je rezultat moči signala po odboju od gorskih sten vedno enak, razdalja ne igra velike razlike, povsod pa gre nekje med 54 do 56. Zaenkrat sprobane 4 lokacije (2 Argo, 2 med skedom). To seveda velja, če imata obe strani vidno linijo do točke odboja iz iste strani, pa naj gre za visok hrib ali goro. In seveda upoštevajoči našo konfiguracijo postaj in anten. Mit bomo sprejeli ali ovrgli v prihodnjih testiranjih.

PS: za tak način dela z majhnimi močmi, ki je mimogrede dokaj zanesljiv v stacionarnem režimu, močno priporočam yagi anteno na obeh straneh. Že 3-5 elementov zadostuje, seveda pa je še toliko boljša daljša in s folded dipolom.

Argonavt ::

S teh dveh slik je kar jasno:

- Osolnik je toliko bolj na Jugu, da je očitno vmes hrib pred Čušperkom in v soboto je bilo na 2 in 2/18 velik QRMa.

- In pa med razgledno točko Brezje pri TRžiču in Cusperkom ni vmes Kriške planina in Strožiča kot smo mislili, tako da je propagacija bolj direktna. To tudi pojasni zakaj tako lepo odpira papigo iz Čušperka.


 Osolnik Cusperk

Osolnik Cusperk



 Brezje pri Trzicu  razgledna točka - Cusperk

Brezje pri Trzicu razgledna točka - Cusperk

alekskac ::

Očitno se bo res treba yagice lotit. Moram zlest na streho in dol pobrat stare yagice za analogno TV. Bodo dobra podlaga za UHF. Če nič drugega imajo fajn konektor za koax in velik elementov, ki se jih lahko uporabi. Ob priliki bom preučil če lahko dodaten jambor zmontiram na obstoječega, da bi štrlel više, in potegniti nek malo bolj spodoben koax ven.
V nedeljo se nisem nič silil za mikrofon, imam malo bronhitisa in namesto govora iz mene prihaja komaj artikulirano krakanje ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

ziggy42 ::

Sem za postajo na CH2SUB18 (123hz CTCSS) rpt Storžič, če bi želel kdo naredit kako zvezo.
Če ima kdo dostop do Mrzlice, Kuma, hribovij v okolici Ribnice ali Vidma Dobrepolje, Lisce in Trdinovega vrha itd. pa povejte da sprobamo kako daljšo relacijo v okolico Krškega do 26.dec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Vceraj uspeli dve zelo lepi zvezi, med njimi tudi moja najdaljsa kopenska.
Čele pri Krškem do Prjedora v Bosni in Hercegovini na CH8Sub8 dx klicnem kanalu za pmr446 postaje z raportom 54 55 in samo 0.5w oddajne moci.

Tudi danes in jutri bom za postajo med "Bozicno pavzo", za zvezo napisite pa skocim po anteno:)

Kaj vec pa napisem kasneje.

Pa lepe praznike!

ziggy42 ::

Zdravo, še zadnji post od mene v letu 2023.
Najprej vam želimo čim lepše preživete novoletne praznike in srečno v letu 2024!

Zadnje naključno vzpostavljene zveze:
1) Čele - Prjedor 143km, CH8, raporti 54, 55, 0.5W Yagi 15dBi -> radioamaterji s ham opremo
2) Čele - Spodnje Dule 10km, CH1, raporti 53, 56, 0.5W Yagi 15dBi -> radioamater in njegova YL z ročno ham postajo
3) Čušperk - Ostri vrh 1km, CH1, raporti 59+40, 59+40, 0.5W Yagi 15dBi -> sprobaval s kolegom, slišal tudi njega nekje v okolici ?Grosuplja? 53, 59+40 s pravimi pmr postajami
Vsem se zahvaljujem za zveze.

Seznam reči, ki so nam uspele v letu 2023:
    uspešna izvedba pmr sote večih hribov ob istem času (naenkrat aktivnih 6)

    podrt osebni kopenski rekord preko troposferskih propagacij na PMR (143km)

    podrt osebni pomorski rekord preko ducting propagacij na PMR (325km)

    izoblikovanje pmr mreže v lokalnem in na nacionalnem nivoju (CH2SUB18 rpt in lokalni simplex)

    izdelava prototipa pmr papagaja in prehoda

    PPT predstavitev projekta FRN Slovenija

    alternative zgornjemu prototipu z drugačnim hw

    izdelava prve pmr yagi uda antene in kasnejša izboljšava

    postavitev kv postaje in prva zveza v USA na 20m

    boljše razumevanje dela preko odbojev na UHF

    pridobitev opaznejšega števila tečajnikov preko navdušenja nad PMR

    skoraj 50 000 ogledov na tej temi

    ...



V letu 2024 se bomo aktivno lotili:
    postavitev prvega stacionarnega pmr papagaja na PMR

    postavitev prototipnega omrežja FRN prehodov na PMR

    pregled možnosti vključitve CB področja v FRN in sked

    oživitev 50Mhz ham področja

    organizacija jubilejne 10. sote PMR Slovenija

    izvedba piknika z noto radioamaterstva

    prva skupinska aktivacija hribov za pmr in ham soto

    poskus vzpostavitve pravih DX zvez -> hrib na hrib z razdaljami tudi čez 100km

    poskus vzpostavitve zveze Hrvaška-Hrvaška preko Italijanskih papagajev

    postavitev prvega PMR WebSDR sprejemnika na QTH

    izdelava krajše UHF in VHF Yagi Uda antene

    spodbujanje v še številčnejšo sota udeležbo

    kak krožek na srednjih šolah, obisk za promoviranje radioamaterstva?

    izdelava spletne in standalone aplikacije za pmr sota, logging aktivnost in pridobitev neuradnih pmr znakov za sporazumevanje?

    pmr na kolesu

    poskus oddaje in sprejema SSTV

    novi rekordi

    ...


Seznam je kot vidite zelo dolg :)). Bomo videli, do kam pridemo. Pa dodajte še kaj, kar bi radi naredili oziroma sem pozabil napisat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

alekskac ::

Piknik/srečanje absolutno. Tud DX hunting in skupinske SOTE so dobra ideja. Za oboje se pridružim. Seveda, sam imam tudi v načrtu yagico za PMR.

alekskac ::

Malo OT, če bi kdo želel stopiti v radioamaterske vode, naš klub organizira "mehek" prehod.

Tudi v letu 2024 bo RK Triglav izvajal tečaj za radioamaterje. Datum pričetka je: 13.2.2024
Več na:

https://www.s53apr.si/projekti/radioama...

ziggy42 ::

Danes ob 19ih test in sproba zveze do 21ih iz QTH. Kanal CH2SUB18 (123hz CTCSS) za rpt Storžič, lahko se premaknemo na simplex.

int47 ::

Žal je pri meni kanal 2 precej zaseden.
Na 2 slišim escape room in precej močne filmarje (5/9).

Na 8 so redarji, oz. nekakšno parkirišče...

Dri3r ::

Danes sem čisto slučajno naredil prvo "DX" PMR zvezo z enim italjanom, kateri je aktiviral SOTA Matajur cca 80km zračne razdalje do naše obale. Govori se, da bo kmalu na Slavniku postavljena papiga na PMR 10.
dri3r

hipertija ::

int47 je izjavil:

Žal je pri meni kanal 2 precej zaseden.
Na 2 slišim escape room in precej močne filmarje (5/9).

Na 8 so redarji, oz. nekakšno parkirišče...


Mestni redarji zagotovo niso, ker uporabljajo tetro, 390-395MHz. Zanimivo, da nimajo filmarji in escape room med seboj motenj... po drugi strani pa ja, 4. stene, pol watta moči... morda se res ne slišijo med seboj.
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Dri3r je izjavil:

Danes sem čisto slučajno naredil prvo "DX" PMR zvezo z enim italjanom, kateri je aktiviral SOTA Matajur cca 80km zračne razdalje do naše obale. Govori se, da bo kmalu na Slavniku postavljena papiga na PMR 10.

Čestitke za izjemno lepo zvezo! Mogoče poznaš kak italijanski forum, kjer se zbirajo PMR in ham entuzijasti? Imam od lani željo poiskat sogovorca, s katerim sva se slišala poleti. Mislim da je nek Alfonso iz Pescare, zelo aktiven na PMR CH1 in CH8.
Novica o papagajčku me je pozitivno presenetila. Z veseljem bi ga poskusil odpreti z okoliških hribov, me zanima a bi šlo z yagico... prosim sporoči, če boš izvedel kaj več o postavitvi.

int47 ::

hipertija je izjavil:

Mestni redarji zagotovo niso, ker uporabljajo tetro, 390-395MHz. Zanimivo, da nimajo filmarji in escape room med seboj motenj... po drugi strani pa ja, 4. stene, pol watta moči... morda se res ne slišijo med seboj.

Sem v malo višjem nadstopju bloka. Redarji in escape room so bili blizu meje slišnost. Glede na moč njihovega signala si upam trdit, da filmarji na ulici niso slišali ostalih.

V Escape room je komunikacija skozi steno, ali dve v isti stavbi. Verjetno so ob Ljubljanici v kakšni starejši stavbi z debelimi stenami...

Redarji so, glede na slišano, usmerjali promet na parkirišču, ali v parkirni hiši. Kakšna prireditev, ali mogoče garažna hiša Leclerc / Merkator na Rudniku ? Razdalja kakšnih 150m.

Če uporabljajo "privatne kanale", se verjetno zgoraj omenjeni ne slišijo med sabo.
Mogoče jim malo brenči papagaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()

HH18 ::

oj, na katerem PMR kanalu se da priklicat sogovornika? sem na Dolenjskem, QTH lokator jn75ks.

HH18 ::

Nekdo od forumašev je omenil jagi anteno. Tole bo sigurno delovalo, je mnogokrat preizkušeno.
"http://s53mv.s5tech.net/archive/a241.pd...

ziggy42 ::

HH18 je izjavil:

oj, na katerem PMR kanalu se da priklicat sogovornika? sem na Dolenjskem, QTH lokator jn75ks.

Živjo, midva sva si dokaj blizu! Če boš ta petek ali čez vikend kaj za postajo, se priporočam za test, mogoče nama rata preko odboja (na JV stran imam iz Čušperka hribe z gozdom).
V Sloveniji trenutno delujejo naslednji PMR klicni kanali:
CH2 simplex kanal Grosuplje,
CH2 simplex kanal skeda PMR Slovenije,
CH2SUB18 (123Hz CTCSS) klicni kanal papagaja Storžič, RPT kanal skeda PMR Slovenije,
CH8SUB0/8 (CTCSS OFF/88.5Hz) EU DX PMR klicni kanal,
CH10 ?Gorenjska? net,
CH14 Kranj net,
CH16 Domžale net.
Za ostale dele Slovenije žal nimam podatka.
Papagaj Sevnica CH1 je trenutno offline na popravilu, enako velja za papagaja Lisca CH8. Nekje na Štajerskem je aktiven papagajček na CH2 brez subtona, še par drugih pa je bilo postavljenih samo eksperimentalno in so do nadaljnega offline.

Priporočam klicat kar na CH2SUB18, imamo celo mrežo uporabnikov tam gor, sigurno se ti bo kdo oglasil, če bo za postajo. Ob petkih med 19 in 22 na CH2 ponavadi pokramljamo s kolegi iz Radovljice in Ljubljane na simpleksnem kanalu, ob nedeljah popoldne 16-19 pa poteka redni sked na CH2SUB18. V nedeljo nas kar nekaj dežura tudi v časovnem oknu PMR SOTA skeda med 13-15h.




Nekdo od forumašev je omenil jagi anteno. Tole bo sigurno delovalo, je mnogokrat preizkušeno.
"http://s53mv.s5tech.net/archive/a241.pd...

Hvala za gradivo, zanimivo branje. Se ti je pa na linku pojavil še en narekovaj na koncu, ga je potrebno izbrisat.

Dri3r ::

ziggy42 je izjavil:


Čestitke za izjemno lepo zvezo! Mogoče poznaš kak italijanski forum, kjer se zbirajo PMR in ham entuzijasti? Imam od lani željo poiskat sogovorca, s katerim sva se slišala poleti. Mislim da je nek Alfonso iz Pescare, zelo aktiven na PMR CH1 in CH8.
Novica o papagajčku me je pozitivno presenetila. Z veseljem bi ga poskusil odpreti z okoliških hribov, me zanima a bi šlo z yagico... prosim sporoči, če boš izvedel kaj več o postavitvi.


Žal ne poznam nobenega foruma, so pa Italijani vsak vikend aktivni na PMR, z SDR jih slišim od precej bolj daleč.. Ko bom izvedel kaj več o papagaju sporočim, mislim pa, da zadevo organizira S59CST.
dri3r

Argonavt ::

Aktivacija še na Facebook PMR 446

grbavec ::

V Postojni in oklice se na PMR kaj dogaja? Katere amaterske frekvence je za poslusat?

Dri3r ::

Včasih sem živel v Postojni.. imaš veliko dogajanja preko repetitorja na Nanosu, lokalni radioamaterski klub pa ima svoj repetitor na Pečni Rebri (blizu koče). PMR je bolj kot ne mrtev, razen občasno kakšna mularija in pa airsofterji na Počku. Mogoče bi bilo zanimivo probat poslušat letala, ko izvajajo manevre na Počku.
dri3r

grbavec ::

Na katerih frekvencah so letala?

hipertija ::

Letala imajo načeloma AM modulacijo, poleg tega so frekvence 130-135 MHz grobo rečeno, česar veliko postaj ne doseže. Če imaš namen poslušati AM, predlagam quansheng - neka revolucija zdaj, 30-40€ in si naložiš custom fw, letalstvo se kar solidno sliši in tudi airband pokriva. Postojna letališče 123.500, če to drži seveda. Vsekakor vsem priporočam, da kupite rtl-sdr ključek, naložite na računalnik, zunanja antenca - stock antena je precej slaba rešitev, bolje kupiti nekaj in se sprehoditi po frekvenčnem spetkru. Tako najlažje odkriješ frekvence v neposredni okolici, z dobro anteno tudi širši. Večina zadev namreč na internetu napisano ne drži (akos, razni stari spiski frekvenc)...
Prekle za kurnk

grbavec ::

Vso to strojno opremo že imam... Pogosto poslušam LJLJ Radar. Poznam frekvence kontrole letenja, ampak dvomim da vojaska letala komunicirajo na frekvenci od LJPO. Če bi dobil njihovo frekvenco bi blo res nekaj posebnega

hipertija ::

Poglej NATO frekvence, morda delajo tam... mi tudi meni ni poznano.
Prekle za kurnk

ziggy42 ::

Zadnjih nekaj zvez na simplexu in papagaju CH2SUB18.
Petkova sproba 19.1:
Čušperk -> Ljubljana Gameljne, S.Grosuplje, Radovljica, Kranj, Šmarje-Sap ...
Propagacije izredno slabe, verjetno zaradi zasneženih anten. Papagajček je sprejemal dokaj slabo, simplex zveza v Radovljico je bila za 20dB slabša kot ponavadi in na meji sprejema. Več udeleženih je javilo o prisotnem šumu in slabih pogojih.

Nedeljski sked in testiranje propagacij 21.1:
Čušperk -> Radovljica, S.Grosuplje, Lipoglav, Center Grosuplje ...
Tokrat razmere dokaj dobre. Radovljica je bila čistih 54, za eno S stopnjo boljše kot ponavadi. Naredili smo tudi test z @Argonavt in @Marko, na razdalji dobrih 10km smo govorili z močjo -57dB (atArgo loc1), -77dB (atArgo loc2) in -81dB (atMarko loc3), na treh lokacijah, izmerjeno s Quanshengom.
Za foro smo se poigrali še z navadno gumico, tisto ki jo dobiš zraven pri nakupu Yaesu ročnih postaj. Takole na hitro se zdi, da je signal približno 30dB slabši kot z diy yagi anteno. Kar pa je 1000x šibkejše! Bolj natančno pa bomo sprobali v naslednjih akcijah.
Na CH1 sem ujel dva dijaka, ki sta sprobavala domet Hofer PMR postajce. En je ostal doma, drugi pa se je sprehajal proti Centru Grosuplja. Zelo ju je presenetilo, ko sta izvedela, da se ju zelo kvalitetno sliši vse do Čušperka na razdalji 10km. Baje bo starejši vzel postajo v šolo, mogoče še koga pritegne :)
Od srede februarja naprej računajte na ponovno aktivacijo PMR Sote z mojega konca.

Vsem sodelujočim se zahvaljujem za zveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Argonavt ::

Uporabniki Quansheng postaj imajo težave s skeniranjem frekvenc/ kanalov. Ker je bilo več vprašanj na to temo je v FB skupini PMR 446 objavljen scannining user guide.

ziggy42 ::

Dobra novica! S skupno pomočjo nam je končno uspelo postavit OpenWebRX sprejemnik na QTH Čušperk. Ker imam samo en SDR ključek (RTLSDR), to omogoča hkratno poslušanje le enega frekvenčnega območja (težave pri več uporabnikih), zato bom zaenkrat pustil aktiviran le PMR446.
Če ima kdo doma kak RTLSDR, ki ga ne potrebuje več, ga z veseljem vkomponiram v sistem. Z vsakim dodatnim se lahko hkrati posluša eno področje več.

Trenutni sistem laufa na OrangePi3LTS, sprejemnik RTLSDR V3, 5m H155 Coaksa in domača DIY UHF Yagi antena. Testno bom omejil število uporabnikov na 10.
Navodila za namestitev in izdelavo OpenWebRX spišem tekom zime. Zanimivo bi bilo imeti mrežo takih sprejemnikov, preko katerih bi lahko uporabnik PMR postaje sam preveril, kakšen domet ima. Je tudi kar kul zadeva za testiranje, namreč hitro lahko odčitaš kako močan signal pride iz vokiča.

Planirano je, da bo premierna otvoritev sprejemnika danes pred petkovim testiranjem zvez ob 18:30. Uptime bo nekje 75%, zaradi varnostnih razlogov bom zadevo izklopil ob vremenskih prilikah, yagi anteno pa si bom redno izposojal za zveze in jo medtem nadomestil z žal 12dB manj občutljivim dipolom.

ziggy42 ::

OpenWebRX sprejemnik je dostopen na: klikni.
Zadevo posherajte naokoli, če želite. Za vprašanja, predloge, povratne informacije in ideje pa ZS ali javno tule na forumu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

Dri3r ::

Pohvale za zanimiv projekt. Link mi pa ne dela..
edit: manjka "http://" spredaj potem pa deluje.
dri3r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dri3r ()

ziggy42 ::

Dri3r je izjavil:

Pohvale za zanimiv projekt. Link mi pa ne dela..
edit: manjka "http://" spredaj potem pa deluje.

Živjo, res je. Pošiljam posodobljen link: klik za posodobljeni link

ziggy42 ::

Se samo meni zdi, ali prihaja do momentalnih prekinitev kot da bi bufferal zvok? Moram pogledat, kako pasovno širino nastavit, na širši (1024 namesto 250KS/s) se zdi, da tega ni.

mailer ::

Je smiseln nakup Icom id50 (d-star) ali Yaesu FT5D (Fusion) ali je to pri nas neuporabno? Je kje kakšna literatura, da si preberem osnovne stvari o radioamaterstvu?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

errhec ::

https://www.radioklub.si/index.php/kako...

V spodnjem delu strani imaš priročnik za radioamaterje.
dd

SlanaVoda ::

Pred približno dvema/tremi tedni sem dobil Quansheng. Z Baofengom nisem bil zadovoljen zaradi slabe "modulacije". Na spletu sem našel, kako se to lahko izboljša z nekaj spajkanja, vendar je bilo enostavneje naročiti nov Quansheng. Bil sem res vesel, ko sem v nastavitvah Quanshenga našel opcijo MIC gain in jo nastavil na najvišjo vrednost, nato sem na hitro nastavil še CTCS in prvo nedeljo čakal na prosto frekvenco na C2S18 ter oddajal in oddajal, a brez uspeha. Bil sem kar malo razočaran nad postajo :'( Po branju dokumentacije sem ugotovil, da sem pomotoma nastavil R-CTCS in ne T-CTCS! Jao, jao, takrat sem celo mislil, da je prešvoh in bi moral na balkon, a mi je takrat zmanjkalo časa za test.

Sedaj sem namestil egzumer FW (link) in pred tem, za vsak primer (čeprav ni obvezno), shranil kalibracijske podatke s k5prog (link do .exe)
Ker sem navajen uporabljati program CHIRP, ga sedaj poganjam s parametrom na .py datoteko, kot je opisano tu, in deluje brezhibno.
Seveda se še spoznavam z egzumer FW in sproti berem navodila.

Imel sem nekaj težav z Baofengovim data kablom, saj mi nikakor ni uspelo povezati Quanshenga. Težava je bila, ker je bilo potrebno konektor zelo močno pritisniti v postajo, povsem do konca; od prvega poskusa naprej se vstavlja brez težav. To zapisujem zgolj v vednost, če bi imel kdo podobne začetne težave, da mu bo lažje. :D

@Argonavt nekaj postov nazaj sem opazil, da si začel pripravljati seznam kanalov. Bi lahko delil, kar imaš? Vseeno ali je datoteka .csv, .img (CHIRP) ali .cxf (CPS)?
Hvala.

ziggy42 ::

Živjo, tokrat potrebujem vaše ideje in zamisli. V letošnjem ali prihodnjem letu se lahko zgodi, da se spravim naredit spletno stran PMR Slovenije na poudarku logging in spotting orodja in prikaza nazadnje aktivnih uporabnikov na zemljevidu. Spotting ostalim uporabnikom omogoča, da hitro vidijo kje, kdaj in na katerem kanalu kdo išče zvezo.

Motivacija? Že nekaj časa uporabljam software kot je HAMRS, vendar opažam, da manjka nekaj funkcionalnosti oziroma te niso prilagojene za naš način dela na pmr področju.
3 stvari, ki bi jih definitivno rad naredil:

zemljevid, kjer so prikazane objavljene zveze
zemljevid, kjer se lahko spotiramo
nek način shranjevanja zvez (log)


Prosim za dodatne ideje, zamisli in komentarje na zgornji zapis. Kako bi želeli, da zadeva izgleda, katere funkcionalnosti naj ima? Prav tako se ne odpovedujem pomoči pri izdelavi načrta, mogoče ima kdo idejo vizualnega izgleda layouta (take stvari lahko narišete kar na MS Paint itd.).

mailer ::

errhec je izjavil:

https://www.radioklub.si/index.php/kako...

V spodnjem delu strani imaš priročnik za radioamaterje.
Hvala, Priročnik v linku je iz leta 2004 na Cobiss pa mi najde tudi verzijo iz 2019.
Če komu pride prav je tukaj najnovejši Priročnik za radioamaterje (3. dopolnjena izdaja).
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz
««
8 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723935 (839) hipertija
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420846 (904) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915387 (3053) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12923132 (10504) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163897 (3236) hipertija

Več podobnih tem