» »

peltier element

peltier element

flisko ::

A mogoče kdo ve kje bi lahko nabavil peltier element,ker sem na tej strani vidu da je super stvar v kombinaciji z vodnim. peltier

Vesoljc ::

predrago, prevelik rizik, preveč vsega :)

no ja, conrad v btc-ju jih baje ima...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Eru ::

Meni se ideja ne zdi napačna, res pa je, da je za p4 treba kupiti kar močnega...

Dr_M ::

fantje kdaj boste oputil upanje?? en 150W peltier je primeren za procesor ki porabi do ene 70W max.
ceprov se dubijo procesorji ki porabijo precej mn od te vrednosti, ampak tist lohk hladi cist navadn alu hladilnik. cim pa ti navijes je 100W takoj, takrat pa rata peltier neuporaben.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Eru ::

lol Jaz zdaj premišljujem o peltierju 225w če smo natančni, tukaj pa imaš dokaz da se s peltierjem da uspešno hladiti tudi današnje cpu-je http://www.xtremesystems.org/forums/sho...

Dr_M ::

nism reku da se ne da, ampak tuki je uprasanje smiselnost.mal poglej kok slotech-ovcev je s peltierjom hladil cpuje 3-4 leta nazaj, pa kok jih dons.
seveda ti jest tega ne morem preprecit, samo sm 100% preprican, da bos prsu nazaj jokat da ti ne dela, da si kaj zazgal ali pa kaj tretjega...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Eru ::

Se strinjam, da je bilo včasih to bolj smiselno, saj so cpu-ji proizvajali veliko manj toplote, vendar pa je to edina cenovno sprejemljiva rešitev za nižje temperature... (mach 2=800e)

Keyser Soze ::

Peltier je bolj za tiste z ekserimentalnim duhom, ki imajo radi izzive.

Boljše je vodno.

P.S.: Če koga zanima 156W pelt naj mi pošlje ZS.
OM, F, G!

Eru ::

No saj vodno rabiš za pelt tako in tako, saj ti hladilnik + venitilator nikakor nemoreta odvajati toliko toplote.

TESKAn ::

Eru, Eru...
Pelt ti dodaja toploto v sistem, in sicer toliko W, kolikor je močan. Tako da če daš v sistem peltier, moreš odstranit še tistih 156 - 226 W toplote več.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Fury ::

ce razmislal o peltierju zacni ramislat raj o doma narejenem hlajenju s spremembo faze (kot vapochill, prometeia..)

eru... smesko.. men tut ocitno gori comp.. ker mi vodno z yugo radiatorjem odvaja toploto iz 2400 mhz ahlona xp, radeona 9700 na 380/320 in se northbridga povrh...

dela tut PASIVNO ce je idle :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

Eru ::

Zgleda sem se narobe izrazil, hladilnik in ventilator je bilo mišljeno brez vode, recimo sp-94...

TESKAn ::

Uh maš prov, my bad:8)...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

WinsuckeR ::

No ja jst se bom stvari lotu ker imam moznost ga dobit za pribl 9k-v najslabsem primeru bon ga dau na graficno>:D .

aja to veste da morte sami nardit napajalca?
drgac pa ne bom prevec pameten ker stvari se nism preizkusu- zanima pa me mnjenje od ljudi KA GA UPORABLJAJO!
;(( - sj nima smisla krintizerat stvari ki si jo slisal od prijatlovega prijatelja

Eru ::

Meni pomojem ne bo treba, saj ga bom priklopil kar na psu, pri 12v ima 36A:P

Dr_M ::

Meni pomojem ne bo treba, saj ga bom priklopil kar na psu, pri 12v ima 36A

in ti se bos spravu delat hlajenje s peltierjom?? takih traparij pa ze dolg ne. prov vidm kako bos joku spet kle na forumu, da ti je neki crknl...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TESKAn ::

Dr_M, in zakaj naj bi pri peltu kaj crknilo? IMO je zadeva varnejša od phase change - tam maš kompresor, le - ta ima gibljive dele, ki se obrabljajo in lahko odpovejo...pelt je pa povsem fiksna zadeva, se ne obrablja in da crkne se moreš kar lepo potrudit. Ga še vežeš na napajalnik od računala, tako da se izklaplja in vklaplja skupaj z glavnim napajanjem. Potem daš še v biosu, da ti ob previsoki temperaturi izklopi računalnik in ni panike, da bi karkoli šlo. Simpl&safe.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Dr_M ::

TESKAn: pa si ti sigurn da bo su 225W pelt pa se comp na en napajalnik? i dont think so... vem kaj se zgodi s takimi stvarmi, sej sm stromar :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TESKAn ::

To vem, ma me zmeraj malo pojezi, ko vidim besede 'peltier' in 'ni varno' v istem stavku...plus utrujenost dela svoje...potem pa pišem, ne da bi malo bolje pogledal. Ja, 256w pelt in računalo boš bolj teško poganjal z istega napajalnika.

P.S.: štromar sem tudi jaz:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Dr_M ::

no me veseli, sam pol bi skor mogu vedt, da peltier ni smiselen vec za hlajenje procesorja...mogoce je samo uporaben za gpu...sam se mi zdi da mal prevec elektrike gre za to, pa se compa ne smes pustit dl casa samga...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TESKAn ::

IMO če poštimaš lepo, da se ti vse ugasne, če se proc preveč segreje, ni panike pustit par dni mašino samo, da laufa...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tic ::

Eno uprasanje mam.

Ali se delta T ohranja neglede na dejanske temprature? Naprimer da spravim vročo stran na -40, odštejemo delta T in dobimo cca -100. Ali je to praktično res?
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

flisko ::

Jaz imam pa drugo idejo,kaj če bi z peltier elemntom hladil vodo ne pa gpu al pa cpu.

TESKAn ::

Tic, v idealnih pogojih in brez bremena na hladni strani lahko. V realnosti je meni uspelo dobit delta T cirka 30 - 35°C z 76W peltom na Celeronu 400@500 na 1,9 volta.

flisko, vodo lahko hladiš, ampak potem imaš kondenz še na ceveh, če jih ne izoliraš. To pa zna bit problem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

Keyser Soze ::

Eno vprašanje.

Kateri napajalnik/PSU pa je zmožen dajati konstantno 36A na 12V liniji?
OM, F, G!

Tic ::

TESKAn: Kaj lahko pricakujem potem od naslednjega.

CPU recimo 150w
TEC 225w
In topla stran hlajena na -30°C. Ali se splača jit preko TECa, ki (v tvojem primeru) naredi se -30°C razlike ali pa jit kar direkt z eprovatorjem na CPU.
:)
persona civitas ;>

TESKAn ::

Jah, to boš mogu pa ugotovit...če ti bo dodatnih 30°C manj pomagalo do pošteno višje frekvence, potem se splača. Čene imaš pa le 225W dodatne toplote plus nekaj za se hvalit:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

frenk ::

ne rečem da je pelt slab ampak za 150W pa do 200W, kot oddajajo današnji procesorji je pelt čist prešvoh...poleg tega gre veliko štroma...poznamo velik bolše alternative:)

p.s.: eru: ker napajalnik maš to?>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

TESKAn ::

No, no, mislim, da danes na trgu ni procesorja, ki bi oddajal 150W? Kolikor vem, so nove P4ke najbolj požrešne, te pa imajo nekaj čez 100W...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Dr_M ::

ja ce laufas na defultu je to res, sam cim gres cez 3.5ghz si blizji 150 kot pa 100W. da o prescottu ne govorimo...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

krucymucy ::

to bi mogu bit en divji napajalnik ... 430W sam za 12V, kje so pol se 3,3V in 5V ... ene 700W pa bi blo :D

Dr_M ::

za peltier je obvezen (ok vsaj priporocljiv) en samostojni napajalnik, po moznosti ene 13-14V in vsaj 22A.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

morphling1 ::

Ok, še enkrat.
Hladilne sposobnosti pelta (Delta T) si lahko predstavljate kot neko naraščajočo linerano funkcijo.
Pri obremenitvi 0 W peltier v idealnih razmerah (brez toplotnih izgub) ustvari Delta T recimo 64 °C, pri toplotni obremenitvi 226 W, pa 226W peltier ustvari točno 0°C temperaturne razlike, seveda prav tako v idealnih razmerah.
Upam da je sedaj jasno zakaj mora bit Peltier toliko močnejši od toplotne obremenitve da sploh lahko pričakuješ kak pameten učinek. Da ne govorim da so to idealne razmere, praktično lahko mirno odbijete vsaj še 30% zmogljivosti zaradi vseh izgub pri prenosih energije.

Sicer pa je možno enake peltierje tudi zlagati skupaj, pri takem načinu torej eden ob drugem, se njihova toplotna moč sešteva tako da če se počutite avanturiste bi s nekim monster vodnim blokom in recimo 1.5cm debelim cold plateom ki stiska recimo štriri 156 W pelte pa že dobili neko zelo zelo solidno hladilno moč, seveda bi se vam ob takem početju števec za elektriko malo hitreje vrtel, za hlajenje vode bi bila pa potrebna prav tako kaka malo bolj konkretna rešitev.
Nice 24/7 setup >:D

Tudi glede tega, se da vse narediti in s pravo senzoriko ter raznimi temperaturnimi stikali bi se dalo delovanje peltierja močno izboljšati in ga narediti zelo zanesljivega. Tudi variabilno delovanje peltierja je seveda mogoče torej spreminjani napetosti pri katerem deluje peltier v odvisnosti od bremena. Vse se da, samo take zadeve stvari močno podražijo in niste več daleč od cene hlajenja s spremembo faze.

Aja pa da ne bo nesporazuma, tudi če bi imel 550 W napajalnik z močno 12V linijo bi za pelt vseeno imel samostojen PSU, ali še bolje čisto svoj trafo z možnostjo natančnega reguliranja napetosti od 12-24V, da bi lahko optimalno izkoristil vse tipe peltierjev.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Eru ::

Sem še malo forumov prebral in prišel do enakega zaključka, veliko bolje je imeti posebej napajalnik z reguliranjem napetosti... Ker je zaradi peltierja treba odvajati veliko več toplote sem mislil, da bi bolje dva hladilnika (že imam dva od fiata). Obstajajo tudi bloki z peltierji od swifteca, danger den, vendar sem mislil, da bi na blok dodal samo ploščico iste velikosti, med njo in blok pa peltier. Glede uporabe večih peltierjev, mogoče bi bolje kot postavljati enega na drugega, narediti blok v obliki prizme in imeti na vsaki strani 1 peltier...

Aja napajalnik je pa levicom x-alien 500w ma za štimat kolk venta pihata (pr prejšnmu sem mogu to sam narest) vzadi modro svet, kar mi sploh ni všeč...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eru ()

Keyser Soze ::

To o coldplateu v obliki prizme sem tudi jaz imel v mislih. Samo bi rabil potem dva vodna bloka(spodaj CPU, na poševnih stranicah pa TECa z bloki). Potem sem pa rajši dal samo vodno. Ceneje in manj komplicirano.
OM, F, G!

Eru ::

Regulator napetosti glede na temperaturo http://www.gendata.com.tr/peltier/..%5C..%5C..%5C..%5Cpeltier%5Cpage2.htm Kaj si mislite o tem? Poglejte si še www.techcool.com :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"extreme" hlajenje 9800 Pro

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121263 (860) Tic
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646362 (5099) LordWorm
»

Vprasanje glede uporabe TECa (peltierja)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
181332 (1142) TribesMan
»

Priklop peltierja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272217 (1908) TESKAn
»

Peltier!!!

Oddelek: Navijanje
151392 (1173) metro

Več podobnih tem