» »

Elektrika?

Elektrika?

cole-22 ::

Hmmm imam eno vprašanje.Zdej smo doma dobil poračun za elektriko in ta je kr 34k8-O In zdej mene doma obtužujejo da je to ker imam skos prižgan komp...zdej me pa zanima, če je to možno da je tak poračuna zarad računalnika?

add by moderator: V pomoč in nasveti????!!!??? Še enkrat napišem: Če imate kakršnekoli težave z računalnikom in jih ne znate uvrstiti v katerega od spodnjih oddelkov, je to pravo mesto za vas.
Naslednjič brišem take poste brez milosti!

Fuzz ::

A ste imeli čez leto še kakšno termoakumulacijsko peč ali pa električni radiator prižgan? Če je odgovor ja, potem je to zaradi tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fuzz ()

cole-22 ::

Ne nismo mel!Do sedaj ni bilo problemov, zaden let mam pa 24 ur na dan pršgan komp!In zdej me pač zanima, če je to to?Druzga pa nimamo nč novga!

Fuzz ::

Malo izračunaj porabo, koliko požrešen napajalnik maš, pa boš videl pri čem si.

cole-22 ::

Ja napajalc mam 360W!

Fuzz ::

Je možno, glede na to, da imaš prižgano 24/7. Katero vrsto odjema pa imate? Aja, pa na poračunu, ki so ga poslali, je viden presežek porabljene elektrike.

sparc49 ::

200W * 24h * 365 dni = 1752 kWh
Cena kWh je nekje 14-22 SIT (odvisno od tarife).

cekr ::

V ta poračun je običajno vklučena tudi enomesečna poraba. Razliko pa razdeli na 12 delov, da boš videl, koliko je večja poraba.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Fuzz ::

čez 3000 kWh glede na to, da ima 360 W napajalnik.

EMET ::

simple ...
če porabi 3000 kWh, pa vzame srednjo vredsnot 18,80 sit za 1 kWh ga pride letno 56.400 Sit, kar je mesečno zaokroćenih 5 jurjev .

Kdo pa porabi ostalih 29.000 Sit elektrike ???????????????????
EMET is the truth ...

OnTheMic ::

čez 3000 kWh glede na to, da ima 360 W napajalnik.

Vendar to ne pomeni, da mu non-stop žre 360W štroma. Lahko imaš 2x1000W Hi-Fi ojačevalec, pa to ne pomeni, da ti bo pri normalni sobni glasnosti vlekel 2000W štroma. Je treba preračunat porabnike... kakšen procesor, koliko diskov, CD-ROMov, grafika in PCI kartice...
Ena dobra stran za računanje porabe je TULE.
Najzanesljivejša metoda pa je, da med mašino in štekar priklopiš kakšen merilec porabe in boš takoj vidu, pri čem si.

LP:)

Fuzz ::

koliko pa drugače plačujete na mesec štroma? Predvidevam, da plačujete po pavšalu.

cole-22 ::

simple ...
če porabi 3000 kWh, pa vzame srednjo vredsnot 18,80 sit za 1 kWh ga pride letno 56.400 Sit, kar je mesečno zaokroćenih 5 jurjev .

Kdo pa porabi ostalih 29.000 Sit elektrike ???????????????????


Kaj potem je možno, da je komp kriv al ne?

Na mesec placujemo okol 7k!

Po tistem testu, ki ga je dal OnTheMic mi je prišlo 305W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cole-22 ()

Fuzz ::

Jaz pravim da je možno, če si ga mel celo leto skozi prižganega.

sparc49 ::

Tisti test ti izračuna maximalno moč (če hkrati dela CD-ROM, HD, igraš 3D igro). Poglej po kakšnih testih grafičnih kartic ali procesorjev (recimo na www.techreport.com), tam ponavadi izmerijo tudi load in idle moč (power consumption) celega računalnika. Računalniki ki niso obremenjeni imajo cca 100W - 150W porabe, pod obremenitvijo pa 200W-300W. Glede na to da imaš navit računalnik in 6800 je povprečna moč 150W-200W realistična. Ceno za kWh pa preveri na računu Elektra.

cole-22 ::

Ja to je že res, samo saj CDRW enote skoraj nič ne uporabljam (pa tudi ni taka stvar, ki bi dosti W jemala), iger tudi ne igram 24ur na dan, da bi bil proc pod stalno obremenitvijo+grafa!Igram par uric in to je to!Drugače se pa uporablja za net ali pa downloadam stvari in itaq nič ne delam zraven!
Nevem no bom mal preštudiral un račun čeprav tiste številke so zame bl tko tko!Pač sm bl nOOb glede elektrike:8)

BigWhale ::

Koliko ste pa prej placevali... :) Mene poracun vedno preseneti :P
Koliksen je bil mesecni obrok?

TribesMan ::

Mi smo letos dobili tud okoli 30kSIT poracuna... Tud jest mam zdej eno leto non stop prizgan racunalnik. Sam je pa tud res da smo se dokaj veliko greli z klimo... tko da so stroski najbrz malo deljeni.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

OldSkul ::

Mi imamo na mesec 11 jurjev.Rač. prižgan 24h na dan in to prenosnik in navaden PC.Je pa res, da te vse kaj preveč pride če imaš klimo itd.

KTr1sk ::

Jao jz prav to hotel vprašat koliko porab računalnik elektrike, ker so mi doma rekli da bom moral polovico računa jz plačat (imeli smo 18.000sit), zdaj me pa res zanima če jz največ porabim el.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

OZZY ::

SAmo nekaj...V to je treba prišteti še kok porabi monitor. 17 inčni ga okoli 100W..19 in ostali še več. Če je lcd pa manj...Pol pa recimo da gori 7 ur dbnevno je to dodatnih 700w x356 = cc 250kw.
Go with the flow.

cole-22 ::

Ma problem je tud ta ker mam 2 kolega ki imati približno ve isto kot jaz!Od računalnika monitorja do porabe gospodinskih aparatov!En kolega je dobil par jurjev porabe drugemu ni bilo treba sploh nič plačat!In tukaj ni logike!

mescaline9 ::

Moj porabi 170W z 19'' monitorjem, je pa monitor od celotne porabe 100W. Računalnik na idle je blizu 100W porabe. Če vzameš 200W tipične porabe za svoj izračun bo precej dober približek. Pa upam, da si pameten in ugašaš monitor:)

BigWhale ::

Monitor gre v standby, v vecini primerov,...

MadMax ::

cole-22:
Ampak tisti tvoji kolegi so ze prej imeli przgan comp in se je zadeva ze ustalila, ti si pa zdej dobil poracun. Drugo leto bos imel visje poloznice, pa bo poracun minimaln.

Drugace pa povprecen 24/7 pc + 10/7 monitor v celem letu nabereta za 30÷40kSIT elektrike.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Azrael ::

Za računalnik z vso ostalo kramo (monitor, tiskalnik zvočniki...) računaj največ 200W, če dela 24/7 + še tista žarnica v luči, ki sveti zraven...

Tiste tabele so maksimumi maksimuma, kot moči računalniških zvočnikov, Povprečna poraba je mnogo, mnogo nižja. Tudi moja kišta ima po teh tabelah 350W, 200W napajalnik pa več kot povsem zadostuje, za bratovo kišto pa izračun pravi 550W in ima 250W napajalnik in ni nobenih težav, tako, da...
Koliko ti v resnici kuri zadeva boš vedel, če lahko izmeriš porabo (merilni inštrumenti, UPS ipd).

Zelo hud porabnik elektrike doma je iztrošen hladilnik, ki dela kar naprej ali bojler, ki je poln kamna in naj po možnosti ena od pip še malo kaplja (toplo vodo seve).

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

krneki ::

Pri meni idle gajba kuri 180W (A2200+, 2 HDD, vsi PCI sloti porableni), monitor pa 120W (17" crt), tako da računam pri sebi 3-4k na mesec stroškov zaradi 24/7 prižgane gajbe. UPS mi zdrži slabe pol ure, pol pa konc zabave:D

Kaboom ::

17" lcd - 43W
15" crt - 70W
800 duron s puno robe nametane noter - 80W
466 celeron server z minimalno robe - 50W
3x halogenke na stropu - 120W

pol pa računaš

najboljši način da ti kak štromar kolega izmeri tok porabnikov s kakšnim multimetrom - v primeru da nimaš pri roki kakega digitalnega merilnika porabe

seveda je VELKA razlika če je na monitorju bela ali črna slika - pri 15" za vsaj 20W ... enako za porabnike v compu...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

BlazP ::

En kolega je mel 24/7 za FTP streznik (BREZ MONITORJA) in je po enem letu dobu poracuna neki cez 25k. Eni drugi frendi so mel pa v stanovanju 5 racunalnikov, nekateri od teh so bili prizgani 24/7, nekateri ne. Poracuna so dobili 70k. Tak da JA, cist mozno, da je tak poracun zaradi racunalnika.

BigWhale ::

Poracun je predvsem odvisen od prejsnje porabe in od obroka, ki ga placujes. Bolj kot en racunalnik 24/7 se pozna pomivalni stroj, ki dela enkrat na dan...

redT ::

Heh tud jst smbiu kriv za poracun,ceprom mam ADSL in posledicno zarad tega prizgan comp sam 12h dnevno in se to ene 4 mesece....pa je bil poracun 58.000 sit , kljub enomesecnim obrokom po 11.000 sit....vec kot lani pa je bil prizgan sam kalorifercek pa ta comp....SE je morda elektrika tolk podrazla???????? tega ni za verjet

maketa ::

Povprečna poraba 8 -10h je okoli 12-14000 na leto;(( !
Vsaj pri meni je tako:O !
Al kako bi rekel da še MAČKE SE NE GONIJO ZASTONJ:D 8-O :\

_Dejan_ ::

sej jst sm dubu pa proračuna 25k sit pa sm mel računalnik sam en mesec 24/7 pržgan drugač pa plačujemo po 9k sit na mesec. pa mislim da pr nam delajo na 3 mesece proračun.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

TribesMan ::

Jest sem glihkar opravil meritve porabe na moji opremi. Podal bom porabo v Winsih med poganjanjem igre in foldanjem:

Sistem:
Athlon 2600+ @ 2500MHz
NF7-S
512MB RAM
R8500 navita
2*Hitachi HDD
Liteon DVDRW
TV Tuner Leadtek
WiFi 54g mrežna
Kompletno vodno hlajenje
Tagan 480W PSU

Izmerjeni tok je 0.71A, izmerjena napetost pa 228V

18" LCD Compaq:
Resolucija 1280*1024

Izmerjeni tok 0.16A, napetost 228V

22" Mitshubishi CRT:
Resolucija 1280*1024
Tok 0.5A, napetost 228V

Resolucija 640*480:
Tok0.42A...

Backup mašina
Duron 700@1200
Radeon 9100 navita
256MB RAM
IBM HDD
Plextor CDRW
zračno hlajenje

Tok 1.15A 8-O napetost 227V...

Torej Moj glavni sistem z LCDjem kuri v full load okoli 200W skupaj z LCDjem... ce vklopim zraven se CRTja se stevilka dvigne na 310W. Presenetila me je pa poraba moje backup mašine... krivdo predvsem pripisujem gnilemu napajalniku za 5kSIT... in njegovemu slabemu izkoristku.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Spajky ::

@ redT: LOL ... sam kaloriferček ... (pije 5-10x tolko ko komp ko laufa) ... :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Tero ::

Doma sem našel en stari števec.
In če predvidevam da pravilno deluje..
Ga ahko jaz ker zvežem zaporedno na komp ne? Ali bi bilo to kaj narobe?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

MadMax ::

TribesMan:
S čim si meril tok? Z navadnim digitalcem, ali TrueRMS?
V prvem primeru bo instrument namreč pokazal preveliko vrednost. Tudi najbolj gnil napajalnik ima kvečjemu par % slabši izkoristek od najbolj zrelega...

Tero:
Ti kar zveži, nima bit kaj narobe. Mora pa števec stati tako kot v omarici, navpično, ne smeš ga kar nekam naslonit. Sicer se ne bo pokvaril, ampak kazal pa tudi ne bo najbolj prav.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

TribesMan ::

MadMax... meril sem sem z digitalcem... O napaki ki jo pridobiš v tem načinu merjeneja sem obveščen. :D

Sej glih to me precej matra, ker pomojem je problem v tem, ker un ceneni napajalnik nima PFC ne pasivnega ne aktivnega... zato je izmerjena vrednost toka kar malo previsoka... na drugi strani ima Tagan aktivni PFC, za katerega je znano da komot drži cos(fi) okoli 0.99%... torej je Moč moje glavne mašine kar prava... za backup mašino bi blo pa dobro še enkrat pomeriti... in to z napajalcem ki ima PFC...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Azrael ::

@TribesMan:

Če imaš možnost pomeri še z analognim (kazalčnim) inštrumentom, ki je brez elektronskega ojačevalca. Vsaj pri meni so bile razlike med digitalnim (ne true RMS) in analognim inštrumentom ogromne, pa tudi analogni je kazal dobrih 10% več kot UPS... Najbolj zanesljive rezultate bi dobil s števcem el, energije, ki ga enkrat moram usposobiti in narediti par meritev.

BTW. Ravno danes sem ime priliko stestirati koliko časa gre moja kišta + ostalo (LCD monitor, tiskalnik in scaner) na UPS, rezultat več kot 1 ura, poraba vsega skupaj je potemtakem manj kot100W. Razsvetljava v sobi požre več. Izračun na tisti strani pa pravi minimalno 277W samo za kišto...

Gre pa za:

C366@550Mhz
2 x 128MB RAM PC133
R7000 64MB
3 x HDD
oba disketnika
CD
DVD+CDRW
3 x ventilatorji
17" LCD
Epson Stylus Color II
Scaner Umax 600p
in zvočniki 180W
----------------------
~100 W

V UPS so 4. akumulatorji 7Ah in 6V vezani zaporedno = 24V. Ker ima pod takimi pogoji Pb akumulator manjšo kapaciteto od nazivne in tudi UPS nima 100% izkoristka se to tudi kar sklada s prej povedanim.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

TribesMan ::

LOL kok sm jest en kmet... doma imam čistokrvni wattmeter... jest se pa zajebavam z multimetrom... Bom sprobal še z tem... ko bo prva prilika...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

balocom ::

To je skopirano iz sux-sa:


Tuk dnarja ne more noben normalen comp požret. Na kaj grejete?8-)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

KiccoK ::

.....lp

za informacijo....

Imam ...
AMD Barton 2500 MHz, 2x 512 DDR, Nvidia 5200 FX 128 Mb, SATA kontroler, dodatna ethernet kartica, 3 x SATA 160 GB, USB scanner, USB cradle (dlačnik), video kartica, DVD-RW enota, LCD monitor 17", zvočniki surround

....poraba 205 W merjeno z watt-metrom

kk


p.s. bom hitro vidu kakšen bo poračun......kriza

Kaboom ::

ne se preveč sekirat - bodo pač starši piskerček pred vas porinli. nekateri smo že navajeni ;)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398789 (1622) d4vid
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732886 (26435) oemdzi
»

Poraba elektrike?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
358631 (7556) janez5
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208883 (8200) gumby
»

koliko elektrike porabi PC?

Oddelek: Pomoč in nasveti
103191 (2861) Borci

Več podobnih tem