» »

OS X Tiger x86 edition

OS X Tiger x86 edition

«
1
2

TribesMan ::

Torej kot najbrz ze veste se je Apple odlocil da bo namesto PowerPC procesorjev v svoje mlincke zacel vgrajevati intelove x86 procesorje. In potem so vsem developerjem pod pajsko porinili enega predelanega PowerMaca z intelovim procesorjem in jih poslali domov programirat...

In tukaj se zacne zabava, kajti nedeolgo nazaj je v svet pricurljal image file instalacijskega DVDja na katerem se je nahajal x86 OS X. In ni trajalo dolgo da so veleumi racunaliskega podzemlja ugotovili kako instalirati OS X x86 na vsak spodoben PC. Seveda ni vse tako enostavno kot mogoce zgleda na prvi pogled a je z povprecnim znanjem surfanja in downloadanja nelegalnih vsebin ter z zacetniskim znanjem branja lahko na svoj PC namestite OS X. Pogoj je samo eden. Imeti morate procesor ki podpira vsaj SSE2 se bolje pa ce ima SSE3, saj boste le tako lahko popolnoma izkoristili potencial OS Xa. Drugi priporocljivi kos strojne opreme, ki pa ni nujen, je integrirana graficna kartica Intel GMA900, ki jo najdemo v novejsem intelovem cipovju za desktop kot tudi za prenosne racunalnike i915. Sicer bo OS X deloval tudi brez tega, vendar se boste morali v tem primeru odpovedati Quartz Extreme in CoreGraphics podpori.

Kako tocno poteka namestitev vam tukaj ne bom razlagla, saj je dokaj zapletena, na internetu pa lahko najdete polno navodil in vodicev. Tako da zainteresirani kar na branje :)

Zelo priporocljivo je tudi branje foruma ki je posvecen Intel Macom Tukaj najdete ubistvu vse kar se tice instalacije, oziroma resitve problemov ki se zelo radi pojavijo ob instalaciji.

Bi pa lepo prosil, da se v tej temi ne omenja nelegalno pridobivanje instalacijskih DVDjev, ker nocemo da bi si kdo nakopal tezave ;)

Malo za spodbudo pa vam povem se to, da je tole verjetno prvi post na slo-techu, ki je bil objavljen z uporabo OS Xa na Intelovem procesorju.
Racunalo ki poganja OS X je prenosnik IBM T42 v katerm tiktaka Pentium M (na zalost brez SSE3 podpore) za grafiko poskrbi R9600 (kar pomeni da ni podpore Quartz Extremeu in CoreGraphiscu, vendar lahko kljub temu prikazujemo na ekranu lepo sliko v 1400x1050 resoluciji). Ostale komponente so se 1GB RAMa, 60GB 7200rpm disk, DVD-RW enota, Bluetooth adapter, Gigabit LAN ter Wireless vmesnik.
Racunalnik tece kljub "pomanjkljivi" podpori za hardware izjemno hitro, periferija je bila instalirana in deluje, pa tudi izrisovanje oken za kar naj bi v OS X poskrbela graficna kartica je zelo odzivno in se brez vsakih tezav primerja z hitrostjo Windows XP operacijskega sistema.

Toliko za zacetek... ce vas kaj zanima vprasajte in ce bom lahko vam bom pomagal :)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)
  • odklenilo: OwcA ()

borchi ::

fouš sm ti :D

nimam sse2 procesorja :-( must resist, must resist...!

vprašanja:

- java?
- mono?
- dual boot (pa ne z windows, z linuxom)?

p.s. sicer je pa že ena tema z OSx86 tematiko.
l'jga

Poldi112 ::

vmware? Kako je z sse tam?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

borchi ::

mislim, da za vmware tut rabiš sse2. men na amd bartonu v vmware-u takoj par sekund po začetku postavljanja sistema vrže un apple-ov "you must restart your...." screen.
l'jga

TribesMan ::

Java deluje... Mono pojma nimam kaj je... dual boot je možen...

V VMwareu prav tako rabiš SSE2... vednar je zadeva v VMwareu zaradi slabe emulacije diskovnih krmilnikov precej počasna...

borchi probaj bootat z parametrom -x... sam glede na to da mas bartona dvomim da bo uspelo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

bradek ::

Ko bo kaj novega o bootanju na SSE2 sistemih naj nekdo zalaja ;)

KoMar- ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Jebiveter ::

TribesMan: Mono je opensource implementacija .Net specifikacije. Zanima nas, ce zadeva deluje tudi na tej MacIntel? Mono Project
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

romci ::

Jebiveter: ze s samim linkom si si dal odgovor:
http://www.mono-project.com/Mono:OSX

Ce zadeva obstaja za OS X, potem bo delovala tudi na OS X x86, ce ne drugace pa preko Rosette ("emulacija" za PPC programe).

Ampak glede na to, da je Mono crossplatform, sem ziher, da ne bo treba kej velik popravkov, da bo tudi OS X x86 native.


edit: typos
-- not all those who wander are lost...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: romci ()

Jebiveter ::

romci, ze ze, v to sploh ne dvomim. Zanima me kaksno je stanje sedaj oz. v praksi trenutno. Rosetta namrec trenutno ne deluje na non-SSE3 mashinah (AFAIK), x86 OSX binary-jev Mono runtime-a in stvari, ki pasejo zraven pa na zalost ni :(

TribesMan: Ti ne ves kako sem ti fous za IBMa! :O
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

TribesMan ::

marko_stamcar: vidim da si uspesno namestil zadevo... no in vidim tudi da OS X poganjal samo v "safe modeu" (-x switch pri bootu) . Hec je v gonilnikih za grafično ki niso kompatibilni popolnoma z PC verzijami kartic... zato PeCe obvisi ko se nalozi kernel extension za graficno kartico... Najlazje to odpraviš tako da greš v /System/Library/Extensions/ in tukaj notri izbrišeš vse vnose ki se začnejo z imenom proizvajalca tvoje grafične kartice. Men je pomagalo takoj. In uporaba -x switcha je postala nepotrebna. Drug zanimiv trik ob bootanju je parameter "Graphics Mode"="1280x1024x32" kar prestavi resolucijo zaslona na željeno. Dela tudi na 1920*1200 :D... Če hočeš ohraniti stalne boot parametre zaženi:
sudo pico /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist
in spremeni vsebino datoteke v nekaj temu podobnega:
        <key>Kernel</key>
        <string>mach_kernel</string>
        <key>Kernel Flags</key>
        <string>"Graphics Mode"="1280x1024x32" platform=x86pc</string>
        <key>Boot Graphics</key>
        <string>Yes</string>

Uporabno... če ne drugega prihrrani precej časa...

Mono kokr sm uspel raziskat še ni portan v x86... ampak ga lahko furaš samo preko Rosette...

bradek tretji popravek za bootanje na masinah v SSE2 je ze na voljo... vendar se ni popolnoma preverjen... pocakaj se kak dan in spremljaj tole stran na forumu... kjer lahko nades vse informacije o bootable DVDju...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jamiroq ::

ve kdo, če je mogoče usposobit SBLive (value) in pa Marvel Yukon Gigabit Ethernet (nforce 3 on-board) mrežno?

je pa prav hecno videt, kako lepo delajo native PPC aplikacije :).

Witboy ::

poglejte se mal to.. .http://osx86project.org/ sploh forum :) je kar zanimivo.

TribesMan ::

SB Live so mislim da že usposobili... za Marvel Yukon gigabit mrežne kartice pa še ni gonilnikov... tko da ne delujejo...

JamiroQ kaj tebi dela zadeva na NF3 chipsetu? Ker full folka pravi da imajo probleme s tem chipsetom...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

a se slucajno kej ve, kdaj bo stvar usposobljena za uporabo in ne samo za testiranje ce in kaj dela?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Stvar je popolnoma usposobljena za delo, če le imaš kolikor toliko kompatibilen hardware...

Najboljši rezultati so z i915G osnovnimi ploščami in Pentiumom 4 Prescott kjer deluje ponavadi popolnoma vse... v najslabšem primeru moraš dokupiti kakšno realtekovo mrežno kartico...
Druga najboljša konfiguracija pa je kak A64 na NF4, Pentium M ali P4 na kakšnem stareješm chipsetu... v tem primeru boš brez gonilnikov za grafiko...

Ostalo pa je bolj ali manj neuporabno.

Kar se pa programske opreme tiče pa vse deluje... veliko programov je že scompileanih za x86 procesorje, tisti ki pa še niso pa prav lepo delujejo v "emulaciji" in to presenetljivo hitro...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jamiroq ::

SBLive ni usposobljen, kolikor sem videl na forumih, mrežna tudi ni podprta, prav tako ni podprta grafična (radeon 9600 pro), tako da je osx že letel z diska ;). bom še počakal kakšen mesec ali šest in spremljal kako se to razvija.

na moji nf3 plati (gigabyte k8nsc-939) je osx delal bolj ali manj ok, poganjat sem moral z -x (zaradi grafične, iirc), malo dolgo se je nalagal, predvidevam, da zaradi izklopljenega dma. pa po prvem zagonu v safe mode se je računalnik kar izklopil...

Dr_M ::

se pravi, ni se najbolj uporabno, ce mas ksn bolj lev hw.
pa bodo to kej zrihtal? vsaj kar se grafike tice.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Problem z grafično popraviš tako, da zbrišeš gonilnike za Radeone iz direktorija /System/Extensions/ Tako ti ni treba več laufat v Safe Modeu... In potem ponavadi začne delovat tudi onboard zvočna kartica, ter DMA za diske...

Z grafičnimi je trenutno tako da deluje samo GMA900 (integrirana od intela v i915G chipsetu), ker je taka grafična tudi v developer kompletih, ki jih Apple naokoli pošilja razvijalcem programske opreme... Ostale grafične pa bodo podprte ko bo apple napisal gonilnike za njih... ker ti ki so trenutno napisani delujejo samo v 2D... kar pa pri OS Xu ne pomaga prav nič, saj sam GUI ves čas izkorišča 3D pogon grafične karte...
Sicer je tudi brez gonilnikov vse "desktop" delo več kot dovolj hitro... problem je samo v kakšnih 3D programih, ki zahtevajo grafično... tiso pa pač ne deluje.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

hvala za odgovor.

pol pa bom najprej nabavu nov sistem, do takrat bodo pa verjetn stvari ze postimane.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Jah junija naslednje leto bodo uradno začeli prodajati x86 based računalnike in takrat bodo definitivno gonilniki zunaj... je pa seveda verjetno da bodo ti že pred tem na voljo v podzemlju...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

Bump, ker je tema ponovno odklenjena.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

borchi ::

gledam tole.

pogledam mal po sobi in (NE LAŽEM!) mi pomežikne ena mašina, ki je vedno popolnoma tiho (majceno ohišje z miniITX VIA Epia 600) in drugače nič ne mežika. pravi, da ne sfolga več.

pogledam na cager od bencina v avtu. POLN. pa je vedno bol tam pri nuli.

itak je treba it v avstrijo še 500 nujno potrebnih stvari kupit.

račun za mastercard zapade šele 28.9.

-----------------------

včasih je kako neumnost prav nemogoče ne kupit. zato bo jutr asrock p4 dual 915gl moja. pa še prav poceni je.

vprašanja:

- celeroni na 775 so vsi SSE3, right?
- J celeronih (npr. celeron d 325J? pomeni socket 775, right?
- tk HUDO GROZNO ZANIČ pa tut celeroni niso, right?
l'jga

TribesMan ::

Odgovori na vprašanja:
-rajt
-rajt
-no ja...za igrat se so ql... niso pa P4...

borchi kje boš kupil Asrock? Jest bi tud... mal za igrat :>

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

borchi ::

check ZS.
l'jga

borchi ::

v sloveniji nisem našel asrock p4 dual 915gl.

sem pa naredil včeraj domačo nalogo in prišu do naslednjih ugotovitev:

- asus P5GL-MX (ethernet bi moral 100% delat, sound pa mislim, da tudi (ima ADI AD1986, na HCL pa je AD1985). jae ima na ceniku.)
- gigabyte GA-81915G-MF (tale je še posebno zanimiva, ker ima Gb ethernet in 8 kanalni zvok, sicer je na HCL ni ampak sem preveril in ima točno iste čipe kot foxconn 915M07-G-8EKRS na kateri dela vse razen firewire. jae jo ima na ceniku samo je nimajo nikjer na zalogi. imajo pa GA-81915G-MFD, ki ima DDR2, vse ostalo isto.)

zanimale so me samo microATX plate. vse seveda imajo i915 chipset (z integrirano grafično - deluje strojno pospeševanje QE).

za normalne ATX plate je še večji izbor, npr. na Epox EP-5EGA+ bi moralo delat vse, pol so še intelove ...

to se da dobit v sloveniji (gledal sem predvsem jae in mlacom).
l'jga

borchi ::

btw, celeroni d se manj grejejo kot p4 prescott, right?

v microATX ohišju ne bo ravno velik placa in mašina naj bi bila neslišna. zna bit, da bom mel probleme z napajalnikom, ki je precej švoh. ve kdo kje imajo kake noiseless napajalnike za microATX ohišja? mogoče kaki externi napajalniki?
l'jga

borchi ::

no, če že ne morem nardit prvega posta na s-t iz OSX86, bom pač samo drugega.

ASRock P4 Dual 915GL (S478)
Celeron D 330 (2.8GHz)
256MB DDR

Dela VSE; QuartzExtreme, CoreImage, sound, ethernet, USB...

Native install s patch-anega DVDja brez kakršnekoli težave. PS2 miška in tipkovnica ter zvočna niso delali pri prvem boot-u. Torej sem disk zadegal v linux mašino, mountal HFS+ particijo (za HFS+ write support sem moral support vkompajlat v kernel, z modulom je bilo read-only) in skopiral driverje za PS2 iz Darwina.

TADA!

Pol je preostalo samo še kopiranje AC97 driverjev iz Darwina za zvočno.

Stvar se bootne hitrej kot WinXP z Bartonom na 2GHz, NForce2, 1GB DDR in se še ni usula.
l'jga

lukaz ::

Kok si dal za use skp?

borchi ::

plata €60
proc €100

drugo se je valjalo okrog.
l'jga

[MYTiX] ::

Kako pa to stvar spravt na laptop, če pa nimaš dveh HDDjev? Ne rabim dualboota.
podpis

borchi ::

dvd vstaviš v pogon in instaliraš :-)

seveda ti ne moremo povedat kje dobiš dvd in s čim ga patchaš, ampak če imaš podprto strojno opremo v notebooku pol je stvar tako enostavna kot je razloženo v prvem stavku. tudi dual boot. na prvi particiji imam osx na drugi pa linux. grub brez problema boota osx. menda se tudi winloader da prepričat.
l'jga

[MYTiX] ::

Ok. Sam tisti linl, ki je v prvem postu je vodič sam za WMware. Piše tudi native, vendar je isti. A ve kdo za drugega?
podpis

borchi ::

tule?

poglej v install oddelku za "The First *working* Generic Install Dvd Patcher..., It's done, finally...".
l'jga

[MYTiX] ::

Ok, hvala. Verjetno bom še kej vprašal :).
podpis

mikko ::

Je komu uspelo installat Apple.OS.X.x86.10.4.Generic.Install.DVD ?
Meni ga zboota ampak potem ko moram izbrat destination se ne vidi HDDja :(
Čeprav imam pripravljeno particijo veliko 20GB mi ne najde...sploh diska ne najde...samo
NEC DVD drive.

Imam pa :
AMD64 3000+ Venice 939pin
Gigabyte GA-K8NF-9 nForce4 mobo
1GB Ramma
GT6600 Gigabyte
in še najbolj važna stvar pri instalaciji : MAXTOR 200GB SATA 7200 8MB cache

Če kdo ve, pa če ga je sram pisat prek foruma, mi lah tud na PM piše :) :) :) :)

TribesMan ::

SATA diski na nForce chipsetu ne delujejo. Uporabi ATA disk, ali intelov i915 chipset.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mikko ::

Kako ne delujejo, če mi dela, zdele pišem iz njega, imam winXP gor???
PS : Imaš msn pa da mal razložiš tole?

TribesMan ::

Ejga si bukov. O cem se pa pogovarjamo? O WinXP? Mislim da ne...

OS X nima driverjev za SATA krmilnik od nForce chipseta... zato ti ne zazna diska v OS Xu.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mikko ::

No shit >:D
Narobe sm te prej zastopu...sry.
Ja to vem da nima, sam enim je pa vseeno ratal in to brez problemov...
Sicer je več installacijskih postopkov...
Probal sem tistega z BZ2 pa sem izgubil 150gb podatkov , sem neki zafrknu :S

TribesMan ::

Čestitam za izgubljene podatke :P

Drgač pa nimaš kej probavat z SATA... ne bo šlo. Rabiš en ATA disk pa na tistega namesti...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mikko ::

sm zdele naložu osx na en drug pc, celeron sse2 ki ima ata disk.
zadeva dela odlično, ampak ne znam napedenat internetne povezave!
mogoče veš a je treba dat kakšen patch gor ali kaj?
mrežna je pa na plati že integrirana...

TribesMan ::

Poglej prvi post, najdi link do foruma osx86 in uživaj ;)

Če mreža ne dela pol nimaš kej... pejt pa kupi eno poceni mrežno kartico z Realtekovim čipom...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

caribbean ::

Bi mi lahko kdo pomagal pri instalaciji Mac Os X 10.4.6. na PC. Ko pridem do menija kjer me vpraša kam hočem namestiti Operacijski sistem (na kateri disk) je seznam prazen.Imam pa AMD-jev procesor in SATA 2 disk. Zelo bi bil hvaležen, če bi mi kdo napisal postopek, saj sem pogledal vse forume predlagane, ampak nisem dobil nič. Hvala za vaš trud.

CoolBits ::

TribesMan je dva posta višje že povedal... lahko bi prebral...

mikko ::

Carribean , SATA ni podprt, se razvijajo driverji..Enako velja za nForce4 chipset.

opeter ::

Ne bo šlo, na žalost.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

TribesMan ::

Kokr sem jest na tekočem z zadevami okoli x86 OS Xa sem neki bral zadnjič, da so končno naredili SATA driver za NF4... Sicer ima še neke poporodne težave, sam naj bi delal... Je pa še zelo frišno tole... en dobr tedn je zunaj.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

buneech ::

mene pa nekaj zanima...a bi se dalo dual boot z winxp (ker jih pač potrebujem za fax), na en disk, in da bi bilo čimbolj neboleče (brez izgubljenih podatkov na obstoječi winxp particiji), če ima kdo take izkušnje...

borchi ::

jaz sem imel dual boot med OSX in linux, kar je otročje lahko. menda pa se da tudi windows boot loader prepričat...
l'jga
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OSX na x86 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
11910413 (5954) bluefish
»

os x na pc (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
595998 (4520) bluefish
»

Apple Mac Os

Oddelek: Operacijski sistemi
241753 (1114) sash
»

Apple se boji PC platforme (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
608944 (7558) borchi
»

Apple se odloča za Intel (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
11312626 (8970) lopov

Več podobnih tem