» »

Koliko elektrike porabi rač

Koliko elektrike porabi rač

Corpse ::

Zanima me koliko elektrike porabi računalnik na mesec če je prižgan 24 ur na dan. A je to že kdo računu ker? K tastari kr mislejo d računalnik porab 80% položnice k pride konc mesca.

perci ::

Če ga imaš on 24/7, pride AFAIK max 5k (raje tam okol 3,5k)

Sicer pa se tut men zdi čudno, da pri nas doma plačujemo minimalno 15 na mesec za štrom ;).

zvery1 ::

Hmm..Mal računej an..Če recimo komplet računalnik kuri 500W, je to u dveh urah 1kWh, v 24-ih urah pa 12kWh.Če to pomnožimo z 30, dobimo amm...360kWh.Zdej pa let še na elektro prašat kok stane ena kWh pa boš vedu....nism pa zihr da mam prov, kr se računanja tiče:\ ....LP
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

Azrael ::

Odvisno od konfiguracije. Če imaš možnost pomeri z analognim (kazalčnim) inštrumentom tok, ki ga vleče računalnik. Digitalni in elektronski inštrumenti ne dajejo pravilnega rezultata! Potem izračunaš moč po formuli :

P = U x I

kjer je P moč v W, U napetost napajanja (nekje okoli 230 V) in I izmerjen tok v A.
kWh v 24 urah pa dobiš da dobljeno moč pomnožiš 24 in deliš 1000 (1kW = 1000 W)

Ta izračun ni najbolj točen, če pa lahko kje dobiš el. števec in ga priklopiš na napajanje računalnika, ti bo števec direktno meril porabo računalnika in še rezultati bodo v kWh.
Drugače imajo tudi nekateri UPSi vgrajen W meter in lahko takoj vidiš porabo sistema. Konkretno pri meni precej dober P4, monitor in tiskalnik, poraba ne presega 250 W, v najhujšem primeru (NFS6 na polno , Kazaa in Seti), običajno je pod 200 W.

Lp, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

perci ::

pa ne kuri računalnik 500W - no way

Jackal ::

Torej če vzamemo povprečno porabo, ki jo je nameril morphling1 na tem testu in poleg tega upoštevaš da porabi monitor kakih 150W (Lahko od 50W pa do 200W odvisno od monitorja - za primer sem vzel 19" CRT monitor, manjši pa porabijo ustrezno manj)). Ampak monitor verjetno tudi ni prižgan 24/7. Z upoštevanjem da imaš monitor prižgan 12 ur na dan (kar je veliko več kot ga imaš v resnici) in s tem da ima mesec 30 dni, dobiš:
Povprečna poraba računalnika 200W --> na mesec porabi 144 kWh
Povprečna poraba monitorja 150W --> na mesec porabi 54 kWh

Tako na oko ocenjeno torej okoli 200 kilovatnih ur
Od tega imaš polovico teh ur na cenejši tarifi.
1 kWh na dražji tarifi............. 17,73 SIT
1 kWh na cenejši tarifi............ 9,01 SIT
Torej če vse skup sešteješ (100 kWh nižje in 100 kWh višje tarife) dobiš 1773+901= 2674 SIT

Če pogledaš kaj piše zadaj na monitorju, se lahko pa poraba izračuna še bolj natančno
Walking the way is something completely different than imagining the way.

gumby ::

Azrael: analogni multimetri so za en drek, kar se tiče izmeničnih tokov in napetosti - točno kažejo samo pri čistem sinusnem signalu, pa še takrat ne kažejo efektivne vrednosti. izjema so instrumenti z vrtljivim železom (tisti vgradni v elektroomaricah).
P=UxI drži samo pri čistem ohmskem bremenu, ko ni faznega zamika med tokom in napetostjo...

najenostavneje je izklopiti vse porabnike v bajti (ampak res VSE!) razen računalnika in pogledati številke na števcu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

sash ::

obstaja pa še Watmeter kot samostojna naporava, pravtako imajo nekateri digitalni multimetri možnost priklopa vmesnika (ki pa je nažalost precej drag ;(( ) ki je sposoben meriti moč
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Azrael ::

t.g.
analogni multimetri so za en drek, kar se tiče izmeničnih tokov in napetosti - točno kažejo samo pri čistem sinusnem signalu


Ne drži. To zgoraj napisano velja za digitalne in analogne inštrumente z elektronskim ojačevalcem. Zakaj ?
Analogni inštrument, brez elektronskega ojačevalca (na skali nima oznake za tranzistor), mora za premik kazalca opraviti mehansko delo. To delo (odklon) pa je odvisen od efektivne (delovne) vrednosti priklopljene el. veličine. Drži pa, da usmernik prinese popačenja, pri inštrumentu z vrtljivo tuljavico, ki je v multimetrih in zato je treba inštrument nastaviti tako, da je odklon v zadnji tretjini skale, kar zelo zmanjša napako, sicer pa to velja za vse analogne inštrumente.
Digitalni in tisti analogni inštrumenti z elektronskim ojačevalcem pa merijo maksimalni tok ali napetost. Za enosmerne napetosti je to v redu, za sinusne napetosti, pa imajo inštrumenti vgrajeno potrebno korekcijo (v bistvu dobljeni rezultat na nek način deljo s korenom iz dve). Zadeva pa se zaplete pri izmeničnih napetostih in tokovih, ki niso sinusni in pri porabnikih, ki ne obremenjujejo omrežje stalno ampak v impulzih, kot npr. računalniški napajalniki. Na vhodu napajalnika je usmernik, za njim pa so elektrolitski kondenzatorji potem pa še ostala šara. Tok, ki teče v tak usmernik je še najbolj podoben nečemu med pravokotnimi in igličastimi impulzi. Taka obupno grda in povrhu še sprejemljiva oblika pa zmede tudi večino true RMS multimetrov. Skratka taka meritev z digitalcem daje mnogo prevelike vrednosti in potem pride, da mlinček kuri 500 in več W.
Pa da ne boste rekli, da govorim na pamet. S tem problemom sem se ukvarjal že nekaj časa nazaj, ko me je zanimal izkoristek računalniškega napajalnika. Ko sem meril z več digitalci sem dobival po 180W (Fluke true RMS), 200W (ME32), 300W (Digimer 30,ki je pri tem crknil !) in izkoristek nekje od 30 - 50 %. To se mi je zdelo nemogoče, 100 W izgubne toplote v napajalniku???, po 1 uri pa je iz napajalnika pihal samo hladen zrak, zunaj pa vroč kupček uporov ... tu nekaj ne štima. Ko sem pa potem meritev ponovil z analognim multimetrom (Iskra 7045) pa je račun pokazal nekje okoli 120 W. Breme je bilo vedno isto ohmski upori na katerih se je kuhalo približno 100 W. O.K. dobljen rezultat je še vedno višji za 10% kot pokaže števec el. energije (možen vzrok fazni premiki, ker napajalnik ni imel PFC, tako da bi moral reči ne toliko W porabe ampak pravilno VA porabe, moja napaka), ampak takrat je bilo za moje porebe že to dovolj točno.

Torej če izmeriš porabo s dobrim analognim inštrumentom je rezultat resnici na ljubo še vedno malo previsok, ampak če nisi ravno pikolovski je rezultat glede na uporabljeno merilno opremo več kot dober in uporaben.

Lp, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

>Corpse
Če že imaš doma take probleme bo najbolje, da si nabaviš svoj el. števec in vso porabo tvoje sobe ali prostorov spelješ čez njega. To je sicer drago, ampak če se res ne morete zmeniti drugače je to edina dobra rešitev.

Lp, Azrael

gumby ::

Azrael: napajalniki so res ekstremen primer, ko noben instrument ne kaže dobro - tu pomaga samo kakšen digitalni osciloskop in računanje...
true rms instrumenti bi morali pokazati prave vrednosti, ne glede na obliko signala (impulze). če kaže blesarije, potem to pomeni, da so spet šparali pri izdelavi instrumenta in vgradili prepočasen a/d pretvornik>:D
sicer pa delovne moči ne moreš izmeriti samo z A- in V-metrom, če se dobro spomnim

Dr_M ::

ja ja...poracun je biu zdej ja...mi smo tut dubil 26.5k sit. sm pa zracunu da pride cca 40k sit na leto za comp (+ monitor cca 12h na dan) ce dela 24/7 (upostevajoc nizje tarife)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

OrkAA ::

Moj server (pentium 200, brez ekrana...) porabi 300 tolarjev :D na mesec!!

Sem izmeril z inštrumentom, ki sem ga dal med vtičnico in računalnik...

Corpse ::

ma svojga stevca nam napelu...se :) ma sj 3000...je kr normalno za racunalnik...
hvala res d ste se tok razpisal pa pojasnil pa to....

seba90 ::

Moj server (pentium 200, brez ekrana...) porabi 300 tolarjev :D na mesec!! Sem izmeril z inštrumentom, ki sem ga dal med vtičnico in računalnik...


Kje pa si kuplil ta števec porabe.....
hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seba90 ()

gumby ::

tako, sem se odlocil da malo se sam pomerim porabo svoje skatle...

sistem, ki je bil merjen:
350W napajalnik, ki bo v kratkem menjan
epox 9npa+ ultra
amd64-939 3200+
1GB rama(2x512)
XFX GF 6600GT dual DVI
WD WDC1200JB disk
WD WDC800JB disk
Lite-On DVDRW SOHW-812S
Samsung 191T 19" LCD
Samsung 930BF 19" LCD
Logitech MX700
ISDN NT
ADSL modem
5-portni switch
polnilec za mobitel :D
-----------------------

moc v STANDBY: 28-30 W pri cos fi 0.65
porabljena energija v 10 minutah: 4,88Wh (povprecna moc 29.3 W)

moc IDLE: 160-170 W pri cos fi 0.80
porabljena energija v 10 minutah: 27,2h (povprecna moc 163 W)

moc pri 100% cpu (malo sem sel guildwars nabijat:)): 190-230 W pri cos fi 0.82
porabljena energija v 20 minutah: 75,0Wh (povprecna moc 225 W)
------------------------

meril sem z instrumentom metrel eurotest 61557, nazadnje kalibriran letos januarja (torej bi naj kazal tocno)

napajalnik bom menjal za Enermax EG565AX-VH Coolergiant ATX 2.0
bom za hec ponovil meritve z njim, ceprav mislim, da bom iste cifre dobil

3dMark05 se ravno DL-ja, bom se to zmeril ko bo


edit: dva ventilatorja sem se pozabil... 80 in 92mm, oboje na 5V

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

gumby ::

se popacenja, ce koga zanima:

napetost 2,1% THD

tok 65,5% THD

tok po harmonikih v %:
1-83
3-50
5-19
7-10
9-12
11-6
13-1
15-2
17-1
19-3
21-3

sinusni odjem my ass:P

bmandelj ::

>500W no way< ???

no da jaz povem

athlon64 x2 4400
2x 512mb mushkin pc400
2x geforce 7800gtx
dfi lanparty sli-d
raptor 74GB sata
seagate 250GB sata
nec 3540
teac dvd
enermax 600W
2x 120mm fan
2x 80 mm fan
2x neon

pokuri 3dmark, seti, prime cca 550W na uro

sen izmeril z stevcem (vse ostalo izklopljeno), instrumentom, ali pa z ups odstopanja pri meritvah +-5%

lp Brane
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

jest10 ::

550W? To si ti nekaj konkretno faliu pri meritvi.
Ali pa ima napajalec blazno slab izkoristek.

Fizikalko ::

Ja pa sej maš čist drugo mašino. Samo grafika ti požre 140 W pri full loadu... Vprašanje pa se je nanašalo na obično mašino.

gumby ::

poraba v 3Dmark05 je ista, kot pri prejsnjem testu za 100% cpu... torej je tistih 225W kar pravih za moj sistem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398798 (1631) d4vid
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732898 (26447) oemdzi
»

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Oddelek: Strojna oprema
479601 (8598) BigHugo
»

Razvoj računalniške tehnologije dolgoročno

Oddelek: Znanost in tehnologija
332810 (2224) Yohan del Sud
»

Elektrika?

Oddelek: Loža
422868 (2094) Kaboom

Več podobnih tem