Slo-Tech novice

Microsoft še tretjič podražil Xbox in ponudil obročne nakupe

Slo-Tech - Microsoft bo še tretjič podražil svoje konzole Xbox, razlog pa tudi tokrat ostaja identičen: dvig cen komponent. Prvega avgusta se bodo cene ponovno dvignile, in sicer bo Xbox Series X 1 TB stal 800 dolarjev (prej 650 dolarjev), digitalna verzija (brez reže za ploščke) pa bo 50 dolarjev cenejša. Tudi cenejša modela, Xbox Series S s 512 GB in 1 TB prostora se bosta podražila na 500 oziroma 600 dolarjev (prej 400 in 450 dolarjev). Microsoft pravi, da zaradi 350-odstotnih podražitev cen pomnilnika in čipov za SSD nimajo druge možnosti. Še več, vnovično podražitev so napovedali za jesen 2027.

Zaradi naraščajočih cen so v ZDA celo uvedli shemo Kupi takoj, plačaj pozneje, kjer bo Microsoft svojim strankam sam nudil obročno plačilo. Podobne sheme imajo tudi številni drugi trgovci, sedaj pa to nudi kar Microsoft. Spomnimo, da je Microsoft konzole Xbox prvikrat podražil maja lani, drugič septembra lani, sedaj pa še tretjič.

Obenem so upokojili tudi model z 2 TB veliko shrambo, ki je že pred tokratnimi podražitvami stal 800 dolarjev.

7 komentarjev

Anthropicov Mythos 5 se vrača

Slo-Tech - Potem ko je ameriška administracija Anthropicu dva tedna preprečevala, da bi svoj model Mythos 5 ponudil strankam, je stališča vendarle omehčala. Včeraj so iz Washingtona sporočili, da so glede na Anthropicova dodatna pojasnila in ukrepe za obvladovanje tveganje spremenili pogoje za licenciranje Mythosa 5. Minister za trgovino Howard Lutnick je v pismu Anthropicu sporočil, da lahko dostop do Mythosa 5 ponovno omogočijo nekaterim poslovnim uporabnikom.

V praksi to pomeni, da bo Mythos 5 na voljo za institucionalne uporabnike iz panog infrastruktura, kibernetska varnost in podobno. Ameriška administracija ni preklicala direktive o izvoznih omejitvah, temveč je za Mythos 5 uvedla nekaj izjem, podobno kot so storili tudi za OpenAI-jev GPT-5.6. Splošna javnost dostopa še vedno nima, a se v Anthropicu trudijo, da bi se to spremenilo. Prav tako ostaja omejen dostop tudi do sestrskega modela Fable 5.

Mythos 5 bo lahko uporabljalo dobrih sto podjetij in organizacij. Med njimi so lahko...

1 komentar

NYT: Največji kibernapad v britanski zgodovini zagrešili ruski hekerji

Slo-Tech - Lanski kibernetski napad na britansko podjetje Jaguar Land Rover je podjetje paraliziral za pet tednov, za kolikor je zastala tudi proizvodnja. Škoda za podjetje je presegla 350 milijonov funtov, vpliv na britansko gospodarstvo pa ocenjujejo na poltretjo milijardo funtov. A napad je bil sila nenavaden, ker zlikovci niso terjali ničesar. Rezultati preiskave kažejo, da je šlo za ruske hekerje.

Odgovornost je kmalu po napadu prevzela ohlapno povezana skupina britanskih hekerjev z imenom Scattered Lapsus$ Hunters, ki je v resnici amalgam imen več različnih skupin. Skupina Scattered Spider je bila v preteklosti napadla na primer Harrods in Marks & Spencer. A preiskava je kmalu pokazala, da je bil način napada drugačen. Prav tako niso podali nobenih zahtev, nobene odkupnine, ničesar. Hekerji so želeli zgolj povzročiti škodo, kar jim je dobro uspelo. Jaguar Land Rover je dobil dve milijardi dolarjev državnih posojil, da je prebrodil težave.

The New York Times poroča, da so preiskovalci...

1 komentar

Windows 10 za domače uporabnik dobil še leto dni življenja

Slo-Tech - Potem ko se je uradna podpora za Windows 10 končala oktobra lani, je Microsoft uvedel še tri leta podaljšane podpore, ki je za podjetja na voljo proti plačilu, posamezniki pa so lahko ob izpolnitvi nekaterih pogojev eno leto dobili brezplačno. Potem pa bo zares konec, so zatrjevali v Redmondu, a so že snedli besedo. Extended Security Updates (ESU) za domače uporabnike je potihoma dobil še eno leto podaljška. ESU bo veljal do 12. oktobra 2027 in je v EU brezplačen.

Razloga ni težko ugotoviti, saj so neposodobljeni računalniki na internetu veliko varnostno tveganje. Uporabniki pa povsem objektivnega dejstva, da so za deset let stare nezakrpane sisteme sicer krivi sami, nikoli ne sprejmejo posebej radostno. Windows 10 ima še vedno približno 25-odstotni tržni delež, kar predstavlja stotine milijone računalnikov. Če jih prizadene kakšna moderna inkarnacija WannaCryja, bo škoda ogromna. Tako Microsoftu ni ostalo drugega, da jim je naklonil še eno leto življenja.

Marsikdo sicer nima...

11 komentarjev

Apple podražil vse razen iPhona

Slo-Tech - Niti veliki Apple, ki proizvodne kapacitete zakupuje leta vnaprej, se ni mogel izogniti tsunamiju podražitev pomnilnika, diskov in drugih komponent. Iz podjetja so sporočili nove cene svojih izdelkov, ki so za 15 do 25 odstotkov dražji, izjema za zdaj ostajajo le iPhoni. Tim Cook je potrdil, da se podražitvam niso mogli izogniti.

Delnica podjetja je po najavi izgubila šest odstotkov, ker je investitorje zaskrbelo, kaj bo to pomenilo za prodajo in prihodke. Podražitve niso zanemarljive. Osnovni model MacBook Neo se na primer draži s 600 na 700 dolarjev, Mac Book Air s 1100 na 1300 dolarjev, iPad Air s 600 na 750 dolarjev in iPad Pro WiFi s 1000 na 1200 dolarjev. Applova spletna trgovina je bila ponoči krajši čas nedosegljiva, nato pa so se pojavili izdelki z višjimi cenami.

Apple je dejal, da se celotna panoga spopada z izzivi, ki jih še nismo bili priče. Hitra rast števila podatkovnih centrov in računske moči, ki se uporablja za umetno inteligenco, je povzročila sunkovito...

9 komentarjev

Bela hiša hoče sama odločati, kdo sme uporabljati OpenAI-jev GPT-5.6

Slo-Tech - Očitno se začenja obdobje, ko novi modeli umetne inteligence ne bodo takoj dosegljivi vsem in vsakomur, razlog pa ne bo cena. Začelo se je z Anthropicovim Mythosom, ki naj bi bil prenevaren, da bi njegovo uporabo dovolili izven ZDA, naslednji v vrsti pa je OpenAI-jev GPT-5.6. Ameriška administracija naj bi od podjetja zahtevala, da se model novim uporabnikom odpira postopoma, vsakega pa bi morali posebej odobriti v Beli hiši.

Direktor Sam Altman je zaposlenim v sredo dejal, da bodo GPT-5.6 za zdaj izdali v omejeni predogledni verziji, ki bo na voljo le manjši skupini poslovnih uporabnikov. To je zahtevala zvezna vlada, ki bo odobravala nove uporabnike. To je še vedno ugodneje kot za Anthropic, ki je prejel zahtevo, da se dostop (začasno?) povsem prepove.

Tovrstni ukrepi kažejo, da evropske težnje po digitalni suverenosti in razvoju svojih sistemov niso nepomembne. Dokler digitalno infrastrukturo obvladujejo zasebna podjetja, tudi če so iz ZDA, jo lahko ta kadarkoli zaklenejo.

18 komentarjev

GTA VI bo stal 80 dolarjev

Slo-Tech - Rockstar Games je ob začetku predprodaje igre Grand Theft Auto VI razkril, da bo igra stala 80 dolarjev v običajni različici, medtem ko bo dražja verzija (Ultimate Edition) z nekaj dodatnimi vsebinami stala 100 dolarjev. Fizična verzija, torej v škatli, bo na voljo od 12. novembra, sama igra pa izide 19. novembra.

A fizična verzija v škatli bo bolj ali manj prazna škatla. V njej ne bo nobenega ploščka z igro, temveč zgolj koda za prenos s spleta. To je slaba novica za vse kupce, ki bi si res želeli lastiti igro, ne le licence za igranje, ter tudi za dolgoročno hranjenje, predvsem pa vzpostavlja škodljiv zgled. Večina iger se sicer že danes proda digitalno, po nekaterih podatkih več kot 90 odstotkov. Številne konzole, kot so PlayStation Pro, Xbox Series S in Steam Machine, sploh nimajo več reže za fizične medije. Prednosti digitalne distribucije obstajajo in jih ne gre zanikati.

Kadar pa je to edina možnost lastništva, postanejo pomanjkljivosti izrazitejše. Iger ni mogoče...

39 komentarjev

Bela hiša na telefone zveznih uslužbencev namestila propagandno aplikacijo

Slo-Tech - Bela hiša je že marca letos pripravila svojo aplikacijo, ki naj bi Američanom približala predsednika in celotno administracijo kot še nikoli. Z njo jo obljubljajo pomembne novice, prenose novinarskih konferenc, izjav in drugih pomembnih dogodkov ter tudi komunikacijo s predsednikom, ki ga avtomatično nagovori kot najboljši predsednik vseh časov. Dva meseca pozneje se je Bela hiša odločila, da bodo aplikacijo avtomatično namestili na vse službene telefone zaposlenih v zvezni javni upravi. Težava je, da je ti ne morejo odstraniti.

Zaposleni na več ministrstvih so za Wired anonimno povedali, da se je aplikacija nekega dne preprosto znašla na njihovih telefonih. Tudi ko so jo izbrisali, se je čez nekaj trenutkov ponovno pojavila. V aplikaciji lahko uporabniki vidijo objave Bele hiše na X-u, predsednikove objave na lastnem družbenem omrežju Truth Social, posnetke na TikToku, Instagramu in drugih platformah. V novičarskem delu aplikacije so javne najave iz Bele hiše, pa tudi posamezni...

31 komentarjev

Micron početveril prihodke

Slo-Tech - Micron je včeraj razkril poslovne rezultate minulega četrtletja, ki so že tako optimistična pričakovanja analitikov še presegli. Delnica podjetja je poskočila za 15 odstotkov, potem ko je v letu dni pridobila več kot 700 odstotkov. Micronova tržna kapitalizacija je že presegla bilijon in trenutno znaša 1180 milijard dolarjev.

V minulem četrtletju so se prihodki povečali z 9,3 milijarde dolarjev v enakem obdobju lani na 41,5 milijarde dolarjev. V primerjavi s prvim letošnjem četrtletjem pa to predstavlja 74-odstotno rast. Čisti dobiček je dosegel 28,2 milijarde dolarjev, denarni tok pa je znašal 25,4 milijarde dolarjev. Podjetje, ki je še lani imelo bruto maržo 37 odstotkov, se lahko nenadoma pohvali s 85-odstotno maržo.

Eksplozivna rast prihodkov in dobička je seveda posledica norega povpraševanja po pomnilniku, ki ga poganja gradnja novih podatkovnih centrov za potrebe umetne inteligence. Micron je poleg Samsunga in SK Hynixa eno izmed treh podjetij, ki proizvaja najzmogljivejše...

8 komentarjev

Najhitrejši superračunalnik spet kitajski

Slo-Tech - Izšla je že 67. inačica lestvice najhitrejših petsto superračunalnikov na svetu, na kateri je primat ponovno prevzela Kitajska. Na prvem mestu je kitajski superračunalnik LineShine, ki je s tem izrinil El Capitana. LineShine dosega hitrost 2,198 eksaflopov na sekundo, s čimer je prvi presegel mejo dveh eksaflopov. Ameriški El Capitan na drugem mestu zmore 1,809 eksaflop na sekundo, sledijo pa nemška Frontier (1,353 eksaflop/s) in Aurora (1,012 eksaflop/s) ter nemški Jupiter Booster (1,000 eksaflop/s).

Dosedanji rekord El Capitan je bil na vrhu seznama od novembra 2024, stoji pa v Nacionalnem laboratoriju Lawrence Livermore v Kaliforniji. Novi prvak stoji v Nacionalnem superračunalniškem centru v Šendženu (NSCS). Sestavlja ga 13,8 milijona jeder, ki jih nudijo 304-jedrni procesorji LX2 s frekvenco 1,55 GHz, povezanih z LingQi in z operacijskim sistemom Kylin OS. Porabi 42,2 MW energije, torej zmore 52,07 gigaflops/vat.

Še en novinec je italijanski HPC7 na šestem mestu z...

21 komentarjev

SK Hynix prerasel Samsung

Slo-Tech - Še v začetku leta bi si malokdo mislil, da Samsung tako hitro ne bo več največje in najpomembnejše podjetje v Južni Koreji. Pomnilniška mrzlica je poskrbela za takšno spremembo, pa četudi sta oba proizvajalca pomnilnika, a Samsung počne še kaj drugega, kar ta hip ni tako izjemno dobičkonosno. Delnice SK Hynixa so današnje trgovanje končale s 5,6-odstotno rastjo, s čimer je tržna kapitalizacija podjetja dosegla 1,19 bilijona evrov, medtem ko je Samsung izgubil 0,1 odstotka, s čimer je podjetje vredno 1,18 bilijona dolarjev. Južnokorejski indeks Kospi je zrasel za 0,7 odstotka in dosegel rekordno vrednost, samo letos pa je pridobil že 117 odstotkov. Japonski in tajvanski indeks sta v istem obdobju pridobila 44 in 65 odstotkov.

Prvo azijsko podjetje, ki je preseglo magično mejo bilijona dolarjev, je sicer TSMC, tako za njim pa sta sledila Samsung in SK Hynix. Slednji proizvaja pretežno hitri pomnilnik (HBM) za Nvidijine čipe, po katerih vlada noro povpraševanje. Pričakovati je, da...

9 komentarjev

V Veliki Britaniji na zaporno kazen obsodili inštruktorja, ki je proti plačilu opravljal izpite

Slo-Tech - V Veliki Britaniji so na triletno zaporno kazen obsodili 43-letnika, ki je delal kot inštruktor za študente, le da so njegove storitve segale onkraj dovoljene pomoči. Ujeli so ga februarja 2023, sedaj pa je sodni postopek končan. Zasegli mu bodo tudi nezakonito pridobljeno premoženjsko korist.

Tožilstvo je dokazalo, da je Shahid Adnan za študente na Univerzi Liverpool John Moore opravljal izpite in oddajal seminarske naloge. Študentom je za te usluge zaračunaval različne zneske, od sto dolarjev pa vse do 14.000 dolarjev. Odkrili so ga šele, ko je eden izmed študentov pri računalništvu oddal ključek USB z rešenimi nalogami, ki je bil profesorju sumljiv. Zgodba se je začela razpletati, saj so bili dokumenti na ključku podpisani z Adnanovim imenom in njegovim podjetjem Study Sharp. Na ključku so našli tudi podatke o drugih študentih pod njegovim okriljem, njihove prijave podatke za vstop v univerzitetni elektronski sistem, zapisane roke pri več predmetih itd.

Stekla je policijska...

26 komentarjev

Getty Images svoje zbirke odprl OpenAI-ju

Bloomberg - Getty Images, ki se je podobno kot preostali ponudniki simboličnih fotografij in videoposnetkov (stock), vse od prihoda generativne umetne inteligence spopadal s padanjem povpraševanja, bo odslej z OpenAI kar sodeloval. Podjetji sta sporočili, da sta sklenili dogovor o licenciranju, ki bo OpenAI dal na razpolago zbirke vsebin Getty Images. ChatGPT in drugi modeli jih bodo lahko uporabljali tako za trening kot tudi za vir vsebin, ki jih prikazujejo uporabnikom.

Na podoben način so ponudniki umetne inteligence že sklenili pogodbe z več ponudniki vsebin, denimo z mediji. Ko so se učili prvi modeli umetne inteligence, se z avtorskimi pravicami niso preveč ukvarjali, kar je privedlo več tožb. Nekatere so se končale s poravnavami, v drugih primerih so podjetja že pred tožbami sklenile pogodbe. Pomembno prelomnico je predstavljal začetek sodelovanja z Redditom, ki od OpenAI dobiva okoli 70 milijonov dolarjev letno.

Podrobnosti dogovora med Getty Images in OpenAI javno niso znane, še...

2 komentarja

OpenAI še vedno porabi več, kot ustvari

Slo-Tech - Dokler je OpenAI zasebno podjetje, ki ne kotira na borzi, mu javno ni treba razkrivati podrobnih informacij o poslovanju, a te vseeno tako ali drugače pricurljajo na plano. The Information poroča, da so v prvem letošnjem četrtletju ustvarili 5,7 milijarde dolarjev prihodkov, a ob tem imeli 3,7 milijarde dolarjev negativnega denarnega toka. To kaže, da ima podjetje še vedno visoke stroške in vlaganja, ki jih iz prihodkov ne more v celoti pokrivati.

V celotnem minulem letu je OpenAI zbral 13,1 milijarde dolarjev prihodkov. Od tega sta približno desetino prispevala SoftBank in Microsoft s svojimi nakazili. Ob tem je OpenAI ustvaril 38,5 milijarde dolarjev izgube. V raziskave in razvoj so vložili 20 milijard dolarjev, 5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje. Večji del izgube je računovodska posledica preoblikovanja iz neprofitne organizacije v podjetje, kar je terjalo prevrednotenje zgodnjih vložkov in upravičenj teh investitorjev. To je glavni razlog, da se je...

23 komentarjev

Amazon odstopil od distribucije filma o Samu Altmanu

Slo-Tech - Film Artificial, v katerem bo italijanski režiser Luca Guadagnino predstavil zgodbo OpenAI-jevega direktorja Sama Altmana z Andrewjem Garfieldom v glavni vlogi, bi moral v začetku prihodnjega leta iziti na Amazonu. Film je domala končan, preizkusni ogledi pa so šli dobro - a filma na Amazonu ne bo.

Amazonov MGM Studios je sporočil, da izjemno cenijo in spoštujejo Luca Guadagnina, a da verjamejo, da bo filmu bolj koristilo, če ga izda kakšen drug filmski studio. To se je zgodilo kmalu zatem, ko je Amazon sklenil novo partnerstvo z OpenAI. Podjetje bo od Amazona najemalo dodatno računsko moč, Amazon pa bo v OpenAI investiral 50 milijard dolarjev. Režiser zapleta še ni komentiral.

V četrtek si je film, ki sedaj išče nov dom, že ogledalo več drugih studiev. Po poročanju Variety sta v filmu najmanj simpatična lika prav Sam Altman in Elon Musk, so ocenili gledalci v testnih predvajanjih. Amazon je bil sicer z vsemi verzijami scenarija sproti seznanjen in doslej niso izrazili nobenih...

13 komentarjev

Norveška bo prepovedala umetno inteligenco v osnovnih šolah

Slo-Tech - Norveška vlada je včeraj sporočila, da bo prihodnje leto v osnovni šoli formalno prepovedana uporaba orodij generativne umetne inteligence. Direktorat za šolstvo bo nova priporočila objavil še pred začetkom šolskega leta.

Premier Jonas Gahr Støre je dejal, da morajo v šoli učence naučiti pisati, brati in računati, preden jih seznanijo z orodji generativne umetne inteligence. Raziskave kažejo, da prezgodnja izpostavitev tem orodjem preskoči pomembne mejnike v izobraževanju, kar vpliva na sposobnosti učencev. Te so se tudi na Norveškem v zadnjih letih znižale, kažeta raziskave PISA in PIRLS. Četrtina otrok namreč ne dosega zadostne stopnje pismenosti, ki je potrebna za nadaljnje izobraževanje ali zaposlitev. Obenem se uporaba generativne umetne inteligence v šolah povečuje.

Nova priporočila, ki jih bodo pripravili, bodo od 1. do 7. razreda odsvetovala vsakršno rabo umetne inteligence, od 8. do 10. razreda pa omogočala postopno in previdno uvajanje, če bodo učitelj ustrezno...

20 komentarjev

Commodore pokazal telefon brez e-pošte in brskalnika

Slo-Tech - Commodore je napovedal nov pametni telefon, ki ne bo imel čisto vse dosegljive pameti, ker bo namenjen ljudem, ki ne želijo nenehnih obvestil in dregljajev. Telefon Callback 8020, ki bo v osnovni različici stal 500 dolarjev, bo imel operacijski sistem Sailfish OS finske Jolle. Ta temelji na Linuxu in je združljiv z aplikacijami za Android, a čisto vse na njem vendarle ne bodo tekle.

Telefon ne bo imel elektronske pošte, spletnih brskalnikov, družbenih omrežij, Instagrama, Slacka in podobnih motečih aplikacij. Po drugi strani pa bo podpiral na primer Uber, WhatsApp in Viber, tako da se bo z njim še vedno mogoče znajti v modernem svetu in komunicirati z ljudmi. Commodore trdi, da bo na njem teklo 99 odstotkov vseh aplikacij za Android, le nekaj so jih torej namenoma pohabili.

Že na videz pa je telefon drugačen od modernih opek, saj se odpre. Spominja torej na neke druge čase preklopnih telefonov, ki imajo manjši zaslon in fizično tipkovnico. Pod polikarbonatnim ohišjem tiktaka...

33 komentarjev

WSJ: videoposnetki visokih dobitkov na Polymarketu so plačani in lažni

Slo-Tech - Napovedni trgi so letos obnoreli svet, največji igralec pa je Polymarket, kjer lahko stavimo na domala vse, od konca vojne v Iranu do najvišje temperature v Londonu. Polymarket je v zadnjih mesecih močno okrepil svojo prisotnost na družbenih omrežjih, kjer je poleg klasičnih oglasov vzniknilo tudi na tisoče videoposnetkov navdušenih mladih uporabnikov, ki si priigrajo na tisoče dolarjev. A vse skupaj je privid, kaže ekskluzivna preiskava The Wall Street Journala.

Preverili so 1105 videoposnetkov, ki jih je deset navdušenih uporabnikov Polymarketa med lanskim decembrom in letošnjim majem objavilo na družbenih omrežjih. Na njih prikazujejo, kako so stavili na bolj ali manj verjetne dogodke in nato večkratno oplemenitili svoj vložek. V 70 odstotkih posnetkov so ustvarjalci stavili. V 118 posnetkih pa so prikazane tudi izidi stav, na katerih so ustvarjalci skupno zadeli več kot 900.000 dolarjev. Nič od tega ni resnično, dejansko pa bi te stave ustvarile izgube.

Analiza je pokazala,...

2 komentarja

FDA korak bliže odobritvi mRNA-cepiva proti gripi

Slo-Tech - Drama z odobritvijo mRNA-cepiva proti gripi v ZDA se počasi bliža koncu. Neodvisni svetovalni odbor za cepiva (Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee) pri Agenciji za hrano in zdravo (FDA) je soglasno priporočil cepivo proizvajalca Moderna z imenom mRNA-1010 (na policah kot mFlusiva).

Odobritev cepiva proti gripi je po navadi formalnost, a februarja je FDA presenetila s sporočilom, da cepiva, ki je v EU, Kanadi in Avstraliji odobreno, ne bo obravnavala. Novo vodstvo FDA je trdilo, da Moderna v kliničnih testih ni izvedla ustrezne kontrole za primerjavo, ki jo je predstavljalo uveljavljeno cepivo Fluarix. Teden dni pozneje si je FDA premislila in sporočila, da bo prijavo vendarle obravnavala.

V tretji fazi kliničnih preizkusov je sodelovalo 40.000 ljudi, starejših od 50 let. Ugotovili so, da je cepivo mRNA-1010 27 odstotkov učinkovitejše od klasičnih cepiv proti gripi. V manjši skupini 3000 ljudi, starejših od 65 let, so pokazali, da novo cepivo ustvari...

73 komentarjev