Slo-Tech novice

SK Hynix prerasel Samsung

Slo-Tech - Še v začetku leta bi si malokdo mislil, da Samsung tako hitro ne bo več največje in najpomembnejše podjetje v Južni Koreji. Pomnilniška mrzlica je poskrbela za takšno spremembo, pa četudi sta oba proizvajalca pomnilnika, a Samsung počne še kaj drugega, kar ta hip ni tako izjemno dobičkonosno. Delnice SK Hynixa so današnje trgovanje končale s 5,6-odstotno rastjo, s čimer je tržna kapitalizacija podjetja dosegla 1,19 bilijona evrov, medtem ko je Samsung izgubil 0,1 odstotka, s čimer je podjetje vredno 1,18 bilijona dolarjev. Južnokorejski indeks Kospi je zrasel za 0,7 odstotka in dosegel rekordno vrednost, samo letos pa je pridobil že 117 odstotkov. Japonski in tajvanski indeks sta v istem obdobju pridobila 44 in 65 odstotkov.

Prvo azijsko podjetje, ki je preseglo magično mejo bilijona dolarjev, je sicer TSMC, tako za njim pa sta sledila Samsung in SK Hynix. Slednji proizvaja pretežno hitri pomnilnik (HBM) za Nvidijine čipe, po katerih vlada noro povpraševanje. Pričakovati je, da bodo cene HBM v prihodnjih meesecih še rasle. Enako velja tudi za navadni pomnilnik, ki ga v večji meri proizvaja Samsung, a tam rast ni tako izjemna. Analitiki pričakujejo, da se bo tečaj delnic obeh podjetij še podvojil, a vsi vemo, kako je s temi napovedmi.



3 komentarji

V Veliki Britaniji na zaporno kazen obsodili inštruktorja, ki je proti plačilu opravljal izpite

Slo-Tech - V Veliki Britaniji so na triletno zaporno kazen obsodili 43-letnika, ki je delal kot inštruktor za študente, le da so njegove storitve segale onkraj dovoljene pomoči. Ujeli so ga februarja 2023, sedaj pa je sodni postopek končan. Zasegli mu bodo tudi nezakonito pridobljeno premoženjsko korist.

Tožilstvo je dokazalo, da je Shahid Adnan za študente na Univerzi Liverpool John Moore opravljal izpite in oddajal seminarske naloge. Študentom je za te usluge zaračunaval različne zneske, od sto dolarjev pa vse do 14.000 dolarjev. Odkrili so ga šele, ko je eden izmed študentov pri računalništvu oddal ključek USB z rešenimi nalogami, ki je bil profesorju sumljiv. Zgodba se je začela razpletati, saj so bili dokumenti na ključku podpisani z Adnanovim imenom in njegovim podjetjem Study Sharp. Na ključku so našli tudi podatke o drugih študentih pod njegovim okriljem, njihove prijave podatke za vstop v univerzitetni elektronski sistem, zapisane roke pri več predmetih itd.

Stekla je policijska...

1 komentar

Getty Images svoje zbirke odprl OpenAI-ju

Bloomberg - Getty Images, ki se je podobno kot preostali ponudniki simboličnih fotografij in videoposnetkov (stock), vse od prihoda generativne umetne inteligence spopadal s padanjem povpraševanja, bo odslej z OpenAI kar sodeloval. Podjetji sta sporočili, da sta sklenili dogovor o licenciranju, ki bo OpenAI dal na razpolago zbirke vsebin Getty Images. ChatGPT in drugi modeli jih bodo lahko uporabljali tako za trening kot tudi za vir vsebin, ki jih prikazujejo uporabnikom.

Na podoben način so ponudniki umetne inteligence že sklenili pogodbe z več ponudniki vsebin, denimo z mediji. Ko so se učili prvi modeli umetne inteligence, se z avtorskimi pravicami niso preveč ukvarjali, kar je privedlo več tožb. Nekatere so se končale s poravnavami, v drugih primerih so podjetja že pred tožbami sklenile pogodbe. Pomembno prelomnico je predstavljal začetek sodelovanja z Redditom, ki od OpenAI dobiva okoli 70 milijonov dolarjev letno.

Podrobnosti dogovora med Getty Images in OpenAI javno niso znane, še...

0 komentarjev

OpenAI še vedno porabi več, kot ustvari

Slo-Tech - Dokler je OpenAI zasebno podjetje, ki ne kotira na borzi, mu javno ni treba razkrivati podrobnih informacij o poslovanju, a te vseeno tako ali drugače pricurljajo na plano. The Information poroča, da so v prvem letošnjem četrtletju ustvarili 5,7 milijarde dolarjev prihodkov, a ob tem imeli 3,7 milijarde dolarjev negativnega denarnega toka. To kaže, da ima podjetje še vedno visoke stroške in vlaganja, ki jih iz prihodkov ne more v celoti pokrivati.

V celotnem minulem letu je OpenAI zbral 13,1 milijarde dolarjev prihodkov. Od tega sta približno desetino prispevala SoftBank in Microsoft s svojimi nakazili. Ob tem je OpenAI ustvaril 38,5 milijarde dolarjev izgube. V raziskave in razvoj so vložili 20 milijard dolarjev, 5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje. Večji del izgube je računovodska posledica preoblikovanja iz neprofitne organizacije v podjetje, kar je terjalo prevrednotenje zgodnjih vložkov in upravičenj teh investitorjev. To je glavni razlog, da se je...

22 komentarjev

Amazon odstopil od distribucije filma o Samu Altmanu

Slo-Tech - Film Artificial, v katerem bo italijanski režiser Luca Guadagnino predstavil zgodbo OpenAI-jevega direktorja Sama Altmana z Andrewjem Garfieldom v glavni vlogi, bi moral v začetku prihodnjega leta iziti na Amazonu. Film je domala končan, preizkusni ogledi pa so šli dobro - a filma na Amazonu ne bo.

Amazonov MGM Studios je sporočil, da izjemno cenijo in spoštujejo Luca Guadagnina, a da verjamejo, da bo filmu bolj koristilo, če ga izda kakšen drug filmski studio. To se je zgodilo kmalu zatem, ko je Amazon sklenil novo partnerstvo z OpenAI. Podjetje bo od Amazona najemalo dodatno računsko moč, Amazon pa bo v OpenAI investiral 50 milijard dolarjev. Režiser zapleta še ni komentiral.

V četrtek si je film, ki sedaj išče nov dom, že ogledalo več drugih studiev. Po poročanju Variety sta v filmu najmanj simpatična lika prav Sam Altman in Elon Musk, so ocenili gledalci v testnih predvajanjih. Amazon je bil sicer z vsemi verzijami scenarija sproti seznanjen in doslej niso izrazili nobenih...

13 komentarjev

Norveška bo prepovedala umetno inteligenco v osnovnih šolah

Slo-Tech - Norveška vlada je včeraj sporočila, da bo prihodnje leto v osnovni šoli formalno prepovedana uporaba orodij generativne umetne inteligence. Direktorat za šolstvo bo nova priporočila objavil še pred začetkom šolskega leta.

Premier Jonas Gahr Støre je dejal, da morajo v šoli učence naučiti pisati, brati in računati, preden jih seznanijo z orodji generativne umetne inteligence. Raziskave kažejo, da prezgodnja izpostavitev tem orodjem preskoči pomembne mejnike v izobraževanju, kar vpliva na sposobnosti učencev. Te so se tudi na Norveškem v zadnjih letih znižale, kažeta raziskave PISA in PIRLS. Četrtina otrok namreč ne dosega zadostne stopnje pismenosti, ki je potrebna za nadaljnje izobraževanje ali zaposlitev. Obenem se uporaba generativne umetne inteligence v šolah povečuje.

Nova priporočila, ki jih bodo pripravili, bodo od 1. do 7. razreda odsvetovala vsakršno rabo umetne inteligence, od 8. do 10. razreda pa omogočala postopno in previdno uvajanje, če bodo učitelj ustrezno...

19 komentarjev

Commodore pokazal telefon brez e-pošte in brskalnika

Slo-Tech - Commodore je napovedal nov pametni telefon, ki ne bo imel čisto vse dosegljive pameti, ker bo namenjen ljudem, ki ne želijo nenehnih obvestil in dregljajev. Telefon Callback 8020, ki bo v osnovni različici stal 500 dolarjev, bo imel operacijski sistem Sailfish OS finske Jolle. Ta temelji na Linuxu in je združljiv z aplikacijami za Android, a čisto vse na njem vendarle ne bodo tekle.

Telefon ne bo imel elektronske pošte, spletnih brskalnikov, družbenih omrežij, Instagrama, Slacka in podobnih motečih aplikacij. Po drugi strani pa bo podpiral na primer Uber, WhatsApp in Viber, tako da se bo z njim še vedno mogoče znajti v modernem svetu in komunicirati z ljudmi. Commodore trdi, da bo na njem teklo 99 odstotkov vseh aplikacij za Android, le nekaj so jih torej namenoma pohabili.

Že na videz pa je telefon drugačen od modernih opek, saj se odpre. Spominja torej na neke druge čase preklopnih telefonov, ki imajo manjši zaslon in fizično tipkovnico. Pod polikarbonatnim ohišjem tiktaka...

32 komentarjev

WSJ: videoposnetki visokih dobitkov na Polymarketu so plačani in lažni

Slo-Tech - Napovedni trgi so letos obnoreli svet, največji igralec pa je Polymarket, kjer lahko stavimo na domala vse, od konca vojne v Iranu do najvišje temperature v Londonu. Polymarket je v zadnjih mesecih močno okrepil svojo prisotnost na družbenih omrežjih, kjer je poleg klasičnih oglasov vzniknilo tudi na tisoče videoposnetkov navdušenih mladih uporabnikov, ki si priigrajo na tisoče dolarjev. A vse skupaj je privid, kaže ekskluzivna preiskava The Wall Street Journala.

Preverili so 1105 videoposnetkov, ki jih je deset navdušenih uporabnikov Polymarketa med lanskim decembrom in letošnjim majem objavilo na družbenih omrežjih. Na njih prikazujejo, kako so stavili na bolj ali manj verjetne dogodke in nato večkratno oplemenitili svoj vložek. V 70 odstotkih posnetkov so ustvarjalci stavili. V 118 posnetkih pa so prikazane tudi izidi stav, na katerih so ustvarjalci skupno zadeli več kot 900.000 dolarjev. Nič od tega ni resnično, dejansko pa bi te stave ustvarile izgube.

Analiza je pokazala,...

2 komentarja

FDA korak bliže odobritvi mRNA-cepiva proti gripi

Slo-Tech - Drama z odobritvijo mRNA-cepiva proti gripi v ZDA se počasi bliža koncu. Neodvisni svetovalni odbor za cepiva (Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee) pri Agenciji za hrano in zdravo (FDA) je soglasno priporočil cepivo proizvajalca Moderna z imenom mRNA-1010 (na policah kot mFlusiva).

Odobritev cepiva proti gripi je po navadi formalnost, a februarja je FDA presenetila s sporočilom, da cepiva, ki je v EU, Kanadi in Avstraliji odobreno, ne bo obravnavala. Novo vodstvo FDA je trdilo, da Moderna v kliničnih testih ni izvedla ustrezne kontrole za primerjavo, ki jo je predstavljalo uveljavljeno cepivo Fluarix. Teden dni pozneje si je FDA premislila in sporočila, da bo prijavo vendarle obravnavala.

V tretji fazi kliničnih preizkusov je sodelovalo 40.000 ljudi, starejših od 50 let. Ugotovili so, da je cepivo mRNA-1010 27 odstotkov učinkovitejše od klasičnih cepiv proti gripi. V manjši skupini 3000 ljudi, starejših od 65 let, so pokazali, da novo cepivo ustvari...

45 komentarjev

Prednaročila za GTA VI se začnejo prihodnji teden

Slo-Tech - Take-Two Interactive Software bo prihodnji teden začel sprejemati prednaročila za težko pričakovano igro Grand Theft Auto VI, saj je od izida petice minilo že dobro desetletje. Doslej so jo prodali v več kot 225 milijonih izvodov. Prednaročila nove verzije bo možno oddati od 25. junija dalje, kar kaže, da bo zadnji objavljeni datum izida vendarle veljal. Igra naj bi izšla 19. junija, če to pot ne bo dodatnih zamud.

Zamud doslej ni manjkalo, igra pa bo najnovejših informacijah resda dostopna 19. novembra, a le v spletni verziji. Fizične medije bo možno kupiti šele prihodnje leto. Igro so prvikrat predstavili decembra 2023, doslej pa smo videli dva napovednika, zadnjega lani. Tretji bo izšel kmalu, obljubljajo. Kraj dogajanja bo Vice City, ki je oblikoval po vzoru Miamija. GTA VI bo na voljo za PlayStation 5, PlayStation 5 Pro, Xbox Seris X in S, medtem ko podatkov o verziji za osebne računalnike še ni.

V prejšnjih izdajah so se prednaročila začela pol leta pred dejanskim izidom....

37 komentarjev

Apple bo zaradi dragih pomnilniških čipov podražil svoje izdelke

Slo-Tech - Apple je bil dolgo časa imun na podražitve čipov, zlasti pomnilnika in bliskovnega pomnilnika, ker je imel zaradi velike tržne moči in velikih pogodb zagotovoljene cene. A tudi Applove sposobnosti - ali pa potrpežljivost - imajo mejo, zato se obetajo podražitve njegovih naprav, je v intervjuju za The Wall Street Journal dejal Tim Cook. Podražitve so neizogibne, je sklenil.

Kateri izdelki in za koliko se bodo podražili, Cook ni razkril. Prva osumljenca sta gotovo iPhone 18 Pro in iPhone 18 Pro Max, ki bosta izšla septembra in za katere cen še niso razkrili. Precej verjetno je, da bosta dražja od predhodnikov iPhone 17 Pro in ‌iPhone 17 Pro‌ Max. Višje cene se bržčas obetajo tudi iPadom in Macom. Apple je na primer že ukinil najšibkejšega Maca mini, s čimer je ceno v praksi dvignil s 600 na 800 dolarjev.

Neuradni izračuni kažejo, da bi moral Apple iPhone 18 Pro podražiti za 270 dolarjev, če želi obdržati enako maržo. Ali bo to res storil, bomo videli. Apple pri tem ni nobena...

13 komentarjev

Indijci po blokadi Telegrama planili na VPN in h konkurenci

Slo-Tech - Kdo bi si mislil, da bo prepoved uporabe kakšne spletne storitve vzpodbudila množično uporabo navideznih zasebnih omrežij (VPN), ki je ena izmed najenostavnejših možnosti za obvod blokade. To se je zgodilo tudi v Indiji, kjer so zaradi strahu pred goljufanjem in dezinformacijami pred sprejemnimi izpiti za medicinske fakultete blokirali Telegram. V torek, ko so najavili blokado Telegrama, se je število prenosov aplikacij za VPN povečalo za skoraj 50 odstotkov.

Med najpopularnejšimi aplikacijami sta (v osnovni različici) brezplačna Proton VPN in Turbo VPN, katerih število prenosov je poraslo za 113 oziroma 85 odstotkov na iOS in 65 ter 35 odstotkov na Androidu. Tudi plačljiva NordVPN in ExpressVPN sta beležila za približno tretjino več prenosov. Medtem uporaba Telegrama ostaja blokirana, kar naj bi trajalo do izpita National Eligibility Entrance Test (Undergraduate), ki se piše v ponedeljek. Posamezne omejitve bodo ostale v veljavi še teden dni, denimo onemogočeno spreminjanje...

3 komentarji

V Indiji zaradi sprejemnih izpitov začasno blokirali Telegram

Slo-Tech - O številnih razlogih in utemeljitvah za blokado posameznih spletnih strani ali storitev smo že brali, zlasti v avtoritarnih državah, ki so običajno povezani z nemiri in protesti. V Indiji pa so izumili nov razlog, in sicer so Telegram, za katerega je Indija s 354 milijoni aktivnih uporabnikov največji trg, do 22. junija blokirali zaradi državnega sprejemnega izpita za medicinske fakultete.

Izpit NEET UG (National Eligibility Entrance Test (Undergraduate)), ki bi se moral letos pisati že 3. maja, a so ga zaradi uhajanja podatkov preložili na 21. junija, vsako leto opravlja več kot dva milijona kandidatov za študij medicine. Gre za največji izpit v državi, ki pa se izvede le enkrat letno. Indijska National Testing Agency je sporočila, da bodo platformo za hipno sporočanje Telegram zato blokirali do 22. junija, saj se prek nje širijo dezinformacije in lažni izpiti. Poleg tega želijo do 30. junija onemogočiti popravljanje oziroma spreminjanje sporočil, da bi se izognili urejanju...

12 komentarjev

Evropska komisija ne bo podprla iniciative za ohranitev starih računalniških iger

Slo-Tech - Čeprav je evropska iniciativa Stop Destroying Videogames zbrala več kot 1,3 milijona podpisov, kar je dovolj za obvezno obravnavo na Evropski komisiji, se njena pot končuje. Komisija je sklenila, da ne bo sledila iniciativi in predlagala zakona, ki bi od založnikov zahteval razumne ukrepe, da bodo igre tudi po koncu uradne podpore ostale aktive. Problematične so igre, ki za delovanje terjajo dostopnost strežniko ali druge infrastrukture, ki jo potem založniki ugasnejo. Iniciativa si je prizadevala podjetja prisiliti, da skupnosti omogoči, da za igre poskrbi sama, torej da igre odklenejo, ne da jih založniki do onemoglosti podpirajo.

Komisija meni, da bi bila zahteva, da morajo igre ostati dostopne, nesorazmerna. Izpostavila je več pomislekov v zvezi z intelektualno lastnino, stroški, varnostnimi tveganji in obremenitvami za založnike. Namesto tega bo Komisija predlagala uvedbo prostovoljne sheme, v sklopu katere bi založniki deklarirali, kakšno podporo in koliko časa bodo nudili...

48 komentarjev

Google izdal Android 17

Slo-Tech - Telefoni Google Pixel so začeli dobivati novo verzijo Androida 17, medtem ko bodo morali telefoni drugih proizvajalcev še malo počakati, kot je to že običaj. Android 17 je izšel v torek, hkrati je Google predstavil tudi Wear OS 7. Kljub začetku distribuiranja Androida 17 (June Pixel Drop) čisto vse funkcije, ki so jih bili napovedali maja na Android Showu 2026 še niso na voljo.

Najprej bomo opazili spremembo v uporabniškem vmesniku, ki odslej podpira oblačke (Bubbles). Okna aplikacij lahko lebdijo nad drugo vsebino, kar so v posameznih preoblekah drugi proizvajalci že podpirali. To je še posebej uporabno na večjih zaslonih, kjer je mogoče na dno zaslona pripeti vrstico za te oblačke (bubble bar). S tem bo večopravilnost lažja. Tudi pametne ure z Wear OS dobivajo obvestila v realnem času, enostavno upravljanje pametnega doma in - tako vsaj trdi Google - daljšo avtonomijo. Zanimiva je tudi funkcija Screen Reactions, ki doda zeleno ozadje in uporabnikom omogoča, da posnamejo svoj...

13 komentarjev

Snap predstavil pametna očala, ki stanejo celo premoženje

Slo-Tech - Snap je razkril svoja nova pametna očala za obogateno resničnost, ki imajo vgrajen računalnik. Prodaja se bo začela jeseni, že danes pa jih je ob plačilu dvesto dolarjev možno naročiti. Njihova cena znaša astronomskih 2.195 dolarjev. Najprej bodo na voljo v ZDA, Veliki Britaniji in Franciji.

Spomnimo, da je Snap prva očala Spectacles predstavil že leta 2016, a niso prepričala širokih ljudskih množic. Razvoj se je nato nadaljeval, izvršni direktor Evan Spiegel pa je lani obljubil, da bo nova različica na voljo letos. Ta je povsem neodvisna in ne potrebuje nobenih kablov ali povezav.

Na voljo so v dveh oblikah: kot 47-mm model s 132 grami in 52-mm model s 136 grami. Imajo tudi kamero za snemanje v vidnem delu spektra in IR-kamero. Ko bodo očala snemala pogovor, bo na sredini svetila LED pasica, kar bo opozorilo za sogovornike, da jih snemamo. Očala imajo dva procesorja Snapdragon, a podrobne specifikacije še niso znane.

26 komentarjev

Trumpov telefon je zgolj preoblečen HTC U24 Pro

Slo-Tech - Razvpiti telefon T1, ki ga je pod imenom Trump Phone dolgo napovedovala njegova Trump Organization, seveda ni niti izdelan v ZDA niti ne vsebuje zgolj ameriških komponent. Čeprav je proizvajalec to sprva obljubljal, so strokovnjaki hitro povedali, da to preprosto ni mogoče, sploh pa ne za 499 dolarjev. Po zamudah je telefon vendarle na voljo, na iFixit pa so ga hitro razstavili.

V resnici gre za HTC-jev telefon U24 Pro, ki ga torej na Kitajskem izdeluje tajvansko podjetje iz večinoma kitajskih delov. Da gre resnično za U24 Pro, so dokazali z rentgenskim slikanjem, razstavitvijo in celo zamenjavo matične plošče s tisto iz U24 Pro. Telefon je torej kitajski in malce tajvanski, zagotovo pa nič bolj ameriški od vseh ostalih telefonov na trgu. Na zadnji strani ima resda vgravirano ameriško zastavo, a je ta napačna - namesto 13 črt, ki simbolizirajo prve zvezne države, ki so tvorile unijo, jih ima le 11.

29 komentarjev

Evropski parlament potrdil novelo akta o umetni inteligenci

Slo-Tech - Evropski parlament je danes potrdil spremembe akta o umetni inteligenci (AI Act), ki prinaša nekaj strožjih varovalk ter posamezne ukrepe zamika. Za spremembe je glasovalo 423 poslancev, proti jih je bilo 57, 174 se jih je vzdržalo. Sedaj mora predlog potrditi še Svet EU, kjer ni pričakovati težav.

Nekatere obveznosti, ki jih akt predpisuje za sisteme umetne inteligence različnih stopenj avtonomnosti in tveganj, se bodo namesto avgusta letos začele uporabljati šele decembra. S tem bodo dobili upravljavci sistemov več časa, da jih uskladijo s pravili. Samostojni visoki tvegani sistemi bodo morali doseči skladnost 2. decembra 2027, vgrajeni sistemi, za katere velja sektorska zakonodaja s področja varnosti in nadzora, pa bodo imeli časa do 2. avgusta 2028.

Že 2. decembra letos pa začne veljati prepoved uporabe modelov generativne umetne inteligence za izdelavo pornografskih ali erotičnih globokih ponaredkov. Razne aplikacije za navidezno slačenje na slikah bodo torej nezakonite,...

2 komentarja