» »

file server - mala šola hardware-a

file server - mala šola hardware-a

malcek ::

Živjo!

Mam problem, da bi rad naredil fileserver, ki bi mu vsak mesec kupil še en 250GB disk. Sedaj mi pa ni jasno kam bom čez eno leto disk vtaknil. Na plati so običajno 4 konektorji, a obstajajo plate z 20imi? Verjetno ne. Kako se še da disk vtaknit v kišto, kolko to stane?

Pa a ve kdo za primerno kišto?

Vsak nasvet je zelo dobrodošel, je problem da osnov hardware-a ne poznam, tako da tut link do dobrega tutoriala sploh ne bi bil slaba stvar.

Veron ::

Kupiš nosilce za diske ki pašejo v 5.25" režo (tam ko je cdrom).

Plate imajo ponavadi priklop za 4 ide diske in razne p4 plate imajo ponavadi še 6 priklopov za sata diske

edit: in dokpiš lahko tudi sata controlerje na pci in s tem pridobiš 4 sata priklope...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

malcek ::

Sem malo gledal ohišja pa si bom verjetno kar stackerja z 4 v 3 (diske v 3.5") module kupil. Tako da za fizičen prostor je poskrbljeno. Ohišje je tudi edina stvar kjer mi ni žal denarja, nekako najmanj zastara.

A ma kdo nasvet za plato? Res bi bil vesel nasveta. Po možnosti z grafo in sound karto gor, ta računalnik bo izklučno downloudal in shranjeval. No mogoče bom kdaj kak filem pogledal na njem.

Druga stvar: itak mislem laufat RAID-5 verjtno softwarski, kaj so pa hardwarski raid kontrolerji mi pa ni čisto jasno. A se na njih direkt hard disk priklop? Vse kar vem je da so malce dragi.

Se priporočam za odgovore, jih bom res vesel.

mainman ::

Kje boš nabavil module za disk?

zee ::

raid kontrolerji so PCI kartice, ki ji vštekaš direkt v matično ploščo. na raid kontroler pa priklopiš trdi disk.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane2 ::

Vprašanje je, kje boš dobil expanzijske kartice s toliko SATA štekerji. Če jo kje kupiš, ima mogoče dva štekerja.

Poglej, če kje dobiš elcheapo RAID (kakšen Promise crap) in ga pač uporabljaš kot navaden SATA vmesnik, torej ne izkoriščaš RAID funkcije...

Moralo bi se dati dobiti kak "RAID" z recimo 8 štekerji. Če lahko v stroj vštekaš recimo 4 take kartice, eto veselja za naslednjih 2 leti in nekaj mesecev. :D


Bi se pa prej na tvojem mestu pozanimal, če niso kake druge omejitve, npr v BIOSu plate, ki ne bo hotel spoznati več kot toliko diskov ali je mogoče BIOS "RAID-a" tako glup, da ne moreš imeti več kot X kartic hkrati v stroju itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

arch5 ::

ne pozabi na dober napajalnik

malcek ::

Hvala lepa za odgovore

@mainman moduli 4 v 3 so po 4,6k sit klik imajo pa v mlackomu 5 v 3 od Supermicro firme. Samo je cena krat 10 ;(

@brane2 hvala lepa za pojasnitev. Glede na to da bo na plati verjetno 6xSata priključek bo za nekaj časa dovolj tudi ena raid kartica z 8x priključki (14 diskov :D ). Samo 50k pa ne bi dal za to če ni mus. Bi bil pa zelo vesel kakšnega linka. Pa v kateri trgovini so prodajalci dovolj usposobljeni, da mi bodo znali povedat, kok diskov plata sprejme, pa kolko kontrolerjev.

@arch2 a maš kakšen nasvet, za napajalnik sem pripravljen tut mal bolj mošnjico odvezat, nekako kot ohišje ne zastara.

Kakšnega konkretnega nasveta, to plato pa tisti raid kontroler klikni sem bi bil zelo vesel.

arch5 ::

jaz sem enostavno dodal še enega :)

malcek ::

>:D no to pa res je partizanska rešitev.

Od nekdaj sem si želel eno orenk kišto in ni vrag da si jo bom kupil. 2x raid kontroler 4xsata (2x13k sit) + 6xsata na plati, to bo to. Sam še ne vem kero plato.

Ne vem kje naj zvem če so kakšne omejitve na platah, a vidjo do 3tera, a sta lahko dva raid kontrolerja gor? itd... Prodajalci tut ne vejo, mislim da bo še ena noč šla rakom žvižgat ko bom brskal po specifikacijah.

Če pa kdo ve za dobro plato pa le z besedo na dan. Mam že podočnjake, no sej za imiđ je še kar v redu, sam mal spanja pa tut nebi škodvalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
749029 (5510) levaky
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817317 (13558) cekr
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316831 (13163) levaky
»

Matična ali kaj drugega?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141287 (1060) DustWolf
»

Zmogljivejši NAS RAID server

Oddelek: Kaj kupiti
142156 (1823) Brane2

Več podobnih tem