» »

Slovenski ponudniki podcenjujejo Upload v svojih paketih ?

Slovenski ponudniki podcenjujejo Upload v svojih paketih ?

Cokolesnik ::

Če si človek vzame čas in preleti ponudbo dostopa do spleta v Sloveniji, kaj kmalu dobi občutek, da se paketi oblikujejo v razmerju 1 : 0,25 (razmerje Download : Upload). Predvsem me zanima, od kje jim logika za takšno razmerje?

Kot bi Slovenci bili popolnoma nepismeni (npr. ne bi pošiljali e-pošte ali priponk v e-pošti, kjer je Upload še kako pomemben) ali če hočete totalno nezahtevni (da 99% populacije niti pomisli ne na kakšno strežniško, a povsem domači rabi primerno aplikacijo kjer kot rečeno Upload še kakopak pride prav).

Veliko uporabnikov je takorekoč primoranih uporabljati drage pakete z vsaj solidnim Up-pošiljanjem (npr. 8/1 ali 4/512), čeprav bi se morda popolnoma zadovoljili z 1/1, 2/2 in podobno.

Svetla izjema je T-2, medtem ko ostali manj in malo bolj veliki capljajo po ponujanju borih 256 kbits v svojih domnevno najbolj aktualnih paketih.

Če pogledamo še fizične omejitve, ADSL niti dosega ne 1 Mbita pošiljanja v smeri proti omrežju, a kablaši (denimo Triera, ki jo mnogi pohvalijo ali Telemach, ki bi se moral zavedati konkurenčnega okolja) se vsaj na tehnologijo tokrat ne morejo izgovoriti. Prav vsi pa bi se najverjetneje zagotovo izgovorili na majhne potrebe deskarjev na sončni strani Alp pri pošiljanju podatkov v smereh proti svojim sotrpinom.

In potem pride svizec in skoplje v zemljo optiko z več posluha za bolj uravnane pakete.

Kaj pravite? :\
Uporabniki naj pred pisanjem sporočil uporabljajo iskalnik www.google.com.
Čokolešnik ne vsebuje nobenih aditivov, konzervansov ali umetnih barvil.

iro ::

Jaz ne morem imet 8/1. Slikica.
Govorim o tel.liniji ne optiki.:D

Optiko pa toplo priporočam.Sam sem bil 4 leta .Se razvadiš....

Muzo ::

Saj si že sam napisal. ADSL tega ne omogoča, omogoča max 8/1, kar pomeni da moraš biti relativno blizu centrale. Zakaj bi ti ponudili paket 1/1, če bo pa zelo malo ljudem to nemoteno delovalo?

Kako je s kablom in uploadom pa ne vem, ampak pri VSDL je zgodba enaka.. Upload se pač dodatno plača.. vsaj do optike :D

Poldi112 ::

Razmerje je cisto ok. Koliko ljudi ima server doma in kaj te bolj moti, to da mail čepi v folderju sending par minut ali to da čakaš da se ti slike na www naložijo?

Saj, osebno bi tudi imel 1:1 paket, ampak za 95% ljudi je 4:1 cisto ok. Verjetno bi jim 1:6 še bolj odgovarjalo.

Pa glede T2, na papirju ima lep upload, v praksi pa odvisno od lokacije.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

NavadniNimda ::

Odvisno je od razdalje od centrale, debeline parice in kvalitete spojev od centrale do omarice. To velja tako za VDSL, kot za ADSL. Samo pri Gratelovi optiki FTTH je razdalja 10 kilometrov ali več in te težave povsem odpadejo.8-)

Pesimist ::

Uplad 1/1 v kolikor bi seveda omogocen na ADSL2 je majn kriticni kot 10/512 recimo. Cim vecji frekvencni spekter uporabljas tem vecji padci in problemi bodo 1/1 bi kamot deloval tam ko vec ne deluje 10/512 recimo. Zakaj so pa taki paketi pa je izklucno zaradi raznoraznih omejitev tehnologije. Siol je bil tisti ki je napredek vsiljeval v sloveniji. Kablasi majo taksno tehnologijo ze lepi cas a so se le plazili odzadaj in kasirali kolko se le da sicer pa zakaj bi ponujal vec kot konkurenca ce ni potrebno. T2 je z novo tehnologijo to seveda seenkrat pospeso in so bili prisiljeni kdo je lahko dati vecje pakete. Nazalost je vsej zaeenrkat T2 se zelo omejen. 1500metrov zracne okrog central je kr fajna omejitev. Sej podobno velja za ADSL2 in visje pakete. Zdaj pa vsi pospeseno gradijo optiko. Zdaj so paketi pac taki ker je to idealno razmerje za standard ADSL, sej tudi koaksialni kabel nima sinhronega razmerja tak da porabis nekje 3x vecjo kapaciteto kabla z uploadom kot downloadom ce ces sinhrono met.

T2 ze dalj casa gradi optiko kot je znano, telekom pa je zacel komaj prejsni teden aktivnol. Tak da predno bodo sinhorni paketi vsepovsod standard bo se malo minilo.

alienalien ::

Upload je še kako nujna stvar. Kot je nekdo rekel a te moti, da ti v sendbox-u čepi par mailov. Seveda me je motilo med tem ko so oni čepeli v sendboxu po uro ali dve sem jaz lahko surfal po netu kot bi imel dialup, da ne govorim, da je bil p2p med pošiljanjem mailov totalno ne uporaben.Sploh, da ne omenim Siol telefonije kako je prekinjala kadar sem pošiljal maile. Od kar imam T2 10/4 tega ni več in tudi maili sploh ne čepijo nič v sendboxu. Upload je nujna stvar.

Red_Mamba ::

jaz imam pri T2 1M/1m Paket in mi dela brez problema, lokacija: savinjska dolina :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Poldi112 ::

Ne vem kakšne maile pošiljaš da čepijo v outbox-u uro ali dve. Ampak večina ko piše maile pač piše maile in ko se prejšnji pošilja piše oz. bere novega. In to da je www malo počasen za čas pošiljanja zadnjega pač ne odtehta tega da je www vedno počasnejši.

Ce ti pa siol telefonija ne dela če zabiješ upload je pa neumno implementirana. Lahko si pa sam postaviš en qos router.

Ampak point je da kljub temu da bi osebno raje imel 256/1M kot 1M/256, večini ljudi odgovarja, da imajo več dl.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

alienalien ::

No sem kar čakal ta vprašanje:D Kake maile pa to pošiljaš. Dragi moj take kot vsi normalni ljudje in temu se rečejo družabni maili, ki vsebujejo priponke velike od 2Mb do 10Mb katerih prileti k meni v kaselc ogromno na dan. Ja si pa dobro povedal pri takem uploadu, ki ga ponujajo na ADSL pa je res najhitreje če pošiljaš samo tekstovni del brez priponk pa še to moraš enega napisati počakati in potem drugega:D

Poldi112 ::

Take druzabne maile samo prejemam, pa se mi jih navadno ne da niti brati. Me to naredi nenormalnega?

Ampak tudi 10M file ti adsl z 256k uploada poslje v nekaj minutah. In v tem času pač gledaš naslednjega. In ko nehaš pošlješ še zadnjega in imaš par minut pač počasen net. Big deal.

Pa mogoče ne bi bilo slabo da začnete raje kak youtube uporabljati in samo linke razpošiljati. Ker 10M priponka javne narave je zloraba mail protokola.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Senitel ::

Seveda bolje, da se niti ne lotevate posiljat kaksih 200MB slik v kaksen studio...

Pesimist ::

druzabni maila aka spam :D

kekz ::

Meni bi za silo zadoščalo 1G/1G. Optimalen paket bi pa trnutno bil 4G/4G.

sverde21 ::

@kekz: zakaj pa to?

Sicr pa se jst tud neb branu mal večjega UL, ker imam slučajno web server na svoji linji in mal počas dela, če se jih obesi velik, zaenkrat rešujem z optimizacijo, ampak to ne gre v nedogled.
<?php echo `w`; ?>

kekz ::

Ukvarjam se s porazdeljenim računalništvom (distributed computing). 8-)
Distributed computing @ Wikipedia

NavadniNimda ::

KEKZ - Sej vzameš 4 linije po 1G, pa je rešeno!:|

Zgodovina sprememb…

kekz ::

Na žalost nisem milijonar. Vsaj po novem letu zagotovo ne bom :D
Pa tudi 1G na moji lokaciji so samo sanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Spc ::

Pri FTTH bojo sinhroni paketi vsaj kaj se triere tiče.
:)

Mislim, da pri optiki nasplošno veljajo sinhroni prenosi torej:
10/10
100/100
1000/1000

:))
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

'FireSTORM' ::

siol je še prej mel da so uporabniku lahko povečali upload...sam ne rečt da ni res, kr kolega ma, 1/768 al kolk že...
kabl je omejitev sawyer?
upload porabi večjo kapaciteto kabla?
kak pa kabl ve kam potuje paket gor al dol?
kabl je suženj in vlači našo kamenje kam mu modem pove
sem mel kablsko in mi je tip ob namestitvi povedal da kabl podpira najmajn 4G prenosa, ampak da takih hitrosti nimajo v planu dajat ker bi bilo predrago in nihče tega ne potrebuje, omejitev so samo oni

torej...siol je lahko dajal prej višje uploade(seveda na zahtevo in za ceno)
kabli podpirajo višjo hitrost in so butsti saj nevedo kam potujejo paketki
kaj bi potem bla omejitev? ISP verjetno...
če t2 lahk daje višje uploade, zakaj volja, amis, siol in ostala dsl družba ne more? ker je vdsl? ne me basat...
lahko...ampak nočejo
zakaj? piši na sončno upravo, ker jih lahko še nevem kak prosiš in ti ne bodo povečli uploada
pa tudi če upload zasede 4x večjo kapaciteto kabla, pri meni mam podprto linijo 20M download siol
20M/4 je 5M, takaj pa ne morem met 5M uploada?
ker siol noče, čeprav sem zelo zadovoljen z siol glede stabilnosti mi je to en minus, ampak saj so tukaj vsi ponudniki enaki
smo se pa v službi menli glede optike, jaz sem rekel da komaj čakam da to potegnejo da grem na to in mam 10/10 linijo
pa me sodelavec vpraša, pa kaj ti bo to?
hmz...10k za 10/10 linijo vs 6k za 1/256 linijo? need i say more?

seveda bi večji upload prišel marsikomu v poštev
Those penguins.... They sure aint normal....

Tomson ::

Če je omejitev tehnologija (ADSL2) ti kapaciteta kabla nič ne pomaga ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Ch4N93 ::

glede starih (1/.768...) SiOL-ovih paketov: ker je APEK naložil Telekomu enako ravnanje z vsemi ponudniki interneta, je Telekom IIRC lani septembra ali maja (septembra mislim da je bil omogočen razvezan dostop, maja pa novi paketi SOLO, DUO, TRIO), ukinil stare pakete, ter za vse ponudnike omogočil iste pakete.
Zaradi zagotavljanja kvalitete (LOL) naj bi tudi zmanjšal max. upload na 512 kbit. Razlog, da imajo nekateri še vedno stare pakete je v tem, da pač niso podpisali novih pogodb ter se spet vezali za 24 mesecev.

Res pa je, da je pri nekaterih ponudnikih na _lastnih_ centralah mogoč tudi maksimalen upload za posamezen standard (.768 za ADSL, ter 1M za ADSL2+).
Ni nam lahko...

Brane2 ::

SiOL, Telekom & Co.pač uporabljajo ADSL/2 in ta je po svoji naravi izrazito asimetričen.

Po drugi strani pa jim to naravnost paše. Za domače uporabnike, ki samo browsajo in itak ne bi plačali več, je ta tehnologija povsem O.K., vse ostale pa lahko curijo z višjimi cenami.

Ni mi pa jasno, zakaj recimo kak T-2 ne ponudi dvosmernega linka preko dveh paric.

Če denimo jaz lahko na parici dosežem 16/1, zakaj se ne morem zmeniti s T-2 za delo prek dveh paric, ppri čemer bi pač na drugi zamenjala modema in bi imel 1/16. Tako bi ves promet do mene lahko šel po prvi, od mene pa po drugi parici.

To bi me stalo extra modem ( tstih 15 kSIT), zakup nove parice in tistih 1.000 SIT/mesec za vzdrževanje, ki jiih pobira TK...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matheeew ::

Ehhhh....gre se še vedno zato, da je mogoče 5% uporabnikov, ki nuca drugačno razmerje kot je 4:1 (beri: višji upload). K bo takih uporabnikov 95% takrat bo tudi razmerje že zdavnej drugačno.

torej SKLEP: omejitev so uporabniki sami. Ko bo dovolj interesa bo tudi ponudba temu primerna.

Tako da iz te teme, predvsem pa iz začetnega posta,lahko razberem le hvalospeve t-2ju in nesposobnost advenced userjev, da bi razumeli povprečnega uporabnika.

Sam mam t-2 & klasičnih 1024/256...zadošča. Vsake tok le pogrešam malo višji dl. Pa ne toliko da bi ga naročil.

Mislim pa, da je res malo teh "norcev", ki pošiljajo spama po 10MB. Sploh ker je res bolj enostavno poslati link od neke fore in je to to.

iration ::

Ehhhh....gre se še vedno zato, da je mogoče 5% uporabnikov, ki nuca drugačno razmerje kot je 4:1 (beri: višji upload). K bo takih uporabnikov 95% takrat bo tudi razmerje že zdavnej drugačno.


neki butneš ven in potem izpelješ sklep :D
kje si dobil 5% ? me pa res zanima.

kekz ::

"Če denimo jaz lahko na parici dosežem 16/1, zakaj se ne morem zmeniti s T-2 za delo prek dveh paric, ppri čemer bi pač na drugi zamenjala modema in bi imel 1/16. Tako bi ves promet do mene lahko šel po prvi, od mene pa po drugi parici."

Ni nihče pomislil, da ima pri asimetriji tudi fizika nekaj zraven?
Namreč v centrali je skupaj cel šop paric in posledično velik presluh med njimi. Pri uporabniku je malo paric skupaj in je moten manj. To pomeni, da v smeri proti uporabniku lažje dosežeš veliko hitrost, ker je signal generiran v centrali in ko oslabljen pride do uporabnika, kljub (majhnim) motnjam še vedno lahko prenaša veliko podatkov. Obrano je histrost nižja, ker oslabljen signal pride do centrale, kjer zaradi velikih motenj težko nosi veliko podatkov. Ustrezno temu so izbrani tudi kanali oz. frekvence.

EvilDare ::

Ta je pa res mimo vsekana. Če se vsaj malo ukvarjaš s strežniki, ali pa samo domačo uporabo p2p programov bi bil jaz zadovoljen samo z 1:1. Če bi imel možnost dobiti paket 10/10 in bi res delalo kot se more bi tudi 2x ceno plačal.

Ch4N93 ::

Tako da iz te teme, predvsem pa iz začetnega posta,lahko razberem le hvalospeve t-2ju in nesposobnost advenced userjev, da bi razumeli povprečnega uporabnika.


povprečni uporabnik večinoma downloada razne zadeve od spletnih kolegov, ki mu ponujajo razne "domače" video posnetke ter glasbo. ker pa so "zmenjeni", da kolikor downloada, mora tudi uploadat teh istih "domačih" posnetkov ter še mogoče kakšnega svojega, bi mu stalna internetna povezava v razmerju 1/1 še kako prav prišla.

če pa pod povprečni misliš najstnike in najstnice, ki cele dneve chat-ajo preko messengerja plus >:D
pa si pošiljajo razen crap™, ravno tako potrebujejo visok upload.

nenazadnje bi še omenil razne uporabnike GMail storitve, ki mislijo, da so carji™, če napolnijo vseh 2,xx GB (and counting:D) prostora, ter pošiljajo razne LOL datoteke, ki jih prejemnik ponavadi niti pogleda ne, temveč karseda hitro razpošlje dalje.

tako da, ja, visok upload je iskan, vendar tehnologije, ki so v uporabi s strani nacionalnega operaterja ne zadovoljijo zahtev trga.

je pa v planu FTTH omrežje, za katerega je (bo) vlada namenila 350 MIO € ter bi ga naj zgradila do 2020 (bilo enkrat pri 24 ur)
Ni nam lahko...

Brane2 ::

Ni nihče pomislil, da ima pri asimetriji tudi fizika nekaj zraven?
Namreč v centrali je skupaj cel šop paric in posledično velik presluh med njimi. Pri uporabniku je malo paric skupaj in je moten manj. To pomeni, da v smeri proti uporabniku lažje dosežeš veliko hitrost, ker je signal generiran v centrali in ko oslabljen pride do uporabnika, kljub (majhnim) motnjam še vedno lahko prenaša veliko podatkov. Obrano je histrost nižja, ker oslabljen signal pride do centrale, kjer zaradi velikih motenj težko nosi veliko podatkov. Ustrezno temu so izbrani tudi kanali oz. frekvence
.


Sem pomislil na to ene 15 minut za postom, čeprav še vedno ne štekam zakaj ravno tako velik razlika.

Ja, na strani DSLAM-a je vse bolj na gosto in verjetno so presluhi večji ampak saj koneckoncev s svojim izhodom "se*je" ne samo po tem direktnem vhodu na tej parici ampak preko presluha tudi na vse druge. Pa tudi glede na naravo in prevodnsot parice, kakšne veze ima, kje se motnje ujamejo nanjo, po nekem delta t itak pripotujejo na drug konec.

Seveda ima parica slabljenje ampak to velja v obe smeri.

Na osamljenem in neoklopljenem koncu pri uporabniku pa se toliko raje lovijo radijske in EMI motnje bližnjih polj...
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Siol VDSL2 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
25136003 (19949) Bug
»

Siolov ADSL 2+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9113505 (7508) Jan987
»

T-2: Splošna debata in iskanje zarote (strani: 1 2 3 459 60 61 62 )

Oddelek: Omrežja in internet
3075269872 (66087) beta1
»

SiOL ponudil ADSL2+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7610850 (6824) Dragi

T-2 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
81287180 (44900) T-2 Info

Več podobnih tem