» »

ubuntu LaTeX sumniki

ubuntu LaTeX sumniki

atasmrk ::

Pozdrav.

Odlocil sem se, da pogledam, kaj je to cudo od pisanja tekstov. Namestil sem si Texmaker in Texlive pakete, za katere mislim, da bi mi prisli prav (lang-other - noter naj bi bilo nekaj za slovenski jezik in fonts-extra), poleg vseh ostalih, ki so potrebni za delovanje seveda. Dokumente ze lahko pisem, lepo mi jih prevede v pdf in vse, problem je samo s sumniki. Nikakor jih ne dobim, spreminjam pa kodiranje znakov v Texmaker editorju. Do sedaj mi je uspelo samo to, da sem namesto dveh krac namesto enega sumnika dobil samo eno kraco. Kaj moram naredit, da mi jih lepo pokaze?

Primoz ::

\v s
\v z
\v c

Ali z malo nastavitvami v headerju ;)
There can be no real freedom without the freedom to fail.

AmokRun ::

V header dodaš:
\usepackage[slovene]{babel}

Potem lahko normalno pišeš šumnike.

atasmrk ::

Ok, tole z \v deluje. Kaksne nastavitve pa si imel v mislih? Nekaj sem se igral z \newcommand, ampak to samo rahlo skrajsa tipkanje, jaz pa bi rad imel v vhodnem tekstu sumnike, ki bi se cisto normalno prevedli v sumnike. Tako kot v OOo ali Wordu, ce si drznem dati primerjavo.

atasmrk ::

Tisti \usepackage[slovene]{babel} pri meni ne deluje. Poizkusal sem se razne kombinacije kodiranj v editorju (to da editor zamenja kodiranje ko se restarta je tudi nekoliko podaljsalo vso to kalvarijo) ter v tex definicijah (cp1250, latin2), ali karkoli tisto ze je, pa vse skupaj ni obrodilo kaksnih sadov. V najboljsem primeru lepo narise č, ž nekej zmaze, za š pa reče nedefiniran ukaz. Svasta

Bojevnik ::

Probaj tole
\usepackage[latin2]{inputenc} oz
\usepackage[cp1250]{inputenc}

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bojevnik ()

atasmrk ::

Slabo kaze. Karkoli naredim, dobim krace al pa errorje. Trenutno imam nastavljeno na [latin2]{inputenc} in rezultati so naslednji:

za č dobim : Package inputenc Error: Keyboard character used is undefined(inputenc) in inputencoding `latin2'
za š javi: LaTeX Error: Command \k unavailable in encoding OT1
ž pa celo prebavi (ali pa se tako vsaj zdi).

Ce uprabljam cp1250, prevede, vendar dobim krace.

Se kaksen predlog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: atasmrk ()

Bojevnik ::

Lahko mogoče prilepiš del kode ki ti dela probleme+ogrodje.
Pa še kater format progleduješ, ker dvi včasih dela probleme.

MasterMind ::

Kaj pa \usepackage[utf8]{inputenc} ? Tisto utf-8/utf8 je odvisno s katerim naborom znakov pišeš v tekstovnem urejevalniku (cp1250 lahko kar od daleč odsloviš, ker 100% ni privzeti encoding).
Gentoo, KDE uporabnik.

atasmrk ::

Ok, vse te definicije so del neke predloge, ki sem jo dobil na faksu, relevantni del (shranjen v .cls datoteki) pa gre takole:

\RequirePackage[cp1250]{inputenc}
\if@slovene
\RequirePackage[slovene]{babel}
\else
\RequirePackage[english]{babel}
\fi

V editorju mam nastavljeno sistemsko kodiranje teksta, kje pa bi izvedel, katero kodiranje je privzeto?

Sicer pa zaenkrat pisem v tekst sumnike cisto normalno in dobivam pri prevajanju krace. Na koncu bom pa naredil find/replace, ce se resitev se ne bo pokazala. Pa bi bilo fletno, ko bi se, tole je kar malo tecno.

MasterMind ::

cp1250 100% ni. Poskusi iso8859-2 ter utf8 (ali utf-8).

Da bi pa ugotovil katero kodiranje je privzeto pa jaz nebi vedel.
Gentoo, KDE uporabnik.

Bojevnik ::

Proaj tole prevesti in povej kakšno napake ti vrne (če ti jo):
\documentclass[a4paper,12pts]{article}
\usepackage[slovene]{babel}
\usepackage[latin2]{inputenc}
\title{neki}
\begin{document}
š Š\\
č Č\\
ž Ž
\end{document}
EDIT: pozabil vrstico

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bojevnik ()

MasterMind ::

http://www.unimatrix-one.org/~gregor/ut...
http://www.unimatrix-one.org/~gregor/is...
http://www.unimatrix-one.org/~gregor/cp...

Te tri datoteke sem ti napisal (ščćžđš) v teh treh encodingih. Poglej katere vidiš (če ne veš kako drugače pogledat kater encoding tvoj sistem uporabla).
Gentoo, KDE uporabnik.

atasmrk ::

Fantje, najlepsa hvala. Uporabil sem \usepackage[utf8]{inputenc} in zadeva spila. Mimogrede, MasterMind, v vseh treh kodiranjih sem videl krace. Firefox je poizkusal s kodiranjem Westeren (ISO-8859-1) za vse tri primere. Ni treba posebej povdarjati, da je neslavno pogorel. No in potem sem se spomnil, da lahko pogledam sorce strani. In utf8 se je normalno prikazal.

Hvala se enkrat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LaTeX ŠuMnIkI

Oddelek: Programska oprema
139724 (7801) jocosim
»

Latex - prazna vrstica

Oddelek: Programska oprema
8983 (922) pijavka
»

težava z jezikom v LAtex

Oddelek: Programska oprema
71286 (1229) Taubi19
»

LaTeX (linux newbie, ne se jezit:) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
767785 (6155) CaqKa
»

LaTeX

Oddelek: Programska oprema
51314 (1149) CaqKa

Več podobnih tem