» »

Izbira CMS aplikacije

Izbira CMS aplikacije

dejanje ::

Pozdravljeni,

Zanima me, po vašem mnenju, katera izmed spletnih PHP aplikacij je najboljša za spletno stran? Katero bi vi priporočili? S katero imate izkušnje?
Hvala!

black ice ::

Za kaj rabiš? Na kratko - za blog je Wordpress, drugače Drupal. Če hočeš spletno trgovino lahko uporabiš kakšen Magento ali Zen Cart. Imaš malo morje CMSjev, ni pa tistega ultimativnega.

HardFu ::

Perch :)
http://codeable.io

Vice ::

Wordpress je tudi za navadno stran odličen ne samo za blog.

Najprej se zjasni kaj ti je pomembno, da boš skrčil seznam CMSjev, ki jih je malo morje.

Tody ::

Ja tukaj jih imaš par :) http://www.cmsmatrix.org/

dejanje ::

rabil bi ga za objavo člankov, slik ipd. Potreboval bi takega, ki vsebuje tudi orodja za optimizacijo (ključne besede) al imajo to vsi?

Netrunner ::

dejanje je izjavil:

rabil bi ga za objavo člankov, slik ipd. Potreboval bi takega, ki vsebuje tudi orodja za optimizacijo (ključne besede) al imajo to vsi?


ne nimajo .. pa tudi odvisno kaj misliš pod "orodja za optimizacijo". Cms-jev je malo morje in vsak ima svoje + in - ter različne module ki bolj ali manj ustrezajo tistemu kar rabiš. Odvisno je tudi koliko si kaj tehnično podkovan za te zadeve.

Sam uporabljam ModX ki mi omogoča naredit kar želim kakor želim neglede na obstoječe module. Če znaš programirat in da rad delaš po svoje priporočam modx ... drugače pa dobi kako bolj komercialno zadevo kot je drupal
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

maxxx2 ::

Eden boljših CMS sistemov je CMS Made Simple ima slovenski prevod. Namenjen je za izdelavo tako nezahtevnih kot zahtevnih spletnih strani (trgovina, forum,koledar,blog, fotoalbum. itd).

Nekaj uporabnikov in slovenski prevod ima tudi PHPWCMS.

Lep pozdrav,

Marko

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maxxx2 ()

nuclear ::

Drupala se izogibaj, ker je res extremno advanced stuff in boš samo živce izgubljal.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Hexx ::

Če ti je vsaj malo jasno kako deluje večina CMSjem potem ti Drupal nebo večja ovira, moj glas gre definitivno Drupalu.
Jaz sem prestopil iz Wordpressa na drupal, prebral par tutorialov in sem bil že domač.

nuclear ::

Haha. Dej, če veš kaj govoriš prosim, ne širi takšnih stvari naokoli. Drupal je najbolj kompleksna stvar vseh CMSjev. Kar pomeni, da da največ možnosti za customizacijo, ampak že enostavno trgovino v Drupalu sestavit iz vseh pluginov je doktorizacija.

Gee Gee IdrA
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

HardFu ::

nuclear, zacel sem z TYPO3, precej kompleksen, izgubil mnogo zivcev. Ampak sem bil potrpezljiv in danes zivim od tega. Tako da ne rabis folka odvracat od zadev, ki se jih ti ne upas lotit.
http://codeable.io

Netrunner ::

Drupal ima precej velik "learning curve" in če hočeš kaj konkretnega naredit z njim si moraš vzeti precej časa. Sem že delal z drupalom in v prvih 14 dnevih učenja sem komaj zložil en simple page skupaj. Malo morje klikanja in kompliciranja za doseganje enostavnih ciljev ...

Priporočam ModX 2.0 ... hitro se ga navadiš in enostaven je za uporabo in z njim lahko narediš vse kar lahko z Drupalom. Ne bom trdil da je Modx boljši od Drupala, saj vsak CMS sistem ima svoje prednosti in slabosti, vendar od kar delam z modx-om drupala niti pogledam ne več...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

technolog ::

CMS sistemi so zlo. En velik, počasen bloat. Pet mega paket, preden sploh začneš s projektom. Bljak.

Jaz imam svoj CMS/PHP framework, velik vse skupaj 50 kilobajtov. Povprečna stran zdrži po tisoč obiskov na sekundo na mojem laptopu (testirano z apache bench) in ima vse, kar sem kdajkoli rabil v petih letih razvijanja spletnih strani/aplikacij.

Drgač pa karkol, le joomle se ognite. Sem za prijatla enkrat nekaj delal in sem izgubil živce. Drupal se vem da uporablja za resne projekte, tko da če že morte neki, pol zberte Drupal.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Technolog to je pogled enega zafrustriranega geeka, ki obvlada php in si zna zmeraj sam narest neko zadevo. Obstaja pa malo morje ljudi, ki a) nimajo časa da se učijo b) nimajo pretiranega interesa za to c) rabijo spletno stran zaradi marketinga.

Mogoče ti wordpress ne omogoča čisto vsako muho, ne moreš v nulo sprogramirat tisto kar bi rabil ampak kar se tiče marketinga je to top orodje, postavljeno v parih minutah če ne kompliciraš z izgledom miljon možnosti + frameworki ki delujejo na drag and drop princip.

Če hočete delat portale, in zajebane spletne strani potem pač a) vložite veliko časa v to b) plačajte nekoga :)

technolog ::

Me ne poznaš, ne veš, kakšen sm, tko da brez takih nizkih. Ohranmo debato na nivoju.

Reku sm samo, da zberte Drupal, če že kej morte, ker se mi zdi, da ma največje možnosti za razširjanje (po mojem mnenju), če si slučajno zaželiš kake razširitve. Pa tud če jo daš komu drugmu za napisat, ker joomle ti ne bo šel nihče razširjat.

Nakazal sem tudi, kaj me moti pri teh cmsjih in sicer to, da so huuuuuuge. Ne kot kritika, ampak kot prostor za izboljšavo.

Po drugi strani mate pa Microsoftove produkte za izdelavo spletnih strani & programov od a do ž. Pa uporabljejte te.

Tody ::

Oprosti, ampak če govoriš bedarije.

Pri wordpresu večina prostora zavzame tema. Moj wordpress se naloži v 1,37 sekudni in porabi 145 kilo. Naredi pa 15 klicov na strežnik. In wordpress do delujočega stanja potrebuje 10 minut če ne nalagaš prvič zadev.

Pri drupalu 6 sem rabu samo 3 ure da sem editor pripravil do tega da je bil kolikor toliko uporaben. Mogoče so to naredil kaj novega. Ne predpostavljam kaj vse moreš ti naredit da spraviš eno instanco spletke gor.

HardFu ::

The right tools for the job, ne morete kar primerjat CMSjev vsesplosno. Tale site si ne predstavljam da bi ga delal z cim drugim kot TYPO3 - 9 jezikov, raznilcni urlji, galerije, obrazci, produkti, downloadi, newsletter,...
http://codeable.io

Netrunner ::

technolog je izjavil:

CMS sistemi so zlo. En velik, počasen bloat. Pet mega paket, preden sploh začneš s projektom. Bljak.

Jaz imam svoj CMS/PHP framework, velik vse skupaj 50 kilobajtov. Povprečna stran zdrži po tisoč obiskov na sekundo na mojem laptopu (testirano z apache bench) in ima vse, kar sem kdajkoli rabil v petih letih razvijanja spletnih strani/aplikacij.

Drgač pa karkol, le joomle se ognite. Sem za prijatla enkrat nekaj delal in sem izgubil živce. Drupal se vem da uporablja za resne projekte, tko da če že morte neki, pol zberte Drupal.


Razni CMSji so res lahko precej veliki, kar se hitrosti tiče je pa odvisno kako je spisan..

Podpiram uporabo in razvoj lastnega CMSja, vendar kot je že bilo omenjeno nima vsak časa in znanja si ga naredit, pa tudi sam ne moreš tako dobro testirat nekega CMSja kot ga lahko nek community, kateri da hitro ven morebitne buge in popravke...

Če že morate nekaj resnega naredit ... izberite bilokakšen bolj sposoben CMS ... in ne samo Drupal saj obstaja malo morje alternativ.

Drugače pa .. samo Jomle ne ..

HardPhuck => unidrain.dk bi lahko naredil z bilokakšnim malo boljšim CMSjem ... večjezičnost in vsi našteti moduli so bolj ali manj klasika pri CMSjih
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Tody ::

Kakorkoli pogledaš, da postaviš stran tko kot ti paše boš moral kar nekaj švica uložit neglede na to kateri CMS-je. Samo se ne naredi nič. Sploh za nas slovence, ki moramo večino stvari prevajat :)

DiTi ::

Tudi sam že imam nekaj izkušenj tako z programiranjem kot s cmsji in sem prav tako na začetku imel težave z drupalom. čisto banalne stvari ti poberejo preveč živcev. sploh ker ima še d7 slabo podporo modulov, brez modulov pa si ne moreš začet čisto nič.

še vedno najljubši pa mi je phpfusion, kateri bolj služi kot nek framework, kjer je enostavno kaj zraven sprogramirat, pregledna administracija in hitro delovanje.

primer php-fusion portala: kultprotur.si

CodePsd ::

Moj glas gre tudi wordpressu in drupalu. Samo joomle se pa izogibam, ker je res en junk. Stran še nardiš nekako. Ko je pa treba kaj popravljat, spreminjat, dodajat al pa updejtat se pa začenjo težave. Pol pa googlaš po 100 forumih, da najdeš neko rešitev, ki je delala v prejšni verziji ali pa "mogoče bo".
Razrez spletnih predlog(PSD v HTML) --> http://codepsd.si

nuclear ::

HardFu je izjavil:

nuclear, zacel sem z TYPO3, precej kompleksen, izgubil mnogo zivcev. Ampak sem bil potrpezljiv in danes zivim od tega. Tako da ne rabis folka odvracat od zadev, ki se jih ti ne upas lotit.


Js vedno odgovor dam na podlagi lastnih izkušenj. Upati, ne upati ne spada v kontekst pogovora.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Netrunner ::

Teh CMSjev je malo morje in dokler ne sprobaš postavit neke dejanske strani z vsakim je težko ocenit kateri je boljši... Drupal sem odvrgel ker se mi ne dopade ... mika me malo testirat typo3 in phpfusion vendar ni časa se učit in testirat, pa tudi modx je neke vrste cms/framework s katerim naredim karkoli je potrebno brez nekih omejitev.

Pozna kdo kakšen step by step tutorial postavitve neke strani z uporabo različnih CMSjev .... bi bilo zanimivo videt na enem mestu primerjavo med CMSji na konkretnem primeru ....
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Fukomuko ::

Z joomlo imam takšne izkušnje, da je enostavna za uporabo, tudi zelo lepo stran se da naredit, ampak čim je treba kaj spremenit, je pa ena velika žalost, če nimaš nekega dobrega znanja, da bi šel spreminjat kodo.
Slabšega supporta še jaz nisem videl, na niti eno vprašanje mi niso v redu odgovorili na njihovem forumu, tudi če 10x bump-am. Enako je za Virtuemart. Sej dela dobro, ampak pomagat si moraš čisto sam.
Druga stvar so pa verzije. Trenutno so aktualne 1.5.x, 1.6 in 1.7. Če hočeš novosti, moraš it na novejšo verzijo. Pri tem je seveda nadgradnja sci-fi, pa tudi nekateri moduli/plugini lahko prenehajo delat. Enako template-i
Splača se edino vzet plačljiv template, vsaj dobro delujejo, pa še normalen support je.

Torej je wordpress še edini tak, da je enostaven za uporabo, ima veliko dodatkov, template-ov, itd.? A spletno trgovino podpira?

technolog ::

@Tody, ti govoriš bedarije. Razlika je med časom, da se spletna stran naloži v brskalniku ali zgenerira na serverju. Na eno vpliva tema, na drugo pa optimizacija kode samega CMSja.

Lepo pa, da ste omenli prevajanje v slovenščino. Če kdo ve za CMS, ki lepo hadla dvojino (primer: dva uporabniKA imata danes rojstni dan), se priporočam, da napiše, ker me folk to sprašuje.

+ Ravno sem videl, da so blogi wordpress lahka tarča za napade. To je prednost lastnega CMSja. Tudi če ima varnostne luknje, lahko mirno spiš.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

technolog je izjavil:


+ Ravno sem videl, da so blogi wordpress lahka tarča za napade. To je prednost lastnega CMSja. Tudi če ima varnostne luknje, lahko mirno spiš.


To ti dam prav... saj je mala možnost da se bo kdo spravil na strani narejene z tvojim CMSjem .. razen če ne narediš kakšne trani z "občutljivo tematiko".

Kljub temu raje uporabim kakšen dober open source cms, saj so varnostne luknje dokaj hitro odpravljene. Če dam primer ModX katerega uporabljam, nudi poleg klasične instalacije še advanced instalacijo, katera ti omogoča spremembo lokacijo jedra in managerja ipd, tako da nek zlonamerni obiskovalec ne more videt kateri cms je dejansko uporabljen in posledično se nima kje pozanimat kakšne so morebitne varnostne luknje.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri CMS

Oddelek: Izdelava spletišč
242297 (1560) GaS
»

Drupal pomoč prosim

Oddelek: Izdelava spletišč
232687 (1798) Kurzweil
»

Kateri CMS uporabljate ??

Oddelek: Izdelava spletišč
317636 (6873) lexios
»

WordPress kot spletna stran

Oddelek: Izdelava spletišč
494347 (928) alessio2
»

Iščem najbolj primeren CMS

Oddelek: Izdelava spletišč
233545 (2103) svejk

Več podobnih tem