» »

Računalništvo in (matematika vs. informatika)

Računalništvo in (matematika vs. informatika)

Yacked2 ::

Zdravo,
katero smer priporočate ? Kakšni so plusi in minusi itd.. ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!
  • spremenil: Mavrik ()

bluefish ::

Najprej se odloči, kaj bi od faksa sploh rad odnesel. Bi morala biti potem odločitev lažja.

alexa-lol ::

Če boš šel na IŠRM boš dejansko imel bolj globok vpogled v samo računalništvo, kaj je v ozadju. Na FRI pa boš sicer nekaj osnov matematike dobil ne boš imel pa tako obširnega vpogleda v ozadje.. bolj rezultate dejstev.

Mavrik ::

alexa-lol je izjavil:

Če boš šel na IŠRM boš dejansko imel bolj globok vpogled v samo računalništvo, kaj je v ozadju. Na FRI pa boš sicer nekaj osnov matematike dobil ne boš imel pa tako obširnega vpogleda v ozadje.. bolj rezultate dejstev.


Zamenjaj "računalništvo" z "računalniško znanostjo". Ker pač program, ki se delovanja arhitekture računalniških sistemov, operacijskih sistemov in drugih stvari komaj kaj dotakne pač ni "globok vpogled v samo računalništvo" no ;)

Vpogled v računalniško znanost pa je ja ;)

Drugač pa avtor teme: Ja KAJ PA TEBE SPLOH ZANIMA? Kaj bi rad delal?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Yacked2 ::

Hmm....ja mislim da bo IŠRM bolj zame. Sem bolj raziskovalne vrste. Zanimame ne kaj, ampak zakaj. Npr: nekdo nekaj naredi in stvar deluje - je zadovoljen. Jaz nisem zadovoljen dokler ne vem kako stvar deluje.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Mavrik ::

S tem si naštel študente vseh inženirskih študijev okoli.

Še enkrat, KAJ TOČNO okoli računalništva te zanima? Matematično ozadje? Dokazovanje zakaj QuickSort dela v nlogn času? Matematični dokaz tega, da se bo algoritem na tabli ustavil? Kako dela centralni procesor? Kako delajo operacijski sistemi? Pisanje programov za končne stranke? Raziskovanje novih algoritmov in matematična analiza njihove pravilnosti? Umetna inteligenca? Prepoznava govora? Prepoznavanje slik? Znanje, da boš lahko svoja vezja in vgrajene računalnike sestavljal?

Pač smeri so z razlogom drugačne in dokler ne boš znal pokljukat vprašanj zgoraj ti lahko samo nakladamo, ker smeri NE UČITA istih stvari. Pri nobeni ne boš šao "globje" v vseh smereh, ker sta različno fokusirani.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Yacked2 ::

Matematično ozadje? Dokazovanje zakaj QuickSort dela v nlogn času? Matematični dokaz tega, da se bo algoritem na tabli ustavil? Raziskovanje novih algoritmov in matematična analiza njihove pravilnosti?

Na te vprašanja bi odgovoril z DA, za ostale pa ne tako zelo
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Pureforce ::

Jaz sem IŠRM 1 in 2.

Naj v nadaljevanju IŠRM pomeni IŠRM, FRI pa računalništvo in informatiko.

Če se odločiš za IŠRM, ti more matematika ležat in ti ne sme delat problemov na srednji.
Na hitrco je razlika v tem, da imaš na FRI veliko več informacijskih predmetov, na išrm pa pač bol matematiko.

V višjih letnikih imaš precej izbirnih predmetov (na IŠRM dosti manj kot na FRI) a v seeno lahko kompenziraš recimo, če te zanima informatika, jo lahko dobro spoznaš tudi na IŠRM.

Poglobljeno znanje zakaj nekaj deluje (v računalništvu) boš dobil povsod enako. Na matematiki (vsaj 1. stopnja) ne boš imel veliko "računalniške matematike" z izjemo kriptografije, numeričnih metod. Gre se bol, da boš na IŠRM zares obvladal tisto matematiko, ki se uporablja pri naprednejših algoritmih npr. množenje matrik boš obvladal v nulo, medtem ko se na friju nekako lomijo z njimi (nevem točno zakaj).


Ko sem jaz izbiral študij sem bil v podobni dilemi kot ti. Za IŠRM sem se odločil, ker me zanima umetna inteligenca (tukaj pride dobro znanje matematike še kako prav), po drugi strani je pa IŠRM nekajkrat težji študij kot FRI, zato boš kasneje po vsej verjetnosti veliko lažje našel službo.

Boš pa na IŠRM moral skoraj gotovo veliko bolj poprimit za delo. Pri nas je blo tako, da tisti, ki so od prej znali programirat, so bili precej bolj šibki v matematiki in so mogli tam več časa vložit, ostali pa pač v programiranje.
Je pa tako, ne da bi te strašil, ampak v prvi letnik se nas je vpisalo 60 (ajde nekaj je bilo tistih, ki so se samo zaradi statusa), po 3h letih nas je diplomiralo 6, še eni 3-4 bodo zdej v naslednjih letih.

alexa-lol ::

mhmh.. množenje matrik.. element a-ij dobiš tako da skalarno pomnožiš i-to vrstico prve in j-ti stolpec druge matrike. Ni fora IŠRM da se naučiš množenja matrik.. to je popolnoma mehanična stvar, ampak da malo razviješ miselnost da za popolnoma vsem v ozadju stoji matematika in da iz tega vedno izhajaš.

Mavrik ::

Yacked2 je izjavil:

Matematično ozadje? Dokazovanje zakaj QuickSort dela v nlogn času? Matematični dokaz tega, da se bo algoritem na tabli ustavil? Raziskovanje novih algoritmov in matematična analiza njihove pravilnosti?

Na te vprašanja bi odgovoril z DA, za ostale pa ne tako zelo


Če te ostalo ne zanima potem pojdi raje na FMF/matematika, boš mel več koristi. Drugače pa IŠRM, je pa malo butasto it na računalniški faks če te ne zanima to vse :)
The truth is rarely pure and never simple.

Pureforce ::

@alexa-lol res je, tisto sem dal kot primer, ker me vedno čudi kako se eni lomijo na takih enostavnih zadevah. Pač ti kot IŠRM jevec imaš veliko več podlage in prakse z matematiko, kar ti pride prav pri izdelovanju algoritmov. Zdej sigurno ima veze al si ti rešu 2 matriki in to je blo to, al si 6 mescu gulu use možne operacije nad matrikami in veš kaj katera pomeni < - to naj bi bil IŠRM (pa ne samo za matrike ampak na splošno pač)

Pri računalniških predmetih (vsaj na FRI ju) se zelo malokrat govori o nekem matematičnem ozadju in natančno izpeljuje algoritme. Še največ smo matematiko rabli pri umetnem zaznavanju, kjer smo odvajali slike, delali gavsove porazdelitve itd ...

@Mavrik se totalno strinjam s tabo. Meni se zdi, da je IŠRM zamišljen kot računalniški program z dodatno matematiko, na katero se lahko nasloniš, da lahko bolše programeraš. Če te računalništvo ne zanima dosti, ne it na IŠRM, pejt raje na čisto matematiko, pa tam pri izbirnih predmetih uzami računalniške (če te že to veseli).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102841 (2269) Yacked2
»

Magisterij FRI vs. IŠRM

Oddelek: Šola
73118 (2611) xardas
»

IŠRM/FRI nasvet

Oddelek: Šola
93781 (3413) AndyS
»

FRI, FR ali FMF?

Oddelek: Šola
133294 (2965) Mavrik
»

razlika med študijema?

Oddelek: Šola
81727 (1507) koromandija

Več podobnih tem