» »

Sončni mrk, 20. marec 2015 (10.53h)

Sončni mrk, 20. marec 2015 (10.53h)

Bellatrix ::

Bliža se mrk naše prijazne zvezde, ki nas brezplačno ohranja pri življenju že nekaj milijonov let. Ob tej priložnosti bi se ji rad zahvalil za požrtvovalnost.

Mrk se bo začel ob 09.32, vrhunec bo dosegel ob 10.53, ko bo Luna prekrila 56% Sonca, zakljucil pa se bo uro kasneje, ob 11.53. Seveda lahko upamo na lepo vreme.

P.S. V spodnjem komentarju so predstavljeni rezultati meritev opravljeni na polovici, takrat sicer popolnega mrka. Ker to ustreza velikosti sedanjega mrka so meritve relevantne. Sam nevem koliko znasa normalna svetlost neba v spodaj navedenih enotah, zato me zanima če kdo ve in lahko napiše. Obenem pa malo razloži kaj to pomeni. Se ob polovičnem sončnem mrku dejanska svetlost neba zmanjša za polovico ali ne?

During the eclipse, viewed at Bocaiuva, Brazil, the sun and parts of the sky were covered at times by a very thin and patchy cirrus-cloud. The solar illumination was measured during the penumbra phases with a visual photometer; the values agreed with those calculated from the illumination from the exposed face of the sun. The zenith sky brightness during the penumbra phases was measured with a photoelectric photometer.
With recording photoelectric photometers, the brightness of the zenith sky and the total illumination from the horizon sky were measured during the total phase of the eclipse. At about mid-totality, the zenith sky brightness reached a minimum value of 0.037 candle per square foot and the horizon sky illumination a minimum value of 3.3 foot-candles.


Bo kdo od vas opazoval mrk ?
People are quick to judge and slow to correct themselves.

TheKekec ::

Seveda, če bomo lahko odšli od pouka.

gusto ::

S čim boste opazovali mrk? S prostim očesom ni ravno priporočljivo gledati v sonce. Kje naj dobim kakšen poceni pripomoček, očala?

YaN-cH ::

maska za švasat oz. stekelce, dobiš v vsakem merkurju, obiju itd.

Nona ::

V šoli bomo postavili 2 teleskopa, solarne filtre in očala za opazovanje smo nabavili na spletni strani Moj teleskop

ToniT ::

Leta 1999 sem opazoval popolni sončni mrk na Goričkem in se mi takrat ni zdelo, da bi se zelo stemnilo, bila je taka čudna srebrnkasta svetloba in po mojem se pri polovični zatemnitvi sonca svetloba neba ne zmanjša niti približno za polovico, veliko manj.

zmaki ::

Če se pri polovični zatemnitvi sonca svetloba zmanjša za polovico, je to še vedno samo 3dB od cca 90dB, koliko je razpon razaznave človeškega očesa, torej bo subjektivno temneje samo malo več kot 3 procente.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zmaki ()

Irbis ::

Se pa po mojem delni sončni mrk ne da primerjati s popolnim. Delni je pač zanimivost, nič posebnega. Popolni je bil pa nekaj čisto posebnega. Ampak žal ne bo prav kmalu spet v Sloveniji.

nurse013 ::

če bi bila luna bolj oddaljena od zemlje bi bil verjetno mrk večji
:)
you gotta be kidding me...

Okapi ::

Dejansko je drastična razlika med delnim in popolnim. Sem videl dva popolna, prvega na Madžarskem in drugega v Nigru. Razmišljal sem tudi, da bi šel gledati tega, na Spitzberge, ampak je enotedenski aranžma 5000+ evrov (in vse je že kakšno leto rezervirano).

nurse013 je izjavil:

če bi bila luna bolj oddaljena od zemlje bi bil verjetno mrk večji
Ravno obratno. Luna se oddaljuje od Zemlje, popolni sončni mrki bodo zato čedalje redkejši in "kmalu" (čez 600 milijonov let) jih sploh ne bo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BorutK-73 ::

nurse013 je izjavil:

če bi bila luna bolj oddaljena od zemlje bi bil verjetno mrk večji

Ravno bližje bi morala biti luna da bi bil mrk na večji površini. Luna se oddaljuje od zemlje.

msjr ::

Bellatrix je izjavil:

Sam nevem koliko znasa normalna svetlost neba v spodaj navedenih enotah, zato me zanima če kdo ve in lahko napiše. Obenem pa malo razloži kaj to pomeni. Se ob polovičnem sončnem mrku dejanska svetlost neba zmanjša za polovico ali ne?


Ne, dejansko svetilnost zelo pade šele 20 minut pred in po popolnem mrku, se pravi ko je sonce že kar pokrito. Tale graf je kar nazoren:

ToniT ::

Svetilnost pade takrat, ko je sonce popolnoma zakrito.

krneki ::

Jaz ga bom kot običajno s svojim Ha teleskopekom malo pogledal, malo posnel. Mogoče bodo še kakšne lepe protuberance vidne.

ToniT ::

krneki je izjavil:

Jaz ga bom kot običajno s svojim Ha teleskopekom malo pogledal, malo posnel. Mogoče bodo še kakšne lepe protuberance vidne.


A lahko potem objaviš posnetke?

krneki ::

Bom tudi kakšno sem prilimal.

menjalnik ::

Mi razmišljamo, da bo ga slikali. Je treba biti na kaj pozoren?

krneki ::

Evo danes sem naredil testni posnetek, da vem da vse funkcionira za v petek. Zgleda bo bolj malo peg, ampak če bodo take protuberance bo čisto solidno!
 Sonce v Ha 18.3.2015 15:02

Sonce v Ha 18.3.2015 15:02

ttommy ::

To si ti slikal? Profesionalec?
Gamer

TehDucky ::

S kakšno opremo je to slikano? Zgleda lepo :)

krneki ::

@ttommy

Če mi kdo plača potem sem profi, drugače pa amater :D
Solarni Ha 80mm teleskop + monokromatska kamera

creed ::

@krneki
Ti bos verjetno vedel...ali bo kaj narobe ce slikam soncni mrk z foticem skozi ND1000 filter? Se lahko slika "zapece" na senzor? Sem testno poslikal zdaj eno fotko...f40, 1/4000s, ND1000, ISO50....sonce se vedmno precej svetlo. Bi pa rad poslikal timelapse mrka.

LP

NonPlusUltra ::

Bellatrix je izjavil:


Bo kdo od vas opazoval mrk ?

Jaz ne, ob tisti uri bom trdno spala.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

krneki ::

Recimo baaderjeva foto folija je se mi zdi ND3.8. Ko sem še slikal sonce z dSLRjem so bili časi nekje 1/400 pr f/4. Z ND1000 pomeni da bodo časi morali biti bistveno krajši pa še zaslonko pbi moral precej zapreti. V vsakem primeru pa ne moreš scvreti senzorja...ker je ogledalo večino časa pred njim. Večja je nevarnost da slučajno pogledas skozi okular fotoaparata in si poškoduješ vid.

creed ::

Tko zgleda zadeva...f40, 1/4000s, iso 50



Bolj se bojim kaj bo ko bom neredil cca 800 slik
LP

edit:
Gleda mtvojo in mojo fotko...ti imas crno pego spodaj levo, jaz pa zgoraj levo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: creed ()

Ikspe ::

zmaki je izjavil:

Če se pri polovični zatemnitvi sonca svetloba zmanjša za polovico, je to še vedno samo 3dB od cca 90dB, koliko je razpon razaznave človeškega očesa, torej bo subjektivno temneje samo malo več kot 3 procente.


V šoli učijo da decibeli pomenijo subjektivno razliko?

ToniT ::

Luna se že približuje soncu....
 Približevanje lune

Približevanje lune

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

Okapi ::

Ga že skoraj pol manjka, ampak s prostim očesom, brez zatemnjenih očal, sploh ne bi nič opazil.

Slikano z eksperimentalnim dark energy detector teleskopom. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

fosil ::

ToniT je izjavil:

Luna se že približuje soncu....
 Približevanje lune

Približevanje lune


Ampak tist svetel krogec ni luna, če to misliš.
Tako je!

PacificBlue ::

Sem smučal v Franciji, Pointe du Bouchet v Orelle-u, ko sem slučajno opazil, da se dogaja nekaj nenavadnega s soncem. Zelo magično je opazovat sončni mrk v zasneženih gorah na 3250 m, ko pade svetloba in je pokrajina videti zelo nezemeljska. Pa sploh nisem bil seznanjen, da bo sončni mrk, čisto nepričakovano.

Zgodovina sprememb…

Tarzan ::

Tudi tukaj je bila svetloba popolnoma drugačna kot druge dneve, ko sonce sveti na polno. Pri kWh sončne toplote v bojlerju se je pa kar poznalo. cca 5 kilovatov manj kot bi bilo brez mrka. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes ponoči Lunin mrk in komet 45P

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
63155 (2504) AtaStrudl
»

Sončni mrk

Oddelek: Znanost in tehnologija
82376 (1979) nevone
»

Danes ponoči Lunin mrk

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4013574 (11040) Spc
»

delni sončev mrk

Oddelek: Znanost in tehnologija
343336 (2535) Thomas
»

današnje sonce

Oddelek: Loža
282307 (1920) ali3n

Več podobnih tem