» »

Fizični produkti kot storitev

Fizični produkti kot storitev

1 2
3
»

imagodei ::

windigo je izjavil:

A daj.

Prvič:
...

Ti pa si kreativen, to ti priznam. :\ Vprašal sem te, če lahko najdeš 3 citate, "kjer je bilo nedvoumno povedano, da Logitech kani ugasnit storitev in ne brickat naprav s firmware updatom?". Se pravi, A) ne tvoje izjave, ampak informirane navedke in B) ne ugibanj in primerjav, kako so to storili pri Revolvu ali kje drugje.

Tam nekje se ti potem celo zapiše:
Po mojem bo Logitech podobno kot pred časom Nest pri Revolvu samo ugasnil komunikacijski strežnik


Nenazadnje, BW je že nekaj časa nazaj napisal:
'Ugasnili so service'
'Remotely so bricknil device'

Je v taksnem primero ena in ista stvar. Razlika je zgolj v semantiki in mogoce v pravnem jeziku. :) Za uporabika je pa stvar enako jebena, ima se povsem delujoco napravo, ki je nehala delovati izljucno samo zato, ker se je proizvajalec tako odlocil.


Meanwhile, in media: - engadget
Bricking a device, which usually happens during firmware update gone wrong, is never a good thing. It's even worse when companies do it to their devices intentionally. According to emails received by users, Logitech will be intentionally bricking all Harmony Link devices via a firmware update as of March 16th, 2018.



windigo je izjavil:

Ko imaš v verigi aplikacijo na telefonu, nek server ali oblak, ki omogoča komunikacijo med aplikacijo in daljincem in pa wi-fi daljinec sam, je veljavnost stvarnopravnega zakonika za celo verigo vprašljiva. Če proizvajalec onemogoči aplikacijo ali ugasne komunikacijsko storitev, vsaj na prvi pogled stvarnopravni zakonik ne velja. Ko si naložil aplikacijo, si "ajegrijal" licenčno pogodbo, ki določa vajino medsebojno razmerje. Ta je lahko implicitno omenjala tudi komunikacijsko storitev, ki jo proizvajalec zagotavlja in pod kakšnimi pogoji, da lahko s tisto aplikacijo nadziraš tudi svoj daljinec. Da je daljinec brez tega obojega uporaben samo kot cegu, si pa vedel že ob nakupu!

Kar se logike tiče, švoh argumenti. Kar se prava tiče, nimam pojma kolk močni so. Ljudje so vedeli, da je kajenje škodljivo, pa so tobačni proizvajalci v ZDA vseeno orenk plačali.

Tle je veliko vprašanj, tudi ti govoriš v pogojnikih: A je bila komunikacijska storitev res omenjena v pogojih? Tudi če je bila, a proizvajalec sploh sme onemogočit napravo, če ugasne oziroma ne more več zagotavljati svoje storitve, če si ti ob nakupu upravičeno pričakoval, da proizvajalec storitve NE BO ugašal - IOW, če ob nakupu ni bilo govora o najemu storitve in je bil nakup edini strošek?

Da je Logitech odstopil od svojih prvotnih načrtov, potem ko so ljudje na Redditu začeli omenjat Class action lawsuit, je dovolj zgovorno.


windigo je izjavil:

Poglej še s strani proizvajalca. Predstavljaj si, da bi rad naredil IOT daljinec v pogojih "nihče ne sme zmotiti pod nobenim pogojem mojega lastništva/posesti naprave". Potem imaš možnost, da za tistega z appom narediš varno povezavo med napravo in telefonom, ampak za to rabiš server. Predstavljaj si, da ga moraš vzdrževati ali vsaj najemati dokler se zadnji uporabnik ne odloči, da tega zdaj pa res več in zagotovo ne rabi. Druga opcija je, da narediš komplicirano in nevarno reč, ki vključuje vrtanje lukenj v firewalle in vpisovanje naslovov in portov ali konfiguriranje dynamic DNS, kar bo znalo narediti morda 1% potencialnih uporabnikov.

Nič od tega mene kot uporabnika ne zanima in ni relevantno. Če kupim napravo in se hkrati zavedam, da sem vezan na storitev, ki jo bom moral plačevati in ki jo Logitech lahko kadar koli ugasne, potem OK. Če sem upravičeno živel pod vtisom, da sem kupil polno delujočo napravo, ki bo delovala do konca obstoja vesolja, če se ne bo prej pokvarila, potem imamo problem.

Glede na tvoj mindset je jasno, da delaš na IoT področju, tega ti sploh ne bi bilo treba posebej navajat. Ampak, v obligacijskih razmerjih ne more biti totalne zmede samo zato, ker proizvajalci IoT ne znate v naprej razmišljat, kako boste zastavili svoj poslovni model. Najem je najem, prodaja je prodaja. Logitech očitno ne more postopat samovoljno, čeprav si je tega želel. Je pa seveda poskusil. Mogoče bi pa šlo skoz, ane... ;)

windigo je izjavil:

Zdaj pa mi ti povej, kdo je trdil oz. si je upal trditi, da je Logitech pri Harmony Linku to naredil tako, da je modificiral FW in dejansko (ne samo efektivno) bricknil sam device.
(Toliko pa tudi pri Logitechu niso nori, čeprav mi zgledajo kar precej.)

Kdo je trdil? Ta trditev je bila postavljena v prvem sporočilu v temi (via BW). Če vtipkaš ključne besede v Google tudi zelo hitro naletiš na link, ki sem ga prilimal že višje gor (engadget). Ta link ni edini, ki omenja brickanje firmwarea. Strinjam se, najverjetneje gre pri teh člankih res za napačno interpretacijo in da bodo v resnici pri Logitechu zgolj ugasnili serverje - ampak: A) to ne spremeni problematike samovoljnih remote posegov v napravo, ki bistveno spreminjajo funkcionalnost; in B) kot je rekel BW, za končnega uporabnika ni razlike med ugašanjem storitve ali brickanjem firmwarea


windigo je izjavil:

Za razliko od varstva potrošnikov pa je IOT področje, s katerim se sicer ukvarjam. Zato mi je jasno, da bo pri velikem odstotku naprav prišlo čez čas do povsem istega problema.

Ne vem, zakaj mislite, da je dopustno naknadno spreminjat pogoje uporabe? Stvari jasno določite v naprej, pa je stvar rešena. Dajte določene stvari na razpolago zastonj, brez povezave na oblak, druge pa v najem in ob nakupu jasno povejte, do kdaj kanite zagotavljat storitev. Tako kot je to v navadi npr. pri podpori za operacijske sisteme ali pri proizvajalcih strežniškega hardwarea. V primerjavi z očitno nadutostjo in samovoljnostjo IoT srenje, je Microsoft s svojim pristopom, ko je v preteklosti npr. že večkrat podaljšal podporo za Win XP, Visto itd, lahko vsem skupaj pravi vzornik.

Logitech bi svoj Firmware lahko preprosto popravil tako, da ne bi več zahteval povezave v Cloud. Verjetno ne gre za hud napor. Najbrž bi jih koštalo manj kot slaba publiciteta. Stare naprave, ki ni več zadosti zmogljiva, itak nihče več ne bi želel uporabljat in bi jo sčasoma zamenjali za novejši model. Tam bi lahko Logitech že ob nakupu postavil jasne pogoje uporabe.

windigo je izjavil:

Če je to tak velik problem, zakaj ga nihče ne rešuje? Ker še nismo tam.

Ko enkrat bomo tam, bo prepozno za kakršno koli reševanje.

Kapitalizem ni problem. Pretiran pohlep je problem. In tole z Logitechom, dragi moj, je pretiran pohlep.
- Hoc est qui sumus -

thramos ::

imagodei je izjavil:

ponavljam: čeprav je čudno, da ljudje sodelujete na forumih, kjer se za komunikacijo uporablja tekst, hkrati pa vas daje branje, me to ne preseneča več.

Ni mi pa jasno, katerega dela naslednje trditve ne razumeš: "Če proizvajalec da na trg izdelek, za katerega ni na voljo generičnega driverja, potem ga mora ALI zagotoviti sam ALI pa jasno označiti, da ga morajo uporabniki sami napisati, če želijo izdelek uporabljati."


Razumem ga, v celoti. In se povsem strinjam z njim. Zakaj naj se ne bi, veš le ti. Morda tebe matra nekaj, kar očitaš drugim?

Za common sense si že kdaj slišal?


Potem pa ga uporabi, in ne piši takšnih očitno napačnih navedb:

Če smo konkretni: Intel ne oglašuje, da boš z nakupom njegovega procesorja ali mamaplate lahko pisal tekst v DOCX formatu. Ali pa, da boš lahko postavil softverski RAID. Ali pa, da boš lahko risal 3D strojniške načrte.

imagodei ::

thramos je izjavil:

Razumem ga, v celoti. In se povsem strinjam z njim. Zakaj naj se ne bi, veš le ti. Morda tebe matra nekaj, kar očitaš drugim?

Morda bi bilo na tem mestu potem treba nehat žvečit tole? Ker, če nimaš problema, zakaj si že n-krat izpostavil neke težave s tem?

thramos je izjavil:

Za common sense si že kdaj slišal?


Potem pa ga uporabi, in ne piši takšnih očitno napačnih navedb:

Če smo konkretni: Intel ne oglašuje, da boš z nakupom njegovega procesorja ali mamaplate lahko pisal tekst v DOCX formatu. Ali pa, da boš lahko postavil softverski RAID. Ali pa, da boš lahko risal 3D strojniške načrte.

Zakaj trgaš iz konteksta in mi v usta polagaš zamisli, ki jih nikoli nisem izrekel - zagotovo ne v kontekstu, ki ga ti tukaj impliciraš? Govora je bilo o Firmwareu, torej o BIOS-u. In Intel nikjer ne trdi, da je njegov proizvod, Mamaplata+BIOS+procesor zadosti za to, da boš lahko pisal tekst v DOCX formatu. Zdaj, ko so x86(-x64) kompatibilni PC-ji na trgu že slabe 4 desetletja, je uporabnikom prekleto jasno, da je Intelov hardware lahko nujni, ne pa zadostni pogoj za poganjanje Worda. Al pa za igranje najnovejših 3D iger.

Zato lahko Intel napiše amazing gaming performance, seamlessly edit and share 360 video, and enjoy fantastic 4K Ultra HD entertainment - ker vemo, da x86 kompatibilni PC-ji potrebujejo še kopico drugih komponent, preden te besede meso postanejo. A hkrati še vedno velja, da Intel nikomur ne obljublja, da bo lahko samo z nakupom golega HW-ja in priloženega BIOS-a risal načrte v Katii ali pa v SolidWorksu.

Res, otroški vrtec, kakšne stvari moramo tukaj eksplicitno navajat. In potem naj človek sodeluje na forumskih debatah...
- Hoc est qui sumus -

windigo ::

imagodei je izjavil:

Tle je veliko vprašanj, tudi ti govoriš v pogojnikih:

Ja, jaz govorim v pogojnikih, ker samo precej informirano ugibam. Logitech namreč nikjer ni povedal kako bo ugasnil Harmony Link. Tisti, ki pišejo, da je to storil s spremembami FW, pa to počnejo večinoma zaradi nepoznavanja problematike.

imagodei je izjavil:

Glede na tvoj mindset je jasno, da delaš na IoT področju, tega ti sploh ne bi bilo treba posebej navajat. Ampak, v obligacijskih razmerjih ne more biti totalne zmede samo zato, ker proizvajalci IoT ne znate v naprej razmišljat, kako boste zastavili svoj poslovni model. Najem je najem, prodaja je prodaja. Logitech očitno ne more postopat samovoljno, čeprav si je tega želel. Je pa seveda poskusil. Mogoče bi pa šlo skoz, ane... ;)

Pri nas smo v resnici zelo konzervativni in zaradi teh in tudi zaradi drugih (varnostnih) razlogov omogočamo samo omejeno upravljanje naprav znotraj lokalnega omrežja, torej v večini primerov niti ne pravega IoT, ampak "Smart Device". Firmware updateamo preko aplikacij samo z uporabnikovo privolitvijo. Seveda pa smo razmišljali tudi o drugih alternativah, njihovih prednostih, slabostih, problematiki, use caseih, ... In jih bomo morda kdaj tudi še spremenili, če se bo pokazala potreba.


imagodei je izjavil:

Ne vem, zakaj mislite, da je dopustno naknadno spreminjat pogoje uporabe? Stvari jasno določite v naprej, pa je stvar rešena. Dajte določene stvari na razpolago zastonj, brez povezave na oblak, druge pa v najem in ob nakupu jasno povejte, do kdaj kanite zagotavljat storitev. Tako kot je to v navadi npr. pri podpori za operacijske sisteme ali pri proizvajalcih strežniškega hardwarea. V primerjavi z očitno nadutostjo in samovoljnostjo IoT srenje, je Microsoft s svojim pristopom, ko je v preteklosti npr. že večkrat podaljšal podporo za Win XP, Visto itd, lahko vsem skupaj pravi vzornik.

Logitech bi svoj Firmware lahko preprosto popravil tako, da ne bi več zahteval povezave v Cloud. Verjetno ne gre za hud napor. Najbrž bi jih koštalo manj kot slaba publiciteta. Stare naprave, ki ni več zadosti zmogljiva, itak nihče več ne bi želel uporabljat in bi jo sčasoma zamenjali za novejši model. Tam bi lahko Logitech že ob nakupu postavil jasne pogoje uporabe.

Ne vem zakaj misliš, da je to enostavno? Celotno komunikacijo je treba skoraj v celoti predelati (če tega nisi od začetka načrtoval in razvijal), to ni niti približno malo dela in testiranja, pa še dodatne varnostne probleme lahko povzroči. Trenutno je na trgu dirka, kdo bo prvi, TTM je svetinja in razne alternativne in vzporedne metode dostopa so prioritizirane s prioriteto nekje okrog 3956. Če zadeva ne uspe in ne prinaša dobičkov, pa je kasnejše vlaganje v lokalni dostop (ki z vidika razvojnih stroškov sploh ni majhno!) ni ravno poslovno upravičeno. Če uspe in je dobičkonosna, pa pridejo najprej na vrsto Alexe in Google Home in podobne stvari. To ti je ta kapitalistična realnost ROI. Return on Investment za upokojitev naprave je precej težko zagovarjati, oz. te lahko kar precej debelo pogledajo že, če samo poskusiš.

windigo je izjavil:

In tole z Logitechom, dragi moj, je pretiran pohlep.

Ne prerekam. Ampak očitno je za Logitech bolje (po vseh protestih in zgražanju) vsem obstoječim uporabnikom podariti Harmony Hub, kot naprej vzdrževati Harmony Link. (!!)

thramos ::

imagodei je izjavil:

Res, otroški vrtec, kakšne stvari moramo tukaj eksplicitno navajat. In potem naj človek sodeluje na forumskih debatah...


Lej, ne moreš pisat, da Intel nečesa ne počne, če to počne. No, lahko, ampak izpadeš smešno. Še posebej če z napačnimi navedbami zagovarjaš neko stališče glede zadev, ki niso tako preproste.

imagodei je izjavil:

Morda bi bilo na tem mestu potem treba nehat žvečit tole? Ker, če nimaš problema, zakaj si že n-krat izpostavil neke težave s tem?.


In ravno to, da zadeve niso tako zelo preproste, je vse, kar lahko potegneš iz mojega pisanja. Prav nič od tega, kar podtikaš.

In se razburjaš, kot da te nekdo napada ter žališ z bralnim razumevanjem in otroškimi vrtci. :D

imagodei ::

thramos je izjavil:

imagodei je izjavil:

Res, otroški vrtec, kakšne stvari moramo tukaj eksplicitno navajat. In potem naj človek sodeluje na forumskih debatah...


Lej, ne moreš pisat, da Intel nečesa ne počne, če to počne. No, lahko, ampak izpadeš smešno. Še posebej če z napačnimi navedbami zagovarjaš neko stališče glede zadev, ki niso tako preproste.

Smejejo se predvsem tisti, ki niso sposobni doumet o čem govorim. Tisti, ki prinesejo čistilno sredstvo nazaj v trgovino, ker niso z enim potegom po zamaščeni pečici dosegli visokega sijaja, "ker to obljublja reklama".

thramos je izjavil:

In ravno to, da zadeve niso tako zelo preproste, je vse, kar lahko potegneš iz mojega pisanja. Prav nič od tega, kar podtikaš.

Kaj ti podtikam? Lahko en citat, kaj konkretno sem ti podtaknil? Če v treh vrsticah ne znaš izrazit svoje dileme (kar ni presenetljivo, zato pa drugi poskušamo z daljšimi sestavki, a jih žal ljudje ne preberejo v celoti - sprašujem se, kako preberejo kako knjigo ali vsaj članek v časopisu?) bi bilo morda smiselno natančneje pojasniti, kaj te muči? Sicer sem prisiljen ugibat, kaj te moti. To ni podtikanje. Podtikanje je, da ti iztrgaš moj citat iz povsem jasnega konteksta in želiš prikazat, kot da samemu sebi nasprotujem.

thramos je izjavil:

In se razburjaš, kot da te nekdo napada ter žališ z bralnim razumevanjem in otroškimi vrtci. :D

Razburjam se, ker pisanje koherentnega sestavka, ki presega 3 enovrstičnice, vzame nekaj časa. Na drugi strani pa nekdo navidez bistroumno (v resnici pa s strawmani, trganjem iz konteksta in ponavljanjem že 3x ovrženih pripomb) v 2 minutah odpravi celoten trud. Kar je najmanj nevljudno, če ne celo kar žaljivo.
- Hoc est qui sumus -

windigo ::

No, Logitech je po vsej šlamastiki povedal nekaj več o tem:

The responses also detail that a "technology certificate license" will expire in March leaving the Logitech Link unuseable, hence the brick.

"The technology certificate is an encryption certification that expires in the spring of 2018, which may open the product up to potential security vulnerabilities," said Rory Dooley, head of Logitech Harmony in a statement to arstechnica. "We've refocused development resources on newer technologies, and therefore, we are not updating the Harmony Link certificate. We first communicated to affected customers in August 2017 that we are offering a free Harmony Hub to replace a Link (if under warranty) or a discount on the Harmony Hub (if out-of-warranty)."


http://www.technologyintegrator.net/pos...

Pravijo, da jim 2018 poteče certifikat potreben za vzpostavitev SSL povezave med napravo in serverjem in jim je zgleda predrago / prekomplicirano pripraviti že samo FW update z novim certifikatom (ali pa jim celo FW update proces ne dela dobro in niti nimajo izbire, kar tudi ni povsem nemogoče). Ceneje in enostavneje je razdeliti par Harmony Hubov, katerih proizvodna cena (za razliko od prodajne) je relativno nizka.

imagodei ::

windigo je izjavil:

Ne vem zakaj misliš, da je to enostavno? Celotno komunikacijo je treba skoraj v celoti predelati (če tega nisi od začetka načrtoval in razvijal), to ni niti približno malo dela in testiranja, pa še dodatne varnostne probleme lahko povzroči.

Očitno bova počasi prišla na common ground. Samo v temle delu me še nekaj moti. Če proizvajalec ad-hoc, brez razmisleka in brez strategije lansira nek produkt, to še ne pomeni, da lahko ad-hoc, povsem samovoljno spreminja funkcionalnost že prodane naprave. Jebi ga, treba naprej razmišljat. Ampak, če si dovolj velik, si lažje privoščiš take mahinacije. Ne vem, kje delaš, ampak najbrž ne pri Googlu ali Logitechu, zato očitno bolj pretehtate, kako boste postopali. Te multinacionalke, giganti - oni si lažje privoščijo takšne fore. Če uspe, premikajo meje poslovanja in sebi večajo dobiček, če ne uspe, se jim pa največkrat skorajda ne pozna. Itak so zavarovani in opremljeni z armadami pravnikov.

windigo je izjavil:

windigo je izjavil:

In tole z Logitechom, dragi moj, je pretiran pohlep.

Ne prerekam. Ampak očitno je za Logitech bolje (po vseh protestih in zgražanju) vsem obstoječim uporabnikom podariti Harmony Hub, kot naprej vzdrževati Harmony Link. (!!)

Hja, kaj vem. Uradni razlog je bojda potek certifikata... Kar je, milo rečeno, bebav razlog. Obnovitev certifikata pa res ne stane toliko kot podarit N Harmony Hubov? Ampak, teren se pripravlja. Verjetno (ne vem, nisem šel gledat) je pri Harmony Hub v uporabi že nekoliko drugačen policy in čez 5 let, ko bo Logitech ponovil vajo, si bo tole brez težav lahko privoščil?
- Hoc est qui sumus -

thramos ::

imagodei je izjavil:

Kaj ti podtikam? Lahko en citat, kaj konkretno sem ti podtaknil? Če v treh vrsticah ne znaš izrazit svoje dileme (kar ni presenetljivo, zato pa drugi poskušamo z daljšimi sestavki, a jih žal ljudje ne preberejo v celoti - sprašujem se, kako preberejo kako knjigo ali vsaj članek v časopisu?) bi bilo morda smiselno natančneje pojasniti, kaj te muči? Sicer sem prisiljen ugibat, kaj te moti. To ni podtikanje. Podtikanje je, da ti iztrgaš moj citat iz povsem jasnega konteksta in želiš prikazat, kot da samemu sebi nasprotujem.


Tule, saj sem ti že odgovoril, da nisem nikjer napisal, da se s trditvijo ne strinjam:

imagodei je izjavil:

Ni mi pa jasno, katerega dela naslednje trditve ne razumeš: "Če proizvajalec da na trg izdelek, za katerega ni na voljo generičnega driverja, potem ga mora ALI zagotoviti sam ALI pa jasno označiti, da ga morajo uporabniki sami napisati, če želijo izdelek uporabljati."


imagodei je izjavil:

Razburjam se, ker pisanje koherentnega sestavka, ki presega 3 enovrstičnice, vzame nekaj časa. Na drugi strani pa nekdo navidez bistroumno (v resnici pa s strawmani, trganjem iz konteksta in ponavljanjem že 3x ovrženih pripomb) v 2 minutah odpravi celoten trud. Kar je najmanj nevljudno, če ne celo kar žaljivo.


Mirne duše priznam, da bi lahko pisal bolj na široko, ampak še bolj mirne duše priznam, da to početi za človeka, ki se takoj začne usajat in žalit, ne vidim smisla.

BigWhale ::

FFS, prodal so produkt in ne storitve. Storitev je bila zamaskirana v nek obskuren Terms of Services. Potem so se odlocili storitev ukiniti in uporabniki so ostali z nedelujocim produktom, ki so ga kupili.

Kaj mislita, koliko ljudi bi kupilo produkt, ki bi se oglaseval z:

"Tole vam bomo prodali, delal bo dokler bomo mi vzdrzevali en obskuren server in, ko ga ugasnemo, vam bo naprava crknila in vi se boste mogli ukvarjati s tem kako napravo pravilno vreci v smeti."

To, da se meje med samimi produkti in storitvami zabrisujejo, na dolgi rok ne bo bolje (ceneje) za potrosnika. Se nikoli ni bilo.

In ja, hardware brez driverjev je neuporaben. Period. In prav vsaka miska in tipkovnica potrebuje driver. To, da ga ni bilo treba namestiti, se ne pomeni, da ga nima.

Primerjava s procesorjem je rahlo smesna, ceprav cas, ko nam bo lahko intel procesor izklopil na daljavo, ni vec dalec. :)

Okapi ::

Doma imam en kup robe, ki je ne morem več normalno uporabljati, ker ni več ustreznih gonilnikov (in ustreznih vtičev/rež v računalniku). Recimo odlično zvočno kartico Turtle Beach. Pa podatke za doktorat na diskih SyQuest. Tudi za tipkovnico sem se moral posebej potrudit, da jo sploh lahko priključim na pece.

imagodei ::

thramos je izjavil:

Mirne duše priznam, da bi lahko pisal bolj na široko, ampak še bolj mirne duše priznam, da to početi za človeka, ki se takoj začne usajat in žalit, ne vidim smisla.

Vsak izgovor je dober.
- Hoc est qui sumus -

windigo ::

BigWhale je izjavil:

Kaj mislita, koliko ljudi bi kupilo produkt, ki bi se oglaseval z:

"Tole vam bomo prodali, delal bo dokler bomo mi vzdrzevali en obskuren server in, ko ga ugasnemo, vam bo naprava crknila in vi se boste mogli ukvarjati s tem kako napravo pravilno vreci v smeti."

Najbrž več kot pri:

"Tole vam bomo prodali, podpirati nameravamo celih 50 let, ne glede na okoliščine, cena pa je zato samo 10x večja kot pri konkurenci, ki vam tega ne garantira."

Vsaka podobnost z javnimi naročili in tam v razpisih zahtevanimi garancijami in drugimi podobnimi pogoji je zgolj naključna.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Doma imam en kup robe, ki je ne morem več normalno uporabljati, ker ni več ustreznih gonilnikov (in ustreznih vtičev/rež v računalniku). Recimo odlično zvočno kartico Turtle Beach. Pa podatke za doktorat na diskih SyQuest. Tudi za tipkovnico sem se moral posebej potrudit, da jo sploh lahko priključim na pece.


Tega ne mores narediti zato, ker si ti zamenjal racunalnik oziroma operacijski sistem. Ce izpustiva tiste firme, ki so crknile. Na maticno plosco z DIN konektorjem za tipkovnico lahko se vedno priklopis tist ModelM :)

Syquest drugace se vedno ponuja gonilnike za Windows 2000 in XP. Webapge je bil sicer nazadnje posodobljen leta 2003 ampak se vedno deluje. :D

Tukaj je pa proizvajalec sam rekel "mi vam bomo preprecil kakrsnokoli uporabo nasga izdelka".

BigWhale ::

windigo je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Kaj mislita, koliko ljudi bi kupilo produkt, ki bi se oglaseval z:

"Tole vam bomo prodali, delal bo dokler bomo mi vzdrzevali en obskuren server in, ko ga ugasnemo, vam bo naprava crknila in vi se boste mogli ukvarjati s tem kako napravo pravilno vreci v smeti."

Najbrž več kot pri:

"Tole vam bomo prodali, podpirati nameravamo celih 50 let, ne glede na okoliščine, cena pa je zato samo 10x večja kot pri konkurenci, ki vam tega ne garantira."

Vsaka podobnost z javnimi naročili in tam v razpisih zahtevanimi garancijami in drugimi podobnimi pogoji je zgolj naključna.


Nismo govorili o javnih narocilih. Govorili smo o izdelku, ki ga kupis v trgovini in ga cez sest let ne mores vec uporabljati. Ne zato, ker bi zastarel in ne bi bil kompatibilen s tvojo strojno opremo ali kaj podobnega. Ampak zato, ker se je proizvajalec odlocil ugasniti zadevo za vse uporabnike. In to je sporno. Uporabniki, ki so kupovali napravo niso bili seznanjeni s tem, vsaj ne dovolj dobro in podrobno. Ce bi bila stvar popolnoma kosher, potem Logitech zdaj ne bi dal vsem zastonj Harmony Huba. :)

windigo ::

BigWhale je izjavil:

Nismo govorili o javnih narocilih. Govorili smo o izdelku, ki ga kupis v trgovini in ga cez sest let ne mores vec uporabljati. Ne zato, ker bi zastarel in ne bi bil kompatibilen s tvojo strojno opremo ali kaj podobnega. Ampak zato, ker se je proizvajalec odlocil ugasniti zadevo za vse uporabnike. In to je sporno. Uporabniki, ki so kupovali napravo niso bili seznanjeni s tem, vsaj ne dovolj dobro in podrobno. Ce bi bila stvar popolnoma kosher, potem Logitech zdaj ne bi dal vsem zastonj Harmony Huba. :)


Podobnost je drugje: včasih sem videval zahtevane bančne garancije in ne vem kakšne vse kvalifikacije za čisto enostavno dobavo blaga, ki je plačano povrh z odlogom. To vse stane in zato je cena nujno nekaj višja. Podobno stane tudi garantirana podpora za 10 let. Da o daljših obdobjih niti ne govorim. Vprašanje pa je, ali smo to zares pripravljeni plačati. Vem, da navajeni glih nismo (glej komentar o mesečni najemnini za ključavnice, mental note, ko bom naslednjič videl 379. predlog za super duper pametno ključavnico na kickstarterju, da pogledam kaj se dogaja s predzadnjimi 10. praktično identičnimi projekti in me pri priči mine). Moja stava $0.02 je, da niti nismo pripravljeni plačati več, medtem ko se nekomu mesečna najemnina za delovanje pametne ključavnice, ki je višja od telefonske naročnine, zdi povsem normalna. Podobno so recimo stavili tudi pri Juceiru. Ampak jest se že počasi prištevam med dinozavre.

windigo ::

BigWhale je izjavil:

Tukaj je pa proizvajalec sam rekel "mi vam bomo preprecil kakrsnokoli uporabo nasga izdelka".

Pravzaprav bi zadeva najverjetneje naslednje leto sama crknila zaradi preteklega certifikata. Unplanned obsolescence. :)

windigo ::

Crkujejo Emberlight pametna podnožja za žarnice. Ker so integrirani v IFTTT in Alexo, ne bodo več delali, ko ugasnejo serverje. Počasi se bomo morali tovrstnih novic navaditi, postale bodo dnevne, če bodo sploh še novice.

https://www.emberlight.co/blogs/glow/em...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

Okapi ::

Bo treba uzakoniti eno opozorilo na izdelkih, da je delovanje vezano na oddaljeni strežnik, ki lahko kadarkoli neha delovati.

BigWhale ::

windigo je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Tukaj je pa proizvajalec sam rekel "mi vam bomo preprecil kakrsnokoli uporabo nasga izdelka".

Pravzaprav bi zadeva najverjetneje naslednje leto sama crknila zaradi preteklega certifikata. Unplanned obsolescence. :)


In so jo raje sami poskusali izklopiti in dali 35% popusta na novo napravo. Ce bi stvar kar crknila zaradi certifikata, bi slo za stvarno napako. Pa so probal easy way out.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2481432157 (5840) boocko
»

Ko pametne naprave zastarijo na ukaz iz daljave

Oddelek: Novice / Ostale najave
348228 (5609) Apple
»

Logitech bo lastnike svojih naprav pustil na cedilu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5616379 (12216) MrStein
»

Google bo zaradi konca podpore namerno ubil prodane izdelke Revolv (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6023738 (19752) Ales
»

Xbox One bo dobil daljinca

Oddelek: Novice / Konzole
3815167 (9889) antonija

Več podobnih tem