» »

Zakaj gorijo sončne elektrarne

Zakaj gorijo sončne elektrarne

1
2
»

BlaY0 ::

Treba se je samo zavedat, da gre za elektrarno, ne pa za:


...o ostalem je brez zveze diskutirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

SambaShare ::

wcpapir je izjavil:

Invictus je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Utk je izjavil:

In kaj pri elektrarni ni kitajska roba? Tudi solaredge je narjen na kitajskem.

Bisol paneli so iz SLO.

On vgrajuje kitajske panele.

V Sloveniji nihče ne dela panelov...

Sam prepakirajo kitajsko robo...

Me pa zanima, če te je kaj sram ker si lažnjivec klasa1 na tem forumu?



Ja in iz kje pridejo ključne komponente, fotovoltaične celice?

Invictus ::

Iz Kitajske :P.

Tisto malo pleha že švasat skupaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sc0ut ::

Današnji članek o kovem tarifnem sistemu na 24ur je en navaden zmazek. Novinarji nekako ne ločijo med omrežnino in ceno elektrike. Na koncu so vse pojme med seboj pomešali.

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Utk ::

Če direketor elesa govori o 60% dražji elektriki brez da bi povedal od kod in kdaj, potem ne moreš niti od novinarjev pričakovat kaj več.

feryz ::

Ni navaden zmazek, ampak je tarčno usmerjen članek, z namenom, da ljudi pripravi na nove podražitve.
Ne boj se, vse bo šlo gor.
Direktor elesa govori o podražitvi elektrike za 60 procentov.
V podražitve omrežnine se ne vtika, to že drugi ustvarjajo.

Podražitve so, baje, ultra potrebne in upravičene. Če verjameš v božička.

Likalnik ::

Najbolj je pa zanimivo naslednje....pri meni so SE postavili sonce energija....takrat sem jih vprašal kako je z vzdrževanjem SE in so mi zatrdili, da tega ni oziroma ni potrebe....
Sedaj, ko so se dogajali teli požari sem jih zopet klical in vprašal glede vzdrževanja...in pravijo, da ni potrebe.

v članku od OP-ja pa piše, kako je pomembno vzdrževanje....sedaj pa ne vem kdo je tu nor....meni je sicer super, da ni vzdrževanja...samo, da ne bo potem problem....

starfotr ::

Direktor Elesa je ekonomist in ne iz tehničnih vod. Če prodajaš elektriko ali pa mleko je to zanj isto.

Paneli imajo možnost, da se kratkostičijo, če izgubijo stik z razsmernikom. Zato ni enosmerne napetosti na izhodnih priključkih in posledično ni nevarnosti za gašenje.

Invictus ::

Likalnik je izjavil:

Najbolj je pa zanimivo naslednje....pri meni so SE postavili sonce energija....takrat sem jih vprašal kako je z vzdrževanjem SE in so mi zatrdili, da tega ni oziroma ni potrebe....
Sedaj, ko so se dogajali teli požari sem jih zopet klical in vprašal glede vzdrževanja...in pravijo, da ni potrebe.

v članku od OP-ja pa piše, kako je pomembno vzdrževanje....sedaj pa ne vem kdo je tu nor....meni je sicer super, da ni vzdrževanja...samo, da ne bo potem problem....

Seevda, ker se jim ne da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Likalnik ::

Invictus je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Najbolj je pa zanimivo naslednje....pri meni so SE postavili sonce energija....takrat sem jih vprašal kako je z vzdrževanjem SE in so mi zatrdili, da tega ni oziroma ni potrebe....
Sedaj, ko so se dogajali teli požari sem jih zopet klical in vprašal glede vzdrževanja...in pravijo, da ni potrebe.

v članku od OP-ja pa piše, kako je pomembno vzdrževanje....sedaj pa ne vem kdo je tu nor....meni je sicer super, da ni vzdrževanja...samo, da ne bo potem problem....

Seevda, ker se jim ne da...


sicer to kar dvomim...ker bi bili za to plačani...in danes se za denar naredi vse...bodo že postavili tako ceno, da se jim bo "dalo".

tudi meni se ne da hoditi v službo....pa zaradi denarja hodim

kot, da bi rekel, da se avtohiši katera ti proda avto ne da narediti servisa...pa vsi vemo da ni tako

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Jazon ::

starfotr je izjavil:

Direktor Elesa je ekonomist in ne iz tehničnih vod. Če prodajaš elektriko ali pa mleko je to zanj isto.

Paneli imajo možnost, da se kratkostičijo, če izgubijo stik z razsmernikom. Zato ni enosmerne napetosti na izhodnih priključkih in posledično ni nevarnosti za gašenje.


Ja, kako je zdaj s tem? Švabi so včasih dovoljevali le kratkostičenje do 15 sekund, za potrebe gašenja. Razlog naj bi bila možnost prekinitve povezave npr. zaradi odpovedi stikal ali pa zaradi električnega obloka.

Dvomim, da gasilci vedo kako prav ravnati za vsako SE?

starfotr ::

Celice v panelu se kratkostiči in to je to. Ne vem zakaj bi to omejeval na 15 sekund? Kaj je fora?

Jazon ::

Niso vsi sistemi idealno zasnovani.

Sem pobrskal, nanašalo se je na VDE-AR-E 2100-712 2013.

Tu je več napisano o tem: https://www.researchgate.net/publicatio...

kingsrecko ::

Trenutno se jih niti ne splača investirat.Državi poleti šenkaš elektriko,pozimi od te iste države drago kupuješ...narobe svet.Radi bi zeleno elektriko na naš račun,ni šans. Naj povrnejo letni net metering pa bomo kupili in montirali,lp

feryz ::

Kaj ima pa to veze z gorenjem SE? A piha pri vas?

Sicer pa se motiš, seveda se splača. In čedalje bolj se bo.
Ne pa toliko, kot prej.

fujtajksel ::

feryz je izjavil:


Sicer pa se motiš, seveda se splača. In čedalje bolj se bo.
Ne pa toliko, kot prej.


Mislim da se splača, sicer zaradi ekonomije obsega precej bolj za velike elektrarne kot za male hišne.
Je pa vprašanje če čedalje bolj, verjetno sčasoma ravno obratno. Zaenkrat je elektrika podnevi še draga. Pri teh trendih rasti pa bo delež elektrike iz FV panelov v omrežju kmalu znaten in bo cena elektrike ob sončnih dneh padla in potem se v FV ne bo več toliko splačalo vlagat. Ergo, če v skladu z NEPN planiramo doseč obljubljeni delež elektrike iz OVE pretežno iz FV panelov, se s postavljanjem mudi.

> Naj povrnejo letni net metering pa bomo kupili in montirali,lp

Net meteringa ne bodo povrnili, ker pač kmalu ne bo več vzdržen.
Do zdaj je omrežje lahko gladilo proizvodni profil SE, ker je pač imelo rezerve, ampak to ne gre v nedogled.
Cena shranjevanja elektrike v velikem obsegu za več kot par ur proizvodnje žal ni ekonomsko vzdržna.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Da je elektrika čez dan, tudi če poleti v nedeljo ob 12h, "poceni" ali "zastonj", bom verjel, ko se bo poleti v nedeljo ob 12h števec vrtel v obratno smer (tam kjer nimam elektrarne). Do takrat si te zgodbice za lahko noč lahko pripovedujete med seboj, če želite...
Oni vseeno z veseljem vzamejo vso elektriko in jo prodajo, brez skrbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Ko sem dobil ponudbo za SE sem se obregnil ob ceno optimazorjev.
V obrazložitvi, optimajzorji so poleg tega, da lovijo max power točko, tudi zaradi požarne varnosti.
Ob izpadu komunikacije z razsmernikom (izpad napetosti ali napaka) preidejo v stanje kratkega stika (1V po opt.) in je na DC liniji namesto 850V samo še 25V. Tudi ob prekinitvi DC linije ostanejo v zaklenjenem stanju. Po navedbi izvajalca, je po novi zakonodaji (na invidualni gradnji - hiši) obvezno.
Tako da imam sedaj na vsakem panelu tudi opt..

fujtajksel ::

Utk je izjavil:

Da je elektrika čez dan, tudi če poleti v nedeljo ob 12h, "poceni" ali "zastonj", bom verjel, ko se bo poleti v nedeljo ob 12h števec vrtel v obratno smer (tam kjer nimam elektrarne). Do takrat si te zgodbice za lahko noč lahko pripovedujete med seboj, če želite...
Oni vseeno z veseljem vzamejo vso elektriko in jo prodajo, brez skrbi.


Po koliko se je elektrika dejansko prodajala pri nas si lahko pogledaš npr. tukaj https://www.bsp-southpool.com/spajanje-...
Ali pa na ENTSO-E, kjer so tudi podatki za druge države, nekatere od njih imajo že občasno obilje elektrike iz VE in SE in občasno prihaja celo do negativnih cen.
Pri nas zaenkrat delež SE v omrežju še ni velik in ga še dobro pokriva tudi to da je podnevi večja poraba.

Te cene seveda ne veljajo za male ribe, ki na teh trgih ne morejo neposredno sodelovat in imajo net-metering ali drugačne pogodbe z distributerji.

DamijanD ::

joez7 ::

V primeru obloka - prekinitve kabla, mora to razsmernik zaznati in izklopiti. Bom preveril na svojem, če mam ARC zaščito izklopljeno.

answer ::

Kako sploh preveriš na SolarEdge razsmerniku, če imaš vklopljen AFCI? Jaz grem v SetApp, kjer pa vidim samo "AFCI - auto reconnect". To pomeni, da je enabled?

joez7 ::

NA moji SE je AFCI = Disabled (preverjeno preko SetApp - View only)

Tole moram mojega monterja spovedat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

cvalsr ::

Me pa zanima, če te je kaj sram ker si lažnjivec klasa1 na tem forumu?

Tule sem samo nevtralen opazovalec, ki ima eno pripombo:
Eno je "izdelati", drugo pa je sestaviti skupaj iz fertik polizdelkov, torej "šraufenciger industrija". Bisol je to tadrugo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27859189 (29579) BigWhale
»

Soncna elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10329038 (26589) Kaboom
»

Oddajanje električne energije v omrežje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
438371 (7035) Pyr0Beast
»

priklop sončne elektrarne na javno omrežje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4510296 (7114) St235

Več podobnih tem