» »

Pol stoletja nesojenega junaka med operacijskimi sistemi CP/M

Pol stoletja nesojenega junaka med operacijskimi sistemi CP/M

Slo-Tech - Mineva pol stoletja od izida operacijskega sistema, ki je glede na svojo zgodovinsko pomembnost najbolj prezrt v sedanjosti. Aprila je podjetje Intergalactic Digital Research, ki ga je vodil in ustanovil Gary Kildall, izdalo znameniti operacijski sistem CP/M za mikroprocesorje Intel 8080/85. CP/M je bil slabo desetletje industrijski standard, nato pa ga je po spletu okoliščin in zgodovine nadomestil Microsoftov DOS, ki se je več kot le zgledoval po njem.

Gary Kildall, ki se je rodil v Seattlu leta 1942, je bil v mladih letih navdušenec nad avtomobili in letali, a je na koncu vpisal študij računalništva na Univerzi v Washingtonu. Leta 1963 je bil eden izmed 20 srečnežev, ki so se smeli vpisati v prvi letnik magistrskega študija računalništva, kjer je tudi doktoriral. Kasneje je učil na podiplomski šoli ameriške mornarice, s čimer se je izognil vpoklicu v vietnamsko vojno. Tedaj je tudi slišal, da je Intel razvil mikroprocesor. Začel delati kot svetovalec za IBM, ko je razvil programski jezik PL/M. Da bi lahko razvijal programe za Intelov mikroprocesor 8080, ki je izšel aprila 1974, ga je moral nekako povezati z novim disketnikom iz Memorexa, zato je v PL/M napisal vmesnik, ki ga je poimenoval CP/M (Control Program for Microcomputers).

Ko je uspel zagnati novi procesor z diskete, pri čemer mu je pomagal John Torode, je bilo to rojstvo operacijskega sistema. Tedaj se veličine dosežka še nista zavedala. Intel se za CP/M ni zanimal, zato je Kildall leta 1976 z ženo Dorothy ustanovil podjetje Intergalactic Digital Research, kasneje DRI. CP/M je bil revolucionaren, ker je prinesel prenosljivost. Dotlej je računalniška oprema delovala le s točno določeno kombinacijo programske in strojne opreme, kot si je pač zamislil proizvajalec. IBM-ovi procesorji so potrebovali IBM-ove operacijske sisteme itd. CP/M pa je tekel na vseh združljivih mikroprocesorjih. Prodaja je hitro rasla in DRI je odlično posloval.

Leta 1980 je imel DRI petkrat več prometa od Microsofta! Tedaj je IBM začel razvijati svoj računalnik IBM PC, ki je nujno potreboval operacijski sistem. Obrnili so se na Microsoft, ki pa ga ni imel. Imel pa ga je DRI. Zato se je IBM sestal z DRI, kar velja za enega najpomembnejših sestankov v zgodovini. Kaj točno se je zgodilo na sestanku, ni povsem jasno. Znano je, da so se ga udeležili Dorothy Kildall in DRI-jev odvetnik Gerry Davis. Zakaj Kildalla ni, so zgodbe različne. IBM in DRI dogovora naposled nista sklenila, razlogi pa so bili predvsem finančni. IBM je bil še vedno brez operacijskega sistema, ki ga je krvavo potreboval. Ko je Kildall nekaj tednov pozneje poizkusil vnovič, pa se IBM ni več zganil. Kildall ni vedel, da IBM operacijski sistem že ima - kupil ga je bil od Microsofta. Bill Gates ga sicer ni imel, je pa zato hitro od podjetja Seattle Computer Products kupil sistem, ki je bil klon CP/M. Prodal ga je IBM-u, ki ga je poimenoval PC DOS, a neekskluzivno, zato ga je lahko prodajal tudi sam pod imenom MS-DOS. Ostalo je zgodovina.

Ta sicer ni povsem enoznačna, saj je kasneje IBM vendarle pripustil CP/M in dejansko prodajal oba, a je bil sistem s PC DOS toliko cenejši, da je CP/M zbledel v irelevantnost. DRI je še več let uspešno posloval z operacijskim sistemom za IBM PC-XT in več izdelkov, a zlata gos mu je bila ušla. Čeprav je sredi 80. let zaposloval 500 ljudi in ustvarjal 45 milijonov dolarjev prihodkov, je konec kmalu sledil. Podjetje leta 1991 kupil Novell Inc. in ostanke leta 1996 prodal Calderi. Kildall je tudi po koncu DRI delal na mnogo zanimivih projektih, a že leta 1994 je nesrečno umrl v nikoli zares pojasnjeni nesreči.



35 komentarjev

Miki N ::

Gary je bil znan tudi kot obraz na The Computer Chronicles v osemdesetih.



(posebna oddaja v njegov spomin)

mtosev ::

Jaz se spomnim ms dosa ko sem dobil prvi računalnik leta 1997. Mel sem Win 311
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Miki N ::

mtosev je izjavil:

Jaz se spomnim ms dosa ko sem dobil prvi računalnik leta 1997. Mel sem Win 311


A vidiš kak relativno mlad junec si še ti, Mtosev - Gary je bil takrat že par let pod rušo. :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

mtosev ::

Leta 1994 ko je on bil pod rušo sem jaz začel hoditi v OŠ. Minilo je dost časa
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Invictus ::

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Barbarpapa2 ::

Pozdrav...

Jap, prvo strečanje s CP/M je bilo na IDC Partnerju...

Naj vam dež ne pokvari dobre volje...

Jože

Zimonem ::

Sami junci tukaj. Cp/m demo imeli na apple ii klonu z z80 kartico na kateri je tekel.

_Sajmon_ ::

CP/M sem imel na Schneider CPC 6128. Turbo Pascal mi najbolj ostaja v spominu. Ne vem, ali sem še kaj drugega poganjal.

filip007 ::

Ja Billy je vzel CP/M navodila in naredil DOS, ostalo je zgodovina.

Žena od CP/M je hotela preveč, zato ni bilo nič z IBM.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Zimonem je izjavil:

Sami junci tukaj. Cp/m demo imeli na apple ii klonu z z80 kartico na kateri je tekel.


Je bil to morda Ivel Ultra?

Lp

Jože

mn ::

filip007 je izjavil:

Ja Billy je vzel CP/M navodila in naredil DOS, ostalo je zgodovina.

Žena od CP/M je hotela preveč, zato ni bilo nič z IBM.


Bill Gates je kupil DOS, ni ga naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

mtosev ::

Od Seattle computers products ga je bill kupil. QDos.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

misek ::

Vprašanje: Zakaj IBM ni kupil sistema direktno od Seattle Computer Products? A ni vedel, da oni imajo zadevo?

Okapi ::

Lahko bi DR DOS omenili, je bil pri nas precej razširjen.

ToniT ::

CP/M na RRC in Fortran v 80-tih letih. Ukaz PIP za kopiranje datotek...
Kje je že to....

mtosev ::

Jaz se spomnim ukaza disk copy ko sn kopiral diskete 1.38MB. Moj prvi usb ključek leta 04 je imel 128
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Invictus ::

filip007 je izjavil:

Ja Billy je vzel CP/M navodila in naredil DOS, ostalo je zgodovina.

Žena od CP/M je hotela preveč, zato ni bilo nič z IBM.

Kupil je DR>-DOS
https://medium.com/@trailblazrsolutions...

misek je izjavil:

Vprašanje: Zakaj IBM ni kupil sistema direktno od Seattle Computer Products? A ni vedel, da oni imajo zadevo?

Uradni izgovor je bil protimonopolni zakon. KAo se niso upali, da jih ne bi razkosali kot so Bell...

Neuradni pa, da je bila mama Bill Gatesa tam tretja po hierarhiji v IBM.

Seštej sam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Zimonem ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.

Zimonem je izjavil:

Sami junci tukaj. Cp/m demo imeli na apple ii klonu z z80 kartico na kateri je tekel.


Je bil to morda Ivel Ultra?

Lp

Jože

Raj tam da je bil Basis 108. Nisem pa več ziher. Mi je žal , da smo se ga znebili.

Bil je pa seveda prešvecan iz nemčije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Zimonem, to pa je novo za mene! A gre za to mašino?

https://deskthority.net/wiki/Basis_108



Je v času juge bilo nekaj vzhodnonemških Robotronovih strojev na SCP (klon/kopija CP/M) naokoli, pa tudi lokalno se je Apple II kompatibilneže delalo (prej omenjeni Ivel). Za vzhodne Nemce pa nisem vedel, smo takrat predvsem v UK pa USA gledali 8-):P:D

Je to ena "še pomnite, tovariši" tema, pa moram zraven bit...

Jože

Izi ::

Najpomembnejši sestanek v zgodovini, Kildall je pa nanj poslal svojo ženo. :))
Take malenkosti spreminjajo celotno svetovno zgodovino.
Se je pa kasneje še večkrat pokazalo, da za uspeh praktično nikoli ni pomembna kvaliteta ampak vedno cena.

Miki N ::

Izi je izjavil:

Najpomembnejši sestanek v zgodovini, Kildall je pa nanj poslal svojo ženo. :))


Babe! ;(

Čeprav jaz imam en drug sum ... Gatesi - sploh Billyjev oči - so bili tisti tipičen aristokratski "star denar", ki je bil takrat še vedno dosti prisoten v zgornjih štukih IBMa (čeprav mogoče v odhajanju) in so vedno drgnili komolce - medtem ko je bil Gary tipičen "delavec". Je čisto tako, hipoteza .. samo kdo ve, če ni to vseeno malo pretahtalo ko je nastopila dilema ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

a_borlak ::

Invictus je izjavil:

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...


Nisi edini, brez skrbi :).

Okapi ::

Invictus je izjavil:

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...
Eh, mularija. Jaz sem se učil cobol, ko turbo pascal sploh še obstajal ni.;)

fikus_ ::

Potem si iskan z znanjem Cobola.

Da se še jaz pohvalim, nekaj sem delal s Fortranom, ampak sem sedaj čisto drugje. :D
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Barbarpapa2 ::

Okapi je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...
Eh, mularija. Jaz sem se učil cobol, ko turbo pascal sploh še obstajal ni.;)


Blah, bezveze.... Edina prava in zveličavna stvar je Fortran, vse ostalo je krneki.... :)):D:)):D

Moram malo kurblat :P:D...

Jože

WhiteAngel ::

Invictus je izjavil:

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...


Huh, vidim, da sploh nisem star, ko sem se učil qbasic na DOSu.

Zimonem ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Zimonem, to pa je novo za mene! A gre za to mašino?

https://deskthority.net/wiki/Basis_108



Je v času juge bilo nekaj vzhodnonemških Robotronovih strojev na SCP (klon/kopija CP/M) naokoli, pa tudi lokalno se je Apple II kompatibilneže delalo (prej omenjeni Ivel). Za vzhodne Nemce pa nisem vedel, smo takrat predvsem v UK pa USA gledali 8-):P:D

Je to ena "še pomnite, tovariši" tema, pa moram zraven bit...

Jože

Joža to rajtamnda je bil zahodnonemški stroj. Niti nisem 100% da je to ta model. V bistvu je ob spektrumih in komodoretih obstajal že prej majhen trg računal za doma pa niso bili nič kaj dražji. So bili pa bolj nerodni.

Pa za Apple ii je bilo težje dobiti aplikacije kot CPM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Okapi ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sami juncui tukaj.

Sam sem se učil Turbo Pascala na Partnerju...
Eh, mularija. Jaz sem se učil cobol, ko turbo pascal sploh še obstajal ni.;)


Blah, bezveze.... Edina prava in zveličavna stvar je Fortran, vse ostalo je krneki.... :)):D:)):D

Moram malo kurblat :P:D...

Jože

Takole sem začel;)

Barbarpapa2 ::

Dober večer...

Tovariš Okapi, kapo dol, ste začeli kar nekaj pred mano ;)...

Jaz takšnega fancy papirja nimam, imam pa to:



Fortran all the way :)):D:)):D8-)

Lahko noč...

Jože

mtosev ::

Jaz sem se igral z Visual Basic 6.0 leta 2000. Sem pa ugotovil, da nisem za programerja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Miki N ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem se igral z Visual Basic 6.0 leta 2000. Sem pa ugotovil, da nisem za programerja.


Y2K in mtosevo spoznanje, da programiranje ni zanj sta sumljivo blizu ... razen če ni Okapi v sedemdesetih kaj šparal pri tistih COBOL formatih datumov. :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Okapi ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Dober večer...
Tovariš Okapi, kapo dol, ste začeli kar nekaj pred mano ;)...

To je bilo še v gimnaziji. Na Poljanski gimnaziji je imelo svoj prostor društvo ljubiteljev mikroračunalnikov (ali nekaj podobnega), v glavnem neki fantje, povezani z Iskro Delto, v zameno so pa za dijake organizirali ta tečaj osnov računalništva in AOP. Me zanima, koliko jih danes še pozna to kratico - avtomatska obdelava podatkov. Kot gimnazijski maturant bi se menda s tem tečajem lahko zaposlil na banki, za prekladanje luknjanih kartic.;)

c3p0 ::

Miki N je izjavil:


Čeprav jaz imam en drug sum ... Gatesi - sploh Billyjev oči - so bili tisti tipičen aristokratski "star denar", ki je bil takrat še vedno dosti prisoten v zgornjih štukih IBMa (čeprav mogoče v odhajanju) in so vedno drgnili komolce - medtem ko je bil Gary tipičen "delavec". Je čisto tako, hipoteza .. samo kdo ve, če ni to vseeno malo pretahtalo ko je nastopila dilema ...


Verjemi, da je nakup bil skrbno planiran in če bi Kiddall prišel s svojim produktom direktno do IBM, ne bi prišel dlje od kakega low managerja ali celo le vratarja. Billyjev očka je bil hudo vpliven odvetnik in je stvari porihtal kot treba. Billy sam je mevža, ki je najbolj užival na določenem otoku, na zaslišanju pa se nekontrolirano zibal.

Ostale zgodbice o miracle boy geniju Billyju so za rajo.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

c3p0 je izjavil:

Miki N je izjavil:


Čeprav jaz imam en drug sum ... Gatesi - sploh Billyjev oči - so bili tisti tipičen aristokratski "star denar", ki je bil takrat še vedno dosti prisoten v zgornjih štukih IBMa (čeprav mogoče v odhajanju) in so vedno drgnili komolce - medtem ko je bil Gary tipičen "delavec". Je čisto tako, hipoteza .. samo kdo ve, če ni to vseeno malo pretahtalo ko je nastopila dilema ...


Verjemi, da je nakup bil skrbno planiran in če bi Kiddall prišel s svojim produktom direktno do IBM, ne bi prišel dlje od kakega low managerja ali celo le vratarja. Billyjev očka je bil hudo vpliven odvetnik in je stvari porihtal kot treba. Billy sam je mevža, ki je najbolj užival na določenem otoku, na zaslišanju pa se nekontrolirano zibal.

Ostale zgodbice o miracle boy geniju Billyju so za rajo.


Pa kdo je zdaj Billyja "pušnil gor" pri IBM-u? Wikipedia trdi, da je mama leta 1980 diskutirala o podjetju svojega sina z gospodom po imenu John R. Opel, ki je takrat slučajno bil predsednik IBM-a...

Mama:

Mary Maxwell Gates @ Wikipedia

pa stric John:

John R. Opel @ Wikipedia

Tak malo sem radoveden...

Jože

Miki N ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.


Pa kdo je zdaj Billyja "pušnil gor" pri IBM-u? Wikipedia trdi, da je mama leta 1980 diskutirala o podjetju svojega sina z gospodom po imenu John R. Opel, ki je takrat slučajno bil predsednik IBM-a...

Mama:

Mary Maxwell Gates @ Wikipedia

pa stric John:

John R. Opel @ Wikipedia

Tak malo sem radoveden...

Jože


Čakaj malo a to so uni (((Maxwelli)))?? 8-O

Zgodba se zapleta na predvidljiv način ...

Kakorkoli, saj pravim Gatesi in IBM so takrat bili tipičen "star denar", ki drži skupaj še iz 19 stoletja - en takle Gary bi sigurno bil viden kot nek "novodobni" vsiljivec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pol stoletja nesojenega junaka med operacijskimi sistemi CP/M

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
354328 (2512) Miki N
»

Redmondski velikan 40 let pozneje doživlja drugo pomlad (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5424221 (19336) Rias Gremory
»

Microsoft odprl kodo starih MS-DOS-a in Worda

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
2911600 (8061) MrStein
»

Microsoft star 35 let

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
268626 (6800) nekikr
»

Bill Gates se poslavlja od vodenja Microsofta

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
456894 (3685) CaqKa

Več podobnih tem