» »

Včlanitev v SAZAS

Včlanitev v SAZAS

poweroff ::

V Sloveniji moramo ob nakupu vsakega nosilca podatkov (kaseta, CD-R/RW, DVD-R/RW, trdi disk in spominska kartica) plačati še majhen dodaten "davek" - nadomestilo zaradi dovoljenega reproduciranja po 50. členu Zakona o avtorskih in sorodnih pravicah. ZASP namreč za namene privatne ali druge lastne uporabe dovoljuje izdelavo omejenega števila kopij avtorsko zaščitenih vsebin.

PROBLEM: ker se ukvarjam s fotografijo, imam digitalno kamero in veliko pišem, sem tudi sam AVTOR. Zakaj bi moral plačevati za kopiranje LASTNIH DEL?

Ja, tako pač je. Ampak, mar ne bi mogel potem tega denarja dobiti nekako nazaj? Seveda se to da. Lepo se včlanim v SAZAS in oni mi bodo potem ta denar povrnili (pač glede na odstotek prodaje mojih del, itd. imajo nek pravilnik)

ZDAJ PA ZABAVNI DEL: Pooblastilo SAZAS-u, da me zastopa:

"Pooblaščam Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije, v nadaljnjem besedilu SAZAS, da v skladu z Zakonom o avtorski in sorodnih pravicah (Ur.l. RS št. 21/95), Statutom SAZAS-a in Pravilnikom o zaščiti avtorskih pravic in razdelitvi avtorskih honorarjev SAZAS-a v mojem imenu in za moj račun uveljavlja in varuje moje avtorske pravice za vsa moja dela doma in v tujini, ki so bila ali bodo ustvarjena, in za katera sem imetnik avtorske pravice."

Torej, če sem že kaj izdal pod licenco GPL ali CC, ne morem postati član SAZAS-a. Še več. Če SEM član SAZAS-a, pa bi rad eno pesem izdal pod CC, tega ne morem storiti!

Vaše mnenje?
sudo poweroff

Gandalfar ::

Kaj pa oni pravijo? Ali je SAZAS edini collection agency za SI?

Reso ::

Jaz imam tudi zelo pozitivne izkušnje z sazasom. Sem jih klical da bi rad uporabljal in na internetu objavljal neka glasbena dela, ki so pod njihovo zaščito. Seveda niso imeli pojma kako bi bilo to sploh možno in so mi v 5tih klicih dali:
1. napačen email naslov
2. so rekli da to ni možno ker nimajo take pogodbe
3. so me vezali n-krat in nato prekinili
4. rekli naj jih kasneje pokličem
5. zopet dali napačen email naslov

Veliko sreče;)

poweroff ::

Kolikor vem, ima SAZAS trenutno edini licenco, da.
sudo poweroff

Daedalus ::

"Pooblaščam Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije, v nadaljnjem besedilu SAZAS, da v skladu z Zakonom o avtorski in sorodnih pravicah (Ur.l. RS št. 21/95), Statutom SAZAS-a in Pravilnikom o zaščiti avtorskih pravic in razdelitvi avtorskih honorarjev SAZAS-a v mojem imenu in za moj račun uveljavlja in varuje moje avtorske pravice za vsa moja dela doma in v tujini, ki so bila ali bodo ustvarjena, in za katera sem imetnik avtorske pravice."

Klasično. Korporativna ureditev v navezi z popolno zastarelostjo zakonodaje. Tega problema ne bo tako lahko rešit...vsaj ne brez ustreznih sprememb v zakonodaji.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

CaqKa ::

>>> Torej, če sem že kaj izdal pod licenco GPL ali CC, ne morem postati član SAZAS-a. Še več. Če SEM član SAZAS-a, pa bi rad eno pesem izdal pod CC, tega ne morem storiti!

kaj se pa zgori če jaz vseeno izdam eno sliko pod cc, pa čeprav sem pri sazasu. in obratno.. kadar sliko naknadno dam pod cc licenco?

zanima me, kaj se pravno takrat zgodi?

Yossarian ::

Po mojem nič kaj posebnega. Ti si jih pooblastil in to pooblastilo se lahko kadarkoli v celoti ali pa tudi delno prekliče (npr. samo za to sliko, program ali kaj podobnega). Oni so samo pooblaščenci in v skladu z Obligacijskim zakonikom ne morejo delovati mimo tvoje volje.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

poweroff ::

Ja, samo pooblastilo velja tudi za dela za nazaj.
sudo poweroff

CaqKa ::

>>> Po mojem nič kaj posebnega. Ti si jih pooblastil in to pooblastilo se lahko kadarkoli v celoti ali pa tudi delno prekliče (npr. samo za to sliko, program ali kaj podobnega). Oni so samo pooblaščenci in v skladu z Obligacijskim zakonikom ne morejo delovati mimo tvoje volje.

če sem razumel mathaiia prav je to ravno problematika, da tako kot si ti napisal ni. mene zanima kaj lahko sazas naredi če jaz imam katero slikot pod cc..
a me potem sazas toži ali kaj? me vržejo ven al kako?
torej kaj so pravno določene sankcije, zaenkrat namreč predvidevam da jih ni.

Yossarian ::

Matthai, ne vem točno, kaj hočeš s tem reči. Pooblastilo velja vse do preklica, ampak kljub veljavnemu pooblastilu pooblaščenec ne more delovati zoper voljo pooblastitelja. Pooblastitelj lahko tudi kadarkoli prekliče tisto, kar je pooblaščenec storil za njega, mora pa mu seveda povrniti morebitne stroške in dogovorjeno nagrado.

Caqka, kolikor jaz poznam delovanje SAZAS-a (priznam, da ne ravno dovolj), če ti nekaj ustvariš in nisi član SAZAS-a, potem ti SAZAS ne more nič. Sploh pa ne more tožit avtorja dela glede tega, kaj on počenja z njim (razen seveda v primeru, da avtor proda ali odstopi avtorske pravice članu SAZAS-a).
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

poweroff ::

Hočem reči tole. Recimo, da si član SAZAS-a in bi sedaj rad izdal nekaj pod CC. Ne moreš.

Razen... razen, če prekličeš pooblastilo.

Torej ga prekličeš, nato pa zopet skleneš. No, sedaj pa nastopi problem, ker pooblastilo velja tudi za nazaj.

Dejansko te SAZAS omejuje pri svobodni izbiri licenc, torej pri tvoji avtorski pravici.

Se pravi je SAZAS namesto ustanove, ki bi avtorjem pomagala postal ustanova, ki avtorje omejuje.

Zadeva me spominja na tiste zgodbe, ko nekdo dušo zapiše hudiču...
sudo poweroff

perci ::

Mislim, da si malo narobe interpretiraš, Matthai.

SAZAS sicer varuje in uveljavlja tvoje avtorske pravice (materialno komponento), vendar v skladu z licenco s katero jih izdajaš.

Ti veš, da je drugače? Maš kakšen vir v SAZASu?

Yossarian ::

Matthai, nikoli ne more pooblaščenec ukrepati v nasprotju s pooblastiteljevo voljo. Je pa res, da gre v tem primeru za dvostransko pogodbo, kjer se morata zediniti volji obeh strank. Če SAZAS-u odgovarja, da imaš nekatera dela pod njihovo zaščito, nekatera pa ne, potem ni problema. Če pa mu to ne paše, pa bo lahko tudi on odpovedal pooblastilo. Pooblastilo je lahko v skladu z Obligacijskim zakonikom generalno ali pa specialno (za posamezna dejanja). Perci pa te je že vprašal, če ima SAZAS mogoče pogodbo, s katero je to vse malo drugače urejeno.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

poweroff ::

Bom še malo preveril. Ampak o tem sem se pogovarjal z Majo Jančič Bogataj.
sudo poweroff

asgard2.0 ::

Me prov zanima če je kir ustvarjalec že dobil kej keša od SAZAS-a nazaj ;((
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

BigWhale ::

Ja dobijo.

Moj bivsi sef je rekel, da dobi vsake toliko casa nekaj drobiza.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SAZAS se želi znebiti transparentnosti, nadzora in ukrepov zoper njih (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7313446 (6657) Machete
»

Kdo dobi več, Sazas ali nastopajoči? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19236749 (29271) Meizu
»

Sodišče EU prepovedalo zaračunavanje nadomestila za piratstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5416307 (13351) ulemek
»

Naj bi SAZAS nezakonito prisluškoval in sledil direktorju UIL?

Oddelek: Novice / Zasebnost
4012882 (10894) poweroff

Več podobnih tem