» »

Razlaga nekaterih osnov... mbit/s...

Razlaga nekaterih osnov... mbit/s...

lukaf101 ::

Večkrat mi je blo nejasno, ko na internetu najdem podatke o hitrosti raznih povezav. Mi lahko eden prosim razloži saj nekaj osnov. Ko je podatek o mbit/s, kako potem izračunam koliko mi bo dejansko prenašalo iz interneta (kb/s)
Pa še to, kok bitov je en byte, pa te slovenski izrazi "zlog" me begajo.

Ne se preveč smejat mojim neumnim vprašanjem, sam res me begajo te zadeve.

jeti ::

1 Byte (=zlog) = 8 bitov.

Če imaš zadevo podano v bitih, deli z 8, in dobil boš Byte. Recimo 512 b = 64 B (Byte se označi z velikim B, bit pa z malim).

kilo, mega, giga so pa pač predpone, ki jih (upam) poznaš že iz fizike.

kilo= 1000x več
mega= milijonkrat več
giga = milijardokrat več
itd...

aja, še nekaj, 1 kB je dejansko 1024 B in ne 1000 B, 1MB = 1024 kB in ne 1000 kB itd.....
samo za informacijo za natančno računanje:)

Če ti še kej ni jasno pa vpraši.
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

bastadu ::

1kByte = 2^10 Byteov= 1024 Byteov

Definicija bita:
Informacijo enega bita je, če izvemo odgovor na vprašanje, na katerega sta možna samo dva (2) možna odgovora. [torej 0 ali pa 1].
Z 1Byteom (=8bitov) lahko napišemo natanko 256 različnoh kombinacij z osmimi biti. Naprimer:
00000000
10000000
01000000
00100000
.
.
.
11100011
11110011
.
.
.
...in tako naprej. Takšnih kombinacij je natanko 256. En Byte se porabi na primer za eno črko v tekstu, ker ima osnovna črkovna tabela za en znak na voljo 256 različnih znakov. Te lahko pišeš tudi z kombinacijo tipk [levi] Alt + (0 - 255)...

jeti ::

prvi stavek je napačen, 1 Byte = 8 bitov, hehe, in ne 1024.;)

1 kByte (kiloByte) pa je 2^10 (= 1024) Bytov, se pravi 8192 bitov. Ostalo drži.:)
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

bastadu ::

Hvala za popravek, nevem kaj sem razmišljal...:8)
Bom popravil.

JXS ::

da vaju vidm kako bosta potem razložila to:
če ima siol 196mb/s povezavo v svet, s kolikšno hitrostjo lahko v teoriji dljamo s tako povezavo? 25088kb/s?

krneki ::

Če jest kej vem ma SiOL 155Mbps in 34 Mbps backup.

155Mbps bi v teoriji pomenil 19840KB/s.

Če komu še zdej ni jasno nej si kr prebere članek na Speed Guide. Ker me res živcira ko ludje pišejo enote kukr jim paše, pol pa znajd se.

JXS ::

krneki: sam ne vem in me ne zanima koliko ima siol povezavo, napisal siol samo za primer, se pa strinjam stebo glede pisanje enot.

lukaf101 ::

Najlepša hvala, stvari so mi jasne.

HVALA

element ::

A pol če mam jest 56kb/s modem je to 7kB/s kolk jest zračunam, sam zakaj mi pol vleče sam okrog 4.7kB/s, isto pr mojih frendih. Največ jim vleče do 5.8kB/s. WTF!? :|

MUC ::

Jah nekej ste pozabl ane ...

Res je, da je 1 Byte 8 bitov, samo poleg vsakega bita se preneseta tudi 2 varnostna bita, ki skrbita,. da se je tistih 8 bitov preneslo pravilno.

Torej, če imaš recimo 56KBit/s modem to pomen da v realnosti lahko dosežeš (brez kakšnega stiskanja headerjev ipd) 5.6 KB/s , torej 10x manj in ne 8x. Zdej se bo kdo oglasu, da gre pa njegov 56K recimo 6K, samo to je lahko samo trenutna hitrost, oz je uporabljena kakšna oblika stiskanja podatkov.

element ::

Ok. Thnx. Se mi je zdel, da se deli z 10, sam nism vedu zakaj. :))

Tomi ::

Ok, potem mi pa ni jasno, ali imam čaroben modem, ali pa slabo vidim. Moj ( domači ) modem 33.6 vleče tudi po 4kB/s ( do 4.5 ). Sicer je res to prenos na Gozzili, ampak vseeno.
No, ja, ko pa pomislim, da vedno na drugih računalnikih ( šolska knjižnica in NUK ) vleče dol po 200 kB/s, me pa kar zmrazi domača povezava;(
metrodusa.blogspot.com

MUC ::

Fora kot sem rekel je recimo IP header compression ali še kaj podobnega


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poravnava: Seagate lagal! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
727317 (7317) gruntfürmich
»

Hitrosti prenosa

Oddelek: Omrežja in internet
151545 (1287) korenje_ver2
»

hitrost adsl-ja

Oddelek: Omrežja in internet
51004 (979) Cjek
»

Nova terminologija: KB = 10^3 bytov, KiB = 2^10 bytov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30520248 (16727) gumby
»

ADSL a je to res a sam govorijo?

Oddelek: Omrežja in internet
361802 (1108) BigHugo

Več podobnih tem