» »

Nova terminologija: KB = 10^3 bytov, KiB = 2^10 bytov

Nova terminologija: KB = 10^3 bytov, KiB = 2^10 bytov

B_Marley ::

Samo kot je nekdo ze opisal s tem bo uveden nek standard...ti so pa v znanosti pa naj je se nevemkera pomembni...
She is electric. Can i be electric too?

kopernik ::

picnik:
saj pravim, to se uporablja že 30 let in večini dol visi, če se sklada s fizikalnimi predponami ali ne. V kolikor bodo proizvajalci prevzeli ta nov način poimenovanja (oni so pač zelo pomembni), ga bomo najbrž tudi vsi uporabniki (kupci).

kopernik ::

marley:

@kopernik: samo problem se pojavi ce se vsi dogovorijo da je ena hruška 3 pomaranče....samo za enega pa je 1 hruška 5 pomaranc....potem pa ti "trguj" s tem clovekom...


Poglej, v okviru celotne znanosti je tako dogovorjeno. Na milijone ljudi po celem svetu pozna in upošteva take predpone. Zakaj se niste (niso) bunili 30 let nazaj, ko so jih uvedli? (ironično je, da v začetku računalništva so ravno fiziki in matematiki največ delali na tem področju, pa jih ni nič motilo)

B_Marley ::

Kot je ze bilo povedano te enote niso standard...to so pac tak zaceli uporabljat...to bi pa zdaj bilo standardizirano...in ko bo cez nekaj desetletij vzcvetela neka nova znanost ki bo Kibi zelela vzeti za neko drugo enoto (recimo da se bo kibi do takrat ze mocno uveljavil) pa gotovo ne bo po godu racunalnicarjem da ima nekdo njihovo predpono za nekaj popolnoma drugega. Je pa res kot si povedal...sedaj to lezi na proizvajalcih...
She is electric. Can i be electric too?

BaRtMaN ::

Po moje bo bolj težko, ker te nove pogruntavščine, ala opean source recimo, nihče od proizvajalcev noče sprejeti.

kopernik ::

S tem open-sourceom si pa krepko usekal mimo.

BaRtMaN ::

Pa hotel sem malo primerjati. Recimo podpore za ogg vorbisa nihče (zaenkrat) noče dati v kakšen MP3 Plaxer, ker je open-source in se tudi stano razvija.

To terminologijo so izdelali uporabniki, torej potrošniki in proizvajalci si menda ne bodo pustili solit pameti zaradi take 'nepomembne' stvari.

kopernik ::

Recimo iz projekta Apache je pa kar nekaj zadev, ki so production-ready in jih firme na veliko uporabljajo. Ali pa npr. Linux, Eclipse, JBoss, itd. Ne moreš iz enega projekta (ogg vorbis) sklepati na splošno.

pivmik ::

BaRtMaN: verjetno so izračunali da glede na poznanost in razširjenost ogg Vorbisa se jim ne splača zajebavat s še enim formatom. Sicer pa ne razumem kako lahko pa podpirajo WMA od Microsofta. Verjetno američani ripajo CDje večinoma z Merda Playerjem.

Ogg pa je dosegel končno verzijo 1.0 že neki časa nazaj, sicer se že razvija naslednjo verzijo, samo prva končna verzija je končana in je pripravljena na trg.
LP, Gregor GRE^

Eschelon ::

OffT: Ogg doslej ni šel v predvajalnike, ker je potreboval plavajočo-vejico. Odkar so naredili tudi celoštevilski algoritem, se počasi seli v čipe. (čeprav roko na srce - tudi razširjenost njegove uporabe še ni zadostna).

Ludisti me že dolgčasijo v tej temi. Pa uporabljajte kar želite - vsaj dokler tega standarda! ne vpeljemo s kakim uradnim listom tudi lokalno. Potlej pa le svoje cokle iz omar :D.

CaqKa ::

ogg je bil prepozen... mp3 se je v tem času preveč razširil... uporabljat pa ga ne mislim ker moj avtoradio pozna samo mp3...
glede kib in kb pa se more stvar najprej v open source prijet.. če se niti tam nebo zakaj bi se potem med navadnimi ljudmi... čeprav bi bil vmesn tudi komentar thomasa, ker me zanima kako bo s tem potem ko bomo imeli qbitne računalnike?

Avenger ::

Predlagam dopolnitev stare enote z novo predpono: pseudo -> pseudo mega byte -> pMB 8-)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

CaqKa ::

ali pa binary (tokrat odspredaj)
binary mega byte bMB :)

DMouse ::

Zakaj pa ne raje binary pseudo-mega bibyte (bpMiB)? :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DMouse ()

Sahel ::

ja itak... i-cafddaibpMiB
internet-computer algorithm for defining data amounts in binary pseudo mibi bytes
kaj še glasbeno željo zraven? :D itak da sm napisal kr neki... :)
It's really quite a simple choice: Life, Death, or Las Vegas

Microsoft ::

Mal bi pogrel eno staro temo.

Ker sm v zadnjih nekaj dneh videl Mibibiti :D, me zanima, ce je iz tega sedaj kaj nastalo, al je bla to samo muha enotednica?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BaRtMaN ::

Nekateri OpenSource programerji uporabljajo, nekateri s(m)o ozaveščeni, a stanje je dokaj isto.

CaqKa ::

bittorent kolko sem videl uporablja te enote.. kaj več pa se bo vidlo če bo v naslenjih winsih.. če nebo potem nebo nič iz tega..
prej sem računal da pri 2^180 torej pri 10^54 pride do 50% napake.. (2^180/10^54)
no glede na to da se trenutni diski okrog 2^60 bajtov.. še daleč nebomo pri 2^180 bajtov.. in še torej tudi potrebe po tem nove sistemu nebo tak hitro..

trenutno smo nekje pri 10-15% napaki... (2^60/10^18)

Microsoft ::

Pa kaka napaka je to?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

gumby ::

razlika med kapaciteto, ki jo oglašujejo in tisto, ki jo kupiš:D

Microsoft ::

Ma ja, disk izdelovalci so si to mal v svoje roke vzel. :/

Sam drgac pa ni panike. Ker tistala o napaki je prava cvetka.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BigWhale ::

Tista o napaki je cisto prava cvetka. A zal resnicna...

Freelancer ::

Jah... Cvetka ali ne, namesto 120GB diska ga imas ~111.75GiB.
P4C@3GHz, P4P800, 1GB DDR400, ABIT Ti4200

pivmik ::

Freelancer:
Cvetka ali ne, namesto 120GB diska ga imas ~111.75GiB.

Sej imaš 120 GB disk. Zakaj namesto?
In imaš prav tako ~111.75 GiB.

Vsaj Linux bi lahko bil za dober zgled pa bi napredoval pri označevanju računalniških enot.
LP, Gregor GRE^

Gandalfar ::

go hack it

ocitno se folku, ki dejansko kaj dela z racunalniki namesto, da bi filozofiral o njih .. jebe za to

kopernik ::


Vsaj Linux bi lahko bil za dober zgled pa bi napredoval pri označevanju računalniških enot.


Kakšen argument pa je to ??
Sam se že od majhnega na tak ali drugačen način ukvarjam z računalniki in se mi, tako kot pravi Gandalfar, jebe za poimenovanja. Potrebno je samo vedeti, kaj kaka stvar pomeni. Ne glede na vse to, pa mislim, da se bodo sčasoma stvari uredile (ker stanje _res_ ni pravilno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Freelancer ::

Ce bi se od zacetka drzal 1kB = 1024B, pol teh problemov zdele sploh nebi blo. Men se tko al tko jebe, ker so fajli dovolj mejhni, da ne prihaja do opaznejsih napak. Pa tudi Kibibajti pa mebibajti al kako se ze rece se mi slis tko gay, da tega nikol ne bom mogu govort.... :)
P4C@3GHz, P4P800, 1GB DDR400, ABIT Ti4200

Microsoft ::

Nekje smo se zagovorili o digitalnih sistemih&co., pa bi kle nadaljevali. Tole je moj post v tisti temi:

Je kdo od vas sploh mel kdaj digitalne sisteme ali kaj podobnega temu?

Ce bi, pol verjetno ne bi klatili neumnosti. ;)

Drgac pa jst still and forewer mislim, da:

8Bit = 1Byt
1kBit = 1024Bit
1MBit = 1048576Bit
k=2^10
M=2^20
G=2^30

In ce bo kdo reku, da je k v tem primeru 10^3, se mu bom v Garadlandu se bolj smejal, kot se ze tak bom. Ce mi kdo pokaze RS, JK, D, T ali karkoli temu podobnega z vec, kot dvema (2) stanjema (pustimo Z), potem v trenutku priznam, da se motim.

Ker sm pa le mal prevec tabel dal skos, pa jst nikol ne bi rekel, da ma recimo JT 10 stanj. Zato tist k ne pomen 10^x, ker 10 ne obstaja. Je samo ena in edina, 2.

Kdor tega ne razume, se pac tega ni ucil. Glede na to, da taksne stvari ucijo v soli, bi pa clovek pricakoval, da je nekaj na tem. Bom pa enkrat exkluzivno za vas vprasal se enga dobrega poznavalca teh stvari, da vidim, kako je njogovo mnenje.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

DSmidgy ::

Samo vedet moreš Biti (včasih tudi Byti) lahko nastopajo skupaj z drugimi fizikalnimi enotami.
Takrat pa potem pride do zmešnjave pri recimo krajšanju.

V fiziki pa velja:
k = 10^3
M = 10^6
G = 10^9

Pa tale 1024 faktor se ponavadi uporablja samo skupaj z Byti in ne biti.

In koliko je potem:
10Mbit * 10MByte * 10Mbit/s * 10MByte/s = ?
Zapišeš samo s potenco brez k,M,G.

Zej pa to nes ene 10tim ljudem - recimo kakšnim profesorjem za fiziko, matematiko, računalništvo, elektrotehniko. Pa me zanima a boš dobil v 10ih primerih isti rezultat.

Matek ::

Zakaj bi ze tole mnozil?

To je nekako tako kot da bi mnozil

10 km * 10 mm * 10 km/h * 10 m/s

Kaj dobis s tem?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

pivmik ::

M je mega, mega pomeni 1000000(10^6) in pika.
In to veš kaj pomeni. Če ne veš kaj pomeni MiB pa se nauči.

A ti bi bilo lepo da bi pri mehaniki pomenila Mega 1000001,
v elektroniki 1000999,
pri matematki 100000,
pri ekonomiki 1001337,
v računalništvu 1048576.

Kam pa bi prišli?
Aja, pardon.... Potrebno je samo vedeti, kaj kaka stvar pomeni.


Linux, kot odprt ljudski sistem bi moral biti za zgled, samo moje mnenje.
LP, Gregor GRE^

Sahel ::

DSmidgy... ti povem, ce das racunat take neumnosti kakemu profesorju al ti bo stvar zracunal pravilno al se ti bo rezal... kr mnozis kr neki med seboj....
It's really quite a simple choice: Life, Death, or Las Vegas

kopernik ::

Piknik, ni se ti potrebno mučiti s tem, kaj jaz vem in kaj ne. Povedal sem svoje mnenje, ki ti morda ni všeč, je pa dejstvo, da je trideset in več letne navade težko spreminjati (npr. uvedba metričnih enot v angliji). Mislim, da se bodo sčasoma, kot že rečeno, stvari uredile.

Pa še to ... da ne bodo nekateri imeli toliko za povedati okrog matematikov, fizikov in ne vem še koga. V začetku so se predvsem oni (fiziki, matematiki) ukvarjali z računalniki.

pivmik ::

Ja, ampak GiB, MiB, KiB enote so odlično rešene.
(Angleži so pa itak za jih dvakrat lopnit po glavi, ker imajo še GBP in podobne smeti, pri njih itak ni več upanja)

Pa Giga, Mega, kilo, je še doooooosti več kot 30 let, to pa so lahko v par letih zafušali?
LP, Gregor GRE^

DSmidgy ::

Zakaj bi množil - da dobiš rezultat ane :)
Vem da se ene butaste (in da nič ne pomenijo) enote dobi ven - samo je pa vseeno matematično pravilno.

Da malo popravim da se ne boste pritožval.
MB = MByte = M * Byte = ?
Mb = Mbit = M * bit = ?
Mm = M * m = ?
( 1Mbit + 1MByte ) / ( 1Mbit/s + 1MByte/s + c0 *1bit/1Mm ) = ?
? = ( 10^6*bit + 10^6*8*bit ) / ( 10^6*bit/s + 10^6*8*bit/s + 3*10^8*m/s * 1*bit / 10^6*m ) - po naše
? = ( 10^6*bit + 2^20*8*bit ) / ( 10^6*bit/s + 2^20*8*bit/s + 3*10^8*m/s * 1*bit / 10^6*m ) - nekaj vmes
? = ( 2^20*bit + 2^20*8*bit ) / ( 2^20*bit/s + 2^20*8*bit/s + 3*10^8*m/s * 1*bit / 10^6*m ) - po Đimijevo

Fora je, da ne sme pridet do situacije, ko se eno oznako interpretira na 2 ali več načinov. Zato se je pa uvedlo Mi ipd. Ker je pomojem tudi do takih zmešnjav, kot je primer zgoraj, prihajalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

BigWhale ::

Aja, jimi, napise se byte in ne byt ;)

CaqKa ::

samo neki me popravite:
citat iz novice.. jimijev komentar:

1kBit = 1024Bit
1MBit = 1048576Bit

a nebi moralo bit prav
1 kbit= 1000 bit (1 kb = 1000 b)
1 Mbit = 1000000 bit (1 Mb = 1000000 b)

ter šele nato
1 kbyte = 1024 byte (1 kB = 1024 B)
1 Mbyte =10242 byte (1 MB = 10242 B)

?

vsak kolko se jaz spomnim je pri bitih normalni desetiški pretvornik.. ker bite stanja lahko štejemo normalno, bajtov pa ravno ne...

proove me if i am wrong.:\


/edit
če drži kar sem povedal, potem si se vsekal v novici, tukaj in še tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

Freelancer ::

AFAIK je 1kbit = 1000bits. Ker tu je bolj misljen datarate kot storage.
P4C@3GHz, P4P800, 1GB DDR400, ABIT Ti4200

Microsoft ::

Mislm, da je tole prav:

1kBit = 1024Bit
1MBit = 1048576Bit

k=2^10, M=2^30. In mas potem pac 1k jabolk=1024 jabolk (gledano binarno!!!).

Gledas lahko tudi tako. 1kBit je 8x manj, kot 1kByte. Se pravi, da je potem 1024Bit 8x manj kot 1024Byte. Kar drzi, ane.


PicNiK, tisto z 10^nekaj (celo stevilo) v digitalnem svetu NE more drzat. Sm ze gor napisal; povej kje mas kako tabelo stanj, kjer sta poleg 0 in 1 se stevila od 2 do 9? :\ Nikjer...

Ko racunas 2+3=5, si v desetiskem sistemu. V digitalnem gre malo drugace; 10+11=101(vse bin).;)
V desetiskem je 10, v binarnem pa je to 1010. Skratka, samo 0 ali 1 sestavljajo vsako desetisko stevilo. In iz tega gre potem naprej, da je v digitalni tehniki lahko samo 2^nekaj (celo stevilo). 2 pa predstavla dve stanji, 0 in 1.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

a lahko kdo drug potrdi ali zavrže?

mam pa občutek da se pri bitih še v raznih dokumentacijah krešejo mnenja ali je kb 1000 ali 1024.

DSmidgy ::

Sej glih zato, ker se krešejo mnenja, so vpeljali Ki, Mi, Gi, ...

1kBit = 1024Bit
1MBit = 1048576Bit
Nit pod razno ni prav. Kot prvo je "bit" in ne "Bit", ker z veliko se začne "Byte".

Zakaj 10^x ne more zdržat v digitalnem svetu. Recimo datoteka je velika točno 10^5 zlogov (Bytov). Ali pa 8*10^5 bitov.

Kje maš lahko tabelo stanj od 0..9? Recimo kakšen kvantizator ima to lahko, modulator, ... Samo ponavadi so stanja v smislu 2^n, samo lahko pa uporabljaš po svoje.

Mogoče pa ne veš da digitalno ni enako binarno?


Jimi. Računalništvo ni edini segment na svetu, kjer uporabljajo bite, Byte, k, M, G, ... ampak jih še fiziki, elektrotehniki, ...
In tukaj potem pride do zmešnjav. Ker lahko pride so situacije, da si vsak po svoje predstavlja k, M, G.

Predponi "k" so pa pomojem američani predpisal 1024, saj ne uporabljajo mednarodnega sistema enot in predpon.
A misliš, če bi mi rekli da je zračna milja je 1500m da bi oni kar to upošteval? A mislš da nebi prišlo do nesporazumov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

pivmik ::

JimiBtn:
PicNiK, tisto z 10^nekaj (celo stevilo) v digitalnem svetu NE more drzat. Sm ze gor napisal; povej kje mas kako tabelo stanj, kjer sta poleg 0 in 1 se stevila od 2 do 9? Nikjer...

Razumem to, a me sploh ne zanima!
Kaj imajo za krast Mega, Giga in kilo predpone???
A 1000000 je enako 1048576 ?
Ne ni.

Sem že trijlonkrat napisal v tej temi, da Mega je Mega(1000000) in ne Mebi(1048576).
Vem da za računalnike Mega, kilo, Giga niso "lepe" za računalnik.... zato pa so tu Kibi, Mebi, Gibi.

Kot da bi se pogovarjal z prizadetimi ljudmi, pa brez zamere ampak zgleda prav tako.
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

CaqKa ::

kot zanimivost za prikaz resnosti te teme:
razlika med tem kar gmail sedaj ponuja (1000 MB) in tem če bi ponujal 1 GB je 12 hotmailovih poštnih predalov (12*2 MB)

Microsoft ::

Ma ja, mogoce je nekaterim smotano, ker se uporablja kilo.

Samo jst mislim, da vsi pozabljate, da je tu binarno in ne desetisko. In zato tukaj ne more bit 10^n, ker 10 ne obstaja. CE jst prav razumem, zakaj je v desetiskem stevilskem sistemu tam 10; so stevbila od 0 do 9, in s temi stevili lahko zapisemo vse nadaljna stevila. Pri binarnem zapisu pa rabimo samo dve stevili (0 in 1), da zapisemo vse ostala stevila. Tak, kot se razlikuje desetisi zapis necese, se potem tudi te predopone. Sej tudi 12 binarno ni 12, ampak 1100.

Ker kolker se meni zdi, potem v fiziki recejo 12N, kemiji 12molov, matematiki 12 krompirjev,... samo v digitalni tehniki pa recejo 1100 necesa.
Ker je ze pri zapisu stevila razlika ocitna, potem tud pri predponi ne more biti isto. Sploh pa ne 10^neki, ker 10 ne more bit. In so pac rekli, da je 2^10 kilo. Rezultat je res rahlo neokrogel, samo le na tak nacin (2^n, neko celo stevilo) lahko napisemo stevilo, ki pove, koliko je vseh moznih stanj, ce imamo n vhodov.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BigWhale ::

Uf si trd Jimi.

kilo je 10^3! Povsod.

... razen racunalnicarji so moral biti nekej posebnega... ... ce so si ze nove enote izmislil, bi si pa lahko se nove predpone...
... meni gre sicer ob novih oznakah rahlo na kozlanje ampak se jih bom ze navadil, ce se bo treba... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Freelancer ::

1kbit = 1000 bits
1kibit = 1024 bits
1kB = 1000 bytes
1KiB = 1024 bytes

Pol pa se tole:
P4C@3GHz, P4P800, 1GB DDR400, ABIT Ti4200

Zgodovina sprememb…

Microsoft ::

BigWhale, povsod v desetiskem stevilskem sistemu ali povsod povsod?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

DMouse ::

Je še kak drug sistem, v katerem bi lahko uporabil te predpone? >:D

Ziga Dolhar ::

Povsod povsod, Jimi.

Definicija "kilo" je 10^3. 2^10 je -- približek. Kot bi bil morda 3^6 v trojiškem sistemu ;-). Če želiš uporabljat kilo kot 2^10, moraš to redefinirat. Ali tako, da uporabiš ustreznejši izraz -- "kibi" oz. drugega, ali pa je iz konteksta -- dvojiški sistem -- razvidno, da si prepisal vrednost.

--

Sicer je pa tole bolj demagoška kot znanstvena razprava.
https://dolhar.si/

Microsoft ::

Hm, tole bi blo res zanimivo pogledat, ali je 10^3 definiran kot tak tudi v binarnem sistemu.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk velik 500GB ko seštejem razpoložljiv prostor na C-ju in D-ju dobim rezultat 464, (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10110933 (9376) technolog
»

Apple: kilo je 1000 in ne več 1024 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20516954 (12254) Matevžk
»

Poravnava: Seagate lagal! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
727323 (7323) gruntfürmich
»

Tožbe proti izdelovalcem trdih diskov zaradi zavajanja

Oddelek: Novice / Diski
414310 (3691) Matev
»

Razlaga nekaterih osnov... mbit/s...

Oddelek: Omrežja in internet
132058 (1845) MUC

Več podobnih tem