» »

Izdelava ojačevalca.

Izdelava ojačevalca.

strictom ::

V bistvu sem popoln n00b v tem in me zanima če obstajajo na trgu kaki "do it you'r self" kiti? Rabil bi pa ne zaradi uporabnosti le tega ampak zaradi tega ker me zanima kako se to sploh izdeluje. Sem že gledal nekatere prejšne teme in googlav vendar nisem našel kaj uporabnega. En kolega mi je že razlagal da se da dobit neki kit za izdelovanje tiskanih vezij.

Hvala in Lep Pozdrav!
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

|CyGNUS-x ::

Poglej na stran od revije Sveta elektronike. Tam so bili neki KIT kompleti za ojačevalce vendar kolikor se spomnim so bili bolj k*rac.

>> Rabil bi pa ne zaradi uporabnosti le tega ampak zaradi tega ker me zanima kako se to sploh izdeluje

Za take primere pa lahko sam sprogramiraš božično drevo in potem kupiš KIt komplet pa je. Bolj poceni pa še več boš odnesel od tega..
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

Brane2 ::

Na naši osnovni strani imaš linke na obe "Elektroniki" v pdf obliki.
Notri imaš precej izčrpne članke tako o risanju kot o izdelavi tiskanin doma, če si to mislil.

PDFi imajo pardeset Mb, zato je ADSL dobrodošel.

Poglej na naslovu http:///www.avtomatika.com
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

strictom ::

Hvala.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

xabre ::

IC elektronika ima tudi cel kup Velleman kit kompletov za zlotat.

jest10 ::

Poglej na AX elektroniko. Tam imas kit kompletke za 2X100W ali 1X170W ojacevalec. Dodatno moras kupiti se napajalnik, hladilno rebro, kak kondenzator in jasno vse skupaj zlotati.

Brane2 ::

No,če razmišljaš o tem,d a b šel sam delat zadevo, dobiš tudi pri meni platice, tako za mono kot za stereo varianto. Nimam KITov, kar je lahko prednost ali slabost.
Prednsot zaradi tega, ker imaš ziher kaj od materiala doma po predalih, slabost pa zato, ker ne dobiš vsega v kompletu. Sicer pa tistih par uporov, kondijev in čipov ni problem poiskat...

Pri mojih platah je solidno to, da so kakovostne dvostranske. To pomeni lahko boljše delovanje in večje dopustne tolerance pri sestavljanju, so pa verjetno na ta račun nekaj dražje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tihi-s ::

Brane : Zanima me če bi se dalo uporabit to vezje za TDA 7293? Imam namreč že izdelan usmernik 2*51V za 400W in ohišje z hladilniki za enako moč(odvajanje). Ali je cena platic enaka kot v članku, oziroma kakšna je cena platice za monoblo in kakšne so njene dimenzije??
Hvala za odgovor

Brane2 ::


Brane : Zanima me če bi se dalo uporabit to vezje za TDA 7293? Imam namreč že izdelan usmernik 2*51V za 400W in ohišje z hladilniki za enako moč(odvajanje). Ali je cena platic enaka kot v članku, oziroma kakšna je cena platice za monoblo in kakšne so njene dimenzije??
Hvala za odgovor


Sem šel ravno gledat datasheet za 7293 in glejgazlomka- to je 7294 z nekaj višjo možnostjo napajanja, vendar nekaj nižjim max tokom. Zanaimiva stvar, vendar sodeč po odzivih na raznih forumih, precej manj zaščitena od 7294.

V glavnem, kot jaz vidim stvari, 7293 bi na mojih platah moral delati B.P.

BTW: Kako misliš iz monofršterka z 7293 dobiti 400W ?

Če misliš vezati več mono fršterkov v bridge, ti toplo priporočam stereo plato, kjer je vse to že narejeno, pa še bolje zveni od mono izvedenke zaradi dodatnega opampa.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, cene plat so take kot piše v člankih, dimenzije pa so:


-stereo plata: 300x50mm

-mono plata: 100x74mm
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tihi-s ::

Brane hvala za hiter odgovor
Glede tistih 400W : se je nanašalo samo na napajalnik in hladilnike. Če sem natančen je bil načrtovan za 2*250W rms ojačevalnik in bi sedaj to uporabil, da se ne bo več prah nabiral.
Sedaj pa par vprašanj
1. Ali je možno tisto 30cm platico na polovico dat?Potem bi jo uporabil. Hladilnike imam 2*HR-250(Mali) in bi vsako polovico na eno stran dal.
2. Kakšna je razlika med navadno in S verzijo tda7294?
3. Zakaj potreba po invertiranju, če amp omogoča bridge vezavo brez tega(pin 11)? V končni fazi je isti šmorn samo malenkost več elementov.
4. Pa zakaj si se odločil ravno za TL082? Jaz imam namreč še na zalogi NE5534AM in bi uporabil tistega ki je boljši, če obstaja še kakšen boljši me pa zanima kateri bi to bil.
Upam da nisem bil prezahteven
LP Martin

Tihi-s ::

Še to TDA7293 je res skoraj ista stvar, z razliko možnosti višjega napajanja =>večja moč in z večjo zaščito => dodanim "clip" detektorjem.

Tihi-s ::

Na 2. vprašanje sem že najdel odgovor : 5V višje napajanje in cliping zaščita pri S verziji.
Ma pa še zanima če je res občutna razlika z ali brez op.amp-a?

Brane2 ::

Če bolj pozorno pogeldaš datasheet, boš videl, da ima 7293 sicer višjo prebojno napetost ampak zato manjši dovoljen tok.

Pri TDA7294 je ta 10A, pri TDA7293 pa samo 6,5A. Tako da je za pretehtat kaj je boljše pri danih zvočnikih.

Plato bi verjetno lahko dal na poll, čeprav ne ravno na 50%, ker je tam opamp ampak par cm stran.

Zame je razlika precej slišna. Sem probal tako navaden mono kot en kanal sterea na tam nekje 10W in sem jasno slišal razliko, ki je bila zadostna, da bi raje imel stereo verzijo.

Mono jemlje pri meni folk, ki bodisi ni tako zelo zahteven ali pa rabi zadevo za poganjanje wooferja na računalniku...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Tihi-s ::

Na mojih datasheet-ih piše da ima tudi tda7293 10A izhoda, drugače nevem kako bi ven iztisnil tistik 20W več. Jaz bi se potem odločil za stereo varianto ker je zame zelo pomembna kvaliteta zvoka. Sem najdel še dva načrta na katerih priporočajo zamenjavo določenih elementov za boljšo kvaliteto(folijski kond, na vhodu metal upori) Drugače sem pa mislil platico na pol dat tako da bo ločen levi in desni kanal, tam nekje kjer je power konektor. V tem primeru bi se odločil za nabavo, imaš PM.

Brane2 ::

Sem ravno potegnil še enkrat platico pod nos,d a ne bom napamet govoril in videti je, da jo lahko razrežeš genau na pol brez večjih problemov in uporabiš lahko obe polovici. Na vsako moraš posebej prilotat še en upor pa zener diodo in to je vse.

Resda zgubiš tudi dve napajalni sponki (masa in eno od +/- napajanj), kar pomeni, da tisto žico prilotaš pač kam drugam na primerno mesto in to je vse.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tihi-s ::

Ali platico nabavim pri Hydri ali lahko pri tebi=>PM?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako narediti ojačevalec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
22928693 (11686) N4m31355
»

ojačevalec s čipom STK4050

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
274227 (3847) Highlag
»

Izdelava ojačevalca 4x55W

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91691 (1558) Pyr0Beast
»

TDA 7294 in vzrok za poškodbe?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82082 (1980) Brane2
»

elektroniki kje ste!!!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
294394 (3794) footprint

Več podobnih tem