» »

Trdi disk deluje počasi.

Trdi disk deluje počasi.

Stajerc ::

Nisem prepričan 100 procentno v to da je nekaj narobe samo mam občutek da mam prepočasen pretok podatkov preko IDE vodila.

Ko snemam kaj z partice na drugo particijo potrebuje tud za 1GB recimo al pa majn okrog 15 minut. In to se mi ne zdi normalno. Vse particije so v NTSF.

Mam ibm disk deskstar 80 gb 7200 obratov priklopljen kot master na primary ide kanalu na secondary IDE kanalu pa mam dwd pekač.

Plata je gigabyte ga-7vax-a
Have a nice day.

itak37 ::

Ponavadi je problem v DMA-ju (visoka poraba CPU-ja) ali pa v kablih...

zee ::

lahko pa se disk poslavlja ... priporočam test s kakšnim programom od proizvajalca diska (IBM)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stajerc ::

v bistvu mislim da je spet neka fora v dma oziroma ultra dma ali celo neki Gart če ima to kaj z ide vmesnikom?

Disk mislim da sam po sebi je brezhiben samo da ni izkoriščen in nastavljen tak ko bi moral bit.

A je kje v windowsih možno prekljapljat med dma in u-dma? al samo ob inštalaciji?. Kaki benchmark za diske obstaja?

Mislim benchmarkov je malo morje samo da bi jaz svojega testiral pa tu prilimal pa kdo ko ma podobnega da bi vidla če je po testi kaka razlika.

Pa bios mi podpira neki S.M.A.R.T. in morda je tud tu težava?
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

Stajerc ::

x
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

itak37 ::

Ce imas vklopljen DMA, lahko preveris v Device Manager-ju, izberes IDE napravo in poglej, kaksen transfer mode imas izbran(pravilen je Ultra DMA). Ce nimas vklopljenega DMA, se to takoj opazi, ker ti kuri dosti CPU-ja pri kopiranju.
SMART je sistem za diagnostiko HD, kolko je disk se v redu. Preveris lahko s programom SpeedFan, btw. je tudi odlicen za kontroliranje obratov ventilatorjev.

Za benchmark diska pa preveri z HDTach.

zee ::

v biosu si vklopi SMART, da ti bo spremljal zdravje tvojega diska.

se pa da v Windowsih tudi pogledat, kateri xDMA način imaš vklopljen tako, da greš pod Upravnika naprav (sem v linuxu in pišem po spominu), najdeš Primary IDE Controller in pogledaš kaj imaš vklopljeno (najbolje je sicer, da pustiš kar na auto).

če imaš inštalirane tvoje "shujšane" (z nLiteom) Windowse, je možno, da si ponesreči odstranil gonilnik za IDE.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stajerc ::

Ne ne z nLite mam na drugi particiji pa dela isto. Bom naredil kak benchmark pa prilepil pa bomo rekli če je to normalno.
Have a nice day.

Stajerc ::

Skratka gre za Hitachi (ne ibm) trdi disk 80 gb 7200 obratov 2mb predpomnilnika.

Zdaj sem se malo poigral z nastavitvami in je malo boljše:

Test z HD Tach je pokazal sledeče: (men osebno se zdi 32,9 mb/s malo glede na to da bi disk naj bil ata 100 - vsaj)



Link

Me zajebava linkanje:

http://www.sendspace.com/file/552zgk - spodaj download quick bench.jpg

1 GB podatkov mi med particijami in iz ene mape v drugo skopira v 3 do 4 minutah. Povprečje mojih meritev lahko rečem da je 3minute 30 sekund.

Torej 40 gb podatkov (polovica diska) z ene particije na drugo bi moj disk premleval med 120 in med 160 minutami se pravi med 2 in 2.5 ure. Je to že normalno?
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

itak37 ::

IMO je tukaj vse normalno, disk je pac star. Vseeno preveri SMART podatke z speedfan npr., da bos vedel, ce bo sel disk kmalu v vecna lovisca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

Stajerc ::

The overall fitness for this drive is 89%.
The overall performance for this drive is 94%.

Po Speed fan testu.

Vse je very good razen

Raw Read Error Rate 97 131077 Watch ---->Warning: Raw Read Error Rate is below the average limits (98-100).

Spin up time je pa normal (ni very good)

Torej Raw read error rate mam slab. Kaj je to?
Have a nice day.

kixs ::

Kopiranje velike kolicine podatkov na enem disku, je za vsak disk katastrofa! Tu ti pomaga edino kaksen Total Commander, ki ima moznost povecanja bufferja za kopiranje na 10Mb. Kar pomeni, da bo najprej prebral za 10MB podatkov in sele nato zapisal teh 10MB. Po defaultu je ta buffer 32KB. Tu pa pride do vpliva dostopni cas diska, ki mora za vsakih 32KB premetavat glavo levo-desno!

Prava resitev ti je pa dodaten disk!

Tistih 32MB/sek je pa cisto pravi podatek. Najnovejsi diski imajo okoli 70MB/sek, pa bi jih ta nacin kopiranja vseeno spravil na tla!

LP

itak37 ::

Povecanje bufferja za kopiranje je pa super!!! A se da isto za Windows Explorer mogoce?
@Stajerc: SMART podatki pa zgledajo v redu, nic ni narobe s tvojim diskom, razen letnika:D
Vrednosti gredo pa ponavadi od 100 (najboljse) do 0 (najslabse) in ni panike pr tebi.
Ce hoces boljsi performans, bo treba nov disk kupit.

Stajerc ::

Ta total commander je kot nekak file manager če razumem prav in potem moraš kopirat datoteke preko njega?

Ali pa gre z njim nastavit po defoltu za Windowse in ga lahko maš recimo v trayu in vedno samodejno dela ko kopiraš?

V bistvu lahko maš nevem kak dober sistem, vedno ti ga bo disk zaviral ne? To sem tak že sumil samo zaj pa imam vprašanje,

Če kupiš recimo Western digital WD74 disk ki ima po HD tachu vsaj 2 krat boljše lastnosti kot moj disk, a se ralno pozna ta performance al ni realno 2 krat boljši v praksi? Ker stane 40.000 pa še sata plato rabiš za njega.

Ker se mi zdi da nasploh sistem drži nazaj pač disk.

Je to res al mam samo jaz tak občutek?

Total commander je nadomestek za raziskovalca če prav razumem?
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

kixs ::

Total Commander je seveda posebej program za delo z datotekami. Zelo zelo napreden in zelo uporaben pri vsakdanjem delu. Sam ga uporabljam ze od leta 1995 in od takrat je dozivel veliko novosti ;)

V Windowsih kaj takega se nisem opazil.

Glede novejsih diskov je pa tako... Raptor ti bo seveda tudi v realnosti skor enkrat hitreje skopiral od zdajsnega. Vendar cena tega ne opravicuje, se posebej ne glede velikosti.

Splaca se imeti 2 diska. Saj pri kopiranju iz enega na drugega oba delujeta (ce sta identicna) s svojo maksimalno hitrostjo. Ce je en pocasnejsi, bo hitrejsi imel malo "lufta".

Torej, ce imata diska prenos podatkov okoli 50MB/sek. Bos skopiral v eni minuti cca 3GB.

Ce si bos pomagal s Total Commanderjem na enem disku, bos na takem disku zgubil nekje 10-20%, ce bos pa kopiral z Explorerjem, bos zgubil 60%.

Kopiranje iz diska na disk je naceloma enako hitro v vseh programih.

Na dodatno upocasnitev seveda vpliva tudi fragmentacija podatkov.

PS:
To optimizirano kopiranje moras tudi v Total Commanderju posebej vklopit. Saj ima po defaultu buffer 32KB.

PSS:
Racunalnik pa deluje tako hitro, kot najpocasnejsa enota. V vsakdanji uporabi so to seveda diski in mreza :P

Stajerc ::

Uf 3GB v eni minuti se prelepo sliši če men za 1 GB porabi 3 do 4 minute.

Samo po defoltu pa Total comander sem sedaj sprobal mi vzame za isti 1 gb fajl 5 minu 39 sekund kar je pa vseeno občutno več od windowsov.

na klko naj nastavim vrednosti? Kes sem nekaj probaval pa ni blo bolše.

konfiguracija -->Nastavitve-->kopiraj/briši

Pol pa maš okenca:

uporabi samo privzeto metodo:

vir + cilj na istem: NASTAVITEV 1
vir + cilj na različnem: NASTAVITEV 2

Uporabi tudi način kopiranja velikih datotek:

vir + cilj na istem: NASTAVITEV 3
vir + cilj na različnem: NASTAVITEV 4

Vnesi črke pogonov: NASTAVITEV 5 - tukaj vnesem vse tri particije ne CDE?

Potem pa še NASTAVITEV 6 - uporoabi explorerjev način brisanja.

Torej če mi lahko podaš vrednosti za najboljši performance bi ti bil hvaležen.

To si skopiraj pa sam vrednosti zraven d ati malo olajšam. :))

NASTAVITEV1:
NASTAVITEV2:
NASTAVITEV3:
NASTAVITEV4:
NASTAVITEV5:
NASTAVITEV6:

Pa še eno vprašanje če bi pač mel prevelč denarha pa 2 WD74 vezal v RAID polje- varianta ko ti potem podvoji hitrost a pšotem bi realno 3 gb fajl skopiral v 30 sekundah?
Have a nice day.

stromar ::

Raw Read Error Rate je resna zadeva. Jaz bi takoj naredil backup. Ko je meni javilo ta error, mi je disk delal se dva dni. Vedno pocasneje je bral podatke. Zadnji backup cd je snemal eno uro (prvega 10 minut). Velja pa garancija na to napako(ce jo se imas)

Lp

Stajerc ::

Daj nena me straši no :8)

Hm saj v bistvu me nena opozarja nič samo sem naredo test pa je test rekel da ni glih najbolše to. Samo men je tud sumljivo ker ta Speedfan bi naj glede na tvoj model to povzel? In če je to res pol res nekaj ni čisto kul.

Garancije ni več je pa res da se disk obnaša tako kot se celo svojo kariero oziroma vsaj pol leta zdaj ko sem pozoren malo.

Samo tak star tud ni. Maksimalno 2 leti. Nemorem pogledat ker mam čudno not montiranega pa se mi ne da zdaj narazen vlačit.
Have a nice day.

stromar ::

Ce imas kaksne pomembne stvari na disku (seminarska naloga ipd) si zapeci na cd, da ne bos imel potem kaksnih samomorilskih nagnjenj :D . Disk pa uporabljaj normalno, kot da napake ni. Meni je to napako javil racunalnik (bios) ze ob vklopu. Sele nato sem snel diagnosticni program od proizvajalca. Predlagam, da tudi ti snames program od proizvajalca

Lp

itak37 ::

Ni panike, v BIOS-u te opozori, ko pride do 16 (vsaj na mojem disku) od skupno 100(brez napak). Disk ti bo se precej casa, nic pa ne bo narobe, ce obcasno pogledas SMART podatke...

stromar ::

Jaz sem imel pri svojem normalno 200. Ko je bios javil napako in sem nato pogledal s programom od proizvajalca je bilo 137

Lp

fabi1 ::

Glede raida, branje je podvojeno(en ide7200 disk okrog 20mb/s odvisno od proizvajalca in velikosti diska.V raid polju pa okrog 40mb/s), kar se tiče pa kopiranja iz particije na particijo pa je enaka kopiranju iz diska na disk do se pravi okrog 20mb/sec

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SAMSUNG 640GB HD642JJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10616292 (11454) e-marko
»

[Linux - Grub] OS se mi noče naložiti

Oddelek: Operacijski sistemi
191543 (1258) kriko1
»

Data rate

Oddelek: Pomoč in nasveti
211340 (1057) Hana
»

Počasno prenašanje podatkov med diski

Oddelek: Pomoč in nasveti
8917 (832) ElectricMan
»

Na disk WD120JB kloniral Maxtor 60Gb in stvar je pocasnejsa (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
534305 (3659) Boky

Več podobnih tem