» »

Stanovanjski problem mladih!

Stanovanjski problem mladih!

«
1
2

Mihc ::

Ola!

Včeraj sem gledal Dosje na RTVSLO1 in me je kar malo stisnilo. Spodaj je link odaje, poglejte si, pa malo povejte kaj si mislite o stanovanjski problematiki mladih. Slabo se nam piše.

Dosje: Kako je v naši domovini biti mlad

Za ogled odaje potrebujete RealPlayer.



LP, Miha
Življenje je lepo če ga živiš!Se splača!!

Tear_DR0P ::

v naši domovini je fajn bit mlad - če ti kej ne paše, greš mal jamrat. bog ne daj pa da zgubiš status (dijaka ali študenta) pol pa ni več tak fajn bit mlad.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Cofko Cof ::

Moj cilj: iz statusa študenta v status upokojenca :)) Drgač pa stanovanja bojo jeba, še dobro da sem kolikor toliko preskrbljen glede tega.
Ars longa,vita brevis.

Smorny ::

Ja fajn. Nekateri komaj čakamo, da bomo sposobni zapustiti domače gnezdo! Še en malček faxa, služba se tudi že obeta, potem pa na svoje (pranje, likanje, in ostale prijetne stvari smo že navajeni).
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Mihc ::

Pa mi je najhuje to, da se s tem kar tako sprijaznemo, češ tako je, kaj moremo. Vsakemu prej ali slej poteče študentski status, tudi meni je, ampak na to bi moral že opozarjati med študijem, ne potem ko si že v "dreku", kot je študentka, ki nastopa v odaji. Saj ne bom jamral, ker imam možnost dograditve hiše, ampak kaj pa tisti folk, ki živijo v stanovanjih in ne morejo čisto nič dograjevat. Ne privoščim jim.

Je pa bilo lepo rečeno, da najprej 30 let odplačuješ stanovanje, oziroma del stanovanja, potem pa začneš premišljevati o šparanju za penzijo, za kar pa je itak prepozno. In kaj se zgodi potem ko greš v penzijo? Živijo te otroci, ali pa prodaš stanovanje, greš v najemniško in samo upaš, da boš imel dovolj dnarja do konca svojega življenja, če ti pa to ne uspe, pa na beraško palico. In to je rezultat 40 letnega dela v službi, beraška palica.

Črn scenarij se nam obeta.


LP, Miha
Življenje je lepo če ga živiš!Se splača!!

Smorny ::

Od negativnosti in črnogledosti lahko fašeš še raka! Brighten up!
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

BluPhenix ::

Stanovanjska problematika ni samo med mladimi. JE pač splošna stvar v sloveniji.

Se ga pa da dobit. Sej ga ni treba kupit, pač si podnajemnik. Ne vem kje je tukaj problem. Ko zaslužiš dovolj si ga pa kupiš...

Jaz sem tud iskal stanovanje pol leta, in zdej sem podnajemnik, pač najemnina je zdej primarna stvar, tako da se ostali stroški pokoravajo temu. Ni idealno, ampak je rešljivo.

Večje probleme imajo tisti ljudje, ki niso bili študenti in torej nimajo možnosti za neko visoko plačo. Ne pa da študenti ful jamrajo. Sej zadnje čase samo to. Ampak to je že druga tema.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Mihc ::

Saj pravim, kar se mene tiče imam glede stanovanja svetlo prihodnodst, res pa je da se bo potrebno marsičemu odrečt, ampak, ko pomisliš na kakšnega drugega, ki pa nima take sreče kot jaz, pa je bolj žalostno.

BluPhenix mislim da se malo motiš. Če boš pogledal odajo, boš videl, da tudi ljudje, ki imajo visoko izobrazbo nimajo možnosti zaposlitve in delež teh ljudi se naglo povečuje, vsaj tako govori statistika. Če greš študerat, še ne pomeni, da boš imel službo.

LP, Mihc
Življenje je lepo če ga živiš!Se splača!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mihc ()

BluPhenix ::

Nisem rekel, da ima vsak študent službo. Rekel sem da so nižje izobraženi v še slabšem položaju, ker so "avtomatično obsojeni" na nižji dohodek in s tem večje probleme s stanovanjem.

No, da se ne bomo sedaj o tem kregali, ker tu ni bistveno. V sloveniji, ne vem zakaj, velja širši odpor do podnajemništva. Veliko se daje na to, da je stanovanje tvoje. Sej res, je fanj da imaš lastno stanovanje, ampak če si ga ne moreš privoščit, moraš nekako se s tem sprijaznit ... neki grozni kretidi niso rešitev, vsaj pri nas ne.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Mati ::

Saj ni tako hudo, samo folk je preveč razvajen.

Cofko Cof ::

Problem je, da po npr 10 letih podnajemništva ugotoviš, da bi lahko z denarjem za najmnino kupil že pov stanovanja. Pa še če si podnajemnik lahko ostaneš kar hitro brez strehe nad glavo. Kam se boš potem na hitro selil?
Ars longa,vita brevis.

Mati ::

Cofko ne bluzi. V 10 letih lahko ta denar nalagaš v sklade, namesto v kredit in potem vidiš, da imaš za 2 stanovanja, zato to sploh ni merodajen argument.

V Londonu nihče ne kupuje stanovanja, ampak jih ima večina najemniško stanovanje.

Mihc ::

Kako boš denar nalagal v sklade, ko pa ga daješ za najemnino?

LP, Miha
Življenje je lepo če ga živiš!Se splača!!

Cofko Cof ::

Ja Mati samo, če daješ v sklade nimaš stanovanja. Če pa najameš kredit pa lahko že živiš v njem. In v tem je velika razlika.
Ars longa,vita brevis.

IceIceBaby ::

Ni se treba vsem seliti v Ljubljano. V Trbovljah recimo je m2 stanovanja 2x, 3x manj kot v LJ. Za 10 mil. dobiš spodobno stanovanje. Pred kratkim je nekdo v soseski za cca 5 mil. kupil starejšo hišo s cca 500m2 vrta. Sicer bo dal še 2x toliko da bo stvar spravil v red, ampak za ceno enega mini stanovanja v LJ bo imel hiši na lepi lokaciji z lepim vrtom.

Če pa na vsak način hočeš biti doma v glavnem mestu pa plačaš toliko višjo ceno. Meni se zdi tale problem precej napihnjen.

o.t. Glede brezposelnih ljudi z diplomo pa mislim, da so sami krivi, da nimajo službe. Dela je dovolj, če si pripravljen delat. Problem je v tem, ker ljudje pričakujejo začetno plačo 500k sit za počitek v pisarni.

Soniux ::

No, mene pa prav zanima kako bom lepo odplaceval stanovanje celo zivljenje in ce mi bodo sploh odobrili kredit, ker tudi z visokosolsko izobrazbo vcasih placa ni dovolj visoka...

BluPhenix ::

Za stanovanje, katerega najemnino dajes 50k, moras mesecno vracati kredita cez 100k, ce hoces stvar izplacat v 10 letih. Precej vec. Poglejte si malo kredite na bankah.

To pomeni, da lahko vsak mesec 50k nekam vložiš.

Torej namesto 150k za kredit na mesec, daješ 50k za najemnino in 100k v sklade (takšne in drugačne). Po 10 letih boš lahko z denarjem iz skladov skoraj sigurno lahko kupil stanovanje, brez kredita. Sej ni treba, da dokler nimaš večje familije, da živiš v 3 sobnem stanovanju, dobiš nekaj manjšega in je. Lahko daješ tudi 40k najemnine in več v sklade.

Skratka so boljše rešitve kot pa krediti. Med drugim banke zahtevajo precej ogromno poroštvo, navadno moraš nekako "zagotoviti" 1x večji znesek kot je vrednost kredita, da ti to odobrijo, torej moraš dati stanovanje staršev kot garancijo, avto itd. In preskoči en obrok kredita in ... lahko vse zgubiš.

Glede metanja ven iz podnajemniskih stanovanj, lastnik ti mora po zakonu povedati 3 mesece prej, predej te vrze iz stanovanja, seveda velja, ce imas pogodbo.

Ja v angliji folk sploh ne kupuje nepremičnin, sploh v kakšnem Londonu, kjer za veliko območij velja, da sploh ne moreš biti večni lastnik stanovanja. Stanovanje kupiš in je tvoje 99 let. Pol gre nazaj prvotnemu lastniku oz. njegovim potomcem. Zato je tam folk večinoma najemniško.

EDIT: Velikokrat se v sloveniji zaradi tega bolj splača graditi hišo. Ko nabereš dovolj keša, kupiš parcelo, pol temelje in naprej. Za malo večji denar imaš v enakem času hišo, ne stanovanje. Je pa res, da je potem s hišo več sprotnih stroškov lahko.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Cofko Cof ::

BluePhenix sej sm tud jz že napisov, da 10 letna najemnina nanese približno pov stanovanja. Tko, da malo pazljivejše branje ne bi škodlo.

Končna računica je nakak takale: če jz kupim stanovanje za katerga plačujem 150k mesečno kredita, ti pa 50 jurjev najemnine in 100 jurjev v sklade se mi zdi, da bova na koncu precej na istem, če ne še celo jaz na boljšem. Ker mal velik se mi zdi, da bi mi banka vzela oz. da bi ti zalužil s skladi 33%. Skladi res da prinašajo več kot vezava na dolgi rok, vedar so zlati časi skladov pri nas mimo. Trenutno se bolj splača investirat kam na jug, seveda je riziko s tem večji.
Ars longa,vita brevis.

Tear_DR0P ::

poleg tega folk misli da rabi celo stanovanje 60 kvadratov plus samo zase. zakaj se recimo ne spraviš živet skupaj s prijatelji?
sm bil cimer dvema puncama, ki sta si delili sobo še pri 30ih. Jst si sobe sicer nebi delil, bi pa z veseljem živel skupaj s frendi v večjem stanovanju. aja pa pr nas smo v bloku doma, mam še brata in sestro, tko da že dolgo vem, da blokovsko stanovanje ne bom nikoli mogel dogradit. pač že nekaj časa razmišljam v to smer.
nezmožnost zaposlitve je pa mal krivda študentskih servisov, večinoma pa študentov samih. jst sm tud bil šokiran, ko sem v sosednji loži bral kakšne plače majo programerji - jst sm prek študenta za mal prevajanja zaslužu približno 400k na mesec, ko sem freelancal - sam si upam it stavit, da moja prva plača ne bo niti tretjino te vsote.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Soon ::

Cofko ne bluzi. V 10 letih lahko ta denar nalagaš v sklade, namesto v kredit in potem vidiš, da imaš za 2 stanovanja, zato to sploh ni merodajen argument.8-)


Pozdrav

Moj predlog današni mladini okol 20 let je:
Namesto računalnikov, LCD-jev, plazme itd......,
vzemite kredit, kupite stanovanje in ga dajte v najem.
Ta čas lahko bivate pri starših in z najemnino odpačujete kredit.
Tako se boste lažje osamosvojili, ko nastopi čas za to.

Lp
Miran

Mihc ::

Človek, ne moreš imet družine in živeti s cimri, kaj ti bodo prjatli vzgajal tvojega otroka?

LP,Miha
Življenje je lepo če ga živiš!Se splača!!

sid_dabster ::

Hm, za doloceno mero olajsa situacijo ze dejstvo, da, ce nekdo namerava ziveti s partnerjem, lahko oba obrzdata hormone in pac ne ustvarita potomcev (ali pa s tem pocakata dekado). S tem naredis veliko uslugo sebi in (se) nerojenemu tamalemu (ker je otrostvo brez hrane in strehe nad glavo precej zoprna rec).
To je takoj 100kSIT manj na mesec. Pomislite, kako prav pride tistih 100 cukov, pa bodisi za kredit ali pa za sklade. IMHO.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

IceIceBaby ::

Pa maš froce pri 35 letih ? Na maturanstki ples greš že skor kot penzionist.

Tear_DR0P ::

lahko jih maš tudi pri 15 al pa 20 letih, pa greš prej na maturanca - sam ne jamrat pol da nimaš kje živet. po drugi strani mene ne moti, če bi mi frendi pomagal vzgajat froca
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Andruxa ::

Blue Phoenix : Kje pa si ti videl stanovanje z visino najemnine 50k ?? Moji sosedi data v bloku starem stirideset let v Stepanjcu 180 k za trisobno stanovanje, sam sem iskal stanovanje do 70 k, pa ga nisem nasel. Ce bi vedel za stanovanje za 50 k na mesec se tudi sam ne bi pritozeval nad najemninami, tako da povej ce ves za kaksnega.

Soon : Priporocas namesto LCD-jev in racunalnikov kredit. Pa si mogoce kdaj stopil v banko vprasat ce bi ti dal kredit, ker da sicer nimas redne zaposlitve ampak obljubis pa da bos redno doplaceval ... jaz bi tak kredit vzel takoj, saj delam preko studenta in bi ga lahko odplaceval, ampak mi ga prav nobeden ne bo dal na lepe oci.

JanezekNovak ::

Eno kratko vprašanje, a vas večina misli, da potem, ko kupiš stanovanje stroški magično zginejo?

Kaj pa vzdrževanje stanovanja ipd....

Če greš računat, da kupiš stanovanje, pa plačuješ kredit 80k na mesec, v koliko letih boš pa odplačal stanovanje (recimo v Lj)?

Koliko časa pa bi lahko živel v primerljivem najetem stanovanju s tem denarjem, ki bi ga v prejšnjem primeru potrošill za stanovanje?

Če kupiš stanovanje ni edini strošek pri stanovanju samo nakup, je tudi opremljanje veliko denarja plus velik del denarja gre za samo vzdrževanje!
http://www.euroairsoft.com/

Andruxa ::

Ja seveda da to ni edini strosek, ampak fora je v cenah najemnin. Te so tako visoke, da je ze biti podnajemnik v ljubljani stvar priviligirancev z visjimi placami. Morte se zavedat da zaenkrat vecina se zivi v stanovanjih ki so jih dobil v casu juge, ko si stanovanje dobil zravn s sluzbo in zato se mogoce marsikomu zdi da ta problem ni tolk velik, ampak naslednje generacije bomo pa dobr zacutil vso tezo tega problema.

Po nekaj postih tuki vidim da se v bistvu mnogi med vami niste niti zares pozanimali o cenah. ... 80k na mesec za stanovanjski kredit ??! ce kupis povprecno zanikrno enosobno stanovanje v ljubljani za 15 milionov, imas na trideset let nekaj cez 100k na mesec samo odplacevanja kredit-a. Ampak, ok, to bi se razumu ce bi bile najemnine ustrezno nizke, pa v resnici se garsonijere ne dobis pod 80k na mesec. Logicno da ti je potem vseeno ce se zapufas pa namesto najemnin placujes kredit. Sam fora je v tem, da spet mors bit ustrezen kandidat za kredit, itd. ...

V ljubljani so nepremicnine med drazjimi v evropi, kar se meni za nase malo podezelsko mestece zdi absurdno, se posebej ker nas standard definitivno ni med najvecjimi v evropi ...

IceIceBaby ::

lermi901, sem že zgoraj napisal. Dejte še mal ven iz LJ pogledat, sej Ljubljana ni edino mesto v Slo. Za 80k/mesec marsikje dobiš dobro opremljeno 70, 80m2 stanovanje. Za tistih 15 mil. sit pa se greš lahko nekaj 10 km ven iz Ljubljane že luxuz.

BluPhenix ::

lermi: jaz dam 50k za dvosobno stanovanje. Seveda ne v Ljubljani. Ampak niso samo v ljubljani problemi s stanovanji in ni samo Ljubljana v sloveniji ...

Tudi tisto trisobno za 180k ni poceni, oz. je že prav nesramno drago, tudi za ljubljano.

Aja uh, v Lj je povprečna plača par % višja kot pri nas...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

leinad ::

Astronomskim cenam nepremičnin v LJ se gre predvsem zahvaliti državni hiper-regulaciji nepremičninskega trga.

Skopirani z libertarec.blogspot.com:

Mesto Houston izvaja zanimiv eksperiment. Meščani so na referendumu že trikrat zavrnili možnost, da bi mestni urbanizem načrtovali centralno-planski, državni planerji. Kar tri generacije meščanov, leta 48, leta 62 in leta 93 so menile, da je tovrstno urbano planiranje nepotrebno in ne vpliva na njihovo kvaliteto življenja.

Namesto državne regulacije se čisto navadni ljudje v tem mestu zanašajo na prosti trg, laisseiz faire kapitalizem in pravno državo; za razreševanje morebitnih nesporazumov pa se zatekajo k instrumentu civilnih tožb.

Houston ima nekatere elemente urbanega planiranja, vendar so ti znatno libertarnejši od drugih mest in so v resnici namenjeni le varovanju svobode vseh udeležencev. Ti predstavljajo tisto, čemur libertarci pravimo minimalna država.

Prebivalci pa namesto medsoseskih tožb, požarov, hiš, ki se jim rušijo na glave in vseh drugih katastrofičnih scenarijev (ki bi vam jih napovedali naši projektantje, urbanisti in arhitekti, če bi jih vprašali, ali se da stvari delati drugače, kot pri nas) živijo v odprtem, strpnem, cvetočem in rastočem mestu, kjer so nepremičnine dosegljive in zna ponudba ugoditi vsakršnemu povpraševanju.

Zaradi neomejevanja ponudbe uživajo določene prednosti, ki jih druga ameriška mesta ne nudijo. V Houstonu resnično obstaja izbira "za vsakogar". Kdor želi živeti v podjetniški zoni - lahko! (Se spomnite stiske mlade podjetnice, ki ni imela stanovanja in si je bivališče omislila kar v svoji pisarni v Tobačni tovarni?) Kdor želi živeti v urejenem naselju, pa se naseli v katero izmed spalnih naselij, podobnih ljubljanskim Murglam, ki so jih razvili večji investitorji in s prostovoljnimi predpisi (covenants) poskrbeli za urbanizem.

Do precej zanimive teorije o posledicah libertarizacije urbanega planiranja v Houstonu sta prišla Glaeser in Gyourko, ki sta v svoji raziskavi identificirala fantomsko količino, ki vpliva na ceno nepremičnin. Poimenovala sta jo zoning tax (o.p. urbano-birokratski davek). To je davek, ki ga na nepremičnino plača vsak kupec zaradi regulacije nepremičninskega trga.

To teorijo navidez potrjuje še en zanimiv fenomen. Houston danes ne doživlja divje rasti cen nepremičnin. Pojava nepremičninskega mehurčka v Houstonu niso zasledili v enaki meri, kot v preostanku ZDA.

Če predpostavimo, da lahko rast cen nepremičnin deloma razložimo z večjo dosegljivostjo denarja (ko imajo otroci denar imajo kramarji 'smenj), pa divje rasti, ki niža dosegljivost nepremičnin -ta je določena z razpoložljivim dohodkom in obrestnimi merami- ne moremo razložiti drugače, kot z iracionalnim vedenjem kupcev. Finančniki bi temu rekli mehurček.

Vendar pa ravno razlike med primerljivimi mesti v ZDA kažejo na to, da gre morda za druge vzroke in da je krivec za rast cen lahko tudi toga državna regulacija trga, ki ne zmore zadovoljiti povpraševanja v spremenjenih razmerah. Dosedanji recepti niso predvideli drobljenja gospodinjstev, negativnega odnosa mladih do podeželja in drugih sprememb, ki od zakonodaje zahtevajo dosti večjo fleksibilnost.

Zahodni svet se spreminja in urbanistične politike ne smejo vztrajati na starih vzorcih, ki zaradi svoje togosti ne zmorejo zadovoljiti povečanega povpraševanja.

Pred dvema letoma smo zato tedanji oblasti pisali, naj vendar že liberalizira nepremičninski trg. Stanje, ko si družina s povprečnimi dohodki ne more privoščiti enodružinske hiše na obrobju Ljubljane je nesprejemljivo. Predlagali smo jim, da razmislijo o naslednjih ukrepih -

1. Prekvalifikacija velike količine (večine) kmetijskih zemljišč v okolici urbanih središč v zazidalna,

2. obdavčitev nepremičnin ali zazidljivih zemljišč in

3. liberalizacija gradbene (in vezane) zakonodaje.

Veseli nas, da smo v nujnost prvega libertarnega ukrepa prepričali tako opozicijo, kot pozicijo. Čakamo na praktično izvedbo. Menimo pa, da bi bilo samo izvajanje enega ukrepa nezadostno in bi imelo lahko negativne posledice. Obravčitev nepremičnin in posesti je nujna, da se prepreči "sedenje na naravnih virih" kot vrsto investicije; liberalizacija gradnje pa zato, da se sproščeni profiti ne preselijo v druge cehe, ampak se dejansko znižajo cene in se okrepi ponudbo.

Cene bodo padle, ko se pojavi presežna ponudba. Če se ohrani mehanizme, ki ponudbo zavirajo, bodo cene še naprej rasle.

Slovenska politika, pa tudi stroka bi morali resno razmisliti o pozitivni izkušnji Houstona in nedavni ukinitvi gradbenih dovoljenj za enodružinske hiše na Češkem kot o primerih iz katerih se lahko česa naučijo.

Nedosegljivost družinske hiše povprečni slovenski družini namreč pomeni nič manj kot popoln propad dosedanje urbanistične, stanovanjske in socialne politike.

Nič ne more izbrisati dejstva, da imamo največje število pri starših stanujočih mladih med 18tim in 34tim letom v Evropi in da med generacijami v Sloveniji vlada "stanovanjski prepad", ki potencira trenja, ki si jih ne želimo. Ne želimo si pritiska na znižanje pokojnin in na manj zdravstvenega varstva za stare s strani mladih generacij, zato, ker le te ne morejo do svojih domov. Nobena indoktrinacija pa mladih ne bo prepričala, naj si družine ustvarjajo v polkletnih garsonjerah! Nobeno zmerjanje jih ne bo pregnalo na podeželje, še najmanj pa s strani tistih, ki stanujejo v mestih.

Politike, ki so v preteklosti propadle, ne bodo nenadoma začele delovati.

Odlašati s spremembami na nepremičninskem področju je zato neodgovorno in nedržavniško.

leinad ::

Del članka iz omenjene strani:

Najbrž se sprašujete, kako naj se mlad človek postavi po robu mogočnim lobijem, ki nadzirajo ta največji trg v Sloveniji? Kako naj mladi izsilijo liberalizacijo trga, v katerega se država in paradržavni lobiji divje vmešavajo že 15 let?

V ZDA za to skrbi organizirana civilna družba. Ta se bori proti tisti regulaciji, ki dviguje cene stanovanj. Tudi v Sloveniji bi morali mladi brez stanovanj regulatorjem napovedali vojno brez usmiljenja in z vsemi političnimi sredstvi. Zanje in za politike, ki jih ščitijo bi morala ta postati dovolj boleča in osebna, da bi jih prisilila h kapitulaciji.

Civilna družba bi se morala odreči kakršnimkoli kompromisom s sovražniki in delovati izključno na podlagi agregatnih rezultatov - dosegljivosti stanovanj. To izračunamo kot funkcijo razpoložljivega dohodka, obrestne mere in cene stanovanj; na palec pa je dovolj dober približek uspešne stanovanjske politike to, da si lahko hišo na obrobju Ljubljane privošči družina s povprečnima osebnima dohodkoma.

Dokler ta pogoj ni izpolnjen, mora vojna trajati brez političnih predsodkov. Če je potrebno uničiti politike, ki ščitijo lobije, naj bo to njihova usoda. S črnimi listami naj se posega v predvolilne kampanje in v politično življenje sovražnikov. S transparenti naj se obiskuje njihove shode in kongrese. Izpostavlja naj se njihovo odgovornost za nedosegljivost stanovanj. Naj vas ne bo strah s prstom pokazati na ljudi, kot sta bivša okoljska ministra Kopač in Gantar. Kriva sta in v politiki nimata ne onadva, ne njuna stranka več kaj iskati! Naredite jima takšno politično škodo, da bo samo pomisel katerekoli stranke, da bi ju včlanila na naslednjih volitvah pomenila avtomatičen izpad stranke iz parlamenta. Kaznujte Danico Simšič. Kaznujte Viko Potočnik. Ne ukvarjajte se z operativci. Politično kaznujte odgovorne voditeljice in voditelje; če boste dovolj močno udarili po vrhu piramide, se bo sama postavila v red.

Predvsem pa pozabite na to, da se bomo mi, ki lahko poskrbimo zase, borili za vas. Če želite poceni stanovanja, se boste morali zanje boriti sami. Brez vojne za obdavčitev nepremičnin, liberalizacijo gradnje in sproščanje zemljišč za vas ne bo rezultatov. S sklepanjem nenehnih kompromisov z lobiji boste ostareli v podnajemih.

Andruxa ::

BluPhenix : Ce ni skrivnost, v katerem mestu pa si nasel to ponudbo, ali pa vsaj koliko km iz ljubljane je to, da vem. Sam sem namrec vezan na ljubljano, ker imam tu faks in zaenkrat se lahko tudi tu delam preko studenta. Ker meni sploh ni nuja ljubljana, in ce dejansko obstajajo taksne moznosti, nimam nic proti, morda sem imel pa samo nesreco ko sem do zdaj iskal variante ...

BluPhenix ::

Ja za študij to ne bo. Jaz sem v Sežani. Sem pa tudi sam živel v Ljubljani in imam še nekaj kolegov, ki še vedno živijo.

Plačujejo na recimo 30k za sobo s kopalnico, ali pa recimo če jih živi več pa nekje 25k+stroški po osebi. Živijo v 3h v centru mesta.

Če ti ni teško iti za cimra, tudi med neznane ljudi se da kr fanj priti skozi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Andruxa ::

Ja, no, nisem vedel da so taksne cenovne razlike. Samo je ful razlika met tri cimre ali pa stanovanje zase ... v ljubljani je dejansko to edini nacin, da gres z vec ljudmi v tako varianto, ampak cim mas pa punco, pa bi rad bil bolj na svojem mas pa problem - in to za velik del moje generacije brez bogatih starsev - neresljiv problem.

celada ::

Evo da vam dam primer o cenah nepremicnin pri nas. Zivim cirka 15 km vn iz ljubljane v smeri proti vrhniki kraj Kamnik pod krimom. Tuki so cene nepremicnin v zadnjih 10 letih krepko vec kot podvojile ceno pa se da kle dobit hiso za 35 milijonov, ki je velka cirka 200 m^2 in ma se 300 kvadratov vrta. Te hise so v neposredni blizine zelezniske in avtobusne postaje. Tko da so cene v Ljubljani vsaj po mojem mnenju precej navite.

BluPhenix ::

lermi, ja ampak s punco sta že dva. Torej dobista eno enosobno stanovanje za 25k najemnine na glavo in je. Sej se da. Samo iskat moraš, lahko tudi 1 mesec, ne moreš kr na hitro.

Ampak pazi, to večinoma velja dokler si študent, saj nekateri lastniki oddajajo samo študentom. So pa spet drugi, ki študentom ne oddajajo. Skratka da se dobit. Problemi so rešljivi, samo na pravi način in s pravo resnostjo se jih moraš lotit reševat.


celada: ja cene v Lj, so navite, sej je logično, sej je glavno mesto. Mesto javne uprave, politike, veliko storitvenih družb, veliko študentov. Tako kot so cene na obali navite. Misliš, da so v kopru, ali pa uh, recimo portorožu dosti cenejše nepremičnine kot v Lj? Pač vsaka regija, vsak kraj ima drugačne cene. In te cene določa en kup faktorjev, največji je pa vsekakor lokacija.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Soon ::

Imam kredit za 15 let cca 82.000 SIT na mesec
Trenutno imam v stanovanju 4 najemnike, ki plačujejo 100.000 mesečno + stroške.
Glede bank je pa tako: od mene so zahtevali, da prenesem moje poslovanje na njihov račun.
Zavarovati je bilo potrebno kredit - zavarovalnica ali hipoteka. Možno se je tudi izpogajati obresti + Evrobor Frank..... V primeru, da npr. zgubiš zaposlitev lahko odložiš odlačevanje obrokov za 6 mesecev itd.
Edini pogoj za dosego podobnih pogojev je: ne stopi v Slovensko banko.
Trenutno najogodnejši kredit z zavarovanjem s hipoteko je na Austriabank, kredit zavarovan
z zavarovalnico pa na HypoBank. Vendar se ti pogoji stalno spreminjajo !

Lp
Miran

delfinus ::

Kupil stanovanje letos februarja 74m2 za 15.5 mio. Seveda izven Ljubljane, ker tu bi za isto sumo denarja dobil 3x manj le ene 20-25m2 luknjo. S studentskim delom in kasneje raziskovalnim in sedaj rednim sem v 6-7 letih privarceval cca. 12mio, vezave v banki, NSVS, Forex. 3 mio sem vzel kredit po NSVS, ki ga bom odplaceval 3,5 leta tako bom placal 3.000.000SIT -> 3.300.000SIT. Mesecni obrok kredita je 333EUR (NLB). Ugodnost je bila se, da ni bilo potrebno placati stroske odobritve. 1 mio sit so mi dali starsi. Sedaj ga opremljam. Predvidena visina investicije za opremo in rahlo adaptacijo bo cca. 3 do 3,5 mio SIT. Z nekaj pomoci in se enim malim kreditom bo predviden rok vselitve konec meseca junija. Res je, da nimam sluzbe pred nosom, se moram voziti vsak dan z vlakom v eno smer 80km, ampak sem se v zadnje pol leta tega navadil in zjutraj na njem pac spim. Je pa zato lepse konec tedna, ko je druzba blizu, kar pa najvec pomeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Tear_DR0P ::

carnivore, sistem ki ga opisuje libertarec je tudi men všeč. zakaj. omogoča rasno in narodno segregacijo, getoizacijo. če se v skupnosti bogatih belcev odločijo, da ne bodo mel črncev v svoji soseki jim to lahko preprečijo s svojim "covenantom". če v italjansk skupnosti nočejo konkurence korejcev, jim to vsekakor preprečijo na čimbolj nemafijski način, prav tako pride potem do chinatownov in podobnih reči. taka lepo nacionalno popredalčkana mesta bi bila tudi meni všeč. ne pa da v LJ sicer vsi govorijo, kako čefurji živijo na fužinah, v bistvu jih je pa tud v centru in na rakovi jelši, celo na bežigradu polno.
obstaja še en drug hec. v določenih okoliših lahko živiš samo če si pripadnik določene cerkve, ker ima župnik s pridigo veliko moč. to so bonbončki, ki jih je libertarec pozabil dodati. zato pa v ZDA lahko vidiš mesta, v katerih so lične hišice, v njih prebivajo samo družine v slogu moški+ženska (fuj homoseksualci) + dva otroka + pes (mačke so hudičevi pomočniki). v celem spalnem naselju ni gostilne, te spadajo na obrobje mesta in so bolj country clubi - taka idilična mesteca se lahko ustvarijo samo na tak način.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

celada ::

Ja normalno da je lokacija glavni faktor pri ceni nepremicnin sam men ni jasno zakaj ljudje tako silijo v ljubljano ce pa lahko 15 izven ljubljane dobijo za svoj denar precej vec.

JanezekNovak ::

Zakaj Lj?

Khm zelo enostavno:

- ne rabiš avta, imaš LPP
- največ služb v Lj
- čas, da prideš do službe je v Lj krajši, da pelješ froca v vrtec je krajši...
- veliko boljša in hitrejša tehnična pokritost
- cene nepremičnin bodo šle še gor
- fakultete, šole, bolnice, trgovine ipd. so blizu
http://www.euroairsoft.com/

celada ::

To je vse lepo in prav, toda povej mi katera druzina nima avta? Do ljubljane je od tukaj cirka 20-25 min s avtom in 15 min s vlakom. Vrtec mas klele 2km stran pravtako pa tudi merkator center in zdravstveni dom.

JanezekNovak ::

Se strinjam s teboj, da ima večina družina avto, vendar poglej takole, avto te nov stane (Clio Slo. standard ;)) cca. 2.2 mio na cesti, zdaj računaš še bencin 15km torej to pomeni min. 660km (15km x 2krat na dan x 22 delovnih dni) na mesec samo za prevoz do službe.

Torej 660km x cca. 240 SIT x 6l porabe na 100 km /100 = 9500 SIT na mesec samo za gorivo do službe. Plus k temu računaj še 50 min na dan samo za prevoz do službe in nazaj!

Če poračunamo tole mal dobimo, da bo človek ki stanuje 15km ven iz Lj v 10 letih v primerjavi z Lj izgubil 9500 sit x 12 mesecv x 10 let = cca. 1.1 mio SIT. ali pa 50 min x 22 dni x 12 mesecev x 10 let = 132000 min, kar znese 91 dni v 10 letih v avtu.

Če človek dela več, tudi več porabi in obratno seveda!

Se strinjam, da finančno v 10 letih ni veliko, vendar veliko ljudem pomeni tudi čas!
http://www.euroairsoft.com/

celada ::

Povej mi kolk cajta pa na troli zgubijo ce zivijo naprimer v fuzinah? Pa koliko jih stane karta za trolo, sigurno je vec kot 5k (sam nevem sa ce je za dijake 4k pol je za odrasle pomoje tolk) in ker sta moz in zena v familiji se jima ze splaca met avto. Sam itak se splaca zvet mal vn iz mesta potem ko mas familijo ne pa ko si student saj nimas sredstev da bi si sploh prvoscu avto/hiso oziroma mas komaj zadost sredstev da prides iz meseca v mesec

TESKAn ::

Cena karte je za študente 4 jurje, za navadne občane je okrog 7, se mi zdi. Je pa vredno - se neomejeno voziš, da ne omenjam tega, da ti ni treba iskat parkirnega mesta, ne izgubljaš živcev,...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BluPhenix ::

avto te nov stane (Clio Slo. standard ;)) cca. 2.2 mio na cesti,

Avta ne kupiš novega. Kupiš rabljenega, starega nekje 2 leti. Dal boš precej manj kot za novega pa dosti razlike ne bo, če je bil lastnik vsaj malo pazljiv. Itak pa avto kupiš tudi če živiš v centru, ker preprosto brez avta ne znamo več živeti. Zato je neumestno da ga dodajaš.

Glede cele tvoje računice koliko stroškov imaš z vožnjo na delo, si pozabil doračunati, da podjetja plačujejo potne stroške za vožjo na delovno mesto...

Glede časa, misliš resno, da z mestnim avtobusom porabiš kaj manj kot pol ure če se voziš iz viča v recimo bežigrad ob prometnih konicah? Ja je potratno porabit nekaj časa na cesti, ampak drugače ne gre. Nekateri se vozijo na delo v Lj iz bistveno bolj oddaljenih lokacij kot pa 15km izven ljubljane.

Skratka si in hočeš bit razvajen. Pri računanju pa upoštevaš le tiste faktorje ki govorijo tebi v prid.

TESKAn: ja samo problem je to, da razen študentov in upokojencev v Lj vse manj delavcev (vseh) koristi javni prevoz. Raje se pekjejo z avtom, velikokrat se mi je zdelo prav neumno, ko vidiš celo kolono vozil z enim človekom noter. Pač vsak ima rad svojo svobodo, da se lahko pripelje in odpelje kadar hoče. Ampak če hočeš meti tako svobodo, bo treba nekje drugje narediti kompromis.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

DSmidgy ::

podjetja plačujejo potne stroške za vožjo na delovno mesto
A ni bilo nekaj govora, da bo "nova" vlada to ukinila?

krho ::

Jaz se vozim iz Kranja v Lj. v službo vsak dan... In vsak dan izgubim 2h s vožnjo... Če ni drena pridem v slabih 35min.
Kar se stanovanja tiče... Po vsej verjetnosti bom naredil doma, v prvem nadstropju.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

gzibret ::

Ni ga čez luksuz, da greš peš na šiht :D Al pa s peciklom, če je lepo vreme 8-)


Je pa tak, da za eno stanovanje morata bit obvezno dva in oba zaposlena, ker sam nimaš kaj praskat. Vsak vzame 10 MIO kredita za 15 let (obrok je pol kakih 80.000 SIT/mesec), kak milijonček al pa tri že itak maš našparan.... Pol kupiš neko rupo (bolj razsuto stanovanje), jo zrihtaš in počakaš 15 let. Pol spet vsak vzame nov kredit, rupo "pošminkaš" in kupiš bajto nekje na periferiji.

Govorim za Ljubljano. Ostala mesta so cenejša (razen kaka obala).

PS - kaka je že ona reklama za stanovanjske kredite? Dober kredit je najboljša najemnina? Ni nekako tako?
Vse je za neki dobr!

celada ::

Ta slogan vsaj pomoje 100% drzi, ker ce mal razmislis ti mas na voljo dve opciji:
1. Da vedno zvis kot podnajemnik, placujes ogromno najemnino in po 20 letih takega zivljenja si se vedno na zacetku
2. Najames kredit ki te mesecno stane toliko kot najemnina ali pa malo vec in si po 20 letih lastnik stanovanja/hise.

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21059606 (41139) Mato989
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504110482 (63455) tommy300
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029164859 (134804) thramos

Več podobnih tem