» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1138 / 1141
»»

2dark ::

redtech je izjavil:

Pozimi 20kwh/km pri 120 km/h,


Tole bi rad videl tako nizko porabo pozimi pri tej hitrosti.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Pithlit ::

Utk je izjavil:

Še enkrat. Napisal je 100 km dnevno. Ne 100 km v eno smer.
Bo šlo zdaj prebrat?

Počasi bi se že spodobilo da bi tudi ti pogruntal da folk preprosto ne bere, še manj pa razmišlja za (več kot vzame tankanje na lokalni pumpi) naprej. Posledično folk torej misli da je ceneje vzet dizla za 25 jurjev kot EV-ja za 35.
Life is as complicated as we make it...

Utk ::

Normalno. Ampak če bi se šlo za 100 km v eno smer, potem sigurno za to ni primeren avto, ki zmore 200. Pač si kupiš cupra born za 30 jurjev, plačaš 280 evrov ekokredita na mesec, na mesec je pa to 4000 km, plus privat poti. Kar je definitivno več goriva kot tistih 280 evrov za kredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

redtech ::

Ja, v službi ima možnost polnjenja, polni ponoči, da pride do službe in v službi, da se pripelje domov?

Ioniq je varčen..

Jaz bi vzel za tako relacijo/potrebe Volvo plugina 2022- z 18kwh, je pa drago 35k...

Pithlit zato imam sedaj dizla 7k ceneje,... mogoče bo naslednji avto čez 6-7 let spet na elektriko, če bo servis dostopen brez kredita :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Pithlit ::

redtech je izjavil:

Ja, v službi ima možnost polnjenja, polni ponoči, da pride do službe in v službi, da se pripelje domov?

In s tem je narobe... Kaj točno? Vzame manj časa kot tankanje na pumpi enkrat na teden.
Life is as complicated as we make it...

MadMax ::

mehatronik12 je izjavil:

.... s tem moreš tudi vzeti na znanje da se noben ne upa vozit z EV do 5% izpraznjenosti ali manj in da je priporočeno polnjneje maks 80%!

Pošteno bi bilo še povedat, da tudi auspuharji nimajo jajc praznit tanka na 5% ali manj. Če rečemo da ima nek povprečen avtek 50 litrski tank, že pri rezervi cca 7 litrov marsikoga stiska ko lučka posveti, pa je to 14%, 5% bi bilo pa ene 2.5 litrčka hlapov.
Pri polnjenju auspuharja pa tudi ne prideš na 100% če ne žgečkaš pištole še pol toliko časa kot traja polnjenje na 80% ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Gregor P ::

LOL a to imaš ti kakšne statistične podatke? Ker običajno, ko ti zagori rumena lučka, imaš vsaj še ene 5 litrov v tanku; torej tudi pod razno te nima kaj stiskat. Edino na kar si morda pozoren kot ozaveščen voznik, je to, da ne sprazniš tanka do konca, da ne zapacaš filtra po nepotrebnem :)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

redtech ::

@Pithlit nič narobe. Najboljša opcija, ker imaš 28 KWH čez glavo dovolj, realno bi tudi s pluginom 10 KWH zelo malo tankal.

MadMax ::

Gregor P je izjavil:

LOL a to imaš ti kakšne statistične podatke? Ker običajno, ko ti zagori rumena lučka, imaš vsaj še ene 5 litrov v tanku; torej tudi pod razno te nima kaj stiskat. Edino na kar si morda pozoren kot ozaveščen voznik, je to, da ne sprazniš tanka do konca, da ne zapacaš filtra po nepotrebnem :)

Bi treba bolje brat. Saj sem napisal 7 litrov rezerve, bolj optimistično od tvojih 5 :)
Da bi pa s praznjenjem do dna pacal filter je pa tudi gostilniška. Razen če umazanija plava na površini, ne pa potone na dno...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Pithlit ::

redtech je izjavil:

@Pithlit nič narobe. Najboljša opcija, ker imaš 28 KWH čez glavo dovolj, realno bi tudi s pluginom 10 KWH zelo malo tankal.

Plugin za 35 ali ev za 30... si upaš računat kaj je ceneje?
Life is as complicated as we make it...

Gregor P ::

MadMax je izjavil:

Gregor P je izjavil:

LOL a to imaš ti kakšne statistične podatke? Ker običajno, ko ti zagori rumena lučka, imaš vsaj še ene 5 litrov v tanku; torej tudi pod razno te nima kaj stiskat. Edino na kar si morda pozoren kot ozaveščen voznik, je to, da ne sprazniš tanka do konca, da ne zapacaš filtra po nepotrebnem :)

Bi treba bolje brat. Saj sem napisal 7 litrov rezerve, bolj optimistično od tvojih 5 :)
Da bi pa s praznjenjem do dna pacal filter je pa tudi gostilniška. Razen če umazanija plava na površini, ne pa potone na dno...

Bistvo mojega zapisa je, da prvič v življenju slišim, da bi kogarkoli stiskalo samo zato, ker mu je zagorela rumena lučka; to je res tak zelo nedolžen vsakdanji dogodek, ki res nima nekih travmatičnih posledic:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

MadMax ::

Tako kot ni travme ko električar pride pod 15%, kar je pa poanta mojega zapisa :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

redtech ::

@Pithlit ceneje je, bo pa za en razred razlike med njima...

pegasus ::

Evo ena praktična zgodba o 666kkm bateriji:

500-600km na dan, hitro polnjene brez oziranja na best practices in to v modelu S s "tamalimi" 18650 celicami.

Gregor P ::

MadMax je izjavil:

Tako kot ni travme ko električar pride pod 15%, kar je pa poanta mojega zapisa :)

Zate ne vem, ampak jaz sem pri električarju vsekakor bolj zaskrbljen; le da začne mene skrbeti že, ko pade (prehitro) pod 30 %. Ker po mojih izkušnjah lahko teh 30 % pomeni karkoli; enkrat drži oz. pada počasi, spet drugič si pa kar nenadoma pri 15 % (in se moj način vožnje ni tako drastično spremenil vmes) - in da takrat me začne skrbeti.

Skratka to je neprimerljivo z rumeno lučko pri MNZ/ICE.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

chrush ::

Pozabil sem dodati, da doma ne morem polniti EV. Nimam soncne in nimam trofaznega toka. V to investicijo ne bom sel, preden ne zgradim nove bajte. Tako da moznost filanja imam na javnih polnilnicah in v sluzbi. Malo sem po nemciji gledal tudi Lexuse, ampak se mi ne sanja, kako je to velik avto, niti baterija ne vem, koliko realno zdrzi. Kaj pa Mazda? Vidim, da imajo svoh baterije, ampak cene pa so kar solidne. Sicer pa Ioniq je res trenutno ena boljsih izbir.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Pithlit ::

Za 50km (pa tudi 100) imaš navadno šuko vrh glave.
Life is as complicated as we make it...

Mato989 ::

kow je izjavil:

chrush je izjavil:

Kako primerjavo das, butl.


Primerjava je smiselna. Pri smartphonu se veliko vec ukvarjas s polnenjem (izgubljas cas aka si "suzenj racunalu"). Ima pa seveda veliko prednosti ter je tradeoff smiseln za 99% prebivalstva.


Samo je velika razlika če telefon priklopiš v pol sekunde ker si doma, avto pa moraš v bloku napeljevat kabel iz 3 štuka se ti ne zdi?

Večina telefonov se tudi NIKAKOR ne sprazni v 4 urah, avto če pa uporabljaš 4 ure EV pa bo prazn če boš vozil 130km/h v 95% EVjev... telefoni ržijo tudi 5+ ur intenzivne uporabe.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gregor P ::

Itak da ni isto, plus da vsaj sam nisem vesel, ker moram vsak dan polniti te preklete telefone. Je pač nujno zlo. Takoj ko mi tega ni treba početi, npr. v času počitnic, jih vržem v en predal in me polnjenje več ne zanima.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Seveda ni isto (BEV vs ICE ne nudi tako ogromno prednost kot pametni telefon proti neumnemu), ampak konceptualno je primerjava povsem na mestu. Ce vozis BEV si na slabsem zaradi polnenja, pridobis pa v denarnici (ce vozis dovolj kilometrov), udobju ipd.

Poznam dva, ki vozita BEV. Z enim sem ze govoril in je bil po vec kot letu dni izjemno zadovoljen z odlocitvijo. Poznam tudi nekaj komadov ljudi, ki pravijo kako je to vse zanic in brezveze, ker so "od tretje osebe" slisali kako je to v praksi neuporabno in zanic. Ter bo po koncu subvencij vse propadlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

MadMax je izjavil:

mehatronik12 je izjavil:

.... s tem moreš tudi vzeti na znanje da se noben ne upa vozit z EV do 5% izpraznjenosti ali manj in da je priporočeno polnjneje maks 80%!

Pošteno bi bilo še povedat, da tudi auspuharji nimajo jajc praznit tanka na 5% ali manj. Če rečemo da ima nek povprečen avtek 50 litrski tank, že pri rezervi cca 7 litrov marsikoga stiska ko lučka posveti, pa je to 14%, 5% bi bilo pa ene 2.5 litrčka hlapov.
Pri polnjenju auspuharja pa tudi ne prideš na 100% če ne žgečkaš pištole še pol toliko časa kot traja polnjenje na 80% ;)



Neumnost, jaz gladko še vozim ko zasveti lučka brez strahu je pa res da običajno po prižgani lučki grem ASAP na pumpo ampak ne zato ker bi me bilo strah da mi zmanjka bencina ampak zato da ne zapacam filtra ko potegne v sebe preveč usedlin.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Kaksna jajca so tile auspuharji, a? Malo izpraznes tank, pa se ze treses, da ne bos zapacal filtra :)) /s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

Seveda ni isto (BEV vs ICE ne nudi tako ogromno prednost kot pametni telefon proti neumnemu), ampak konceptualno je primerjava povsem na mestu. Ce vozis BEV si na slabsem zaradi polnenja, pridobis pa v denarnici (ce vozis dovolj kilometrov), udobju ipd.

Poznam dva, ki vozita BEV. Z enim sem ze govoril in je bil po vec kot letu dni izjemno zadovoljen z odlocitvijo. Poznam tudi nekaj komadov ljudi, ki pravijo kako je to vse zanic in brezveze, ker so "od tretje osebe" slisali kako je to v praksi neuporabno in zanic. Ter bo po koncu subvencij vse propadlo.



Konceptualno je lahko primerjava pravilna ampak bistvo je kako to vpliva na človeka ki nima doma polnilnice in živi v bloku... pri pametnih telefonih je lahko vsakdo prešel iz neumnega na pametnega brez investicije v nove štekarje doma kajne? Pač je blokar kupil iphone vklopil polnilec v enako vtičnico kot prej neumnega in polnil... ta isti blokar te možnosti nima zato ima na izbiro troje

1. se gre jajcat da naredi polnilnico na parkirišču pred blokom
2. napeljuje z X štuka dol dolgi kabel za počasno polnjenje vsak dan
3. polni na javnih polnilnicah

Nobeno ni enostavno, poceni, časovno ugodno itd...

Pri pametnih telefonih ni bilo takih težav, si pač polnil pametni telefon na obstoječi infrastrukturi in na enak način kot prejšnjega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Hočeš rečt, da lenobe in reveži bojo dražje plačevali nekaj kot bogatejši in iznajdljivejši? Kakšen šok, česa takega v zgodovini kapitalizma pa še res nikoli nismo videli.
Bolj zanimivo je, da nekateri prav hočejo ostat v prvi grupi...

To je pravo cankarjanstvo. Kot tisto, da ne bom imel TČ, ker drva so zakon, sam jih naredim, bla bla, čez 5 let pa kliče celo žlahto, ker hrbet več ne da...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Hočeš rečt, da lenobe in reveži bojo dražje plačevali nekaj kot bogatejši in iznajdljivejši? Kakšen šok, česa takega v zgodovini kapitalizma pa še res nikoli nismo videli.
Bolj zanimivo je, da nekateri prav hočejo ostat v prvi grupi...

To je pravo cankarjanstvo. Kot tisto, da ne bom imel TČ, ker drva so zakon, sam jih naredim, bla bla, čez 5 let pa kliče celo žlahto, ker hrbet več ne da...


Nikakor... no potem pa povej, živiš v bloku, polnilnice zunaj ne morš postavit, kaj ti torej preostane za tvoje izračune? Kako priti brez polnjenja doma (torej napeljevanja kabla vsak dan z X štuka) do tvojega izračuna o zastojn vožnji bojda.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

DamijanD ::

Gregor P je izjavil:


Bistvo mojega zapisa je, da prvič v življenju slišim, da bi kogarkoli stiskalo samo zato, ker mu je zagorela rumena lučka; to je res tak zelo nedolžen vsakdanji dogodek, ki res nima nekih travmatičnih posledic:D

Haha mene vedno stisne, ker zraven še zapiska in (kljub temu, da to pričakujem) vedno najprej pomislim, kaj je crknilo :D, potem pa aha in se vozim dalje.
Z enim avtom sem nekoč obstal, ker mi je zmanjkalo goriva (takrat sem se kar rad vozil dolgo z lučko), sedaj pa načeloma kmalu za ta tem, k se lučka prižge tankam, sploh zato, ker hočem da je avto vedno pripravljen vsaj za 100 km vožnje. Lučka pa se prižge tam po približno 1000km

Utk ::

Mato989 je izjavil:

Utk je izjavil:

Hočeš rečt, da lenobe in reveži bojo dražje plačevali nekaj kot bogatejši in iznajdljivejši? Kakšen šok, česa takega v zgodovini kapitalizma pa še res nikoli nismo videli.
Bolj zanimivo je, da nekateri prav hočejo ostat v prvi grupi...

To je pravo cankarjanstvo. Kot tisto, da ne bom imel TČ, ker drva so zakon, sam jih naredim, bla bla, čez 5 let pa kliče celo žlahto, ker hrbet več ne da...


Nikakor... no potem pa povej, živiš v bloku, polnilnice zunaj ne morš postavit, kaj ti torej preostane za tvoje izračune? Kako priti brez polnjenja doma (torej napeljevanja kabla vsak dan z X štuka) do tvojega izračuna o zastojn vožnji bojda.

Če hočeš do konc življenja živet v bloku brez urejenega parkinga, verjetno je to že itak kak starejši blok, potem je čist jasno da nikakor. Ti kar čaki in opazuj kako se bo drugje kaj dogajalo, tvoj blok in podobni okoli se bojo pa spreminjali v nek geto.
Bloki si urejajo parkinge, prepisujejo zemljo okoli nase, postavljajo nadstreške, počasi bojo tudi kak kabel potegnli. Drugje boste pa še naprej parkirali povsod naokoli po pesku, travi in blatu. Vsakemu svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Pithlit ::

DamijanD je izjavil:

Gregor P je izjavil:


Bistvo mojega zapisa je, da prvič v življenju slišim, da bi kogarkoli stiskalo samo zato, ker mu je zagorela rumena lučka; to je res tak zelo nedolžen vsakdanji dogodek, ki res nima nekih travmatičnih posledic:D

Haha mene vedno stisne, ker zraven še zapiska in (kljub temu, da to pričakujem) vedno najprej pomislim, kaj je crknilo :D, potem pa aha in se vozim dalje.
Z enim avtom sem nekoč obstal, ker mi je zmanjkalo goriva (takrat sem se kar rad vozil dolgo z lučko), sedaj pa načeloma kmalu za ta tem, k se lučka prižge tankam, sploh zato, ker hočem da je avto vedno pripravljen vsaj za 100 km vožnje. Lučka pa se prižge tam po približno 1000km

Jaz sem obstala 2x. Z enim avtom ker me je zanimalo do kam lahko dejansko zlezem... Z drugim pa ker sem naivno verjela da je rezerve za tistih 80km, ampak se je na koncu izkazalo da je za točno 19. V obeh primerih me je rešila kantica. Če bi pa to bil ev, bi me rešilo pa 5m kabla. S tem da bi v obeh primerih na kablu porabila manj časa. Who would've thought...
Life is as complicated as we make it...

Mato989 ::

ampak kako si mogla vozit da je namesto 80km bilo za 19??? Ali je bil dokaj star avto?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pithlit ::

Utk je izjavil:

Če hočeš do konc življenja živet v bloku brez urejenega parkinga, verjetno je to že itak kak starejši blok, potem je čist jasno da nikakor. Ti kar čaki in opazuj kako se bo drugje kaj dogajalo, tvoj blok in podobni okoli se bojo pa spreminjali v nek geto.
Bloki si urejajo parkinge, prepisujejo zemljo okoli nase, postavljajo nadstreške, počasi bojo tudi kak kabel potegnli. Drugje boste pa še naprej parkirali povsod naokoli po pesku, travi in blatu. Vsakemu svoje.

Jaz pa razumem ta problem. Folk rine v vertikalo ko zmešan zato ker je vse kar je več kot 10 minut stran (peš) jako daleč. Seveda rabi vsak član gospodinjstva svoj avto (kar je pri, recimo 100 gospodinjstvi, kar nekaj pleha... In še več parkingov)... ata seveda rabi daily driverja pa neki za ob nedeljah. Pol se vsi pritožujejo nad manjkom parkingov, prihaja do soseskih sporov ker "si na mojem parkiral" (da ne omenjamo obiskov). Pol na koncu se pa hvalijo kako je njihova kvaliteta življenja boljša od nekoga ki živi nekje 'v divjini' (ob stalnem "ti ne razumeš... Jaz ne morem tega, ne morem onega, ne morem tretjega... Jaz sem v bloku!").

Še babe ne moreš konkretno našeškat brez da te kdo prijavi! Čist zastopim da ne moreš avta na štrom priklopit.

Mato989 je izjavil:

ampak kako si mogla vozit da je namesto 80km bilo za 19??? Ali je bil dokaj star avto?

Ko budalo. 342km/h (povprečno).

Dej mato, tolk glup pa spet ne moreš bit da na prvo žogo take stresaš. Za okvaro si že slišal? Ti moram iz SSKJ definicijo limat?

Pa da ne bo pomote, ravno ti si tisti ki nam razlaga da so 1k vredne kište boljše od bilokaterega EVja
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Gregor P ::

Pithlit je izjavil:


V obeh primerih me je rešila kantica. Če bi pa to bil ev, bi me rešilo pa 5m kabla. S tem da bi v obeh primerih na kablu porabila manj časa. Who would've thought...

Jaz pa tega dela ne razumem, kako bi lahko s 5 m kablom porabila manj časa (kot bi s kantico pri bencinarju), razen če bi ti e-avto “crknil” ravno poleg električne polnilnice (in odmislimo čas polnjenja)?:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mato989 ::

Ko budalo. 342km/h (povprečno).

Dej mato, tolk glup pa spet ne moreš bit da na prvo žogo take stresaš. Za okvaro si že slišal? Ti moram iz SSKJ definicijo limat?

Pa da ne bo pomote, ravno ti si tisti ki nam razlaga da so 1k vredne kište boljše od bilokaterega EVja


Ti se norčuj kolikor želiš jaz sem vozil 16 let starega megana in zmeraj ko se je prižgala lučka sem naredil še vsaj 40-50 km preden sem tankal...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pithlit ::

Gregor P je izjavil:

Pithlit je izjavil:


V obeh primerih me je rešila kantica. Če bi pa to bil ev, bi me rešilo pa 5m kabla. S tem da bi v obeh primerih na kablu porabila manj časa. Who would've thought...

Jaz pa tega dela ne razumem, kako bi lahko s 5 m kablom porabila manj časa (kot bi s kantico pri bencinarju), razen če bi ti e-avto “crknil” ravno poleg električne polnilnice (in odmislimo čas polnjenja)?:|

Zato ker sem v prvem primeru rabila pol ure do kantice. Do kabla pa 15 metrov (in bi se ev v pol ure napolnil dovolj za odhod domov). V drugem primeru me je pa sodelavec rešil ker se je pripeljal s kantico v roku ene ure (drugače bi imela eno uro hajkanja v eno stran)... Kabel je bil pa cela 2 metra stran od avta.

Mato989 je izjavil:

Ko budalo. 342km/h (povprečno).

Dej mato, tolk glup pa spet ne moreš bit da na prvo žogo take stresaš. Za okvaro si že slišal? Ti moram iz SSKJ definicijo limat?

Pa da ne bo pomote, ravno ti si tisti ki nam razlaga da so 1k vredne kište boljše od bilokaterega EVja


Ti se norčuj kolikor želiš jaz sem vozil 16 let starega megana in zmeraj ko se je prižgala lučka sem naredil še vsaj 40-50 km preden sem tankal...

Smrtno resno sem napisala. Sam pozabljam da so tvoje izkušnje edine merodajne. Tebi se senzorji nikoli ne pokvarijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Gregor P ::

Pithlit je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Pithlit je izjavil:


V obeh primerih me je rešila kantica. Če bi pa to bil ev, bi me rešilo pa 5m kabla. S tem da bi v obeh primerih na kablu porabila manj časa. Who would've thought...

Jaz pa tega dela ne razumem, kako bi lahko s 5 m kablom porabila manj časa (kot bi s kantico pri bencinarju), razen če bi ti e-avto “crknil” ravno poleg električne polnilnice (in odmislimo čas polnjenja)?:|

Zato ker sem v prvem primeru rabila pol ure do kantice. Do kabla pa 15 metrov (in bi se ev v pol ure napolnil dovolj za odhod domov). V drugem primeru me je pa sodelavec rešil ker se je pripeljal s kantico v roku ene ure (drugače bi imela eno uro hajkanja v eno stran)... Kabel je bil pa cela 2 metra stran od avta.
Hvala, razumem sedaj. Ker si napisala ...

Pithlit je izjavil:


Jaz sem obstala 2x. Z enim avtom ker me je zanimalo do kam lahko dejansko zlezem... V obeh primerih me je rešila kantica.
... sem najprej mislil, da si imela kantico z gorivom že s seboj. Ker za mene avtomatično "tehnično gledano" ni nobena rešitev, če moraš do kantice šele priti. :-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Pithlit ::

Gregor P je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Pithlit je izjavil:


V obeh primerih me je rešila kantica. Če bi pa to bil ev, bi me rešilo pa 5m kabla. S tem da bi v obeh primerih na kablu porabila manj časa. Who would've thought...

Jaz pa tega dela ne razumem, kako bi lahko s 5 m kablom porabila manj časa (kot bi s kantico pri bencinarju), razen če bi ti e-avto “crknil” ravno poleg električne polnilnice (in odmislimo čas polnjenja)?:|

Zato ker sem v prvem primeru rabila pol ure do kantice. Do kabla pa 15 metrov (in bi se ev v pol ure napolnil dovolj za odhod domov). V drugem primeru me je pa sodelavec rešil ker se je pripeljal s kantico v roku ene ure (drugače bi imela eno uro hajkanja v eno stran)... Kabel je bil pa cela 2 metra stran od avta.
Hvala, razumem sedaj. Ker si napisala ...

Pithlit je izjavil:


Jaz sem obstala 2x. Z enim avtom ker me je zanimalo do kam lahko dejansko zlezem... V obeh primerih me je rešila kantica.
... sem najprej mislil, da si imela kantico z gorivom že s seboj. Ker za mene avtomatično "tehnično gledano" ni nobena rešitev, če moraš do kantice šele priti. :-)

Si morš mislit a? Elektriko ima praktično vsaka bajta. Bencin je treba pa iskat... zanimivo, ane?
Life is as complicated as we make it...

Gregor P ::

Niti ne, ker sam imam na daljših relacijah vedno 5L kantico z gorivom v prtljažniku. Na krajših pa praktično ni mogoče, da bi zmanjkalo goriva. Lahko pa seveda pride do kakšne okvare, ampak to je pa že druga tema.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Pithlit ::

Gregor P je izjavil:

Niti ne, ker sam imam na daljših relacijah vedno 5L kantico z gorivom v prtljažniku. Na krajših pa praktično ni mogoče, da bi zmanjkalo goriva. Lahko pa seveda pride do kakšne okvare, ampak to je pa že druga tema.

Ti. In mogoče 10 drugih Slovencev. Ostali pa pač ne.

Drugače mi je tud v mopedu že parkrat zmanjkalo goriva. Imagine that. 20 let nazaj sem dala 3€ za liter da me je človek rešil. Pa smo moped moral na prikolico naloži in ga peljat par km stran. Elektrika je pa še kar bla 50m stran.

Lahko počas sprejmete to da je štrom veliko bolj dosegljiv kot nafta. But hey, vedno se lahko kantico vozi s sabo.
Life is as complicated as we make it...

Gregor P ::

To je sedaj postala že malo obskurna debata. To da drugim ves čas težiš za elektriko pač ni ravno dobra rešitev*. Si tudi ne morem predstavljati vozilo, kjer bi to moral ves čas početi. Pri klasičnem vozilu moraš biti pa res malomaren, da se ti to redno dogaja - sploh sredi mesta. Ker pa se na daljših poteh lahko malo preceniš, sploh recimo v tujini, kjer ciljaš na točno določeno bencinsko črpalko s cenejšim gorivom (do kamor se pelješ prvič) in namerno spuščaš tiste ta drage vmes, je pač dobro imeti kantico vedno s seboj - bolj enostavno in hitro skorajda ne gre (tistih 5 m debelega kabla pa praktično zavzame ravno toliko prostora).

* bi pa morda v prihodnosti bil zanimiv scenarij, če bi pustili tudi posameznikom prodajati svojo električno energijo na trgu in bi dejansko lahko na svojem dvorišču imeli "javno" polnilnico.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Utk ::

Jaz sem naredil skoraj 40,000 z EV, ki ima doseg 150 km na dober dan, s tem da smo šli kar nekajkrat z njim tako daleč, da ne bi prišli še nazaj brez polnjenja, pa še nikoli nisem bil niti blizu temu, da bi kje obstal.

Po drugi strani se to redno dogaja določenim ljudem, ki vozijo dizle s 1000 km dosega.

Tako da bi rekel, da ni stvar v dosegu ali pogonu, ampak človeku.

J.McLane ::

Gregor P je izjavil:

To je sedaj postala že malo obskurna debata. To da drugim ves čas težiš za elektriko pač ni ravno dobra rešitev. Si tudi ne morem predstavljati vozilo, kjer bi to moral ves čas početi. Pri klasičnem vozilu moraš biti pa res malomaren, da se ti to redno dogaja - sploh sredi mesta. Ker pa se na daljših poteh lahko malo preceniš, sploh recimo v tujini, kjer ciljaš na točno določeno bencinsko črpalko s cenejšim gorivom (do kamor se pelješ prvič) in namerno spuščaš tiste ta drage vmes, je pač dobro imeti kantico vedno s seboj - bolj enostavno in hitro skorajda ne gre (tistih 5 m debelega kabla pa praktično zavzame ravno toliko prostora).


A tebi "ves čas" zmanjkuje goriva v avtu? Čist isto je z EV ali ICE, če ti zmanjka goriva je nekaj narobe z voznikom, ok so redki primeri da je z avtom, ampak to je okvara ne pa pomanjkanje goriva.

No ti si itak čudn ker voziš s sabo kantico :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Cakaj, cakaj.. ICE avtomobili targetirajo bencinske crpalke in se vozijo dol z avtoceste? A pol ne cenite svojega casa? Zmeden sem.

Gregor P ::

Seveda. Povsem normalno. Na daljše relacije, ki presegajo doseg tvojega vozila, se vedno vzame s seboj kantico goriva. Vi tega ne počnete in zakaj ne?:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Ne, ker je neumno, smrdljivo in nevarno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Gregor P ::

Kako to misliš je drago? Aha si že spremenil :-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Da, mislil sem napisat smrdljivo, pa sem avtomatsko še drago, ker vse z zvezi z bencinom je drago :)

kow ::

Gregor P je izjavil:

Seveda. Povsem normalno. Na daljše relacije, ki presegajo doseg tvojega vozila, se vedno vzame s seboj kantico goriva. Vi tega ne počnete in zakaj ne?:)


Mislim, da ze kaksnih 10 let nisem videl, da bi kdo s sabo fural kantico. To je res tako boomer pocetje. Ampak, ja - vsakemu svoje.

Ce se vrnemo, na elektriko. Trzni delezi EU marec 2024:
- PHEV 7.1%
- HEV 29%
- dizel 12.4%
- BEV 13%
- bencin 35.4%

Rahli padec baterijskih v Q1, hibridi se vedno nagla rast. Pravi fosilci kolapsirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

Saj zato pa ostajate na cestah :-)

Ne razumem vaše narative. MNZ/ICE avtomobili so dinozavri, zastarela vozila, ki nimajo več kaj iskati na tem lepem zelenem planetu, ne? Kako vam je potem tako težko razumeti, da potrebujejo občasno tovrstna zastarela vozila, ki delujejo na bencin/nafto, tudi kantice z gorivom?:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Utk ::

Ker sem naredil do zdaj, kaj pa vem, naj bo recimo pol mio km, čeprav tudi več, in tega še nisem rabil. Še rezervne gume več nihče normalen ne vlači sabo, kaj šele gorivo.

Gregor P ::

To je res. Ni se še nikoli zgodilo, da bi dejansko kdaj rabil gorivo iz te kantice. Namesto gume pa sem vseeno imel tisto tekočino oz. peno za manjša popravila predrte gume (tudi brez tega se ne vozim) - doslej pa sem jo rabil le 1x, ker je nek del žeblja predrl gumo. Preventiva pač.

Da, hibridi so še vedno prava pot.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

J.McLane ::

Čakaj, nikoli v življenju nisi še rabil kantice z gorivom, pa jo vseeno voziš s seboj. Paranoik, normalni ljudje plačujemo asistenco, ki je dobra še za marsikaj drugega kot pa to da ostaneš brez goriva.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
1138 / 1141
»»