» »

Obnovljivi viri energije

Obnovljivi viri energije

Luka Percic ::

Ti si pa res preplašen. Vsi ti samo slabo hočejo?


Huh, upam da mi nočejo škodit- ampak vseeno je kaj hočejo; dokler mi škodijo (zaradi svojih "prepričanj"), bom jezen nanje.

No tale diskusija ni za v Z&T.


Jah mogoče res ni, ampak potem pozivanje k varčevanju tudi ne.

Sorry ker sem se ti pustil zavesti.

Zakaj je to igranje žrtve potrebno?

Thomas ::

Nekateri so prepričani, da so karte za kruh, mleko in elektriko, kot so bile takoj po vojni in med njo, nekaj zelo dobrega. Pod nacisti in pod komunisti, ki so itak isti.

Zato bi zdaj radi uvedli karte (vsaj) na nafto in elektriko. Da bi zadostili njihovi modrosti. Otrok do 7 leta dobi 60 kWh na mesec, odrasli 120 kWh na mesec, nosečnice pa 121 kWh na mesec.

Doječe matere dobijo še 10 litrov bencina, poleg splošne kvote.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

dr.j: daj si malo preberi par postov nazaj in nehaj jamrat s temi tvojimi velikimi ciframi. itaq nič ne veš in nič ne razumeš. pol pa hodiš sem jamrat kak bi bilo veliko površine prekrite z oljno repico, eden drug jamra z pšenico... dajte se malo razglejte naokoli, dovolj je že tale tema, da boš videl da bedarije govoriš. sladkorna pesa je 4× bolj kalorično donosna kot oljna repica, imamo pa še druge rastline, ki so menda tudi do 4× bolj donosne od sladkorne pese. so se zdaj površine kaj zmanjšale?????

luka veliki: vidim da se še nisi zavedal, da nas je preveč na zamlji da bi lahko počel vsak kar se mu zljubi, in tudi onesnaževal kolikor se mu zljubi. ne pozabi: nisi sam na zemlji, in dokler nas bo več kot 6 miljard, se bo treba držat enih norm, tudi glede porabe energije. ti je to jasno? sj vem da ne :(
in zakaj ljudje ne varčujejo? ker so neumni in ker nočejo.

in kako bi warpedtwo prenašal porabnike na nočni čas: nas boš prosil, naj luči prižigamo ob 0:00 do 4:00, pomivalne, pralne, sušilne stroje naj prižigamo ob 0:00, voda naj se greje od 0-4:00 ??? podjetja, npr. talum naj ima peč prižgano samo od 0-4:00 ???
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jozek ::

Moderator vse brisat kar ni v povezano s temo. (tud ta stavek. sicer je pa to tvoja(vaša) odločitev)

Luka odpri temo o načinih varčevanja in tam diskutiraj o smiselnosti in nesmiselnosti varčevanja. Mogoče ti še kdo pove svoje mnenje o tem.
Thomas zakaj zakompliciraš z ...IKI? Pomoje paše tudi to v zgoraj omenjeno temo.
Drugače mislim da je smotrna poraba energija tudi možen "vir" energij. Očitno pa nekateri vidijo to drugače in zato naj se diskusija o "varčevanju" preseli v drugo temo. OK?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

jest10 ::

Še malo o teh naših veternicah.
Njihova nazivna moč naj bi bila 24,65MW(v gradbenem dovoljenju piše 28,05MW, kar pa velja za 33veternic-ena ima 850KW moči) pri vetru 15m/s. Na tej Volovji rebri pa naj bi bila izmerjena hitrost vetra 6,5m/s(pravi podatek skrivajo-že vedo zakaj), pr kateri pa je skupna moč veternic le še 4,524MW(156KW na veternico).
Rentabilnost na višku...

jozek ::

Na tej Volovji rebri pa naj bi bila izmerjena hitrost vetra 6,5m/s

Kaj pa naj bi predstavljal ta podatek? Če je to povprečna hitrost vetra, potem je to res primeren prostor za vetrnice. Če gre za ...?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

jest10 ::

To naj bi bila kao povprečna hitrost ob vetrovnih dnevih. Poleg tega ta veter nima stalne smeri, ampak se med vznožjem in vrhom merilnega stolpa smer razlikuje tudi do 90 stopinj. Skupna letna povprečna hitrost naj bi bila dosti nižja. Koliko je pa ne vem. Te podatke nam je dal profesor na štrom faksu kot zanimivost kako je ta naložba faljena.

gzibret ::

Poddebato o neumnosti posameznih uporabnikov sem izbrisal. Ne paše sem.
Vse je za neki dobr!

Luka Percic ::

Aha, torej lahko za neumne označim samo neko skupino?

Bom popravu svoj post;

luka veliki: vidim da se še nisi zavedal, da nas je preveč na zamlji da bi lahko počel vsak kar se mu zljubi, in tudi onesnaževal kolikor se mu zljubi. ne pozabi: nisi sam na zemlji, in dokler nas bo več kot 6 miljard, se bo treba držat enih norm, tudi glede porabe energije. ti je to jasno? sj vem da ne :(


Kaj je problem če naredimo še dve jederski v sloveniji recimo?
Nobene energetske krize ni na vidiku, zgolj kriza splošne neozaveščenosti ter populistično zelenih idej.
Če pa hočete zrak očistit, potem izenačite trošarine plina z kurilnim oljem, ali pa celo nižje.
Čez par let se bo kvaliteta zraka v mestih še precej izboljšala.
Samo ne mi o varčevanju ok?

in zakaj ljudje ne varčujejo? ker so neumni in ker nočejo.


Ljudje ki so takega mnenja, so neumni, pa če hočejo al nočejo.


Če so ljudje neumni jim nastavi še predsednika ter vlado.
Neumnim ljudem pa ja neboš dal tako pomebnih stvari v roke, aneda?!
Kaj šele upravljanje z lastnim denarjem.
Saj ga neznajo prav porabit!
Jaz pravim da so sami pametnejši, ker kurijo svoj, težko prisluženi, od davkov okleščen denar.

jype ::

Optimization hinders evolution.

Ampak to ne pomeni, da je najbolje, če vire čim hitreje in čimbolj potratno uporabljamo.

Luka, preveč si paranoičen. Nič ni narobe, če država regulira določene trge. Lahko si predstavljaš, kako bi bilo, če bi tvoj sosed potreboval par GWh na mesec in si enostavno zgradil svojo elektrarno, visokoradioaktivne odpadke pa enostavno zakopal v kompost poleg tvojega vrta. Tudi, če si tvoj sosed to lahko privošči, ni smotrno, da se mu to dovoli.

jozek ::

No Jest10 če pa je ta vrednost ob vetrovnih dnevih.... Je pa zelo mala. Mislim da imam še jaz na dvorišču več, no ja skoraj gotovo. Sicer se ne spoznam najbolje ampak pomoje je 6,5m/s povprečja za vetroven dan premalo za "najbolj vetroven kraj v sloveniji".
ALi tam piha burja? Ma kdo sliko terena?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

Luka Percic ::

Luka, preveč si paranoičen. Nič ni narobe, če država regulira določene trge.

Določene da, saj drugače je sploh nebi potrebovali ane?

Tudi, če si tvoj sosed to lahko privošči, ni smotrno, da se mu to dovoli.

Čakam na negacijo mojih besed, pa je kar ni.

Določene trga da, vendar varčevanje ni eden od njih.
Zakaj?
Ker povečat proizvodnjo elektrike ni velik problem, ter ker bodo previsoke cene na trgu same povzročile varčevanje.
Nerabimo nobenega vmešavnja zelenih tukajle.

jest10 ::

Seveda tam piha tudi burja. Vendar je burja za elektrarno neuporabna, saj to ni konstanten veter, ampak v sunkih.
Zanimivo je to, da se uradne rezultate teh meriteu skriva kot da bi bilo zlato. Če bi bili rezultati ugodni, bi jih brez skrbi na veliko razglašali naokoli.
Ob zadnjem letnem remontu so s par optimizacijami v Krskem povečali izhodno moč za več kot jo bodo dale te veternice

jype ::

Luka Veliki> Čakam na negacijo mojih besed, pa je kar ni.

Ni slabo, če država posebej obdavči energetsko potratne ali posebej subvencionira energetsko varčne tehnologije.

Jasno, pri vsem je treba it do konca pri preverjanju, koliko je neka stvar dejansko smotrna, ne pa postavljat vetrne elektrarne nekam, kjer bolj škodijo, kot koristijo, namesto da bi postavili nuklearko.

Ampak kakorkoli obrneš, je varčevanje danes še vedno smotrno, že zaradi prenaseljenosti tega dela sveta.

WarpedGone ::

če država posebej obdavči energetsko potratne


Cena energije same ni dovoljšnja kazen?

Edit:
Problem u bistvu je, da se trenutno subvencionira energijsko potratne in obdavčuje šparovne (hint: cena elektrike za industrijo naspram ceni za 'male' uporabnike).
Naj bo lepo cena iste zadeve za VSE ista.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

jype ::

WarpedOne> Naj bo lepo cena iste zadeve za VSE ista.

Saj ravno prek cene se to počne.

Če porabiš dvakrat več kot sosed, to nima veze. Če porabiš dvatisočkrat več, potem pa to postane problem in prav je, da država tako absurdno porabo omeji oziroma posebej zaračuna.

Luka Percic ::

da država tako absurdno porabo omeji oziroma posebej zaračuna.

No ja, recimo en potraten terenec ni ravno nek absurdni porabnik, ravno tako ne sosed, ki ima vse luči po hiši/stanovanju vedno odprte.
Tako da spet nevidim problema

Ni slabo, če država posebej obdavči energetsko potratne ali posebej subvencionira energetsko varčne tehnologije.

Se ne strinjam, razem če sledimo nekim drugim ciljem. Recimo v primeru zmanjšanja smoga.
Da bi pa (ne pretirano) večja poraba mogla bit sama po sebi kriterij, je pa brezveze.

jype ::

Luka Veliki> Da bi pa (ne pretirano) večja poraba mogla bit sama po sebi kriterij, je pa brezveze.

Absolutno. Varčevanje zaradi varčevanja je dobro le takrat, ko črpamo nepovratna evropska sredstva :)

Jasno, da se porabo omejuje le takrat, ko breme predstavlja bistveno višji strošek na kakšnem drugem področju, ali pa ko je breme zelo neenakomerno razporejeno, recimo ko električna napeljava zdrži le toliko in toliko in je treba večje porabnike prisiliti v zmanjšanje porabe zato, da manjši porabniki sploh lahko dobijo kvaliteten servis, dokler se distribucijsko omrežje ne posodobi.

_marko ::

Morem reci, da se v tej temi popolnoma strinjam z Lukom.

Ce se povprasevanje za elektriko povecuje naj se naredi nova elektrarna, ne pa visat trosarin na elektriko.
Ali pa bog ne daj naredit eksponentne lestvice za porabljeno elektriko. Pa ceprav bi to Marksu blo zelo vsec.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jype ::

_marko> Ali pa bog ne daj naredit eksponentne lestvice za porabljeno elektriko. Pa ceprav bi to Marksu blo zelo vsec.

Ne gre za Marksa. Gre za vse tiste ljudi, ki ne želijo daljnovoda nad svojo hišo samo zato, ker si nekdo lahko privošči nekaj. Če si lahko privošči, naj si potem raje privošči malo dražjo in tudi za ostale sprejemljivo rešitev. Sicer je popolnoma vseeno, če države sploh ni.

gruntfürmich ::

--------Morem reci, da se v tej temi popolnoma strinjam z Lukom.

--------Ce se povprasevanje za elektriko povecuje naj se naredi nova elektrarna, ne pa visat trosarin na elektriko.

ne vem, ali imam res takšno čudno prepričanje, vendar ali se mi edinemu zdi, da že sedaj zapravljamo z energijo???
se mi edinemu zdi, da imamo že sedaj čisto dovolj energije na voljo oz. da jo porabimo celo preveč???
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

_marko ::

Zakaj bi imel nekdo daljnovod nad hiso zaradi odobrene neomejene porabe elektrike?


->Če si lahko privošči, naj si potem raje privošči malo dražjo in tudi za ostale sprejemljivo rešitev.

Tega pa ne razumem najbolj. Kaksna je razlika ce je elektrika npr 25% drazja in zakaj zdaj daljnovod ni problem?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->gruntfurmich

ja, ti bi rad omejil porabo. Jaz bi pa rad, da je poraba neomejena.

RAd bi nizke cene, da bi podjetja bila bolj konkurenca, rad bi zivel komot... itd..
In to bi drugi blok NEKa z lahkoto omogocil (pa ceprav se cene elektrike ne bodo spremenile)
Pri vetrnicah pa je imo ravno nasproten ucinek...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

hehe, tudi drugi blok ne bo ravno poceni. ti časi ko so bile nuklearke poceni, so minili.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

marko: 6 miljard nas je na zemlji; poraba ne more biti neomejena. si sploh predstavljaš, da nas je 6 miljard tako razvitih kot smo mi? takrat brez plinske maske sploh ne bi šel ven.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

_marko ::

->tudi drugi blok ne bo ravno poceni

Cenejsa bo na kilowatno uro od vetrnice.


->si sploh predstavljaš, da nas je 6 miljard tako razvitih kot smo mi?

Tehnologija eksponentno narasca, onesnazenost z nanotehnologije preneha obstajati.
Pa se nekaj, bolj se je terba bati onesnazevanje manj razvitih drzav kot razvitih.


->takrat brez plinske maske sploh ne bi šel ven

Ah daj no, v prihodnosti bo zivljenje precej bolj zdravo. Dihal bos cistejsi zrak in jedel bos hrano brez pesticidov zaradi biotehnologije.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jype ::

_marko> Tega pa ne razumem najbolj. Kaksna je razlika ce je elektrika npr 25% drazja in zakaj zdaj daljnovod ni problem?

S tem denarjem lahko država daljnovod napelje po dražji trasi, ki ne znižuje kvalitete zemljišč, nad katerimi potuje.

Tudi, če si ljudje samo domišljajo, da jim daljnovod nad glavo "seva" in kaj jaz vem kaj še vse, je to degradacija kvalitete njihovega življena.

In, ker smo ljudje praviloma izjemno brezobzirni, je prav, da država regulira porabo omejenih virov (prostor, frekvenčni spekter in tako dalje). Energetski viri niso omejeni, transport energije pa lahko posega v omejene vire, zato se stvar pač regulira.

Ne zdi se mi smotrno tega počet "za vsak slučaj", temveč zaradi jasnih razlogov. Država bi na primer morala prepovedat gradnjo vetrnih elektrarn na Volovji rebri, tudi če obstaja kdo, ki si lahko privošči nesubvencionirano gradnjo, ker stvar enostavno ni smiselna, Volovja reber pa je omejen vir, razen, če se izkaže, da je elektrika bolj omejen ali pa bistveno dražji vir (pa očitno ni).

_marko ::

->je prav, da država regulira porabo omejenih virov

To kar si ti opisal je omejevanje zato, da bi se naredila primernejsa infrastruktura!
Ne mores tega tako delati. Naj bodo standarti, ki govori kje naj bo daljnovod in se na podlagi stroskov postavitve strukture in vzdrzevanja doloca cena.

Elektrika ni tako omejen vir. Treba je pac postavit novo elektrarno, ne pa nas "posiljat nazaj v srednji vek".
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

---Cenejsa bo na kilowatno uro od vetrnice.
to se verjetno vsi strinjamo.

-----onesnaženost z nanotehnologije preneha obstajati.
tega rajši ne trdi ;)

-------bolj se je terba bati onesnazevanje manj razvitih drzav kot razvitih.
res da se seli umazana tehnologija 'dol', vendar primer amerike tvojo trditev v celoti ovrže.

------v prihodnosti bo zivljenje precej bolj zdravo. Dihal bos cistejsi zrak in jedel bos hrano brez pesticidov zaradi biotehnologije.
bomo še videli. vendar močno dvomim. malo fejst je že vse onesnaženo, da bi se v kakih 10-20 letih očistilo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

-------Tudi, če si ljudje samo domišljajo, da jim daljnovod nad glavo "seva" in kaj jaz vem kaj še vse,

no, če si pa ti tak as, si boš pa verjetno postavil hišo pod najmočnejšim daljnovodom. da boš ovrgel vse očitke glede škodljivosti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Luka Percic ::

Kdaj bomo imeli dovolj elektrike?
Ko se nam bo splačalo z njo ogrevat hiše, in nebomo potrebovali drgaih ter nerodnih "centralnih" ogrevanj.
Električni grelci so fajn kompaktni, poceni za namestit/prenašat, nenevarni, fajn jih je imet na štedilniku, saj so zelo praktični za uporabo.
Podobno je z klimo.
Problem je seveda cena elektrike. Pa bojda bo šla samo gor.
Za računalnike in luči, jo pa imamo že sedaj dovolj, seveda.

Da se razumemo- z izgraditvijo dodatnih jederskih elektrarn, s katerimi bi napajali energetsko obubožeane; Italijo, Avstrijo,.. bi se IMO dalo zelo zelo zaslužit. S tem denarjem bi pa potem lahko klestli davke, ter se tako gospodarsko izstrelili.

si sploh predstavljaš, da nas je 6 miljard tako razvitih kot smo mi? takrat brez plinske maske sploh ne bi šel ven.

A mi lahko poveš kako naj bi jedrska onesnaževala?

Tudi, če si ljudje samo domišljajo, da jim daljnovod nad glavo "seva" in kaj jaz vem kaj še vse, je to degradacija kvalitete njihovega življena.

Pa rečemo potem tako; klub novim elektrarnam bo cena elektrike ostala enaka nekaj časa dokler ne izgradimo podzemne napeljave.
To bi bil en tak ukrep proti kateremu jaz nebi imel veliko proti. No, glavne linije bi pa še vedno komot ostale nad zemljo.
Druga varjanta je pa nadomestilo.

_marko ::

->tega rajši ne trdi ;)

Why not?


->res da se seli umazana tehnologija 'dol', vendar primer amerike tvojo trditev v celoti ovrže.

Tvojo pa se vecja umazanija Kyooto drzav. :\
A smo spet pri anti-propagani ZDA? Vsaj v Z&T tega nebi blilo treba.


->bomo še videli. vendar močno dvomim. malo fejst je že vse onesnaženo, da bi se v kakih 10-20 letih očistilo.

Argument? Zakaj dvomis?
Samo za zanimivost mi povej razmerje med proivedeno onesnazenostjo enega velika mesta in vulkana. Kdo bolj onesnazi stvar in kolikokrat bolj.


->no, če si pa ti tak as, si boš pa verjetno postavil hišo pod najmočnejšim daljnovodom. da boš ovrgel vse očitke glede škodljivosti.

Hej, a bi ti zacel malo bolj argumentirano pisati.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

zadnje je za jpeja, argumenti za drugo pridejo kasneje
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

@gruntfurmich:

------bolj se je terba bati onesnazevanje manj razvitih drzav kot razvitih.
res da se seli umazana tehnologija 'dol', vendar primer amerike tvojo trditev v celoti ovrže

Bi tole z ameriko utemeljil?
Nekoč je bil Slo-tech.

_marko ::

->zadnje je za jpeja,

Vseeno za koga je, mene zanimajo argumenti!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

KandazaR ::

Da se razumemo- z izgraditvijo dodatnih jederskih elektrarn, s katerimi bi napajali energetsko obubožeane; Italijo, Avstrijo,.. bi se IMO dalo zelo zelo zaslužit. S tem denarjem bi pa potem lahko klestli davke, ter se tako gospodarsko izstrelili.


Avstrija energetsko obubožana. To pa prvič slišim. Italjanom pa naj vse sosednje države odklopijo elektriko. Tako se bo zmanjšal primankljaj elektrike drugim državam. Naj italjani še sami kaj denarja vložijo v elektrarne.

_marko ::

Tile makaronari so veliki hinavci!
Kurijo elektriko, ki priaja iz tujih jedrskih elektraren obeenem pa pravijo, da jedrske elekrarne niso vredu in jih nocejo na svoji zemlji. Ce so ze tako slabe pa naj kopujejo elektriko iz vetrnic!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jype ::

_marko, jaz sem že na začetku rekel, da elektrika ni omejen vir.

Distribucija nje pa posega v omejene vire. Standardi gor ali dol, dokler si jih ne moremo privoščiti, je še vedno država tista, ki drži roko nad uporabo omejenih virov. Mimogrede, ko smo že pri standardih: 95% našega glavnega mesta je zgrajenega mimo standardov. Na vsakega prebivalca mesta naj bi po sodobnih standardih imeli najmanj 25 kvadratnih metrov zelenih mestnih površin (torej parkov). Pri nas jih imamo, če me spomin ne vara, nekaj več kot 1.0. Berlin, ki je urbanistično zelo striktno zasnovan, jih ima 8. Jasno je, da lahko take standarde izpolnjujejo le zelo bogata mesta (surprise, surprise: Dubai)...

gruntfurmich, hvala lepa, ampak hiše pod daljnovodom si ne želim, pa to nima veze z elektriko, ki se pretaka po žicah daljnovoda. Morda, če bo daljnovod tako postavljen, da me ne bo motil: sem namreč (tudi) letalski modelar in žice po zraku me ne veselijo, pod zemljo me pa niti najmanj ne motijo, tako da se hiše nad daljnovodom niti najmanj ne bi branil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

_marko ::

jype: ampak v konceptu dolocanja cene elektrike se ne strinjam s tabo.
Naj bo vse narejeno tako kot mora bit in se potem doloci cena.

Ne pa, da dvignemo trosarine oz davke na vecje porabnike elektrike in potem iz tega crpamo sredstva.
Tukaj gre za diskriminacijo, IMO.

Kaj bo se potem, bom prisel na obcino pa bom placal za dupliat vozniskega dovoljenja 3x vec kot nekdo drug, ker pac jaz spadam v najvisji dohodninski razred?!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

potem pa ti jaz povem da ti zdravstveni standardi preprečujejo postavitev hiše pod daljnovodom z električno napetostjo, ker je to škodljivo za zdravje. kaj več pa si preberi v uradnem listu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

_marko ::

Lej ga no! ;((

Daj link ali pa razlozi zakaj je skodljivo za zdravje. Najbrz je uradni list RS najprimernejsa stvar za citiranje v forumu Z&T.:\

gruntfurmich: Ce hoces, da te jemlemo resno in tvojih cca 5 prejsnih trditev idi zdaj guglat pa prilepi linke ali pa razlozi stvar.
Ce bos govoril o zdravju in fiziologiji bom vsekakor razumel, ne skrbet, da bo prevec zahevno zame.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

ja, sj bom argumentiral, vem da me še čaka, sj bom. ampak nimam časa, morda ju3. bom pa
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jozek ::

Marko_Ah daj no, v prihodnosti bo zivljenje precej bolj zdravo. Dihal bos cistejsi zrak in jedel bos hrano brez pesticidov zaradi biotehnologije.

To je pa pogumna trditev. Sploh če hkrati trdiš da mora biti elektika(najberž tudi druge oblike energje) "neomejena". Nekaj moran tehnologijo oz tiste ki jo razvijajo PRISILITI v to da se uvedejo take tehnologije in standardi ki omogočajo "bolj zdravo žiljenje" vsem.
Naj bo vse narejeno tako kot mora bit in se potem doloci cena.
Ne pa, da dvignemo trosarine oz davke na vecje porabnike elektrike in potem iz tega crpamo sredstva. Tukaj gre za diskriminacijo, IMO.

Kdo pa misliš da bo "vse uredil"? Država?, distiobuterji? in Proizvajalci elektike?? Nobeden ali pa vsi skupaj. "davek" na porabnikih pa je da plačujejo davek da bo morda kdaj to urejeno, kar pa je malo verjetno, če bo poraba elektrike hitro rasla (vedno bo kak dalnovod prešvoh).
Uradni list ni ravno znanstveni ali Tehnološki vir, to drži, je pa "realnost" saj nam določa pravila(tam je napisano kar se v pralamentu zmislijo).
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

_marko ::

->To je pa pogumna trditev. Sploh če hkrati trdiš da mora biti elektika(najberž tudi druge oblike energje) "neomejena". Nekaj moran tehnologijo oz tiste ki jo razvijajo PRISILITI v to da se uvedejo take tehnologije in standardi ki omogočajo "bolj zdravo žiljenje" vsem.

Niti ne. Konkretno kater del te zanima? Odstranitev pesticidov in zdrava prehrana?
Ni to problem, veš... In elektrika nima niti najmanjše veze tukaj!


->Uradni list ni ravno znanstveni ali Tehnološki vir, to drži, je pa "realnost" saj nam določa pravila

Mene samo zanima, če zaradi te realnosti lahko zbolimo.
IMO ne.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jype ::

_marko> jype: ampak v konceptu dolocanja cene elektrike se ne strinjam s tabo.
_marko> Naj bo vse narejeno tako kot mora bit in se potem doloci cena.

Do takrat bomo pa zvečer ob svečah pletli?

Seveda to ne bo več smiselno, ko bodo tehnološke rešitve dejansko že izvedene. Dokler niso, je pa "socialistično" oblikovanje cen edina smotrna rešitev. Še ZDA ne morejo mimo takšnega načina.

_marko ::

Nevem, če se razumema.

Sej Elektro Slovenije računa takšne cene in država pobere davke. Iz tega denarja se naj potem posodablja omrežje.
Ne pa delat eksponentne lestvice za ceno elektrike.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jype ::

_marko> Ne pa delat eksponentne lestvice za ceno elektrike.

Saj je ne delaš. S tem ko elektro prisiliš v upoštevanje standardov, je cena elektrike _že_ eksponentna. Če ga prisiliš.

Trenutno se vse prepogosto dovoli, da podjetja vsekajo kako bližnjico na račun veliko dražje sanacije stanja v prihodnosti (ki pa ne bo več njihov problem in njihov strošek).

gruntfürmich ::

čeprav je malo mim, obljuba dela dolg: torej ali bo nanotehnologija rešila okolje. po mojem bo bazna kemija in metalurgija še vedno prisotna in še v večji meri, čeprav si nisem vsega prebral glede nanotehnologije in katera področa bo vse pokrivala, mislim da teh prej stvari ne bo nadomestila, kateri pa so največji onesnaževalci. tudi preskbe glede energije ne bo rešila. energijsko nas bo lahko rešilo samo sonce - glede onesnaževanja pri proizvodnji energije, ali pa biomasa, o čemer teče beseda. nanotehnologija nas tudi ne bo rešila živalskih farm, ki so prav tako velike onesnaževalke okolja s toplogrednimi plini.
glede vulkanov pa tako: so nekaj naravnega, in mi ne moramo vplivati na njih, na mesta pa lahko. in tudi veliki vulkanski izbruhi se pojavijo bolj poredko, mesta pa se dogajajo skos in povsod. vidimo pa lahko, da je ves izpust co2 ja enih 5% vsega onesnaženja. za druge pline pa nisem iskal.

zdravje in električno polje: tukaj1 in tukaj2. nekatere študije da, nekatere ne. splošne direktive pa so, da se jih moramo izogibati, zato tudi ustrezni zakoni.

kako je z onesnaževanjem glede amerike? zdaj je sicer prevzela kitajska primat glede skupnega izpusta CO2 ja, vendar pa ima amerika 4× manj prebivalcev in je najbolj razvita država. zato markova trditev ne vzdrži. omenil bi pa še, da poleg co2 tudi z drugimi mnogo bolj strupenimi stvarmi svinja zemljo. po moje veliko bolj kot kdo drug, čeprav so še drugi kraji na zemlji, ki so označeni za najbolj onesnažene.

zakaj dvomim da se bo v kratkem zemlja sama očistila? ker pač dvomim. reke, jezera, morje, tla rabijo po mojem več kot 20 let da se sama prečistijo (če se bodo sploh kdaj).

en film za antiameričane: CORPORATION. zelo dober, mislim da je resničen; posnet na dejstvih. jaz v to ne dvomim.

da luka veliki, ko si omenil kdaj bomo imeli dovolj elektrike. se strinjam. ampak dodajam, da bo to takrat, ko bodo sončne celice proizvajale elektriko, in se bo to dejansko splačali. danes se to ne isplača, zato pa mi tule tuhtamo o čistih alternativah.

sem kaj pozabil?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

>>>da luka veliki, ko si omenil kdaj bomo imeli dovolj elektrike. se strinjam. ampak dodajam, da bo to takrat, ko bodo sončne celice proizvajale elektriko, in se bo to dejansko splačali. danes se to ne isplača, zato pa mi tule tuhtamo o čistih alternativah.

Da, Gruntfurmich. Ko bomo imeli dovolj električne energije, ne bodo imeli alternativni viri prav nič zraven. Zakaj, vprašaš? Zato, ker so alternativni >:D

Resno - pa ja ne pričakuješ, da bodo sončne celice kdaj dovolj učinkovite, da jih boš montiral na streho, pa bo dovolj za gospodinjstvo? Pozabi! Saj ne rečem - kot dopolnilni vir že. Ampak trenutno obstajajo dokaj učinkovite sončne elektrarne, vodni kolektorji, ki so v puščavah pravi hit. Fotovoltaike so bolj tako-tako.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gruntfürmich ::

@pričakuješ da ne bodo izboljšali in pocenili celic?

@danes alternativni, ju3 glavni. zakaj pa ne.

@se pridružujem mnenju, da bi lahko eu v sahari položila velika polja sončnih celic, in bi si tako pridobivala vso in še več potrebne energije. seveda čez nekaj let.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414338 (9989) Karaya 52
»

Biogoriva bolj onesnažujejo okolje kot fosilna goriva

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
476365 (4655) Pyr0Beast
»

Aluminij za proizvodnjo vodika. (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7724777 (22539) gruntfürmich
»

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
775860 (4642) Ndrej

Več podobnih tem