» »

DS18B20, meritve v mraziščih

DS18B20, meritve v mraziščih

1
2
»

TESKAn ::

Prej nam pa še pokaži tiskanino, če hočeš, seveda. Da bomo kaj pokritizirali:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SLOMETEO ::

Evo, spodaj je tiskanina TIV:



*Upam da ne boste imeli veliko dela, kar se tiče kritiziranja:D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

TESKAn ::

Manjkajo ti povezave za minus?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

SLOMETEO ::

Ne, ne. V bistvu je vse kar je modro je GND, ker je postavljen poligon:). Ostale povezave pa so vidno ločene od mase (vmes je 32 mils izolacije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

TESKAn ::

A viš, mi ni pokazalo prej na sliki. Zgleda kar ok.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SLOMETEO ::

Takole. Počasi bom šel v nakup elementov. Večino bom dobil v SLO, problem pa je z DS1307.
Glede kondenzatorjev so torej vsi keramični, razen na maxu, kateri so elektrolitski (obstaja kakšna posebna "verzija" kondenzatorjev za nizke temperature, ali bodo kar navadni vredu?). Kvarc za DS1307 bom vzel okrogel (3x8mm verzija) kristal 32.768kHz, za PIC pa po shemi pride 4MHz kvarc, torej bo vredu 4.096MHz (obstaja več frekvenc okoli 4MHz).
Drugo pa bo:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

gumby ::

-MAX deluje lepo z navadnimi 100nF kondenzatorji
-razmisli o locenem napajanju za ta cip, da ne bo po nepotrebnem zrlo baterijo
-mogoce bi celo dal raje kak FT232 gor?
-za serijski prenos uporabi tak kvarc, ki je primeren za to (klik)
my brain hurts

SLOMETEO ::

No, ali pa da vzamem MAX242, kateri ima shutdown funkcijo in je tako v omenjenem stanju manjši porabnik.

Bom poskusil takole. Tiskanino bom previdel za MAX242, kateri ima za razliko od MAX232 2 pina več, in to hvala bogu ravno 1 in zadnji, tako da lahko komot kasneje uporabim tudi MAX232 (MAX232 nataknem na podnžje eno vrstico nižje).
Kondenzatorji so pa tudi isti za obe vrsti.



Bom malo bolj podrobno to varianto preštudiral (sicer je bolj malo na netu o MAX242), vendar skoraj nimam kaj falit.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

zcetrt ::

Ali pa če daš en jumper na napajanje in ga vklopiš ko prenašaš podatke.

Pojdi na Dallas Maxim webpage in naroči sample za timer...
4.

Brane2 ::

Ne vem, če je bilo že predebatirano ampak meni ni jasno, kaj ti bo exta timekeeper in EEPROM, če imaš te funkcije že v PICih.

EEPROM je že not, timekeeper si pa lahko sprogramiraš.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aha, 24LC je 128 kbiten. Ampak saj verjetno ne boš pisal nevemkakodogih programov in ti bo verjetno tudi kaj programskega Flasha lahko ostalo viška.

16F876 ima resda samo kWordpw FLASha ampak kaj iz serije 18, recimo 18F2525 bi znalo pasati bolje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

TESKAn ::

Hm, misliš, da je za začetnika dobro, da seuči pisat po programskem flashu? IMO je lažje, če na začetku narediš stvari čim bolj preproste za sprogramirat...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Brane2 ::

Če sem prav razumel aplikacijo, bo teh termometrov na terenu kar nekaj.

Če porabiš par čipov manj, bo na ta račun manjša tiskanina in cenejša enota, kar bi se moralo poznati tako pri končni ceni kot pri dimenzijah in mogoče tudi porabi, torej trajnosti baterije.

Resda bo koda malce kompleksnejša ampak tudi sedaj bi itak moral napisati kodo za komunikacijo z RTCjem in EEPROMom, kar bi odtehtalo vsaj del naporov...
On the journey of life, I chose the psycho path.

SLOMETEO ::

Takole, zaenkrat sem na maximovi strani naročil 3 vzorce MAX232AEPE+. Bomo videli če bo prišlo, ker sem že enkrat nekaj naročal pri njih pa nevem kolikorat lahko največ.

Glede DS1307 je pa tko da samplov trenutno ni, drugače bi že zagrabil:)

Glede EEPROMA pa je čist možno da bom vzel 256kbit celo. Sem povprašal na Just, pa je le 15 centov razlike v ceni med 128kbit, tko da bi se lahko kar reklo da se 128kbit sploh ne "splača" vzet. Je pa res da je minimalna količina naročanja 60kosov.

Lp

zcetrt ::

Eeprom- microchip sample.
4.

SLOMETEO ::

Točno!8-)

Sploh se nisem spomnil na to, da tudi Microchip pošilja sample.
No, naročil sem 3 sample 24LC256.

Mi lahko kdo, ki je že naročal sample pri Microchipu pove, koliko pride za plačat? (Prebral sem da pošiljajo preko Anglije po Evropi, ter da bo mogoče potrebno plačat carino oz. takso ali nekaj takega). Pri naročanju iz Maxima vem da pride vse zastonj.

lp

zcetrt ::

Nič, če si izbral običajno pošto.
4.

SLOMETEO ::

Živjo,

...še vedno čakam naročene sample...:)

Zanima pa me naslednja stvar:
Na sosednjem elektrotehniškem forumu prebral, da tipalo DS18B20 meri v resnici le do -41°C, pa me zanima ali je to res?:(8-O

Po datasheetu, bi moralo meriti tudi -50°C...

Ne bi bilo ravno dobro, da bi resnico ugotovil šele potem ko bi bilo vse sestavljeno.:(

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

TESKAn ::

Po datasheetu bi moralo merit do -55°C, kako pa je z natančnostjo pri takih temperaturah, pa ne vem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SLOMETEO ::

Natančnost je pri temperaturah, nižjih od -10°C +-2°C, torej bi moralo tole delovati do -53°C.
Zdi se mi da je sporočilo o merjenju le do -41°C napisal uporabnik zcert, tako da bo verjetno ok lahko več povedal (če se gre za istega uporabnika kot tu).

Hm...je mogoče kdo od vas že naročal čipe ali kakšno drugo stvar direkt iz Maxima?
Verjetno bom moral tam naročit DS1307N+, ker ga drugje ne dobim nikjer.
Predvsem pa me zanima poštnina.

Hvala, lp

zcetrt ::

Poštnine tudi pri maximu ni.

Ja, glede doseganja tako nizkih temperatur... DS je tam res počepnil (pogrešek je bil precej visok). Zadeva se je rešila z lm335, ki pa meri le s stopinjsko ločljivostjo, izhod pa je napetostni (a še vedno digitalni). Torej ne potrebuješ nikakršne "komunikacije" z njim, pač pa le AD pretvornik na PICu.

Ti pa sploh ni treba pretirano skrbet, kajti taka, kot je tvoja trenutna shema, je primerna tako za LM335 kot DS18b20. Pic ima namreč na A0 prvi kanal AD pretvornika, srenja nogica je izhod tudi za LM335, na njej pa potrebuje baš en upor na Vdd. Tako da, če se DS ne bo obnesel in se v mraziščih res dosegajo tako nizke temperature, lahko brez modifikacij vezja počiš notri LM335. Seveda pa je potrebno modifikacija programa, ki pa je pri LM335 še bolj preprost kot pri DS18b20.
4.

SLOMETEO ::

No, pošiljanje samplov iz Maxima je zastonj, to vem, ampak mene zanima koliko bi prišla poštnina če bi zadevo tam kupil?

No, če kdo ve slučajno, drugače bom šel naročit v Trst:)

SLOMETEO ::

zcert, se ti je mogoče to, da je DS meril le do -41°C zgodilo le z enim vzorcem, ali pri več?

Sem pisal na Maxim glede tega pa pravijo:

We guarantee operation till -55°C and has been verified to work at that temperature. We have tests that confirm operation at that temperature, in the form of data logs, which are sort of difficult to send. If you need any specific data please let us know, but as I mentioned earlier, the electrical spec of operation at-55°C confirms operation at that temperature.

Morda si imel le kakšen "slab" DS:|

SLOMETEO ::

Takole, zcetrt, dobil sem pošto iz Dallasa, kjer so naredili te dni test "po naročilu" s senzorjem DS18B20 pri temperaturi 0°C->-55°C, kjer je vidno da tipalo prikazuje temperaturo vse do -55°C. (Vkolikor je zanimanje za podatke, objavim)

Torej, predvidevam da si dobil le kak defekten senzor;)

Aja....vse naročene sample pa sem dobil v soboto:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

zcetrt ::

Možno. Bi me pa zanimale te meritve, ker neposredno v datasheetu je graf le od 0 stopinj navzgor. Čeprav si šel tu kar v anale. Sam se ne spomnim več podrobnosti tistega projekta. LM335 je bil tako ali tako tudi cenejša opcija.
4.

SLOMETEO ::

zcetrt, oprosti ker sem mal pozen:(

Graf:

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

SLOMETEO ::

Takole, sedaj pa imam res že večino čipov doma.

Malo me matra še EEPROM, in sicer kakšno velikost naj predvidim.
Za DS18B20 bi za izračun vzel 12 bit zapis (največa resolucija), pa če tudi bi kasneje vzel manj bi bilo itak dobro zame; matra pa me pri zapisu časa. V datasheetu za DS1307 nič ne piše koliko je velik podatek o datumu in času.

Torej če mi lahko kdo prosim pomaga. Zapis bi izgledal takole (podatki izmišljeni):
24.11.2008 14:08 -12.125°C

Velikost zapisa:
-datum + ura=?
-temperatura=12bit

Velikost EEPROM-a pa bi morala ustrezat za vsaj 15000 takih zapisov

-------
Morda še tole v vednost:
Pri Microchipu se lahko naroči do 2 naročili mesečno po 3 vzorce, pošljejo v tednu dni.
Pri Maximu k sreči nimajo omejitve pri mesečnem številu naročil, pa tudi omejitve koliko vzorcev se da hkrati naročit še nisem zasledil. Pošljejo prav tako v tednu dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

TESKAn ::

Hm, zakaj ne b za uro zapisal samo na začetku merjenja, potem pa tako ali tako pišeš v enakih časovnih presledkih. Ker boš podatke naprej obdeloval na računalniku, ne bo problem izračunati časa. Torej ob začetku merjenja se zapiše datum + ura, potem pa samo zaporedna številka vzorca + rezultat. Potreboval bi (na uč) 4B za datum, 2B za uro in po 4B za vsak vzorec, torej za 15.000 vzorcev ~60kB za podatke. Upoštevaj, da se v EEPROM podatki pišejo po 8 bitov naenkrat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

zcetrt ::

Microchip: do 4 artikli od tega vsak po 3 kose, v nekaterih primerih tudi 5 (opampi recimo)

V datasheetu zagotovo piše format, ki ga vrne DS1307. Včasih so ti čipi le števci (štejejo sekunde), pogosto že tudi kaj več.

Ah... Grem gledat... Tale je marsikaj več kot le števec :) Datasheet stran 8. Ena lepa tabelica Timekeeping Registers. Vzami si nekaj minut za ogled le-te in če bodo še vedno prisotni kakšni dvomi, vprašaj.
4.

SLOMETEO ::

Torej če vaju prav razumem. Na začetku merjenja se zapiše začetni datum in uro + podatek, potem pa naprej namesto datuma in ure samo številke; 1, 2, 3 itd. ter podatek (temperaturo). Te številke (1, 2, 3) pa se potem na strani računalnika pretvori v uro in datum?

npr:

14.11.2008 14:08 -14.125°C
1 -14°C
2 -13.625°C
3 -13.750°C
.
.
.

Takole bi verjetno najmanj prostora ponucalo.

Sedaj se za merjenje uporabljajo Maximovi I-buttoni, kateri po priklopu na računalnik dajo izpis temperature točno tako kot sem zapisal, tako da bo najbolje da tak način uporabim tudi za ta projekt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SLOMETEO ()

zcetrt ::

Tistih številk spredaj ne potrebuješ, saj jih lahko nadomestiš s samimi naslovi pomnilniških celic, kamor se podatki zapisujejo. Verjetno boš pošiljal podatke po vrsti od prvega do zadnjega, torej indeksiraš podatke s softwarom na računalniku.
4.

SLOMETEO ::

Popolnoma razumem. Bom premislil v tej smeri.

No, da se še to prepričam. Nekaj postov zgoraj je omenjeno da na tak način 15000 zapisov ponucalo približno 60kB prostora, kar je 480kb oz. 491520b. Torej, bi nekako ustrezal 24LC512 in ne 24LC256, kot sem prvotno načrtoval?

TESKAn ::

Tisto so bile bolj številke "na pamet", če vpisuješ samo 12-bitno vrednost pretvorbe, se pravi imaš v EEPROMU

DDMMYYYY - datum začetka meritve
hhmm - ura začetka meritve
x1 - 12-bitni rezultat prve emritve
x2 - 12-bitni rezultat druge meritve
...

Torej ne pišeš direkt xx.yy°C, ampak samo številko, ki jo potem preračunaš v rezultat. Torej v EEPROM shraniš samo raw, neobdelane podatke.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

programiranje procesorja (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
50534937 (24338) icek
»

Razlika med pic in dspic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
332183 (1732) tonic
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508369 (7574) a13misko
»

Lcd od nokie 3310 in pic 18F877

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141681 (1419) Nitro Tech
»

Kako diy binarna ura

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
213281 (2935) Mikron

Več podobnih tem