» »

Prenosnik toshiba ugaša

Prenosnik toshiba ugaša

slotech5 ::

Imam 3 leta star prenosnik toshiba (procesor i3, 3GB ram...). Zadnje čase se je pregreval in že ob manjših obremenitvah tulil in pihal vroč zrak, ob večjih obremenitvah pa se je ugasnil.
Danes sem ob tem tuljenju pri prižganem za 0,5sek zelo malo pihnil proti reži ventilatorja. Prenosnik je takoj nehal tulit. Sedaj je nenormalno tih, ampak že ob manjših obremenitvah brez kakršnihkoli znakov ugasne (npr če gledam 5min film, ali 1min youtube). Kaj sem ga pihnil? Ni mi jasno kaj bi lahko s tem pokvaril... :s

Najlepša hvala za odgovore!

Valentin ::

slotech5 je izjavil:

Imam 3 leta star prenosnik toshiba (procesor i3, 3GB ram...). Zadnje čase se je pregreval in že ob manjših obremenitvah tulil in pihal vroč zrak, ob večjih obremenitvah pa se je ugasnil.
Danes sem ob tem tuljenju pri prižganem za 0,5sek zelo malo pihnil proti reži ventilatorja. Prenosnik je takoj nehal tulit. Sedaj je nenormalno tih, ampak že ob manjših obremenitvah brez kakršnihkoli znakov ugasne (npr če gledam 5min film, ali 1min youtube). Kaj sem ga pihnil? Ni mi jasno kaj bi lahko s tem pokvaril... :s

Najlepša hvala za odgovore!


Ali se je ventilator zabasal s prahom ali pa je crknil. Ker se ne vrti, ni hlajenja in se prenosnik ugaša zaradi pregrevanja.
Če sam nisi vešč popravila, bo potreben poseg serviserja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

MIHAc27 ::

Jap, konkretno je treba spihati. Ponavadi se brez težav odstrani tipkovnica, in videti bi se moral ventilator. Po pihanju (z kakim kompresorjem. Blokiraj edino ventilator da se ne vrti) ponavadi zadeva spet dobro dela.

win64 ::

Ni po navadi, vsak prenosnik je zgodba zase. Sem imel dell-a, ki si z enim šraufom prišel do procesorja/hladilnika. Imam pa sedaj enega HP-ja, ki moreš dobesedno celega razmontirat, da prideš do ventilatorja.

Sicer pa se lahko tega lotiš tudi sam. Servisna navodila dobiš na strani proizvajalca. Orodja potrebuješ minimalno (križni izvijač, torx izvijač(odvisno od prenosnika), termalno pasto(če že pucaš, zamenjaš še to spotoma)).

Valentin ::

win64 je izjavil:

Ni po navadi, vsak prenosnik je zgodba zase. Sem imel dell-a, ki si z enim šraufom prišel do procesorja/hladilnika.


Res ne vem zakaj ne morejo delati vseh prenosnikov na ta način...

;(

Spajky ::

Zato, da jih ne bi sam servisiral in odžiral profit servisom etc ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

hojnikb ::

ah kje pa. Spet teorije zarote in podobno.
To da ima zadeva manj šraufov oz. so zadeve slabše dostopne je pač design choice, ker če želiš šparat oz. naredit zadevo slim, si pač nemorš prvošit luksuza kot je easy acessability.

Jst tudi na starem HPju pridem do diska z tremi šraufi, pri 10" Eeeju je pa treba dobesedno razdret celo zadevo.
#brezpodpisa

solatko ::

Skoraj vsak prenosnik je malo drugače sestavljen, pač kakor se je inžinerju zdelo.
Skoraj za vse tipe prenosnikov je že tutorial na youtube. Slediš mojstru na filmčku in nimaš praktično kaj falit.
Eni imajo ploščo obrnjeno gor, tako da z odstranitvijo tipkovnice, dobiš dostop, drugi imajo gor, pa ti odstranitev tipk nič ne pomaga, ker je še na stena in moraš računalnik praktično razstavit, da lahko spucaš in zamenjaš pasto.
Naslednji ima tako, da je dovolj odstraniti veliko ploščo, ki pokriva skoraj cel spoden del, spet naslednji moraš odstrant cel spodnji del,......

Napiši kateri model je in boš dobil link do posnetka ali pa poišči preko you tube sam - tip prenosnika in na dane filmčke poglej na katerem se račualnik razkoplje.
Delo krepa človeka

slotech5 ::

najlepša hvala za pomoč in uporabne odgovore. naložil sem si Toshiba PC Health Monitor in pod FAN speed je vseskozi 0, torej je crknil ventilator. ali je mogoče, da ne deluje zaradi prahu? kar težko verjamem. na youtube-u sem že našel posnetek, bo treba odpret al pa na servis. temperatura procesorja ob minimalni obremenitvi npr samo Firefox in odprt en tab je trenutno 73stopinj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slotech5 ()

boogie_xlr ::

To je že več kot 2x preveč za ob minimalni obremenitvi.

Valentin ::

hojnikb je izjavil:

ah kje pa. Spet teorije zarote in podobno.
To da ima zadeva manj šraufov oz. so zadeve slabše dostopne je pač design choice, ker če želiš šparat oz. naredit zadevo slim, si pač nemorš prvošit luksuza kot je easy acessability.



En ušiv pokrovček s šraufom pod ventilatorjem pa res ne more bit tak strošek, no...

hojnikb ::

Ni samo pokrovček in šraufek, je še kej zram :)
#brezpodpisa

boogie_xlr ::

Po mojih izkušnjah so toshibe zelo "closed", torej potrebno razstaviti doberšen del prenosnika, da se pride do ventilatorja in hladilnih reber.

Pobanick ::

Najbolš ti je, da ga zdej sploh ne prižigaš, doklr ne popravš fena, ker se ti lahko tko unič procesor in boš mogu 10x več plačat, kokr pa da ti sam spihajo al pa dajo nov fen, če ta ne dela

solatko ::

Pobanick - Za Intel procesor ni nevarnosti, ob povečani temperaturi, zniža množilnik, izklopi posamezna jedra in pri 90°C računalnik ugasne.

Čiščenje prenosnika sploh ni problem, imaš skoraj za vse modele tutoriale na youtube.
Delo krepa človeka

slotech5 ::

Problem rešen in toshiba zopet šiba kot nova. Zahvala za strokovno in brezplačno čiščenje prahu iz prenosnika gre podjetju eklinika.si - priporočam.

solatko ::

slotech5 - Drugače pa to lahko opraviš tudi sam.
Delo krepa človeka

feryz ::

Pihnili so mu v reže!
Kaj naj bi pa računali? Zrak ali 5 sekund dela?

s6c-gEL ::

Ponavadi je potrebno razdreti spodnji del.

solatko ::

feryz - nisi očistil veliko prenosnikov. Med reže in ventilator se zna nabrati nekaj mm debela plast zbitega prahu, dlak, nitk...., ki jih moraš fizično odstranit, z odstranitvijo ventilatorja. izpihovanje ne pomaga pri tej zadevi. Verjetno so še zamenjali termalno pasto in termalni trak na grafiki. Ker je zgledal ves bogi, so mu to naredili zastonj, sicer pa se to praviloma računa med 20 in 30€, kadar je potrebno razkopat cel prenosnik, da prideš do ventilatorja. Dela je kar nekaj, samo obljuba, da jih bo pohvalil na S-T, je pa tudi nekaj vredna. Torej win-win.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pregrevanje laptopa

Oddelek: Pomoč in nasveti
404574 (3343) solatko
»

Ali je to možno? (procesor okrog 90 C)

Oddelek: Pomoč in nasveti
495014 (4176) bond007
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
397719 (7312) Marilyn
»

Visoka temperatura prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
337012 (6288) Stupo
»

Težave s HP 6735s (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
527308 (5582) jan01

Več podobnih tem