» »

Kako deluje Hotswap ?!

Kako deluje Hotswap ?!

mico ::

OPREMA: imam računlanik P166, 256 MB RAM, Intel plata(ne vem vec tocno katera), 20 GB Maxtor slim line disk + 2x 1 GB diska.

CILJI: zgarditi sistem na operacijskem sistemu Linux, v katerem bom na 20 GB Maxtor imel naložen Linux, 2x 1 GB diska pa bi služila za prenašanje podatkov.

-------------------------------------------------------------------

najprej sem takoj pomislil na Rack, ki bi sicer odlsužil svoje a kaj, ko bi moral vsakič ko bi hotel iz sistema vzeti enega od 1GB diskov, ugasniti računalnik --> NE PRIDE V POŠTEV!
slišal sam, da bi hotswap naj bil to kar iščem - torej naj bi omogočal, da bi disk vzel iz računalnik med delovanjem. po mučnem iskanju dokumentacije sem prišel do zaključka, da še vedno ne vem točno kako hotswap deluje in kaj vse potrebujem :\ ! torej, kdor se na to spozna, ga prosim za malo teorije in potem pratkično uporabo v mojem primeru(a moram kupiti kakšen kontroler ali kaj... ?).

hvala že v naprej!
  • spremenil: V-i-p ()

mile ::

Sicer sam nimam izkusenj, vendar vem, da rabis USB rack za take zadeve, ki pa niso ravno poceni

Jebiveter ::

No, pri hot-swap gre za to, da lahko ti med delovanje racunala menjas disk. Ampak to si najbrz ze vedu....:\ Diska namrec ne mores odklopit oz. to ni varno in dobro za disk, ker se glave ne ustavijo na pravem mestu in padejo na povrsino plosc (kar ni dobro! -> bad sectorji). Z hotswap rackom pa ti je omogoceno disk pravilno zaustaviti in ga odklopiti oz. zamenjati. Problem se pojavi, ker so taki racki za IDE vmesnik (kaj sele za SCSI) zelo dragi (20.000 SIT+).

Se pa da stvar izvest tudi z poceni racki za 3.000 sit! Sam uporabljam svoj rack na ta nacin in lepo deluje. Sam ni najbolj varno... Aja, uporabljam Win2k zato ne vem, kako je s tem na linuxu...
1. disk, ki ga zelim med delovanjem izklopit poiscem v Device Managerju (v Win2k/NT/XP)
2. desno-kliknem nanj in izberem disable
3. po refreshu okna se poleg ikonce pojavi en rdec "X" ki oznacuje, da je naprava izklopljena.
4. pocakam nekaj minut (vsak slucaj) in disk v racku z stikalom izklopim in ga odnesem:D

Ko pa zelim disk priklopit nazaj pa tko:
1. disk vtaknem v rack in ga prizgem z stikalom (disk se zazene)
2. v Device managerju v desno-kliknjenem meniju izberem "Enable" in stvar normalno deluje dalje!:D

Probal sem tudi tko, da sem vstavil cito drugi disk, druge firme in velikosti. Disk je po "enable"-anju normalno prepoznalo in naj pisalo in po odklopu so podatki ostali gor! (sem imel nekaj primerov cc. 1 leto nazaj, ko fajli ki si jih med tem gor pisal niso tam ostali! 8-O )

Upam, da sem pomagal...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

mico ::

ja jebiveter tocn to sm ze js studiral, kar si ti naredu :)
sam vseen bi sou k bolj varnim metodam in sicer pravis da je to hotswap rack. morda veš kje v Sloveniji bi se dalo to dobit?

pa hvala za info :)

Han ::

Za VIPowER Hot Swap PnP Mobile Rack vprašaj pri Tech Trade.

Jebiveter ::

@Han: Tocno tega imam jest in nima hardware podpore za hotswap!
Sicer pise v specifikacijah, da to omogoca ampak se mi zdi da je to napisano le zaradi stikala, z katerim lahko izkljucis ali vkljucis disk.
Sam sem sicer kontaktiral VIPower glede tega in so rekli, da mors met en njihov program. Le-tega so mi sicer tudi poslali, vednar sem imel z njim le probleme -> masina se je obesala, itd.
Meni prej opisani nacin deluje fajn in ne mislim placevat 20k za to stvar.

Drgac pa dobis ta rack v Mlacomu (ne priporocam iz ocitnih razlogov), sam pa sem ga kupil v BigBangu v Kopru eno leto nazaj. Mislim, da jih imajo se.

Nekje sm sicer vidu hotswap racke sam morem it malo pogledat, ker se ne spolnem!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Jebiveter ::

Hotswap Fr&Car ATA133 prenosno ohišje 28.910

To sm najdu v AGT Racunalniki in Taipan. Probaj najt kaj informacij o tem cudu...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

mico ::

hvala h@n & jebiveter za info.
torej 28k mi je dost prevec za rack :)
tega ko ga mas ti bi pa vseeno rad probal, pa ce ne bo vredu ga bom nesel nazaj. torej se se spomins koliko priblizno je stal?

hvala ze v naprej :)

Han ::

Navaden ViPowER Rack stane dobre tri jurje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mobile Rack IDE ATA100/133

Oddelek: Kaj kupiti
181628 (1416) alesp56
»

HotSwap SATA in ohišje

Oddelek: Kaj kupiti
51175 (1143) Djuro
»

priklop hdd med delovanjem

Oddelek: Pomoč in nasveti
8916 (765) Yohan del Sud
»

Odklop diska v živo

Oddelek: Strojna oprema
171974 (1502) Ales
»

mod diska

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
421735 (1141) segi

Več podobnih tem