» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
33 / 34
»»

CoreySteel ::

energetik je izjavil:

Prednost vzajemcev še vedno ostaja krovni sklad. Kjer brez katerekoli birokracije in davka lahko prestopaš iz panoge v panogo, ali pa v denarni sklad. Za tiste, ki bodo DCA-jali do penzije to ni ugodno, za tiste, ki redno menjamo panoge, pa je.


energetik se pa čist vedno pojavi :))
Twitter: @CoreySteel_

Tody ::

Ja ker notar je največji problem. Kaj pa davki, kaj pa dobički, kaj upravljanje, strategija? Ti bi najraje dal 50 eur b dewsoft in upal na 5000 eur božičnico ane?

wechta ::

Hvala vsem za napisano, leto nazaj sem začel z etf.ji, počasi dodajal, od septembra pa je res lep donos.
Me pa srbijo prsti, hkrati pa se mi zdi da je sedaj vse "napumpano" oz blizu rekordov, da bi moral biti počasi že kakšen popravek, vsaj kakšen mali oddih. Ampak to je samo moje razmišljanje, mogoče je to šele začetek? Vglavnm, kaj mislite majstri?

Ps, vem da je to nehvaležno vprašanje, noben nima kristalne krogle, zanima me vaše mnenje.

Lonsarg ::

A si špelukant in se igraš al si dolgoročni vlagatelj? Ker če si dolgoročni vlagatelj te to ne briga, daš notri in ob penziji, oziroma če rabiš prej pač prej, daš ven.

Če si pa šekulant pa moja skromna kristalna krogla pravi, da bo še kako leto/dve stagnacije potem pa počasi ponovno rast.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

wechta ::

Lonsarg je izjavil:

A si špelukant in se igraš al si dolgoročni vlagatelj? Ker če si dolgoročni vlagatelj te to ne briga, daš notri in ob penziji, oziroma če rabiš prej pač prej, daš ven.

Če si pa šekulant pa moja skromna kristalna krogla pravi, da bo še kako leto/dve stagnacije potem pa počasi ponovno rast.


Star 44, cilj je črpati čez cca 15 let, bomo videli. Vseeno pa je dober štart pomemben.

Špekulacija je pa zame kripto, to mi v bistvu tut omogočilo nakup nepremičnine in možnost delanja penzije.

Hvala za tvojo kristalno kroglo.

a4si ::

Vprašanje glede fee pri nakupu ETF na IBKR.

Recimo da kupim 10 delnic iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) (IE00B4L5Y983) v EUR na Amsterdam borzi (tore IWDA na AED). Za primer kalkulacije recimo da je trenutno delnica vredna 82EUR.

Glede na free structure:
- IBKR fee za Nizozemske borze: https://www.interactivebrokers.com/en/p...
- fee od AED borze: https://www.interactivebrokers.com/en/a...

Je potem kalkulacija sledeča:
10 delnic X 82 EUR = 820 EUR
IBKR fee: 0,05% of trade value or min 1,25 EUR --> 820 EUR x 0,05% = 0,41EUR torej ker je tako "majhen" trade je IBKR fee tale min 1,25 EUR
Stock exchange fee: ETFs Exchange Fee 0.0060% of trade value or min 1,20 EUR per trade --> 820 EUR x 0,0060% = 0,05 EUR torej ker je tako "majhen" trade je Stock exchange fee min 1,20 EUR
Clearing fee: 0,10 EUR per trade

Torej skupaj: 1,25 + 1,20 + 0,10 = 2,55 EUR kar znese cca 0,3% vrednosti vložka 820 EUR

Je to to ali sem še kaj spregledal?

In pa še vprašanje če obstaja kakšen kalkulator, ki bi ti že v naperj pokazal celoten fee? Oz na splošno katera evropska borza je najcenejša za ETF (seveda če je le ta listiran tam) - kolikor gledam je Xetra (https://www.interactivebrokers.com/en/a... dokaj ugodna in pa Gettex celo z 0 fee (https://www.interactivebrokers.com/en/a...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: a4si ()

GizmoX ::

Za primerjavo: na Degiro, če kupuješ 1x mesečno en ETF iz seznama, je tako:
2,50 € letno za borzo Euronext Amsterdam
1,00 € transaction fee

Se pravi za enkraten nakup:
10x 82 € + 2,5 € + 1,0 € = 823,5 € / 820€ = +0,43%

Za 12 nakupov letno:
12x 10x 82€ + 2,5 € + 12x 1,0 € = 9.854,5 / 9.840 = 0,15%
udirač => uni. dipl. inž. rač.

nurmaln ::

wechta je izjavil:

Hvala vsem za napisano, leto nazaj sem začel z etf.ji, počasi dodajal, od septembra pa je res lep donos.
Me pa srbijo prsti, hkrati pa se mi zdi da je sedaj vse "napumpano" oz blizu rekordov, da bi moral biti počasi že kakšen popravek, vsaj kakšen mali oddih. Ampak to je samo moje razmišljanje, mogoče je to šele začetek? Vglavnm, kaj mislite majstri?

Ps, vem da je to nehvaležno vprašanje, noben nima kristalne krogle, zanima me vaše mnenje.


Time in the market > Timing the market
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Matejjjjj ::

wechta je izjavil:

Hvala vsem za napisano, leto nazaj sem začel z etf.ji, počasi dodajal, od septembra pa je res lep donos.
Me pa srbijo prsti, hkrati pa se mi zdi da je sedaj vse "napumpano" oz blizu rekordov, da bi moral biti počasi že kakšen popravek, vsaj kakšen mali oddih. Ampak to je samo moje razmišljanje, mogoče je to šele začetek? Vglavnm, kaj mislite majstri?

Ps, vem da je to nehvaležno vprašanje, noben nima kristalne krogle, zanima me vaše mnenje.



dokler ne dvigneš denarja in plačaš davke ob morebitni prodaji, nimaš donosa.
kakšen vlagatelj si, se bo videlo ob hudih padcih (2008, 2020..)
taki pogovori so brezpredmetni, zavajajoči. s tem se malo ukvarjam 15 let in nobenega od dogodkov, ki so znatno vplivali na cene, nisem predvidel.

energetik ::

nurmaln je izjavil:

Time in the market > Timing the market
S popravkom - razen če vsaj malce delaš tehnično analizo...
Dobro se vidi vsaj, kdaj je neka zadeva prenapihnjena ali totalno razprodana.
vires in numeris

enemon ::

energetik je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Time in the market > Timing the market
S popravkom - razen če vsaj malce delaš tehnično analizo...
Dobro se vidi vsaj, kdaj je neka zadeva prenapihnjena ali totalno razprodana.


Ampak če držiš ETF-je, se ti po mojem ne splača skakati ven in not. Ker s tem moraš plačati pri vsaki prodaji davke, hkrati pa se ti davčni števec do 0% davkov resetira na 0 let/15.

energetik ::

enemon je izjavil:

energetik je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Time in the market > Timing the market
S popravkom - razen če vsaj malce delaš tehnično analizo...
Dobro se vidi vsaj, kdaj je neka zadeva prenapihnjena ali totalno razprodana.


Ampak če držiš ETF-je, se ti po mojem ne splača skakati ven in not. Ker s tem moraš plačati pri vsaki prodaji davke, hkrati pa se ti davčni števec do 0% davkov resetira na 0 let/15.

Saj veš kaj bom zdaj napisal - vzajemci -> krovni sklad. :D
vires in numeris

enemon ::

energetik je izjavil:

enemon je izjavil:

energetik je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Time in the market > Timing the market
S popravkom - razen če vsaj malce delaš tehnično analizo...
Dobro se vidi vsaj, kdaj je neka zadeva prenapihnjena ali totalno razprodana.


Ampak če držiš ETF-je, se ti po mojem ne splača skakati ven in not. Ker s tem moraš plačati pri vsaki prodaji davke, hkrati pa se ti davčni števec do 0% davkov resetira na 0 let/15.

Saj veš kaj bom zdaj napisal - vzajemci -> krovni sklad. :D


Ja, vedel sem. :D

Malidelničar ::

Ali menite, da smo po priljublenosti vzajemcev dosegli plafon?

Recimo nizka osveščenost in omejen domet cca 1996 (prvi vzajemec Galileo) do 2000, potem velik bum 2000-2006 in masovni naval 2006-2008, potem panični umik vlagateljev 2008-2015, potem rast 2015-2019 ter močnejša rast 2019-2013 in doseg ravni iz leta 2008.
S tem da imamo sedaj konkurenco v ETF-ih, Interactive Brokers, dostop do tujih trgov, pri mladih je pa ogormno večino posrkal kripto.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

sparczz ::

Pozdravljeni.
Vprašanje glede tujih davkov: Če kupim in nato prodam ETF z ISINom IExxxxx v Nemčiji (xetra), ali nastanejo kakšne davčne obveznosti v Nemčiji ali na Irskem? Hvala.

Lonsarg ::

Ne, davčne obveznosti registracije sklada v državi opravi že sam sklad v državi kjer je registriran.

Ti moraš poskrbet samo za davčne obveznosti do Slovenije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

Glede teh ETF-ov, recimo na Trade Republic imajo neke ETF-e, na spletu sem videl da so še neki drugi bolj popularni, ki jih tam ni. Se pravi je od ponudnika odvisno katere ETF-e boš lahko tam kupil? Poleg tega eni ETF-i so in v USD in v EUR, a je kakšna prednost da kupiš v eni ali drugi? Potem pa še recimo za nek ETF ki je na TR sem googlal in na spletni strani piše:

"Investors should note that the Xtrackers ETFs & ETCs are not capital protected or guaranteed and investors in each Xtrackers ETF or ETC should be prepared and able to sustain losses up to the total capital invested. The value of an investment in an Xtrackers ETF or ETC may go down as well as up and past performance does not predict future returns. Investment in Xtrackers ETFs or ETCs involve risks. For a list of related risks please click on the Risks and Terms tab."
https://etf.dws.com/en-lu/IE00BL25JP72-...

Kaj to pomeni dejansko, da lahko enkrat naredijo rugpull ala kripto, in tvojih sredstev ne vidiš več? A je tako pri vseh ETF-ih? Je potem bolj varno direktno delnice kupovati al kaj?
Quack !

Gregor P ::

Morda spada tale moj komentar bolj v to temo:

Gregor P je izjavil:

Kar se teh kripto ETF-jev tiče, je morda en tak mali problemček, da to pač ni kripto in najbrž ne želiš čakati sedaj 15 let (tako kot pri klasičnih ACC ETF-oh), da ne plačaš davka na dobiček; vsakič ko bi sproti prodal z dobičkom, potem spet kupil isti ali drug ETF oz. sproti prejemal dividende (če ni ACC), je to treba že poročat davčni in seveda na koncu plačat ustrezen davek. Seveda se da (predvsem z večjimi zneski), ampak za to običajno hitro dnevno trgovanje z manjšimi zneski, je pa najmanj neprijetna vsa ta davčna birokracija poleg.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

LeQuack ::

Se pravi brokerji ki to delajo poklicno morajo 4 ure na dan samo izpolnjevati obrazce za FURS?
Quack !

Lonsarg ::

Za hitro dnevno trgovanja rabis avtomatizirano porocanje.

In hitri dnevno trgovanje ni lih primerno za hoby, prevec matranja ce je notri zgolj drobiž.

energetik ::

Za zračunat pa je, kakšen profit imaš na koncu, če trguješ npr. v par tedenskem ali par mesečnem rangu ETF vs. vzajemec.
Denimo da prestavljaš med panogami in/ali regijami. Pri ETF vsakič plačaš davek 25%, pri vzajemcu tega ni, je pa večja upravljalska provizija. Ampak če to res delaš mesečno, ne vem če ni na koncu vzajemc boljši.

Denimo vložiš 1000€ v MCHI in ekvivalent vzajemc. Ko dosežeš nek profit (20%) v roku npr. 1 leta, npr. prodaš ETF za 1200€, vzajemca pa le za 1170€ (3% upravljalske letno). Od prodaje ETF plačaš 25% davka, torej ti ostane 1150€.
Vložiš naprej npr. v ACWI. Z vzajemcem si na boljšem.
Druga stvar pa je, če držiš dalj časa, ker potem se upravljalska provizija vse bolj pozna, hkrati se po 5 letih davek zmanjša. Ampak če "trejdaš" z vzajemci kot jaz na nekje 6-12 mesecev, bi bil z ETFi verjetno na slabšem.
vires in numeris

Lonsarg ::

Ma tudi če prestavlaš na 6 mesecev, kar je že špekulacije in ne varčevanje, govorimo o povprečnih 5% profita na leto. In 25% davka na 5% profita je dober 1%, upravljalske provizije pa so navadno višje tak da težko karkoli profitiraš z vzajemcem.

Govorimo o običnih scenarijih, pustimo zadnja leta nore inflacije, ko je res situacija bila malo drugačna in se je upravljalska provizija dobesedno skrila pred to inflacijo.

energetik ::

Ja, sem šel v Excel preračunat, ful se pozna donos. Če je mali, upravljalska res vse požre. Če pa je npr. 12% letni, si še po 3 letih na istem z vzajemcem. Kot rečeno, če pogosto špekuliraš, kot delam jaz. Ko mi je latinska amerika naredila dober profit, sem npr. zamenjal v zdravstvo, ki je bilo nizko vrednoteno. Zdaj mi zdravstvo dela že kar dober + in je na ATH, zato bom spet zamenjal oz. dal v denarni sklad.
Za nekoga, ki pa hoče samo redno nalagat brez prodaje, je seveda VWCE boljši.
vires in numeris

LeQuack ::

LeQuack je izjavil:

Glede teh ETF-ov, recimo na Trade Republic imajo neke ETF-e, na spletu sem videl da so še neki drugi bolj popularni, ki jih tam ni. Se pravi je od ponudnika odvisno katere ETF-e boš lahko tam kupil? Poleg tega eni ETF-i so in v USD in v EUR, a je kakšna prednost da kupiš v eni ali drugi? Potem pa še recimo za nek ETF ki je na TR sem googlal in na spletni strani piše:

"Investors should note that the Xtrackers ETFs & ETCs are not capital protected or guaranteed and investors in each Xtrackers ETF or ETC should be prepared and able to sustain losses up to the total capital invested. The value of an investment in an Xtrackers ETF or ETC may go down as well as up and past performance does not predict future returns. Investment in Xtrackers ETFs or ETCs involve risks. For a list of related risks please click on the Risks and Terms tab."
https://etf.dws.com/en-lu/IE00BL25JP72-...

Kaj to pomeni dejansko, da lahko enkrat naredijo rugpull ala kripto, in tvojih sredstev ne vidiš več? A je tako pri vseh ETF-ih? Je potem bolj varno direktno delnice kupovati al kaj?


Torej kdo ve glede tega zgoraj?
Quack !

Lonsarg ::

To je čisto splošno opozorilo da pač ETF sklad, kot tudi vse delnice, lahko pač teoretično padejo na vrednost 0EUR.

Nima pa to nič z zaščito pred stečaji borznega posrednika. Kar se zaščite pred stečaji tiče velja (z izjemo kake hujše goljufije lastnikov, ki so zaradi stroge regulacije zelo malo verjeten scenarij), da same delnice/ETF so varne do katerekoli vrednosti, denar je pa varen do vrednosti do katere te ščiti zakonodaja države kjer je borzni posrednik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

J.McLane ::

Tako opozorilo velja tudi za vsako posamezno delnico, jasno je potem to isto tudi na produkti ki vsebuje vse te delnice.

Kar se tiče izbire ETF-jev na TR, ponujajo tisto kar ponuja izvenborzni partner Lang & Schwarz: https://www.ls-tc.de/de/
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

AaBoy ::

Tako, ponudba je vedno vezana na borzo na kateri se nakup izvede. Kateri ETFi so popularni in jih ni na Trade Republic?

LeQuack ::

AaBoy je izjavil:

Tako, ponudba je vedno vezana na borzo na kateri se nakup izvede. Kateri ETFi so popularni in jih ni na Trade Republic?


Od Vanguard npr. ta najbolj popularen S&P 500 ali pa enako od SPDR S&P 500.
Quack !

AaBoy ::

Hmm zanimivo, jaz lahko vidim. Vanguard S&P 500 (A2PFN2) obstaja, prav tako SPDR S&P 500 (A1JULM). Jaz vedno pogledam tukaj: https://www.justetf.com/de/etf-profile.... in lepo povedo na kateri platformi se da kupiti.

Edit: Vidim sedaj da je iskalnik zanic :D, zato vedno isci po sifri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AaBoy ()

LeQuack ::

Ja očitno je res zanič iskalnik. Saj cel app je zelo nepregleden.
Quack !

RockyS ::

A ti je uspelo dobit app v sloveniji? Meni piše da ni na voljo (android)

LeQuack ::

Valda da dela v Sloveniji, kako pa misliš da bi toliko ljudi že to uporabljajo pri nas, app pa rabiš za registracijo računa. Mogoče imaš kak star Android ali kaj podobnega? Bi moralo delati.

https://play.google.com/store/apps/deta...
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

RockyS ::

Se opravičujem, sem mislil da govoriš o justetf appu.

xeroxan44j ::

Imam nekaj privarčevanega denarja in me zanima kaj je najboljši "varen" način investicije, kjer mi ga ne bo pojedla inflacija?
Glede na to da sem laik na temu področju (imam sicer nekaj v crypto) sem mislil da bi začel z skladi (generali investments).

Delam v tehnologiji, tako da nekoliko poznam tehnološke in ekološke novosti itd, tako da bi za primarni trg izbral nekaj iz mojega področja.
Zanimajo me izkušnje in kaj predlagate, zavedam se da te stvari ne gredo čez noč in da ni enostavnega zaslužka.

Zigerion ::

Preberi tale post o naših "aktivno upravljanih skladih", med drugim Generali. Glede na to da si digitalno pismen, ni razloga, da ne bi raje sam investiral v ETF-e (na to temo je bilo tu že marsikaj napisano), ki so lahko tudi usmerjeni v specifičen sektor.

energetik ::

xeroxan44j je izjavil:

Imam nekaj privarčevanega denarja in me zanima kaj je najboljši "varen" način investicije, kjer mi ga ne bo pojedla inflacija?
Glede na to da sem laik na temu področju (imam sicer nekaj v crypto) sem mislil da bi začel z skladi (generali investments).

Delam v tehnologiji, tako da nekoliko poznam tehnološke in ekološke novosti itd, tako da bi za primarni trg izbral nekaj iz mojega področja.
Zanimajo me izkušnje in kaj predlagate, zavedam se da te stvari ne gredo čez noč in da ni enostavnega zaslužka.

Odpri IBKR račun in mesečno vlagaj v VWCE ali SPPW, to je to.

Samo ne vrzi komplet privarcevanega naenkrat, ker so zdaj skladi svetovnih delnic, še bolj pa največjih US, precej napihnjeni. Če imaš veliko vsoto, bi jo jaz razdelil na vsaj 6-12 naslednjih mesecev, vsak mesec kupiš enako evrsko vrednost VWCE.
vires in numeris

Lonsarg ::

Vsak mesec je mal preveč birokracije, ker je za vsako vplačilo svoja evidenca. Raje recimo na 6 mesecev daješ notri.

Sparkxl ::

O kaki evidenci ti to?

Lonsarg ::

No lastna evidenca nekje v excelu, da se ravno ne matraš ob prodaji za nazaj borzne izpiske pridobivat. Pač vsak nakup pomeni ločen parček nakup/prodaja ki je ob prodaji za vnest v edavke.

enemon ::

energetik je izjavil:

xeroxan44j je izjavil:

Imam nekaj privarčevanega denarja in me zanima kaj je najboljši "varen" način investicije, kjer mi ga ne bo pojedla inflacija?
Glede na to da sem laik na temu področju (imam sicer nekaj v crypto) sem mislil da bi začel z skladi (generali investments).

Delam v tehnologiji, tako da nekoliko poznam tehnološke in ekološke novosti itd, tako da bi za primarni trg izbral nekaj iz mojega področja.
Zanimajo me izkušnje in kaj predlagate, zavedam se da te stvari ne gredo čez noč in da ni enostavnega zaslužka.

Odpri IBKR račun in mesečno vlagaj v VWCE ali SPPW, to je to.

Samo ne vrzi komplet privarcevanega naenkrat, ker so zdaj skladi svetovnih delnic, še bolj pa največjih US, precej napihnjeni. Če imaš veliko vsoto, bi jo jaz razdelil na vsaj 6-12 naslednjih mesecev, vsak mesec kupiš enako evrsko vrednost VWCE.


In kaj če se crash zgodi čez 12 mesecev en dan po tistem, ko bo vplačal zadnji del? :D

Sicer pa naj bi cena delnic in s tem trgi imeli vračunane vse trenutno znane informacije, tako da če verjamemo teoriji trga, trg ne more biti podcenjen ali pa precenjen. Sicer pa delnice večino časa rastejo in lahko več izgubiš s tem, ko čakaš na crash in zamujaš rast. Just my 2 cents, ni finančni nasvet.

energetik ::

enemon je izjavil:

In kaj če se crash zgodi čez 12 mesecev en dan po tistem, ko bo vplačal zadnji del? :D

Sicer pa naj bi cena delnic in s tem trgi imeli vračunane vse trenutno znane informacije, tako da če verjamemo teoriji trga, trg ne more biti podcenjen ali pa precenjen. Sicer pa delnice večino časa rastejo in lahko več izgubiš s tem, ko čakaš na crash in zamujaš rast. Just my 2 cents, ni finančni nasvet.
Kaj pa če se crash zgodi čez 2 dni, on pa jutri vse naenkrat vrže notri? :|
Tako si vsaj tveganje razporedi na več mesecev. To pravim predvsem zato, ker je "veličastnih 7" od oktobra 23 naprej praktično nezadržno rastlo in s tem S&P500 gnalo proti novim ATH. Tudi meni se je sprostil konkreten depozit, pa si nikakor ne upam zdajle vse naenkrat vrečt v SPPW.

Lonsarg je izjavil:

Vsak mesec je mal preveč birokracije, ker je za vsako vplačilo svoja evidenca. Raje recimo na 6 mesecev daješ notri.
Saj vse komplet lahko izvoziš kot CSV?
Itak pa je tole mišljeno za izjemno dolgi rok, za penzijo, ko bo itak že vse brez davka.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Lonsarg ::

Tudi če ni davka moraš prijavit. Mislm saj ni konec sveta, pač boš takrat malo dlje vnašal v edavke :) Ampak po drugi strani zakaj komplicirat, ko si pa lahko poenostaviš da malo manj drobiž zadeve.

Kanban ::

Napovedi ni potrebno oddati, če delnice odsvojiš po več kot 15 letih (na tej strani imajo sicer še vedno zapisan rok 20 let).

Še malo novejši odgovor fursa:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

Sparkxl ::

enemon je izjavil:

Sicer pa delnice večino časa rastejo in lahko več izgubiš s tem, ko čakaš na crash in zamujaš rast.


Omfg mod briši to, oči me pečejo ko berem take debilizme in obstaja nevarnost, da kdo na podlagi takih debilizmov, če jim verjame še svoj denar izgubi

Gregor P ::

Kanban je izjavil:

Napovedi ni potrebno oddati, če delnice odsvojiš po več kot 15 letih (na tej strani imajo sicer še vedno zapisan rok 20 let).

Še malo novejši odgovor fursa:


Hvala za informacijo.

Seveda pa verjetno vsakič, ko dokupiš nove deleže vzajemnega sklada začne teči teh 15 let, tako do če si sedaj vsak mesec teh 15 let vedno dokupoval, ti je šele pri tistih ta prvih delnicah poteklo teh 15 let.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

fopi ::

Zanima me, da bi začel vlagati v ETF.

Če prav razumem odprem račun na IBKR, tam kupujem različne ETF na različnih borzah, kjer jih pač ponujajo? Kako je najboljše izbrati borzo? Če se kupi na eni borzi se potem lahko proda na drugi? Ko kupuješ ETF a lahko kupiš tudi del ETF, torej za 20 EUR nekaj kar je vredno 100 EUR ali samo v celoti? Kateri ponudniki ETF so najbojši. Zanimajo me predvsem globalni ideksi.

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

energetik ::

Kakor sem do zdaj pregledal cenike, je za nas (UCITS ETFi v EUR) najceneje kupovati na frankfurtski borzi (XETRA), vsaj za male mesečne zneske. Milanska in amsterdamska borza imata dodatni fiksni 1,2EUR fee (poleg IBKR 1,25 fee-ja)
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Lonsarg ::

Nimaš kaj zneskov pod 1000€ vlagat zaradi provizij.

energetik ::

Lonsarg je izjavil:

Nimaš kaj zneskov pod 1000€ vlagat zaradi provizij.
Skupna provizija pri nakupu na XETRA je nekje 1,3€. Tudi če vložiš po npr. 300€ delih, je to nekje 0,4% provizije. Ni se ravno za sekirat, je pa seveda boljše večje zneske naenkrat.
vires in numeris

GregiB ::

Lonsarg je izjavil:

Nimaš kaj zneskov pod 1000€ vlagat zaradi provizij.


Do sedaj sem za vsak nakup točk / delnic ETFa na IBKRju plačal (tiered pricing) 1,35 do max 1,5€ fee-jev... manj, kot je dnevna volatilnost kupljenega...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
33 / 34
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752182482 (5701) onka
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547145305 (10008) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222517 (1258) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513810 (9662) zelenizmaj

Več podobnih tem