» »

Vera

Vera

Aggressor ::

Koci:

Inkulturacija, praviš? To že, ampak, kdor zna brati med vrsticami, bo hitro pogruntal, da gre v tem primeru v bistvu za tako interpretiranje, kot je tisti čas ustrezalo Cerkvi kot instituciji, da bi si pridobila čim večjo oblast in moč. Če so bili že tako obrnjeni k ljudstvu, zakaj pa so potem izključno zase ohranjali pravico do interpretacije? Dejstvo je, da je bil njihov način izpovedovanja vere ljudem pod strogim vplivom Cerkve kot institucije, kar je nenazadnje tudi prikrojilo vero samo, tudi njeno vsebino. Latinščina kot jezik učenih jim je šel pri tem še posebej na roko, saj nihče od "nižjih" ni bil sposopben zadev prevesti. Ne le to, prevajanju so nasprotovali, spomnimo se ene od zahtev reformacije, namreč, da naj bo vsako sveto pismo v domačem jeziku.

Prav tako naj opozorim, da so ravno zaradi strahu pred razširjanem Reformacije cerkveni dostojanstveniki šli v izobraževanje ljudstva, seveda striktno v svojem duhu. Prej so se na izobrazbo požvižgali, saj je neizobražene ljudi lažje zmanipulirati.

Če se že otroka navaja na Katoliško vero, je vsekakor prikrajan za zmožnost svobodne odločitve v veliki meri, ker vsak posameznik kot otrok sprejema podatke popolnoma drugače, kot pa odrasla oseba, predvsem jih bolj privzame, tudi podzavestno. V skladu s tem ima, ko odraste, velikokrat že zacementoran pogled na zadevo, kar ga nujno omejuje pri odločitvah, pa čeprav je sam prepričan, da se svobodno odloča.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Jeronimo ::

Cerkvena inštitucija je skupek ljudi, ki so se dokopali na oblast na račun lahkovernosti ljudi.
Temu danes rečemo stranka.

Z lahkoto bi se razpisal in tudi argumentiral svoje stališče, ki je močno naperjeno proti cerkvi - ne proti verovanju, da ne bo pomote, vendar mi čas ne dopušča.

Pozivam pa vse, ki so kdaj razmišljali o tem, kako se cerkev z lahkoto vmešava v naša življenja, da se ustanovi Proticerkvena stranka, ki bi skrbela za to, da ne bo prišel vereuk v osnovne šole, da ne bomo imeli cerkvenih praznikov ( zelo slab vzgled je Avstrija, Nemčija ....) ampak praznike ki se tičejo vseh ljudi ne samo nekaksnih opredeljenih skupin, da pri popisu prebivalstva ne bo vprašanja o verovanju, da nam cerkev ne bo pobrala vseh gozdov in gradov na slovenskem, da se že enkrat razkrinka pedofilija v cerkvenih krogih in se jih kaznuje kot vse ostale ..... Še in še bi lahko našteval.

Torej, ste za taksno stranko, ki bi se borila za nevmešavanje cerkve ????
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Koci ::

Jeronimosej je ne rabiš, sej maš Jelinčiča in če si tak ekstremist kot on potem se mu pridruži

Koci ::

agrresor - nekkdo je moral razvijat in ohranjat nauk, drugače drugače bi prišlo do anarhije, se pravi, da bi vsak vsako stvar razlagal in bi se osnovni tisti pristni nauk, ki ga je učil še Jezus, verjento se strinjaš edini pravi in verodostjen, enostavno popačil ali zgubil.

frudi ::

...da bi vsak vsako stvar razlagal in bi se osnovni tisti pristni nauk, ki ga je učil še Jezus, verjento se strinjaš edini pravi in verodostjen, enostavno popačil ali zgubil

za razliko od tega, kar mamo zdaj od Jezusovega nauka??
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Aggressor ::

Kot je vprašal že Frudi, bom še jaz:

A se komu sploh sanja, kaj je originalni Jezusov nauk?? Svetega pisma v današnji obliki sploh ne omenjajte.

Še enkrat: preberite Ne in amen, avtorica Uta Ranke Heinemann.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Koci ::

agresor
Originalen Jezusov nauk maš napisan v današnjem Svetem pismu - predvsem v Stari Zavezi, ki je bila pisana neposredno po Jezusovi smrti. Lukov evnagelij je napisal cleo apostol Pavel.

Jeronimo ::

Koci: Tko pravijo ja. Sam kaj je pa resnica pa nobeden ne ve. No mogoče tudi kdo, pa je ne pove. Vse je ena taka bolj raztegnjena pripoved, ki je šla od ust do ust in je še vsak mal dodal. Originalni zapiski itak niso nikjer bili pokazani, ampak samo neki prepisi.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Aggressor ::

Novo zavezo si mislil, a ne?

Koci, res si preberi predlagano knjigo. Po tvojih postih sodeč boš nemalo presenečen. Svetega pisma pa le ne jemlji preveč zares, ker je striktno politično usmerjena knjiga, ki z originalnim Jezusovim naukom nima veliko zveze.

Lahko bi tudi tule na licu mesta šel v obnovo knjige, pa nimam časa...
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Koci ::

Jeronimo: Originali obstajajo, sm jih je full malo - ohranili so se samo delčki



haha graessor ta ti je bla pa dobra, zdej boš verjetno še izumo, da je bil Jezus v resnici komunist

gorenc ::

MadMax pozdravljen, zal prej nisem utegnil, povedal pa bi rad samo to, da je moje razmisljanje in mnenje za ene 180st. obrnjeno od povprecja v temle topicu in sem vecinoma brez besed, kar pa ni misljeno kot stanje razocaranja, ipd. ampak nimam volje niti poguma razpravljati popolnoma "sam proti vsem".
Zal mi je elemenT, ampak quattro je, kolikor sem ga presudiral in se z njim pogovarjal,(to je izkljucno moje mnenje) izredno razgledan clovek in velika vecina tu sodelujocih ljudi mu v marsikateri stvari ne sezemo do gleznja. Pa izredno spostuje mnenje nasprotnika, ce le ta spostuje njegovo. Tudi v tem nekateri niste najbolj vesci.
AUDIATUR ET ALTERA PARS!

Aggressor ::

Jah, kar se Quattra tiče, se strinjam z gorencem, čeprav moram pripomniti, da ima (Quattro namreč) to slabost, da mu kdaj pa kdaj popustijo živci in napravi kakšno neumnost.

Koci:

Ne, nič novega ne mislim izumiti. Res bi te lepo prosil, da prebereš predlagano gradivo, saj bova v nasprotnem težko našla skupno besedo. Kot že rečeno, je knjiga preobširna za rapravo tukajle, obravnava pa predvsem naravo nastanka Svetega pisma in pride preko mnogih dokazov do zaključka, da je resnično politično pogojena (odnos do žensk, Judov) in da pravi Jezusov nauk v njej resnično zbledi.

Ah, da, Jezus je bil res neke vrste komunist. Zakaj bi mu to zameril?
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Koci ::

res je, date knjige ne poznam, vednra trenutno nimam časa, da bi je bral



je pa tko, da lahko iz vsakega stavka v Svetem pismu iz konteksta istrgaš nek stavke in na njem zgradiš neko svojo teorijo, vendar je to zloraba - Sveto pismo moraš gledat kot celoto. Podobno zlorabo je z Nietzscejem naredil Hitler, ko je iz njegovih del pobral smao nekaj stavko o Ubermanchu in njih zgradil svojo teroijo o arijski nadrasi. Razumeš kaj ti hočem povedat.

Dejstvo je tudi, da se večina takšnih teroij na koncu sprevrže v podobne ekstremizme in sektizme, kar na primer redno delajo Jehovci (preberi si enkrat kakšno knjigo Jehovcev pa boš videl kakšne neumnosti pišejo not)

Koci ::

Bil Gates pridi do mene pa bi boš lahk to povedal

3LeR. ::

Jst sem bil deležen dokaj stroge krščanske vzgoje, ki mi je šla, če sem pošten, prekleto na kurac.
Ko sem postal starejši sem pač ugotovil, da Cerkev deluje na preprostem načelu, da so ljudje premamlo samozavestni, da bi se sami odločali zase, zato se nonstop obračajo k nekomu, ki bi jim pomagal(tuki pride zraven Bog). Sej osebno nimam nč proti temu da eni verjamejo v Boga sej mamo pravico do veroizpovedi, sam mam pa velik proti cerkvi. Toje društvo kurčveih buzerantov ki jebejo folk v glavo s tem da jim pobirajo dnar in jih učijo o stavareh o katerih nič ne vejo (zakon, otroci, ipd.). V imenu krščanske vere, katere eden glavnih naukov je "Ljubi sočloveka" ,je bilo prelite več krvi kot za katero koli drugo stvar na svetu. V zadnjem času pa so začel lest še v politiko, kar mi gra pa že resno v nos. Pizda oni bi moral skrbet za dušni mir ljudi pa že pamtiveka rinejo nos v stvari, ki se jih ne tičejo. Nasploh pa pridigajo o moralnih vrednotah, ki jih večina duhovnikov redno krši (nedavni škandal ko so duhovniki spolno zlorabljali nune). Včasih so mel na deželi župniki tko otroke kot kukovica. Pr vsaki bajt enga.
V vsakem primeru tole ne bo šlo prov dolg naprej. Sej se bo enkrat najdu en kot Luther in bo naredu hudo pizdarijo.
upam de kmalu ker me zadevo vse bolj jezi
>:D>:D>:D>:D>:D>:D>:D

Aggressor ::

Koci, ravno Cerkev daleč najbolj učinkovito izrablja lastne interpretacije Svetega pisma. Kako tudi ne, saj je knjiga dobesedno "optimizirana" za to. Kar dela Uta Ranke v dotični knjigi je predvsem to, da išče logične nesmisle, prostislovja in jasne neumnosti. Najde jih kar precej.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Koci ::

eehh 3ler, kdo jim pobira, vsak da kolk hoče



agresoor: janso je, da vsi stavki v Svetem pismu niso logični ali razumljivi - takih stavkov je približno 1 odstotek, približno enak odsotek je protislovnih stavkov, ostalo pa je bolj ali manj razumljivo. Sej to ni nič takšnega , to je pač posledica odaljenosti današnje miselnosti od takratne ga časa in vprašanje prevoda. Cerkev to itak sama priznava in Anke H... tu ni izumila nič novega

rooster ::

Če že cerkev toliko maha s tem svetim pismom, naj se od njega tudi kaj nauči. Zakaj "bog" deluje? prim: športnikom so znanstveniki dali placebo tabletke in so rekli da je doping. Čisto vsem so se rezultati izrazito poboljšali.
btw: vsaka čast tej instituciji ki že 1000+x let zavaja ljudi.
A s ti tut not padu?

Koci ::

rooster, kaj si pa ti hoto zdja povedat?

rooster ::

Da je vera odlično orodje za manipuliranje človeške psihe...

Thomas ::

Če je kdo ateist - potem jest zagotovo sem. Glej samo PROTOKOL.

Ampak zmerjanje RKC, ki je bila v zgodovini vsaj 20. st. bolj pozitivna kot velika večina drugih institucij - mi gre na jetra.

To počno ljudje, ki bodisi malo vedo - bodisi niso dobronamerni. Ali oboje - kar gre rado skupaj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Koci ::

jaz pa mislim, d ače si psihično in fizično dovoklj močan, da ne more nihšče s tabo manipulirati, res pa je, da drug z drugim po malem manipulirmao vsak dan, a se ti ne zdi?

Aggressor ::

Koci:

v bistvu je Uta Ranke res dosti povzela, ampak dejstvo, da je imela knjiga velik odziv, kaže, da je zadeva resna.

Glede tega, da je le 1% stavkov prostisloven, da pač ne razumemo in da je zadeva pač stvar prevoda, pa se raje malo zamisli. Naj navedem nekaj primerov.

V bistvu obstaja veliko dokazov, da Jezusa sploh niso ubili Židje, ampak da je njegova smrt izključna krivda Rimljanov. Kar hočem povedati, je, da so pisci Svetega pisma nalašč zgodbe prikrojili tako, da so Židje izpadli kot negativci, da bi se priljubili rimskim oblastem, kar bi pomenilo zagotovitev obstoja njihove vere. Židje posledice čutijo še danes.

Večina piscev je bila čustveno retardiranih, kar se tiče odnosa do žensk in njih razumevanja. Iz tega sledi tudi naravnanost do žensk v Svetem pismu, kjer imajo izrazito podrejeno vlogo. Tudi ženske posledice čutijo še danes.

Trditev, da je Jezus umrl za vse nas, je v bistvu neumnost, če se opglobimo v samo Sveto pismo. Za rzlago si preberi knjigo. Poanta je v tem, da dobijo ljudje čustveno izkrivljeno podobo, ki lahko pri npr. otrocih pusti tudi trajne psihične posledice. Dokazano.

TRditev, da je Cerkev edina pristojna za interpretacijo Svetega pisam, pa izhaja iz njega samega. Absurd brez primere.

Ko smo že pri prevajanju: malo znano je, da je večina Nove zaveze bila prekopirana iz Stare ter iz poganskih in grških navad in verskih običajev.

No, Koci, veleum, razloži, kako lahko Cerkev, če, kot praviš, da Sveto pismo ni v celoti razumljivo, na podlagi njega že tisočletja terorizira določene segmente našega življenja?

Thomas, trditve, da je pa Katoliška Cerkev v 20. stoletju ena pozitivnejših institucij, pa sploh ne bom komentiral. Naj le spomnim na 2. svetovno vojno.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Kaj je zakrivila RKC v II. svetovni vojni? Zelo malo v primeri s komerkoli od vpletenih! Praši kakšnega zgodovinarja Aggressor za kokretne grehe RKC v 20. stoletju!

Se pa strinjam s tabo, glede trdnosti njihovega sistema - to pa!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

teena- ::

men je pa zlo zou ker sm mal pozn odkrila tole temo..in zdej k sm use prebrala ze pou pozabla :)
no..usekakor nism pozabila tega kar mislim. Thomas: se strinjam skor z usem kar si povedu ja. To je tipicna komunisticna finta, da se Cerkev nima kej vtikat. glede demokracije..no ja ne...jest se zdej nism prepricana ce je to pa res pure demokracija sam dobr, to je zdej druga tema.
enako o dobrih in slabih vplivih Cerkve v preteklosti...niti najmn mi ni jasn kaj je mela z II. svetovno vojno? :| emm..pa ne vem no zakaj ste usi tok prepricani da je ze prvotni namen cerkve da bo folk nategvala. Tok let nazaj res ne vem ce je kdo tok naprej mislu da bi se tega spomnu. POleg tega je mela Cerkev kar pozitiven vpliv na razvoj umetnosti, literature itd..
Ce bi bla tok svoh...a bi se obdrzala ze 2000 let??
Jeronimo: stranka? samo mogla bi se nekako politicno opredelit..ne bi mogla kr obstajat na nasprotovanju Cerkve al kako? Kam bi se pa pol nagnila? No...men se zdi da to ze obstaja..sam ce zacnem o tem..sm spet tm k sm zacela.
To..me je zbodl u oci no. Sicer pa jest tut nimam Cerkve za neke perfektne ustanove. Zmeri se je pa mogla prilagajt casu u ktermu se je znasla..Sej bi blo nemogoce da bi zdej delovala tko k tok in tok casa nazaj. Za razliko od Cerkve pa jemljem vero za neki pozitivnega, sej mislim da je marsikomu ze pomagala cez kej hudga. Tisti k pa zdej misljo u tem stilu.."zakaj mi je pol fotr umru" (brez zamere kdor je to napisu) ..a vi si pol tko predstaulate da noben ne bi umru al kako? Noben ne bi za svojga rad ane...Samo za slabe stvari bi Boga krivil, dobre bi pa uzel kot samoumevne..
Tut jest bi lahko se pa se govorila... Dobrih tko k slabih stvari. Kritik sm pa navajena tko da...poslusam.
Pa brez zamere!

element ::

Jest osebno nisem veren. Vsakdo ima pravico, da verjame v kar pač verjame in tko pač je. Jest nimam nič proti religijam in cerkvi. Je pa res, da dosti ljudi hodi v nedeljo k maši, samo zato ker "morajo", in so tam, ne da bi sploh vedl zakaj. Ker bojo pol kao pršli v nebesa. Ne verjamem v posmrtno življenje. Ko si mrtu si pač mrtu in te ni več. :\

Thomas ::

teena!

Včasih naletim na koga, ki zna misliti. Pa ni treba, da se z mano (čisto) strinja.

Veliko je že to, da ne ponavlja splošnih predsodkov za drugimi. Recimo tistega o katerem govorim - češ "da Cerkev se pa nima kej vtikat". To mnogi samo "predvajajo" - brez razmisleka - kot kasetplayerji.

Kdor pa je tak, da vidi te reči - kot naprimer in očitno ti ... sem ga pa res vesel!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vanich ::

Jesus fuckin christ.....i mean...what the fuck ??? Zelo zanimivo je videti, kolk ljudi živi po principu: "Če ne vem - ne obstaja". Interesantno.

Vloga cerkve v WWII. ??? Hmmm....Ja res ne vem gdo se je usrou ob vsponu fašizma v Italiji, in nacizma v Nemčiji, zamižou na oba očesa, se lepo naredu budalo (kot nekateri na tem forumu), nikol aktivno obsodu teh očitno (tud iz aviona) patološko zločinskih totalitarnih sistemov, in pa za povrhu še aktivno sodeloval v vsem tem sranju. No, gdo ??? (10.000.-$ question)

Že samo italija ne bi bla nikol fašistična, če bi vatikan obsodu fašizem, ker so bili Italijani (za razliko Nemčije, kjer so se nacisti na vprašanje vere opredeljevali: "konfensionsloos, aber gottgeblabich") (Heh...za mojo nemško gramatiko ne bom sprejel nobene odgovornosti...hehehe) 100% predani katoliki. In tud res ne vem gdo je financiru in pa organizirou pobege (tik po WWII.) najhuših zločincev (SA, SS, U, itd, itd....) v južno ameriko ??? Kaj pa v sami Sloveniji ???

Hmmm...belogardijska krilatica: "Za sedem (al pet, al kolk jih je že ???) kristusovih ran naj pogine partizan" Čigavi škofje so blagoslavljali vse to ??? Kva pa 10 božjih zapovedi ??? Forget it....

Pozitivni vplivi cerkve na razvoj umetnosti in pa kulture ??? Ja, da se nam usrou....Klele so pozabil oment še pozitivne vplive cerkve na razvoj znanosti in tehnologije...hehehehh

A gdo slučajno ve, katerega leta je katoliška cerkev uradno priznala, da je zemlja okrogla ???? hahahhahah....

Da povzamem; cerkev ma krvave roke že skorej 2000 let in gdor tega ne vidi je mau blesav....Jezus se pa obrača u grobu al u nebesih al bohved že kje je (to nam tko al tko niso nikol povedal, tel fajmoštri, prmejduš da ne...) že točno 1968 let....

Aggressor ::

No, pepca je že povedal, kar sem v glavnem hotel tudi sam:

Katoliška Cerkev ni nasprotovala vzponu totalitarnih režimov, niti jih še vedno ni obsodila po koncu vojne same. Skratka, delovala je kot podjetje: mi vam ne bomo srali, vi nam ne boste. Kar se pa tiče medvojnega časa v Sloveniji, pa je Cerkev aktivno podpirala Domobrance (razen na Primorskem, kjer je bil Fašizem hujši sovražnik). Če grem še malo v druge čase: RKC je v prvi polovici 20. stol. več ali manj nadzorovala politično dogajanje preko Ljudske stranke. Sicer so imeli nekaj zelo sposobnih politikov (Krek), ampak dejstvo je, da so zavirali vzpon meščanstva.

Thomas, moj oče je zgodovinar, pa se kar strinja z mano. Če hočeš, pa lahko vorašam še nekaj znancev, zgodovinarjev, med njimi npr. dr. Boža Repeta. Oni bi imeli še veliko več povedati.

Kar se tiče podpore Cerkve razvoju kulture in umetnosti: da, ampak vprašajmo se, zakaj so se začele umetnine z nereligioznimi motivi pojavljati šele zelo pozno? Get it? Kaj mislite, od katerega čas izhaja večina slavnih slikarjev? Srednjega veka? Naj zopet ponovim, da je Cerkev razvijala umetnost predvsem zato, da bi naredila vtis. Skratka, veliko večji vtis na kmeta je naredila bogato poslikana cerkev, kot pa kapelica, kajneda?

In ne, Cerkev se nima kaj vtikati v politiko, saj to ni njena vloga niti po Svetem pismu. Lahko širi način ravnanja ljudi, NE SME pa direktno usmerjati njihovega odločanja. Lahko seveda tudi vseskozi, kot civilna ustanova, izraža svojo zaskrbljenost glede dogajanja, ampak, poudarjam, kot civilna sfera. Pri nas to mejo vedno znova prestopa.

KAr se tiče prvotnega namena Cerkve, nisem rekel, da je to nategovanje folka, je pa gotovo totalitarna ureditev, ki se seveda vedno znova sprevrže tudi v totalitarno ravnanje z ljudmi, v tem primeru verniki, v preteklosti pa z vsemi. Le preberite si predlagano knjigo. Predlagal bi še eno knjigo iste avtorice: Cerkev in spolnost. Vedno bolj se mi zdi, da bo vedno več ljudi zelo presenečenih ob branju.

Thomas mi pa itak nasprotuje le zato, ker se mu to zdi fajn.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

teena- ::

hmhm..Agggresor: ...a ti sebe tok castis al mas thomasa za tok neumnega? ce ma clouk neko mnenje o necem se ti zdi da ga bo spreminjou in se neki sprenevedu za to da bo druge jeziu? no ja...jest usaj za Thomasa nism dobila tazga utisa....tvoje knjige? ves kaj me samo moti? ja,sej ce bi mi dau ti ksno knjigo za prebrat priznam da bi se dal mogoce najt kej tazga s cemer bi se strinjala (al pa kateri drugi tuki) ..samo ce bi jest tep dala eno kontra knjigo za prebrat pa ne bi mel (usaj tak utis sm dobila) nobenga ucinka..avids zakaj se mi zdej zdi da ta debata nima smisla? eni pac nasprotujejo ideologiji cerkve, s tem da sami sledijo eni drugi ideologiji...samo to zdej spet lahko na siroko razpredam pa se bom tuki ustaula. mislm..enim gre pac cerkev ze iz zgodovine u nos, pa to ne zarad njenih nepravilnosti ampak ma to politicno ozadje. cesar pa eni ne bi za nic na svetu priznali. morda pa tega sploh ne vejo? spet bom sla predelec..

Vanich ::

Hja....po moje se mu prou n'č ne zdi fajn...po moje mu je od vseh razlogov za vzdrzevanje te debate, ostala samo še inercija....(takoimenovani: "da ne ispadem budala" sindrom....)

Vanich ::

Dej teena, ne budali.........
Zakva bi pa jest mogu sledit katerikoli ideologiji, če hočem nasprotovat biločemu ??? A ni bol fajn, če sledimo golim dejstvom ??? Če se ravno ne pogovarjamo o abstraktnih stvareh (kar napake in zločini KC-ja niso), sama dejstva popolnoma zadostujejo.

Koci ::




"V bistvu obstaja veliko dokazov, da Jezusa sploh niso ubili Židje, ampak da je njegova smrt izključna krivda Rimljanov."



Ja agressor kdo bi ga pa drugi ubil kot Rimljani. Ti bolj slabo poznaš zgodovino.



"Kar hočem povedati, je, da so pisci Svetega pisma nalašč zgodbe prikrojili tako, da so Židje izpadli kot negativci, da bi se priljubili rimskim oblastem, kar bi pomenilo zagotovitev obstoja njihove vere. Židje posledice čutijo še danes. "

Ma ja do razkola med judi in krščanstvom nikoli ni zares prišlo - mislim med njimi ni bilo nikoli večjega zgodovinskega razkola. Konec koncev je bil Jezus jus. Res pa je, da se malo gledajo po strani, ker judje priznavajo samo staro zavezo, krščanstvo pa obe - staro in novo.



"Večina piscev je bila čustveno retardiranih, kar se tiče odnosa do žensk in njih razumevanja. Iz tega sledi tudi naravnanost do žensk v Svetem pismu, kjer imajo izrazito podrejeno vlogo. Tudi ženske posledice čutijo še danes. "

To ni res. Marija je v Svetem pismu postavljena full visok. Moraš pa razumet, da v Svetem pismu izseva duh tistega časa, to je, da je bil takratna krščansko-judovska skupnost predvsem partiarhalna. Jasno je, da je bilo potem v tem duhu pisano tudi Sveto pismo. To je blo takrat nekaj normalnega, tko kot je danes normalno, da smo vsi enakopravni.



"Trditev, da je Jezus umrl za vse nas, je v bistvu neumnost, če se opglobimo v samo Sveto pismo. Za rzlago si preberi knjigo. Poanta je v tem, da dobijo ljudje čustveno izkrivljeno podobo, ki lahko pri npr. otrocih pusti tudi trajne psihične posledice. Dokazano.,"

ha,ha kakšne čustvene posledice? A ti si, če si mogel zmolit dve molitvice in podobno pri stari mami dobil trajno hude psihične posledice,



"Trditev, da je Cerkev edina pristojna za interpretacijo Svetega pisma, pa izhaja iz njega samega. Absurd brez primere.", kdo drugi bi bil pa po tvojem prsistjen ali tisti, ki so nauk ves čas razvijali in ohranjali ali kdo drugi - recimo komunisti?



"Ko smo že pri prevajanju: malo znano je, da je večina Nove zaveze bila prekopirana iz Stare ter iz poganskih in grških navad in verskih običajev. "

Ti je pa jasno. Sej je Nova zaveza samonadaljevanje Stare oziroma je njena nadgradnja in zradi tega vsebuje tudi veliko stavkov iz stare zaveze, ali če hočeš v računalniški govorici - windowsi 2000 so nadgradnja windowsov 98 in za to tudi vsebujejejo veliko njihovih failov.



"No, Koci, veleum, razloži, kako lahko Cerkev, če, kot praviš, da Sveto pismo ni v celoti razumljivo, na podlagi njega že tisočletja terorizira določene segmente našega življenja? ,"

No povej recimo katere. Rad se pogovarjam o konkretnih stvareh..





Kaj pa se tiče nekaterih zadnjih tditev da je carkev vsekozi podpirala fašizem in podobno pa mi verjemite, da Cerkev full obsoja Hitlerja in njegovo filozofijo o ubermanshu ...

Thomas ::

Hja Aggressor - res nisi tako pomemben, da bi ti nevemkoliko 'hodil v kontra'. Iz enega samega razloga pravzaprav. Stalno kričiš, da ne upoštevam logike - pa si sam slab v logiki. Če ne - bi lahko pomemben sogovornik bil, saj si precej ploden.

Pepca*Kardelj je pa po moje res Pepca*Kardelj - kaj bi z njo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vanich ::

Wouw....how deep...Kva pa to pomen ????

Aggressor ::

Prav zanimivo je, kako malo "dejstev" je potrebno, da nekateri dobijo mnenje o nekom. Teena, praviš, da sem pristaš ideologije. Razloži, katere. Thomas, npr. to bo lahko povedal, da je iz mojih drugih postov razvidno, da se zavzemam predvsem za absolutno miselno svobodo, zaradi česar seveda jemljem kakršnokoli ideologijo kot zaviralec napredka zavesti. Teena, praviš, da imam zakoičeno mnenje. Ali mi je kdo sploh ponudil kakšen protiargument?? Vseskozi obtožujete, da sem pač po defaultu nasprotnik Cerkve. Ni res. Vse sledi iz dejstev. Pa dovolj o tem, gremo h konkretnim stvarem.

Koci:

'Ja agressor kdo bi ga pa drugi ubil kot Rimljani. Ti bolj slabo poznaš zgodovino.'

Akhem, kaj natančno si hotel s tem povedati? Dejstvo je, da je Poncij Pilat v Svetem pismu dobesedno rehabilitiran, ne le to, vso krivdo zvali na Jude in NA NJIHOVE POTOMCE!. Potrudi se in najdi odlomek.

'Ma ja do razkola med judi in krščanstvom nikoli ni zares prišlo - mislim med njimi ni bilo nikoli večjega zgodovinskega razkola. Konec koncev je bil Jezus jus. Res pa je, da se malo gledajo po strani, ker judje priznavajo samo staro zavezo, krščanstvo pa obe - staro in novo.'

A da ne? Pa si pozabil vzrok, zaradi katerega naj bi Judje v Svetem pismu obsodili Jezusa? Ne le to, določeni zapiski dokazujejo, da je šlo pri Novi zavezi predvsem za pridobivanje trenutne prednosti ene vere pred drugo. Preberi Ne in amen, tam je ogromno virov, ki se jih sedaj ne spomnim.

'To ni res. Marija je v Svetem pismu postavljena full visok. Moraš pa razumet, da v Svetem pismu izseva duh tistega časa, to je, da je bil takratna krščansko-judovska skupnost predvsem partiarhalna. Jasno je, da je bilo potem v tem duhu pisano tudi Sveto pismo. To je blo takrat nekaj normalnega, tko kot je danes normalno, da smo vsi enakopravni.'

Koliko časa pa so ženske že emancipirane, Koci? Zadnjih nekaj desetletij, pa še to ne popolnoma, ker je miselnost o njihovi podrejenosto še vedno globoko zakoreninjena. Jezus pa je umrl pred skoraj 2000 leti. Meni cifre tule nekako ne gredo skupaj... Nadalje, kdo daje komurkoli pravico, da na podlagi neke knjige maredi kogarkoli inferiornega? Glede Marije si pa res preberi kar obe predlagani knjigi. Samo na kratko: Marija je resda postavljena visoko, z njo pa: devištvo kot edini znak "čiste ženske", posvečenost ženske veri, itd. skratka, ravno iz lika Marije izhaja veliko zablod, kot je npr. prepričanje, da s spolnim odnosom ženska postane nečista, zaradi česar je podvržena hudiču.

'ha,ha kakšne čustvene posledice? A ti si, če si mogel zmolit dve molitvice in podobno pri stari mami dobil trajno hude psihične posledice,'

Konkreten primer iz Gottingena: v šoli so imeli na steni veliko razpelo s križanim Jezusom. Navkljub dejstvu, da je razpelo strašilo otroke in so imeli po njem nočne more, ga učitelj pod pritiskom župnika in umaknil. Da ne omenjam, kakšno mnenje si ustvarijo otroci o Bogu, morilcu lastnega sina.

'kdo drugi bi bil pa po tvojem prsistjen ali tisti, ki so nauk ves čas razvijali in ohranjali ali kdo drugi - recimo komunisti?'

Pa kdo je omenjal komuniste?? Na takih primerih (omenjanju komunistov) se lepo pokaže, kdo ima resne predsodke in je omejen z ideologijo. Če preidem k stvari: RKC ni razvijala originalnega Jezusovega nauka (ljubi vse in vsakogar) ampak predvsem segmente svetega pisma, ki so ji dajali moč in oblast. ZA dokazovanje tega pa je tale forum zopet premajhen, preberite gradivo.

'Ti je pa jasno. Sej je Nova zaveza samonadaljevanje Stare oziroma je njena nadgradnja in zradi tega vsebuje tudi veliko stavkov iz stare zaveze, ali če hočeš v računalniški govorici - windowsi 2000 so nadgradnja windowsov 98 in za to tudi vsebujejejo veliko njihovih failov.'

Prvič: vsakemu, ki je prebral Staro zavezo, je jasno, da je to več ali manj knjiga krutosti in nepoštenosti, če ne še kaj hujšega. Prenašati preživelo ideologijo v Novo zavezo (in jo uporabljati še danes!!) je slaboumje brez primere. Naslednja stvar: poganski običaji so bili preneseni preprosto zato, da bi si vera čimprej pridobila vernike, skratka, da bi postala všečna širokemu krogu ljudi. Dejstev je ravno na to temo največ.

'No povej recimo katere. Rad se pogovarjam o konkretnih stvareh..'

Tretiranje žensk, drugih ver, oblast nad interpretacijo Svetega pisma, razumevanje življenja kot darila od Boga, kontracepcija, dajatve Cerkvi, odpustki itd. Našel bi še marsikaj.

Kar se tiče pa obsojanja totalitarnih režimov: ja, sedajle je lahko obsojati. Ampak rabili so pa čas, rabili... To je tako kot opravičiti se indijancem, ker so jih iztrebili v imenu vere. Da ne omenjam, da je protireformacija dobesedno odsekala slovensko inteligenco v 16. stol. Če ne bi bilo protireformacije, Thomas danes ne bi jadikoval, kako smo zaostali...
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

MadMax ::

Marijo visoko postavljajo, ja...
Pa za ponovno odkritje brezmadeznega spocetja (umetno oplojevanje) smo cakali slabih 2000 let.:(

Koci ::


"Dejstvo je, da je Poncij Pilat v Svetem pismu dobesedno rehabilitiran, ne le to, vso krivdo zvali na Jude in NA NJIHOVE POTOMCE! Potrudi se in najdi odlomek.

Aggressor, ne vem na kakšne način bil bil Pilat rehabilitiran. Pokaži mi odlomek, kjer se to zgodi.



Sicer mam pa se čas občutek, da ti takratno Sveto pismo jemlješ ko osnovo za razlago sedanjega nauk katoliške Cerkve - tase je od takrat precej spremenil - delno je kt emu pripomogla reformacija, delno oziroma največ pa drugi vatikanski koncil. Če hočeš zato dobiti realen vpogled v to si preberi današnje enciklike in okrožnice ki jih piše današnji papež oziroma vse tiste nekako od II. vatikanskega koncila leta 1965. <


" Pa si pozabil vzrok, zaradi katerega naj bi Judje v Svetem pismu obsodili Jezusa? Ne le to, določeni zapiski dokazujejo, da je šlo pri Novi zavezi predvsem za pridobivanje trenutne prednosti ene vere pred drugo. Preberi Ne in amen, tam je ogromno virov, ki se jih sedaj ne spomnim."

Aja jas sem tebe razumel kot, da bi Judje ubili jezusa. Zdej vidim, da v resnici misliš na Juda, ki naj bi izdal Jezusa. Ja je bil Juda, ampak to še nič ne pomeni, saj so bili Judje tudi nekateri drugi apostoli, manjši spor je bil nekje drugje.





Koliko časa pa so ženske že emancipirane, Koci? Zadnjih nekaj desetletij, pa še to ne popolnoma, ker je miselnost o njihovi podrejenosto še vedno globoko zakoreninjena. Jezus pa je umrl pred skoraj 2000 leti. Meni cifre tule nekako ne gredo skupaj... "



Veš kaj, če je mislenost o njihovi podrejenosto še vedno globoko zakoreninjena so si za to same krive, sorry. Če so se s tem sprijaznile in če na to pristajajo spo si čisto same krive. Cerkev ni nič kriva za to. Moram ti pa povedati, da je miselnost zadnjih 50 let oblikoval socializem in ne Cerkev.



"Nadalje, kdo daje komurkoli pravico, da na podlagi neke knjige maredi kogarkoli inferiornega? "

Ne vem, srečujem bolj mal inferorirnih žensk.



" Marija je resda postavljena visoko, z njo pa: devištvo kot edini znak "čiste ženske", posvečenost ženske veri, itd. skratka, ravno iz lika Marije izhaja veliko zablod, kot je npr. prepričanje, da s spolnim odnosom ženska postane nečista, zaradi česar je podvržena hudiču. "



Ne gre za spolni odnos pred poroko to pa je že eno čisto drugo vprašanje, o katerem s emi zdaj vsaj tu na forumu ne da razopravljat





Konkreten primer iz Gottingena: v šoli so imeli na steni veliko razpelo s križanim Jezusom. Navkljub dejstvu, da je razpelo strašilo otroke in so imeli po njem nočne more, ga učitelj pod pritiskom župnika in umaknil. Da ne omenjam, kakšno mnenje si ustvarijo otroci o Bogu, morilcu lastnega sina.



Ok priznam, da so nekateri župniki pretiravajo, vendar ne moreš zdej iz enega sklepat na celoto.





"Na takih primerih (omenjanju komunistov) se lepo pokaže, kdo ima resne predsodke in je omejen z ideologijo. Če preidem k stvari: "



Ok jaz sem omejen z ideologijo, ti pa torej nisi, ha,ha
<
maš pa prav, da je ta forum premajhen za vse te debate, bi se mogla kje dobit in vse skupaj predebatititko na štiri oči



"Tretiranje žensk, drugih ver, oblast nad interpretacijo Svetega pisma, razumevanje življenja kot darila od Boga, kontracepcija, dajatve Cerkvi, odpustki itd. Našel bi še marsikaj."

A misliš, da zardi tega, ker ne morejo biti duhovnice. Glede na to, da je še današnjih tistih, ki se odločajo, da bodo duhovniki full malo, zelo dvomim, da bi to hotel postati tudi katera ženska. Siger gre pa lahko še vedno k pravoslavcem.



"Kar se tiče pa obsojanja totalitarnih režimov: ja, sedajle je lahko obsojati. Ampak rabili so pa čas, rabili... To je tako kot opravičiti se indijancem, ker so jih iztrebili v imenu vere. Da ne omenjam, da je protireformacija dobesedno odsekala slovensko inteligenco v 16. stol. Če ne bi bilo protireformacije, Thomas danes ne bi jadikoval, kako smo zaostali... "



Agressor nihče ne trdi, da Cerkev v preteklosti ni delala napak, sej zato pa je v končni fazi potrebovala protirefomracijo, da ji je ta pokazala in da je ta začela delovati tako kot je prav - jaz reformacijo v zgodovini cerkvi jemljem kot nekaj zelo pozitivnega. Če pa mene vprašaš je pa največ k nazadovanju oziroma nerazvitosti potem je bil to pri nas komunizem, ki je načrtno obračunaval z vsako drugače mislečo inteligenco - tudi cerkveno.







Madmax tebe pa itak ne razumem kaj hočeš povedat

8-)8-)8-)

MadMax ::

Koci: samo zate ti napisem "s podnapisi", da bos razumel...

Sam si zapisal:
..."Večina piscev je bila čustveno retardiranih, kar se tiče odnosa do žensk in njih razumevanja. Iz tega sledi tudi naravnanost do žensk v Svetem pismu, kjer imajo izrazito podrejeno vlogo. Tudi ženske posledice čutijo še danes. "
To ni res. Marija je v Svetem pismu postavljena full visok...

Nekje se omenja Marijo in brezmadezno spocetje. Vse skup naj bi se dogajalo pred ene 2000 leti.
In kdaj se je rodil prvi (uradni) otrok (nove dobe) iz epruvete?
:P

Jeronimo ::

Koci: Socializem, da je oblikoval miselnost zadnih 50 let ? A to ti govoriš za cel svet al samo za socialistične države?

Napake, napake .... Ja verniki imajo eno zelo fajn varovalko za duševni mir - spoved.
Veš da je cerkev v preteklosti delala napake, no po mojem mišlenju jih dela še danes (pravica do splava, kontracepcija...), pa ji tako z lahkoto vse odpustiš. Zanimivo. Sicer boš rekel hummanium errare est, vendar so bile napake tako močne, da jih ne moreš tako z lahkoto odpustiti.
Kako se že drugače reče srednjemu veku ? Temni srednji vek! Sprašujem se zakaj tako?:\

Aha in priznavaš da nekateri župniki pretiravajo. Če se dobro zastopim na zadevo, naj ne bi bilo prevelikih odstopanj in tolmačenj pri podajanju vere svojim ovčkam. Torej zakaj tolikšne razlike ?
Da ne omenjam razpela. Prosim te lepo, kakšna je ideologija, ki časti malik z mučenim, shiranim, verjetno mrtvim človekom?
Saj res, to pa ne vem. Ali je Jezus na križu mrtev ali predstavlja še živečega?
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Koci ::



Madmax nimam pojma kdaj

Jeronimo. Mislim sem v socialističnih država oziroma ves del od SZ dol.

"Ja verniki imajo eno zelo fajn varovalko za duševni mir - spoved". - to je res.

"Sicer boš rekel hummanium errare est, vendar so bile napake tako močne, da jih ne moreš tako z lahkoto odpustiti. " Ja točno tako. Lepo je da jih da odpustiš napake, ker s tem rasteš tudi sam - postajaš boljši človek.

"Temni srednji vek! Sprašujem se zakaj tako?", o tem zakaj tako je bilo gor že vvleiko povedanega.


"Saj res, to pa ne vem. Ali je Jezus na križu mrtev ali predstavlja še živečega? ," to je simbol za Jezusa, ki je bil križan, vstal od mrtvih in živi še danes, če ti odgovorim čist teološko




Jeronimo ::

Koci: Res je odgovoril si mi popolnama teološko - tako da še vedno ne vem "kam pes taco moli" :).
No saj v tem je poanta, a ne.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Koci ::

duhovno je živ, telensno pa mrtev

Vanich ::

Aja ?....Men se pa kuker mau zdi, da na enih križih še mau gleda, dočim na drugih križih je pa že gavznjen. Ker verzija je zej ta prava ?

Yohan del Sud ::

Top 15 Biblical Ways to Find a Wife.
1. Find an attractive prisoner of war, bring her home, shave her head, trim her nails and give her new clothes. Then she's yours.
(Deuteronomy 21:10-13)
2. Find a prostitute and marry her.
(Hosea 1:1-3)
3. Find a man with seven daughters, and impress him by watering his flock.
(Moses in Exodus 2:16-21)
4. Purchase a piece of property, and get a woman as part of the deal.
(Boaz in Ruth 4:5-10)
5. Go to a party and hide. When the woman comes out to dance, grab one and carry her off to be your wife. (Benjamites in Judges 21:19-25)
6. Have God create a wife for you while you sleep.
(Adam in Genesis 2:19-24)
7. Agree to work seven years in exchange for a woman's hand in marriage. Get tricked into marrying the wrong woman. Then work another seven years for the woman you wanted to marry in the first place. That's right, 14 years of toil for Mrs. Right.
(Jacob in Genesis 29:15-30)
8. Cut 200 foreskins of your future father-in-law's enemies and get his daughter for a wife.
(David in I Samuel 18:27)
9. Even if no one is out there, just wander around a bit and you'll definitely find someone. It's all relative, of course.
(Cain in Genesis 4:16-17)
10. Become the emperor of a huge nation and hold a beauty contest.
(Xerxes in Esther 2:3-3)
11. Kill my husband and take HIS wife (prepare to lose 4 sons, though).
(David in 2 Samuel 11)
12. When you see someone you like, go home and tell your parents, "I have seen a woman. Now get her for me as a wife." If your parents question your decision, simply say, "Get her for me. She is the one for me."
(Samson in Judges 14:1-3)
13. Wait for your brother to die. Take his widow.
(Onan-Genesis 39:8)
14. Don't be so picky. Make up for quality with quantity.
(Solomon 1 Kings 11:1-3)
15. A wife?...not!!!
(Paul in 1 Corinthians 7:31-35)
8-)

Koci ::

pepca he,he:))

Koci ::

yohan: to so citati iztrgani iz konteksta, treba je gledati na stvar kot celoto, tako,d a o tem sploh ne mislim več razpravljat. Podobno lahko iz vsake knjige vzameš sm pol stavka in iz njega izpelješ ne vem kakšne teorije ali dokaze. To je podobno kot vzameš samo ogledalo od avta in rečeš to je fičo, čeprav v recnici ne vidiš, da je mercedes.

Aggressor ::

Eto, za začetek naj prepišem uvod iz knjige Cerkev in spolnost, tako za občutek:

"Jezus okožnega sodišča

Okrožno sodišče iz Hamburga, oddelek 144, je na zasedanju dne 14. julija 1981 Henninga V., glanega urednika neke satirične revije, zaradi razžalitve religioznih čustev in cerkvenih institucij obsodilo na denarno kazen 3200 DM. V obrazložitvi je sodišče zapisalo : "Krščanska vera, ki temelji v osebi Jezusa Kristusa kot bistvene vsebine veroizpovedi krščanske Cerkve, je izraz prepričanja, da se je Bog v osebi Jezusa Kristusa razodel ljudem. Kristus je pojmovan kot Odrešenik, ki je brez greha ali sle" Čeprav v formulaciji razsodbe ni bilo vse teološko in slovnično jasno, je sodišče - očitno "v imenu ljudstva" - kljub temu razsodilo, da je bil JEzus takšen Odrešenik, ki je bil povsem brez sle.

sodišče verjetno ni mislilo povsem tako, kot je zapisalo. V redu, brez greha, to že; toda brez vsakršne sle - to vendar ne more biti. S tem bi naredili iz Jezusa navadnega krmežljavca in s takšno trditvijo bi lahko samo sodišče razžalilo religiozna čustva. Sodišče sicer Jezusu pavšalo odreka vsakršno slo, vendar ima v resnici v mislih neko prav posebno, in sicer ne duhovno, ki je imenovana tudi radost, temveč telesno-čutno slo. Ta ima več stopenj, ki segajo od poslušanja glasbe in sle po jedi in pijači ("požrešnež in pijanec" so Jezusa imenovali njegovi nasprotniki, Mt. 11,19; Lk. 7,34), pa vse do poslednje in najnižje, do spolne sle. Sodišče očitno takoj pomisli na najhujše, namreč na spolno slo. In v zvezi s tem je bilo tu sodno ugotovljeno, naslednje: pri Jezusu ni bilo ničesar podobnega. hkrati postavlja sodišče spolno slo v tako tesno zvezo s pojmom "greh", da je juridično jasno še nekaj: spolna sla je nakj slabega. Sodišče s tem očitno sledi staremu katoliškemu nazoru, po katerem spolna sla ne more biti brez greha. Zahteva po spolnosti brez sle pa pomeni - ob takšnem negativnem predznaku - hkrati sovraštvo do nje in po prepričanju celibatističnih teologov je bil Jezus v resnici takšen Odrešenik, ki je bil brez spolne sle in je slo celo sovražil.

To sovraštvo do sle je imelo daljnosežne posledice, in to ne samo za obtoženega , ki jo je (v bistvu še poceni) odnesel s 3200 markami kazni. V zgodovini je imela za številne ljudi mnogo hujše, včasih doživljenske včasih celo smrtne posledice. V kazenskem zakoniku cesarja Karla V. (iz leta 1532) je na prikmer člen 133 uporabo sredstev za preprečevanje zanositve - ta je Cerkev preklela kot sredstvo razvrata - kaznoval s smrtjo. In tudi še v napem stoletju, npr v času nacizma, je imela pobožna sovražnost do sle pri odločanju o človeških usodah pomembno vlogo, med drugim pri vprašanju, na kakšen nalin zdraviti dedne bolnike in kako "te škodljivce v upravičene silobranu izolirati od človešlke skupnosti" (kardinal Faulhaber). Kardinal se jev nekem pogovoru s Hitlerjem izrekel zoper njegove načrte za sterilizacijo teh "škodljivcev". Prav tisto staro, domnevno od Jezusa izvirajoče sovraštvo do sle je kardinalu Faulhaberju narekovali, da je ugovarjal Hitlerjevemu načrtu za sterilizacijo in mu namesto tega svetoval izolacijo v taboriščih, namreč v koncentracijskih taboriščih. Toda o tem kasneje.

Povrnimo se k začetkom, k Jezusu brez sle. Jezusovo domnevno sovraštvo do sle je najprej vplivalo na zakonsko življenje njegove matere: Jezus je že pred rojstvom postavil ustrezne pogoje, da bi Marija sploh lahko postala njegova mati. Po cerkvenem nauku Jezus sploh ne bi mogel postati Odrešenik, ne bi se torej učlovečil, ali pa bi si izbral drugo mater, če bi si Marija poleg njega npr zaželelaroditi še več otrok. To je pojasnil že papež Siricij v 4. stoletju. Trdil je, da v takem primeru Jezus Marije ne bi sprejel za mater: "Jezus si ne bi izvolil rojstva iz device, če bi mislil, da je njena vzdržnost tako šibka, da bi bilo lahko isto naročje, iz katerega je izšlo Gospodovo telo, da bi bila torej tista dvorana večnega kralja omadeževana z navzočnostjo moškega semena. Kdor to trdi, ne izpoveduje drugega kot nevero Judov" (pismo škofu Aniziju iz leta 392). Rojevanje otrok je torej nevzdržnost, padec v slo; spočetje otroka razen od Svetega Duha, pomeni nečistovanje, omadeževanost. Da to ni samo zasebno mnenje posameznega papeža, potrjuje katoliški dogmatil Michael Schmaus, ko pravi, da je Siricij s svojimi ugotovitvami izpričal "enoglasni nauk Cerkve" (Katholische Dogmatik, zv. 5: Mariologie, 1955, str. 109; cit. Mariologie).

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Aggressor ::

še drugi del:

Jezusovo sovraštvo do sle je imelo posledice za podobo, ki sosi jo ustvarili teologi o ženskah nasploh. Ženske se jim kažejo kot manjvredne, saj so, če se tudo one ne posvetijo kot device odreševanju lastne duše, dobre samo za rojevanje otrok. To pa ni mogoče brez spolne aktivnosti in pomeni "omadeževanje z moškim semenom". Jezusovo sovraštvo do sle je tako imelo velik vpliv na krščanski zakon, v katerem so skušali slo v največji možni meri izključevati in so tistim, ki so se pregrešili v zvezi z njo, grozili s peklenskimi mukami.

To sovraštvo je imelo posledice tudi za duhovniški način življenja, ki ga je bilo treba obvarovati pred moralnimi nižinami človeškega življenja. sovražna naravnanost zoper zakonsko zvezo je logično vodila do celibatistične življenjske oblike duhovništva. In tako se ne smemo čuditi, če je veliki mariolog in sovražnik zakonske zveze papež Siricij prednjaćil v boju zoper duhovniško zakonsko zvezo. Na razvoj celibata je odločilno vplival s svojim pismom španskemu škofu Himeriju iz Tarragone (385), v katerem je označil kot crimen, torej kot zločin, ravnanje tistih duhovnikov, ki imajo po posvetitvi še vedno spolne odnose z zakonskimi družicami. To imenuje obscoene cupiditas, nečista pohota. (Ob začetku razvoja celibata je bila večina duhovnikov še poročenih, šele od leta 1139 dalje jim je bilo to prepovedano.)

Neko drugo pisanje tega seksualnega nevrotika iz leta 390 se spravlja nad Jovinijana, ki je bil mnenja, da je zakonsko življenje enakovredno deviškemu. Jovinijan je okrog leta 388 razvijal skoraj luteranske o zakonu in deviškosti. Pod Siricijem je prišel v Rim in pregovoril več "boguposvečenih" devic in asketsko živečih mož k zakonu. Postavljal jim je vprašanje: "Ali mislite, da ste kaj boljši od Sare, Suzane, Ane ter mnogih drugih svetih žena in mož iz Svetega pisma?" Glede device Marije je Jovinijan menil , da je Marija Jezusa sicer prejela kot devica, vendar pa ga kot devica ni rodila, kajti med porodom je izgubila telesno devištvo. Oporekal je torej nauku o tako imenovani "deviškosti v porodu", se pravi: zanikal je, da bi ostal Marijin himen ob porodu nepoškodovan. Toda že taka biološka samoumevnost se je tako takrat kot danes zdela pobožnim ušesom nezaslišana. Nekateri ugledni asketski laiki so se obrnili na papeža Siricija in zahtevali, naj lrivoverca obsodi. Siricij je zatem Jovinijana in osem njegovih pristašev (l. 391) res izobčil.

Že pri Siriciju smo torej našli vrsto tipično katoliških potez: sovraštvo do sle, ki vodi v sovraštvo do zakonske zveze, ki vodi v celibat, in ustrezno temu nauk o deviškem porodu in nedotaknjenem Marijinem biološkem devištvu. Papež Siricij je zapustil samo sedem pisem, ki kažejo skoraj izključno njegov seksualni pesimizem. To nesmiselno sovarštvo do telesa in zakonske zveze, ki so ga uobličili papež Siricij in številni drugi, je ohranilo v katoliški Cerkvi tolikšno moč, da se še vedno pojavlja kot sestavni del krščanskega nauka in se znajde torej celo v izreku sodbe nekega nemškega okrožnega sodišča.

Siricij je eden od mnogih miljnih kamnov v dolgi zgodovini, ki je iz krščanstva, kakršno je včasih bilo oz. kakršno naj bi bilo - namreč prostor vsakokrat osebnega izkustva vsem odprte božje ljubezni, v kateri ima boguvšečno mesto tudi telesnost - napravila bataljon neporočene vladajpče kaste, postavljene nad nedoletno in zvečine poročeno množico. S tem je bilo zmaličeno delo Njega, po katerem se kristjani imenujejo. Pred Gospodom Cerkve, ki ne razglaša več božje bližine in božjega usmiljenja, saj so iz njega naredili brezstrastnega in do sle sovražno naravnanega Kristusa spalničnoh kontrolorjev in posteljnih policajev, se človek ni mogel imeti za od Boga ljubljeno bitje, temveč samo za nečistega in na prekletstvo obsojenega grešnika."


Odgovor Kociju sledi.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Aggressor ::

Koci, prav nič prepričljiv nisi. Oh, seveda, vam podobni znate tako ali tako samo trditi. Gremo po vrsti:

Eto, odlomek iz Svetega pisma:

Mt. 27,24-25:

"Ko je Pilat sprevidel, da nič ne opravi, ampak da hrup še bolj narašča, je vzel vode in si vpričo ljudstva umil roke, govoreč: "nedolžen sem pri krvi tega pravičnega, vi glejte!" In vse ljudstvo je odgovorilo in reklo: "Njegova kri na nas in na naše otroke!" "

Odlomkov v takem stilu imaš v vsakem od evangelijev cel kup.

Ne glede na vse enciklike se cerkvena politika v temelju ni korenito spremenila, če je lani denio sprejela sklep o tem, da ima katoliška Cerkev edina pravico tolmačiti vedo a kakršnemkoli bogu, torej je globalno priviligirana nad drugimi verami. Oprosti, ampak če klatijo take očitne nesmisle, jim še take enciklike ne pomagajo.

'Aja jas sem tebe razumel kot, da bi Judje ubili jezusa. Zdej vidim, da v resnici misliš na Juda, ki naj bi izdal Jezusa. Ja je bil Juda, ampak to še nič ne pomeni, saj so bili Judje tudi nekateri drugi apostoli, manjši spor je bil nekje drugje.'

Ne, jaz sem mislil Rimljane!! Torej, da večino krivde za Jezusovo smrt nosijo oni, pri čemer pa je preko Svetega pisma vsa krivda padla na ramena Judov. TO je poanta!

'Veš kaj, če je mislenost o njihovi podrejenosto še vedno globoko zakoreninjena so si za to same krive, sorry. Če so se s tem sprijaznile in če na to pristajajo spo si čisto same krive. Cerkev ni nič kriva za to. Moram ti pa povedati, da je miselnost zadnjih 50 let oblikoval socializem in ne Cerkev.'

Če bi se ti kaj svitalo okoli sociologije in psihologije, bi gotovo vedel, da je nekoga, ki je vržen v družbo, polno predsodkov, nujno treba vzpodbuditi "od zunaj", da kaj naredi. Drugače povedano, v sistemu, kakršen je vladal do nekako pred 150 leti, je bilo nemogoče, da bi se ženkse same osamosvojile. KAr s pa tiče njihovega sedanjega osamosvajanja, pa mi ni treba razlagati, kako na to gleda Cerkev.

'Ne vem, srečujem bolj mal inferorirnih žensk.'

Zanimivo. Morda one tako mislijo. Kakšna pa je objektivna resnica? Prav res bi jih želel spoznati. Na Jokerjevem forumu je denimo študentka 3.letnika teologije, s katero se je resnično veselje pogovarjati.

'Ne gre za spolni odnos pred poroko to pa je že eno čisto drugo vprašanje, o katerem s emi zdaj vsaj tu na forumu ne da razopravljat'

Beri Uvod.

'Ok priznam, da so nekateri župniki pretiravajo, vendar ne moreš zdej iz enega sklepat na celoto.'

Res je. Ampak naštevam lahko v nedogled.

'A misliš, da zardi tega, ker ne morejo biti duhovnice. Glede na to, da je še današnjih tistih, ki se odločajo, da bodo duhovniki full malo, zelo dvomim, da bi to hotel postati tudi katera ženska. Siger gre pa lahko še vedno k pravoslavcem.'

Pa kaj ni Jezusov nauk učil odprtosti??

Koci, katoliška Cerkev se je iz protireformacije naučila predvsem to, da se da s prisilo zatreti vse in vsakogar. Poleg tega pa morda še to, da bo treba odslej bolj pritisniti na ljudi že v otroštvu, da jim ja potem, ko se izobrazijo, ne bodo antikristi blodili po glavi. Glede komunizma: oba sistema sta totalitarna, in sta si v temelju delovanja zelo podobna: kot prvi je tu nek temelj vere, v primeru Cerkve Bog, v primeru komunizma pa kombinacija voditeljev (Stalin, Lenin) in parol (svoboda, bratstvo itd.) Nakar imamo razvejan aparat, ki temelji na sredstvih prisile ali miselne manipulacije. Preprosto, da bolj ne more biti. SAmo, komunizem je pri nas strašil petdeset let, cerkev pa tisočletje in več.

No, pa ko si rekel, da se rad pogovarjaš o konkretnih stvareh; odgovoril si le na očitek o tretiranju žensk. Tamkaj jih je še več.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RKC d.d. (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18113722 (4808) borchi
»

Nauki in navade v RKC, njeni pripadniki in sveto pismo

Oddelek: Problemi človeštva
453836 (2798) Saladin
»

Kako izstopiti iz rimokatoliške cerkve? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16615799 (6090) poweroff
»

Napake krscanstva (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
927879 (5891) Thomas

Več podobnih tem