» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
61 / 65
»»

hruske ::

starfotr je izjavil:

Nove tarife so uvedene izključno samo zato, ker imamo netmetering in anomalije v sistemu. Anomalije so obnovljivi nestalni in nezanesljivi viri.

Preden smo imeti te zadeve, so bile cene bolj ali manj enake skozi leta - 50 eur/MWh.


https://ec.europa.eu/eurostat/statistic...

Zaključek je samo en. Več imamo obnovljivih virov brez plačila goriva, višje so cene. Moralo bi biti ravno obratno. Pa ni.


starfotr, ti si tak car, da bi vse probleme reševal z menjavo smeri kazalcem na uri. Omrežnina se poceni, cena EE pade, fotovoltaika izgine, še problem iztrošenega jedrskega goriva in razgradnje jedrske se reši sam od sebe. :)))
Rad imam tole državico. <3

starfotr ::

Koga moti iztrošeno gorivo? Nobenega. Tam je, kjer je in tam bo kjer bo.

Bi pa vprašal kje je načrtovano da bodo bodo paneli in vetrnice končali. Ne veš?

Jaz vem.

https://www.bloomberg.com/news/features...

d0rK ::

Tema je preobsežna in iskanje preslabo da bi pregledal če je bilo to vprašanje že odgovorjeno:

Zakaj za nekatere dni na mojelektro ni podatkov v grafu pri dnevni porabi? Tudi ko grem na Dnevna stanja preskoči datum iz 20 na 23.

Utk ::

Pač ni podatkov, jebiga.

Mene bolj zanima, če se da kako shekat sistem, da kak dan ne bi pošiljal podatkov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Zato ker jim vsaj pol, 10x preplačanega sistema, ne dela.
Ampak to jih nič ne ovira, da bodo na podlagi nekega na pol delujočega izdelka, računali ljudem penale.

d0rK ::

Ja ampak ko gledam po njihovo obračunano porabo za te tri dni ko ni podatkov so naračunali dnevno porabo 12kw. Kar je precej višje od povprečne dnevne porabe. Od kje potem ta številka?

Podatki so za 15 minutne intervale in za urne intervale. Dnevnih stanj pa ni.

feryz ::

Kaj to pomeni, dnevna poraba 12 kW?
Boš pač plačal 12 kW. Karkoli naj bi to že bilo. Koga briga če je res bilo tako?

hruske ::

d0rK je izjavil:


Zakaj za nekatere dni na mojelektro ni podatkov v grafu pri dnevni porabi? Tudi ko grem na Dnevna stanja preskoči datum iz 20 na 23.


Na kratko: neuspel prenos podatkov s tvojega števca. Podatki se praviloma prenašajo ponoči, ko je manj šuma, ampak kljub temu včasih tudi to ne deluje. Včasih podatki uspejo prit po nekaj dneh, včasih pač ne in se to smatra kot manjkajoča 15-minutna meritev.
Rad imam tole državico. <3

misek ::

d0rK je izjavil:

Zakaj za nekatere dni na mojelektro ni podatkov v grafu pri dnevni porabi? Tudi ko grem na Dnevna stanja preskoči datum iz 20 na 23.
A nisem nekje prebral, da števci shranjujejo podatke in jih nato pošljejo, ko pač lahko. Torej to ne drži?

hruske ::

d0rK je izjavil:

Ja ampak ko gledam po njihovo obračunano porabo za te tri dni ko ni podatkov so naračunali dnevno porabo 12kw. Kar je precej višje od povprečne dnevne porabe. Od kje potem ta številka?

Podatki so za 15 minutne intervale in za urne intervale. Dnevnih stanj pa ni.


Aja. Ne jemat teh podatkov kot sveto resnico, ker jim manjka vsaj še neke sorte vrednotenje a je meritev veljavna ali ne. Načeloma je za pretekli mesec veljavno to kar piše 8. v mesecu, kar morajo do takrat posredovat podatke dalje.

Za res pa na koncu šteje predvsem to, kar dobiš na položnici. Tudi sem imel med 15-minutnimi meritvami 360kW špico v januarju, in to na odjemnem mestu s priključno močjo 1x 35A. :)) Položnica je bila sicer normalna, brez raznih megavatnih ekscesov.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

telexdell ::

hruske je izjavil:



Aja. Ne jemat teh podatkov kot sveto resnico, ker jim manjka vsaj še neke sorte vrednotenje a je meritev veljavna ali ne. Načeloma je za pretekli mesec veljavno to kar piše 8. v mesecu, kar morajo do takrat posredovat podatke dalje.

Mislim no... Od 1.7.2024 nam bodo na osnovi teh podatkov začeli krasti pri belem dnevu ti pa, da jih naj ne jemljemo resno? Nam lahko zaupaš naslov, kam bomo pošiljali položnice, da jih boš plačeval, ker te "jemljemo resno"?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hruske ::

telexdell je izjavil:


Mislim no... Od 1.7.2024 nam bodo na osnovi teh podatkov začeli krasti pri belem dnevu ti pa, da jih naj ne jemljemo resno? Nam lahko zaupaš naslov, kam bomo pošiljali položnice, da jih boš plačeval, ker te "jemljemo resno"?


Pod "resno" sem želel povedati, da to zelo očitno niso končni, predelani podatki, ki jih distributer uporabi za obračun, ampak so en vmesni polizdelek. Jaz ne vem kako si človek pomaga s temi podatki, ker manjka ogromno informacij o metodologiji zbiranja in predelave, da bi lahko poznal omejitve. Nič od tega zunanjemu človeku ni dostopno.

Če bojo položnice napačne, se kar lepo distributerju pritoži.
Rad imam tole državico. <3

feryz ::

hruske je izjavil:

Za res pa na koncu šteje predvsem to, kar dobiš na položnici. Tudi sem imel med 15-minutnimi meritvami 360kW špico v januarju, in to na odjemnem mestu s priključno močjo 1x 35A. :)) Položnica je bila sicer normalna, brez raznih megavatnih ekscesov.
Kako pa veš, da je to edina napaka?
Kako veš, da sploh karkoli prav? Glede na take megalomanske napake, je neskončno bolj verjetno, da manjših kar mrgoli.

Vsak kmetavzar, ki, recimo, programira en usran arduino, bo take ekscese eliminiral, elektro, ki na podlagi tega celo račune izstavlja, jih pa ne more?
Ti števci lažejo, da se kar kadi. Meni se je že zgodilo, da sem imel dnevno porabo tako veliko, da presega porabo vseh aparatov v hiši, če bi laufali 24 ur skupaj.
Ampak ker ... SE, kdo bi se sekiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

darkolord ::

Ni problem v števcih. Števci beležijo porabo in za vsak akumulirani Wh povečajo interni register za 1. To je dovolj točno.

Problem je, ker pošiljanje podatkov preko PLC zaradi vseh smeti v omrežju ni primerno za real-time odčitavanje porabe. Samo to niti ni krivda elektra.

Utk ::

Ja, ni krivda elektra, je pa krivda tistega, ki bi hotel uporabit te podatke za stvar za katero niso čist uporabni.

feryz ::

Čakaj, kako to ni krivda elektra? Čigava pa je? Moja?
Ne spomnim se, da bi naročil to usrano, na pol delujočo storitev. Plačam pa jo, zagotovo.

link_up ::

starfotr je izjavil:

Koga moti iztrošeno gorivo? Nobenega. Tam je, kjer je in tam bo kjer bo.



iztroseno :D
In and Out

Utk ::

feryz je izjavil:

Čakaj, kako to ni krivda elektra? Čigava pa je? Moja?
Ne spomnim se, da bi naročil to usrano, na pol delujočo storitev. Plačam pa jo, zagotovo.

Če tehnično ni možno to v živo spremljat, potem niso oni krivi, so pa krivi, če bi potem iz tega radi nekaj zaračunavali, če itak ne dela.

hruske ::

feryz je izjavil:

Kako pa veš, da je to edina napaka?
Kako veš, da sploh karkoli prav? Glede na take megalomanske napake, je neskončno bolj verjetno, da manjših kar mrgoli.


100% prepričan sem, da ni edina, niti ne zadnja.

feryz je izjavil:


Vsak kmetavzar, ki, recimo, programira en usran arduino, bo take ekscese eliminiral, elektro, ki na podlagi tega celo račune izstavlja, jih pa ne more?
Ti števci lažejo, da se kar kadi. Meni se je že zgodilo, da sem imel dnevno porabo tako veliko, da presega porabo vseh aparatov v hiši, če bi laufali 24 ur skupaj.
Ampak ker ... SE, kdo bi se sekiral.


Verjetnost, da je nekaj narobe s števcem, je pod 1%. Vsak števec mora skoz postopek certifikacije in validacije preden gre v rabo. Se zgodi, da se naknadno okvari, ampak relativno redko.

Problem je v prenosu podatkov in nadaljnji interpretaciji kaj odčitane meritve pomenijo. Jasno je, da števci delajo 15-minutne meritve, ni pa (javno) znano kako se te meritve prenesejo na strežnik, npr. če lahko med prenosom pride do okvare podatka. Predpisano je kako se ocenjuje poraba v primeru da meritve ni, ni pa iz podatkov na mojelektro razvidno kdaj je vrednost ocenjena in kdaj je vrednost neposredni odčitek iz števca.

Zato trdim, da bi moralo bit poleg meritve še informacija o stanju meritve.
Rad imam tole državico. <3

Thomxy ::

Jah... Ko sem jaz hotel pobrati dol moje 15 minutne podatke, sem imel par napačnih meritev, kjer je graf imel porabo 99999999 (kolikor je pač šlo). Zato mi je izračun, koliko bi moral po novem plačati, prikazal nekaj milijonov evrov.
Sem jim pisal (ne spomnim se več komu, lahko bi poiskal) in sem po nekaj razlaganja uspel, da so mi ročno to popravili...
Ni čist 100%, ne...

Tac20 ::

Thomxy je izjavil:

Jah... Ko sem jaz hotel pobrati dol moje 15 minutne podatke, sem imel par napačnih meritev, kjer je graf imel porabo 99999999 (kolikor je pač šlo). Zato mi je izračun, koliko bi moral po novem plačati, prikazal nekaj milijonov evrov.
Sem jim pisal (ne spomnim se več komu, lahko bi poiskal) in sem po nekaj razlaganja uspel, da so mi ročno to popravili...
Ni čist 100%, ne...


Imam tudi sam par takih vrednosti, kam si se obrnil a pač suppor moj-elektro?

Thomxy ::

Najprej sem pisal mojemu dobavitelju (Gen-i), ki me je napotil na mojega distribucijskega operaterja (Elektro primorska), kjer so po par poskusih rešili.

SambaShare ::

hruske je izjavil:


Problem je v prenosu podatkov in nadaljnji interpretaciji kaj odčitane meritve pomenijo. Jasno je, da števci delajo 15-minutne meritve, ni pa (javno) znano kako se te meritve prenesejo na strežnik, npr. če lahko med prenosom pride do okvare podatka. Predpisano je kako se ocenjuje poraba v primeru da meritve ni, ni pa iz podatkov na mojelektro razvidno kdaj je vrednost ocenjena in kdaj je vrednost neposredni odčitek iz števca.


Problem ni v prenosu, ti iz glave povem da imaš mehanizme za detekcijo napak pri prenosu vsaj na dveh OSI nivojih (MAC in DLMS/COSEM security). Če podatek je, je tak kot ga je poslal števec. Torej ali zabluzi števec na izvoru, ali nekje pri procesiranju v centru.

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

Pač kuhanje žabe. Nekatere bodo regljale, druge otopele, nekatere izkočile.
Izkočile, bodo lepo mele lepe prihranke, ročno ali avtomatika za omejitev konic.
Trenutno ob mesečni porabi ~ 1Mwh, je trenutna konica 4.6kW.
Pač lepo koriščenje zelenega pasa SE in rahla prerazporeditev delovanja PS.
V moj Elektro, nastavljeni bloki na 5.9KW. V ME lahko sam nastavljaš bloke za 2m vnaprej.
Morajo pa še izvesti alarmiranje - obveščanje preko SMSsov o prekoračitvi.
Drgač, pa 1x 1kW prekoračitve sploh ni drag... :):)

feryz ::

0x prekoračitev je še cenejša.
Se pravi, vse bloke na 14 kW, kot je zdaj in si miren. Če gre čez, bo itak števec poskrbel za to. Niti sms-a ne rabiš.
Podražitev zaradi tega, da si na istem? Baje zanemarljiva, vsaj tako agencija trdi.

Racunalnik ::

Kako ti bodo teh več različnih blokov tarif obračunavali če maš navaden števec ki ima samo dnevno in nočno tarifo?

hruske ::

Racunalnik je izjavil:

Kako ti bodo teh več različnih blokov tarif obračunavali če maš navaden števec ki ima samo dnevno in nočno tarifo?


Če še nimaš števca, ki omogoča 15-minutne meritve, se ti obračuna drugače oz. podobno kot sedaj: pavšalni znesek omrežnine za moč glede na moč varovalk ter VT/MT/ET po porabi.
Rad imam tole državico. <3

joez7 ::

Racunalnik je izjavil:

Kako ti bodo teh več različnih blokov tarif obračunavali če maš navaden števec ki ima samo dnevno in nočno tarifo?

Ne. V novem sistemu je določeno 45% priključka.
Ob 20A varovalkah, je to 13,2kW x 0.45 = 5,9Kw v vseh blokih.
Ne se sekirat, do konca leta naj bi bili vsi na 15min.

feryz je izjavil:

0x prekoračitev je še cenejša.
Se pravi, vse bloke na 14 kW, kot je zdaj in si miren. Če gre čez, bo itak števec poskrbel za to. Niti sms-a ne rabiš.
Podražitev zaradi tega, da si na istem? Baje zanemarljiva, vsaj tako agencija trdi.


Ni res, po starem nimaš nikoli 14kW. 20A = 7kW, 25A = 10kW, daj malo preberi.
Ja si kar seštej vse bloke po 14kW - maš kar konkreten znesek na letnem nivoju ~700EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

feryz ::

Zate ne vem, ampak jaz imam 3x 20A varovalke. In te tudi plačujem.
Koliko jih računajo, je pa njihova stvar.
Vsekakor mnogo manj, kot po novem.

joez7 ::

feryz je izjavil:

Zate ne vem, ampak jaz imam 3x 20A varovalke. In te tudi plačujem.
Koliko jih računajo, je pa njihova stvar.
Vsekakor mnogo manj, kot po novem.


Gdaj si nazadnje pogledal, prebral in razumel račun od elektra? (ne samo položnice)
Ne gledat samo prezvečenih novic.
Če maš 3x20A po starem plačuješ 7kW priključne moči. Poleg tega plačuješ omrežnino za porabljene - preneseno el. energijo.
Če daš isto moč v simulator izračuna po novem, ti pokaže na letni ravni ~ -10%. Se pravi manj.
To je ob predpostavki, povprečen porabnik z 450kWh mesečno.
Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.

starfotr ::

Treba je ločit med priključno in obračunsko močjo.

joez7 ::

starfotr je izjavil:

Treba je ločit med priključno in obračunsko močjo.


Saj ločimo. Sem zgoraj pomotoma navedel. Pravilno je 7kW obračunske moči.
Priključno (pa ne vse) plačaš ob novem priklopu
Obračunsko pa plačuješ vsak mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Mato989 ::

Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.


Se pravi mi se borimo proti preveliki porabi tako da edino stvar zajebemo v kontra?

Genialno ni kaj!!

Tale anomalija če kaj bi morala biti obratna...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

starfotr ::

Priključna moč in priključnina sta 2 različni zadevi.

Obračunska močni priključna moč sta za gospodarstvo enaki. Za gospodinjstva pa različni. To je izum politike, neke vrste subvencija in nima nobene zveze z močjo. 7 kW za 3x20 A je fikcija, saj gre v realnosti za 14 kW priključne moči.

Lahko ti namesto 7 kW obračusnke moči poimenovali krompirjeva moč. Bilo bi enako nesmiselno, kot je sedaj s 7 kW.

Mato989 je izjavil:

Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.


Se pravi mi se borimo proti preveliki porabi tako da edino stvar zajebemo v kontra?

Genialno ni kaj!!

Tale anomalija če kaj bi morala biti obratna...


Porabi 1 kWh na mesec. In porabi 1000 kWh na mesec. Pa si izračunaj ceno na kWh. Vseeno po katerem sistemu. Tista 1 kWh bo draga ko žafran.

Cilj ni nikoli porabit manj ali varovati okolje. Cilj je iztržit čim več denarja. Tudi davkov in trošarin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Lonsarg ::

Strošek omrežja je dejansko neodvisnen od porabe. Velik del je fiksen strošek, določen del pa vpliva moč v konicah (ker je po konici treba dimenzionirati omrežje). Če ti ko ni konice porabiš 10kWh ali pa 100kWh prav nič ne vpliva na stroške.

Stroške same elektrike pa že itak imamo ločeno.

starfotr ::

Na omrežje vpliva poraba, večja poraba pomeni večje gretje. In tudi vreme ter ostali dejavniki. Vreme je pomembno za porabo, mrzlo vreme poviša porabo in s tem gretje vodnikov. Prav tako na primer vremensko pogojeno gretje ali hlajenje vodnikov vpliva na zmogljivost omrežja.

Seveda ob stalni rasti porabe elektrike (cca. 3 % na leto) terja ščasoma nadgradnje omrežja. Sicer je še vedno dovolj kapacitet ampak enkrat bomo dosegli vrh.

DSmidgy ::

Odgovor na: Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.
Niso stvari glede moči tako enostavne. Ena del stroška elektro infrastrukture je, da se mora do vsakega objekta pripeljati kable ustreznih dimenzij (te kable varujejo varovalke) in potem to vzdrževati = omrežnina za priključno moč. Potem imamo še dejansko porabo ob špicah in to narekuje dimenzijo transformatorjev in dimenzijo dovodnih kablov do njih = omrežnina za porabo.

Lahko za primer vzamemo naselje ob smučišču. Poleti je poraba majhna, ker ogrevanje takrat ni potrebno. Pozimi, ko so nastanitve polne, pa je objekte potrebno ogrevati. In če so nameščene TČ, je potrebno ustrezno dimenzionirati kable do objektov, transformatorje. SE tu ne pomagajo, ker elektriko pridelajo poleti, ko jo objekti ne koristijo. In zato je potrebno zaračunati omrežnino za priključno moč (dimenzija kablov) in omrežnino na porabo (hkratno delovanje TČ) toliko višjo, ker je cel sistem potrebno dimenzionirati glede na porabo v tistem mesecu ali dveh. Lahko, da ostali del leta poraba energije samo 10% tega pozimi, pa zato strošek omrežja ne bo skoraj nič manjši.

Izgleda so na agenciji ocenili, da višja omrežnina za priključno moč bolj ustreza dejanski rabi kot višja omrežnina na porabo, kot imamo sedaj. Zraven še elektro gospodarstvo pravi, da se omrežje preobremenjuje tudi zaradi domačih SE (link). V članku je predlagano, da se SE omeji na 50% njihove moči, da se poreže ekscesno proizvodnjo poleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

mertseger ::

joez7 je izjavil:


Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.

Ne ni, ker bo vsak pač plačal isto omrežnino za določeno prilkučno moč. Če ti hočeš 3x20A varovalke ker boš 2 uri na leto rabil to moč to ni problem elektra, oni morajo zaradi tebe zagotoviti to moč in ustrezno omrežje zadaj enako kot za tistega ki rabi tako moč 8000 ur na leto. Temu se pač omrežnina bolj splača kot tebi.

delavec44 ::

Ampak zakaj? Če 2x letno rabi presežno moč je verjetnost, da bo to takrat kot vsi ostali majhna. Verjetno se omrežja gradijo na neko predvideno povprečno porabo vseh priključenih porabnikov + toleranca in ne na max. možno?

Vsaj internet delajo tako.

In če plačamo penale, je pa naenkrat omrežje dovolj močno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

joez7 ::

DSmidgy je izjavil:

Odgovor na: Manjši porabniki (kWh) bodo plačevali več, potratneži pa manj - to je pač anomalija.
Niso stvari glede moči tako enostavne. Ena del stroška elektro infrastrukture je, da se mora do vsakega objekta pripeljati kable ustreznih dimenzij (te kable varujejo varovalke) in potem to vzdrževati = omrežnina za priključno moč. Potem imamo še dejansko porabo ob špicah in to narekuje dimenzijo transformatorjev in dimenzijo dovodnih kablov do njih = omrežnina za porabo.

Lahko za primer vzamemo naselje ob smučišču. Poleti je poraba majhna, ker ogrevanje takrat ni potrebno. Pozimi, ko so nastanitve polne, pa je objekte potrebno ogrevati. In če so nameščene TČ, je potrebno ustrezno dimenzionirati kable do objektov, transformatorje. SE tu ne pomagajo, ker elektriko pridelajo poleti, ko jo objekti ne koristijo. In zato je potrebno zaračunati omrežnino za priključno moč (dimenzija kablov) in omrežnino na porabo (hkratno delovanje TČ) toliko višjo, ker je cel sistem potrebno dimenzionirati glede na porabo v tistem mesecu ali dveh. Lahko, da ostali del leta poraba energije samo 10% tega pozimi, pa zato strošek omrežja ne bo skoraj nič manjši.

Izgleda so na agenciji ocenili, da višja omrežnina za priključno moč bolj ustreza dejanski rabi kot višja omrežnina na porabo, kot imamo sedaj. Zraven še elektro gospodarstvo pravi, da se omrežje preobremenjuje tudi zaradi domačih SE (link). V članku je predlagano, da se SE omeji na 50% njihove moči, da se poreže ekscesno proizvodnjo poleti.


Hudič je v tem, da nimajo tako. Na našem oddcepu 3x63A so nas nabuhali 22 uporabnikov po 3x20A in nam lepo zaračunavajo. Ko tete pečejo potico - pač pregori varovalka 63A. Oni to imenujejo faktor istočasnosti.
Problem je v tem - ko je bilo izdano lokacijsko in gradbeno dovoljenje, nas je blo na oddcepu samo 12 uporabnikov. Nato pa z leti novi priključki in štrikanje na obstoječi vod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

hruske ::

joez7 je izjavil:


Hudič je v tem, da nimajo tako. Na našem oddcepu 3x63A so nas nabuhali 22 uporabnikov po 3x20A in nam lepo zaračunavajo. Ko tete pečejo potico - pač pregori varovalka 63A. Oni to imenujejo faktor istočasnosti.
Problem je v tem - ko je bilo izdano lokacijsko in gradbeno dovoljenje, nas je blo na oddcepu samo 12 uporabnikov. Nato pa z leti novi priključki in štrikanje na obstoječi vod.


Ja, in ko se to enkrat začne dogajat dovolj pogosto, pride Elektro, potegne nov SN vod in postavi nov trafo in del ljudi preveže.
Rad imam tole državico. <3

DSmidgy ::

@joez7, izgleda da naredijo vse, da jim ni potrebno vlagat v infrastrukturo. Meni hiše niso hoteli priklopiti na obstoječi trafo, ker je bil že prezaseden (če se ne motim, je bila že napetost dokaj nizka). In sem moral sam plačati za infrastrukturo za priklop na drug trafo (ki je na srečo bil v bližini). Ni bilo poceni. Sem mislil, da to pokrije komunalni prispevek, ki v LJ znaša toliko kot nakup nevzdrževane stare hiše v Prekmurju.

joez7 ::

hruske je izjavil:

joez7 je izjavil:


Hudič je v tem, da nimajo tako. Na našem oddcepu 3x63A so nas nabuhali 22 uporabnikov po 3x20A in nam lepo zaračunavajo. Ko tete pečejo potico - pač pregori varovalka 63A. Oni to imenujejo faktor istočasnosti.
Problem je v tem - ko je bilo izdano lokacijsko in gradbeno dovoljenje, nas je blo na oddcepu samo 12 uporabnikov. Nato pa z leti novi priključki in štrikanje na obstoječi vod.


Ja, in ko se to enkrat začne dogajat dovolj pogosto, pride Elektro, potegne nov SN vod in postavi nov trafo in del ljudi preveže.


JA SANJAJ. Se že 15let borimo, da nas prevežejo iz podeželskega 20kV odcepa, na mestni (vsak sneg - veja na vodu), pa sta voda 20m narazen. Trafo majo dovolj močan, problem je 200m voda, ki ga menjujejo že 10let - žal neuspešno ☺. Sto in en izgovor.
Pri omejevanju SE je potrebno ločit production in export. Tud ob omejitvi exporta na 25% Ppik, lahko koristim 100% production v zelenem pasu.

Mato989 ::

Dejansko bi najbolj prav bilo da bi omrežnina bila fiksna, poraba pa samo kar porabiš elektrike, to bi sicer še zmeraj "teplo" najbolj nizke in varčne porabnike ampak bi bilo najbolj fer.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

joez7 ::

Najbolj fer je blo v stari jugi ☺. Kol kW tolk pa računa. Ena vrstca in pika.
Je pa bla kWh nekoliko dražja.
Opažam, da vse bolj lupijo male porabnike.
Prva žarnica = 20€ mesečno.
Prvi kozarec vode = 15€ mesečno
Prvi kW ogrevanja = 30€ mesečno
Prva vrečka smeti = 30€ mesečno .....

Mato989 ::

joez7 je izjavil:

Najbolj fer je blo v stari jugi ☺. Kol kW tolk pa računa. Ena vrstca in pika.
Je pa bla kWh nekoliko dražja.
Opažam, da vse bolj lupijo male porabnike.
Prva žarnica = 20EUR mesečno.
Prvi kozarec vode = 15EUR mesečno
Prvi kW ogrevanja = 30EUR mesečno
Prva vrečka smeti = 30EUR mesečno .....


No to ni najbolj FER, to je najbolj progresivno... dejansko je tako da če imaš ti bajto in porabiš 1 KW (izmišljujem si) je strošek omrežja do tebe enak kot do soseda ki porabi 300 KW... zato je prav da oba plačata recimo omrežnine XY EUR in potem za vsak KWh porabe še +Z
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

joez7 ::

DSmidgy je izjavil:

@joez7, izgleda da naredijo vse, da jim ni potrebno vlagat v infrastrukturo. Meni hiše niso hoteli priklopiti na obstoječi trafo, ker je bil že prezaseden (če se ne motim, je bila že napetost dokaj nizka). In sem moral sam plačati za infrastrukturo za priklop na drug trafo (ki je na srečo bil v bližini). Ni bilo poceni. Sem mislil, da to pokrije komunalni prispevek, ki v LJ znaša toliko kot nakup nevzdrževane stare hiše v Prekmurju.


Ja zdaj pa glej, da bodo na tvojo investicijo lepo priklapljali nove uporabnike..... tak je blo pri nas.

DSmidgy ::

@Mato989, ne bi bilo OK. Ker bi elektro firme ali a) infrastrukturo bolj dimenzioniralo kot je to narejeno sedaj in bi vsi plačevali (obšutno) več ali b) bi ostalo tako kot sedaj z faktorjem istočasnosti, kjer pa je potrebno zaračunati tistim, ki koristijo več moči v času največjih obremenitev. Agencija se je odločila bolj z b) kot za a).

joez7 ::

Mato989 je izjavil:

joez7 je izjavil:

Najbolj fer je blo v stari jugi ☺. Kol kW tolk pa računa. Ena vrstca in pika.
Je pa bla kWh nekoliko dražja.
Opažam, da vse bolj lupijo male porabnike.
Prva žarnica = 20EUR mesečno.
Prvi kozarec vode = 15EUR mesečno
Prvi kW ogrevanja = 30EUR mesečno
Prva vrečka smeti = 30EUR mesečno .....


No to ni najbolj FER, to je najbolj progresivno... dejansko je tako da če imaš ti bajto in porabiš 1 KW (izmišljujem si) je strošek omrežja do tebe enak kot do soseda ki porabi 300 KW... zato je prav da oba plačata recimo omrežnine XY EUR in potem za vsak KWh porabe še +Z


Misliš 1kWh ali 300kWh Porabe?
PA saj si omrežje sam financiral z priklopom.
Očitno so ti tastari zgradili bajto (tud plačali), pri nas smo sami kopali in plačali.

DSmidgy ::

joez7 je izjavil:

DSmidgy je izjavil:

@joez7, izgleda da naredijo vse, da jim ni potrebno vlagat v infrastrukturo. ...

Ja zdaj pa glej, da bodo na tvojo investicijo lepo priklapljali nove uporabnike..... tak je blo pri nas.

Ne bo potrebno čakat - so to že naredili. :)
««
61 / 65
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26424954 (1346) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789659 (6184) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815247 (7155) bosmla

Več podobnih tem