» »

Davek na premozenje

Davek na premozenje

«
1
2

kiberpunk ::

Pozdravljeni,

Slucajno sem naletel na omenjeno temo davka na premozenje, ko me je znanec vprasal ali tudi mi placujemo to. Odkar sem lastnik stanovanja v LJ, nisem se prejel nobene pobude ali terjatve s strani FURS-a da bi moral placat kaksen davek na premozenje. Ko brskam po uradnih spletnih straneh deluje, kakor da bi morala to placat in tudi napovedat v 15d od nakupa stanovanja. Verjetno tega nisva storila - iskreno se ne spomnim, ker nama je notar in banka pomagala speljati celoten nakup.

Potem sem sel preveriti se dalje, med znanci noben tega ne placuje. Na forumih pa sem nasel teme izpred 10 let, kjer eni placujejo, drugi pa ne. Od cesa je to odvisno? Kako to da nas niso terjali? Namrec ta znanec, ki me je vprasal, je dobil prav poziv iz FURSa da morajo oddati napoved za odmero davka na premozenje. Tega pa mi zagotovo nismo dobili. Eni trdijo da ce si lastnik in prijavljen tam si oproscen, drugi spet da ne. Potem se pojavijo razlogi da morda vsaka obcina tega ne uveljavlja.

Ima kdo kaksne informacije s prve roke? Sicer se bom pozanimal tudi na FURSu, ampak bi rad imel kaksne informacije iz 'prakse' preden grem v pogovor z njimi.

Utk ::

Ti se moraš prijavit za ta davek, če ne, te bo pač furs slej ko prej našel in boš takrat prijavil, ni takoj kazen. Ampak po zakonu bi moral sam v 15 dnevih.
Ali potem res kaj plačaš ali ne je pa odvisno od velikosti itd.

WhiteAngel ::

kiberpunk je izjavil:

Pozdravljeni,

Slucajno sem naletel na omenjeno temo davka na premozenje, ko me je znanec vprasal ali tudi mi placujemo to. Odkar sem lastnik stanovanja v LJ, nisem se prejel nobene pobude ali terjatve s strani FURS-a da bi moral placat kaksen davek na premozenje.


Je to tvoja edina nepremičnina? Ker prvi odstavek FURSove brošure pravi:
Davek od premoženja plačujejo fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo.


Če živiš v njej, to ni to.

Navodila: https://fu.gov.si/fileadmin/Internet/Da...

Zgodovina sprememb…

kiberpunk ::

@Utk: Kako neprijetno, pa sva mislila takrat pred leti da sva se po 'pravilih' speljala. Res sva pooblastila notarja da nama spelje celoten nakup (rabljeno stanovanje) in prosila tudi banko kjer sva jemala kredit, da naju vodijo skozi vse potrebne zadeve s prijavami in odjavami. Pa se tega ocitno niso spomnili. Nevem kaj je zdaj bolje cakat da nas 'najdejo' ali se jim javiti, in priznati da tega nismo vedeli.

@WhiteAngel: Ja to je najina edina nepremicnina v lasti in tukaj imava tudi stalno prebivalisce, ter ziviva tukaj odkar sva ga kupila. Sem bral po spletu in so nekateri tudi pisali da ce zivis in imas stalno prebivalisce tu, potem si oproscen davka - ampak so se spet drugi komentarji pojavili, da to ne drzi in da kljub temu placujejo ta davek.

Utk ::

Ti moraš prijavit v vsakem primeru, ali plačaš ali ne je pa drugo.
Lahko tudi zdaj prijaviš, sej ni panike, in če ste prijavljeni not, ali pa če je novogradnja, se itak nič ne plača.

kiberpunk ::

Utk je izjavil:

Ti moraš prijavit v vsakem primeru, ali plačaš ali ne je pa drugo.
Lahko tudi zdaj prijaviš, sej ni panike, in če ste prijavljeni not, ali pa če je novogradnja, se itak nič ne plača.


Mogoce ves zakaj pa so ti znanci dobili prav poziv iz FURSa da prijavijo? Ker mi tega res nismo dobili. Je pa res da so oni kupili stanovanje v drugi obcini in sele pred 1 letom.

Utk ::

Slej ko prej dobiš. Ponavadi dobiš v pol leta, enem, čudno da niste. Ali pa ste, in ker itak ne plačujete, ste že pozabili na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kiberpunk ::

Utk je izjavil:

Slej ko prej dobiš. Ponavadi dobiš v pol leta, enem, čudno da niste. Ali pa ste, in ker itak ne plačujete, ste že pozabili na to.


Bi si upal trditi da res nismo, ker bi zagotovo potem oddal vlogo. Poskusam biti azuren kar se tice vseh teh davkov in pravil, ampak ocitno vsega nisem dobro preveril ob nakupu. Ampak ce bi dobil taksen poziv kot so oni, bi se zagotovo odzval. Me zanima kaj so pa pogoji da si oproscen, stanovanje je 2-sobno (malo manj kot 60m2), ampak celotna stavba je pomoje precej vec kot 160m2 skupnih stanovanjskih povrsin (mislim da je ene 70 stanovanj v teh stavbi vse skupaj) in koliko razumem tisti stavek se uposteva celotna stanovanjska povrsina stavbe, in ne samo najino stanovanje.

Utk ::

Če nisi celga bloka kupil te nič ne briga kolk stanovanj je not.

energetik ::

O čem je to govora, o NUSZ?
Jaz sem prvič dobil NUSZ za plačat nekje 1 leto po vselitvi, če se ne motim. Nič nisem prijavljal.
vires in numeris

Utk ::

Davek na premoženje, to je drugo. Ko kupiš stanovanje, hišo, naj bi to prijavil. Tvoja je novogradnja, 10 let itak ne plačaš nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fikus_ ::

FURS načeloma ve, da imaš premoženje. Če jim kaj ni jasno, te pozovejo, da se izjasniš.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ducy ::

Davek na premoženje plačaš, tudi če sam živiš v tej nepremičnini.
Plačuje se za stanovanja/hiše, večje od 160m2.
Tega ne plačujejo vsi, ker je to pri nas zelo neurejeno in so bile precejšnje kolobocije v preteklosti s tem davkom, itd...
Ko te enkrat imajo v evidenci, plačuješ vedno. (V kolikor imaš več kot 160m2).
Lastniki novih stanovanj/hiš prvih 10 let ne plačujejo ničesar. (to ne pomeni, da si kupil 10 let staro stanovanje in si ti sedaj nov lastnik in zopet 10 let ne boš plačeval. Doba teče od izgradnje stanovanja/hiše)

Če še nisi prijavil, lahko to storiš kot "samoprijava" (mislim, da kar preko spleta) in sploh ne bo panike.
Če pa ne prijaviš, pa tudi ne bo nobene panike in ne boš plačal nič za nazaj, ampak od takrat naprej, ko/če ugotovijo. V kolikor pa nimaš več kot 160m2, pa sploh nimaš razloga za skrb.
(no razen, če ne poseduješ še kakšne druge nepremičnine ali stanovanja)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ducy ()

Lonsarg ::

V bistvu je žalostno da za take osnove, ki so itak vse v evidenci, sploh moraš sam nekaj prijavljat. No saj v praksi ne rabiš ker v praksi preko sistema sčasoma sami ugotovijo, pač banana država ko se praksa in zakon razlikujeta :)

kiberpunk ::

ducy je izjavil:

Davek na premoženje plačaš, tudi če sam živiš v tej nepremičnini.
Plačuje se za stanovanja/hiše, večje od 160m2.
Tega ne plačujejo vsi, ker je to pri nas zelo neurejeno in so bile precejšnje kolobocije v preteklosti s tem davkom, itd...
Ko te enkrat imajo v evidenci, plačuješ vedno. (V kolikor imaš več kot 160m2).
Lastniki novih stanovanj/hiš prvih 10 let ne plačujejo ničesar. (to ne pomeni, da si kupil 10 let staro stanovanje in si ti sedaj nov lastnik in zopet 10 let ne boš plačeval. Doba teče od izgradnje stanovanja/hiše)

Če še nisi prijavil, lahko to storiš kot "samoprijava" (mislim, da kar preko spleta) in sploh ne bo panike.
Če pa ne prijaviš, pa tudi ne bo nobene panike in ne boš plačal nič za nazaj, ampak od takrat naprej, ko/če ugotovijo. V kolikor pa nimaš več kot 160m2, pa sploh nimaš razloga za skrb.
(no razen, če ne poseduješ še kakšne druge nepremičnine ali stanovanja)


A teh 160m2 potem dejansko pomeni koliko imas ti v lasti? Tezko razumem iz uradne spletne strani:
"Če stanovanjska površina stavbe (v kateri ima zavezanec ali njegovi ožji družinski člani stalno prebivališče) meri manj kot 160 m2, se davek ne odmeri. "

"Stanovanjska povrsina stavbe" to zveni kot celotna stavba, torej blok. Za celoten blok bi pa rekel da presega 160m2 povrsina, ker je v eni etazi kar veliko stanovanj (7).

fikus_ ::

Kar imaš v lasti .....

Ali imaš v lasti cel blok?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kiberpunk ::

fikus_ je izjavil:

Kar imaš v lasti .....

Ali imaš v lasti cel blok?


Nimam. :)
Skupaj s kletnimi prostori, bi rekel da je morda 65m2. Me pa vseeno preseneca ker znanec ki je dobil za placat, tudi nima 160m2 stanovanje.

energetik ::

ducy je izjavil:

Davek na premoženje plačaš, tudi če sam živiš v tej nepremičnini.
Plačuje se za stanovanja/hiše, večje od 160m2.
Tega ne plačujejo vsi, ker je to pri nas zelo neurejeno in so bile precejšnje kolobocije v preteklosti s tem davkom, itd...
Ko te enkrat imajo v evidenci, plačuješ vedno. (V kolikor imaš več kot 160m2).
Lastniki novih stanovanj/hiš prvih 10 let ne plačujejo ničesar. (to ne pomeni, da si kupil 10 let staro stanovanje in si ti sedaj nov lastnik in zopet 10 let ne boš plačeval. Doba teče od izgradnje stanovanja/hiše)

Če še nisi prijavil, lahko to storiš kot "samoprijava" (mislim, da kar preko spleta) in sploh ne bo panike.
Če pa ne prijaviš, pa tudi ne bo nobene panike in ne boš plačal nič za nazaj, ampak od takrat naprej, ko/če ugotovijo. V kolikor pa nimaš več kot 160m2, pa sploh nimaš razloga za skrb.
(no razen, če ne poseduješ še kakšne druge nepremičnine ali stanovanja)

Priznam da nisem imel pojma, da obstaja še kak druga davek na nepremičnino, kot NUSZ. Pa davek prodajalca ob prodaji. 8-O

Očitno na srečo je naša bajta pod 160m2.

Vidim pa, da so bile strašne kolobocije s tem zakonom, ki se je z 1.1.2014 nehal izvajati, nato marca 2014 spet začel veljati.. To je res ena banana država. ;((
vires in numeris

Baja ::

plačač prvo leto po nakupu rabljene nepremičlnine, ker prejšnjo leto nisi živel notri. drugo leto ne plačaš več nič (ker si prejsnjo leto zivel notri).

energetik ::

Baja je izjavil:

plačač prvo leto po nakupu rabljene nepremičlnine, ker prejšnjo leto nisi živel notri. drugo leto ne plačaš več nič (ker si prejsnjo leto zivel notri).
Bajto si lastim že 10 let, živim pa 8 let, pa nisem še nikoli dobil ničesar drugega kot položnice za NUSZ.
vires in numeris

kiberpunk ::

Baja je izjavil:

plačač prvo leto po nakupu rabljene nepremičlnine, ker prejšnjo leto nisi živel notri. drugo leto ne plačaš več nič (ker si prejsnjo leto zivel notri).


Jaz tudi za prvo leto nisem nic dobil. Torej ta davek se placa samo enkrat po nakupu? IN od takrat ce not zivis in si prijavljen, ne placujes vec?

Baja ::

to sta kupla nove bajte al rabljene? ker mislim da za nove ni tega davka, pol pa itak notri živiš in spet ni davka.

kiberpunk ::

Baja je izjavil:

to sta kupla nove bajte al rabljene? ker mislim da za nove ni tega davka, pol pa itak notri živiš in spet ni davka.


v mojem primeru je stanovanje, rabljeno. Blok je iz 80ih let.

kixs ::

kiberpunk je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Kar imaš v lasti .....

Ali imaš v lasti cel blok?


Nimam. :)
Skupaj s kletnimi prostori, bi rekel da je morda 65m2. Me pa vseeno preseneca ker znanec ki je dobil za placat, tudi nima 160m2 stanovanje.


Najprej tocno preveri kaj je dobil za placat.

ducy ::

OMG... eni ste pa res...
Sem napisal TOČNO kako je.
10 let od NOVOGRADNJE se ne plača nič. Ni važno kateri lastnik si. Se pravi ko je enkrat hiša/stanovanje staro 10 let, se plača.
Plača se SAMO v primeru, če je kvadratura večja od 160m2 in plača se na presežek teh m2.
Plača se (tudi) če živiš notri. Ali pa če imaš več nepremičnin (torej, da ene ne uporabljaš za bivanje).
Kvadratura se upošteva celotna. Garaža (sem npr. ne spada nadstrešek), drvarnica, klet, delavnica, prostor za počitek/telovadbo, itd.. Vse.
In kot omenjeno. Eni imate več kot 160m2 ampak "niste v evidenci". Bodite hvaležni in NE brožajte. Poznam ogromno ljudi, ki ne plačujejo.

Utk ::

160 je meja za hišo, za stanovanje je druga meja.
Ja, v evidenci nisi dokler se ne karkoli spremeni glede stanovanja, hiše. Če nekdo kupi, deduje, karkoli, potem se furs slej ko prej dokoplje do tega. Dokler ne...ne diraj lava dok spava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

ducy je izjavil:

Poznam ogromno ljudi, ki ne plačujejo.
Jaz sploh ne poznam nobenega, ki bi plačeval kaj drugega kot NUSZ.
vires in numeris

kiberpunk ::

Ce res ni kaksne kazni za 'neprijavo', je morda res bolje pocakati da ti 'najdejo'. Sem govoril tudi s starsi, oni tudi tega ne placujejo in niso se slisali za taksen davek, tako da se lahko zgodi da te res dolgo 'iscejo'.

ducy ::

jaz plačujem... ker sem pač nepremičnino pred par leti kupil in tako "prišel v evidenco" ;( .. jeb*m jim ..

kiberpunk ::

ducy je izjavil:

jaz plačujem... ker sem pač nepremičnino pred par leti kupil in tako "prišel v evidenco" ;( .. jeb*m jim ..


Mogoce se spomnis, so oni bili proaktivni in vas kontaktirali - ali pa si sam izpolnil vlogo po nakupu?

kamiKaZaA ::

Sam imam 1 nepremičnino pod 160m2. Zdaj pa me zanimajo sledeči primeri, če bi moral plačevati davek na premoženje:

a) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini manjši od 160m2, kateri oddajaš

b) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 novi nepremičnini (novogradnji), kateri oddajaš

c) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini, kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

d) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini (novogradnji), kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

e) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini, kateri oddajaš in še 2 nepremičnini (novogradnji), kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

f) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 1 stanovanje ob jezeru, 1 vikend v vukojebini in 1 stanovanje ob morju, katere ne oddajaš ampak jih uporabljaš za oddih in še 2 nepremičnini novogradnji, kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

Hvala za odgovore od a) do f)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamiKaZaA ()

fikus_ ::

Za nepremičnino v kateri živiš in je pod 160m2 , ne plačaš davka, če je več plačaš za razliko. Ostalo si lahko razlagaš iz tega.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kamiKaZaA ::

fikus_ je izjavil:

Za nepremičnino v kateri živiš in je pod 160m2 , ne plačaš davka, če je več plačaš za razliko. Ostalo si lahko razlagaš iz tega.

A ni tako, da če je več kot 160 m2 potem plačaš na vrednost nepremičnine in ne na presežek (razliko od 160m2)?

Recimo za to nepremičnino bi plačal po 10 letih cca. 2.600 eurov/letno davka, ker je nepremičnina s 163 m2 neto. Novogradnja 163m2 - 399.000 eurov:
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Vrstna hiša N4.6
https://primius.si/enota/vrstna-hisa-n4...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamiKaZaA ()

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu je žalostno da za take osnove, ki so itak vse v evidenci, sploh moraš sam nekaj prijavljat. No saj v praksi ne rabiš ker v praksi preko sistema sčasoma sami ugotovijo, pač banana država ko se praksa in zakon razlikujeta :)


V praksi ni treba prijavljat, če si zaveden v zemljiški knjigi kot lastnik. Stauhajo sami tako kot NUSZ.

kamiKaZaA je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za nepremičnino v kateri živiš in je pod 160m2 , ne plačaš davka, če je več plačaš za razliko. Ostalo si lahko razlagaš iz tega.

A ni tako, da če je več kot 160 m2 potem plačaš na vrednost nepremičnine in ne na presežek (razliko od 160m2)?

Recimo za to nepremičnino bi plačal po 10 letih cca. 2.600 eurov/letno davka, ker je nepremičnina s 163 m2 neto. Novogradnja 163m2 - 399.000 eurov:
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...


Ne. Pa vrednotena je po GURS, ne po neperemicnine.net. Pa parcele je oproščene 1000m2.

Zgodovina sprememb…

kamiKaZaA ::

WhiteAngel je izjavil:

kamiKaZaA je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za nepremičnino v kateri živiš in je pod 160m2 , ne plačaš davka, če je več plačaš za razliko. Ostalo si lahko razlagaš iz tega.

A ni tako, da če je več kot 160 m2 potem plačaš na vrednost nepremičnine in ne na presežek (razliko od 160m2)?

Recimo za to nepremičnino bi plačal po 10 letih cca. 2.600 eurov/letno davka, ker je nepremičnina s 163 m2 neto. Novogradnja 163m2 - 399.000 eurov:
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...


Ne. Pa vrednotena je po GURS, ne po neperemicnine.net. Pa parcele je oproščene 1000m2.

Po GURSu je bivalna površina 163,71 m2. Torej kdor bo to kupil bo oproščen davka na premoženje (po 10. letih bivanja v njej)?
https://primius.si/enota/vrstna-hisa-n4...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamiKaZaA ()

fikus_ ::

Tukaj je nekaj o davku na nepremičneine:
https://www.odvetnica-zagar.si/davki-na...

Ima kdo in ali lahko prilepi aninimizirano odločbo o davku, da bi se videlo, na osnovi česa in kako odmerijo davek.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

WhiteAngel ::

kamiKaZaA je izjavil:

Sam imam 1 nepremičnino pod 160m2. Zdaj pa me zanimajo sledeči primeri, če bi moral plačevati davek na premoženje:

a) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini manjši od 160m2, kateri oddajaš

b) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 novi nepremičnini (novogradnji), kateri oddajaš

c) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini, kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

d) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini (novogradnji), kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

e) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 2 nepremičnini, kateri oddajaš in še 2 nepremičnini (novogradnji), kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

f) imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in 1 stanovanje ob jezeru, 1 vikend v vukojebini in 1 stanovanje ob morju, katere ne oddajaš ampak jih uporabljaš za oddih in še 2 nepremičnini novogradnji, kateri sta prazni (investicija oz. parkiran denar)

Hvala za odgovore od a) do f)


Za prvo ne boš nič plačal, ker je manj kot 160m2 neto površine in prebivaš v njej. Ostalo plačaš lepo po GURS cenitvah. Ni važno, kaj počneš z njimi. Novogradnje so nekaj let upravičene plačevanja.

kamiKaZaA je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

kamiKaZaA je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za nepremičnino v kateri živiš in je pod 160m2 , ne plačaš davka, če je več plačaš za razliko. Ostalo si lahko razlagaš iz tega.

A ni tako, da če je več kot 160 m2 potem plačaš na vrednost nepremičnine in ne na presežek (razliko od 160m2)?

Recimo za to nepremičnino bi plačal po 10 letih cca. 2.600 eurov/letno davka, ker je nepremičnina s 163 m2 neto. Novogradnja 163m2 - 399.000 eurov:
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...


Ne. Pa vrednotena je po GURS, ne po neperemicnine.net. Pa parcele je oproščene 1000m2.

Po GURSu je bivalna površina 163,71 m2. Torej kdor bo to kupil bo oproščen davka na premoženje (po 10. letih bivanja v njej)?
https://primius.si/enota/vrstna-hisa-n4...


Mešaš hruške in jabolka. Nekaj plačuješ vsako leto, drugo je ob prodaji.

Zgodovina sprememb…

kamiKaZaA ::

WhiteAngel je izjavil:


Za prvo ne boš nič plačal, ker je manj kot 160m2 neto površine in prebivaš v njej. Ostalo plačaš lepo po GURS cenitvah. Ni važno, kaj počneš z njimi. Novogradnje so nekaj let upravičene plačevanja.

Hvala za odgovor. Torej hipotetično imaš 1 nepremičnino v kateri živiš in še nekaj nepremičnin v lasti (3-4), katerih skupna vrednost je 500.000€. Torej na to potem plačaš davek na premoženje, kar znese nekje cca. 3.600€/letno davka. Se to tako gleda ali ne?

WhiteAngel je izjavil:

Mešaš hruške in jabolka. Nekaj plačuješ vsako leto, drugo je ob prodaji.

Zanima me, če v tem primeru plačuješ po 10. letih davek na premoženje (ker je novogradnja letnik 2023) ali ne? Bivalna površina po GURSu je 163,70 m2. Kje si ti razbral, da me zanima davek ob prodaji? Zanima me izključno plačevanja davka na premoženje za točno ta primer nepremičnine, katerega sem dal kot primer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamiKaZaA ()

Baja ::

ja, za 3,7m2

kamiKaZaA ::

Baja je izjavil:

ja, za 3,7m2

In koliko je to davka letno? Vsaj približno. Jaz sem vedno mislil, da se davek plačuje po tej lestvici:


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamiKaZaA ()

Avenger ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu je žalostno da za take osnove, ki so itak vse v evidenci, sploh moraš sam nekaj prijavljat. No saj v praksi ne rabiš ker v praksi preko sistema sčasoma sami ugotovijo, pač banana država ko se praksa in zakon razlikujeta :)


Leta nazaj sem imel zaradi spleta okoliščin na Hrvaški banki nekaj denarja in sem ga pustil tam parkiranega, potem me je pa FURS pozval, da povem koliko obresti sem zaslužil. Seveda nisem imel pojma in če se prav spomnim, so mi v bistvu povedali pravilni odgovor, ki sem ga nato vpisal v obrazec. 8-O Mislm, resno. Ne mi težit za nekaj kar itak že veste. Al v čem je fora, da če bom napačno številko povedal, bom kaznovan? Tole OPjevo je ista zadeva. Vpogled imajo v VSE, ampak še vedno hočejo, da mi sami povemo in prijavljamo, kar bojo sicer na silo zahtevali...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Utk ::

Ostalo plačaš lepo po GURS cenitvah.

Ne, ne plačaš po GURS cenitvi, ampak po nekih točkah, ki so bile definirane nekje v začetku 80ih. Tam piše neka "vrednost", ampak ni to cenitev po GURS-u.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

arnecan1 ::

Zelo preprosto napisano:
https://www.mojprihranek.si/izpostavlje...
https://www.zurnal24.si/pod-streho/nepr...

NUSZ je strošek, ki ga je dolžan plačati dejanski uporabnik nepremičnine. V večini primerov je to lastnik nepremičnine, če je nepremičnina v najemu, pa je NUSZ dolžan plačati najemnik.

Plačilo NUSZ se na zahtevo za dobo 5 let oprosti občanu, ki je kupil novo stanovanje kot posamezen del stavbe ali zgradil, dozidal oziroma nadzidal družinsko stanovanjsko hišo.

Davek od premoženja - gre za povsem drugo dajatev, ki jo le v določenih primerih plača lastnik ali uživalec nepremičnine. Ta davek plačujejo fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo. Zavezanec mora vložiti napoved v 15 dneh od nakupa nepremičnine oziroma od izdaje uporabnega dovoljenja. Napoved se odda pri finančnem uradu, kjer nepremičnina leži.

Davka na premoženje so oproščeni prvi lastniki novogradenj (novih stanovanjskih hiš, stanovanj, garaž), in sicer za obdobje 10 let.

Davek se tudi NE odmeri, če stanovanjska površina stavbe, v kateri imajo zavezanec ali njegovi ožji družinski člani prijavljeno stalno prebivališče, meri manj kot manj kot 160 m2.

Oprostitev NI avtomatska, potrebna je samoprijava. Če se ne samoprijaviš, tudi če imaš pogoje za oprostitev, tvegaš globo. Kolikor mi je znano, se globe ljub temu ne izdajajo. zaenkrat.

Torej kiberpunk, ker živiš v stanovanju katero je manjše od 160 m2, najverjetneje ne boš plačal, ampak vseeno opravi samoprijavo, da bo vse po črki zakona.

kiberpunk ::

arnecan1 je izjavil:


Torej kiberpunk, ker živiš v stanovanju katero je manjše od 160 m2, najverjetneje ne boš plačal, ampak vseeno opravi samoprijavo, da bo vse po črki zakona.


Bom preveril z njimi. Sva zdaj sla preverjat stvari in tudi poloznic za stavbno zemljisce ne prejemava. To je bil najin prvi nakup nepremicnine, tako da nisva vedela na kaj vse morava biti pozorna. Opozorila pa tudi nisva dobila s strani FURS-a ali kogarkoli. Me preseneca da tudi za stavbno zemljisce nic nisva dobila - kako je pa to mogoce? A ni to direktno preko obcine sporoceno FURS-u? Ali pa morda prejsnji lastnik se zmeraj prejema, ker ni kaj odjavil? Samo to dvomim, ker je ze vec let od tega. Razen ce gre do kako preko upravnika stavbe - nisem preveril, jutri lahko poklicem.

kloko ::

Čudno je, da ne dobiš položnice za NUSZ, če si lastnik nepremičnine, država je kar učinkovita pri pošiljanju položnic, običajno.
Mogoče najprej preveriš, če si res vpisan kot lastnik nepremičnine, na zemljiški knjigi?
Na e-davkih se tudi lepo vidi, kaj ti pošilja FURS in če je vse plačano...

L.p., Kloko

kiberpunk ::

kloko je izjavil:

Čudno je, da ne dobiš položnice za NUSZ, če si lastnik nepremičnine, država je kar učinkovita pri pošiljanju položnic, običajno.
Mogoče najprej preveriš, če si res vpisan kot lastnik nepremičnine, na zemljiški knjigi?
Na e-davkih se tudi lepo vidi, kaj ti pošilja FURS in če je vse plačano...

L.p., Kloko


Sem sel pogledat v zemljisko knjigo. Oba sva vpisana, tako kot je treba. Na e-Davkih pa tudi ni nicesar kar bi bil dolzan ali kaksno obvestilo.

Cudno vse to..

Baja ::

ja, mene so tudi našli da sem bajto kupjo. no, vsaj tako sem mislo. vse zmerjo, na konci pa ugotovjo da mi težijo za garažo!

za bajto pa zaj ne vem, al majo že podatke al wtf?!? če majo za bajto, bi tudi za garažo mogli meti. po drugi strani, če so najšli jebeno garažo, kak so bajto zgrešli?

vglavnem, čudno, ja.

Ashrack ::

Imam 3 nepremicnine v Ljubljani. Dve oddajam v tretji zivim. Davek od premozenja samo placujem za tiste ki oddajam. FURS me je sam nasel :(
....

Comandante ::

Prvic cujem za ta davek :D

Kako pa je, ce sem 1/2 lastnik bajte z 200m2, v kateri zivim? Bi naj kaj placeval?

Za stanovanje 75m2 ne placujem nicesar, not ne zivim ze 5 let. Ve pa FURS za njega, ker placujem davek od najemnine.

arnecan1 ::

1. Za 1/2 hiše kjer živiš bi moral plačevati NUSZ. Premoženjskega davka ni, saj je kvadratura manjša od 160m2.

2. Za stanovanje 75m2 bi moral plačevati premoženjski davek, ker v njem ne živiš, razen če ni tam prijavljen kdo od tvojih otrok ali staršev. če nisi še nič dobil, je velika verjetnost, da nekoč boš, če je pravno vse urejeno. NUSZ ne rabiš plačevati, saj ne živiš v tem stanovanju. NUSZ bi moral plačevati tisti, kateri v njem živi, če sploh kdo živi seveda.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek od premoženja

Oddelek: Loža
174576 (230) Baja
»

Kdaj se bo spet splačalo kupit nepremičnino? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17439315 (16002) kriptobog
»

novo vrednotenje nepremičnin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14824753 (19737) buttcrack
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414939 (13425) Furbo

Več podobnih tem