» »

ohišje iz aluminija

ohišje iz aluminija

mloncar ::

imam nek unknown midi tower in imam namen naredit vodno hlajenje! kot vedno je pri izdelavi vodnega hlajenja problem prostor (razen če imaš big tower :D ) in tako ga imam tudi jaz.

zato sm pršu na zanimivo idejo... ...da si ohišje naredim sam! naredi bi ga iz aluminija... ...za ogrodje bi uporabu aluminjast L profil, da bi naredil zunanji ovir in ohišje s tem ojača, za stranice pa bi uporabil alu plošče (debelina 2-3mm)!

baker ven da se da enostavno doma spajkati (z gorilcem in žico)... ...pa me zanima, ali se de podobno varit (oz spajkat) tudi aluminij??


prosim za nasvete!!

Bevcan ::

Aluminij je zelo teško varit. mislim da za varjenje aluminija potrebuješ posebne varilne aparate sam ne me držat za besedo.

Yacksy ::

Za aluminiuj švasat rabiš posebne elektrode, pa še tekrat je teškoooooooooooo. Zna zajebavat

Če bi se tega loteval, bi lahko dele spojil z kovicami ali majhnimi šrafki.


Sam da ne boš mislu, da je to lahko. Te bo zajebavalo, sam na koncu se zna zgoditi, da se ti bo splačalo:D

Ash_ ::

Aluminji se da lotat ali variti.
Lota se po postopku plamenskega varjenja z dodajanjem aluminija v palčkah ter uporabo posebne paste ( fluks ). Postopek je zelo zapleten in ni tako enostaven kot se sliši.
Variš pa lahko na dva načina eden je MIG, drugi je pa TIK.
Pri prvem ti varilni aparat sam dodaja žico katera se nahaja v samem varilnem aparatu. Primeren je za večje debeline aluminija.
Drugi postopek TIK pa je veliko boljši za varjenje tankih aluminjastih delov, kakeršni so tudi Al ohišja, pa tudi zvar je lepši, tanjši. Pri tem postopku pa ti sam dodajaš žico za varjenje in ti je ne dodaja aparat.

No to je na hitro povedano kako se da aluminji variti ali lotati.
Sam moram te pa opozorit da je svar zelo zapletena in pri lotanju kot tudi pri varjenju povem iz lastnih izkušenj.


Lep pozdrav Ash

mloncar ::

hvala... ...sej se mi je zdel, de ne bo enostauno.

verjetno se bol splača dat okvir zavarit enmu, ko se s tem ukvarja!

stranice sm imeu pa namen prikovičit na sam okvir, to pa ni problem doma naredit!

zlabo ::

L profile veži skupaj z vijaki M8 ali M10 in kotniki. Stranice pa prikoviči.
Namesto aluminijastih L-profilov, lahko uporabiš železne, bo bolj močno, a tudi težje

LP, zlabo

Yacksy ::

Zakaj bi rinu z glavo skozi zid, če amš pa zraven vrata. najcenej ni dost dobr zate bi ble kovice. Varjenje aluminija je čist svoja znanpost za katero rabš met pravo orodje pa še takrat zna nagajat.

Sam pol moraš tut svoje kletke za diske, oprične pogone, pladen za mamaplatko,..... nardit

morphling1 ::

Samo ena malenkost, gre za TIG varjenje in ne za TIK. TIG kot Tungsten inert gas, oz. obločno varjenje s Wolframovo elektrodo (se ne troši tako kot pri MIG, zaradi česar se material dodaja, gre pa tudi brez dodajanja) v zaščitni atmosferi inertnega plina (Ar, Ar+H, Ar/He) je pa po kakovosti še boljši način kot MIG.
Varjenje na ta dva načina je v bistvu enostavno za varilca. Seveda pa brez znanja in izkušenje ni možnosti za lep in dober var.

Sicer pa malo poglej ohišja , bolj malo jih je varjenih, kovičenje in vijačenje je tu povsem zadostno. Glede na to, da znaš hitro pretiravat z debelinami materiala, ti bo zelo zelo hitro narastla tudi cena materiala, že samo za stranice če ne dobiš lepo tankih boš plačal veliko. Eno optimizirano računalniško ohišje ima tam okrog 6kg (midi) in svojo trdnost dobi predvsem s konstrukcijo. Hočem ti povedat samo to, doma narejenega lepega ohišja ne gre folk nikoli delat, da prišpara na denarju, pač pa samo zaradi unikatnosti, cena je v kočni fazi običajno kar lepo višja (seveda če gre za lep izdelek).

edit: da ne bo pomote kot enostavnost sem mislil na oba postopka TIG in MIG, varjenje aluminija pa še vedno najzahtevnjša kovina oz zlitina za varjenje.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…

Ash_ ::

morphling1 : Se opravičujem za tiskarsko napako. :)
Hvala na opozorilu!

Lep pozdrav Ash

T0RN4D0 ::

Men se zdi, da bi bla najprimernejša rešitev tvojga problema nakup (rabljenega?) big towerja;)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Yacksy ::

Definitivno najlažja, ne pa najboljša.

Zdaj odvisno kolk ma človk potrpljenja pa smisla za detalje. Ker tako ohišje bi naredu le enkrat. Zna se iz tega izcimit nekaj res lepega.

mloncar ::

morf... ...glede cene vem kako je to!

sam se še ukvarjam z lokostrelstvom in sem se odloču, de si bom naredu kovček za lok.. ..v štarcuni košta 25k, sam sm ga pa naredu iz steklene tkanine in smole (colpoly 7201).. ..končni produkt me je verjetno koštau tolk ko če bi ga kupu t štarcuni, ampak je unikat in ko ga pogledam vem de sm ga sam naredu in to mi veliko pomeni!

enako je z ohišjem!!!

če dam enmu ko se spozna, pa de mi okvir iz l profila sešvasa -> to me verjetn ne bo velik koštal! stranice bom pa prikoviču gor! mofr... ...maš pa prou glede stranic... ...bom tanjše uporabu! najprej morm it sploh v merkur pogledat kolk stanejo alu plošče!

kdo ve kakšne so cene takšnih plošč? v kakšnih dimenzijah se dobijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mloncar ()

frenk ::

jest sm kupval alupleh in me je prišlo pomoje 3800 sit za 2 kvadratna metra(manj ne dobiš), debelina je pa pomoje...hm grem pomert:)...0.5mm

res pa je da če hočeš da je DOBR narjen morš sam nardit al pa plačat velike denarce...seveda je vse odvisno od tega kolk se posvetiš izdelavi in detajlom;)


p.s.: si mogoče kdaj razmišlal, da bi namesto alu stranic uporabil plexi:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

mloncar ::

ja frenk, tut pleksi mi je padu na pamet! sam bom raj alu uporabu! seveda bo pa pleksi na v eni izmed stranic (na levi, če gledamo rač od spredaj)!

kolk bi me pa pleksi pršu, če bi ga uporabu namesto aluminjastih plošč?

jjohny ::

Priporočam ti, da stranice privijačiš na okvir. Če jih boš prikovičil je malce težje stikat stranice. Z uporabo vrtalnega stroja gre zelo enostavno, malo hrupa in odrezkov in stvar je rešena.
No, zaradi naknadnih posegov (servis, nadgradnja...)ti priporočam vijačenje, ki je po moje tudi bolj enostavno.

lp, jani:D 8-O :D

mloncar ::

Priporočam ti, da stranice privijačiš na okvir. Če jih boš prikovičil je malce težje stikat stranice. Z uporabo vrtalnega stroja gre zelo enostavno, malo hrupa in odrezkov in stvar je rešena.


jst ne vidim nobenga problema pri stikanju stranic in uporabe zakovic!! dej mal bol razlož ta problem!

v merkurju de dobi zelo poceni dvokomponentno epoksy lepilo (450sit) in sm mislu, de bi stranice (tiste ki bi jih fiksno pritrdil, to pa so: desna, sprednja in zadnja) najprej zalepu z lepilom potem pa še zakoviču, tko de bi res ornk držal, pa še lufta nebi blo nč men okvirjem in stranico!

kaj mislite?

Keyser Soze ::

JAz ti tudi odsvetujem varjenje. Nima smisla. Pa še veliko pretežko je.

Slepe kovice so najboljša izbira. Ne rabiš nobenega lepila. Lahko vzameš tudi bakrene kovice, da lepše izgleda.

Sicer pa je najbolj važna konstrukcija ohišja. Če pogledaš ohišja, boš videl, da je nosilna konstrukcija sestavljena iz samih L ali U profilov. PA še ti so ponavadi "profilirani" oz. ojačani z vdolbinami.

Jaz bi naredil prvo nosilno konstrukcijo. Potem pa bi stranicam naredil robove, in jih prikovičil na nosilno konstrukcijo. Spredaj bi se kovice tako ali tako skrile z masko ohišje. Zadaj se pa lahko vidijo.

Kako pa nameravaš narediti snemljivo stranico? Tečaji+vijaki? Samo vijaki?
OM, F, G!

mloncar ::

dons grem k enmu majstru, de mi okvirno pove kolk bi me koštal če bi mi ogrodje (nosilna konstrukcija) zavaril!

kovičeno ogrodje ni tako togo kot varjeno, razen če se vsi deli ogrodja popolnoma prilagajajo (to je pa zelo težko naredit)! bomo vidl kolk dnarja hoče met majstor, pa se bom pol odloču kak bom ogrodje naredu!

pa še ena stvar... ...narediti rob stranici, ki je dolga pol metra ni tak enostaun, če nimaš doma nevem kakšnih strojeu!

pri mojem ohišju se bojo zakovice vidle, kr men to zakon zgleda!

pa mogoče ne mislima istih zakovic... ...jst ne mislim uporablat tistih bakrenih al pa aluminjastih zakovic, ko jih morš s kladivom zatoučt, ampak takšne ki jih stisneš posebnimi "klešči"


za snemljivo stranico bom pa uporabu dva ali 3 pante!

mloncar ::

takšne zakovice bom jst uporabu!!! pol jo pa s takimi "kleščami" zakovičiš!

Keyser Soze ::

Hočeš rečt slepe kovice. Ne?:D

Mislim pa, da ni razlike med kovičenim ter varjenim okovjem. V tem primeru. Seveda, če so vse luknje lepo zvrtane in kovice nimajo zračnosti.
OM, F, G!

mloncar ::

ja to sm mislu!

se oproščam za moje izražanje... ...nism glih strokovnjak :-)

QuickShot ::

Zakaj pa ne boš dal bakrenih slepih zakovic, a niso lepše
drgač pa obstaja poseben stroj za krivit pleh

Keyser Soze ::

Že, že obstaja stroj, ampak ga moraš imet. To pa ni kar tako. Ampak...
Bi bil pomoje še najmanjši strošek.
OM, F, G!

Iztok Smolic ::

Lepo bi zgledal če bi naredu ogrodje iz aluminija, obdal pa bi ga z pleksijem (barvnim-prozornim), ker se mi zdi da aluminij ni tako poceni ...
me pa zanima kako boš naredil ležišča za diske, plato pa vse tisto - predvidevam da boš prenesel iz starega ohišja ...

kuglvinkl ::

Če bi se sam spravil delat Al kišto, bi imel nekaj takega pred očmi:



ali kaj takega:

Your focus determines your reallity

mloncar ::

najbol me skrbi kak bom naredu zadno stranico, pa tak ko grafično in ostale kartice na PCI pršraufaš na ohišje!

kletko za disk in cdrom ter dvd sm mislu naredit kr iz pleksija... ...ob strani pa alu U profil, ki bi služilkot vodilo, na katerem bi slonel cdrom/dvdrom!

učeri sm unga majstra iskau, pa ga doma ni blo, tko de... ....mogoče bom meu več sreče danes!

jjohny ::

Mogoče bi bilo lažje narest iz Rostfreija. Vprašaj mojstra za to opcijo. Teža bi bila malo večja, izgled pa bi bil vrhunski.

lp, jani:D

T0RN4D0 ::

pladen od kazga fancy ohišja dub ;)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

zlabo ::

Za zadno stranico uporabi stranico kakšnega drugega, odsluženega ohišja
Izisilver: Če se ne motim je pleksi dražji od aluminija (ne vem točno)
Jjohny: iz Rostfreija bo kr dost večja teža, pa tud dost dražji bo pršlo

Iztok Smolic ::

zlabo: no mogoče res ..... pac jest ga nisem še nikol plačal (ati dela v tovarni akrilnih plošč ...:D )

mloncar ::

prejšn vikend sm doma na roke nažagu alu kotni profil na pravilne dolžine. ohišje bo imelo dimenzija (ŠxVxG) 200x550x500mm!

ta tedn bom pa dal vse to zašvasat, ker se mi ne lup doma vsega skupi kovičit, pa je bol enostavn dat tista dva, tri jurje pa bo vse lepo narejen!

zanima pa me, ali moram matično ploščo posebej opzemljit, al je dost samo ozemljitev preko napajalnika?

kako je ozemljitev pošlihtana pri pleksi ohišjih?
Abit NF7-s, barton 2600@2655(231x11.5), 2x256mb Geil Value PC3200,
Leadtek FX5900LX 128mb MyVIVO

Dami ::

Daj mi povej komu boš dal to švasat.
Tule je še več slik od onega drugega Alu ohišja.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Tic ::

japan power: Dovolj je braz dodatne ozamljitve. Itak je ohišje napajalinka ozemljeno - se pravi vse kar se dotika napajalika - se pravi celo ohišje :)
persona civitas ;>

mloncar ::

tic.. ..to sm hotu slišat
:D
Abit NF7-s, barton 2600@2655(231x11.5), 2x256mb Geil Value PC3200,
Leadtek FX5900LX 128mb MyVIVO

mloncar ::

učeri sm dobu zvarjeno ogrode ogrode!



Abit NF7-s, barton 2600@2655(231x11.5), 2x256mb Geil Value PC3200,
Leadtek FX5900LX 128mb MyVIVO

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

mloncar ::

dami.. ..varit sm dau enmu privatniku iz Radeč (Potisek Jože)! računu je 3k!
Abit NF7-s, barton 2600@2655(231x11.5), 2x256mb Geil Value PC3200,
Leadtek FX5900LX 128mb MyVIVO

krucymucy ::

vsekakor lepi slicice da vidimo potek ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varilni aparat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9113758 (7212) recmajkemi
»

Prosim za nasvet ob nakupu varilnega aparata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
67135 (6894) pavl
»

Kovinsko ohišje v obliki cilindra

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
262631 (2082) Nejc Pintar
»

Kje lasersko razrežejo pleksi?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
134491 (4096) Misty
»

Home made ohišje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
482884 (2004) segi

Več podobnih tem