» »

Delanje particij (NTFS)

Delanje particij (NTFS)

jjohny ::

Sedaj imam disk razdeljen na C: in D:. Na obeh je NTFS. Na C ju imam WinXP Pro. Obe particiji bi formatiral in na novo naredil particiji (spremenil velikost). Zanima me ali lahko to naredim z fdisk-om. Vem, da se to da narediti, če imaš FAT32, nevem pa ali je možno to narediti na NTFS particijah. Nove particije bi bile spet NTFS.

lp, jani:\ 8-O :D
  • spremenil: jjohny ()

darkolord ::

če bi obe formatiral, potem enostavno nardiš FAT32 in ju kasneje pretvoriš... to lahko nardiš tudi pri namestitvi Win...

lp

hruske ::

pretvorba ni glih pametna ideja, ker pri pretvorbi iz fat32 v ntfs windows naredijo 512B blocke in ne 4K, kolikor je najboljša izbira za performanse.

S slo-tech linuxom se da to precej lahko, če ti ni mar za podatke (očitno ne, ker misliš formatirat)

ukaz: cfdisk /dev/hdX

X je eden izmed a, b, c ali d.

darkolord ::

mk-klavz z windows setupom lahko nardis direkt NTFS particije...

Mercier ::

V bistvu XP-ji že znajo narediti pri konverziji 4K bloke.

Lith ::

vsakršno pretvarjanje najbolje opravljaš z namenskimi programi (Partition Magic ... itd.)


s samim Fdisk-om ne moreš spreminjati ničesar, razen zbrišeš in na novo narediš velikost ki ti ustreza

Format ima eno nedokumentirano funkcijo /Z:x (x - je npr. 16, 32 ali 64 za bloke velikosti 8kB, 16kB ali 32kB na FAT/32 particijah) ... FORMAT-Z
¤ black holes rule; I like the speed, speed kills ¤

jjohny ::

Če sem prav razumel je najenostavneje z fdisk-om pobrisati particiji (NTFS) in tudi z njim ustvariti novi (FAT32). Nato še obe formatiram. Nato vstavim CD od WinXP in začnem z inštalacijo. Pred instalacijo me bo vprašalo na katero particijo naj naložim in kateri datotečni sistem želim. Tukaj izberem c: in tudi naj c: sformatira kot NTFS.
Sedaj me samo še zanima kje naj določim da bo tudi na D-ju NTFS datot. sistem?
A bo to v redu, ali je kateri drugi način boljši???
Dosedaj sem vedno delal samo z fdiskom, ker sem dosedaj imel vedno FAT32.

lp, jani

darkolord ::

Še lažje je tako... z fdiskom formatiraš izbrišeš particiji, daš notri cd od XP in slediš navodilom, tam pa nardiš kar direktno 2 NTFS particiji...

jjohny ::

Torej, z fdiskom zbrišem obe particiji, vstavim CD od Win XP in ponovno zaženem računalnik. Bo to v redu???
Predtem še bootanje nastavim na CD.

lp, jani

darkolord ::

točno tako. :D

noteadmin ::

Za vse, ki najbolj enostavno želite na Windows 2000 ali XP pretvoriti datotečni sistem iz FAT32 v NTFS obstaja sledeč način:

V command promptu (start>run>cmd) odtipkate convert x: /fs:ntfs , pri čemer je x: pogon, ki ga želite pretvoriti.

Pa še to: Microsoft omogoča pretvorbo brez dodatnih (beri ne-Microsoftovih) samo iz FAT32 v NTFS, obratno pa NE gre!

Pa obilo veselja pri pretvarjanju!

Mercier ::

Splača se prej poigrat še s cvtarea orodjem, da MFT ne raztrosi po disku.

branje

jjohny ::

Ali je vseeno, če WinXP nalagam na NTFS, ali če ga na FAT32 in nato pretvorim v NTFS? A bodo blocki veliki 4k, ali bo kakšna druga velikost, če pretvorim z orodjem, ki je v WinXP Pro?

lp, jani

Darko ::

Ni mi čisto jasno kaj želiš narediti. Sedaj imaš dva diska z NTFS, v bodoče pa bi rad imel durgačne particije, tudi z NTFS? Mislim, da pri instalaciji XP-jev lahko brišeš posamezne particije in jih na novo kreiraš ter formatiraš, pri tem pa izbiraš vrsto datotečnega sistema (FAT32/NTFS). Za spreminjanje velikosti particij pri ohranitvi podatkov pa je najbolj primeren Partition magic.

LP Darko

Prav lahko pa se tudi motim

Mercier ::

Malo preberi oni link, pa boš vse zvedel.

Nima nobenega smisla nalagati na FAT, če misliš imeti NTFS. Zakaj bi sploh počel? Pri inštalaciji imaš vsa potrebna orodja, enostaven GUI, nič ti ni treba pisat, vse klikaš... Zakaj kompliciraš enostavne stvari? Naredi eno particijo željene velikosti, kamor boš dal sistem, z ostalim se pa pozabavaj potem.

No, ne, ni isto, če konvertiraš. klik

pivmik ::

Ma kaj ni enostavno najboljše Bootat iz WinXP cdja, pa pol v Setupu vse lepo sformatiraš in spraticioniraš???

Brez kakih fdisk partitionmagic in formatov C:.
LP, Gregor GRE^


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

formatiranje diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
353373 (2197) teedy
»

Formatiranje diska ter install WinXP

Oddelek: Operacijski sistemi
137370 (7243) PrimozR
»

FAT32 ali NTFS (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
706842 (5303) Mavrik
»

boot.ini

Oddelek: Pomoč in nasveti
131777 (1571) Red_Mamba
»

NTFS--->FAT32 convert v WinXP

Oddelek: Operacijski sistemi
222280 (1978) Tito

Več podobnih tem