» »

Vodno hlajenje - test 1

Vodno hlajenje - test 1

rkb2 ::

Skupaj sestavljam vodno hlajenje pa sem zaenkrat samo testiral, in dosegel 260 FSB (prej max. 250 FSB, P4 2.6C). Temperatura procesorja ni šla čez 22 st. (testiral Prime 95 1h), nevem kakšne pa bodo temperature ko bom vgradil hladilnik (zaenkrat je bila črpalka potopljena v vedru z vodo).

Vodni blok:


Predvidena montaža hladilnika:


Lahko bi uporabil 4x80 mm ventilatorje (na radiatorju), ali pa še raje 2x 80 mm na ohišju (predvsem zaradi tišine). Cevi bodo z notranjim premerom 15-16 mm razen tiste iz pumpe na blok (12 mm izhodni priključek črpalke, 16 mm vhodni priključek, radiator ima tudi priključke 16 mm).
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Tic ::

Predlagam da si najdeš kakšen bolj resen hladilnik za vodo. Tole aluminjasto hladilo ni ravno najbolje...
persona civitas ;>

rkb2 ::

Misliš da je premajhno ? Stvar je velika 160x200 mm (hladilna rebra).

Tic ::

Ne toliko premajhno, bolj iz napačne kovine ;)
Namig, baker all the way!
persona civitas ;>

rkb2 ::

Ah baker, samo površina hladilnika je tako velika, in stene cevi ter reber v hladilniku so tako tanke, da verjetno ne bi pridobil veliko.

Tic ::

Kakor želiš. Naj te pa opozorim, da imajo tudi bakreni hladilniki veliko povrsino.

Thermal conductivity of other common materials:
Silver 430
Copper 390
Gold 320
Aluminium 236
Platinum 70
Quartz 8
Glass 1
Water 0.6


Zato pa imaš tudi bakren blok. S tem se izogneš tudi koroziji, ki nastane med Al in Cu. (galvanski clen)
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

rkb2 ::

A ma kdo kake konkretne izkušnje (npr. primerjava dveh podobnih hladilnikov iz Al in Cu) ?
Pa korozija je res problem ? Ker je skoraj čista voda bolj slab elektrolit. Vem da pri slani vodi z Al+Cu ali pa druge kombinacije nimaš kaj iskat.

TribesMan ::

Jest sem mel prej Aluminijast hladilnik dimenzij 30*16*5cm zdej mam pa bakrenega z dimenzijami 25*18*6cm in se bakren precej bolje obnese... recimo od oka vsaj 3°C manjša temperatura če so ventilatorji na 5V... Če ventilatorje faj nankuriš (12V) potem se razlika ne pozna... Vsekakor je baker boljši... Če misliš met aluminijastega zveži blok in hladilnik skupaj z žico, tako da bosta v direktnem stiku... s tem preprečiš elektrokorozijo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

tiborrr ::

Ojoj, to pa je res oduren hladilnik, ki ga imas... :\
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Wox ::

Ja, baker sicer ima večjo toplotno prevodnost kot aluminij. Vendar le čisti baker. Čisti baker pa je zelo drag. Zato gre pri teh radiatorjih več ali manj za zlitine bakra, ki pa nimajo tako dobro toplotno prevodnost, kot čist baker. Skratka, razlika med aluminijevim in takšnim bakrenim radiatorjem je kar se toplotne prevodnosti tiče zelo mala.

ZaFo ::

Sam ni mi jasn da se ti je ogrel sam do 22°C brez radiatorja. Men se greje do 37 z ladinim kulerjem, sam ni pa gor nobenih ventov

tiborrr ::

Meni se navit na 2404MHz pri 1.85V greje na maksimalno 42°C, imam pa dva Titana 120mm pri 7V, tako da sta res skorajda neslisna. Ampak ne razpravljajmo daj o temperaturah, saj se spreminjajo od plosce do plosce in od BIOSa do BIOSa.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

rkb2 ::

Ja 22°C po eni uri Prime 95. Črpalko sem imel v vedru z ~15L vode (začetne temperature ne vem pomoje tam 15-16 °C). Na začetku je procesor imel temperaturo 18 °C po 1h pa
22 °C. Z zračnim hlajenjem pa so temperature ~28 °C idle in ~50°C na full load.

Eddy ::

Ena ura je premalo da boš segrel toliko vode na konstantno temperaturo...
Najbolje je zaprt sistem... 6 dl vode in se ti temperatura po pol ure ustali...
www.ekwaterblocks.com

rkb2 ::

No sem še vse skup sestavil:



Blok:





Nisem pa preveč zadovoljen - ko se temperatura dvigne na tam okrog 36 °C postane sistem nestabilen (windowsi odletijo (260FSB, 1.75V)). Poleg tega pa stvar ni dovolj tiha (vsaj za moje pojme - vibracije črpalke se prenašajo na ohišje).

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

rkb2 ::

No saj vem da je 1 h prmalo časa, da bi se taka količina vode segrela na konstantno temperaturo.

Malo sem računal, pa sem dobil naslednje vrednosti za gretje H20

m 20 kg (~20 l vode)
P 120 W (navit P4)
Cp 4182 J/kgK

t [h] delta T
1 5.2
2 10.3
3 15.5
4 20.7
5 25.8
6 31.0
7 36.2
8 41.3
9 46.5
10 51.6

Pri tem pa nisem pa upošteval konvekcije in prevoda na okolico. Ker računalnik ni
stalno obremenjen 100% (razen če mogoče ripaš DVDje) se bi skoraj splačalo dati
malo večji rezervoar zraven računalnika.

Wad@ ::

Koliko časa pa je bil sistem vžgan, da si dobil 36°C? Mislim, da taka temperatura je OK, če je stalna.

TribesMan ::

Hmmm jest sem mel taprvih nekaj dni kar čeber vode ob računalniku... sam tist je bl kurc, ker se voda kar hitro segreje... 10litrov vode je moj procesor iz 20°C segrel na 35°C v približno 1h...

Se ne splača. aja vidim kako imaš montirane ventialotorje in te moram opozoriti, da je izkoristek zračnega pretoka pri tvojem načinu montaže zelo zelo majhen... Naredit moreš nekakšen okvir ki bo usmerjal ves zrak skozi radiator... boš videl kako se bodo temperature spustile če to narediš... razlika je več kot očitna...

Mi je pa všeč tvoj blokec. Lepo narejeno... Pa dihtunge roxajo...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Wad@ ::

Sice ne vem ča to spada sem, ampak glede na to, da imaš tudi ti Al hladilnik(kot jaz) me zanima neki čudnega(nima veze z Al). Torej imam Al hladilnik, ki ima fulll skupaj hladilna rabra, tako da venti zelo malo pihajo skozi. Kaj je to dobro(velika površina reber) ali slabo(slab pretok).
Any ideas?

OwcA ::

Bolj dobro kot slabo, z povečano upadno hitrostjo tokovnic ne pridobiš toliko kot s površino.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

TribesMan ::

Hmmm nevem. Jest sem mel prej aluminijast radiator ki je imel zelo gosta rebra in ventilatorje sem moral kar precej nakuriti da je kej pihalo čez... in se mi zdi da se zadeva ni obneslanajbolje, zdej mambakreno Lado, ki ima bolj redka rebra in že pri pol manj obratih je pretok čez radiator večji kot prej, pa še hladi bolje... Je bil pa alu večji kot lada... tako da meni se zdi da če je pregosto satje potem nipravega efekta...

Drgač v teoriji pa drži Owcina trditev.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

rkb2 ::

Stvar gre nekako tako:

Količina toplote, ki prehaja iz radiatorja na zrak je:

Q=A * α * ∆T

Se pravi več toplote boš prenesel če bo površina večja (A), če bo temperaturna razlika med temperaturo zraka ki šviga mimo reber in temperaturo reber čim večja (hladen zrak) in tem večji bo α - le ta je odvisen medija (v našem primeru zrak) od hitrosti zraka, ki potuje mimo reber in od same oblike reber v hladilniku (če so rebra take oblike, da je tok zraka mimo njih bolj turbolenten je α večji). Vrednosti α so tam nekje od 6-17 W/m2K za naravno konvekcijo (brez ventilatorjev) in do ~60W/m2K za prisilno konvekcijo (ventilatorji).

Wad@ ::

TribesMan, in od koga ja bil hladilnik, moj je od escorda.

Tic ::

rkb2: Doma narejeni vodni bloki


PS; Menim, da bi bilo velik bolje, če bi bil vhod vode na sredini in izhoda pri straneh. ;)
persona civitas ;>

TribesMan ::

Bil je od Volkswagen Pola l.97.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Eddy ::

Tic...
jaz pa mislim da nebi bilo tudi pol stopinje bolje če bi bil vhod vode na sredini bloka...
www.ekwaterblocks.com

WinsuckeR ::

Mene zanima če je bolje da sta dva redijatorja in je 1. za cevke 5mm, ali da je eden in so vse cevke 10(mogoč12)?!
Ker sem malo razmišlal in tako ali tako pretok v redijatorju pade.;(
Aja pa še to:
Bi 4W TEC preživel vročino na NB (gor bi meu rebra od zalmana - tista Aluminjasta pri katerih ne potrebuješ Fana)?
_____________________________
je to normalno?
CPU 46 °C MAX 48°C
Amd 750@1000

(cevi mam še ta tanke od Tt AquariusaII z katerimi je ostal tudi blok,
redijator - LADA+ od Tt Aqu...
Pumpa Hydor L30
+ razervar od Tt)

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

Mene zanima če je bolje da sta dva redijatorja in je 1. za cevke 5mm, ali da je eden in so vse cevke 10(mogoč12)?!

Kaj natanko misliš s tem?

Bi 4W TEC preživel vročino na NB (gor bi meu rebra od zalmana - tista Aluminjasta pri katerih ne potrebuješ Fana)?

4 W je precej premalo. Raje 80 W.

Ker ne veš koliko je natančen senzor težko odgovoriti. Gotovo te omejujejo tanke cevi in ne ravno blesteč blok.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ZaFo ::

No ko si ze omenu pretok. Kolko mislite da pretok vpliva na samo temperaturo.

Js mam drugac Hydor L30, cevi so 10/8. Pa velik je ''smrekic''. Ce bi zamenju cevi z debeljsimi, mislite da bi bile temp. kaj nizje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ZaFo ()

Eddy ::

Vsekakor pomeni višji pretok znižanje temperature, samo obljubit ti pa ne morem 3 stopinje manj...
Poskusi in poročaj ;)
www.ekwaterblocks.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katalog radiatorjev evropskih avtomobilov (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
46569218 (37287) lufy
»

Bakreni zračni hladilniki za vodno hlajenje ?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
292967 (2194) LordPero
»

popolnoma tiho vodno hlajeneje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
221730 (1410) piki64
»

MK4 aka. Morphling Kinetic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
11712322 (7682) Boki_
»

"direct die cooling"

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241740 (1455) Vesoljc

Več podobnih tem