» »

Piskanje napajalnika

Piskanje napajalnika

w4w ::

Pozdravljeni!

14 dni star napajalnik LC 420W 140mm mi piska z zelo visoko frekvenco, začne pa tam po parih urah po zagonu mašine in traja tudi več ur. Garancija ne pride v poštev ker na servisu piskanje čudežno izgine. Je možno da je "nov" ventilator že dotrajan, in cvilijo ležaji? Kaj drugega še lahko piska v napajalniku?

Azrael ::

Lahko ima kateri od transformatorjev ali dušilk v napajalniku mehansko slabo fiksirano jedro in potem se zaradi magnetnih nihanj trese in posledično piska feritno jedro tega transformatorja ali dušilke.

To piskanje se spreminja z omrežno napetostjo in obremenitvijo sistema in tudi z temperaturo, zato je lahko tišina, dokler je napajalnik mrzel, ko se segreje pa piska.
Ventilator je tudi možen vzrok. Aii si 100%, da je napajalnik vzrok?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

w4w ::

@Azrael: Točno tako; ne piska ko je napajalnik mrzel, ton piskanja se spreminja glede na obremenitev sistema, glede vzroka; nevem če je napajalnik krivec, vem pa zagotovo da piskanje prihaja iz njega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: w4w ()

Azrael ::

To kar sem opisal se običajno dogaja pri malo starejših napajalnikih, pri novih bolj redko, se pa tudi zgodi. Vzrok so slabo zalakirani tuljavniki in/ali slabo zlepljena jedra transformatorjev ali dušilk. Težava se da rešiti tako, da poiščeš element, ki piska in potem njegovo jedro dodatno zalakiraš ali na novo zlepiš, samo potem adijo garancija in to delo ni primerno za začetnika - visoka napetost. Podoben problem + opisi rešitev.

Je pa velik problem v tem, da mnogi ljudje ne slišjo tega piska visoke frekvence (starejši si, manj je možnosti) in je potem dokazovanje piskanja na servisu včasih precej težko...

Je pa tudi ta možnost.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

balocom ::

Zdej razumem zakaj je moj LCD ko je ugasnjen tko piska da pri prižagnem računalniku preglasi vseh 4 80mm ventov @12V:(
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATX 250W napajalnik mi cvili

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261847 (1574) VolkD
»

iz kje izvira ta zvok?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
232021 (2021) Veron
»

Piskanje ob obremenjenosti

Oddelek: Strojna oprema
162249 (1885) miko 55
»

Ko nekaj časa igram Mi začne piskat v kišti

Oddelek: Strojna oprema
71428 (1338) M-XXXX
»

cviljenje kondenzatorjev???

Oddelek: Strojna oprema
232276 (1825) SSH

Več podobnih tem