» »

Izdelava USB pover adapterja za iPod

Izdelava USB pover adapterja za iPod

rokec_mx ::

Kot veste, se iPod shuffle lahko polni samo preko USB-ja.

Obstaja pa tudi USB adapter:


Ker pa je tale zelo drag, sem si omislil, da si ga sam izdelam.

Kolikor vem, USB deluje na 5ih voltih napetosti, USB prikljiček pa ima 4 pine + masa. Zdaj pa me zanima na kateri pin moram priključiti 5V?

Ali bi se dalo to narediti kar s stabilizatorjem LM 7805 ? Mislim da ima ravno ta 5V na izhodu.
Bi to šlo?

radiator ::

Nič proti tebi samo zdaj že x tič postam link na hardwarebook. Pa to ni hudič da si folk nebi mogel en info sam poiskat na netu. Google is your firend! (pa brez da delam reklamo za google)
78xx
Kaj je jutri že bilo?

rokec_mx ::

Pravkar sem, kot nalašč zame slučajno našel tole:

Je to res tako enostavno?

Zanima me samo, ali moram na stabilizator priključiti kakšno hladilno telo ali ne??
Pa še, če kdo mogoče ve koliko stane ta čip?

Lp, Rok

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rokec_mx ()

rokec_mx ::

Hvala radiator

Tutankhamun ::

Ampak to ne morš dt na 220V. Če sm te prov zastopu rabš v omrežje prklopt ane.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

madviper ::

1. Ta čip pride nekje 100-200 SIT.
2. Faj ga je hladit, ni pa nujno (če ga že, ne pretiravat!).
3. Normalno da nucaš en transformator in en usmernik, potem šele pride ta čip (stabilizator napetosti)!

Zadeva je tako preprosta, in ne rabiš niti tiskanega vezja delat.

Aja, še to za vse tiste, ki se boste lotli projekta. Transformator mora dat ven vsaj 9V in ne 5V. Morate upoštevat padec napetosti na usmernem mostiču in na stabilizatorju. Le tega je potrebno napajt z vsaj 3V višjo napetostjo, kot je stabilizirana napetost.

Aja pa en USB kabl bo treba riskirat, kr se tešk dobijo USB konektorji. Drugače pa material dobite v vsaki trgovini z elektro materialom (HTE, IC ipd.).

Lp, madviper
I'd like to do something crazy!

para! ::

Ok, mam eno vprašanje glede IPOD MINI: izgubil sem polnilec zanj, pa mi ni, da bi dal 7.200 SIT, kolikor hočejo pri EPL, zato me zanima, če obstaja kakšna cenejša ne-original-apple zadeva?

Pa še to, se preko tako kupljenega USB kabla, da iPoda tudi polnit?

lp
Death before dishonor!

|CyGNUS-x ::

Bila je neka tema na ST oz. vodič kjer je eden izdelal polnilec za ipod mini. Uporabite iskanje
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

rokec_mx ::

Evo pa sem rešil kar na izi način:


Na izhodu sem izmeril 5,04 V, na računalniškem USB priključku pa je 4,88 V. Je to vredu?
Problemček je namreč v tem, da mi ob polnjenju ne sveti lučka na sprednji strani ipoda, medtem ko ob polnjenju na rač. sveti.

Ko ga priključim na moj polnilec(z lm7805), zasveti indikator baterije na zadnji strani za ene 3 sekunde in nato ugasne. Lučka odspredaj pa sploh ne gori. je to mogoče zaradi 5,04V in ne 4,88V ?

No, najboljše bo kar, da ipoda spraznim do konca in ga za 3 ure priključim na polnilec, tako bom ziher, če res deluje.

Lp, Rok

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Azrael ::

Napetost je v mejah dovoljene tolerance 5%. Vse kar je nad 4.75 in pod 5.25V je vredu. Upam, da je + in - na pravih pinih.

Drugače ne bi bilo slabo, če na vhod in izhod regulatorja dodaš še kondenzatorja 0.33uF, ker brez njih napetost iz takega regulatorja lahko niha - mogoče je to vzrok opisanemu problemu. Sploh v tvojem primeru, ker je med usmernikom in regulatorjem precej dolg kabel, se to zelo lahko pojavi.

Še 7805.pdf za več informacij.
Nekoč je bil Slo-tech.

rokec_mx ::

Bom probal dodat kondenzatorje. Elektrolitski so vredu?

Azrael ::

>Elektrolitski so vredu?

Ne, za ta namen rabiš folijski kondenzator, elektrolitski nima primernih lastnosti v teh primerih. Kam in zakaj dodati kondenzatorje glej 16. stran v zgornjem pdf dokumenu Figure 13: Fixed Output Regulator in opombe pod to sliko.
Nekoč je bil Slo-tech.

5er--> ::

Lučka Ti po mojem ne sveti, ker bi moral še 2.(Data-) in 3.(Data+) pin zvezat z GND.

Link

rokec_mx ::

Hvala za link 5er, dobra ideja je tale z 9V baterijo. Bom probal dat še data1,2 na maso pa da vidim kaj bo.

5er--> ::

Če ti je bolj všeč lahko zvežež zaporedno več AA baterij (po možnosti tiste, ki se jih da polnit ;) )
Po datasheetu naj bi šlo do max35V (4 do max23 zaporedno vezanih AA baterij). Ven itq vedno dobiš 5V +/-0,2V.

Brane2 ::

Kar se 7805 tiče:

- čip NUJNO rabi vsaj dva 100nF kondija- en na vhodu in en na izhodu. Brez njih lahko zaoscilira in da od sebe na izhodu vhodno napetost, ki bi povsem zlahka lahko skurila tisto, kar napajaš ! KOndije moraš zalotati čimbližje čipu, po možnosti kar na naogice čipa.

- napetost vhoda mora biti vsaj za 2.5V višja od izhodne, vendar je pri tem mejnem pogojuz regulacija bolj kilava. Zares dobro špila zadeva, če je vhod 5V nad izhodom.

- pri danem toku polnjenja se vsa razlika napetosti pretvori v toploto. Če torej tvoj iPod vleče recimo 100 mA in je vdhodna napetost približno 12V, bo (12-5)V * 100 mA= 700mW grelo čip. Daj čip torej na kos aluminija. Če je frka za prostor, ga lahko daš recimo na hladilnik, kkot ga imajo kaki stari northbrige čipi in po pootrebi zmontiraš gor miniaturen ventilatorček...
On the journey of life, I chose the psycho path.

rokec_mx ::

Trenutno imam pri roki ta dva kondenzatorja, mislim da sta keramična:

Bi bila ta dva primerna? Na večjem je oznaka 474, na manjšem pa 472. Prosim, če mi lahko poveste njune vrednosti v faradih, ker se ne spoznam preveč na te oznake.

Lp, Rok

Brane2 ::

Zgledata v redu.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Se rpavi, enega daš na prvo in srednjo nogico čipa, drugega pa na zadnjo in srednjo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

rokec_mx ::

Koliko pa znaša vrednost 474 in 472 ??

francka45 ::

474 = 470000 pF če se ne motim
472 je pa 4700 pF

to sem jaz po tem gledal: Klik

rokec_mx ::

No, danes sem dodal kondenzatorje 0,33u in 0,1u, kot je navedeno v datasheetu, ter sredinska dva pina na USBju(data) zvezal na maso.

Problem z lučko je rešen, zdaj normalno utripa ob polnjenju.

Voltaža na izhodu je ostala ista 5,04V, nova težavica pa je v tem, da se čip pri polnjenju po približno pol minute tako zagreje, da ga ne morem 5s držati s prsti. Torej moram zadevo še dodelati na hlajenju. Kaj priporočate?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rokec_mx ()

Azrael ::

Nanj privijači kakšen kos Al ali Cu pločevine, samo pazi, da ne narediš kakšnega stika, ker bo ta pločevina vezana na maso preko 7805.

Drugače pa gretje tega regulatorja do ~80°C ni nič nevarnega zanj in v marsikje tudi deluje na taki temperaturi, sploh poleti. Po drugi strani ima temperaturno zaščito, ki ga izklopi, če se segreje nad 130°C, tajo, da je to gretje bolj nevarno za okoliške elemente, kot sam regulator.
Nekoč je bil Slo-tech.

francka45 ::

pozdravljeni
sem si izdelal ta napajalnik za mojega minija. sem priklopil, in je lepo pisalo ''charging''.
čez cca pol ure polnenja sem se odločil da bom preveril stanje ipoda. še vedno je kazalo charging in odspodaj baterija. sem ga odklopil, in pogruntal da je baterija bolj prazna kot prej;( nekaj časa je še deloval in se nato izklopil. nato sem ga prikopil na računalnik a se ni odzival. čez nekaj časa se je na displeyu prikazala baterija, ki pa je stala pri miru in se ni polnila. ta znak je čez približno minutko izginl in sedaj ipoda ne morem nikakor več priklicati k življenju:'(
sedaj pa če mi lahko kdo pove kaj je največja možnost da je šlo k vragu?akumolatorček? koliko približno stane popravilo če je slučajno kdo na tekočem?

LP

Tody ::

Prvo ene parkrat IPODA priključi in izključi in probaj pognati format program.

rokec_mx ::

To pa je problem ja.

Meni shuffle deluje normalno, sem ga že ene 3 krat napolnil.

new york ::

Jaz se tudi zanimam za tako izdelavo polnilca imam sandisc sansa e250. In me zanima kje se da dobit LM7805 ker ga v HTE in IC ne dobim in me zanima kakšni kondenzatorji so najbolj primerni( navedeni so namrč 0.33uF, 100nF, 474, 472, 0,1u). In me zanima še nekaj kakšen vir naj dam 9V kot je na povezavi ali 12V kot je na sliki(baterija je 3,7V in 750mAh).

LP, New york
newyork/gasilec112

gumby ::

7805 je tako razsirjen cip, da ga ima vsaka zakotna stacuna z elektroniko... poglej se enkrat

btw ni nujno, da je spredaj LM - razlicne firme imajo razlicne oznake

edit: poglej un pdf (link od Azraela) za podatke o cipu glede napajanja in kondenzatorjev
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

new york ::

ali je mogoče 7805 pravilen odgovor na moje vprašanje?
newyork/gasilec112

gumby ::

je, ja... razlika med njimi je le v pakiranju

pdf za vec informacij
my brain hurts

new york ::

ali 7805
newyork/gasilec112

new york ::

glede kondenzatorjev 100uF
newyork/gasilec112

Azrael ::

V ponudbi so 7805 chipi v različnih izvedbah ohišij:

IC 7805 CD2T 1A SMD = ohišje za SMD montažo
IC 7805 CT (TO220) *ONS RoHS = TO220 ohišje, izvedba spajke brez svinca
IC 7805 CT TO 3 = Ohišje TO3
IC 7805 CV TO220 *STM = standardni 7805 v ohišju TO220
IC 7805 TO220 IZOLIRAN (UA7805F) = ohišje TO220 v celoti izolirano
Nekoč je bil Slo-tech.

new york ::

Kako bi se odzvalo če bi USB kabel povezal na rac. napajalnik(5V) in bi dodal recimo kondenzatorje 330nF in 10nF.
newyork/gasilec112

new york ::

Mene pa še zanima razlika med izoliranimi in neizoliranimi 7805.
LP
newyork/gasilec112

Azrael ::

Izoliran se slabše hladi, poglej termalne karakteristike.

Prednost je, da se ga lahko pritdi skoraj kamorkoli in pri tem ni treba skrbeti zaradi morebitne izolacije.
Nekoč je bil Slo-tech.

Sc0ut ::

Klikni


Ta bi bil vredu?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383853 (3194) korenje_ver2
»

Nedelujoc ATtiny26?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142042 (1784) atasmrk
»

Napajanje discmana

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131826 (1488) Mikron
»

Napajalnik za iPod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
231690 (1449) slapi
»

LM7805

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
302793 (2237) Wannabi

Več podobnih tem