» »

Nekaj je hudo narobe - BSOD, resetiranja

Nekaj je hudo narobe - BSOD, resetiranja

Jackal ::

Najprej konfiguracija, ki mi povzroča problem:

A64 3200+
Epox 9NPA+ Ultra
2x512MB RAM (Apacer - TCCD)
GF 6600GT Pcie
2x160GB disk (Sata)
NEC 3540

Pa še problem...
Po dolgem času danes spet pridem do domačega računalnika in glej ga zlomka - pri startup-u windowsov se resetira. Ponovim - tokrat na start-upu zmrzne.
Po nekajkratnem poskušanju sem prišel celo tako daleč, da so se ob pritisku na gumb za vklop prižgali samo ventilatorji - ampak nobenega piska ali signala na monitor - s tem, da je plošča obstala s sporočiom 25 na led displayu za katerega v navodilih piše, da je reserved.
Malo sem prestavljal ram po različnih režah in mi je uspelo, da se je računalnik ponovno zbudil. Večkrat sem tudi vmes resetiral bios.

Problemi pa se še vrstijo naprej... Odklopil sem oba diska in namesto njiju priklopil navadnega 60GB na katerega sem hotel poskusno naložit Windows - prva napaka takoj po prihodu v namestitveni program - ntkrnlmp.exe could not be loaded. Po par poizkusih in formatiranjih tega diska mi nekako uspe prit naprej - spet napaka - irq not less or equal - nič pa ne piše kateri gonilnik je to povzročil.
Spet po par poizkusih pridem mimo te napake - takoj po formatiranju particije v NTFS se računalnik resetira (brez kakšnega sporočila o napaki).

Pregreva se ne nobena komponenta - CPU je hlajen z Zalmanom 7700CU, grafična kartica pa z Zalmanom VF700CU. Celotno ohišje je prepihano s 3 ventilatorji.

BIOS sem nadgradil na najnovejšega - ni pomagalo. Spustil sem skozi Memtest86 - enih 10x skozi vse teste - nobene napake. Očistil sem lečo na DVD-RWju...
Počasi mi zmanjkuje idej. Sploh ne vem zakaj se mi toliko napak pojavlja že pri sami namestitvi - če bi se to dogajalo že v samih Windowsih bi razumel, da gre mogoče kak problem z gonilnikom.
Računalnik je pred kakšnim mesecem delal popolnoma normalno, med tem časom pa me ni bilo doma.

V čem bi lahko bil problem? Matična plošča? Procesor?

Han ::

Kateri/kakšen napajalnik poganja vse skupaj? So v njem napihnjeni kondenzatorji? Kakšne voltaže vidiš v biosu?

So na plošči napihnjeni kondenzatorji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Jackal ::

Sem pregledal vse kondenzatorje na plošči - zgledajo kot novi - poleg tega pa plošča še ni stara eno leto.

Vse skupaj poganja napajalnik Tagan TG480-U01
Napetosti sem pomeril z voltmetrom direktno na kablih - 12.11V, 5.12V in 3.4V

bozicek ::

Prestavi rame v delovanje 2T, ce je le mogoce pa z drugimi probaj.
Imel podoben problem mesec nazaj. Ceprav je Memtest laufal vec kot 12ur ni nasel nobene napake.
Ce je bil na 1T je random zmrzovalo, na 2T pa vse normalno
Darila letos samo za poredne

Jackal ::

Rami so že cel čas na 2T.
Sem pa sprobal zdaj še samo z eno palčko rama - in namestitev windowsov dela brez problema.

Torej bo problem nekje z dvokanalnim načinom.
Bom pa sprobal še z enim drugim ramom.

Jackal ::

Tole bolj sod v rubriko - Saj ni res, pa je...

1. Plošča z enim modulom (katerimkoli od dveh) Apacer 512MB dela normalno z ramom v katerikoli reži - Memtest ne najde nobene napake...

2. Plošča z obema moduloma Apacer 2x512MB v 1&2 ali 3&4 reži (DC) se zboota, samo dobivam BSOD itd. - Memtest ne najde nobene napake...

3. Plošča z drugim ramom - Twinmos 2x512 (BH-5) v 1&2 ali 3&4 reži (DC) DELA normalno.

4. Na drugi plošči ( DFI Infinity NF2 Ultra) - delata oba modula Apacer 2x512MB v DC brez problema, vendar če nastavim napetost za ram na 2.9V (default 2.5v ??)

Sploh ne vem kako je lahko prišlo do tega, če posamezno vse deluje kot je treba, poleg tega je bilo pa do zdaj tudi vse vredu.

Jackal ::

Errata zgornjih točk...

2. Oba modula Apacer 2x512 v DC - memtest včasih ne najde nič, včasih se vsuje ogromno napak. Sem zdaj celo noč pustil memtest - 25 prehodov - spet nobene napake. Ko bom pa vzel ram ven in ga dal nazaj bodo pa spet napake.

4. Tudi na drugi plošči so problemi s tem ramom - sicer šele po 10-ih prehodih memtesta - se je pojavila 1 napaka. Poleg tega sem hotel potrdit stabilnost na tej drugi plošči s 3Dmarkom - ali je takoj na začetku prvega testa zmrznil ali pa se je kočal z napako.

Pa zgleda nisem edini s takšnim problemom... 9NPA+ Ultra suddenly doesn't like 2 sticks

Malo sem še prestavljal ram po plošči in sem ugotovil, da noben ram (Ne Apacer, ne TwinMos) ne delata samo v slotu 2 ali 4 (samo 1 modul). Plošča zapiska za napako, display na plošči pa pokaže C1, kar je napaka na ramu.
Po brskanju po navodiih sem opazil, da kombinacije z ramom samo v 2 ali 4 reži sploh ni... Zanimivo

Jackal ::

Sem našel napako - crknil je en od obeh Apacerjevih ramov. Nadvse zanimivo je, da memtest v dual channel ni našel napake.

Sem že nesel reklamirat ram nazaj v BOF, pa so me napotili k uvozniku (Alterna). Zdaj pa ker tega rama ne delajo več (So mi že kar povedali na servisu), me zanima kakšni so lahko problemi pri dual channel delovanju v primeru, da sta rama različna?

bozicek ::

Problemov naceloma naj ne bi bilo.
Je pa dobro da prej sprobas saj dolocene plate zahtevajo dva povsem ista modula (firma, kapaciteta, model)
Darila letos samo za poredne


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DFI NF 4 & Twinmos Speed Premium novosti (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Navijanje
75842200 (17877) sirotka
»

Problem z ramom

Oddelek: Pomoč in nasveti
12939 (734) Jst
»

Geil UltraX PC 3200 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Navijanje
1519671 (6595) b0r1s
»

DDR ram z Samsung TCCD chipi! (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Navijanje
61134125 (18543) Tilen
»

TCCD pri nas (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1479059 (5674) OZZY

Več podobnih tem