» »

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

««
14 / 39
»»

Marjan ::

Caqka: hvala, sem se prebil do winsov.

Ti dam pa zelo prav, teli bootloaderji so za en k*... edino Pingo mi je naredu tako kot je treba v prvo, grafični GRUB...

heft ::

edino Pingo mi je naredu tako kot je treba v prvo, grafični GRUB...
HEHE meni pa glih pingo zajebavu :) error 17 ;)

Marjan ::

Zdej sploh ne morem dostopat do Linuxa. Mi je WinXP tako "popravil" bootloaderja, da mi sploh ne ponudi izbira, ampak kar butne v winse :\

Paramedic ::

No, zdej mi pa skoraj ne dela več ta linux, se ne morem prijavit, ker traja v nedogled, pri odjavi, ko sem se še lahko, pa je vsakič zmrznil. Mogoče bom poskusil Mandrake 10, ko pride. Drugače je kul, ampak je zgleda mal bugast :\.
End transmission.

CaqKa ::

marjan: sedaj pa iz pingota poženi in namesti gruba :)

Marjan ::

Pingota nimam več na disku. Je bla stistka s kapaciteto ... žal. Ne vem pa kako bi zgledala inštalacija gruba kar iz Pingotovih CDjev... bolj švoh pomoje ker ni live CD...?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

CaqKa ::

sem mislo da je pingo live cd pa sem očitno zamenjal zadevo z slixom? hmm.. nevem pač nek bootloader daj ki špe linux pozna gor.

Marjan ::

Ja Slix je live CD. Tko, da imamo sedaj konkurenco treh slovenskih linux distribucij!

Kater bootloader mi priporočaš? Je katerega možno namestit čist posebej? Se ga dobi kot samostojno enoto?

lopov ::

@Gandalfar:

root@slotech:/home/slotech# fdisk -l

Disk /dev/sda: 4569 MB, 4569600000 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 555 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 1 487 3911796 83 Linux
/dev/sda2 488 555 546210 82 Linux swap


/boot/grub/menu.lst

# See www.gnu.org/software/grub for details
# By default, boot the first entry
default 0
# Boot automatically after 5 seconds
timeout 5
title Morphix GNU/Linux
# kernel path-to-kernel root=rootdevice kernelarguments
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda1 ramdisk_size=100000 init=/etc/init noapic acpi=off apm=power-off hda=scsi hdb=scsi hdc=scsi hdd=scsi hde=scsi hdf=scsi hdg=scsi hdh=scsi vga=791 splash=silent initrd=miniroot.gz quiet lang=sl username=slotech

root@slotech:/mnt/sda1/boot# ls -l
skupno 1992
-rw-r--r-- 1 root root 40693 2004-02-26 00:24 config-2.4.25-lck1
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2004-04-15 11:05 grub
-rw-r--r-- 1 root root 654989 2004-04-15 11:05 initrd.gz
lrwxrwxrwx 1 root root 19 2004-04-15 11:04 vmlinuz -> vmlinuz-2.4.25-lck1
-rw-r--r-- 1 root root 1330078 2004-02-26 00:22 vmlinuz-2.4.25-lck1

Ce kaj pomaga :/

Hvala,
b.

PiEs: tista prva masina zdaj dela OK (miska porihtana, drajver pa je res ze "nvidia" ... Splash screen sem cisto spregledal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

CaqKa ::

marjan xosl >>> extending operating system loader
pa glej da neboš nekega smartloaderja naložil ampak samo xosl.

Marjan ::

Ta zadeva je pa 4 leta stara... podpira samo FAT zapis.

CaqKa ::

morda je res 4 leta stara.. ni pa res da podpira samo fat...
je pa way to daleč pred ostalimi bootloaderji kar se grafike tiče.

frnca ::

Ojla...

Skratka... Pocasi se prebijam preko tezavnosti Slo-tech Linuxa, ki pa jih bolj ali manj uspesno resujem. Naj jih omenim le nekaj:
- za tezave s userji, po instalaciji na disk itak veste... pac jih je potreno rocno postimat...

- po instalaciji na disk DHCP ne dela vredu. Zatorej izberem manualne nastavitve - vendar(!!!) jih, ob naslednjem zagonu nadzornega sredisca za eth, ni nikjer vec - izbran je DHCP - ce kliknem Uporabi, pa uporabi DHCP,ki tokrat dela normalno ?!?!?

- kot navaden user ne morem do Nadzornega sredisca v KDE... potrebno je iti v root konzolo in zangati morphix-control-panel

- GRUB po instalaciji na disk ne konfigirira pravilno, iz katere particije naj se zazene STL (je hd0,6 namesto hd0,7

- ce GRUBa ne instaliram (ker uporabljam neki drugi boot loader (System commander), STL ni bootljiv iz particije na katero je instaliran) - se pravi, da Grub instaliram na particijo in ne na MBR... v tem primeru imam dva boot loaderja - eden je odvec...

- vcasih pri brskanju po LANu "demon lisa ne tece"... ne morem preko LANa do windows sharanih sistemov - potrebno rocno liso zagnat ?(verjetno, ker sem v KDE prijavljen kot neroot? ko lisa tece (baje) je potrebno rocno vpisat IP racunalnika v LANu

- nekateri progremi rabijo celo vecnost za zagon (Kate, Fire-fox) - prijavljen kot neroot


No opisane tezave sem nekako resil... nisem pa se dokopal do resitev za naslednje reci:
1. avtomatsko ali rocno mountanje diskovnih particij (fat, ntfs) (kam je izginil uspesni automount iz Knoppixa 3.2?!?! - ki ga niti v 3.3), takisto firewire diskovje

2. pri poiskusi bootanja na Cyrix 6x86 200+ (150 MHz), 96 RAM, javi: Kernel panic: Kernel compiled for Pentium+, requires TCS feature (Knoppixx 3.2, STL 1.0, Lindows demo, Dynabolic bootajo tako kot treba) - resitev torej je? (google na hitrco je ni nasel)

Se nekaj kritike:
- nastavitve za razlicne reci so razmetane po mnozici menijev (GRRRRR): pppoe, ethernet card nastavitve, grafika, mis - (nadzorno sredisce, intermet, morphix-control-panel, sistem). Zakaj ne bi slo vse skupaj? Takisto je struktura menije cisto zmedena. Resnicno si mores zapomniti kje je kaj.. premalo intuitivno - kakar, da je cel sistem narejen za nikogar za zporabo, ampak samo za test, oz. poglej kaj znamo...

- zakaj po defaultu laufa tolk serverjev (demonov)?! sicer ne vem tocno cemu sluzijo ampak vseeno se mal nenavadno... netstat -l pokaze mariskaj (na portih za: time, sunpc, daytime,bootpc) - ali pa je to pac lunix way... BTW A firewalla ni gor? al je?

- grafika je nekoliko pocasna (dynabolic dela iber iber hitro, w2k dela hitro, xp ze mal pocasi, tale STL pa iber pocasi; meniji so pocasni) - verjetno kriv kar KDE, ki se sicer izjemno lep in z lepimi in pametno uporabljenimi fonti. Ali obstaja kaksen "skin" ki bi bil hitrejsi?

- osebno se bolj click-monkey, dasiravno vcasih v konzoli postim kaj hitreje - zatorej bi raje videl, da se vse poklikati :)


Pa se nekaj pozitivnih informacij :)
- zadeva dela na prenosniku Omnikbook xe3 (P3 700,512 RAM,40GB,S3), prepozna ves osnoven hardwer, takisto firewire PCMCIA (sicer na zna mountant firewire diskovja (knoppix 3.2 je znal avtomatsko), jaz pa rocno tudi ne), SCSI PCMCIA, DV montazo, itd. preiskusim enkrat kasneje...

- po instalaciji na disk (BTW zakaj nhce ni povedal da je gumb v Nadzornem srediscu?!?! iskal sem ga po ure in moral izvedeti telefonsko!) - uspel instalirat in nastavit xmule in apache,mysql pa mi se ne pusti connectat z MySQL Frontom (win).

Na splosno se mi zdi, da ni tako userfirenly kot recimo Knoppix 3.2. No govorim predvsem za delo po instalaciji na disk. Verjamem pa, da bo z ureditvijo dolocenih reci, veliko bolje :)

Toliko zmedenega zaenkrat... definitivno preiskusam se vec in sproti zapisujem :)

Sicer pa: juhej, popiljeni in bolj userfriendabilni STL je definitivno way to go :)

sonce z vami,
frnca

CaqKa ::

gandalfar.. daj menije popravi ja :) pa automount naredi to se mi zdi da ful manjka.

NoUse4AName ::

imam instaliran suse 9.0 in sem pri instaliranju novega kernela nekaj zajebal.
Zdaj mi ob zagonu javi: "kernel panic - no init found!".
Se da tale slo-techov live linux prepricat da bi mi pustil pisat po moji linux particiji?

Gandalfar ::

seveda..

npr:


sudo su
mount /dev/hdb1 /mnt/hdb1 -t ext3


in caras naprej :)

lopov ::

Mene se zmeraj muci grub.
Po instalaciji na disk se ne postavi z diska.

Naknadno sem nastavil aktivno particijo (pozabil :/), pogledal
/boot/grub/menu.lst in spremenil nastavitve, a se zmeraj ne dela.

disk ima 2 particiji:
/dev/sda1 (ext3)
/dev/sda2 (swap)

/boot/grub/menu.lst (na disku) je:

root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda1 vga=791 initrd=initrd.gz

Za initrd je bil nastavljen miniroot.gz, katerega pa v /boot direktoriju ni,
pac pa je initrd.gz in sem spremenil na tega.

Kakorkoli, situacije to ne spremeni, se vedno mi javlja napacen root.

/me out of ideas ...

b.

hruske ::

kernelu podaj parameter root=/dev/sda1

lopov ::

@mr-klavz: saj je podan.

Hmm ... Gledal sem starejse poste ...
Morda bi moral imeti nastavljeno takole:

root (hd0,0)
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/sda1 vga=791

-- razlika je samo v podanen (hd0,0) pri kernelu.

Zakaj je sploh potreba po initrd?

b.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

hruske ::

initrd ima "zalogo" driverjev, da se sistem lazje postavi. ne vem točno kako in kaj...

The full documentation for this is in your kernel source tree, in the Documentation/initrd.txt file. piše tu

lopov ::

Poskusil sem takole (grub instaliran na MBR):

grub> root (hd0,0)
Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83

grub> kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz
[Linux-bzImage, setup=0x1400, size=0x14359e]

in nato samo se

grub> boot

Stvar stekne:
EXT3-fs, EXT2-fs --> javi "unable to read superblock"
FAT --> javi "unable to read boot sector"

Pogledal sem vse ostale backupe menu.lst katere imam in mislim, da nisem pozabil na nic posebnega. Zanimivo pa je, da mi ukaz "find vmlinuz" vrne "File not found, pa ceprav pred tem povem da je "root (hd0,0).

b.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

hruske ::

ko reces

grub> kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/sda1

lopov ::

Ne spremeni nicesar, vrne enake napake.

hruske ::

ok. prosil te bom, ce zazenes s cdja, gres v konzolo, napises

$ sudo su
# dmesg > dmesg.txt

in tisto prilepiš sem.

zvery1 ::

Mam en problem.Ko zaženem slo-tech Linux iz cd-ja se mi lepo zazene cd, lepo pride not, tam k kaze kako se nalaga tut se dela, pol pa se kr ugasne monitor.Na kisti se vidi da se kar nalaga sistem, vendar monitor se ne prizge vec?!?Probal sem tudi nastaviti resolucijo tm na začetku, pa brez uspeha.Probal se tudi za varnim načinom pa je isto.
Se komu sanja zakaj je tako, oz ce kdo ve kaksno resitev?
Drugace nimam pojma o Linux-u, bi ga pa rad spoznal.
Hvala

P.S. Sistem je v podpisu...
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

hruske ::

poskusi zagnat s cdja tako, da rocno uredis (ja, vem, blesavo) vrstico kjer so kernelu podani parametri za zagon.

in na koncu dopisi acpi=off apm=off

Zagonski meni


če si pogledas to sliko ti spodaj piše press "e" to edit... tisto mors narest.

ps.: si poskusil z modulom nvidia v meniju nastavitve grafike?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

zvery1 ::

No tole zele pisem v Slo-Tech Linux-u.
No to mi je uspelo zrihtat, dati sem moral samo Nvidia 3d.
Mam pa se problem kako v Linuxu pravilno spremeniti locljivost.
Zele mi laufa na 1280x1024 85 hz, rad bi pa mel 1024x768 100Hz.
Ce dam v velikosti zaslona na katerokoli resolucijo, potem vidim samo zgornji del zaslona od prej.
Ne vidi se več taskbara?!? Mogoce ve kako to zrihtat?
Hvala
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

hruske ::

lahko greš urejat parametre za jedro,
xvrefresh nastavi frekvenco
screen pa ločljivost.

vem, prijazniku precej neprijazno. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

lopov ::

@mr-klavz: da ne smetim sem spravil v file.

dmesg.txt

Ce bo kaj pomagalo :/

Hvala,
b.

hruske ::

lopov: to bo zato, ker namestitveni program nekako pokvari datoteko /etc/init - tudi smiselno bi bilo, da je kriv namestitveni program, ker se s cdja zažene vredu.

Lahko morda počakaš do nedelje, ko bo predvidoma izšla različica s popravki trenutne izdaje?

lopov ::

Seveda, ni problema :)
Masina je tko 24/7 up in folda, vmes pa uporabljam za browsanje.

Nagibal sem se ze k temu, da je z diskom kaj narobe -- revez je prezivel ze kar nekaj low-level formatov, kontroler pa je tudi bil ze udelezenec v kratkem stiku. No, z novo izdajo se bo videlo, kaj in kako.

Hvala,
b.

NoUse4AName ::

ce pri bootu nastavim 1024x768 in 85Hz se bo zadeva vseeno zagnala z 60Hz. V programu ki je pod konfiguracijo za nastavljanje resolucije in frekvence pise da je frekvenca 85 ampak v resnici je 60. Ne zazna mi avtomatsko da mam geforca in ce grem nastavit graficno bo na koncu test vedno failed.
edit: mam geforce FX5900

Zgodovina sprememb…

damjo ::

O.K. Ker sta me lopov in moj_nick (upravičeno) malce pokarala, sem se preselil sem. Kar se tiče Gruba sem za silo rešil in bom počakal, dokler ne bo na volja popravek. Ostaja še težava z digitalcem Canon A60. Kam ste skrili gtCam in kateri program lahko uporabim namesto le-tega? Obstaja kakšen drugi način za dostop do fotk?

moj_nick ::

Inštaliraj gphoto2, vklopi kamero, postavi se v direktorij, kjer hočeš imeti fotke, prijavi se kot root (su) in vpiši gphoto2 -P.
110111001001010001010000

BluPhenix ::

Mene pa zanima, če ta nova distribucija linuxa dela na ati grafičnih.

Meni se sicer nikakor noce zloadat linux. Napise mi, da ne more najdet desktopa al nekaj podobnega al skin, nekaj v zvezi z grafiko sistema. Zaganjal pa sem le iz CDja.

LP, Hvala

BaRtMaN ::

A bo danes potem obljubljena bugfix verzija, al ne?

Gandalfar ::

Ups, cist sem izgubu obcutek za cas. :/

Ampak je ze almost ready :)

CaqKa ::

že brišem rw :)

Paramedic ::

Sem še malo poskušal ndiswrapper inštalirat, pa ga ne morem, ker zgleda OS nima vsega kar bi moral met.
Piše, da mora bit v modutils povezava do /usr/src/linux-_verzija_ pa ugotovim, da v src ni ničesar. Potem pa še, ko inštaliram uspešno iz .deb paketa, ko pogledam, če je driver inštaliran (ndiswrapper -l) napiše da ne more dostopat do /bus/sys/pci, al tako nekako, pa vidim, da že prve mape 'bus' ni. Kako to, da išče nekaj kar tle sploh ne obstaja? In tako ne morem pogruntat, zakaj mi ne naredi wlan0 mrežne, da bi to delalo. Pravtako potem ne dela modprobe ndiswrapper, piše da ne najde naprave ndiswrapper, pač kot da bi namesto ndiswrapper napisal 'bla bla'.Krneki. Povejte, kaj še lahko naredim. To delam za bcm94306 wlan čip.
End transmission.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

imaš na disku morda debiana (oz. kak drug linux) in ti tam dela?

Gandalfar ::

ja, da ne mores dostopat do tega je cisto normalno zaradi nacina kako deluje morphix. Bom pogledal, ce je kaksen work-around.

Paramedic ::

Ne, js mam samo ta ST Linux 2. Ndiswrapper pa naj bi delal v tej moji kombinaciji.

Gandalfar, kaj to pomeni, da morphix tako deluje; a ni ko enkrat inštaliraš, vse omogočeno? Kje je torej problem? A bo v popravljeni verziji to delalo?
End transmission.

Gandalfar ::

aja, v instalirani verziji mors samo instalirat se en paketek.. bom najdu kernel .deb :)

Paramedic ::

Js sm našu eno igrico imenovano kernel-image-2.6.5-1-386_2.6.5-2_i386.deb in bi jo rad igral. Ali jo bom lahko instaliral samo z dpkg -i, tako kot ostale .deb?
Pač hočem ugotovit, kaj se da naredit, da bo net delal prek wlan0.
PS: ja, vem da je to kernel...:8)
End transmission.

Vlady ::

No jaz bom pa eno bolj lame vprašanje vn vrgu, sam še nism lotk u linux-u pa mi zadeva ne dela. In sicer kako je glede web kamer. Jaz sm nampreč prklopu jo na USB neki mi zazna, ampak slike pa ne dobim. No jaz jo itak uporablam samo u winsih na MSN-ju. Pa me zdej bolj zanima glede tega. MSN sicer v linux-u je, ampak kako je glede zvoka in slike? Kak plug-in? Al je to že not pa ne najdem? Men ne dela :\

frke ::

Poskusno sem zagnal slo-tech linux iz CDja.
ISDN kartice ni prepoznal, tako da nisem mogel na net. Po kakšni uri se obupal.
Na isti mašini imam tudi Pingo 2.0 in idsn dela OK.

Ali gre za bug?

hruske ::

frke, morda ves katera znamka, model modema in kam ga imaš priključenega, usb ali com vrata?

PrimozR ::

In kolk zasede če maš na disku tale linux??

Gandalfar ::

1153953 bajtov

frke ::

Imam interno ISDN kartico Asuscom ISDNLink PCI.
Torej ni priključena na COM ali USB.
««
14 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
351940 (1430) cbelica
»

moje potovanje v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131755 (1523) CCfly
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533294 (2675) TICKO
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795318 (4544) marsovec gugu
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395565 (4160) TICKO

Več podobnih tem