» »

Iwaki MD15R praktično idealna črpalka za vodno hlajenje.

Iwaki MD15R praktično idealna črpalka za vodno hlajenje.

morphling1 ::

Danes sem šel po dolgem času malo prečekirat ebay in sem za foro spet malo odtipkal ime Iwaki. Gre za holy gray med vodnimi pumpami za računalništvo sploh če dobiš Japonsko verzijo (tišji in bolj zdržljiv motor). Izredno kvaliteno narejene pumpe s karakteristikami daleč nad podobno močnimi akvarijskimi pumpami. Dobre so pa predvsem zaradi tega, ker ustvarijo bistveno večji pritisk, podatek, ki je najbolj važen pri teh pumpah. Torej prvi zadetek, ki mi ga da ebay je model MD15R model, ki je praktično idealen za vodno hlajenje, močnejši modeli so že preveliki, ta pa je ravno še prava. Dolžina 20cm, širina 8.9cm ter višina 11.4 cm na prvi pogled veliko toda tole lepotico bom že nekako spravil v ohišje. Deluje lahko pri 2600 ali 3000 vrt/min pri čemer ustvari pritisk 2.4 ali 3.4 m, pretok pa 960 ali 1140 l/h. Pri delovanju odda 10W, porabi pa med 30 in 35 W energije.
Pumpa se je prodajala z opcijo nakup takoj, kar sem seveda takoj izkoristil saj je prodajalec vsaj glede na povratne informacije bivših kupcev zelo zanesljiv. Cena 44.5 $ kar je za Iwaki smešno poceni, saj se običajne cene gibljejo preko 100$. Zdaj samo upam da bo zadeva čim preje pri meni ter da bo delovala brez težav :)
Zadeva zgleda tako:



Tu je še domača stranIwaki-ja. Klik products->mag. drive pumps.
Tole bo prav idealka za moj skoraj direct die blok, saj Hydorja L30 kaj hitro zmanjka ob velikih uporih :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

Vso srečo, da bi le prišlo še danes. :)
persona civitas ;>

DjTonic ::

Pomoje pošiljanje traja nekaj časa predvsem iz USA. Tak, da v začetku naslednjega tedna bi moral dobiti, ker pa so prazniki pa zadevo le še malenkost podaljša. Sicer ne poznam tega proizvajalca, ampak črpalka izgleda po karakteristikah sodeč zelo dobro. Ko dobiš poročaj ;)

GUFY ::

Tole zgleda pa huda zadeva.:D

jjohny ::

Ne vem, kje si ti našel podatek za pretok. Na črpalki piše 16/19 l/min. 16 l ima pri 50 Hz in 19 l ima pri 60 Hz (ZDA)???

lp, jani8-O :D 8-O

morphling1 ::

l/min x 60 je l/h (moj podatek), ok :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

morphling1 ::

Iwaki's in tha house :D



Zraven je miška, da bo malo bolj jasno o kaki velikosti se gre. Montaža ta vikend :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

smilyxx ::

Pošteno!
Me zanimajo rezultati tele zverine. Upam da ti bo ratalo cim pres usposobit zadevo.:D

Lp
Save water.
drink beer.

Vesoljc ::

samo dve si vzel?
če že maš quad pumped p4, je skrajn cajt da dizajniraš quad pumped WB :D ;)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

rap3r ::

Huhu noro;)
Sam da ti nebo cevi populil dol k vem da nimaš objemk gor.
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

GUFY ::

Morf ima objemke gor, saj ni nor, da mu ta pumpa zaradi pritiska vse cevi potrga z bloka in naredi poplavo v njegovem sistemu.

rap3r ::

GUFY za zdej nevem prej z maxijetom pa ni meu objemk.
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

TribesMan ::

Hmm a ma ta zadeva tako majhne priključke, ali je tako ogromna da priključki majhni zgledajo? V vsakem primeru zgleda zelo dobro, se vidi da je bl profi narave ta pumpa. A je že kakšna proba v teku? Mogoče kakšni rezultati koliko je boljša od L30?
Sicer jaz ne bom menjal svoje pumpe (L30) vse dokler ne crkne, sam bi ji pa rad vgradil ene kroglične ležaje, namesto tistih gumastih podložk. Ker zadeva je zadost močna za moje potrebe edin moti me ker po eni do dveh urah uporabe začne močneje vibrirat, najbrž glih zaradi "ležajev".

Ampk bi pa lepo bilo imet nekaj takega... pa še cena ni pretirana.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

VASkO ::

moja L30 tudi zacne prav lepo brnet, ceprav je podlozena z onimi "zracnimi celofanastimi mehurcki", ki se uporabljajo za pakiranje obcutljivih zadev. ce jo pritrdim samo s priseski, kista tak brni, da je za znoret. fora je, da je sistem popolnoma odzracen, ma ne vem :\

ma pizdarija je vse skupaj, k nikoli nisem zadovoljen s sistemom
vedno treba nekaj menjavat, ker crkne, se obrabi ali pa kak drugace ne zadovoljuje potreb

zdaj je moj sistem glasnejsi kot prejsnje zracno OEM hlajenje, presneto sranje


morphling1, kako pa je ta zadeva kaj glasna

TribesMan ::

Problem vseh pump je brnenje oziroma tresenje, ki se prenaša na okolico (kišto) in tako naredi zadevo svinjsko glasno. Seveda je glavni krivec za to čimcenejša proizvodnja, ki sili proizvajalce da včasih posežejo po malo sumljivih metodah... Sicer pa tale Iwaki zgleda bolj profi tako da pomojem nima kakih problemov z tresenjem.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Priključki so 13mm, ravno za 1/2" cevi testiral bom v soboto in nedeljo ker prej nimam časa, bom naredil primerjavo tudi z L30 in MaxyJetom 1000. L30 res bolj vibrira že v primerjavi z MaxyJetom. Tu z vibracijami ne bi smelo bit problema, sicer pa je zadeva definitivno zelo profi.

Razstavljena zgleda tako:
Tu se vidi velik magnet statorja


Tu je impeler v ohišju s keramičnimi ležaji.


Tu pa še sam ipmeler in oblika njegovih lopatic, vse spodnji del je magnet.


Tudi sam pokrov s priključki za cevi je narejen dosti bolj hidrodinamično kot pri navadnih akvarijskih pumpah, tako da je sam pretok skozi črpalko čim manj oviran.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

UUUUU nice!!!

To je kvaliteta izdelave. Pa propeler je končno narejen tako kot je treba ne pa kar en otroški mlinček za na potok. Zelo dobre propelerje majo pumpe od centralne kurjave, kaj bi tisto delal....

Ima pa zadeva zelo čudno konstrukcijo, saj sam magnet ki je na impelerju ni globoko v notranjosti motorja (kot pri L30 recimo) ampak je sam v objemu statorja. Navitja so najbrž potem na železu os statorja navita... Zato tudi najbrž malo večja velikost same pumpe. Res high class zadeva. Kok je pa kej glasna, a se kej trese k laufa?

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

No pa je pumpa končno montirana.
Zadevo sem pritrdil direktno na ohišje in je res neverjetno kako mirno teče, praktično nič ne vibrira in posledično je seveda zelo tiha.
Na način, ki sem jo postavil sedaj je odzračitev sistema zelo zelo počasno, zato mislim v prihodnjosti nad pumpo dodati rezervarček s pokrovom ter na zgornji strani prikluček za cev, ki bo prišla iz računalnika. Na ta način bo odzračitev skoraj takojšna in tudi ne bo potrebe za tisto dodatno tanko cevko za polnjenje (tankost je tudi eden večjih razlogov, da se sistem odzračuje počasi).

Tako prvi del je mimo. Zdaj prihaja zabavni del. Danes upam, da sem naletel na čarobni Barton cpu, namreč serijska številka procesorja ni nič drugega kot čarobna enka, zraven treh procov na pladnju je bil še proc s številko dva, tretji je bil pa s serijsko številko tam okrog 50. Vsi so 14 teden, kar trenutno nimam pojma kako dobri so bili, upam na najbolje. Zdajle bom na novo naložil winse potem pa da vidimo kako se bo odzrezala ta čarobna kombinacija :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

morphling1 ::

Pozabil fotko ;)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Vesoljc ::

in performace boost?

sori, rahlo neučakan...

sam res morph, kaj misliš o recimo dual pump bloku? še bolje quad?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vesoljc ()

morphling1 ::

Je treba imet najprej sistem naložen :D Vizuelno voda sigurno potuje hitreje po ceveh, pa še dosti tišje je vse, aja pa trenutna konfiguracija mi je sprostila ogromno prostora v ohišju, spodnji del je čisto prost, ker gredo vse cevi praktično nad grafično kartico, tako da kar se mene tiče je pridobitev vredna vložka.
Performance boost bo znan čez kako urco, ko bom mel vse zrihtano za kak test.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

kuglvinkl ::

To še danes?
Your focus determines your reallity

BaRtMaN ::

Srečko si glede proca - prodajalci imajo prednost! :D
Na sliki vidim, da imaš optični pogon in trdi disk na istem IDE kanalu?

DjTonic ::

Emm, malo prehitro si odgovoril :D Me pa zanima tole, koliko Mhz boš izstisnil>:D

morphling1 ::

Tako danes sem končno imel čas, da se malo bolj posvetim navijanju. Kot prvo moram povedat, da z Bartonom nisem bil najbolj zadovoljen, tako da sem spet nazaj na tbredu. Torej razlika je in to kar velika, glede na to da je bil blok nekaj časa nazaj deležen rahle predelave, če se spomnite, ko sem rekel da sem spet blizu 2.6 GHz na malem radiatorju, sicer samo za Prime95, za folding sem za stabilno 24/7 delovanje moral spustit na realnih ~2550 MHz. Zdaj ko je notri Iwaki lahko foldam s 2620 MHz in to ob normalno toplo sobni temperaturi, prime pa deluje tudi na 2630 MHz.


S pumpo sem res zadovoljen, je neslišna in ustvarja tak pritisk da moj skoraj direct die blok končno prihaja do izraza. Aja vse skupaj deluje na 2.03V nastavljeno v biosu oz. 1.98V po senzorjih, kar je višje je manj stabilno.

Tu pa še ena slikca sistema.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

ru7 ::

No comment! >:D

kuglvinkl ::

Morf, nočem bit špilferderber, ampak, moraš si ubost Lian Li PC-71. :)
Your focus determines your reallity

GUFY ::

Morf: A je moj napajalnik v redu mislim, predvsem na nahanje 12V linije pri tako visoki voltaži na procu.:\

morphling1 ::

Ej GUFY dela zelo dobro, sicer voltaž niti nisem gledal, ker sploh nimam nobenega HW monitorja gor, samo glede na to kako mi dela proc. bi rekel, da nima nobenih težav.

Kuglvinkl ja Lian-Li bi blo fino imet :) Ampak sem malo gledal pa nevem kam bi se dalo fino postavit radiator, sicer ima na vrhu ogromno prostora, ampak jaz imam nekako raje spodaj spredaj, čeprav v bistvu tudi zgoraj ne bi bilo slabo. Enkrat bi rad te kište videl v živo, da vidim če so vredne svojega denarja, hmm mogoče drugo leto na Cebitu :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

kuglvinkl ::

Med nama, burki ga ima (sicer PC-70, meaning siv) in je iz Cerknice.

Ja, letos definitivno gremo na CeBit. :)
Your focus determines your reallity

smilyxx ::

DA.Letos se gre na CeBIT.:D

Lp
Save water.
drink beer.

frenk ::

letos?...a ni to bol polet:\...a gremo skup najet en avtobus al pa vagon>:D

burkiburke ::

jupi, grem tudi jaz:) .
Ja, Morph, v PC-71 bi zihr vse zadeve notri spravil, ni dvoma. Radiator bi lahko bil dol kjer je kletka za trde diske (ni fiksna). Črpalko ali dve>:D bi lahko dal gor.
Jaz sem končal mod stranice pa bom kmalu poslikal zadevo in postal.
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodna pumpa... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
966373 (4694) LittleDevil
»

Lian-Li V2000 (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
977700 (4663) LittleDevil
»

Test črpalk Maxi-Jet MJ 750, Hydor LS 20 in Hydor LS 30 (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
838824 (6536) Jackass
»

I just love Vmoding, oz. kako P4ka začne kazat zobe :)

Oddelek: Navijanje
383076 (1828) morphling1
»

Dober radiator in pumpa?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
331552 (1268) Fury

Več podobnih tem