» »

Linux boot

Linux boot

Blisk ::

Naložu sm linuxe redhat8, pa se ne bootajo iz diska, pač pa moram dat noter zagonsko disketo, pol pa se zbutajo iz diska, kaj moramnarest.
LILO sem že pognal v terminalu.

Gandalfar ::

za zacetek preberes tole

nato pa se zacnes igrat z /etc/lilo.conf datoteko .. lahko pa poskusi tudi dat gor 'grub' namesto lilota .. mnogim je bolj vsec od lilota :=)

Blisk ::

Sem probal, pa ne dela, sem probal tudn na novo inštalirat, pa še vedno ne dela.

Nerdor ::

No jest ti bom opisal svoj priljubljen trik (dela tako za lilo kot GRUB)>

Možno je tudi poganjat linux s Boot Managerjem od Win2k in XP, samo je TREBA(inštalirati, ozr. povedati inštalacijskemu programu (ko prvič inštaliraš RH)) lilo nahajati na linux particiji in ne na MBR, ker se bo tam gor nahajal Boot Manager od Winsov.. Torej ne moreta dva boot loaderja obstajat, lahko samo eden na MBR :D Pol ti bom še en l33t trik opisal.. če imaš že inštaliran linux, da ti ni treba vse še enkrat inštalirat, da bi si pravilno namestil hudičev lilo, pa še enostavno bo (je okensko orodje liloconf, nadeš, ga v Gnome start meniju -> System, tam nekje, sej ga boš našel.. in te vpraša, ko si pokljukal možnosti, kam naj shrani, ali na MBR, prvo ext2 particijo (jest priporočam) ali na floppy (no ja..) seveda s predhodnim bootanjem kernela z diskete 8-) )

1. Če imaš lilo na prvi linux ( / ) particiji, vpišeš sledeče:
dd if=/dev/hda3 of=linux.bs bs=512 count=1
To ti bo dalo datoteko linux.bs :)
Torej, kaj sem naredil, pri inštalaciji si zapomneš (cfdisk, al karkoli particijonairaš in formatiraš), katera particija (kater hda, hdb) je linux particija z "/" (v mojem primeru hda3, hda1 je particija od Windowsov, hda2 je pa verjetno swap 8-) štekaš..) Pri tem imaš lahko fizično en disk in delaš particije tako windows kot linux kolikor hočeš... :\

Enkrat ko imaš linux.bs, uporabi "mount -vfat /dev/hda1 /mnt/nek-dir-kr-tko-za-dostop-do-winsov"
Če imaš NTFS pol... je blem, ker je treba inštalirat nove "driverje" (Linux-ntfs projekt).
Ker po defaultu RH samo bere NTFS ne more pisat.. druga zgodba-.--
Najbolj enostavno je sledeče...
Prazna disketa
ukaz " mcopy linux.bs a: " Dobesedno to naredi, ker to mtools zraven RH je priložen in se niti ne zavedaš za to superjorno orodje, ki te reši nekaj mount in umountov, če hočeš kaj na disketo posnet...

Greš v Winse, s diskete skopiraš na C: (dobesedno) in v Control Panel -> System -> Advanced -> Startup recovery -> stisni Edit in dopiši v novi vrstici:
C:\linux.bs="Red Hat Linux" in ne pozabi shranit :D

Recimo pr men zgleda takole (boot.ini, nahaja direkt na C:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
c:\linux.bs="Debian Linux"

2. Seveda ko si z disketo zbootal RH linux, poženi X, če ni že pognan, če si v KDE pojdi v Gnome Apps, če si v Gnome pa v start baru poišči system, tam nekje Liloconf, s tem programom boš z nekaj kliki, postavil lilo na MBR, ali na prvo linux particijo ali na floppy :D In potem Rekurzija na prvo točko..

Upam, da si boste kaj več znali pomagati pri zmedi z windows/linux štartanju.. naj povem, da imam osebno rekurzivno postavljena loaderja, ko sem v wins boot loaderju grem do lilo, tam pa lahko zberem linux ali win, ki me (win) spet vrne k win loaderju :D Zabava... za nekatere :\

PS: za GRUB je postopek enak, samo nevem, če obstaja kak user-friendly X okenski Grub conf program.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151836 (1468) Michael7
»

Kriv MBR?

Oddelek: Operacijski sistemi
131366 (1166) CaqKa
»

Debian boot

Oddelek: Operacijski sistemi
11795 (695) BigWhale
»

"trial" boot?

Oddelek: Pomoč in nasveti
231397 (1215) Uporabnik
»

Particije in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
191654 (1456) kuntek

Več podobnih tem