» »

Linux

Linux

Neon87 ::

Mam en problem z linux:
mel sem winse pa sem naredu novo particijo kamor sem dal linux, pol pa so me čez cajt winsi neki zejbavali pa sem formatiru, pa jih na novo naložu, zj pa pr zagonu nimam več možnosti izbire linuxa ampak se mi winsi avtomoatsko zaženejo, brez možnosti izbire, da bi lahka linux, kot da bi jih windowsi zdej povozli.
Zj pa dam od linuxa prvi cd not pa dam pol linux rescue pol pa ne vem kir ukaz bi mogu dat mi lahka kdo pove? Kk naj nardim da bom pr zagonu mel možnost obeh.?

Tnx pa l. P. :\



[popravil sem tako priljubljene bodeče slovnične napake --- moderator]
  • polepsal: Primoz ()

Daedalus ::

V konzolo se prijaviš kot root in napišeš ukaz lilo. To ti bo inštaliralo lilo bootloader in spet boš lahko izbiral ker OS zagnati.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

PARTyZAN ::

LinuX - EDNINA! Drugače pa bi moral narest boot disketo..da bi se lahko bootnil nazaj v linux..pač winsi povozjo lilo

Gandalfar ::

Party: ubistvu je Linux .. tudi x na koncu je z malo :)

PARTyZAN ::

Ta X sem naredil na veliko da sem poudaril8-)

schurda ::

Sicer pa obstaja ena tudi enostavna rešitev. Zaženeš inštalacijo Linuxa in daš upgrade, vse ostalo pa pustiš. Na koncu, ko te vpraša za disketo, si jo naredi, ker jo rabiš v takih primerih kot zdaj. Bootloader pa se bo obnovil.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Ales ::

Kaj če bi nam povedal, katero distribucijo imaš in kateri bootloader si uporabljal, lilo ali grub?

V vsakem primeru je nekako tako: zaženeš s cd-ja, greš v rescue mode. Potem pa ti najbrž napiše kot kaj ti je mountalo obstoječi sistem, kajne? Če ne, ga boš mogoče še moral mountat.

Potem daš ukaz 'chroot /obstoječi/sistem'. Če si imel RedHat, potem je pravi ukaz 'chroot /mnt/sysimage'.

Potem pa odvisno, ali si imel lilo ali grub. Če si imel lilo, potem tako, kot je rekel Daedalus, ukaz 'lilo'. Če si imel grub, pa daš ukaz 'grub-install /dev/hda' (če sta tvoja sistema na prvem ide disku).

In to je to... Reboot.

Je ratalo?

Neon87 ::

ej aleš sm naredu tk kot si rek sam noče brat ukazov a lahka bol podrobno prosim poveš, ko me neki jebe, ne vem kk,....
ajd
prosim
lahka tut kir drug uporablam verzijo PINGO 2.0:\

schurda ::

Ma dej CD noter in poženi upgrade in ne se več matrat.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

MasterMind ::

Pr gentooju pa ni potrebe po boot disketi :D. Imaš LiveCD! ;)

Gandalfar ::

Sej mas povsod boot cd...

MasterMind ::

Samo pri drugih morš pisat rescue itd. Pr Gentooju je pa samo
mount /dev/*d* /mnt/gentoo
mount -t proc proc /mnt/gentoo/proc
chroot /mnt/gentoo /bin/bash
env-update && source /etc/profile

In si v Linuxu. Vse kar nardiš, so hitri popravki (grub, emerganje mrežnih driverjev itd.) in rebootaš.

Gandalfar ::

'samo'? :>

ene treh ukazov se se jzt ne bi spomnu pa nisem vceri zacel v linuxu delat..

Zgodovina sprememb…

MasterMind ::

Vaja dela mojstra :). Če velikokrat nameščaš Gentoo, si skor zapomnš cel potek inštalacije na pamet ;). Pa še nekaj. Zakaj pa obstajata papir in svinčnik? Da si kaj zapišeš... (al pa prebereš celo Gentoo dokumentacijo, če si ti da.):D

KoReNJe ::

uporabi lilo ka ga dobis zravn instalacije, pa booti partirijo kjer je linux instaliran.

MasterMind ::

Če to leti name, ti povem, da se to naredi, če se ti lilo pokvari. (ampak jaz sploh ne uporablam lilota ampak Grub :D)

DimmniBurek ::

Mene pa zanima da ne odpiram nove teme: Kako si naložim Linux "čez" WinXP? Mam 4 particije, na C: so WinXp, na drugih pa igre in ostalo, kako se da dat še Linux, recimo na particijo F:, in kašna mora bit datotečna struktura pred namestitvijo Linuxa?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Skrat ::

To ni problema. Particija ni vazno kaksna je, jo bos zbrisal ob instalalciji linuxa in naredil dve novi (vsaj dve - root in swap) z novim datotecnim sistemom.
Free software is a matter of liberty, not price.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skrat ()

Gandalfar ::

Swap je velik 2xRAM do 1Gb

DimmniBurek ::

Torej eno particijo formatiram, nabavim Linux, in inštaliram? To je vsa umetnost? Nekdo mi je reku da rabš zagonsko disketo za Linux, kako je pa stem?
There Is No Stronger Drug Than Reality

moj_nick ::

Setup zaženeš s CD-ja.

Za bootanje ti najprej sam inštalira boot loader, če ti ga pa Windowsi zbrišejo (ponovna inštalacija), je pa zelo priporočljiva boot disketa, da prideš spet v Linux (drugače te vrže v Windows) in popraviš boot loader
110111001001010001010000

root987 ::

Rabiš dve particiji (razen če maš recimo 1gb rama)... eno za podatke - root - /, ter eno swap, ki služi kot nadomestilo pomnilniku v hudih časih (beri pomankanju rama).
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

DimmniBurek ::

RAMa imam 512MB, in zdej res nevem kaj je za narest?
Pred namestitvijo Linuxa rabm eno formatirano particijo, pa namestitvi pa se iz ene nardita dve, al kaj? Al je treba pred nam. imet dve formatirani particiji???
There Is No Stronger Drug Than Reality

Skrat ::

Mal smo zakompliciral, ja :D

Sktratka: rabis eno particijo, kamor bos namestil linux. Ker ima linux drugacen datotecni sistem, se bo ta particija med instalacijo formatirala, tako da je naceloma lahko to ze narejena particija v kateremkoli datotecnem sistemu ali neparticioniran prostor na disku.

Med instalacijo bos moral na prostoru/particiji, kamor bos instaliral linux narediti dve particiji:
a) swap particija, ki predstavlja prostor ki "služi kot nadomestilo pomnilniku v hudih časih (beri pomankanju rama)." [root987] in je navadno velika "2xRAM do 1Gb" [Gandalfar] - torej ce imas 512Mb rama, bos naredil swap particiji med instalacijo in rekel, naj se ustvari na particiji, kamor instaliras linux v velikosti 1Gb (2xRAM = optimum). Ce ti primanjkuje prostora na disku, swap lahko naredis tudi manjisi, pri 512Mb RAMa bi bil swap v velikosti 512Mb zadosti.
b) particijo za sistem, programe etc. - t.i. root (/) particijo, ki bo segala cez preostanek particije/prostora, ki ti ostane, ko naredis swap.

Torej iz particije, ki jo bos namenil za instalacijo linuxa bos na koncu dobil dve novi -- swap in root!

Ne skrbi prevec - ce imas kaksno od uporabniku bolj prijaznih distribucij (aka. Mandrake, RedHat/Fedora, SuSE...) z graficno instalacijo, ti bo med instalacijo vse razlozeno. Ti samo beri (in upostevaj!) navodila, ki jih bos dobival med instalacijo.
Free software is a matter of liberty, not price.

nicnevem ::

Sori ker kradem temo....
...tud js mam same probleme z linuxom, ki mi je sicer ?ist kul, ampak da stvari na?tima? pa tud traja...Zato pa tud pridem sem da mal pojamram ;) - problem mam z Xmms playerjem pri Mandrakelinuxu 10. Katerikoli mp3 po?enem mi kar zmrzne (ne za?pila ga niti sekunde). Probal sem uninstall in spet install...?e zmeri isto.;(
Pa ?e pozabil sem kako se "kill"-a process tko da mi tisto okno samo napoto dela ugasnit ga pa ne znam :8)
A ma kdo podoben problem?

btw, js mam swap partition samo 256MB (mam 512rama) pa mi vse deluje bp in celo presenetjivo hitro

moj_nick ::

@Tachyon

Puskusi spremenit output plug-in v xmms

Za kill-at procese vpiši ps aux, si zapiši PID številko in poženi kill -9 PID
110111001001010001010000

Gandalfar ::

Techyon: probi ugasnit artsd streznik v KDE oz. nastavit na null sound output

nicnevem ::

hmmm, artsd streznik....sem pogledal v services pa ocitno sploh ni instaliran...

moj_nick: sem spremenil output plugin iz "OSS Driver 1.2.9" v "ALSA 1.2.9 output plugin" in probal pognat en komad pa mi napise naslednje:

Couldn`t open audio
Please check that: Your soundcard is configured properly. You have the correct plugin selected. No other program is blocking the soundcard.

No pa sem sel v Control Center pogledat kaj je narobe z zvocno. Dam Run config tool in driver iz Defaulta, ki je OSS es1371 spremenim v snd-ens1371 (ALSA)....grem nazaj v Xmms (Outpu je na ALSA 1.2.9...) in zazenem en mp3. Zacuda zacne spilat - ampak ne zvok, samo tist v Vizualization okencku zgoraj levo -> stolpci skacejo gor in dol - zvoka pa od nikoder. Pol sem se v Control Center>Sound>Mixer dal Load Sound, ampak ni blo druzga kot sumenje....Res ne vem kaj naj se probam...

Moram priznat da me ta stvar ze kar precej jezi - na misel mi hodi sekira zasajena v ekran >:D in se ze tezko zadrzujem....

moj_nick ::

amixer set Master 100 unmute
amixer set PCM 100 unmute

Vse poženi v konzoli, potem probaj spet v xmms-u z ALSA output plug-in.
110111001001010001010000

PrimozR ::

Kera pa je najnovejša verzija Mandrake-a??

moj_nick ::

10

Zdaj so tudi že na ftp-jih za prosti download.
110111001001010001010000

MasterMind ::

Lahk pa uporabš alsa-mixer. Sam vedi, d morš unmutat stvari! Za to je tipka m :D

nicnevem ::

Aleluja....kera bedna napaka. V KMix-u je bil volume nastavljen na 0 - to sem pa? takoj popravil, sam potem je bilo pa ?e neprestano ?umenje, to sem pa popravil tako da sem pod Advanced (tudi v KMix-u) izklopil IEC958 - sicer ne vem zakaj je to dobro, ampak dela pa le :) :)
Tko, ?e ma ?e kdo podoben problem (kar je pomoje silno malo verjetno) lahko proba s tem kot sem js po?timal....
...vseen se pa zahvaljujem vsem za tako hitro pomo? ....;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202302 (727) MrStein
»

Gentoo, Grub -> reboot -> error

Oddelek: Operacijski sistemi
121451 (1371) CCfly
»

Gentoo in dual boot

Oddelek: Operacijski sistemi
211059 (920) moj_nick
»

LILO Bootloader?

Oddelek: Operacijski sistemi
81345 (1215) ank
»

Gentoo - Install from Stage1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
683149 (2661) noraguta

Več podobnih tem