» »

Novogradnja, elektroinštalacije, kabli...

Novogradnja, elektroinštalacije, kabli...

BlackHole ::

Torej, sem v fazi, ko zaključujem še zadnje elektroinštalacije. Ker bodo zunanje stene od znotraj obložene s 5cm tervola in gips pločami na kovinski konstrukciji, mi ni problem potegniti še kake cevi ali kabla. Zanima pa me, katere kable bom vse potreboval. Gre se predvsem za dnevno sobo kjer bo na enem koncu (DK)domači kino (receiver+dvd + 5.1 zvočnikov, to že imam), na nasprotni strani sobe pa bo računalnik, ki bo priključen na internet. Računalnik pa ima tudi tv-kartico. Poleg tega bom verjetno filme (tako kot že zdaj v starem domu) še tudi potem gledal na TV preko računalnika. Sprejem tv kanalov še ne vem, preko čega bo šel. Lahko, da bo satelit+navadna antena. Če bo pa šlo preko interneta (razdalja od centrale je vprašljiva), potem pač tako. Zamislite si sobo, na levi strani zgoraj v kotu je računalnik (zraven je tudi elektro omarica), na desni strani zgoraj pa bo domači kino. Zdaj pa bi vas prosil, da mi svetuje kakšne kable in koliko rezervnih cevi naj si napeljem. Naj povem, da je večina že napeljanega, le preden zaprem z gips ploščo, bi rad še vse enkrat preveril. Naj še povem, da imam od računalnika do DK eno prazno cev, za avdio in video povezavo z DK, imam cevi za kable za zadnja dva zvočnika, imam koaksilane kable do računalnika in DK, imam kable za vtičnice. Predvsem okrog priklopa internetnih povezav in TV preko interneta sem malo izgubljen, ker tega še nisem delal. Za kakršenkoli pozitiven predlog bom vesel.
LP Marko

Tomay ::

Jaz sem si potegnil po celem stanovanju mrežo utp in coax za tv. Za 3 sobno stanovanje imam 36 utp in 7 coax kablov.

Tako da med računalnikom in tv moraš nujno potegnit najmanj:
2x utp ali ftp
2x coax za tv
1x coax za stereo zvok (če ne boš imal spdif potem potegni 6x coax za zvočnike da boš imel prostorski zvok)
1x coax za spdif
po želji še kako optiko ali hdmi

Potem pa še potegni kable za zvočnike (satelite). Tu pa bi bilo najboljše, da ti še kdo svetuje o postavitvi zvočnikov za dk.

Kakšna je razdalja med računalnikom in tv. Če boš samo cevi pustil preveri, če boš sploh lahko potem kabel skozi potegnil.
Voodoo 4Ever

Matko ::

Imej v mislih, da so cevi "zastojn".
Tudi, če ostanejo neizkoriščene, kajti kasneje razbijat...

Na vsaki liniji naj ti ob trenutno predvidenih kablih ostane še ena cev popolnoma prazna.
Kaj veš, kakšno bo stanje čez 5, 10 let

Tomay ::

V cev pa ne pozabi dat "voršpan" kabla, da boš lahko cev kasneje tudi uporabil.
Voodoo 4Ever

nastyboy ::

Definitivno se splača še kable malo označit ... od kod gre pa kam.... sem si že dostkrat razbijal glavo pa pol meril katera žica je kje. Pa definitivno položi one rore po kerih se pol lahk žica menja....je dosti dosti lažje, za nove kable vlečt, za zamenjavo itd.

LP

BlackHole ::

Tomay, če hočeš še malo razložit; zakaj med računalnikom in tv najmanj:
2x utp ali ftp
2x coax za tv
LP Marko

kekz ::

Jaz nisem nobenega TV kabla potegnil in so ravno, ko sem se vseljeval uvedli IPTV. :D
Zdaj pa pogrešam, ker nimam nobene vzporedne električne napeljave, saj sem si v kleti uredil UPS in bi rabil par kablov z UPS-a tudi v drugih sobah.

Tomay ::

2x coax za tv in in za tv out.
2x utp pa za aminota, in za kak dvd/divx predvajalnik z mrežnim priklopom.

Pa še kaj bi se našlo.
Voodoo 4Ever

BlackHole ::

Aja, tako si mislil, to že imam. Ker napisal si, da bi rabil med DK in PC-jem 2x coax.
Saj bi lahko že prej dal kako sliko gor. Evo za boljšo predstavo, tloris in dejansko trenutno stanje stene, kjer bo domači kino (Tv+receiver+dvd/divx player). Razpored zvočnikov mi je že jasen, tako da to ni problem.



LP Marko

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

KandazaR ::

Potegni čimveč cevi. Pa pazi da nebodo zavoji prehudi.

BlackHole ::

Potem je verjetno vredno razmisliti tudi o vgradnji parapetnega kanala, kot pa o dozah, za katere ne vem, če jih bom rabil? Ali pač ne?
LP Marko

Tomay ::

Jaz sem vgradil doze in jih potem zagipsal.

Samo jaz nisem delal v knauf. Tu lahko takoj zvrtaš luknjo in zmontiraš dozo. Samo vedeti moraš, kje so kabli.

Če želiš kanal, pa moraš poiskati kakega podometnega. Niso pa kanali ravno najlepši za dnevno sobo.
Voodoo 4Ever

BlackHole ::

Saj kanal bi bil za pohištvom, poleg tega bi bil raven s steno, ne bi štrlel ven. A, potem se ti zdi, da je bolj estetsko imeti 10 klasičnih vtičnic kot pa kanal? Saj tudi še sam ne vem točno kaj bi dal. Koliko je pa kaj cenovno parapetni kanal dražja varianta od navadnih doz (recimo 10 kom)?
LP Marko

MiranRxx ::

Ko takole gledam tele vase zapise, ne vem kaj bo cez 10 let.
Sem lani obnavljal stanovanje, pa imam ze toliko popravkov, tudi vtičnice nima na pravih mestih.
Mogoce bi bilo res najbolje narediti en kanal pod ometom, da lahko poljubno izvrtas luknjo in vgradis vticnico. Najlepse je tam, kjer imas spodaj klet in spodaj kanal, ter potem odcepe.
Za vse ki bi radi poleteli ali se šolali: http://www.lcm-club.si/
jadralno.letenje@amis.net

Tomay ::

Ni problem v ceni, problem je, ker boš moral najti podometni kanal. Če boš kakega plastičnega dal pod omet, ti bodo vsakič ko ga boš odpiral stiki med kanalom in gipsom spokali. Bo treba kak podometni kanal poiskat.
Voodoo 4Ever

gumby ::

thorsman (med drugimi) izdeluje podometne kanale.
lahko pa tud nadometen kanal montiras podometno, le malce se je treba znajt pri montazi;)
my brain hurts

BlackHole ::

Zdaj pa prosim, da mi še nekdo razloži, kako in od kod do kod gredo kateri kabli za primer, če bom imel internet in internet tv. Kam pride katera zadeva priklopljena, v glavnem kar se da nazoren in enostaven opis, lahko je tudi skica. Za internet bom verjetno rabil telefonski priključek pri računalniku? Kako pa naprej, razni "aminoti" ipd? Kaj rabim pri TV-ju, če hočem tudi tam gledat Tv program preko interneta? Še veno velja postavitev opreme po zgornji skici.
LP Marko

Bane_ ::

Pri tvju rabis samo en utp kabel(od tvojega modema) utp vtičnica RJ 45 + napajanje za aminota to pomeni se eno vtičnico za elektriko. Najbolje je da potegneš čim vec cevi pa jih lahko pustiš zravn vtičnice ki bo dejansko priklopjena cevi samo pustis pod knaufom. ker ko boš rabil narediš samo dodatno lukno in cevi te že čakajo tam!
Pa da ga izradim sa čekičem za intel pa se to ne pomaga!

BlackHole ::

Recimo, da bo modem pri računalniku. Modem se priključi na tel. priključek, UTP kabel pa gre potem iz modema (ali od kod) do "aminota", ki bo recimo pri Tv-ju?
LP Marko

KandazaR ::

Točno tako kot si povedal.
BTW: mogoče bi bilo pametno napeljati še eno cev za morebitno optiko (cev mora imeti velik radij zavoja), saj ne napeljuješ samo za dobo 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

BlackHole ::

Kakšen kabel bom pa potreboval za video povezavo med PC (tv-out) in TV (video-in, SCART, kasneje HDMI)?
LP Marko

KandazaR ::

Ti daj zelo široko cev ( če se da colsko) ker hdmi konektor ni tako preprosto dati na kabel.

LordTado ::

če mene vprašaš,daj cev no ali dve ali pa tri debele cevi,tako da lahko pozneje če kaj pozabi daš zraven in skozi potegneš z foršpanom...
najbolj elegantna rešitev!

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

BlackHole ::

Kaj se navadno uporablja za foršpan, a se lahkod a kar navadno žico noter, glede na to, da ni neka dolžina, 5-6m? V tem primeru bi to žico prej skozi cev porinil, preden bi cev položil v steno.
LP Marko

LordTado ::

ja foršan lahk kupiš sej ni drag.
lahk pa gi nadardiš tudi,samo na konec dej neko kovin okroglo.
pa kupi si tako cev ki ima od znotraj ravne stene(ne robaste).

sicer gre z žico tudi samo na koncu jo zasukaj za 180 stopinj tak da bo lepo šla po cevi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev UTP kabla (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10423675 (8637) Daniel
»

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7443243 (37374) smile-
»

Omrežitev bajte

Oddelek: Omrežja in internet
62024 (1880) Karen
»

Centralna Sesalna Naprava in Home Theater

Oddelek: Loža
402932 (2065) blazen
»

Kablovje v idealnem stanovanju

Oddelek: Loža
131937 (1537) Ziga Dolhar

Več podobnih tem