» »

Pomoč glede gradnje sistema pasivnega vodnega hlajenja

Pomoč glede gradnje sistema pasivnega vodnega hlajenja

Saladin ::

Pozdravljeni.
na drugem forumu sem načel temo o custom sistemu pasivnega vodnega hlajenja,
Link do topica na PC Format forumu
vendar primanjkuje izkušenih uporabnikov, pa bi temo tukaj nadaljeval.

Na kratko, hočem si sestavit sistem vodnega hlajenja za 2 PCja iz dveh ločenih tokokrogov, ampak z skupnim rezervoarjem.
Enostavni skici sta tukaj



Prosim da preberete del topica zgoraj, preden date obsodbo, in mi skočite na pomoč z nasveti.

Imam 2 Chieftec Big towerja, eden iz starih delov (Abit BX6, Celeron 400, mogoče 1000 MHz, 60 Gb IBM HDD, Voodoo3 2000, 256 SDR 133 MHz, nanavit), ki ga mislim osposobit za 24/7 server.

Drugi pa je iz malo boljših delov (ECS K7s5a, AMD 2400+, SLK 900U, Q-Tec 550W PSU, 512MB Infineon PC2700, Sapphire Radeon 9800, WD 800JB, nenavit), ki deluje za zdej kot vse, od iger do multimedije in podobnega.

Vse je zračno hlajeno z regulatorji in čeprav so temperature solidne (do 40 stopinj), je tudi na minimalnih obratih vse skupaj glasno.
Kar hočem je v prvi vrsti TIH sistem vodnega hlajenja brez kakršnokoli ventilatorjev. Moj namen ni navijanje in če že, potem ne do skrajnosti, ampak, da izkoristim tisto nekaj hitrosti ki jo lahko enostavno dobim ven iz delov. Če bi že navijal, potem bi dodal kakšen sobni ventilator zraven radijatorjev. Velikost ni problem ker sta oba računalnika mišljena kot statični postaji, zato ni potrebe po kompaktnosti.
Končni cilj je NESLIŠNO hladiti vse komponente, tako da lahko hermetično zaprem ohišji s peno brez skrbi, da se bo ker pregrelo.
Uporabiti mislim veliko vodnih blokov za vse važnejše dele (CPU, GPU, NB, SB, HDD in pogojno MOSFET), ampak vsi bloki so nizko - restriktivni.

Idejni skici sta zgoraj: 2 potopni črpalki v masivnem rezervoarju iz pleksi stekla v obliki pokončne cevi, iz katerega gresta 2 ločena kroga za vsako mašino preko večjih zunanjih radijatorjev in se spet združita v rezervoarju.
Približne mere bi bile 600xfi180, kar bi pripeljalo do volumna rezervoarja 13 litrov. Stene pleksi stekla so 5 mm, na eni strani enakomerno razporejene so 4 luknje v navpični liniji, ki omogočajo dostop do zunanjosti kakor tudi pritrditvene točke za dve Hydor Seltz L30-II pumpi (boljših za to nisem našel pri nas), ki bi se lahko poljubno razporejale po notranjosti rezervoarjaglede na te 4 luknje.

Kot rečem, vsako mišljenje je dobrodošlo.
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

OwcA ::

Čemu masiven rezervoar in potopljene črpalke?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Saladin ::

Potopljene črpalke zaradi zmanjšanja hrupa in večje sigurnosti.
Skupen rezervoar z črpalkami zaradi kompaktnosti (:\ ), da imam vse dele na kupu, in pa ker hočem na konc koncev iz samega rezervoarja narediti kot končni cilj nekakšno imitacijo Warp jedra iz Zvezdnih stez s pomočjo neonk.
Oblikavisoke cevi pa ker se najbolj sklada z mojima Big Towerjema.

Boki_ ::

S pasivnim hlajenjem ne boš bogvekoliko navijal, še tako nevem če bodo temperature kolikor toliko OK. Na vsak radiator daš 120 mm vent na low obrate, pa je veliko bolje.
I'm back

Saladin ::

Slabo sem razložil...
V pasivnem načinu NE bom navijal, če bom hotel navijat pa bom kasneje dodal kakšen vent na radiatorje...
AMpak v prvi vrsti mi je važna TIŠINA in ne performance.
Važno je, da hladi DOVOLJ v vseh razmerah...
Nič več in nič manj.

OwcA ::

Glede na to, da je že tako odvajanje toplote šibka točka takega sistema, ni ravno smelo ohlajati še črpalk z vodo, kar hočeš nočeš, pri potopnih črpalkah počneš. Kompaktnost je sicer subjektivna, ampak meni se zdijo nekam privite črpalke prav toliko kompaktne, pa še vzdrževanje je lažje in manj možnosti za puščanje, saj lahko potem rezervoar povsem zapreš.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

nAVID ::

A je vsaka podobnost z Zalmanovim (p)Reseratorjem zgolj naključna? >:D
nAVID do konca....

Wad@ ::

Ali pa beki tazga klik..
pa bo brez ventov>:D

rkb2 ::

Najbolj enostavno: kupiš en oni radiator za sušenje brisač, ki ga postaviš na steno nad računalnik (čim višje), pumpe ne rabiš, bloki pa naj bodo čim manj restriktivni. Ne bo za navijat, vendar če hočeš tišino bo super.

Sam sem nekaj časa nazaj probal nekaj podobnega:



Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Saladin ::

Se opravičujem zaradi poznega reply, račun me je nekaj j...l

OwcA: Za tisto toploto, ki jo odvajajo črpalke v vodo se ne sekiram ker kot prvo, ta kategorija pump se ne segreva veliko kot drugič pa, tudi zunanje črpalke segrevajo vodo, tako da je razlika kvečjemu nekaj stopinj.
Velik rezervoar pa pripomore k temu, da se temperature lažje izenačijo.8-)

nAVID: Res je! :D Ko sem videl reseratorja, sem vedel, da so na pragu nečesa revolucionarnega. Ne poznam točno notranjosti pReseratorja, ampak idealna rešitev bi bila velik rezervoar z močno potopno črpalko not, okoli rezervoarja pa velik baren hladilnik, nizkorestriktiven, am pak z izjemno površino in masivnostjo. Med rezervoarjem in tem hladilnikom bi bil vakuum, kot prvič, da se voda v notranjosti ne segreva zaradi vročega rediatorja kot drugič pa za zvočno izolacijo.
Tako bi imel resda velik steber iz reber, iz katerega pa bi vodili priključki ven in vse kar potrebuješ so še cevi in bloki.
Izjemno kul, visoko in ozko, tako da se vedno najde plac in POPOLNOMA tiho in pasivno (dobro, pumpa ni pasivna)
Reserator pa nima tako dobrega hladilnika kot tudi ne da se močne pumpe not vgradit oz. še zunanja je.:\

Wado: Kul rešitev, vendar ne dovolj zmogljiva ;)
Aja, lahko požaš še sliko radiatorja, ki si ga uporabil?
To bi bilo fajn:

Pasiven steber
Ogromen pasiven radiator

rkb2: Tudi tak sistem sem že videl in deluje, čeprav lahko hladi samo CPU ali mogoče še NB. Ker pa hladim vse komponente znotraj ohišja pa potrebujem pumpo in ni vprašanje, če bo delovalo, ampak kako bo najbolje delovalo oz. najbolj važno je razmerje moči in pretoka pumpe in velikostjo in obliko radijatorja in ostalo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

KoReNJe ::

ce bos mel odprt hranilnik vode, moras pazt da se ti komarji ne zacnejo razmnozevat tm...

Saladin ::

:D
Sej bo vodotesen rezervoar...
Lahko ga obrneš na glavo ali pa daš vodoravno na steno...
Od zgoraj bo vedno na voljo odprtina za odzračevanje in dotakanje vode

OwcA ::

Velik rezervoar pa pripomore k temu, da se temperature lažje izenačijo.

Ravno obratno je, večji kot je rezervoar, dle bo trajalo, da se uspostavi ravnovesje (v nespremenjenih okoliščinah, seve).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Saladin ::

Mislil sem na to, da imaš več rezervne hladne vode, ko prižgeš sistem, ki se počasneje segreva.
AMpak moje rezmišljanje je bilo: 2 potopne črpalke v skupnem rezervoarju. Pomeni, da bi lahko dal obe v polovico nižji rezervoar, ampak tako ne bom imel prostor za še kako morebitno pupmo, če bom hotel še kak PC zraven hladit, ali za večje pumpe ali pa za več zaporedno vezanih pump, če bi hotel večji pritisk in vse skupaj bi bilo v eni enoti in še vedno neslišno.
Kot rečem, če bom imel temperature 40 tudi v poletnih mesecih, potem bom več kot zadovoljen

OwcA ::

Ravno v poletinih mesecih bodo težave, ker se bo zmanjšala učinkovitost radiatorjev (naravno konvekcijo "poganja" razlika v temperaturah).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

zile ::

Saladin ::

Vem da bo slabše hladilo poleti, ampak pogoj je, da konfiguracija hladi dovolj dobro tudi takrat brez ventilatorjev.
Izbira radiatorja bo najpomembnejša...
Zile, Wad@ sem že rekel, da je kul radiator, vendar ne bo dovolj učinkobit zamojo konfiguracijo...
Razen če ne naredim večjega in takšnega z duplo hladilno površino...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zalmanov (P)Reserator vodni komplet

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
493153 (1502) Good Guy
»

Tiborrr in nov megakuler :)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
322552 (1446) tiborrr
»

Rezervoar VS T-clen

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
311723 (1086) Fury
»

Dvojni obtok za vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71202 (991) morphling1
»

Moja nova zelo modificirana kišta in blok, veliko slik! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
22517220 (12302) the_unborn

Več podobnih tem